[ anon68680 @ 20.06.2009. 18:52 ] @
Pozdrav svima...

Dakle ove godine je pala neka ideja da se odradi umrezavanje racunara u skoli kako bi se ucenicima omogucio pristup internetu i bolja kontrola nad radom racunara. Taj "posao" je meni dat. Pre nego sto pocnem treba da napomenem da nemam nikakve certifikate iz oblasti poznavanja umrezavanja racunara, ali sam u praksi dosta radio sa mrezama a tu je i almighty Google :). Konkretno, postoje dva kabineta sa oko 50 racunara (2x25) i ovako sam uspeo da ih umrezim:

Iz adsl rutera odlazi kabl do servera u prvom kabinetu (server1, npr). Zatim drugi kabl iz tog servera odlazi do switcha u koji su prikljuceni svi racunari iz prvog kabineta. U drugom kabinetu nalazi se drugi server(server2) koji je povezan sa server1 wirelessom u ad-hoc modu, a od njega prolazi kabl do drugog switcha u koji su prikljuceni svi racunari iz drugog kabineta. Na serverima se nalazi Windows 2008 server x64, dok je na klientima Win XP Pro x86. I na server1 i server2 postoji DNS i DHCP server kao i Active Directory s tim sto server2 sve svoje DNS requeste forwarduje ka server1 a on ih forwarduje ADSL ruteru.

Pretpostavljam da bi neko odradio ovo drugacije, ali imajte na umu da sam jako ogranicen resursima koje skola ima, ne mogu da iskukam ni jos par metra kablova koji su mi potrebi da umrezim jos nekoliko racunara.

Problem koji se javlja je sledeci:
serveri koji rade na Windows 2008 su trial, i ostalo im je jos oko 50 dana evaluacionog perioda. Skola nema kintu da plati servere, a da radim sa crackovanim verzijama ne ide. Palo mi je na pamet da na serverima postavim Linux i opet podesim sve servise, ali problem je u tome sto server profesor koristi i kao desktop cesto pa su im potrebne neke windows aplikacije, tipa photoshop, word, etc a i nisam siguran koliko ce se profe snaci u linux okruzenju.
Druga ideja je da se izmedju servera i klijenata postavi drugi server na nekoj slabijoj masini i na njemu se sve to podigne a da profa po potrebi moze pristupati preko ssh-a. Tu se javlja problem resursa, jer bi u tom slucaju morao da koristim neke junk racunare pa ne znam koliko bi izdrzali to.
A cela ideja sa linuxom ukazuje na jos jednu problematiku: AD i GPO. Da li postoji neko resenje za to u linuxu? Procitah negde da Samba podrzava AD, ali nisam mnogo upucen...
[ andre2000 @ 22.06.2009. 10:25 ] @
Joj. Čekaj, prvo mi reci da li ćeš ti na ta dva servera zadržati Win 2008? Ako ti licence ističu, a nećeš da koristiš krekovane verzije, to pretpostavlja da ih nećeš zadržati. Šta ćeš da staviš na te servere? Da li su to HW serveri ili obične mašine sa Win 2008? Da li ta dva servera mogu da ti dalje rade sa npr Win XP-om?
Ja bih na tvom mestu do ADSL rutera stavio neki krš sa IPCop-om, koji je skroz dobra linux distribucija za ruter. On ti može raditi i DHCP/DNS za mrežu. Dalje, ako nećeš zadržati Win 2008 na serverima, možda da staviš na jedan server Red Hat/Centos/Fedoru sa Directory Services, i rešio si problem centralne administracije korisnika i mašina u mreži. Naravno da nećeš imati preterane mogućnosti upravljanja grupnim polisama kao na Win 2008, ali koliko para toliko muzike.
Sa druge strane, sumnjam da su ti photoshop i word licencirani, a server nije, tako da bi mogao da preispitaš vaš stav po pitanju licenciranja softvera.

Pozz
[ Marcony @ 22.06.2009. 10:42 ] @
A zasto 2 servera?
Jedan bi odradio bez problema posao za 50 racunara.
[ anon68680 @ 22.06.2009. 11:05 ] @
Pa necu ih zadrzati na win2008, s obzirom na licence, a nisam ni upucen u postojanje cracka za isti.
Elem, u pitanju su obicne masine i mogle bi da rade sa WinXP.
2 servera postoje zato sto se nalaze u dva razlicita kabineta za informatiku, pa je tako lakse da profa u "real-time" moze da menja polise, zakida internet po potrebi itd. Mada sad kad razmislim, moguce je podignuti WinXP na ta dva servera ali da profe imaju Administrator access na domainu, sto bi resilo taj problem?
Inace, kakav je AD support na linuxu?
[ dragancesu @ 22.06.2009. 16:13 ] @
Posto radis u skoli ne bi trebalo da imas problema sa licencama, mozes na ovom formu procitati da MS nema nista protiv da se njihov softver koristi u obrazovanju. Tako dobija nove korisnike, koji ce kasnije da to plate.

Verovatno bi trebao zvati kancelariju MS i pitati za detalje.
[ anon68680 @ 22.06.2009. 16:58 ] @
Da znas da hocu, tnx za info.

Nisam znao da je ms tako "druzeljubiv"...
[ Kolins Balaban @ 04.07.2009. 10:06 ] @
Citat:
dragancesu: Posto radis u skoli ne bi trebalo da imas problema sa licencama, mozes na ovom formu procitati da MS nema nista protiv da se njihov softver koristi u obrazovanju. Tako dobija nove korisnike, koji ce kasnije da to plate.

Verovatno bi trebao zvati kancelariju MS i pitati za detalje.


pozdrav kolega. mozes li malo da pojasnis ovo. i ja imam slicnu situaciju kao i kreator teme, samo sto sam ja to dradio jos prije 2 godine. nazalost, na racunarima mi je piratski xp (oko 60-tak racunara) :( a od routera mikrotik (opet piratski). na koji nacin to MS pomaze skolama i obrazovnim institucijama? prodajom OS-ova po dosta nizoj cijeni? hvala
[ acatheking @ 06.07.2009. 07:46 ] @
Pa lepo covek uputio... zoves kancelariju M$ i dobijes odgovor direktno iz prve ruke.
[ dragancesu @ 06.07.2009. 21:24 ] @
Ne radim u skoli tako ne bi mogao reci nista konkretno, ali posto je jedan drugar nastavnik informatike obecavam da cu ga sutra zvati i pitati kao je reseno u njegovoj skoli. Na MS sajtu pise da postoji

http://www.microsoft.com/scg/obrazovanje/pil/default.mspx

ali kako je to realizovano nisam upucen, verovatno da kontrolori softvera ne ulaze u skole...

***

Ko sto sam obecao pitao sam. Odgovor bas i nije neki. Uglavnom, kad je to bilo aktuelno pre koju godinu skole su poslale potrebe u ministarstvo, neke su dobile odgovor, neke nisu. Bio je neki sajt na kome je objavljivano koje skole imaju dozvolu sta i koliko da koriste.






[Ovu poruku je menjao dragancesu dana 07.07.2009. u 16:49 GMT+1]