[ Nevena79 @ 25.06.2009. 18:23 ] @
Ovo gotovo sigurno ne spada pod ovaj forum ali cenim da to ne zna bolje niko od vas. Dragi moji fotografi imam jedno lako pitanje. Kako da podesim monitor tako da on prikazuje verodostojnu fotografiju?
Ako se ja igram u Photo Shop-u i "popravim" neku fotografiju, kada ode na stampu nema veze sa onim sto sam ja uradila sto je i logicno jer ja u PS podesavam osvetljenje, kontrast i slicno a sve to moze da se podesi i na monitoru i ono sto vidim ne mora biti stvarno stanje onoga sto sam napravila.
Znaci koje su tehnike da podesim monitor da mi prikazuje verodostojne boje kakve ce posle biti na stampi?
[ StORM48 @ 25.06.2009. 19:46 ] @
Večiti problem, koji ima samo jedno rešenje - kalibracija odgovarajućom alatkom, iz milošte zvanom - "kalibrator".

Postoji u raznim verzijama, jeftinijim i skupljim, a služi upravo u tu svrhu - kalibraciju boja, kontrasta i osvetljenja, tako da rezultujući prikaz bude "referentan", tj. jednoznačan u meri da će fotografija obrađena na monitoru "A", biti identična i kada je prikažemo na monitoru "B", "C" i "D", a čak i ako uradimo još poneki zahvat na tim monitorima, neće se izgubiti neki od ovih parametara, pa će ista fotografija ponovo izgledati isto na "A", kako je izgledala i na monitoru "D", na kome je usput dorađena.

Kalibracija se može vršiti i empirijski, ali ja to ne bih preporučio, zato što zahteva više uzastopnih proba/greška koraka, i više upropaštenih fotografija do nalaženja prihvatljivog rezultata, a dodatno se i tada može desiti da nekome fotka izgleda tamnija, nekome presvetla itd.

Kalibracija, međutim, nije svemoćna, pa ne može da reši problem nekalibrisanih monitora, tj. ako Ti kalibrišeš monitor i dalje se može desiti da kod nekog, čiji monitor nije kalibrisan, fotka izgleda onako kako nisi želela.

Znači eto - potrebno je da izvršiš kalibraciju

Pozdrav

P.S. Ovo zapravo baš spada u ovaj forum
[ Nevena79 @ 25.06.2009. 20:09 ] @
Ja bih ga pre stavila u hardver :)
A kako se kalibracija vrsi, to softverski, u kratkim crtama, mogu to sama? Sad cu probati nesto naci na tu temu ali svakako mi reci u jednoj recenici ili preporuci program za to mada ne znam kako tu program moze da pomogne, tj nije mi resenje trenutno u glavi hehe

P.S. skontala sam kako to ide. Ili platis nekome da ti (na neki nacin uradi) ili nesto po sistemu uradi sam pa evo jedan koliko toliko primer ako kome zatreba
http://www.tomislavdekovic.iz.hr/kalibracija.html
[ StORM48 @ 25.06.2009. 20:20 ] @
Nažalost, u pitanju je simbioza HW/SW, pa će Ti za tu namenu trebati uređaj koji nazivamo "kalibrator", a izgleda najčešće ovako:



Kalibracija se izvodi kroz wizard na lakši (basic) i komplikovaniji (advanced) način. Wizard te prosto vodi kroz operaciju i sugeriše šta se sve mora uraditi za pravilnu kalibraciju. Jedan deo monitora (ne mogu da kažem procenat, ali ajde da kažemo 10%) ima poteškoća da prođe kalibraciju, zbog (ne)kvaliteta.

Kalibratora ima kod nas, što po firmama koje se bave grafikom, što u privatnom vlasništvu. Ima i po oglasima onih koji to rade za relativno smešnu sumu (~10€), pa se možeš častiti normalnim prikazom

Ono što sam pomenuo kao alternativu je empirijski metod (štap & kanap uz nagađanje tipa "mislim da je ova siva malo pretamna.... malo levo, još malo... dosta! Ne, ne, presvetlo je sad. E sad je dobro..."), što ne preporučujem. Ali, u međuvremenu se možeš poigrati sa tim, tako što ćeš na osnovu priloženog "calibration chart-a" pokušati da podesiš da boje izgledaju što prirodnije, da prelazi budu što jasniji i vidljiviji, te da sve svi detalji na slici vide (bez da je nešto zapušeno u crnom ili pregorelo u belom). Tačnije, obezbedi da slika izgleda tako, tako da sve nijanse budu jasno vidljive, bez da postoji potreba da izvijaš vrat, puziš ispod monitora i izvodiš bilo kakvu gimnastiku ispred njega.

Evo nekih:
http://pkey.us/files/utilities...itor%20calibration%20chart.jpg
http://www.digieye.co.uk/uploads/images/DigiTizer.jpg



Pozdrav
[ Nevena79 @ 25.06.2009. 20:26 ] @
Hvala na nformacijama.