[ lordofmagicus @ 27.06.2009. 08:31 ] @
Da li mi može neko dati više informacija, sve dolazi u obzir svaka informacija je dobro dosla.... unaprijed zahvalan...
[ Zox @ 28.06.2009. 01:21 ] @
Mislis li na Portechov dvokanalni GSM/VOIP GW?

Ja koristim 378, isto to samo naprednija verzija sa 8 kanala, (8 SIM kartica istovremeno) i... onako, nisam bas posebno odusevljen obzirom da je sve kinesko, od HW, preko softvera pa do manuala.
Mada radi, moram priznati.

Kazi za koje ti namene treba pa mozda predlozimo nesto bolje/jeftinije.
[ lordofmagicus @ 29.06.2009. 17:14 ] @
Da upravo tako. Imam kući dva fiksna telefona i dva IP telefona, dali mogu sve to da spojim nekako na MV -372 tako da mi svi pozivi idu preko tog uredjaja?
-Usteda - posto je cena telefonskog poziva unutar mobilne mreze po pravilu (oko 50%) jeftinija od cene poziva sa fiksne na mobilnu mrezu.

MV-372 je 2 kanalni VoIP GSM Gateway. Omogućuje da napravim 2 poziva istovremeno s IP telefona u GSM mreže i sa GSM mreže prema IP telefonima.
[ Zox @ 30.06.2009. 01:03 ] @
Tek tako da spojis ne moze.
372 nema RJ11 port tako da ove fiksne telefone sigurno ne mozes spojiti direktno na njega. On ima jedan RJ45 (network) konektor ali on nije predvidjen da direktno spajas IP telefone.
Da bi ti to sve proradilo tebi treba nesto sto ce kontrolisati svaki outgoing poziv, bilo sa fiksnog bilo sa IP telefona, i na odgovarajuci nacin ga rutirati (npr: ako je poziv na mobilnu mrezu onda ga rutiraj da ide preko MV372, ako je na fiksnu mrezu onda ga rutiraj da ide preko fiksnih linija). Idealno bi bilo da podignes neki softswitch (server asterisk ili 3CX - radi pod win) na koji ces zakaciti IP telefone direktno a ove fiksne linije ces na asterisk zakaciti preko neke FXO kartice koju ubodes u server (treba ti 2-portna kartica posto imas 2 fiksne linije).

Zatim ti trebaju 2 ATA adaptera pomocu kojih ces da fiksne telefone (pazi, telefone, ne linije) zakaciti putem etherneta na server. I naravno obicnim ethernet kablom takodje zakacis i MV372 na server.

E onda ti treba odgovarajuce setovanje dial plana na serveru.
I kad sve to zavrsis imaces perfektan sistem za telefoniranje (sta god da pitas "a jel' moze?" odgovor je "moze")

Medjutim sve ovo dodatno sto sam ti pobrojao je prilicna investicija da bi ti tek napravio savrsenu centralu za kucu. Cak i ako imas firmu pa zelis da ovo koristis u poslovne svrhe, veliko je pitanje isplativosti jer prilicno kosta i pitanje je kad ces da vratis ulozeno. Na sve to dodaj noci i noci provedenih u setovanju sistema (ili opet nadoknada za nekoga koga pozoves da ti to uradi). Plus, ti imas samo dva kanala na MV372 a postoje 3 operatera u Srbiji pa ces za onaj treci opet placati skupu ceu :)

Tako da sedi i smisli se da li ti to sve treba ;)



[ lordofmagicus @ 30.06.2009. 21:59 ] @
Internet i fiksnu telefoniju dobijam preko WiMAX-a,WiMAX mi omogućuje da preko pristupnog uređaja pristupam internetu i telefoniram.
Imam Cisco ATA SPA2102
SPA2102 sadrži 2 porta za priključivanje običnih telefona,koje rade kao potpuno odvojene linije sa zasebnim telefonskim brojevima. Takođe sadrži dva LAN porta kojim povezujem adapter na Lokalnu mrežu ili Internet.
ovu katicu mogu da nabavim....
A400P01 je A400P analogna kartica uz koju dobijate 1 FXO-100 modul. Možete je proširiti na makismalno 4 FXO/FXS porta u bilo kojoj kombinaciji. Kartica se koristi za povezivanje na standardne telefonske linije ili povezivanje sa običnim analognim telefonskim aparatima i namenjena je za ugradnju u Asterisk IP PBX centrale, ali se može koristiti i za ugradnju u druge IP PBX sisteme.
(o ovome si mi pričao da li mi je i sada potrebna ova kartica ako imam WiMAX, dali je dovoljno što se ethernet-om prikopčam na server?)

Kako je najbolji način da prikopčam dva IP telefona, MV372 i adapter ATA na Asterisk server ..neki swich ... ruter da stavim između i da li spajam li adapter ATA i MV372???
[ Zox @ 03.07.2009. 01:32 ] @
Hm...

Pazi, tu si negde ali ti treba jos malo da shvatis kako sve to funkcionise.
Ako hoces da koristis apsolutno svoju infrastrukturu onda ti treba asterisk, taj SPA2102, A400P01 , MV372 i jos jedan ruter.
Ovaj A400P01 moras da prosiris na 2 FXO porta da bi koristio obe fiksne linije.

Znaci u * stavis A400P01.
* mora naravno da ima ethernet karticu

internet ti dolazi u ruter uobicajeno
asterisk ide u ruter ethernetom
linksys 2102 ti takodje ide u ruter ethernetom; svoje fiksne telefone ubodes u 2102 normalno na RJ11
mv372 takodje ide u ruter ethernetom

Sve ovo pobrojano stavis na isti lokalni LAN subnet i generalno govoreci podesis lokalni LAN.
Na asterisku napravis trunkove i to 4 komada, za svaku liniju po jedan (2 fiksne 2 mobilne)
2102 prijavis na IP asteriska kao extenzije
MV372 takodje prijavis da se poveze na asteriska (kao trunk ili pravilnije receno kao peer2peer)

Onda uz odgovarajuci dial plan na * podesis rutiranje dolaznih i odlaznih poziva.

Ovo ti je grubo objasnjenje. U praksi ce to biti malo komplikovanije ali se da resiti. Samo se spremi prethodno na iscitavanje tone literature i foruma da bi shvatio kako * radi. Kad jednom sve namestis radice to sasvim OK i stabilno.


Druga varijanta je da mi se javis na PM pa da i poslovno dogovaramo jer i nama treba vrlo skromna terminacija u CG (ako si zaista u Podgorici).

[Ovu poruku je menjao Zox dana 03.07.2009. u 10:14 GMT+1]
[ lordofmagicus @ 06.07.2009. 16:17 ] @
Zdravo:)

Ovaj dio o kojem smo do sada pričali sto se tiče hardverskog spajanja mi je jasan oko 90 posto, ovo ti pišem zato što samo treba da uzmem uredjaje i da ih spojim tako da to još nisam uradio pa ti zato ne mogu reći da je 100 posto...

Do sada sam spajao samo IP telefone i konfigurisao ih tako da mislim da bi to umio da uradim i opet.

Konfiguracija uredjaja mi je sada bitna, znači sada mi malo treba informacija kako da se približim asterisku koja je najbolja verzija i kako se ona instalira da li ću imati problema sa instalacijom ...

Oko poslovne saradnje naravno da možemo da se dogovorimo samo moram da napravim dobru procjenu moga sistema i mojih mogućnosti. Reci mi da li je terminacija poziva u Crnu Goru zakonita prema mobilinim operaterima... da li možemo to da radimo, da li je potrebna na primjer neka licenca ili tako nešto...

i naravno ja sam Staropodgoricanin:)