[ sashka girl @ 27.06.2009. 23:39 ] @
Interesuje me da li postoji lek za esherichia coli, i koji je?
Imam ovu bakteriju vec 2 god. i koristila sam razne antibiotike i cajeve.Ali se ona i dalje vraca.
Rezistenta je na vecinu lekova.
Molim Vas pomozite.
Unapred Hvala.
[ superbaka @ 28.06.2009. 08:43 ] @
na EC deluju mnogi antibiotici ali zavisi u kojoj meri... postoji veliki broj sojeva EC od kojih su neki patogeni a neki ne... EC je i normalan stanovnik probavnog a u manjoj meri i mokracnog sistema...
kada sam pre par godina istrazivao delovanje ab na ec rezultati in vitro su bili sledeci:
80% sojeva je bilo rezistentno na tetracikline, 50% na streptomicin, 20% na gentamicin i 10% na cefalosporine trece generacije... na ec bi trebalo da deluju i drugi lekovi poput sulfonamida, fluoriranih hinolona, drugih makrolidnih ab-a i drugih, ali nisu bili obuhvaceni tim istrazivanjem...

E. Coli veoma brzo mutira i zajedno sa St. Aureus i Mcb. Tubercolosis predstavljace veoma veliki izazov za farmaceutsku industriju a i za zdravlje ljudi i zivotinja u buducnosti...

pored adekvatnog ab-a u smislu potvrdjenog delovanja preko antibiograma, treba obratiti i paznju i na to kako lek prodire u sistem koji se leci jer mnogi lekovi nemaju dobru distribuciju u npr. mokracni sistem...

razlozi zasto se ona vraca (pretpostavljam da se radi o mokracnom sistemu) mogu biti visestruki, pocev od neadekvatnog lecenja (primena neadekvatnog ab-a, nedovoljnih doza, nerodovnog primanja doze i sl...), nepotpunog zalecenja, a i od samog tvog imunog odgovora (slab odgovor sluznice u smislu lucenja IgA i drugih zastitnih faktora), nacina zivota (recimo povecanog unosenja tecnosti koja menja pH i potpomaze razvoj ove bakterije), anatomsko-fizioloskog sklopa tvog urogenitalnog sistema i drugih faktora...

sve savete koje dobijes u ovoj temi uzimaj sa rezervom i nemoj raditi nista na svoju ruku... za pravu pomoc obrati se lekaru!