[ component @ 30.06.2009. 17:54 ] @
Jedno malo upozorenje za korisnike MTS 3G Net paketa (ne znam kakvo je stanje kod ostalih provajdera).
Ukoliko se odlučite da ponesete svoj laptop 3G modem sa sobom na odmor može vam se lako desiti da vas po povratku dočeka račun od nekoliko desetina hiljada dinara (moguće i stotina hiljada). I to za uobičajeno korišćenje. Nikakav "heavy download". Naime cene MTS roming partnera su u proseku 1 din/KB.
Imao sam (ne)sreću da upoznam par MTS 3G net korisnika kojima je stigao račun od 50.000-100.000 din za 3-4 dana boravka u inostranstvu. Šta čovek zna da će za nekoliko pročitanih i odgovorenih mailova, poslate 2-3 slike sa putovanja i manje surfovanje dobiti 1000EUR račun? Sva sreća pa ne posećuju sajtove poput YouTube-a ili downloaduju filmove. Hmmm... DivX od 700MB mu dođe preko pola miliona dinara?!? Nije loše za suzbijanje piraterije A tu su i HD filmovi koji zauzimaju 5-6 puta više

Dakle u najboljoj nameri: proverite cene roaming prenosa podataka pre nego što ih koristite. 10.000-20.000 dinara može biti uobičajena suma čak i za surf ili proveru e-maila sa mobilnog.
Inače, cene rominga na MTS sajtu su:
http://www.mts.telekom.rs
Business -> Roming -> Roming partneri
[ Jbyn4e @ 30.06.2009. 19:45 ] @
Citat:
Naime cene MTS roming partnera su u proseku 1 din/KB.

.... uz uobicajeno zaokruzivanje na 100 kb... pa to izadje ohoho...

Samo ludak moze da nosi to u inostranstvo NA ODMOR bez da se raspitao koliko ce to da ga kosta. Ili neko ko ima "previse" para. One koji poslovno idu pa to nose, njih i mogu da razumem, ali neko da nosi laptop na odmor... pa zasto? Internet kafica u gotovo svim zemljama u okolini ima na raznim mestima...

Ukoliko je neko pomislio da je telenor bolji po tom pitanju - isto je tarifiranj na 100 kb, uz cene 0.69 do 0.99 din po kb +porezi.
http://www.telenor.rs/?section=private&page=4230
[ calexx @ 30.06.2009. 20:02 ] @
Nema tu ničeg novog, od početka je svaki roaming bio prilično dranje a naročito kada su se pojavile data varijante. Opet će da bude onih koji će to da ignorišu ili se ne potrude da provere cenu i opet će posle leta da bude tema i tema o dranju.
[ component @ 30.06.2009. 21:37 ] @
Citat:
calexx: ...i opet će posle leta da bude tema i tema o dranju.


Zato sam i pomislio da podsetim ljude pre leta. Par mojih kolega se nedavno opeklo na službenom putu. Za razliku od prošlih godina, sada su omasovljeni 3G modemi koje ljudi koriste kao zamenu za ADSL ili kablovski internet. Nekako osećam da će se strani operateri ovajditi malo više ove godine nego prošle
[ zoltanf @ 03.07.2009. 23:54 ] @
Kupiti lokalni prepaid paket i slobodno surfovati...
Roaming ne koristi ni za voice ni za data, eventualno sms. Za voice koristiti skype...