[ PedjaStricevic @ 02.07.2009. 10:21 ] @
Vizualno poboljšanje ćirilice > dali ste ikada pomislili da Vam nešto smeta kod ćirilice ?
slična slova , sličnost sa brojem , preširoka slova i slično ...

pregledao sam mnogo sajtova i foruma retko da ima neke inicijative sem jednog sajta>>>

http://www.infoform.co.yu/graviranje/Cirilica.htm


Šta vi mislite o tome?
[ skemamen @ 02.07.2009. 21:57 ] @
Ja generalno mrzim cirilicu, nisam nacionalista niti politizovana licnost, ali sa dizajnerske strane - svaki put kada treba da radim nesto sa cirilicom, pripadne mi muka jer je nezahvalna u radu...
[ koska @ 02.07.2009. 22:11 ] @
Ja ne vidim razlog zasto bi neko "poboljsavao" pismo koje postoji vec toliko dugo...


inace, i ja preferiram latinicu i trudim se da koliko god mogu izbegnem njeno koriscenje.... a mrzim sto su (skoro) sva cirilicna italic slova P i T pokupljena iz ruskog... (tad moram da se slepam sa minionom, ali to vec nije to)



a sto se tice dizajniranja... sta znam... mozda je cak i bolja cirilica u nekim stvarima od latinice... na primer, nema mesanja slova (izmedju malog L i velikog I), pa onda, na primer, žšćčš su mi mnogo lepsa slova jer se ne slepujem uz kukice&kvacice, tj. nema tog neprijatnog iskakanja iz linije, isto vazi i za nj i lj, itd. itd... drugim recima - sitnice, ali ipak nekad smetaju...
[ PedjaStricevic @ 03.07.2009. 10:13 ] @
Re: Poboljšanje ćirilice pre 12h 12min
Ja generalno mrzim cirilicu, nisam nacionalista niti politizovana licnost, ali sa dizajnerske strane - svaki put kada treba da radim nesto sa cirilicom, pripadne mi muka jer je nezahvalna u radu...


pa bas zbog toga i treba da krene inicijativa , da pricamo > da se dogovaramo > da kreiramo...
[ malaMarina @ 04.07.2009. 07:05 ] @
Ne znam sta kao pojedinac covek moze da uradi da promeni cirilicno pismo. Pismo, samo po sebi, je dobro, samo treba odabrati odgovarajuci font.

Ima toliko dizajnera fontova, sigurno se bar neko od njih potrudio da napravi dobar cirilicni font. Mozda ih nema slobodno na web-u i moraju da se plate, ali i druge dobre fontove (latinicne) smo morali da kupimo.
[ PedjaStricevic @ 05.07.2009. 09:39 ] @
Covek je lepo napisao sta kod cirilice nevalja i zasto, to je jedino mesto na internetu

koje o tome konkretno pise ali je privatni sajt nije forum, pa sam ja zbog pokrenuo

ovu temu na forumu.



Ti ako imas nesto konkretno da kazes na ovu temu ti kazi, zato sam pokrenuo ovu temu.



Po meni je najveci problem za eventualno poboljsanje cirilice je sto velika vecina

naroda u startu nije za nikakve promene, razlozi ih neinteresuju, jednostavno nece.

Neko je negde lepo napisao: Neki ljudi znaju sta nece (a nece nista), ali ne znaju

sta hoce, to ih jos niko nije pitao.





[Ovu poruku je menjao Skandy dana 05.07.2009. u 12:26 GMT+1]
[ mali.kvadrat @ 06.07.2009. 08:52 ] @
ako je korisnik je mislio na poboljsanje cirilice u dizajnerskom a ne u znakovnom smislu, onda za to ne treba nikog pitati za dozvolu, pa ni narod.

dakle bio bi zgodan jedan font ili preciznije receno reci pismo (typeface) u kojem se cirilicni znakovi jasno razlikuju. takvo nesto vec postoji za latinicu u obliku pisama kao sto su npr. DIN i Clearview.

moze se na cirilici svasta dizajnerski napraviti, a da slova ostanu ista. to je poenta cijele price.

[ NICS @ 08.07.2009. 16:53 ] @
kad dizajniras mozes drndati kako hoces samo nemoj takav kompletan font da "kreiras". Ja se sa tim ne bih zezao