[ Tulex @ 04.07.2009. 19:57 ] @
Pozdrav forumasi.
Vec sam video na forumu da postoje otvorene teme sa slicnim problemom kao sto je i moj,
ali kod mene je malo drugacija situacija.

Prijatelju je komp prestao da radi, samo se upali, nema signala na monitoru, nikakav beep...nista (ventilatori se vrte).
Zamenio napajanje, graficku, RAM i dalje ne radi. Zakljucak ili MB ili procesor.
- Povadio sve iz kucista sem napajanja (moje ispravno) i ploce. Ploca salje ravnomerne beep signale, otprilike na svaki sekund.
- Ubacio RAM, opet se cuje beep, vise puta, ali u drugom ritmu (verovatno se zali sto nema grafiku).
- Ubacio graficku (moju ispravnu) i time dobijam pocetni problem, nista se ne cuje..nema slike na monitoru.

Nazalost nemam PCI graficku da to probam, jer sumnjam na AGP slot.
Konfiguracija je sledeca (ono sto mogu da vidim):

MB EPOX 8KDA7I S 745
Procesor je neki AMD ne znam koji.
512 MB RAM
Graficka neka GForce 5200 128-bit 128MB.

Bilo bi mi glupo da mu predlozim da kupi plocu i na kraju se ispostavi da ipak ne valja procesor.
Saveti, predlozi...sve je dobrodoslo.
[ Sofrontije @ 05.07.2009. 00:25 ] @
Probaj tu graficku u drugom racunaru
[ Tulex @ 05.07.2009. 20:51 ] @
Isprobao, graficka je ispravna.
Kad bih samo mogao negde nabaviti PCI graficku, da ustanovim da li je do AGP slota.
Mada, kako mi se cini 90% da je problem u ploci.
[ Binary Mind @ 06.07.2009. 01:47 ] @
Kakvi se tacno BIOS beepovi cuju? Da nije jedan dug beep i 2 kratka? Mozes li da snimis i da okacis audio file da cujemo?
[ Tulex @ 06.07.2009. 08:20 ] @
Trenutno sam na poslu, i ne mogu nista tacno da tvrdim dok ne stignem kuci. Ali zato javljam veceras kakav je tacan signal.
Mislim da nije taj koji si naveo (suvise je karakteristican da bi mi to promaklo, mislim da je nesto ujednaceno).
Posto je to Phoenix BIOS video sam opis njegovih signala, deluje mi vise nego konfuzno (npr. 1-1-3, 3-4-3 itd.), ima ih 20-30
i svi kazu da je crkla MB
[ Binary Mind @ 06.07.2009. 10:52 ] @
Ocisti malo AGP slot cetkicom, prebrisi kontakte na AGP kartici koji ulaze u slot gumicom za olovke i resetuj BIOS vadjenjem CR2032 baterije i vracanjem iste u leziste posle 5 minuta. Posle vrati graficku u AGP slot i upali racunar. Mozda se ploca probudi Pre resetovanja BIOS-a obavezno izvadi napojni kabl iz ploce. Sve ovo radi sa plocom izvadjenom iz kucista (tzv. karton dijagnostika).
[ Tulex @ 06.07.2009. 11:32 ] @
nadao sam se da cu izbeci "karton" dijagnostiku, ali sto se mora nije tesko
Inace taj deo sa baterijom sam vec uradio. Iskopcao sva napajanja i izvadio bateriju na 1-2 minuta (sumnjao sam da su se bavili overclock-om).
AGP sam ocistio usisivacem kao i ostatak kompa, ali mozda ovo sa cetkicom i gumicom pomogne.

Inace, nikad mi nije bilo jasno zasto se insistira na "karton" dijagnostici, pa ako moze kratko objasnjenje.
Sve periferije i dodatne kartice su izvadjene iz kompa, sa ploce je iskopcano sve sem napajanja
i onih malih jumper-a sto prave kontakte kad pritisnem power ili reset dugme na kucistu.
Koja je prednost ako jos izvadim plocu iz kucista i stavim je na kartonsku kutiju?
[ Binary Mind @ 06.07.2009. 12:45 ] @
Takozvana "karton dijagnostika" se primenjuje pre svega da bi se eliminisali kratki spojevi izmedju kucista i ploce kao problemi i da bi bilo lakse brzo menjati komponente. Takodje je maticnu plocu lakse vizuelno pregledati za probleme kad je van kucista nego kad je u njemu. Testirati gomilu grafickih karti koje stignu na reklamaciju je lakse obaviti kada je ploca van kucista nego kada je u kucistu. To vazi i za ostale komponente. U servisima se velika vecina testiranja komponenti rade sa maticnim plocama van kucista.
[ Tulex @ 11.07.2009. 17:38 ] @
Nazalost tek danas sam bio u stanju nastaviti sa proverom kompujutera.
Imao sam problema sa svojim kompom, pregrevao se, resetovao...ali to sad nije tema.
Uglavnom problem je resen. (sto se tice mog kompa).
A sto se tice ovoga iz naslova, situacija je sledeca:
@Binary Mind ipak si bio u pravu po pitanju BIOS signala.
- Prazna ploca - ujednacen beep otprilike na svaki sekund.
- Prazna ploca +RAM - jedna dug i dva kratka beep-a.
Na ploci pise Phoenix BIOS, ali njegovi kodovi su mi potpuno konfuzni na osnovu onoga sto cujem.
jedan dug i dva kratka beep-a ne mogu svrstati ni u jedna njihov kod (1-1-1-3, 4-3-4-3, itd.)
ali zato Award BIOS kaze
Citat:
Indicates a video error has occurred and the BIOS cannot initialize the video screen to display any additional information

to je i normalno jer graficka jos nije ustekana.

- Prazna ploca + Graficka - ujednacen beep otprilike na svaki sekund (isto kao i kad je potpuno prazna).
- Prazna ploca +RAM + Graficka - vracamo se na pocetak price, nema beep-a, nikakav izlaz na grafickoj.

To je to... da li je ploca ili procesor? Ja tipujem na plocu
[ drvlada75 @ 11.07.2009. 17:59 ] @
Jesi li izvukao plocu iz kucista? Budi siguran da procesor ili ploca ne dodiruju negde kuciste i prave kratak spoj!
[ Tulex @ 11.07.2009. 18:08 ] @
Jesam, koriscena tzv. "Karton dijagnostika".

Inace samo da napomenem, sve komponente koje su ubacene na plocu su provereno ispravne, kao i napajanje.
Verovatno je problem u AGP slotu.

Inace, da li ploca moze detektovati neispravan procesor i uopste koji redosledom se proveravaju komponente na ploci?
procesor, ram, graficka... ili nekim drugim redosledom?
[ Binary Mind @ 16.07.2009. 14:27 ] @
Resetuj BIOS (vadjenjem baterije na 5 minuta) sa samo procesorom i CPU hladnjakom na ploci, i opet pocni sa dijagnostikom. Da li si ocistio AGP slot i graficku karticu?
[ Tulex @ 16.07.2009. 15:31 ] @
@Binary Mind Odradio sam sve to i nije pomoglo.
Ploca samo sa procesorom i hladnjakom daje ujednacene signale
i poprilicno sam siguran da se zali da nedostaje RAM.

Dodao RAM i cuje se jedan dugi i dva kratka - problem sa grafickom ili nema graficke.

Dodao graficku i nakon toga nista se ne cuje, nema zvucnih signala, nema ni slike na monitoru.
Inace cistio sam AGP slot i karticu (nisu ni bili nesto prljavi) i nista.
Graficka je ispravna, provereno na drugom kompu...
[ Binary Mind @ 16.07.2009. 17:03 ] @
Nista. Dosao si do procesora ili ploce kao potencijalnih krivaca sto neces bas moci lako da proveris osim ako nemas rezervne komponente za testiranje (upravo iz ovog razloga servisno okruzenje sa gomilom rezervnih komponenti i mernih alata je bolje za ovakvu vrstu dijagnostike nego kucno.). S' obzirom da ploce cesce crkavaju nego procesori, i da je EpOX, iako je bio omiljen medju entuzijastama, bio zloglasan po broju falicnih ploca, veca je verovatnoca da je ploca problem. Sta da ti kazem probaj da nadjes rezervne komponente za testiranje ili rizikuj kupovinom druge ploce.
[ Tulex @ 16.07.2009. 17:18 ] @
Hvala puno na pomoci, u potpunosti se slazem sa tobom. Nazalost, nemam adekvatnih rezervnih delova da bi proverio da li je ploca ili procesor.
Kao sto sam gore napisao kompjuter nije moj tako da odluku ostavljam vlasniku.
Da se ja pitam kupio bih novu plocu, procesor i 1-2 GB DDR2 rama i dobio dosta brzi racunar.
Pogotovo sto tih 745 ploca danas ima relativno malo i drze se na ceni (5-6 hiljada).
Apsurdno mi je davati tolike pare za zastarelu tehnologiju...

Zahvaljujem jos jednom na pomoci... pozz
[ Tulex @ 19.07.2009. 20:11 ] @
Pozdrav svima, opet mi je potreban vas savet .

Naime, vlasnik racunara je odlucio da u ovaj komp iz naslova nadogradi i kupi novu plocu, procesor i ram sa budzetom od 10.000 din.
Molio bih da mi predlozite neku best buy kombinaciju za ove pare.
Dva uslova:
1. Da ploca ima integrisanu grafiku, dok se ne skupe neke pare za graficku karticu.
2. Da procesor ne bude neki singlecore (Sempron LE i slican krs...)

Imajuci u vidu da je u starom racunaru (kojim je on bio veoma zadovoljan) bila GForce 5200,
mislim da ce svaka integrisana grafika biti bar u tom rangu, ako ne i malo jaca.

Da li je moguce za ovaj budzet napraviti neku kombinaciju?
[ richa @ 19.07.2009. 23:25 ] @
Jako tesko za te pare, da je novo i da valja icemu...
Evo moj predlog za samo 2 500 preko...
AMD Athlon II X2 245, 2.90GHz, 64bit Box
Cena: 5.450 din.

Matične ploče
Asus M3N78
Cena: 5.240 din.

Memorije
2GB DDR2 Geil PC800
Cena: 2.030 din.
Ukupna cena: 12.720 din.

Pitaj ga ako je previse da trazimo neku alternativu, mada mozes i da pogledas nesto ovakvo polovno. Tesko da ces naci procesor polovan jer je relativno nov na trzistu ali bi mogao naci AMD Athlon 7750, plocu i ram mozes naci...
[ Tulex @ 20.07.2009. 00:30 ] @
Nazalost 10.000 je limit (novac mi je vec dao).
Toliko je uspeo skupiti i odvojiti za ovaj upgrade.
Znam da su komponente koje si naveo zaista best buy, ali slobodno mogu reci da je to i previse za njega.

Godinama je koristio ovaj komp (neki singlecore athlon, 512MB, GForge 5200) i bio prezadovoljan.
Igrao Need for Speed MW i nista vise mu nije bilo potrebno.
Nadao sam se da cu naci povoljno neki AMD 4xxx+ (ja imam 4200+ i zadovoljan sam)
i upariti sa nekom plocom od 4000 din.
Ako mi ostane dovoljno para kupio bih 2GB RAM-a, a ako ne onda 1GB (to se bar moze nadograditi).

Problem je sto ne mogu naci nigde nov AMD 4xxx+ (racunao sam da bi me kostao oko 4000 din.)
U svakom slucaju komponente moraju biti nove (zbog garancije), jer radim ovo prijatelju i ne bih zeleo posle neke komplikacije.
Po obavljenom poslu jos ce da dobije i fiskalni racun da ne ispadne da sam se nesto grebao

Dajte neke alternative ako postoje, pa da vidim sta mi je raditi.

Pozz
[ Ha-Nocri @ 20.07.2009. 07:46 ] @
Ako nema Athlon-a x2 4000+ ili slično možeš pogledati neki Intel E2xxx CoreDuo.

Recimo ovo:
- Intel E2200 2.20 GHz
- Gigabyte GA-G31M-S2L

ili čak E2180. Nisam gledao puno testova, ali mislim da je taj procesor brži od x2 4000+
[ Tulex @ 20.07.2009. 09:12 ] @
Nazalost, problem sa Intel konfiguracijom je sto je skuplja.
Naime, procesor E2xxx ne mogu naci ispod 5.700 din. i ako je ploca oko 4000 din. onda nista od RAM-a.
Mogao bih se uklopiti sa procesorom Celeron E1400 ili E1500 ako to icemu valja.
Inace malo mi je apsurdno da je cena E2200 i E5200 skoro identicne (na nekim mestima je cak E2200 skuplji)