[ mladja29 @ 06.07.2009. 08:47 ] @
Do ruku mi je dosao ovaj uređaj kineskog proizvođača UCOM Networks. Inače je rek varijanta i na sebi ima sa prednje strane 8 RJ-45 konektora a sa zadnje 4 UTP priključka na kojima piše LAN i jedan WAN. Na internetu sam našao informacije samo na kineskom pa me interesuje kako bih mogao da ga probam da li radi.
[ Zox @ 06.07.2009. 11:48 ] @
Pa ukljuci ga i vidi rade li mu sve lampice
Resetuj ga na fabricke vrednosti. Uglavnom ima dugme koje ili drzis 5/10/15 sec ili izvadis naponski kabl, pritisnes taj reset button, vratis nazad naposki kabl jos i pustis ga 10aksec da se dize ali jos uvek sa pritisniutim reset dugmetom.

To bi trebalo da ga vrati na fabricke vrdnsoti koje podrazumevaju i auto IP (dhcp client)

Zakaci ga zatim na bilo koji ruter koji ima DNCH on. Pridji control panelu rutera i u listi DHCP klijenata vidi koji ti je najnoviji, to je verovatno IP ovog VOIP uredjaja.

Zatim u brazueru otvori tu adresu sto bi trebalo da te baci na control panel samog uredjaja i probaj neke od standardnih admin/login kombinacija.

Ako imas srece da je nesto standardno admin/admin, admin/none, administrator/admin, admin/demo, admin/1234.... ulazis u setovanje samog uredjaja i to je to.

a da,
objasni mi molim te sta je RJ45 a sta UTP prikljucak?
[ mladja29 @ 06.07.2009. 13:03 ] @
Hvala na instrukcijama. Nemam na uređaju nikakav taster. Signalizacija postoji da je pod mrežnim naponom i kada stavim UTP kabal na neki od konektora pozadi onda zasija žuta i povremeno zelena na samom konektoru. RJ45 konektor znam još iz telefonije, to je telefonski priključak sa šest kontakata od kojih su aktivna dva srednja a UTP je ženski sa 8 polova.
Pozdrav
[ Zox @ 07.07.2009. 00:00 ] @
Hm... bez nekog uputstva je jako jako tesko da ista uradis sa tim. Ako zuta/zelena blinkaju trebalo bi da ima ethernet protoka izmedju uredjaja i prvog sledeceg mreznog uredjaja na koji je zakacen. Ako imas srece moze da se desi da je DHCP client na tom GW vec ukljucen i da se on sasvim normalno registruje na DHCP server i dobija od njega ok IP. Znaci ako imas neki ruter, bilo koji od ovih kucnih varijanti cak, zakaci taj uredjaj na njega i onda u CP rutera pogledaj koji je poslednje dodeljen IP iz DHCP pool-a. Tako bi trebao da odredis koja je IP samog VOIP GW.

Zatim kao sto sam rekao u prethodnom postu pokusaj da iz brauzera pristupis toj IP i udjes u control panel samog GW.
Ako ti ovo ne uspe, bez manual-a neces moci nista da uradis.

P.S.
Telefonski konektori u Evropi su RJ11 (1linija), RJ25(3 linije) i RJ14 (2 linije)
RJ45 je registered jack uglavnom za ethernet (mada se koristi i u ISDN telefoniji ali ne verujem da je u tvom slucaju ISDN VOIP GW) sa 8 zila
UTP (Unshielded Twisted Pair) se odnosi na kategorizaciju kablova (ne konektora) i to mreznih kablova a klasifikuju se prema propusoj moci (UTP cat3=10Mbps, cat5=100, cat5e=1000, cat6=isto kao i 5 ali strozije norme itd...)

proveri jos jednom koje konektore imas na prednjoj strani tj koliko pinova imaju, 4, 6 ili 8 da bismo znali o kojem uredjaju je konkretno rec.
Ovo na zadnjoj strani je OK imas jedan WAN port koji ide na neki ruter i time ka internetu i 3 LAN porta za kompjutere, IP telefone, dodatne mrezne uredjaje... ovoo me navodi na zakljucak da je ceo taj tvoj GW u stvari GW sa routerom a ne cist adapter/GW

[Ovu poruku je menjao Zox dana 08.07.2009. u 13:29 GMT+1]
[ mladja29 @ 09.07.2009. 14:09 ] @
Imao sam sreće jer je DHCP client bio aktiviran, uređaj se predstavio i evo ga radi. Još samo da smislim za šta da ga koristim. Hvala na pomoći.
[ Zox @ 09.07.2009. 15:24 ] @
Odlicno. Bitno je da radi.
Sad ubodi neki telefon koji imas pri ruci i registruj GW na neki od sip servera pa proveri da li funkcionise.

Btw. ako ne znas sta ces sa njim (pro)daj nekome od nas koji bi znali
[ kumkat @ 03.02.2010. 22:29 ] @
Ima li neko uputstvo (ili link sa uputstvom) za Ucom Eia 2008 VoIP gateway. Ne polazi mi za rukom da ga nadjem na internetu.

Hvala unapred