[ trimitrije @ 08.07.2009. 08:37 ] @
"The software, called the Google Chrome Operating System, is initially intended for use in the tiny, low-cost portable computers known as netbooks, which have been selling quickly even as demand for other PCs has plummeted. Google said it believed the software would also be able to power full-fledged PCs..."

http://www.nytimes.com/2009/07...e.html?_r=2&ref=technology
[ momsab @ 08.07.2009. 11:48 ] @
http://googleblog.blogspot.com...roducing-google-chrome-os.html

cini mi se da je ovo bolji izvor ;)
[ aleksandaraleksandar @ 08.07.2009. 14:37 ] @
http://www.b92.net/info/vesti/...07&dd=08&nav_id=370095

ide u TOP
[ Acika @ 08.07.2009. 15:11 ] @
Odlicno!!! Google Chrome koristim od samog izlaska i super se pokazao!!! Jedva cekam da isprobam i OS!!!
[ VIDAKOVICV @ 08.07.2009. 15:14 ] @
Znači tek za godinu dana ga možemo očekivati
[ anon68680 @ 08.07.2009. 15:40 ] @
Bice veliki plus ovo za linux, sada kad se ovakav gigant ukljucio u razvoj linux-based sistema..
[ momsab @ 08.07.2009. 16:21 ] @
ukljucio se odavno, od samog svog pocetka :)
Andorid je takodje Linux, npr

dobro je sto sad znamo kad da ocekujemo Chrome za Linux :D
[ momsab @ 08.07.2009. 19:23 ] @
jedna velika firma odavno stoji iza razvoja Linuxa :D

ovo je, za sada, jos samo jedan netbook GNU/Linux distro
[ mulaz @ 08.07.2009. 20:15 ] @
Google ima dosta $nage da ubrza razvijanje i poboljsavanje opensource projekata. Ako izboljsaju X, graficke drivere, kernel,... ce svi Linux useri da profitiramo. A i netbook useri ce da dobiju jeftiniji i brzi OS, sa reklamama ili bez.
[ Lazy_boy @ 09.07.2009. 08:52 ] @
Google Chrome OS + Google WAWE = Lot of $$$$
[ net021 @ 09.07.2009. 12:27 ] @
bitno je da postoji sve vise i vise free alternativa i svi ce se utrkivati ko ce biti bolji.... tako da ovaj potez od googla ne moze da skodi nama korisnicima
[ Stefan Markic @ 09.07.2009. 14:01 ] @


First Google Chrome OS screenshots leaked?
[ anon68680 @ 09.07.2009. 18:47 ] @
To je potvrdjeno da je fake...
[ Silencer @ 16.07.2009. 14:17 ] @
Ja vidim da google hoce samo da napravi OS koji ce da koristi sve njegove aplikacije i nista vise.

kad ja vidim da to podigne adobe productz, i u fullu da otvori bez problema M$ dokumenta kao i divx / mp3 filmove bez ikakvog cimanja kao sto je to na linuxu. Onda cu da kazem da su nesto uradili. Ovako moze da posluzi za neku client masinu koja ce da otvori mail / pise mail i da otvori terminal / putty :)
[ momsab @ 16.07.2009. 19:01 ] @
???
offtopic: i za WIndows je potrebno cimanje, npr instalacija silnih aplikacija i kodeka
mp3 i divx odavno bez frke rade na Linuxu, aj da si rekao GPU ubrzanje pa da se slozim
[ Take 5 @ 16.07.2009. 20:28 ] @


Pa lepo ti na tom linku piše da je lažnjak, čemu onda postavljaš to!?!

[att_img]
[ lord_celtic @ 17.07.2009. 19:20 ] @
Citat:
i u fullu da otvori bez problema M$ dokumenta kao i divx / mp3 filmove bez ikakvog cimanja kao sto je to na linuxu. Onda cu da kazem da su nesto uradili.

ovo je davno uradjeno.prvo se informisi pa napisi odgovor
[ tahiya @ 21.07.2009. 14:40 ] @
Vjerujem da ce Google to odraditi profesionalno kao i browser. Koristiosam Chrome jedno vrijeme, ali ja, kao vjerni mozilin korisnik, ostajem pri firefox-u. Chrome je dobar, ali FireFox volim :P
[ darkonsm @ 22.07.2009. 22:01 ] @
Google hrome ce biti samo jos jedna linux distribucija . Nazalost windows ce bit jos 10 god ,najmanje totalno dominatan zbog programa pisanih samo za njega. Setite se samo delimcne nekompatibolnosti viste i kako je to na startu unistilo a ni sada se nije oporavila, menja je je windows 7. Trecina ljudi na netu zna da ukljuci kompjuter ode na internet explorer -nisu culi za drugo i neznaju da skinu firefox hrome itd jos malo mesendjer i to im je to . Malo im promenis windows i haos njima .Lobi raznih eksperata koji se plase pomosli pada windowsa . GOOGLE moze napraviti i dobar program , bice ko i drugi njihovi programi dugo beta ali vise od dobre linux distribucije nece postici .Po zakonu logike Microsoft. ne moze vecno drzati skoro apsolutni monopl ali vreme za njegov pad nije sazrelo .....Cak i fanovi linux-a to makar privatno svataju
[ tahiya @ 23.07.2009. 10:32 ] @
ma cisti monopolizam.. Microsoft moze da stavi cijenu i 1500$ al vecina kompanija bi ga i dalje kupovala zbog toga sto programeri svoj software za adminstraciju, kase, caffe programe i sl. prave za windows.

Mada kako je poznato ( u bosni ) 75% korisnika windowsa koristi piratski software. Sta sad.. :/ ??!
[ momsab @ 23.07.2009. 10:42 ] @
opet advocacy... cisto da napomenem, da M$ moze toliku cenu da stavi zasto je u poslednjih 15 godina snizavao?
Mac OS X je uzeo osetan deo (otpeilike 10inu) kolaca desktop OS-eva, npr
[ Stefan Markic @ 24.07.2009. 00:58 ] @
Citat:
Take 5: Pa lepo ti na tom linku piše da je lažnjak, čemu onda postavljaš to!?!


Onog dana kada su okacili clanak ni oni nisu znali da je fake. Clanak je update-ovan tek nakon nekoliko dana sa obavestenjem da jeste. Sorry, nije do mene.
[ euripyd @ 25.07.2009. 22:04 ] @
jaooo ne samo oni OS da prave...

vidis, startujes racunar a ono splash black screen: "advertisment by google: free green card to USA"

LOGIN: "advertisment provided", enter please your advert password:

To ce biti ja mislim najbolja igrica: try to kill all advertisments and hidden advert services.
[ musicmaster @ 25.07.2009. 22:50 ] @
Citat:
euripyd: i ne znam sto je ova tema TOPIC ...?


TOPIC na našem jeziku znači TEMA
A TOP je ono što si ti "možda" imao na umu...

I tako,... svakim danom sve više i više verujem da mi penzije nikada nećemo videti...
[ aleksandaraleksandar @ 25.07.2009. 23:56 ] @
zanmiljivo za šta sve optužuju google....

ne znam ni za jedan njihov desktop proizvod koji sadrži reklame. a pogledajte samo microsoft (msn) i yahoo.
a i za online proizvode bi moglo slično da se kaže.
[ musicmaster @ 26.07.2009. 00:16 ] @
Citat:
aleksandaraleksandar: zanmiljivo za šta sve optužuju google....

ne znam ni za jedan njihov desktop proizvod koji sadrži reklame. a pogledajte samo microsoft (msn) i yahoo.
a i za online proizvode bi moglo slično da se kaže.


Ybg, čim je neko najbolji (a ovi još i free u kompletu) mora da trpi....
[ euripyd @ 26.07.2009. 00:51 ] @
Ne znam, da verujes nekome koji ima toliko novca, pa jos da ti da za dzabe nesto. Cisto sumnjam. Bila je vec jedna tema os chrome evo ovde: http://www.elitesecurity.org/t369808-0-Google-vs-Others
[ dragazervea @ 31.07.2009. 05:11 ] @
Prva liga, vec skoro pola godine koristim T-Mobile G1 (tzv. Google Telefon) koji radi odlicno, Linux OS, sa svim mogucim Google stvarima, ukljucujuci Google Chrome, nemogu nikako biti zadovoljniji. Vista na prenosnom koju trenutno imam nikako nemogu da smislim, nadam se da ce Google ovo vrlo brzo da zavrsi. Svakako, sve do sada sto su uradili je na mjestu, naravno jos kada bi ukljucili adons na Chrome bili bi kompletni.

Poz,
Draga
[ momsab @ 31.07.2009. 13:56 ] @
ispravice me neko ako gresim, na Andoridu nije Chrome nego browser baziran na istom engine-u (bese Webkit)
[ karlash @ 02.08.2009. 11:27 ] @
Microsoft će imati monopol nad operativnim sistemima upravo zbog već navedenog "programa", ali moramo imati u vidu veliki broj korisnika amatera kojima računar koristi za IGRE. Onaj ko bude posedovao OS sa podrškom za igre imaće monopol na tržištu. Ali ne bilo kakve već Sierra, Electronic Arts... Svi se sećaju okršaja SEGA-e i SONY-ja. Sony je preuzeo seginu dugogodišnju dominaciju na svetskom tržištu, iako je SEGA možda posedovala bolji Hardware u to vreme. Sony je kupio licence za igre koje su obišle svet i bacile SEGU u bankrot. Iako Playstation dominira na svetskom trzistu video igara, veliki broj korisnika koristi računar u takvu svrhu, da ne pominjem WoW i CS. Ja realno podržavam Linux distribucije ali usled problema sa drajverima nekoliko puta sam odustajao. Trenutno funkcionišem na okrnjenoj Windows 7-ici, nisam baš zadovoljan kad je kompatibilnost sa starijim software-om u pitanju ali videćemo sledi full verzija. Oduševljava me ideja da Google radi na razvoju operativnog sistema jer je upravo to ono što mi treba, lagana brza varijanta za moj NetBook (EeePc) Na kom je trenutno j****i Windows Xp. Inače kada je Google u pitanju... mislim sve najlepše, Google Chrome ODLIČAN, Google Desktop - Bolji od Windows Gadgetsa. Ako to sve budu ukomponovali u jednu distribuciju i još sve to bude besplatno...
Bill Gates će se jednog jutra probuditi a njegovom računaru će osvanuti Google OS 1.0 Ultimate :)
Šalim se naravno, ništa se to ne može odigrati preko noći, za to su potrebne decenije.
Problem su driveri aplikacije, ali i sami korisnici koji su se navikli na Windows okruženje.
Po nas korisnike bi bilo najbolje kad bi se svi oni ujedinili i od nekoliko krnjavih operativnih sistema napravili jedan normalan, koji bi naravno bio besplatan, a prihode imali od hardware-a i igara.
[ Ivan Dimkovic @ 02.08.2009. 11:29 ] @
Citat:

Bill Gates će se jednog jutra probuditi a njegovom računaru će osvanuti Google OS 1.0 Ultimate :)



To ce biti jedan vrrrlo hladan dan u paklu :-)
[ euripyd @ 05.08.2009. 17:50 ] @
U IT svetu sve se razivja jako brzo tako da ovo oko GOS ce da protutnji vrlo brzo...
[ alexa @ 09.08.2009. 11:06 ] @
Naucna fantastika od pre 20 godina danas je stvarnost!



[Ovu poruku je menjao alexa dana 09.08.2009. u 13:42 GMT+1]
[ BiF @ 09.08.2009. 18:05 ] @
Moze li neki link za download

[Ovu poruku je menjao BiF dana 09.08.2009. u 19:19 GMT+1]
[ net021 @ 09.08.2009. 19:02 ] @
http://www.thinkgos.com/gos/index.html
[ mmix @ 09.08.2009. 20:04 ] @
uzas, koliko li ce sad biti ovih kvazi klonova koji ce pokusati da izjasu ovu objavu.

Hint, treci red od dole:

Google, Google Icons, and the Google Logo are trademarks of Google Inc. Cloud and gOS are not affiliated with Google or their partners.

[ shadow88 @ 03.09.2009. 19:41 ] @
pozz svima, mozda cu malo da skrenem sa teme ali imam jedan problem sa google chrome-om , tj ne mogu da ga ponovo instaliram, imao sam ga pre nego sto sam reintalirao windows, koristim windows SP2 koji sam koristio i ranije, e sad, nadjem na netu gde da download-ujem insaller za google chrome i skinem ga, pokrenem instalaciju i on krene da se konektuje na net , na taj njegov server i tako se konektuje, i konektuje i posle pola sata mi izbaci da ne moze da se konektuje, tj conectio faliure....

zna li neko u cemu bi mogao biti problem ? pokusao sam sa XXX raznih linkova i stalno se ponavlja isto ??? tako vec par meseci pokusavam ali mi ne uspeva, da li je moguce da mu smeta nesto na sistemu ? napomena , na sistemu nemam virusa niti spyeare ili malware programa...

u napred hvala na pomoci.

e da zaboravih da napomenem da sam pokusao i da ponovo reinstaliram windows i to nekoliko razlicitih verzija...

i jos jedno pitanje, moze li se negde nabaviti windows 7 for free ? :)
[ Majstor_Pućko @ 03.09.2009. 20:20 ] @
Imas citav jedan podforum posvecen browserima: http://www.elitesecurity.org/f207-Browseri

A sto se tice 7-ice upravo danas je dozvoljeno skidanje Enterprise verzije za dzabaka na 90 dana trial period. A ako si mislio na onu "free" varijantu, u pogresnoj crkvi se molis.
[ shadow88 @ 03.09.2009. 22:54 ] @
hvala na brzom odgovoru, nadam se da cu vec nesto uspeti da uradim. a sto se 7-mice tice, tako sam i mislio :))
[ boxxter @ 15.11.2009. 10:58 ] @
Google Chrome OS Launching Next Week?


http://www.pcworld.com/article...ing_next_week.html?tk=rss_main
[ boxxter @ 15.11.2009. 11:43 ] @
Mozda ce da se stvori novi google OS tabor...da ne bude samo windows vs linux vs mac :D Mozda ce sad da bude i udruzivanja jednih protiv drugih :)
Ima ovde na tu temu ponesto

http://www.elitesecurity.org/t369808-5-Google-vs-Others


[Ovu poruku je menjao boxxter dana 15.11.2009. u 12:59 GMT+1]
[ ninjaz @ 15.11.2009. 12:14 ] @
Bice veselije na advocacy forumu.
[ mmix @ 15.11.2009. 14:05 ] @
Citat:
boxxter: Mozda ce da se stvori novi google OS tabor...da ne bude samo windows vs linux vs mac :D Mozda ce sad da bude i udruzivanja jednih protiv drugih :)


Pa sa obzirom na to da je Chrome OS u osnovi Linux distro ne vidim neku promenu po ovom aspektu. Jbg, koliko god se trudio ne mogu u glavu da uteram jednacinu linux kernel + browser = nov OS. Ne da mi mozak.
[ Backy @ 15.11.2009. 14:13 ] @
biće mnogo jako ako se ispostavi da je ceo sistem ustvari chrome koji radi bez drugih os-ova :D to bi objasnilo zašto su ga izbacili samo za win (najveći broj testera svih nivoa znanja)
[ boxxter @ 15.11.2009. 14:40 ] @
Citat:
mmix: Pa sa obzirom na to da je Chrome OS u osnovi Linux distro ne vidim neku promenu po ovom aspektu. Jbg, koliko god se trudio ne mogu u glavu da uteram jednacinu linux kernel + browser = nov OS. Ne da mi mozak.


Da,ali imas tvrdo jezgro koje ne priznaje ni ubuntu,a kamoli G-linux.Verovatno je nekom vec sad muka zbog toga.Eto i tebi je malo bzvz.
[ gda616466 @ 16.11.2009. 23:35 ] @


Citat:
Prema navodima iz kompanije Google, već tokom ove nedelje možemo očekivati Beta verziju operativnog sistema “Chrome”, koja će biti dostupna svim PC korisnicima. Iako se Google još nije zvanično oglasio, prema navodima inženjera koji rade na ovom projektu, “Chrome” je već razvio neophodan broj drajvera za testiranje ovog operativnog sistema.

Google “Chrome” je zvanično najavljen Jula tekuće godine, kada je bio predmet mnogobrojnih rasprava i tekstova u mnogim informatičkim časopisima, kao i na raznim sajtovima. Naime, iako ovaj operativni system nije nešto što će doneti revoluciju u načinu korišćenja kompjutera ipak je potez samog Google-a da se upusti u ove vode, veoma zanimljiv.

Poput već dostupnog Windows “Azure” operativnog sistema, tako će i “Chrome” biti sistem koji se temelji na tzv. “cloud computing”. To znači će se sve svoditi na korištenje interneta, preko kojeg ćete pokretati određene programe, a sva podešenja će biti pohranjena na jednom udaljenom serveru, koja će se učitavati prilikom svakog pokretanja sistema. Ovakvi operativni sistemi će biti najfukncionalniji na netbook-ovima, kao i na desktop računarima malih performansi.

Prema navodima Google-a, “Chrome” će koristiti minimalistički dizajn čija će centralna figura biti već dostupni web preglednik – Chrome. Upravo preko njega ćete surfati netom i koristiti sve pogodnosti Web 2.0 standarda. Praktično ćete biti u mogućnosti da uživate u svim pogodnostima standardnog kompjutera, ali će vam za skoro sve fukncije biti potreban pristup internetu.

Na kraju treba napomenuti da će “Chrome” OS biti “open-sourced”, što znači da će kod biti dostupan svim zainteresovanim kreatorima aplikacija, a pored ovoga će biti besplatan i za sve potencijalne korisnike. -- Personal magazin
[ Backy @ 17.11.2009. 01:15 ] @
oće moći da pušta mp3 i divx bez neta?
[ mmix @ 17.11.2009. 10:36 ] @
Hesus, sad je i Azure operativni sistem? Jel ostao iko u IT novinarstvu da je bar imalo informaciono pismen.
[ boxxter @ 17.11.2009. 10:51 ] @
Izgleda da sad postoji novi termin koji moramo da prihvatimo "cloud OS" :D


Microsoft has head in the clouds with new Windows Azure OS
As expected, Microsoft announced a Windows-based "cloud OS" during the first day of PDC. Windows Azure offers virtualized computing, automated service management, and scalable storage and will compete against cloud-based offerings from Amazon and Google.

http://arstechnica.com/busines...-with-new-windows-azure-os.ars




[ Stefan Markic @ 19.11.2009. 20:02 ] @














http://www.chromium.org/chromium-os
[ aleksandaraleksandar @ 19.11.2009. 20:40 ] @
bravo!
[ Stefan Markic @ 20.11.2009. 01:00 ] @
Citat:
Our obsession with speed goes all the way down to the metal. We are specifying reference hardware components to create the fastest experience for Google Chrome OS.


http://googleblog.blogspot.com...g-chromium-os-open-source.html
[ Stefan Markic @ 20.11.2009. 08:20 ] @
Citat:
Google released the source code for Chrome OS and promised that devices will be shipping in about a year, in time for the 2010 holiday season. Chrome OS will run only on devices specifically manufactured for it and Google is dictating to manufacturers the hardware specifications. For instance, Chrome OS devices will be netbooks, will not include a hard drive, will have only solid state disks, will rely on specified WiFi chipsets/adapters for connectivity and must have full-sized keyboards, says Sundar Pichai, Google's vice president of product management.


The 5 best, and 5 worst, features of Google Chrome OS
[ mmix @ 20.11.2009. 08:33 ] @
Citat:
Stefan Markic: Our obsession with speed goes all the way down to the metal. We are specifying reference hardware components to create the fastest experience for Google Chrome OS.


Hehe, kakvi majstori, kakav spin, u prevodu specificiramo komponente za koje postoje linux drajveri
[ Stefan Markic @ 20.11.2009. 09:09 ] @
Citat:
mmix: Hehe, kakvi majstori, kakav spin, u prevodu specificiramo komponente za koje postoje linux drajveri


Citat:
Google released the source code for Chrome OS and promised that devices will be shipping in about a year, in time for the 2010 holiday season. Chrome OS will run only on devices specifically manufactured for it and Google is dictating to manufacturers the hardware specifications. For instance, Chrome OS devices will be netbooks, will not include a hard drive, will have only solid state disks, will rely on specified WiFi chipsets/adapters for connectivity and must have full-sized keyboards, says Sundar Pichai, Google's vice president of product management.


http://www.itnews.com/netbooks...orst-features-google-chrome-os
[ Stefan Markic @ 20.11.2009. 09:11 ] @


[ boxxter @ 20.11.2009. 09:20 ] @
Ne svidja mi se nikako xD.Glupi zivot iz fotelje sa daljinskim upravljacem.Od svega hoce da naprave televizor.Jbo ih televizor.I mikrotalasna lici na televizor.


It should turn on like a television, says Pichai. Flip a switch and the within three seconds browser should be available, showing the most recent browser windows.


http://www.itnews.com/netbooks...orst-features-google-chrome-os
[ mmix @ 20.11.2009. 10:59 ] @
Al ljudi to vole. Znalo se za sve to jos pre dosta godina kad je pocelo omasovljenje kompjutera, sa jedne strane veca kinta je u igri a li sa druge strane industrija pre ili kasnije svede sebe na catering for the average idiot. Nije ovo naravno kraj, ovo je samo jedan milestone u tom procesu, onaj koji koristi desktop OS nece koristiti chrome nazovi OS umesto feature rich okruzenja, ali novi korisnici ce uzimati jer je to jednostavnije nego da nesto nauce, a posto linijom manjeg otpora nikad nece nista nauciti njihov domet nece ni biti nista dalje od ovakvog sistema. Meni je najtuznije sto ce se u profesionalnom delu populacije polako pojavljivati CV-evi u kojima pise "extensive experience with Google OS"
[ koska @ 20.11.2009. 11:28 ] @
Ne znam zasto ljudi u startu toliko pljuju na GOS.
Jednostavno su napravili ono sto vecini treba u ovom trenutku.

BESPLATAN operativni sistem koji ce se pokretati na JEFTINOM laptopu (bez Windowsa, hard diska i nekog nepotrebnog brzeg procesora ce sigurno biti jeftiniji), koji radi brzo (optimizovano) i koji je "stvoren" za internet.
OK, meni kao i vecini ljudi na ovom forumu tako nesto ne treba u ovom trenutku jer mi je pored interneta potrebno i gomila win-softwarea, ali gledajuci ljude iz non-IT okruzenja, njih ne zanima ni sta im "gura" masinu, ni ciji je kernel, ni da li su drajveri za linux... bitno je da radi onome cemu je namenjeno.

A to poredjenje sa TV-om je vec klasika u USA kad hoce da "docaraju" kako je nesto lako za koriscenje :)

[ Ivan Dimkovic @ 20.11.2009. 11:50 ] @
Citat:

Jednostavno su napravili ono sto vecini treba u ovom trenutku.


Nisu oni jos napravili nista. Kad budu krenuli da se prodaju ti digitroni sa tim digitronskim OS-om, onda mozemo pricati o tome. A to sta "vecini treba" - zanimljivo da su ljudi vec de-facto prihvatili da je to "sta vecini treba" iako ne postoji ama bas ni jedan jedini dokaz trenutno da je to istina :)

Sta ce btw, da bude kada dodjes kuci, hoces da otprintas neki "google dokument" a ono GOS ekipa nije "propisala" tvoj stampac - pa nema drajvera? Pravac po novi Google stampac... coool!

Ova fama oko GOS-a je takva besmislica da je stvarno neverovatno kuda ide IT industrija - GOS je retrogradna evolucija i vracanje IT-a 15 godina u nazad... wow, kontrolisani OS sa minimalnim brojem aplikacija koje su u stvari web-appleti i strogo propisanim hardverom... woooow, kako li se toga niko nije setio ranije! Cekaj... pa jeste, i konsenzus je bio da ljudima to ipak ne radi posao.

Ali sada je to Google... to ce sigurno da promeni svet :)

Eric Schmidt bi komotno mogao da ode do toaleta, da izvrsi veliku nuzdu i da sadrzaj upakuje u "Google" pakovanje, i garant bi se neko nasao da prica o novoj Cloud-toalet revoluciji #@*()&@#

Citat:

A to poredjenje sa TV-om je vec klasika u USA kad hoce da "docaraju" kako je nesto lako za koriscenje :)


Ja se nagledah tzv. "televizorskih" projekata od Intela (Viiv), AMD-a (zaboravih vec ime), Microsofta (onaj Media Center edition), i gomile drugih do sada i svaki do jednog je propao - jer ljudima treba ili televizor, ili racunar... nece pljusnuti $300 za glorifikovani digitron.

[ gojnik @ 20.11.2009. 13:21 ] @
http://gdgt.com/google/chrome-os/download/

Evo tu ima image ko hoće da proba u VMWare ili Virtualbox.
[ boxxter @ 20.11.2009. 16:41 ] @
Citat:
koska: Ne znam zasto ljudi u startu toliko pljuju na GOS.
Jednostavno su napravili ono sto vecini treba u ovom trenutku.

BESPLATAN operativni sistem koji ce se pokretati na JEFTINOM laptopu (bez Windowsa, hard diska i nekog nepotrebnog brzeg procesora ce sigurno biti jeftiniji), koji radi brzo (optimizovano) i koji je "stvoren" za internet.
OK, meni kao i vecini ljudi na ovom forumu tako nesto ne treba u ovom trenutku jer mi je pored interneta potrebno i gomila win-softwarea, ali gledajuci ljude iz non-IT okruzenja, njih ne zanima ni sta im "gura" masinu, ni ciji je kernel, ni da li su drajveri za linux... bitno je da radi onome cemu je namenjeno.

A to poredjenje sa TV-om je vec klasika u USA kad hoce da "docaraju" kako je nesto lako za koriscenje :)



Bez hard diska i procesora...a kad nemas konekciju,onda si kupio ciglu koju mozes da sutiras niz ulicu.Dobro su se setili kako da prodaju ciglu umotanu u sareni papir,i da se proglase vlasnicima interneta krijuci se iza clouda.
[ HeYoo @ 20.11.2009. 18:33 ] @
Nemojte unapred osudjivati.. vec cidim gomilu slabo racunarski pismenih ljudi kako koriste GOS. Postoje ljudi koje ne zanima prchkanje po OS-u uopste i zele da imaju web browser + IM + par aplikacija i to je to. Takodje ovo je korisno za male uredjaje koji i nisu bas podesni za neki ozbiljan rad
[ Stefan Jocic @ 20.11.2009. 20:57 ] @
Citat:
vec cidim gomilu slabo racunarski pismenih ljudi kako koriste GOS


Pod GOS (gOS), se podrazumeva GreenOS linux, a ne Google Chrome OS. Uzgred i oni su odavno odradili cloud OS, samo browser i ništa više. A imaju i standardnu OS varijantu.

Lepo je to što je Google napravio ovaj OS, ali šta vredi kad je cloud. Generalno neće imati nikakvu primenu sem surfovanja internetom i online komunikacijom. Ali kao što je već rečeno odlično će biti za male uređaje.



[ Suns @ 20.11.2009. 21:27 ] @
Citat:
Stefan Jocic: Generalno neće imati nikakvu primenu sem surfovanja internetom i online komunikacijom.


E vidiš meni bi ovo recimo bilo idealno, ponesem neki Asus Eee (recimo) turim na njega to, odem nege na Tajland recimo čujem se sa prijatlejaim, kuckam na fejsbuku i šta će mi više, jednom rečju idealno

A te primere da si kupio šarenu ciglu ne piju vodu, jer isto tako možeš da kažeš, kada istrošiš kredit na mobilnom telefonu, da imaš šarenu ciglu jer bez kredita i bez WAP, GPRS, EDGE, WIFI si NULA
[ Shadowed @ 20.11.2009. 21:34 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sta ce btw, da bude kada dodjes kuci, hoces da otprintas neki "google dokument" a ono GOS ekipa nije "propisala" tvoj stampac - pa nema drajvera? Pravac po novi Google stampac... coool!

Pa, poslace mail-om nekoj od online kompanija koje stampaju pa ce mu oni odstampati i poslati snail-mail-om :)
[ Ivan Dimkovic @ 20.11.2009. 21:35 ] @
Da to je tako kul i v2.0... dede i babe ce koristiti stampace, a G! generacije ce koristigti GPrint servis :)

Hesus...
[ mmix @ 20.11.2009. 23:03 ] @
Ne to nije cool, vi ste bas zastareli Stampanje trosi struju i papir zbog kojeg se rusi drvece i pravi carboon footprint. Pravi covek buducnosti nece stampati nista jer ce sve dokumente moci da procita direktno sa oblaka kad god i gde god on to pozeli. Pod uslovom naravno da se lepo ponasa i da ne naljuti gospodare oblaka da mu ne bi ukinuli nalog i pobrisali dokumenta, al onaj kome se to desi je to sigurno i zasluzio, zar ne...
[ Shadowed @ 20.11.2009. 23:26 ] @
A i ako nije zasluzio, jbg, ipak je to cloud beta (narednih 20god).
[ boxxter @ 21.11.2009. 09:28 ] @
Citat:
Suns: E vidiš meni bi ovo recimo bilo idealno, ponesem neki Asus Eee (recimo) turim na njega to, odem nege na Tajland recimo čujem se sa prijatlejaim, kuckam na fejsbuku i šta će mi više, jednom rečju idealno :)

A te primere da si kupio šarenu ciglu ne piju vodu, jer isto tako možeš da kažeš, kada istrošiš kredit na mobilnom telefonu, da imaš šarenu ciglu jer bez kredita i bez WAP, GPRS, EDGE, WIFI si NULA :)


Dobro znas na sta mislim,zato nemoj da izvrces stvari tipa,sta ce ti televizor ako nemas struje,mozes da napravis saksiju od njega.I znas da ako ti ne radi taj google oblak,ti si nista zato sto je on vlasnik svega sto imas.A ovako si nezavisan da se prikljucis lokalnim resursima,mrezama,alternativama,neogranicenim mogucnostima.Ne sumnjam da ce se truditi da stvore zavisnost kod nas od njihovog servisa kao kod narkomana.Sto je i logicno ustvari.Sve sto nema vlasnika,kad -tad neko zeli to da prisvoji,u fazonu, "gle ovo nije nicije...sto ja to ne bih uzeo za sebe.Ako ne uzmem ja,ionako ce uzeti neko drugi..".Dakle to vazi i za internet,koji nema vlasnika.A ovo je jedna od priprema terena da mu se nadje vlasnik.
[ Ivan Dimkovic @ 21.11.2009. 09:34 ] @
Hehe, dobro Ventura rece - IT novinari bi ovlazili da Google sutra najavi revolucionarni digitron - koji ne moze da izvrsava racunske operacije, vec ih salje na "Cloud" jer je tako cool :)

Zamislite tek marketinski slogan "let the Cloud(TM) do it for you..." - potrebna je samo GPRS konekcija, i mozete izracunati koren iz 5514 - ne slusajte budale koje kazu da to moze da se radi bez Cloud-a vec 40 godina, oni su matori i ne razumeju Web x.0 revoluciju koja se desava :)

[ Suns @ 21.11.2009. 10:21 ] @
Svaki početak je težak, svi pljuju neki proizvod na početku, a posle kao što je gore napisano kao narkomani koriste isti taj. Polako samo treba strpljenja i vremena, ko zna zašto je to dobro

BTW jel uspeo neko da pokrene Google OS? Ja sam skinuo onaj image za VirtualBox, samo što ne mogu da namestim internet nešto zezaj (ne samo mene) VirtualBox vidim žale se ljudi na blogovima, postoje neke cake i fore ali ne pomaže, pa ako je neko instalirao u VB-u neka pomogne!
[ boxxter @ 21.11.2009. 10:33 ] @
Citat:
Suns: Svaki početak je težak, svi pljuju neki proizvod na početku, a posle kao što je gore napisano kao narkomani koriste isti taj. Polako samo treba strpljenja i vremena, ko zna zašto je to dobro :)


Da...i travu kad probas prvi put i heroin,bude ti muka i boli te glava.Samo treba strpljena i vremena,ko zna zasto je to dobro za ...dilere..
[ ninjaz @ 21.11.2009. 10:34 ] @
Ja sam pokrenuo. Pokrene chrome i to je to. Kad odes na onaj start meni otvori ti stranicu za logovanje na @google.com nalog?!
[ miroslavL @ 21.11.2009. 11:02 ] @
Toliko meseci zezali ljude oko nekog GCOS-a, oko najave i 'revolucije'.. na kraju ispadne obični browser sa linux karnelom - zbog drivera i 'samostalnog' pokretanja. Ej bre ljudi, pa to je REVOLUCIJA
[ aleksandaraleksandar @ 21.11.2009. 14:53 ] @
ispričali ste se.. sad nazad lagano na temu