[ zaraza @ 09.07.2009. 16:29 ] @
Sve je pocelo odavde:
http://www.elitemadzone.org/t368864-0#2323417

Uloge:
- Gorenje;
- Rodic Megamarket, Novi Beograd
- Kupac

Ukratko - nov frizider nece da radi, tj. malo radi, malo ne radi, apsolutno nije bitno, bitno je da je neispravan.

Ali, kako zivimo u Srbiji prica kaze sledece:

Prosli cetvrtak, dva diletanta donose frizider, unose ga u hodnik i tvrde da ne mogu da ga unesu u kuhinju jer im smeta sporet, a ne pada im napamet da ga pomeraju. Ok, ajde....ostave oni frizider na sred hodnika, odu, a frizider prodje kroz vrata i pored sporeta bez problema.
Frizider pocne da radi - i prestane. Temperatura u njemu 25.7 stepeni. Odmah pozovemo Gorenje/Rodic da prijavimo kvar i ovi kazu da ce poslati majstora u ponedeljak da utvrdi kvar, a kad ovaj napise tamo neki izvestaj zamenice ili popraviti uredjaj.
Odmah im kazemo da popravka ne dolazi u obzir i da hocemo novi.

Ponedeljak dolazi, majstor ne dolazi. Posle par poziva Gorenje Call Centru i obecanja "javicemo vam se vrlo brzo", na jedvite jade shvate oni da moraju da posalju tog majstora...kazu niko im nije javio, ne znaju ko treba da dodje.....ajd....ok nekako i to, dogovorimo se za sutradan - utorak.
U utorak dodje majstor ovlastenog servisa Gorenja "Ivan" za Beograd i kaze da kvar ne postoji. Hm....ok, mozda smo stvarno istripovali...frizider malo radi, malo ne radi, ko ce ga znati....medjutim jos to vece - opet ista stvar, friz se iskljucuje sam od sebe....
Opet zovemo Gorenje servis i na jedvite jade oni posalju svog servisera (danas, dakle cetvrtak) koji ustanovi da je kompresor neispravan i napise to sto treba da napise kako bi zamenili frizider.

Paz' sad...
Danas zove neki lik iz Gorenja i kaze da je sve super da ce nam najverovatnije oni isporuciti frizider, da nema nikakvih problema...super kazemo mi....
A paz tek sad.....
10 minuta kasnije zove drugi lik iz Rodica i kaze da je ovaj sto je malopre zvao neki promoter i da on nema veze sa tim i da oni (Rodic) uopste ne smeju da pricaju sa nama i da ce taj problem "pokusati da rese" i da on ne zna sta ce Gorenje da uradi i jos predlozi popravku...
Normalno, mi trazimo nov, trazimo pare nazad, ovi se prave blesavi, nece da daju pare, nece da daju frizider...niko nista ne zna...svi se prave ludi i svima lepo sa nasim parama...
Eh, a da ne spominjem da smo dobili frizider BEZ garancije, koju smo sami morali da idemo naknadno da overavamo u prodavnici. Naime, Rodic ima "pravilo" da se garancija overava u radnji samo ako imate sopstveni prevoz, ako vam isporucuju robu onda vi sami morate da se vracate u prodavnicu da overite tu garanciju.

Uglavnom kako stvari stoje, najverovatnije ima da padne tuzba, pa da vidimo ko tu kako postuje ili pokusava da "zaobidje zakon", kako to vec pokusava da resi sef sluzbe iz Rodica...

Eto...
od sad u Rodicu kupujem samo toalet papir, a ako Gorenje napravi WC solju, rado cu je zasr****.
[ vladd @ 09.07.2009. 17:52 ] @
A da li si pozvao trzisnu inspekciju? Mislim da bi ti oni, bar u slucaju Rodica, jako ubrzali resavanje problema.

Ajd' malo Ti da postujes proceduru, i da uvodis neki novi sistem ponasanja

Poz

P.S.
Mislim da je sve pocelo u Rodicu, a ne na ES-u
[ zaraza @ 09.07.2009. 18:56 ] @
Nisam, izgleda da sam ispao glup pa mislio da to moze da se resi kulturno i pristojno...
Tako da ako sutra uvece ne bude ladnog piva u ponedeljak cemo nastaviti na drugi nacin...
A da sada sam apsolutno postovao proceduru...neko drugi bi odlepio jos na pocetku...
[ hemarikon @ 09.07.2009. 19:32 ] @
Citat:
osim dve limenke piva :)

Ne radi to na pivo već na struju :)

Šalu na stranu. Imaš li sada garantni list uredno popunjen.

Ako imaš pročitaj u garantnom listu šta se prodavac obavezao. Možeš tražiti samo ono što piše u OVERENOM garantnom listu. Ako to ne ispoštuju, onda imaš pravo da tražiš šta hoćeš pa i 'ladno pivo. Dotle radi sve "po proceduri". Za sve uzimaj OVERENE papire i samo klimaj glavom i ne raspravljaj se niskim. Jer kako vidim ti hoćeš novac nazad a za to treba strpljenja. Lopovi iz kojekakvih Marketa kad jednom počnu da kradu ne znaju da stanu. Tako da je nejbolje da budu neoprezni. Ako te u medjuvremenu isplate još bolje.

Najbitnije su dve stvari

(1) da servis konstatuje kvar
(2) vremenski rokovi.

Ako imaš (overen) dokument kojim je konstatovan kvar jednostavno čekaj da prodje 45 dana (to ti piše u garantnom listu). Nakon 45 dana i jedan minut obrati se pismeno prodavcu da ti vrati novac. Oni ti naravno neće odgovoriti (treba istog dana a najkasnije u roku od 8 dana).

Tada (može i istog dana kad podneseš reklamaciju prodavcu) podnesi prijavu tržišnoj inspekciji. Pre toga ni oni neće bog zna šta preduzeti. Sve papire fotokopiraj i odnesi na šalter tržišne inspekcije (Odsek za rešavanje prijava građana (dežurna služba), 27. marta 43–45, 3227-376, 3227-788 (07.30–22.00) ) sa zahtevom da ti prodavac vrati novac uz obrazloženje da je istekao dati rok za popravku. Problem će sigurno biti rešen.

[ Skandy @ 09.07.2009. 19:42 ] @
Na stranu cimanje i ostale mukotrpne procedure koje zaista umeju da coveku zagorcaju zivot, misli da ovde postoji nesto na sta nisi obratio paznju. Pravilo broj 1, rashladni uredjaj, u tvom slucaju frizider, posle transporta ne ukljucivati 12 sati, tako pise na deklaraciji a nekda je to nalepnica na samim vratima. Druga stvar u deklariciji obicno stoji da ako se dogodi kvar u garantnom roku, imas pravo na besplatnu popravku ili zamenu. Pravo na zamenu stices ukoliko u roku od 6 nedelja ne uspeju da otklone uzrok kvara.
Kazes da zelis nov frizider, jer je na tvom crkao kompresor. Zamenom kompresora tvoj frizider nece biti nista manje nov nego sto su oni koji cekaju buduceg kupca u magacinu, nijedan od tih novih frizidera nije izliven zajedno sa kompresorom, vec je i na njima montiran od strane nekog radnika.

E sada da postoji briga za potrosacima, oni bi ti dali drugi frizider, a na tom tvom bi zamenili kompresor i prodali ga nekom drugom. Vuci siti, ovce na broju.
[ vladd @ 09.07.2009. 21:45 ] @
Eh, da ne zaboravim, NE MORAS da imas garantni list, odnosno, imas pravo da ga izgubis, mora da postoji evidencija u prodavnici.

Ali, o tome ce vec i inspekcija da te obavesti, mada te i ne zanima ta informacija, vazno je da su obavezni da ti frizider dovedu u ispravno stanje ili da te obestete u novcu ili robi.

Poz

P.S.
Mozes da kazes da te mrzi da pokazujes garantni list, da ne mora da bude overen, uostalom bas te briga, ne zelis da pokreces ruku sa garantnim listom, neka pronadju seriski broj masine i neka se zabavljaju sa svojom evidencijom...tu negde je poenta, sto oni PROGLASAVAJU ogromnu vaznost garantnog(ha, cak "overenog") lista, koji je samo papir koji obezbedjuje malo brzi protok informacija servisu. Inace bi morali da kopaju po arhivi, da gube solidno vreme sa racunima...

"Garantni list" je u sustini veliki BLEF, kojim se (ponekad)zamlacuje kupac, "garancija" je pokrenuta trenutkom prodaje i zakonskom obavezom trgovanja. A ne njihovim zvrljanjem i pecaticem.

Ne moras ni racun da imas, dovoljno je da znas, otprilike, kada si pazario robu...nekog kisovitog cetvrtka pre neku nedelju...

Ne moras ni frizider da imas, ako postoji dokaz o transakciji
[ bakara @ 09.07.2009. 22:09 ] @
A zasto jednostavno nisi "odmah" vratio taj frizider u radnju, pa nek gledaju sta ce sa njim...

Da sam na tvom mestu ja bih pare trazio nazad, jer mi na pamet ne bi palo vise da kupim tamo ni toalet papir!

Mislim, ako se prodavac razmislja sta da radi sa tvojim slucajem...ja mu ne bi dao priliku za sledeci put, jer svoje pare volim vise od njega

[ hemarikon @ 09.07.2009. 22:20 ] @
Opšta prava kupca su definisana Zakonom o zaštiti potrošača. Ali u svakom konkretnom slučaju su precizirana garantnim listom. Tu stoje i detalji koji nisu odredjeni zakonom. Naravno da sva ta dokumenta mora da ima prodavac. Medjutim postoje i neka pravila koja se moraju poštovati. Kupac mora imati dokaz o kupovini, uslovoima garancije, intervenciji servisa, dokaz da je aparat neispravan itd. U suprotnom sve to mora dokazivati tokom intervencije inspekcije (ili u sudskom postupku). Ako ide na sud mora platiti taksu, mora platiti veštačenje, advokata. Naravno sve će to naplatiti ako dobije spor i pod uslovom da prodavac ne kidne u nepoznatom pravcu kao Eltim. Inspekcija opet radi besplatno ali treba im obezbediti što više dokaza. Jer zamislite situaciju u kojoj inspektor "rebne" kaznu prodavcu od milion dinara a posle se na sudu ispostavi da je prodavac bio u pravu. Zato ništa ne treba prepuštati slučaju i obezbedite bar ona dokumenta koja su vam lako dostupna.

[ zaraza @ 10.07.2009. 09:25 ] @
Citat:

Ako imaš pročitaj u garantnom listu šta se prodavac obavezao.


Nema sta on da se obavezuje u garantnom listu, on mora da se obaveze prema onome sta pise u Zakonu o zastiti potrosaca.

Citat:

Ako imaš (overen) dokument kojim je konstatovan kvar jednostavno čekaj da prodje 45 dana (to ti piše u garantnom listu). Nakon 45 dana i jedan minut obrati se pismeno prodavcu da ti vrati novac. Oni ti naravno neće odgovoriti (treba istog dana a najkasnije u roku od 8 dana).


Da, sad ga imam, ali posle ovog natezanja mi ne pada na pamet da cekam 45 dana, pogotovo sto je u pitanju frizider.

Citat:

Pravilo broj 1, rashladni uredjaj, u tvom slucaju frizider, posle transporta ne ukljucivati 12 sati, tako pise na deklaraciji a nekda je to nalepnica na samim vratima.

Ovde je pisalo 2 ili 3 sata, vec ne mogu da se setim...stajao je i vise od toga...

Citat:

Kazes da zelis nov frizider, jer je na tvom crkao kompresor. Zamenom kompresora tvoj frizider nece biti nista manje nov nego sto su oni koji cekaju buduceg kupca u magacinu, nijedan od tih novih frizidera nije izliven zajedno sa kompresorom, vec je i na njima montiran od strane nekog radnika.


Znam ja to, ali bih se osecao vrlo glupavo da popravljam novu stvar, tek stiglu iz radnje :)
Mis'im zar ne bi bilo bezveze da kupis auto i oteras ga pravo u servis da promenis motor.
Uostalom, Zakon mi dozvoljava da trazim drugi uredjaj.

Citat:

A zasto jednostavno nisi "odmah" vratio taj frizider u radnju, pa nek gledaju sta ce sa njim...


Eh :)
[ Nevena79 @ 10.07.2009. 10:46 ] @
Citat:
Zakon mi dozvoljava da trazim drugi uredjaj.


NE! Zakon ti ne dozvoljava tako nesto, to ti sam sebi dozvoljavas :)
Kao sto su ti gore rekli zakon ti dozvoljava da ti serviser POPRAVI stvar dok se nalazi u garantnom roku a garantni rok je i prva sekunda posto si ga kupio i npr poslednji dan trece godine koliko ti je garancija na uredjaj. Tek ako nisu u mogucnosti da je POPRVE za odredjeni vremenski period sto ti pise u garanciji duzni su da ti daju novi uredjaj. Znaci nisi upravu.
[ zaraza @ 10.07.2009. 10:57 ] @
Ne bih bas rekao da je to tako:

Citat:

Ako je prigovor iz lana 34. ovog zakona osnovan zbog nedostatka na
proizvodu, potroša ima pravo na:
1) zamenu kupljenog proizvoda za nov proizvod, odnosno proizvod
odgovarajue marke (modela, tipa) ili
2) da mu se vrati iznos plaen za taj proizvod u visini maloprodajne
cene tog proizvoda na dan vraanja ili
3) otklanjanje nedostatka na proizvodu.


[ Darko Nedeljković @ 10.07.2009. 12:29 ] @
Zakon se odnosi na proizvode koji nemaju garantni list. Ukoliko postoji ugovor ili garantni list, smatra se da su ugovorne strane dogovorile drugacije uslove tj. one koji pisu u ugovoru/garantnom listu.
[ Horvat @ 10.07.2009. 13:31 ] @
Citat:
hemarikon

Ako imaš (overen) dokument kojim je konstatovan kvar jednostavno čekaj da prodje 45 dana (to ti piše u garantnom listu). Nakon 45 dana i jedan minut obrati se pismeno prodavcu da ti vrati novac. Oni ti naravno neće odgovoriti (treba istog dana a najkasnije u roku od 8 dana).


a zamisli da imas samo taj frizider koji si tada kupio,napunis ga hranom,i u roku od 2 dana prsne...sta ces ti da radis,da cekas da se oni kroz mesec i po smiluju da ti kazu "e,ne moze da se popravi,mozes podici novi"
sta ces raditi s harnom iz friza?
di ces stavljati novu hranu?


@zaraza,jesi zvao inspekciju? jesu odneli iz prodavnice friz uopste?
[ Joker @ 10.07.2009. 14:26 ] @
Garantni list se odnosi na uredjaj koji se pokvari, ovaj frizider je prodat neispravan, tako da mislim da je zamena firidera jedino realno resenje.

[ zaraza @ 10.07.2009. 16:07 ] @
Posto se i dalje glupiraju u ponedeljak zovem inspekciju, a od ovih trazim pare nazad.
Cekao sam jos danas, pomislio da ce neko nesto da uradi, ali jok.
Znaci em lazu, em petljaju, em dovode kupce u totalnu zabludu, svako prica razlicitu pricu, ma strasno...ne zna covek kome da se obrati ako nesto ne valja...

Zao mi je samo sto nisam snimao razgovore, pa da okacim negde da se vidi koja je to kolicina nebuloza i naopakih informacija.

Citat:

Garantni list se odnosi na uredjaj koji se pokvari, ovaj frizider je prodat neispravan, tako da mislim da je zamena firidera jedino realno resenje.


Tacno tako...

EDIT:
I da, izgleda da se u simbiozi Gorenje/Rodic od kupca ocekuje da trazi uvoznika, zamenu, majstore....
[ hemarikon @ 10.07.2009. 19:21 ] @
Citat:
sta ces ti da radis,da cekas da se oni kroz mesec i po smiluju

Na to si pristao preuzimanjem garantnog lista. Pažljivo pročitaj, garantni list nije samo obaveza prodavca već i kupca. Na primer ti još ne znaš sa sigurnošđu koliko treba čekati, 2-3 sata ili pola dana. To nemoj nikome da pominješ jer može da te košta. Nepravilnim rukovanjem se gube prava iz garancije. Samo pričaj da si ga pustio u rad prema priloženom uputstvu. Takodje postoji obaveza prodavca da te obuči za rukovanje uredjajem na šta se možeš žaliti.

Citat:
ovaj frizider je prodat neispravan

Ova tvrdnja se mora dokazati. Treba ti mišljenje veštaka (ili servisera) pa ako prodavac ili inspekcija uvaže to mišljenje onda možeš tražiti zamenu. Ista procedura te čeka u slučaju sudskog spora.

To što ti piše u Zakono o zaštiti potrošača je tvoje pravo ali i prodavac i servis imaju neka prava. Ako je nešto precizirano garantnim listom (rokovi popravke, zamena, povraćaj novca itd.) onda važi to što piše u garantnom listu. Zakon ne zabranjuje sklapanje ugovora prodavac-kupac osim ako je baš prevara, pokušaj dovodjenja u zabludu, isticanje lažnih karakteristika proizvoda i slično. Ali sve to se mora dokazati, što je prilično teško. Zato uvek pažljivo čitajte uslove kupovine, deklaraciju i garantni list. U suprotnom čeka vas puno nerviranja.

Bitno je da ti je servis pismeno konstantovao kvar. Sada je na njima da ga otklone. Oni znaju svoje obaveze. Možda čekaju delove, pa nazovi ih i snimi razgovor. Možeš se obrtiti inspekciji da ih malo "potera", ali obrni-okreni sve je "po zakonu" ako servis ispoštuje rokove date garantnim listom. U medjuvremnu kupuj ladno pivo.

[ Isak666 @ 10.07.2009. 19:26 ] @
Nazovi tog menaDJera iz Rodica i reci mu da ces pozvati neku televiziju i pohvaliti se kvalitetnom uslugom. A to i uradi. Mozda upali, pa neko i objavi nesto - mozda B92.
[ Horvat @ 10.07.2009. 19:43 ] @
Citat:
hemarikon
Na to si pristao preuzimanjem garantnog lista. Pažljivo pročitaj, garantni list nije samo obaveza prodavca već i kupca. Na primer ti još ne znaš sa sigurnošđu koliko treba čekati, 2-3 sata ili pola dana. To nemoj nikome da pominješ jer može da te košta. Nepravilnim rukovanjem se gube prava iz garancije. Samo pričaj da si ga pustio u rad prema priloženom uputstvu. Takodje postoji obaveza prodavca da te obuči za rukovanje uredjajem na šta se možeš žaliti.


ovo podseca na prepucavanja u vezi odnosa poslodavac/zaposleni

kako si ti kao zaposleni kriv sto si uopste prihvatio taj posao i nema sta da kukas...
[a to sto jos 200 osoba iza tebe ceka "poziv zivota" da te zameni,nikom nista ;)]

pa jeste,pristao si,imao si izbora da ne pristanes na to?
prodaje neko frizidere pod boljim uslovima garancije mozda?
[ zaraza @ 10.07.2009. 19:53 ] @
Citat:
hemarikon: Ova tvrdnja se mora dokazati. Treba ti mišljenje veštaka (ili servisera) pa ako prodavac ili inspekcija uvaže to mišljenje onda možeš tražiti zamenu. Ista procedura te čeka u slučaju sudskog spora.


Dokazana. Bio serviser i ustanovio kvar.
A ako treba vestak, pa zvacemo i njega :)

Citat:

Na to si pristao preuzimanjem garantnog lista.


Procitaj sta sam napisao pre dve-tri poruke - da sam naknadno dobio garantni list :)
[ hemarikon @ 10.07.2009. 21:50 ] @
Citat:
@Horvat
ovo podseca na prepucavanja u vezi odnosa poslodavac/zaposleni

Pa bar ti dobro znaš da je u ovoj državi sve laža i paralaža. Svaki će te ovde rado prevariti. Još ako mu i sam pomažeš...

Citat:
@zaraza
Dokazana. Bio serviser i ustanovio kvar.

Ustanovio je kvar, ali nije ustanovio da si dobio neispravan uredjaj, što nije isto. Pročitaj koja ti prava slede u slučaju kvara.

Citat:
@zaraza
da sam naknadno dobio garantni list :)

Ali si pristao na uslove date grantnom izjavom. Ako nisi, što im nisi vratio frižider i rekao "ne pristajem na ove uslove garancije!". :)

U svakom slučaju niko ti ne može zameriti što hoćeš da ubrzaš proces bilo samostalno bilo pomoću inspekcije. Medjutim, čini mi se da pomalo gubiš živce a to nije dobro kad su u pitanju manipulacije gradjanima.

Bar 50% robe koju valjaju "kontroverzni biznismeni" po Srbiji je BOFL. Medjutim, mahinacijama i manipulacijama ta roba se ipak prodaje. Mnogi uopšte ne reklamiraju kvarove. Neki i ne koriste kupljene aparate. Neki i neznaju da imaju pravo na besplatan servis. Još kad se tome dodaju bezobrazluci trgovaca imamo haos kakav imamo.
[ zaraza @ 17.07.2009. 23:39 ] @
Znaci ovako....
Neko go*no iz Gorenja nam je obecalo nov frizider ove nedelje...nista se nije desilo....
Kao stigo frizider ovo ono....

Pitam se....kolko je bre ovo normalna drzava.....
znaci, ja treba da trazim frizider od Gorenja, umesto od onoga ko mi je prodao to sra*e...plus taj laze i izmislja....

Znaci, sve sutra cu sve razgovore da snimim pa da okacim negde da se vidi koja su to djubrad i prevaranti....
[ hemarikon @ 18.07.2009. 01:18 ] @
Pa ti još mrdaš. Napreduješ, čak si dobio i obećanja. Hm, nije loše. Kako stvari stoje i ja ću uskoro da ganjam inspekciju. Imam tu neki računar sa DDR2 memorijom na 800MHz. Gde to ima? To je nemoguće, DDR2 se prave do 400MHz! Naravno ni memorija ne zna da je tako dobra pa radi na 333MHz.
[ bakara @ 19.07.2009. 12:42 ] @
Citat:
zaraza
znaci, ja treba da trazim frizider od Gorenja, umesto od onoga ko mi je prodao to sra*e...plus taj laze i izmislja....

Pa naravno da treba od gorenja jer ono treba da garantuje za kvalitet proizvoda...prodavac samo prodaje.
[ hemarikon @ 19.07.2009. 13:12 ] @
Frižider tražiš od onog od koga si kupio. Jedino ako si bio naivan pa potpisao klauzu da tražiš od proizvodjača. Ali i tada možeš da se žališ da si doveden u zabludu. Trgovac ti daje garanciju a trgovac ima garanciju od proizvodjača, osim ako je nema. Ali to nije tvoj problm. Bitno da ti imaš garanciju koja je uredno overena.

Ajde ako te ne mrzi, fotokopiraj garantni list u delu koji govori o pravima i obavezama i postavi na net. Onda ćemo videti tačno kakve su čije obaveze.


[ bakara @ 19.07.2009. 13:19 ] @
Citat:
hemarikon: Frižider tražiš od onog od koga si kupio.

Ajd pojasni to sto tvrdis...kada si vec tako siguran

Citat:
hemarikon:Trgovac ti daje garanciju a trgovac ima garanciju od proizvodjača...

Nekako mi nije jasno kako se ova tvrdnja slaze sa onom gore?

Trgovac je duzan da kupcu da garanciju proizvodjaca/distributera, i to je vrlo prosto, nema potrebe da se izmislja rupa na saksiji!


[ musicmaster @ 19.07.2009. 13:29 ] @
@hemarikon

Dokle idu DDR2 memorije...?
[ hemarikon @ 19.07.2009. 14:29 ] @
Citat:
@bakara: Ajd pojasni


Ne razumem šta se tu ne slaže. Garantni list izdaje trgovac kupcu. Proizvodjač može da se pojavi na garantnom listu ali to nije obavezno. Na kraju kupac i proizvodjač mogu da sklope i poseban ugovor. Ali u ovom lučaju sve je jasno. Čovek je ušao u prodavnicu "Rodic Megamarket" i kupio proizvod. Dobio je garanciju i u slučaju zamene ili povraćaja novcA obraća se prodavcu "Rodic Megamarket". Osim ako to nije jasno definisano posebnim ugovorom. Medjutim ni tada ne sme da kupac bude doveden u zabludu:

Citat:
5. Garantni list
Član 21.
Proizvod za koji se izdaje garantni list, u skladu sa zakonom, prodaje se uz obavezno popunjen i overen garantni list.
Garantni list sadrži naziv i sedište davaoca garancije, podatke kojima se identifikuje proizvod, garantni rok, izjavu o garanciji i uslovima garancije uz odgovornost prodavca i proizvodjača za ispravnost kupljenog proizvoda u garantnom roku, spisak servisa, naziv i sedište prodavca, datum prodaje, pečat i potpis ovlašćenog prodavca i druge podatke, u skladu sa zakonom.
Davalac garancije je dužan da potrošaču obezbedi servisiranje proizvoda, u skladu sa zakonom ili ugovorom.
Prodavac, odnosno proizvodjač, ne može kupca dovoditi u zabludu o postojanju, sadržini i trajanju garancije.


Ovde su itekako naglašene obaveze prodavca.

Evo primer garantnog lista na osnovu koga sam zamenio uredjaj koji nije mogao biti popravljen u garantnom roku:

[att_img]

Nigde se na javlja proizvodjač a mene kao kupca to i neinteresuje jer mi je garanciju dao prodavac.


[ bakara @ 19.07.2009. 14:37 ] @
@hemarikon

Malo brkas 'pojmove"...

Evo sta se moze videti bas iz tvog slucaja.
Obrati paznju na recenicu iz mog prethodnog posta:

Citat:
bakara:

Trgovac je duzan da kupcu da garanciju proizvodjaca/distributera, i to je vrlo prosto, nema potrebe da se izmislja rupa na saksiji!


u tvom slucaju si dobio garanciju distributera, a koji je u tvom slucaju izvrsio i maloprodaju.

Mnoge firme ne vrse maloprodaju ali obavezno daju garantne listove za svoju robu, gde je prodavac u obavezi da je overi i unese datim prodaje.

Ne znam da li sam dovoljno jasan...ali zamisli situaciju da si taj uredjaj kupio u nekoj maloj privatnoj prodavnicici koja je imala svega jedan takav uredjaj na stanju...i kako ocekujes da ti "oni" to zamene?

Proizvodjac/distributer je duzan (po zakonu) da obezbedi servis i rezervne delove, trgovac nema nista sa tim, osim da naplati i overi garanciju.
U ostalom na svakoj garanciji pise da se proizvod nosi u taj i taj servis a ne u radnju gde je kupljen!
[ hemarikon @ 19.07.2009. 14:46 ] @
Citat:
@musicmaster: Dokle idu DDR2 memorije...?


Dok se "uštekaju" :)

Ma dobro, verovatno misliš na I/O Bus clock? Intel tvrdi da ima i na 667 MHz. U mojoj krntiji je 333 MHz a stvarno na 311 MHz.

[ hemarikon @ 19.07.2009. 14:58 ] @
Citat:
@bakara


Nema potrebe da diskutujemo oko finesa. Članom 21 ZZP se precizira "odgovornost prodavca i proizvodjača". Distributer se ne pominje. Kupac se nikad ne obraća proizvodjaču direktno več isključivo prodavcu u slučaju da zamenjuje uredjaj. I tu nema dileme.

Citat:
zamisli situaciju da si taj uredjaj kupio u nekoj maloj privatnoj prodavnicici koja je imala svega jedan takav uredjaj na stanju...i kako ocekujes da ti "oni" to zamene?


To je problem prodavca. Ali prodavac će iz svog džepa morati da izbroji novac kupcu. Dalje prodavac od svog dobavljača (ili proizvodjača ako je reč o kupovini bez posrednika) vrši nadoknadu. No kupca se ne tiču ugovori koje su zaključili prodavac i njegov dobavljač. U tom smislu zakon je potpuno precizan pa se u stavu 4, člana 21 ZZP kaže

Citat:
Prodavac, odnosno proizvodjač, ne može kupca dovoditi u zabludu o postojanju, sadržini i trajanju garancije.


U suprotnom bi smo imali prebacivanje loptice iz jednog u drugo dvorište.

[ bakara @ 19.07.2009. 15:07 ] @
Citat:
hemarikon: To je problem prodavca. Ali prodavac će iz svog džepa morati da izbroji novac kupcu.

hahaha...e dobra ti je ova

btw, meni su garancije/reklamacije posao a ti samo teoretises!

[ hemarikon @ 19.07.2009. 15:22 ] @
Evo ovaj teoretičar sedi pored gomile fotokopija garantnih listova proizvoda koje je naplatio usled toga što nisu mogli biti popravljeni u garantnom roku. Ima tu i eminentnih imena proizvodjača "Sony", "Panasonic", ... Nekad je kupovao u raskošnim trgovačkim centrima a nekad po kaljavim ulicama gde ni ker ne bi kročio. Ali uz vraćen proizvod svaki put je novac podigao na istoj onoj kasi gde je i ostavio prilikom kupovine. Sećam se da mi je jednom prilikom vlasnica prodavnice lično došla od kuće i iz čarapa izvadila novac jer u kasi nije bilo dovoljno gotovine.
[ bakara @ 19.07.2009. 15:32 ] @
Citat:
hemarikon: Evo ovaj teoretičar sedi pored gomile fotokopija garantnih listova

Pa skeniraj neki gde pise gde treba da se odnese proizvod radi realizacije garancije, a ne ovu stranu koji si skenirao

Citat:
hemarikon: Ali uz vraćen proizvod svaki put je novac podigao na istoj onoj kasi gde je i ostavio prilikom kupovine.

Pa drugacije i ne moze, novac mozes dobiti samo na "kasi" jer servisi, proizvodjaci i distributeri ne bi smeli da imaju posla sa gotovinom.

[ hemarikon @ 19.07.2009. 16:31 ] @
Preturajući po ovim kopijama (svu dokumentaciju čuvam, možda napišem roman o tome), pronašao sam original jednog garantnog lista. He, he nisam im vratio. To ću da uramim.

Na garantnom listu se uvek navodi prodavac pa je i prodavac uvek davalac garancije. Postoji odeljak "servis" u kome servis daje izjavu o uslovima popravke u garantnom roku. Na nekim garantnim listovima može da se javi i proizvodjač da "pojača" uverenje kupca u kvalitet proizvoda. To rade renomirane firma na primer "Sony", "Panasonic", "LG",.. kojima sam takodje "uzeo meru". Medjutim garantni list MORA da overi prodavac. Ta klauza stoji u svakom garntnom listu da bi bio važeći. Na primer Sony isporučuje uz svaki proizvod svoju garantnu izjavu. Medjutim u toj garantnoj izjavi Sony navodi "... Ovom garancijom SONY garantuje kvalitet proizvoda, prodavanih od ovlašćenog prodajnog mesta u Srbiji... datum prodaje, naziv, potpis i pečat prodavca...".

Kako se na garantnom listu uvek nalazi prodavac (proizvodjač ne mora, pogledajte fotokopiju u prethodnom odgovoru) kupac ima osnova da traži nadoknadu od prodavca za nepopravljen uredjaj. A ako je kupoprodajnim ugovorom drukčije precizirano, tada opet ugovor ne sme biti sačinjen tako da kupca dovede u zabludu (stav 4 člana 21 ZZP).

[ zaraza @ 19.07.2009. 20:02 ] @
Neverovatno....

Odem danas po pare...odem na odeljenje bele tehnike - tamo nema nikoga. Umesto njihovog zaposlenog na odeljenju stoji neki levi lik i pored mene ceka jos 10 ljudi...
Dozovemo mi nekako sefa...cekamo ga 20 minuta...odjednom - sefa nema, tu je dezurni poslovodja. Ajd, zovi njega...dovuce se poslovodja Djole (mislim da je Djole), krece prica iz pocetka...
Kaze on, pa vi to morate da resite sa Vladom, sa onim sa kojim ste pricali. WTF...Vlade nema...ajd da zovemo Vladu na njegov mobilni, zovemo ga (Djole u medjuvremenu negde pobegne)....a Vlada tera istu pricu, te nije obavesten, te ne zna, te sto niste dosli pre podne, te ovo te ono....uglavnom nesto laze i izmislja....
Inace, posto smo odlucili da trazimo pare nazad, ja ovog Djoleta (koji inace veze nema ni o njihovoj politici po pitanju reklamacija, ni po pitanju Gorenje politike, ni o zakonu ni o nicemu) da li mi mozemo da dobijemo pare nazad. Kaze "Ne moze"...."Zasto ne moze?"..."Pa vi prvo treba da vratite taj frizider"...."Pa dodjite po njega"..."..."...Nema odgovora...Otprilike ja treba da im dovezem frizider da bi mi oni vratili pare....

Znaci, vece lopurde i prevarante dugo nisam video. Jbga, Srbija je ovo....
Devojka i ja iskometarisemo kako po zakonu neko treba da bude tu da primi reklamaciju....a lik koji radi kaze "Ma znam ja to, al to tako ne ide ovde" :D:D:D

Sutra idemo u inspekciju, a i pozvacemo Merkator (iz nekog razloga se oni toga plase), bez obzira sta bude dalje....a posto sutra ocekujem da me pozove taj Vlada, jedva cekam da ga oteram u...Onako, slatkoreciv lik, sve obecava, sve ce biti OK, a onda se odjednom pravi lud...
Zao mi je sto im ne znam i prezimena....

Mislim da ovde ima elemenata za tuzbu koliko volis i nadam se da trzisna biti radosna da dobije ovakav slucaj...
[ musicmaster @ 19.07.2009. 21:21 ] @
Citat:
U mojoj krntiji je 333 MHz a stvarno na 311 MHz.


I to je DDR... Ma, nebitno, offtopic.
Pozz.
[ hemarikon @ 19.07.2009. 22:51 ] @
@zaraza¸

Nije mi jasno da li imaš neki dokument kojim ti se potvrdjuje da se uredjaj ne može popraviti u garantnom roku. Ili su to samo obećanja data usmeno?

Inspekcija će reagovati samo ako imaš dokumenta. U suprotnom načekaćeš se i na njihovo rešenje.

[ zaraza @ 19.07.2009. 22:56 ] @
Imam dokument koji opisuje kvar i koji omogucuje reklamaciju i izjavu lika da NIJE SMEO da napise da je uredjaj dosao pokvaren.
A s ozbirom da je frizider dosao takav, ne dolazi u obzir popravka.
Da sam hteo polovan frizider, uzo bih alo oglase i tamo trazio...

Ovako izgleda da samo govnjiva motka i teranje u PM pomazu...Kakvi zakoni kakve gluposti...
[ hemarikon @ 19.07.2009. 23:34 ] @
Očigledno odugovlače. Treba ti izjava (potvrda) servisa da se uredjaj ne može popraviti u datom roku od 45 dana ili o ne isplativosti popravke. Sa takvim dokumentom ideš u prodavnicu a ako te ne isplate u roku od odmah, tada podnosiš prijavu inspekciji. Naravno, moraš vratiti frižider. Dotle, ne gubi živce.
[ zaraza @ 19.07.2009. 23:41 ] @
Nekako mi se cini da uopste nema potrebe da se toliko ceka, jer i oni sami znaju da prave gluposti...pa se valjda nadaju da cemo da odustanemo ili tako nesto....
Pazi bre, u radnji em niko ne radi, em ne radi sef - > nemas kome da reklamiras to sto kupis....drugi lik, normalno, nista ne zna, a uz to je i bezobrazan. Kad ga nisam zviznuo nikad necu....

Mislim, kakava je to firma u kojoj se nista ne zna u kojoj me neko upucuje na jednog lika (tog Vladu), kao da je to njegova firma i da ce on sve da resi, a Vlada sedi kod kuce posle zavrsene smene :):)
Znaci smejurija....Da mi neko prica ne bih verovao...mislio bih da je taj sto postavlja ovakvu temu odlepio zbog necega i istresa se kojekude....

Ma kako god, bio sam pristojan i kulturan i sve kako treba i kako mislim da treba, sad cu stvarno pribeci nacinu za koji znam da pomaze - a to je ono sto sam spomenuo oko one motke i ostalo.....
[ zaraza @ 25.07.2009. 22:30 ] @
Ja potpuno zaboravio da prijavim da je stigao novi frizider....
Ispravan :)

Naravoucenije - govnjivu motku, pa u radnju, u nekim prodavnicama jedino tako dobijes ono sto platis...
Zao sto nisam zapisao serijski broj onog neispravnog....cisto ako ga uvale nekome, pa ih prevare sa popravkom...
[ hemarikon @ 25.07.2009. 23:36 ] @
Čestitam. Svaka čast na upornosti.

Što se tiče serijskog broja proveri da nije zapisan u garantnom listu. Takodje serijski broj može da se nadje na povratnici i računu za razduženje prodavnice (bar je tako po proceduri) pri vraćanju pokvarenog frižidera.