[ il90 @ 10.07.2009. 01:09 ] @
Treba mi pomoc!
U poslednje vreme sam se zainteresovao za house muziku,a samim tim i za Dj-ing!Interesuje me kako najlakse da savladam,to?
Kako da radim remix neke pesme?Kako da radim obradu neke pesme sa nekom temom(tipa,tema u pozadini je muzika iz pesme Bob Sinclair - World Hold on,a druga pesma je u prvom planu)?Koji programi su najbolji i kako sve to da radim?
Jako sam zaludjen za DJ-ing,pomozite!!!
[ Kovacevic Vladimir @ 10.07.2009. 08:00 ] @
Ima million načina da se od početne zaluđenosti dođe do kvalitetnog majstora u zanatu, u ovom slučaju DJ-ing.

Da ne nabrajam sve pomoćne metode, koje se mogu naći i u Temama na ovom i drugim forumima, na Net-u, u vidu nekih tutorijala, na Youtube-u sa svim vizuelnim i audio prikazima...
Znam samo, da se u toj preobimnoj ponudi informacija, koje često nemaju dovoljno postupnosti, ili baziraju na predpostavci da se ima neko predznanje, dođe do stepena, koje se zove konfuzija.
Tek onda počinje problem.

Ja bih savetovao da potražiš neku Školu, nekog stručnjaka, pa se obučiš u radu na nekom od softwera, pa...sva pitanja i želje razrešavate konkretno "na licu mesta" uz stručnu asistenciju.

Hoću reći: savetujem kraći i sigurniji put

Pozdrav

[ acaradio @ 10.07.2009. 14:26 ] @
mod edit: naslov izmenjen, prvobitni nije odgovarao temi
[ wujaymarkoff @ 27.07.2009. 17:30 ] @
Remix je vec spada u domen produkcije sto je sasvim razlicita prica u odnosu na dj-ing.
Sto se tice dj-inga, kod njega ja razlikujem, muzicki i tehnicki deo.
Muzicki deo cini repertoar i zanr koji pustas, u ovom slucaju haus. Ali ne samo to, vec koja vrsta hausa , da li onaj komercijalni (kod nas dosta popularan), deep, funky, electro, progressive itd. Generalno trebas slusati sto vise i sto raznovrsnije muzike.
Kod tehnickog dela, trebas obratiti paznju na nekoliko stvari. Prva stvar je beatmatching, tj uklapanje beatova pri prelazima kako ne bi preskakalo. Druga stvar je cue-ing, tj. odredjivanje pozicije od koje ces pustati pesmu (da li od pocetka, da li negde sa sedine ili sta vec) jer u zavisnoti od cue pozicije cesto zavisi i kakav ce prelaz biti, da li malo duzi ili naglo-agresivan. Treca stvar, koju pocetnici najcesce, a i neki "pro" zaboravljaju je harmonijsko miksovanje. Naime ne mogu se svake pesme miksovati pa cak i ako su istog tempa. Miksuju se stvari samo sa istim i srodnim tonalitetima. Dakle ako je stvar u c-duru, mozes miksati nesto sto je ili u a-molu ili dva srodna durska tonaliteta g dur i f-dur. Stvar je ovde malo komplikovanija i zahteva malo teorije, ali opet se sve svodi na dobar sluh. Tu ti vec profesor Kovacevic moze dati par hintova, a nadam se da mi nece zameriti ako sam sta pogresio, ili se laicki izrazio. :-)
[ Kovacevic Vladimir @ 27.07.2009. 23:11 ] @
Samo se vi komotno dopisujte

Normalno, da je opaska na mestu u vezi tonaliteta numera, koje se "slažu" ili nastavljaju jedna na drugu.
Ali, isto tako su interesantni i kontrasti.
Jedna od velikih veština je baš slaganje tonaliteta, promena ritma i tempa, da bi jedna duža forma/celina dobila svoju dinamiku i držala uvek pažnju slušalaca. Ali, to već ide sa praksom, a nije loše ni uočavati već proverene "majstorske štosove" na tu temu, dok se ne stekne neki lični stil...

Inače, u terminologiju DJ-inga se ne mešam...ali, kada se spominju tonaliteti, onda je pravilno C-dur (veliko slovo) i c-moll (malo slovo).

Pozdrav