[ djole_za @ 13.07.2009. 12:37 ] @
Cao,potpuni sam pocetnik sto se Linuxa tice, juce sam ga prvi put instalirao, Suse 11.2 kao sto pise u naslovu..

Problem je u tome sto ne znam kako da podesim wireless karticu da idem na internet preko telekomovog modema.. Trazio sam odgovore po openSuse forumu,ali je tamo sve komplikovano i radi se preko konzole, sto meni ne odgovara, buduci da sam dugogodisnji korisnik windows-a, tj. navikao sam na graficko okruzenje :D

Pokusavao sam nesto preko yast-a i ulazio u network connections ili kako se vec zove, i tu sam proveo dobrih 2 sata, ali nista konkretno nisam uspeo da uradim, samo sam ustanovio da wireless kartica vidi modem.. Bio bih zahvalan ako mi odgovorite kako da podesim sve ovo, ako je moguce bez konzole posto se jos nisam uhodao po tom pitanju, a i bilo bi korisno za druge korisnike koji prvi put koriste Linux, posto nisam video slicnu temu, hvala unapred..
[ lord_celtic @ 13.07.2009. 14:22 ] @
iskreno bolje da skines 11.1 jer je 11.2 jos uvek u dubokom rozvoju.tek ce negde u novembru biti zvanicna verzija.
* Thu, Apr 23 openSUSE 11.2 Milestone 1 release
* Thu, May 28 openSUSE 11.2 Milestone 2 release
* Tue, Jun 30 openSUSE 11.2 Milestone 3 release
* between Jul 7 and 31 openSUSE 11.2 Milestone 4 release
* Sun, Aug 02 openSUSE 11.2 Milestone 5 Release
* Tue, Aug 18 openSUSE 11.2 Milestone 6 Release
* Tue, Sep 08 openSUSE 11.2 Milestone 7 Release
* Wed, Sep 30 openSUSE 11.2 Milestone 8 Release
* Thu, Oct 15 openSUSE 11.2 RC1 Release
* Thu, Oct 29 openSUSE 11.2 RC2 Release
* Thu, Nov 12 openSUSE 11.2 Release
[ combuster @ 13.07.2009. 14:39 ] @
Ako ti je wireless kartica prepoznata kao sto kazes i ako vidi telekomov ruter u cemu je problem onda? Ako imas openSuSe live gnome onda ti je najlakse da se konektujes preko networkmanager-a, ako nije instaliran onda mozes da ga instaliras preko yast-a...
[ lord_celtic @ 13.07.2009. 14:48 ] @
@combuster
pogledaj roadmap.jos je suvise rano.
ako nije neki bug nace ga sigurno na drugom mestu, iznervirace se sto pola stvari nece raditi.
neka instalira 11.1 i do detalja cu mu napisati sta treba da uradi!(11.0 je imala neki cudan bug sa atherosom)
[ combuster @ 13.07.2009. 15:23 ] @
Za to si u pravu, ako je tek poceo ne isplati mu se da tera dev verziju ali ti si ga vec dobro posavetovao sto se toga tice pa nema razloga da se ponavljamo, a network manager ce mu trebati i u 11.1 zar ne? ;-)

@djole

Kada budes naleteo na neki problem, potrudi se da postujes sto je moguce vise informacija kako si i sta radio...

Citat:

Pokusavao sam nesto preko yast-a i ulazio u network connections ili kako se vec zove, i tu sam proveo dobrih 2 sata, ali nista konkretno nisam uspeo da uradim, samo sam ustanovio da wireless kartica vidi modem..


Ako si ustanovio da kartica vidi modem ok ali jos uvek nisi konkretno objasnio u cemu je problem. Da li nece da se konektuje na wireless, izbacuje li neku gresku ili se konektuje ali nemas internet... Dakle sto vise informacija das vece su sanse da ce ti neko pomoci...
[ lord_celtic @ 13.07.2009. 15:33 ] @
Citat:
a network manager ce mu trebati i u 11.1 zar ne? ;-)

moze ali i nemora.network manager je znao praviti dosta problema.
u yastu podesavanja za mreznu karticu ima tab "global options" gde mozes izabrati network manager ili traditional method with ifup.
[ djole_za @ 13.07.2009. 19:35 ] @

nisam zapazio da je 11.2 dev verzija,nisam obracao paznju na to posto sam zurio da skinem..stavicu onda da se skida 11.1 [ionako treba da se malo vezbam oko tog instaliranja], probacu tamo da se konektujem, pa ako ne radi postovacu ovde uz kompletan uvid u to sta sam probao da uradim ;)

hvala na odgovorima u svakom slucaju..