[ dgojic @ 13.07.2009. 20:05 ] @
Pozdrav

Evo pokušavam duže vreme da rešim ovaj problem i ubih se od googlanja ali ne vredi. Dakle, imam behringer umx61 midi klavijaturu i nekoliko vst instrumenata na računaru (korg legacy, yamaha fm8...) i treba mi način kako da uradim dve stvari:

1) podići dva vst softvera istovremeno i koristiti levu polovinu midi klavijature za jedan vst instrument a desnu polovinu za drugi vst instrument, znači da rade oba istovremeno, ali ''po pola''

2) podići dva vst instrumenta (ili nekoliko) istovremeno i na jedno dugme menjati te vst instrumente da ti aktivan bude onaj koji želiš u tom trenutku - nešto kao kad dignete više programa u windowsu pa na kombinaciju tastera alt+tab birate šta hoćete da dođe na ekran

Šta god da sam probao da primenim u ovim situacijama dešavalo se samo da jedan instrument ima zvuk dok su ostali koji se nalaze podignuti mrtvi.

Klavijaturu sam vezao usb kablom i koristim asio4all drajvere i nema latencije, tu je sve u redu.

Naleteo sam na neko rešenje, program koji se zove midirouter ali i on radi samo kao plugin za vst host (npr. cubase) ali ja to ne želim, već mi treba ''standalone'' program, koji ne zavisi od cubasea, a radi posao koji mi treba.

Hvala na svim idejama i predlozima!
[ Kovacevic Vladimir @ 13.07.2009. 23:28 ] @
Ja ne radim sa MIDI kontrolerom, pa razmišljam na "klasičan" način.

Ako se klavijatura može splitovati (deliti... na pola, po oktavama i sl.) onda je stvar u razdeljivanju signala, koji ide ka softweru.
Ako se to ne može uraditi na klavijaturi, onda je možda u pripremi softwera mogućnost tog razdeljivanja.

Na sinthy-ju je to vrlo stara i često praktikovana mogućnost, pa ne verujem da je neka misterija u pitanju...
Pronaći ćemo rešenje

Pozdrav
[ dobrota @ 13.07.2009. 23:41 ] @
Citat:
Ako se klavijatura može splitovati (deliti... na pola, po oktavama i sl.) onda je stvar u razdeljivanju signala, koji ide ka softweru.
Ako se to ne može uraditi na klavijaturi, onda je možda u pripremi softwera mogućnost tog razdeljivanja.

Meni ovo zvuci malo komplikovano... :) Postoji mnogo jednostavnije resenje, sve sto ti treba je sekvencer. Ja koristim FL studio i u njemu to mozes da uradis za minut. Verujem da moze i u drugim sekvencerima...

Instaliras FL studio, ubacis sve instrumente koji ti trebaju. Onda dodas layer i na njega povezes te instrumente. Za svaki VST imas opciju u channel settings da podesis od kog do kog tona hoces da koristis taj VST...

U sustini to je to... A ono sto si hteo da ukljucujes i iskljucujes na dugme, to jednostavno radis jednim klikom... Ako ti nesto ne bude jasno pitaj...

Pozz
[ dgojic @ 14.07.2009. 10:15 ] @
Hvala svima na trudu.

Inače, ja sam u prvom postu već napomenuo da znam za varijantu sa sekvencerom (cubase) ali da ne želim da uz sve instrumente dižem i ceo cubase da bih splitovao klavijaturu po midi kanalima. Želeo sam neku ''standalone'' varijantu programa koji radi upravo i samo to: prosleđivanje midi informacije željenom od nekoliko dignutih vst instrumenata. Malo mi je nelogično da instaliram i dižem ceo sekvencer samo zbog toga - mašina mi baš nije neka zver a i ne želim te opcije zbog snimanja već zbog sviranja uživo...

Pozz
[ Kovacevic Vladimir @ 14.07.2009. 12:04 ] @
Prouči, pa nam se javi...
http://www.behringer.com/EN/Products/UMX61.aspx

Imaš User's Manual u Pdf formatu na eng.

1. INTRODUCTION ......................................................... 4
1.1 Before you get started ................................................... 4
1.1.1 Shipment ............................................................... 4
1.1.2 Initial operation and power supply ....................... 4
1.1.3 Online registration ................................................ 4
1.2 System requirements ...................................................... 5
2. INTRODUCTION TO MIDI ............................................ 5
2.1 MIDI control for beginners .............................................. 5
2.2 USB mode and stand-alone operation ........................... 6
2.2.1 USB mode ............................................................. 6
2.2.2 Stand-alone operation .......................................... 6
3. CONTROL ELEMENTS AND CONNECTIONS ............. 6
4. OPERATION ............................................................... 7
4.1 PLAY mode ..................................................................... 7
4.1.1 The FACTORY MEMORY...................................... 7
4.1.2 The USER MEMORY ............................................. 7
4.2 ASSIGN mode ................................................................. 8
4.2.1 Setting the GLOBAL CHANNEL ........................... 8
4.2.2 Individual channel assignment ............................. 8
4.2.3 GLOBAL CHANNEL assignment .......................... 8
4.2.4 The PANIC key combination ................................. 8
4.2.5 The SNAPSHOT SEND command ......................... 8
4.2.6 LOCAL OFF .......................................................... 8
4.2.7 Control elements assignment ............................... 9
4.2.8 Program and bank change ................................... 9
4.2.9 Other functions of the OCTAVE SHIFT buttons . 10
4.2.10Velocity Sensitivity ............................................. 11
4.2.11The FACTORY RESET command ....................... 11
5. SPECIFICATIONS .....................................................12
6. APPENDIX

Pozdrav



[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 14.07.2009. u 13:59 GMT+1]
[ dgojic @ 14.07.2009. 14:11 ] @
Eh, to uputstvo...

Ma znam, dobio sam ga uz klavijaturu i do sada sam ga prelistavao xy puta. Međutim, tu ima toliko uopštenog teoretisanja o midi-ju a nijednog konkretnog primera. Recimo, opisan je primer kako se vezuje klavijatura sa kompjuterom i istovremeno sa hardverskim semplerom. Ali ni reči o onome što meni treba. I brate mnogo je suvoparno i to sve na engleskom... Šta da radim, meni je ovo sve novo i nemam sa midijem nikakvog iskustva, mada sam dosta toga provalio, ali ne može čovek baš sve sam... Meni je trebao odgovor na nekoliko konkretnih pitanja, prostim jezikom rečeno. Ne znam, sebe ne smatram idiotom, ali uputstvo mi nije bilo ni od kakve koristi.

Poz.
[ Kovacevic Vladimir @ 15.07.2009. 10:21 ] @
U celo priči mi nije baš jasno nešto.

Predpostavimo da podeliš klavijaturu na oktave i u svaku staviš po jedan VST instrument.
Ti u živoj svirci dobiješ taj XY instrument kada sviraš u toj oktavi - znači pojedinačno.
Iz sledeće oktave drugi - opet pojedinačno...

A spominješ...dva VST instrumenta - istovremeno.

Očigledno je da sama klavijatura to ne može rešavati bez pomoći recimo FL studija (što spominje Dobrota).
A zaključak je da ta klavijatura nema kapacitet jednog sinthy-a...

Pozdrav

P.S.
Drugi deo problema je Uputstvo.
Znam da često zbunjuje, ali danas nije teško doći do prevedenog teksta i otkriti te "sitne" detalje, koji rešavaju problem
(dva puta press i sl.).






[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 15.07.2009. u 11:53 GMT+1]
[ dgojic @ 15.07.2009. 11:31 ] @
U međuvremenu sam uspeo da nađem program koji radi ono što mi treba. U pitanju je Brainspawn forte ensemble koji pravi virtuelni rack u kome se nalaze vst pluginovi i koje možeš da naštimaš za svaku pesmu posebno, da snimiš tzv. ''scenu'', da dodeliš raspon klavijaturi koji će plugin da odreaguje na koje dirke itd. To je ono što mi je trebalo. Ako nekog zanima može da baci pogled na ovaj program, odličan je.

Hvala svima na pomoći