[ captPicard @ 15.07.2009. 14:48 ] @
Kako bi vi rješili ovaj problem?

Gosti
-----
Sifra_gosta PK
Ime
Broj_rezervacije FK

Rezervacije
-----------
Broj_rezervacije PK
Sifra_gosta FK

Hvala.
[ mr.zhile @ 15.07.2009. 14:55 ] @
Podnos Gost:reervacija=nn:N?
[ captPicard @ 15.07.2009. 16:37 ] @
sorry, zhile, ali nisam skužio šta misliš reći.
[ savkic @ 15.07.2009. 17:38 ] @
U gostima ti ne treba broj rezervacije.
[ captPicard @ 16.07.2009. 07:28 ] @
Citat:
savkic: U gostima ti ne treba broj rezervacije.


Hvala savkic, to sam i mislio, ali da li je to po pravilima struke? :-)
[ mr.zhile @ 16.07.2009. 08:24 ] @
Citat:
captPicard: Hvala savkic, to sam i mislio, ali da li je to po pravilima struke? :-)


Jeste koliko se ja rqazumem u pravila struke...u ovom slucajuu su to cuvena pravila de normalizacije baze....
Gostm mozeimati jednu rezervaciju...a svaka reezervacija moze imati vise gostiju (ali ne mora) npr vise krevetne sobe,pa foces da vodis evidenciju ko je sve vio u kojoj sobi...e sad ako postoji slucaj da jedan gost moze imati vise rezervacija....a svaka od njih vise gostiju onda pravis pomocnu tabelu u kojj smestis idgosta i id rezervacije...cak ti za tu ttabelu nije ni potreban primatni kljuc....
Mislim da prvo razjsnis sa sobom sta za sta pravis....za koji scenario...
JA lisno sam pobornik sto vise prostijih tabela,sa sto manje polja ....bolje radi sistem
[ captPicard @ 16.07.2009. 08:37 ] @
Citat:
mr.zhile: Jeste koliko se ja rqazumem u pravila struke...u ovom slucajuu su to cuvena pravila de normalizacije baze....
Gostm mozeimati jednu rezervaciju...a svaka reezervacija moze imati vise gostiju (ali ne mora) npr vise krevetne sobe,pa foces da vodis evidenciju ko je sve vio u kojoj sobi...e sad ako postoji slucaj da jedan gost moze imati vise rezervacija....a svaka od njih vise gostiju onda pravis pomocnu tabelu u kojj smestis idgosta i id rezervacije...cak ti za tu ttabelu nije ni potreban primatni kljuc....
Mislim da prvo razjsnis sa sobom sta za sta pravis....za koji scenario...
JA lisno sam pobornik sto vise prostijih tabela,sa sto manje polja ....bolje radi sistem


Hvala zhille, znam to šta si rekao, ali zanimalo me ono boldano :-)
[ savkic @ 16.07.2009. 12:53 ] @
> to sam i mislio, ali da li je to po pravilima struke? :-)

To je jedino moguće, gost može imati više rezervacija (soba u ponedeljak na dva dana i petak na jedan dan).
[ captPicard @ 16.07.2009. 13:05 ] @
Citat:
savkic: > to sam i mislio, ali da li je to po pravilima struke? :-)

To je jedino moguće, gost može imati više rezervacija (soba u ponedeljak na dva dana i petak na jedan dan).


Da, ali gost neće imati istu šifru u ponedjeljak i petak, tako da niti nije važno.
U tabeli rezervacije zapisujem šifru gosta jedino ako se upisuje gost koji je u arhivi, pa da ne mora korisnik opet kucati sve podatke u rezervaciju (makar ta sifra gosta nije toliko bitna u rezervaciji). Opcija je da jedan te isti gost ima uvijek jednu te istu šifru, ali ta šifra bi morala biti odvojena od šifre u tablici gosti... A u tablici gosti imam šifru rezervacije jer mi je potrebna radi obrade uplaćenog predujma kod naplate računa...

Ma nije to problem u praksi, čisto me zanimalo šta je sa teorijom, tj. želi sam viditi da li je u ovom slučaju opravdano raditi denormalizaciju tablice...

Hvala svima.