[ zizi_ba @ 16.07.2009. 14:40 ] @
Trebam tabelu za prikaz autobuskih linija, probo sam sve u jednu tabelu al neide to. Moram unositi relacije, Polaziste - Destinacija i stanice na koje autobus staje.

Potrebno mi je da uradim tabele koje ce mi na odgovarajucu pretragu izbaciti trazene linije, npr, ako neko ukuca gradove polazista i destinacije da mu izbaci tu liniju i da se autobus na toj relaciji saobraća.

Pokuso sam sa 3 polje u tabeli : polaziste, destinacija i stanice, i pomocu odgovarajuceg selecta da mi pretrazi bazu i vrati podatke, medjutim to mi ne izgleda bas dobro. Npr:
tblLinije ('Polaziste','Odrediste','Stanica1,Stanica2,Stanica3,Stanica4'),

Kada npr na formi pretrazim od Stanica3 do Stanica1 ispisat ce mi gornju liniju iako ona nije na toj liniji(linije Stanica1 - Stanica3 je ok), mozda mi nevalja sql upit, al ne znam kako da ako pronadje prvi string kao destinaciju da taj jednostavno ignorise. Nadam se da pitanje ne djeluje previse konfuzno...

Ako neko ima neku ideju da mi napise ovde kako bi to mogao uraditi.Hvala.

[ Milos911 @ 16.07.2009. 18:04 ] @
Citat:
mozda mi nevalja sql upit

A gde je taj upit? Ja iskreno nisam raumeo na koji nacin vrsis pretragu? Ako je samo za polaziste i odrediste pises ovako:
Code:
SELECT * FROM tabela WHERE polaziste='$polaziste' AND odrediste='$odrediste'.


Za stanice stavi jednu kolonu i daj joj ime stanice. Pa onda pisi u njoj recimo ovako: stanica1|stanica2|stanica3....
Onad samo sa explode rastavi imena stanica.
Mogao bi da stavis i jedno kolonu id sa auto_increment... Posle ce ti biti lakse da menjas vrednosti redova....
[ zizi_ba @ 16.07.2009. 18:28 ] @
Evo kako moj upit izgleda :

Code:
$upit = "select * from linije where (polaziste like '%".$pol."%' or stanice like '%".$pol."%') and (destinacija like '%".$odr."%' or stanice like '%".$odr."%')"


znak % sam stavio posto mi se prije unosio naziv grada a sad je Padajuci meni tako da nije potrebno, e sad kad ovaj upit prodje problem mi se javlja kad je i destinacija i odrediste u koloni stanice, ako se npr:
odresite, destinacija, stanica1 stanica2

sad ako izaberes stanica2 za polaziste i stanicu1 za odresite vratit ce ovaj gore red.
Takodje vraca kad izaberem iste podatke npr: stanica1, stanica1
[ bogdan.kecman @ 17.07.2009. 01:38 ] @
pogledaj poruje na ovom forumu u zadnjih par meseci .. ima jedan thread koji se bavi upitima u social network mrezi - specijalno ko koga poznaje na kom kolenu .. to je klasicna implementacija grafova u sql-u i moze da se iskoristi i za pricu sa redom voznje .. (red voznje se bas tako i implementira) .. dodatno proguglaj za tranzitivnost i sql ...