[ Ivan Dimkovic @ 20.07.2009. 12:01 ] @
Konacno je izasao jedan zanimljiv dokument:

http://epp.eurostat.ec.europa....009-AP/EN/2-16072009-AP-EN.PDF

Elem,

Srbija

Ukupne analizirane cene: 58% EU27 proseka
Hrana i bezalkoholna pica: 82% EU27 proseka (zanimljivo, zar nije Srbija "zemlja seljaka", a Lesli ;-)
Alkohol i duvan: 52% EU27 proseka
Odeca i obuca: 104% EU27 proseka
Potrosacka elektronika: 101% EU27 proseka
Licni transport: 98% EU27 proseka
Restorani i hoteli: 62% EU27 proseka


Ako uporedimo recimo Srbiju sa Bosnom i Hrvatskom i Madjarskom:

Hrvatska

Ukupne analizirane cene: 75% EU27 proseka
Hrana i bezalkoholna pica: 94% EU27 proseka
Alkohol i duvan: 87% EU27 proseka
Odeca i obuca: 118% EU27 proseka
Potrosacka elektronika: 103% EU27 proseka
Licni transport: 103% EU27 proseka
Restorani i hoteli: 83% EU27 proseka

Bosna

Ukupne analizirane cene: 56% EU27 proseka
Hrana i bezalkoholna pica: 75% EU27 proseka
Alkohol i duvan: 45% EU27 proseka
Odeca i obuca: 94% EU27 proseka
Potrosacka elektronika: 111% EU27 proseka
Licni transport: 95% EU27 proseka
Restorani i hoteli: 58% EU27 proseka


Madjarska

Ukupne analizirane cene: 70% EU27 proseka
Hrana i bezalkoholna pica: 83% EU27 proseka
Alkohol i duvan: 71% EU27 proseka
Odeca i obuca: 95% EU27 proseka
Potrosacka elektronika: 102% EU27 proseka
Licni transport: 101% EU27 proseka
Restorani i hoteli: 67% EU27 proseka


Sta mislite o ovome?
[ Ivan Dimkovic @ 20.07.2009. 12:09 ] @
Jos malo zanimljivosti - izgleda je hrana najjeftinija u Makedoniji (59%) a najskuplja u Danskoj (147% - ovo potvrdjujem ;-)

Sa druge strane - alkohol i cigare su najjeftiniji u Montenegru (41%) a najskuplji u Norveskoj (217%)



[ Horvat @ 20.07.2009. 12:13 ] @
meni nije jasno kakav je to prosek eu clanica ,kada je potrosacka elektronika manja od 100 samo u 4 slucaja,a i to neznatno?!

evo i proverio sam racunom,kad se saberu sve brojke potrosacke elektronike i podele sa 27,dobije se 106.1111111

nije bas realan ovaj dokument,niti verodostojan
[ Ivan Dimkovic @ 20.07.2009. 12:22 ] @
Mozda je normalizovano sa brojem stanovnika... UK je velika i prilicno vuce na dole sa 86%, a i Nemacka je na 101% sto isto vuce na "dole"
[ Horvat @ 20.07.2009. 12:23 ] @
to nigde ne pise,ne pise po glavi stanovnika,niti na milion stanovnika...

a i nema smisla da bude cena po glavi stanovnika ;)
[ Ivan Dimkovic @ 20.07.2009. 12:36 ] @
Nisam mislio "cena po glavi stanovnika" vec da je "tezina" svake EU27 drzave u formiranju EU27 proseka srazmerna njenom broju stanovnika.
[ Horvat @ 20.07.2009. 12:41 ] @
svejedno,niti je to ravnopravno [mogu onda i po teritoriji,po broju prodavnica,bla bla],a jos manje to pise ...pise samo sta su uvrstili u to [mada ne pise u kojim prodavnicama su gledali cene...]
[ Emil Ranc @ 20.07.2009. 12:43 ] @
@Horvat
Sve je lepo objašnjeno u dokumentu, za one koji znaju da čitaju. Ukoliko ti nešto nije jasno, možeš da pogledaš izveštaj na osnovu kojeg je ona tabela sastavljena, kao i kompletnu metodologiju korišćenu za sačinjavanje izveštaja. Kada pročitaš potonji dokument, javi se da razjasnimo nedoumice

Inače, interesantni, ali ne naročito iznenađujući podaci, mada bih voleo da vidim poređenje Srbije sa „EU 15“
[ djordje1979 @ 20.07.2009. 12:48 ] @
Tezinski faktor je bitan. Svakako ima smisla uvoditi ga.
[ Horvat @ 20.07.2009. 12:53 ] @
@emil,ne vidim... vidim samo da pise da je kod potrosacke elektronike razlika u ceni manja nego u drugim oblastima,ali ne vidim kako prosek nije = 100[%] ...nesto previdim ...ali ne vidim sta [onaj dokument od 200 stranica mi se bas i ne cita]...


probe radi sam izracunao prosek za klopu i pice...i iznosi 98.2593
definitivno mi nije jasno kako ovo racunaju...nije ni bitno
[ Ivan Dimkovic @ 20.07.2009. 13:03 ] @
@Horvat,

Ako je EU sastavljena od 3 zemlje:

- Zemlja A, 1000 stanovnika, cena TV-a 1000 EUR
- Zemlja B, 10000 stanovnika, cena TV-a 800 EUR
- Zemlja C, 500 stanovnika, cena TV-a 1500 EUR

EU3 prosek je po tebi (1000 + 800 + 1500) / 3 = 1100 EUR

Medjutim, ako normalizujes prosek po "tezini" drzave (1000 * 1000) + (10000 * 800) + (500 * 1500) / (1000 + 10000 + 500) = 847 EUR

Sta je "postenije" kao EU3 prosek za cenu TV-a gore? Pa rekao bih da je normalizovani pokazatelj daleko "posteniji" jer ne mozes da tretiras kontribuciju cena u Luksemburgu isto kao i u Nemackoj, koja ima 160x vise stanovnika.

Citat:

The expenditure shares reported in this article are based on national accounts data for 2007 and
represent the average over all participating countries. The national accounts data are also used as
weights
in the aggregation of detailed PLIs to aggregate PLIs such as for HFCE.


[ djordje1979 @ 20.07.2009. 13:04 ] @
Mada statistika jeste malo cudna. Hrvatska ima prosecne cene 75% od EU27, a po svakoj stavci(hrana, alkohol...) je iznad tih 75%. Slicno vazi i za Srbiju. Hmmm...
[ Ivan Dimkovic @ 20.07.2009. 13:07 ] @
"Total" nije zbir samo ovih prikazanih kategorija vec svih analiziranih artikala... :)
[ Horvat @ 20.07.2009. 13:07 ] @
mislim da sam nasao...ovo se odnosi na prva 4 polja
"These groups represent on average 18%, 5%, 4%
and 1% of household expenditure, respectively."

a ovo na zadnja 4 polja
"These groups
represent on average 4%, 2%, 1% and 2% of
household final consumption expenditure,
respectively. "

i stoga ispada da se potrosacka elektronika racuna po 2 % od ukupnog rashoda po domacinstvu


i sve je to lepo,ali mi i dalje nije jasno kako se ne dobije 100 [%]...
[ Ivan Dimkovic @ 20.07.2009. 13:11 ] @
Pa pise da su primenjeni tezinski faktori... nije linearno.
[ djordje1979 @ 20.07.2009. 13:11 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: "Total" nije zbir samo ovih prikazanih kategorija vec svih analiziranih artikala... :)

To kontam. Samo ne znam sta je to sto toliko vuce na dole?
[ Horvat @ 20.07.2009. 13:13 ] @
pa kontam da je veca kupovna moc u npr nemackoj nego u bugarskoj ,pa je veci tezinski faktor za potr. elektroniku kod nemacke
ali valjda je hrana svima podjednako potrebna,ne kontam koji princip je koriscen tu

a inace,pise da je u srbiji klopa jeftinija nego u madjarskoj...i nije bas ;)

[jos nesto,cak i kada se od originalnog dokumenta, od svih 8 podataka jedne zemlje uzme prosek,ne dobije se ona brojka koja je napisana kao referentna...cemu to?]
[ hemarikon @ 20.07.2009. 15:28 ] @
Ovaj izveštaj nije potpun jer ne govori ništa o kvalitetu roba i usluga.
[ llux @ 20.07.2009. 15:29 ] @
Statistika je jednostavna. Ono sto za nas kosta 100 dinara, za Nemce kosta 10 jer je 10 puta veca plata. Primer, imaju neki smoki od 250 grama koji kosta samo 25 dinara. Kad se uporede plate, za njih kosta samo 2.5 dinara
[ Ivan Dimkovic @ 20.07.2009. 15:39 ] @
Tesko da je u DE veca plata 10x - za ne-kvalifikovana zanimanja je ~5-6x veca, za visoko-kvalifikovana zanimanja 3-5x max.

Citat:

Ono sto za nas kosta 100 dinara, za Nemce kosta 10


Netacno, kosta isto i Nemce i Srbe, samo sto "prosecni Nemac" moze da kupi vise toga od "prosecnog Srbina"

Citat:
hemarikon
Ovaj izveštaj nije potpun jer ne govori ništa o kvalitetu roba i usluga.


Izvestaj se i ne bavi time - vec cenama.
[ llux @ 20.07.2009. 15:55 ] @
Okreni kako hoces ali tako je. I da, ja racunam platu 200 evra, na osnovu plata onih koje poznajem
[ hemarikon @ 20.07.2009. 16:12 ] @
Pretpostavimo da kupim autobusku kartu na 50 km u Srbiji i da košta 100 a u EU za istu razdaljinu treba da platim 110 (čega bilo). Medjutim u autobiusu u Srbiji nećete izdržati 50 km bez povraćanja ili bar padanja u nesvest, tako da iz činjenice da je karta u Srbiji jeftinija ne mogu zaključiti dali uopšte treba da sednem u taj autobus.
[ Horvat @ 20.07.2009. 16:16 ] @
^^al' ga pretera
[ hemarikon @ 20.07.2009. 16:31 ] @
Ko, statističari ?
[ Igor Gajic @ 20.07.2009. 17:10 ] @
Da sumiramo...

Dakle, imamo 3-8x manju platu nego u EU, troskovi zivota su nam ~80% troskova zivota EU.

A kvalitet usluga je daleko ispod standarda EU.
Kvalitet elektronike je prilicno sumnjiv, ipak nas tretiraju kao zemlju treceg sveta.
Hrana je loseg kvaliteta, uvozimo losu, izvozimo kvalitetnu.


De ja zivim...

EDIT:

U prevodu kada stanovnici oduzmu svoje torskove zivota ostaje im minimum 2 plate da trose na sta hoce(racunaj prosecno ~3 plate). A ovde cela plata ode na najosnovnije(kanalizaciju).


[Ovu poruku je menjao Igor Gajic dana 20.07.2009. u 18:20 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 20.07.2009. 17:45 ] @
Citat:
Igor Gajic
Kvalitet elektronike je prilicno sumnjiv, ipak nas tretiraju kao zemlju treceg sveta.


E stvarno...

KO "nas" bre tretira? Tretiraju nas "nasi" uvoznici kad uvoze sranja u Srbiju - ne pitaju te u Hong Kongu ili Tajvanu "iz koje si zemlje" vec koliko para zelis da das - imas proizvode A, B i C klase... to sto neki Miodrag Jovanovic (John Smith) veleuvoznik iz Srbije hoce da se nafatira jos malo para pa ce kupiti ako treba i kineski falsifikat ili "refurbished" robu to ima veze samo sa Miodragom i njegovom psihom.

Takodje to ima i sa domacim trzistem - negde drugde bi kupci rekli da je to djubre - u Srbiji kupuju, sta ces... Gomila bi kupila i g**** samo da ima brend, i to je to...

Jel u Srbiji postoji Saturn, Media Markt, Amazon, Dixons?? Ne postoje, postoji Miskovic, Pera, Djole i sl... oni uvoze, oni biraju sta ce da uvezu.... Jel u Srbiji carina zaustavlja na granici falsifikovanu robu? Zaustavlja malo sutra...

E pa onda... nemoj please o "nekima koji NAS tretiraju" dok sami sebe tretiramo kao stoku.

[ Igor Gajic @ 20.07.2009. 17:53 ] @
Pa imas npr. gomilu laptopova sumnjivog kvaliteta za koje opis postoji samo na nasim i na bugarskim sajtovima.

Niko drugi ih i ne uvozi.

Citat:

Gomila bi kupila i g**** samo da ima brend


Pa gomila bas i nema neki extra izbor pored Miska i kompanije... Svi znaju da cene svoj dinar, ali kad nemas gde da kupis kvalitetno.
[ hemarikon @ 20.07.2009. 18:17 ] @
Upravo o tome treba govoriti. Sigurno je da ono što se ovde prodaje teško bi našlo kupca u EU. Nekoliko mangupa u sprezi sa državnom mafijom drži monopol na sve. U takvom okruženju svakakvo smeće se prodaje. Jednostavno ne možete kupiti kvalitetan proizvod koliko god da platite. Čak i oni brendirani, kad malo zavirite ispod "šsije" vidite da je reč o robi koja nije zadovoljila neki kriterijum EU i kao takva se prodaje za bagatelu lokalnim mafijašima a onda isti deru gradjane tobož prvoklasnom robom.
[ germanchc @ 20.07.2009. 20:24 ] @
Evo pre 3-4 dana u lokalnom maxi diskontu, gledam vitrinu sa zamrznutim testom,sladoledom itd. vidim totalno odmrznuto testo... zovem sefa te prodavnica jer ga znam i kazem mu sta i kako, on kaze: probrinuci su za to... odmah nakon mene dolazi zena i psuje jer je kupila sladoled u tecnom stanju, stvarno sladoledi onako voce totalno dole a gore belo... od tezine voce se spustilo dole...kao milk-shake.

Danas isti taj market , pogledam sladolede .... isti ti sladoledi, spustilo se sve dole.. pitam opet sefa: ona kaze bilu su prebacili samo u drugi zamrzivac , dolazila inespekcija jutrosi,juce i sve o.k. ... zaledjeno :(

Pa j@bem mu 20% razlike jel to isti prozvod uopste...to ne sme uopste da se prodaje a ne da kosta "malo manje"...
[ BluesRocker @ 20.07.2009. 20:41 ] @
Moj kolega kupio u Maksiju Koka Kolu lajt. Bilo mi sumnjivo gde je to našao kad znam da se odavno ne proizvodi (umesto nje je zero) i vidim da je ostalo 2 dana do isteka roka trajanja.
[ Ivan Dimkovic @ 20.07.2009. 22:13 ] @
Kako se bre ne proizvodi kola lajt? :) Mozda je ne prave u Srbiji vise - proizvodi se inace jos po EU, pijem je svako malo ;-)
[ dejanet @ 20.07.2009. 22:13 ] @
Kod Apu-a (kwik-e-mart), za 2 kofe usmrdele ribe bar postoji popust.

[ hemarikon @ 20.07.2009. 22:54 ] @
Mogu samo da ponovim to što kažeš

Citat:
@germanchc: to ne sme uopste da se prodaje a ne da kosta "malo manje"


Problem je što ne možeš nikoga "opasuljiti" jer ovde ne postoji nešto što bi bilo "donji prag tolerancije". Uvek može još gore, još niže, još manje. Nema kraja srozavanju.




[ stil @ 21.07.2009. 00:36 ] @
Mene zanimaju neke stvari. Kako to da je u drugim zemljama bolja situacija nego kod nas? Ko je tu situaciju napravio kakva jeste? Da li je neka nevidljiva sila došla i tim ljudima uredila život ili su se sami izborili za to ? Prošlo je vreme kada smo za sve što se dešava mogli da okrivljujemo vlast koja je bila apsolutna. Mislim, tako je lakše ali vremena su se promenila i vlast više nije apsolutna. Tako da ...
[ Horvat @ 21.07.2009. 01:12 ] @
@hema...ne nego tvoje poimanje voznje autobusom u srbiji
[ hemarikon @ 21.07.2009. 03:45 ] @
Citat:
@stil: vlast više nije apsolutna. Tako da ...

Tako da je neshvatljiv podanički odnos ovdašnjih gradjana. Da li je reč o gluposti, ludili, mazohizmu? Ali toliko obigravanje oko vlasti, servilnost i slepa poslušnost su neshvatljivi. U takvoj klimi vlast se lako obračuna sa neugodnim pojedincima. Odsustvo reakcije i solidarnosti gradjana u situacijama kad vlast demonstrira silu pogoduje opravdavanju te sile.

Citat:
@Horvat

Pa dobro, ti se vozi autobusom ako ti odgovara. Što se mene tiče, ako platim voznu kartu onda hoću da autobus u kom se vozim bude bez dima koji kulja iz poda, nafte koja zaudara iz klima uredjaja, grejanje da radi zimi, čiste prozore i sedišta i da krov ne prokišnjava.
[ Horvat @ 21.07.2009. 12:21 ] @
^^ hmmm tako nesto mi se dugo nije desilo na medjumesnim putevima [mada ni na lokalnim]
a putovao sam sa raznim prevoznicima na razna mesta...


ako nije tajna,kada ti se navedeno desilo i na kojoj relaciji [i koji prevoznik]?
[ hemarikon @ 21.07.2009. 14:14 ] @
Ja putujem često. Ali upravo radi nvedenih razloga koristim voz. Bar brzi vozovi imaju kakve-takve uslove. Medjutim autobusi gotovo svih prevoznika imaju očajno održavanje. Osim ponekog novijeg autobusa, svi prevoznici koriste prestarele autobuse a kakva je higijena i uslovi u tim autobusima ne vredi pričati. Kad god mogu da biram bežim glavom bez obzira. Slična je priča sa gradskim prevozom u Beogradu, sreća je da se tu mogu otvoriti prozori pa se ne uzbudjujem previše a sedišta su drvena te se i higijena lako održava. Ali pre par nedelja uz "ugodnih" 30 i kusur u 'ladu provozao sam se tramvajem koji je imao uključeno grejanje (kartu sam platio i poništio).

Zato kažem, ako hoćemo da se poredimo sa EU (ili bilo kim) pored cena moraju biti definisani i standardi.
[ Sopocanac2 @ 21.07.2009. 18:38 ] @
plate u nemackoj su vece u proseku 5 puta nego nama u Srbiji....

ako uzimamo u obzir i prosek plate budzetske parazite

a ako uzimamo u obzir realan sektor , proizvodnje industrije i male privrede onda je prosek mozda 22.000 dinara ne vise..........

samim tim jedan nemac zaradjuje svakako 10 puta vise nego prosecan srbin u realnom sektoru privrede....

[ vladd @ 21.07.2009. 22:43 ] @
Citat:
stil: Mene zanimaju neke stvari. Kako to da je u drugim zemljama bolja situacija nego kod nas? Ko je tu situaciju napravio kakva jeste? Da li je neka nevidljiva sila došla i tim ljudima uredila život ili su se sami izborili za to ? Prošlo je vreme kada smo za sve što se dešava mogli da okrivljujemo vlast koja je bila apsolutna. Mislim, tako je lakše ali vremena su se promenila i vlast više nije apsolutna. Tako da ...


Jest, i ja sam se nekada pitao, i shvatio.

Mentalitet, pa razuzdan i nesputavan.

Ne kazem da su u osnovi drugi bolji ili losiji, ali tamo gde ima reda, radila je cvrsta ruka i ostra kazna.

Ovako, mentalitet u najcrnjoj varijanti, buja kao korov. I naravno da je trulez dosla do glave i potpuno je satrulila.

I situacija se, u jednoj kolotecini, skoro pa zaokruzila. Jedni kradu, lazu i varaju, drugi reketiraju(provizije, procenti, zakonom dodeljene medjuusluge), a ostatak radi na crno, kupuje i valja sta hoce, i zivi van sistema.

Tako da su ostali gradjani postali "cigani"(ne mislim uvredljivo, niti na Rome, askalije...vec na metaforu posebne grupacije), zive u paralelnom svetu, neke specificne drustvene organizacije, koja sto manje zeli da se petlja sa sistemom. Niti da trazi nesto, niti da mu traze nesto. Jednostavno, izbegavaju "komunikaciju" sa drzavnim sistemom, i snalaze se.

Razuzdani i bahati miljenici sistema(osim narko dilera, tu su i neki intelektualci), orijase i otimaju, grabe, sve sto misle da im treba, da bi nesto nekome pokazali.
Bez morala, ili kazne. Idealna podloga za bakterije i viruse, krpelje i druge parazite..

I postane malo jasnije..

Poz
[ stil @ 21.07.2009. 22:50 ] @
Naleteh sad slučajno na ovo. Mislim da je to suština. Suština je u prioritetima određenih generacija. Međutim smena generacija je nezaustavljiv proces...





[ Ivan Dimkovic @ 21.07.2009. 23:13 ] @
Znas sta je jos veci problem, stil... od tih 100 "mladih" ces imati jako puno njih kojima je jedino krivo "sto nisu oni", i koji ce se preko veze, laktanja i sl... gurati kroz zivot.

Mozda imas, sta znam, 30 postenih i pametnih ljudi koji ne bi tolerisali nepravdu... ovo ostalo, ukvarena roba, sjebu te vec u porodici, o skoli i ulici i da ne pricamo. Radne navike, osecaj za odgovornost, netrpeljivost prema nepravdi itd... slabo je to zastupljeno u nasim krajevima :(

Eto taj "Kostunica" je vec odavno politicki mrtav, pa se situacija ne menja ama bas nista - uvek ima neki novi "Kostunica".
[ germanchc @ 21.07.2009. 23:26 ] @
Gde ima da se kupi taj "heroion" :) ?
[ Horvat @ 21.07.2009. 23:33 ] @
@vladd podsetio si me na aforizam koji sam juce na filmu cuo...
„Mi sve svoje poraze pravdamo svojim mentalitetom.
Takav nam je mentalitet.“
[ hemarikon @ 22.07.2009. 07:11 ] @
@stil
Otkad taj sa slike "nije ubica" njegov fudbalski miljenik niže šampionske trofeje i mažnjava duple krune. Kao po naredjenju "odozgo"...
[ stil @ 22.07.2009. 08:46 ] @
Ko razume shvatiće. :)
[ Horvat @ 22.07.2009. 10:18 ] @
@hema,malo gur gur - "malko" je ironican tekst ispod slika,svih
[ hemarikon @ 22.07.2009. 11:49 ] @
Šta hoćeš da kažeš ?
[ Horvat @ 22.07.2009. 11:52 ] @
da "nije" ubica
[ vladd @ 22.07.2009. 14:38 ] @
Citat:
Horvat: @vladd podsetio si me na aforizam koji sam juce na filmu cuo...
„Mi sve svoje poraze pravdamo svojim mentalitetom.
Takav nam je mentalitet.“


Lici, ali zamalo.

Ja aforizme tretiram kao dragulje misli koji pogadjaju sustinu stvari.

Mi ne pravdamo poraze, nama su porazi produkt aktivnosti, zaokruzene mentalitetom.

Nama je poraz sve civilizacijsko, i nacin rada i nacin zarade..na kraju, malo manje vazno, odnos sa okolinom. I to se pokusava statisticki prikriti, i laznim parolama da "ciljevi opravdavaju sredstvo"

Sredstva su nesrazmerna, ciljevi pogresni, a svemu tome kumuje mentalitet

Poz