[ LaMiniX @ 12.11.2001. 22:20 ] @
Ima li neko kakav tutorial za koriscenje cookies-a, po mogucnosti za PHP, da nebi ubacivo kao HTML code vec da se obavlja u jezgru PHP skripte i da na osnovu cookie-a izbacuje shta treba.
Pravim kao anketu i onda treba lijepo da ko glasa - dobije cookies, tako da ne moze glasat vise od jednom.
Narvno za svaku novu anketu cookie ce imati drugi string, da nebi ostao cookies od prve ankete, pa da se ne moze glasat na drugu.

Ajde ako neko ima neshto neka posalje.

Pozdrav
[ LaMiniX @ 12.11.2001. 23:13 ] @
20 pregleda - nijedan odgovor.

Necete me valjda ostavit na cedilu :D

Ajde - uvjek ste pomogli, zasto nebi i sada :)

Pozdrav
[ Ivand @ 12.11.2001. 23:58 ] @
Narvno za svaku novu anketu cookie ce imati drugi string, da nebi ostao cookies od prve ankete, pa da se ne moze glasat na drugu.

ovo se obicno ne resava tako nego sa cook-em koji ima vreme trajanja recimo par dana
[ Ivand @ 13.11.2001. 00:16 ] @
uostalom evo par tutoriala o tome
http://www.hotscripts.com/PHP/Tips_and_Tutorials/Cookies/
[ LaMiniX @ 13.11.2001. 09:32 ] @
Fala :D

Najbolji ste :)

Pozdrav
[ Jbyn4e @ 13.11.2001. 12:51 ] @
Citat:
LaMiniX je napisao:
Pravim kao anketu i onda treba lijepo da ko glasa - dobije cookies, tako da ne moze glasat vise od jednom.

Jedno samo uputstvo kod ankete. Ako ti je bas bitna anketa moraces da se pozabavis mnogo vise nego cookie-ima. KOrisnik moze da ima iskljucene kukije ili da ih sam namerno iskljuci i da ti mislis da nije ni glasao (kad su iskljuceni ponasa se kao da ih nema, tj. kao da nije ni pristupao). Mozda je najbolje resenje kukiji uz kombinaciju zapisivanja IP adrese sa koje je pristupio negde u fajl ili u bazu, kao i vremena pristupa pa da proveravas koliko je vremena proslo. Naravno, moras da vodis i racuna da li je covek isao ili ide preko mnogih proksija, pa ce ti ako proveravas IP pomocu globalne promenljive $REMOTE_ADDR, dobices uvek adresu proksija, a ako on ima programce koje mu menja proxy za svaki pristup, onda ce opet moci da ti prevari anketu i glasa vise puta. Ispravno resenje za to je da proveravas sadrzaj $HTTP_X_FORWARDED_FOR ukoliko ga proxy salje, jer je tu zapisana njegova prava IP adresa. Znaci kombinacija svega ovoga tek moze ti dati "skoro" ispravnu anketu koju ce tesko ko zeznuti, i jos ako ukljucis proveru sa koje stranice stize (referera), onda ces biti jos sigurniji...

Eto ovo ovoliko samo da napisem ljudima da znaju da NIJE tako lako napraviti anketicu... a da bude sto ispravnija.
[ madboy @ 13.11.2001. 15:45 ] @
Ja naravno nemam nista da odje dodam jer sam tek instalirao php vec sam da pozdravim LaMiniX-a ako me se sjeca i da predlozim da Jbyn4e bude jedan od moderatora ovog foruma jer sadasnji moderatori su to izgleda zaboravili. Jbyn4e najvise pomaze odje a naravno ako bi on to htio.... eto toliko nemojte mi zamjeriti...
[ alex @ 13.11.2001. 15:53 ] @
Citat:
Jbyn4e je napisao:
jos ako ukljucis proveru sa koje stranice stize (referera), onda ces biti jos sigurniji...


Sve je to lepo, medjutim - sve ovo, narocito referer moze da se poprilicno lako i jednostavno "zezne" uz pomoc Perl LWP biblioteke (podesis da
Referer bude to-i-to i dovidjence)..

Tako da ja Referer ne bi uzimao u obzir, vec samo REMOTE_ADDR i X-FORWARDED-FOR (ukoliko je Squid u pitanju, mada i to moze da se proveri)..

Najjednostavnije je odbijati glasanje sa proxy-ja, ako se bas zeli prava anketa.

Stvarno nije lako napraviti anketu, to je veoma tacno.

Poz,alex.
[ LaMiniX @ 13.11.2001. 16:13 ] @
E sada - kako da detektujem dali su mu Cookies-i Enablovani.
Ako to nadjem sve je reseno jer sam onaj prvi dio resio :)

Pozdrav
[ Jbyn4e @ 13.11.2001. 16:51 ] @
Citat:
LaMiniX je napisao:
E sada - kako da detektujem dali su mu Cookies-i Enablovani.

http://www.php.net/manual/en/function.setcookie.php

[ Jbyn4e @ 13.11.2001. 16:59 ] @
Citat:
alex je napisao:
Sve je to lepo, medjutim - sve ovo, narocito referer moze da se poprilicno lako i jednostavno "zezne" uz pomoc Perl LWP biblioteke (podesis da
Referer bude to-i-to i dovidjence)..

ma moze i wget -referer ili tako nesto :))), ali samo kazem da ce jos malo zagorcati zivot onome ko pokusava da "lazira" anketu ako i to ubaci...
Citat:

Najjednostavnije je odbijati glasanje sa proxy-ja, ako se bas zeli prava anketa.

E ovde mene zanima kako ces znati da li dolazi preko proxy-ja? Da li ako postoji $HTTP_X_FORWARDED_FOR, ili ako postoji $HTTP_VIA ili ... (dopuni sam).
Hteo si da kazes mozda da odbijes glasanje ako mu nije cookie enabled browser?
Mada bih ja imao ideju (nisam probao) za proveru da li mu je cookie enabled. Postavis mu test cokie, odmah ga procitas (nisam sad siguran da li to moze odmah), i ako je setovan (isset) taj test cookie, onda mu je cookie enabled browser, i mozes da postavljas pravi cookie.

Sto se tice pregloga da budem moderator - ne, hvala, nemam toliko vremena...
[ LaMiniX @ 13.11.2001. 19:30 ] @
Vidish - to sa test cookiem nije nimalo losa ideja.

Ako ne nadjem neku pravu komandu za to onda cu tako napraviti.

Svejedno pomazes veoma dobro, tako da te i ja predlazem za MODERATOR :)
Hteo to ili ne - treba da budesh moderator :)

Pozdrav
[ dukenukem @ 13.11.2001. 23:25 ] @
au *ebote, pa ne pravis valjda script za predstojece republicke izbore (u sklopu akcije "e-government")?

da uprostimo: ako neko hoce da vara, nek vara... ili npr nemoj da brojis glasove onih koji imaju iskljucene cookies (pod parolom - paranoici fuck off).

glupo je izgubiti pola zivota na jedan glupavi survey.
[ Jbyn4e @ 14.11.2001. 10:02 ] @
Citat:
dukenukem je napisao:
glupo je izgubiti pola zivota na jedan glupavi survey.

Ma jeste, ali dobijes savrsenstvo.... kome svi tezimo u zivotu
[ RAZZLEDAZZLER @ 15.11.2001. 23:52 ] @
Pa teshko [da ne kazem nemoguce] da moze da postigne savrshenstvo ... prvo zato shto tako neshto ne postoji, a drugo zato shto je to obichna anketa koju kao shto neko vec reche ...ko hoce da prevari - prevarice

Shto se mene tiche, potrudi se koliko mislish da treba, ali nemoj da lomish glavu ako shvatish da ipak moze da se glasa vishe nego shto ti hocesh

Citat:
glupo je izgubiti pola zivota na jedan glupavi survey.

...sa ovim se slazem kao shto vidish
[ Zoran Rašković @ 16.11.2001. 04:53 ] @
ma pusti ljude nek glasaju bre