[ Horvat @ 21.07.2009. 15:44 ] @
kako i svi znate,opala je prodaja nekretnina,i mnoge novoizgradjene zgrade [sumnjivog kvaliteta] zvire prazne...i umesto da spuste cenu izvodjaci radova,tj finansijeri,oni kukaju i traze pomoc drzave ...

Citat:
Beograd -- Prometa nekretnina u Srbiji gotovo da nema zbog ekonomske krize. Potrebne su podsticajne mere države, kažu stručnjaci.


...

Budućnost tržišta nekretnina zavisi od budućih poteza države na ublažavanju efekata ekonomske krize.

Tek kada saznaju kako će se država ponašati, banke će odlučiti da li će ponovo početi da finansiraju privredu.


izvor i ostatak



i sve to za - boflu...


nadam se da drzava nece "pomoci" ovim slucajevima ,nego da ce se cene normalizovati,a i kvalitet radova poboljsati [kao i legalnost]
[ Sopocanac2 @ 21.07.2009. 18:35 ] @
pare ne traze gradjevinari nego spekulanti i mesetari i treba im dati onu stvar da njome izbiju oci


ekonomija Srbije je u 3 najslabije ekonomije u evropi a cenu nekretnina u nekoj drzavi uvek odredjuje nivo ekonomskog razvoja i uspesnosti

U Beogradu su nekretnine skuplje nego u Berlinu a svi znamo da su plate u Berlinu 5-10 puta vece nego u Beogradu sto je samim tim neodrzivo....

Sve te cene su se odrzavale i pravile na vestacki nacin, korupcijom i kreditima, al na srecu svemu tome je dosao kraj........

Jer koja je ekonomska logika da kvadrat stana u centru Budimpeste ili Sofije bude 2-3 put jeftiniji nego u centru Beograda?

Nema logike naravno....

Zato ja pozdravljam ovo pucanje gradjevinske mafije u Beogradu i grohotom se smejem zbog toga
[ germanchc @ 21.07.2009. 20:00 ] @
Trenutno prosecni low level kvadrat kosta da se izgradi oko 400 evra sve ostalo su nameti...a najveci problem je sto drzava ne zeli da napravi jasnu definiciju sta sme da se gradi,gde i pod kojim uslovima nego za jedne vaze striktna pravila a za druge nikakva.. tako neko naprimer samo gradjevinsku dozvoli moze da dobije za mesec dana a neko za godinu..

jbg. nek naprave neki salter gde se dobija gradjevinka dozvola za jedan dan i odbrava sve za gradnju na bilo kom zemljistu pa da vidis kako ce cena kvadrata da ide dole...
[ Horvat @ 21.07.2009. 21:52 ] @
ma kakve dozvole,ove zgrade se zavrsavaju pa tek onda traze dozvole,a i taj low level je uber dobar za ove kvalitetne radove...sramota
[ Igor Gajic @ 21.07.2009. 22:05 ] @
Sve zemlje u istocnoj evropi su prosle kroz period naduvanih cena nekretnina i u skoro svim zemljama doslo je do kraha cena nekrentina.

Srbija je pomalo specifican slucaj u odnosu na ostale zemlje. S jedne strane nekretnine predstavljaju sigurnu investiciju, po mnogima sigurniju od banke, slamarice, ili, nedaj boze, nekakvog investiranja u posao. S druge strane imamo priliv ljudi iz Bosne i Crne Gore koji kupuju nekretnine po Beogradu i Novom Sadu i doprinose povecanju cena. Kada su Rusi kupovali sakom i kapom nekretnine u CG po nenormalnim cenama, crnogorci su brze bolje te pare iskoristili da kupe stanove u Srbiji. Desavalo se da ovde u NS dodju crnogorci koji kupe ceo sprat zgrade u izgradnji, u kesu!

A takodje imamo i fenomen beogradizacije Srbije, tj. cela juzna Srbija zeli da predje u BGD, i naravno vrse pritisak na cene nekretnina. A posto su krediti bili dostupni skoro svim zaposlenim ljudima, stanovi su kupovani sakom i kapom. Kada su banke u decembru prekinule stambene kredite, doslo je do pada cena od oko 30%.

Pricao sam s jednim investitorom o ceni stanova u NS i covek otvoreno kaze, mi trazimo X evra oni plate, mi trazimo X+2000 evra oni plate, i sto onda da ne sisamo ovce.

Dok se ne pokrene privreda van BGD i NS, cene stanova ce ostati visoke u dogledno vreme... Bar jos 2-3 godine, dotad ce ili svi pokupovati stanove(kome treba) ili ce stvari krenuti na bolje ili niko nece imati para da kupi pa ce i cene pasti...
[ vladd @ 21.07.2009. 22:06 ] @
Pa vec im pomaze, donosi zakon koji ce omoguciti da koriste zemljiste kako zele, da sami odredjuju namenu, menjaju urbanisticki plan, koji je jedna velika smejurija a ne plan.

Ne znam sta bi hteli jos, da drzava otkupi te njihove gradnje, i to vise puta, pa da im ih na kraju pokloni.

Poz
[ Horvat @ 21.07.2009. 23:38 ] @
a kako ne uvedu "zakon o izgradnji" ,osnovne razlike u kvalitetu,sta sme sta ne sme... mada to se uci na fakultetu,kako proracunati sve...a ne da u novom stanu vrata zuljaju parket :-|
[ hemarikon @ 22.07.2009. 07:33 ] @
Veoma zanimljivo. Oni koji oplodjuju kapital 1:10 traže da njima siromasima pomogne država.
[ boccio @ 22.07.2009. 09:47 ] @
Citat:
Igor Gajic: Sve zemlje u istocnoj evropi su prosle kroz period naduvanih cena nekretnina i u skoro svim zemljama doslo je do kraha cena nekrentina.
Srbija je pomalo specifican slucaj u odnosu na ostale zemlje.

Naravno, kada svuda u istocnoj evropi cene nekretnina odredjuje "iskljucivo" ponuda i potraznja, koja je direktno uslovnjena uslovima kredita banaka,koji su opet manje-vise uslovljeni (ne)stabilnom ekonomijom i politikom poslovanja u regionu.

Mi smo "specificni" po tome sto je biznis sa nekretninama privilegija malobrojnih tajkuna i veze nema sa trzisnim zakonima po kojima cene nekretnina u svetu skacu i padaju...

Citat:
Igor Gajic:
Pricao sam s jednim investitorom o ceni stanova u NS i covek otvoreno kaze, mi trazimo X evra oni plate, mi trazimo X+2000 evra oni plate, i sto onda da ne sisamo ovce.

Ne bih bas tako rekao. Nisu ovce, vec zrtve monopola i drzavne mafije. Ljudi moraju negde da zive i moraju da kupe stan, nemaju previse izbora. Nije to najnoviji smartphone, pa da kazem "950 evra za HTC?! ma nek mi ga #$$^#$%#, ne dam im ni dinara mame im ga #@!%#" :)

Problem nastaje ne zato sto investitor A drzi cenu kvadrata na 2500e (i ti bi na njegovom mestu), nego zato sto ne mogu recimo da dodjem ja, kao investitor B i da gradim po ceni kvadrata od 900e. Iako bi mi ta cena bila trzisno sasvim isplativa. Ali ne mogu da pipnem loptu, u tome je problem.

Citat:
Igor Gajic:
Dok se ne pokrene privreda van BGD i NS, cene stanova ce ostati visoke u dogledno vreme... Bar jos 2-3 godine, dotad ce ili svi pokupovati stanove(kome treba) ili ce stvari krenuti na bolje ili niko nece imati para da kupi pa ce i cene pasti...

Centralizacija kao takva jeste velik problem, ali iz mnogih drugih razloga. Sa cenama kvadrata u Bgd nema prevelike veze, osim na lokacijama koje se vode kao "elitne" (centar grada, etc)i na kojima naravno dolazi do skoka cene - sto nije prevelik problem. Grad se gradi stihijski, infrastruktura ne prati izgradnju stambenih jedinica (ko ce da se drka sa putevima, parkinzima i sl, nema tu para...), i najbitnije - cela igra je privilegija malobrojnih. Ja bih prvi uzeo kredit i investirao u zgradu, kada bi to bilo moguce. Cena izgradnje kvadrata 400-500e, ja naplatim 900 EUR - znaci ROI 100% na godinu dana, a kamata na kredit koji sam digao ne moze da bude preko 15%, pa da jebe rak raka. Pa to nema ni da valjas koks :)

Ali... nesto mislim da nit bih dobio papire i dozvole, a ako bi nekim cudom i sve sredio, i poceo gradnju i nudio kvadrat za 800e, verujem da bih jako brzo okoncao od trovanja olovom ili sa betonskim cipelama br.46 na dnu mutnog dunava...

[ Horvat @ 22.07.2009. 10:24 ] @
boccio je sustinu rekao,moze da se pojavi nn sa kesom u ruci i kaze hocu da napravim zgradu kada nece dobiti "uslove" da iskoristi taj novac,a ako bude kontrirao,vrlo verovatno ce zavrsiti karijeru


e i to sto pomenu,sad malo primer iz su,jedan deo grada koji je trenutno pod kucama,je po novom urbanistickom predvidjen da bude pod zgradama,e sad,par zgrada je vec niklo,jos par se gradi,medjutim,ulica je bila uska toliko da jedan auto prodji,ako 2 idu,jedan mora da se sklanja s puta...pa kakva je logika u takvoj ulici praviti zgradu,jso poslovne prostore
- nema parkinga
- nema teorije da udje kamion sa robom ,kombi ne moze da se okrene...

[Ovu poruku je menjao flylord dana 22.07.2009. u 15:58 GMT+1]
[ germanchc @ 22.07.2009. 15:04 ] @
Kao sto sam vec napisao , jedino resenje kada je nesto toliko duboko ukorenjeno je "prosta" gradjevinska dozvola koja se izdaje svima i svima odobrava na bilo kojoj lokaciji bez obzira na namenu zemljista ... stvorio bi se urbanisticki haos (koji i sada postoji) ali bi se zato izgubio interes za biznis sa nekretninama sviha onih koji su to do sada radili ..
[ vladd @ 22.07.2009. 16:24 ] @
A to je upravo nemoguce, posto je mafija uvela nacin poslovanja. Svaka taksa mora da se podmaze, svaka potvrda mora da prodje "komisiju" koja odredjuje da li "prolazi" ili ne, ako prodje, koliko treba da se plati...

I nema to puno veze sa politikom ili strankama. Jednostavno, kriminalizovana je procedura, i ko god da se pojavi u vlasti, mora da pravi velike rezove i zaokrete, a to je nemoguce.

Nemoguce, posto je velika kolicina clanstva, i glasackog tela, upetljana u biznis. I rado menjaju stranke, i rado se eliminisu smetnje.

I kao sto rece Dimkovic, uvek oni imaju po jednog "kostunicu", sto je termin za "neobavestenog", ili preciznije receno sluzbenika u vlasti koji se NE MESA u mafijaske procedure.

I dzabe mesamo politiku(i sami lagano zaigravamo igru protiv pravila, foruma), cak i onaj "tamni" deo politike, mafija se prilagodjava sluzbenicima, i prilagodjava sluzbenike. I samo opstaju oni, koji zajedno sa mafijom duvaju u istu sviraljku..

Poz
[ Horvat @ 22.07.2009. 17:02 ] @
da,previse veliki procenat stanovnika ove drzave je u nekoj mucki
bilo to podmicivanje pandura za izbegavanje kazni,bilo to rad na sivo ili jos gore,ovo,[ i]legalno gradjenje "kvalitetnih" gradjevina ...

a ni jedan od foteljasa nema "srca" da uradi nesto radikalno po tom pitanju
[ flighter_022 @ 24.07.2009. 07:59 ] @
Citat:
Horvat:a ni jedan od foteljasa nema "srca" da uradi nesto radikalno po tom pitanju


Bio je barem jedan... ali je zbog toga popio metak... pre 6 i po godina.
[ Sopocanac2 @ 24.07.2009. 10:03 ] @
Citat:
Bio je barem jedan... ali je zbog toga popio metak... pre 6 i po godina


taj je bio isti , i nije mi jasno sta ga idealizujete.... dovoljno je znati da je saradjivao sa tzv zemunskim klanom , da je prodavao secerane za po 3 evra svojim prijateljima i finansijerima .. sta je to ako nije teska korupcija ?.... Jos se u Srbiji na vlasti nije pojavio niko ko ima zelju da se obracuna sa korupcijom...
[ Zoran Rodic @ 24.07.2009. 10:15 ] @
Mnogo toga vama nije jasno

Ali mi je drago da ste kao mesni odbor zasvetleli na nivou stranke tako što ste shvatili prednosti interneta.
Međutim tu se krije opasnost, jer će te vremenom biti indoktrinirani civilizacijom i njenim napretkom, pa vam preporučujem da u cilju zadržavanja mesta na evolutivnoj lestvici što ćešće menjate trol-aktiviste .. malo vas je dvojica.



I onako, iskreno ...među nama.... jel pišete izveštaje o ovome na kraju nedelje?
[ Horvat @ 24.07.2009. 10:48 ] @
Citat:
flighter_022: Bio je barem jedan... ali je zbog toga popio metak... pre 6 i po godina.


on je pokusao samo nesto malo...sta bi bilo da se ozbiljnije pozabavio problemom ;)



nego najveca zalost svih "stranaka" koje su direktno/indirektno na vlasti
je sto nisu stranke za narod,nego stranke za politicki podobne...
[ vladd @ 25.07.2009. 00:11 ] @
Kakve stranke za narod, pa to ne postoji.

Nije poenta u politici, vec u dozvoljenom kriminalu, koji je ocigledno imun na sve vrste politike. A to ce biti vise zbog ljudi a ne zbog stranaka(koje inace sacinjavaju neki ljudi, a specificnom selekcijom je omoguceno da su najveci pokvarenjaci pri vrhu hijerarhije).

Nema to veze sa politikom, dzabe forsiramo tu reku.

Sustinski su ljudi zapusteni, mnogi nekaznjeni, a ostali se ugledaju na realne primere.

Poz