[ gennius @ 23.07.2009. 15:04 ] @
Da bi chiptuning bio uspesan i kvalitetan vazno je kakvim uredjajima i tuning fajlovima profesionalni tjuner raspolaze.Ako tjuner raspolaze losim tjuning fajlovima kvalitet u ovom poslu nemozete postici ni najsavremenijim aparatima.Tjuning fajl je modifikovani fabricki fajl iz centralnog racunara sa vozila koji se iscitava pomocu aparata.Kako bi fajl bio pouzdan,dobar potrebno ga je modifikovati pomocu specijalnih programa koji sluze za modifikovanje fajlova.Od chiptuninga se netrazi samo snaga i obrtni moment vec i da auto lepo radi malo trosi lepo vuce a da pritom nemate nikakve probleme kao sto je crn dim iz auspuha i td.
to je moguce jedino ako je tuning fajl dobar (optimalno podesen). Posto vidim da mnogi od vas zele da se bave chiptuningom savetujem vam da fajlove kupujete od proverenih firmi kako bi izbegli probleme u radu.Dobri falovi kostaju puno vise od amaterski podesenih,ali kad je musterija zadovoljna nema veceg zadovoljstva.


[Ovu poruku je menjao gennius dana 23.07.2009. u 16:59 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 23.07.2009. 16:35 ] @
Potpuno tacno, a odavno receno i ponovljeno vise puta na ovom forumu.
Problem je tome sto je neko gluv na sve ovo.
[ digitronics-chip @ 29.08.2009. 21:17 ] @
Da Da tako je i ovde u Austriji ,pa se zale kasnije.
[ Zarko Silic @ 30.08.2009. 10:21 ] @
Najveci je problem sto se takve stvari generalizuju i sto se stvara pogresna slika o ciptuningu gde su po pravilu, osobe koje se ozbiljno bave ovim poslom i znaju ga, kolateralna steta. Samo se njima nanosi steta i kvari posao dok se ovi drugi (potpuno nebitni) koji ionako nisu "ni za sta", bave nekim drugim poslom, ili bilje receno brljaju u nekom drugom zanatu.
[ gennius @ 22.09.2009. 12:27 ] @
Tacno je to sto ste rekli,pravi tjuneri dozivljavaju kritike zbog amatera,pa ljudi imaju potpuno pogresnu sliku o tjuningu.Nasi ljudi su takvi,kad odrade tjuning sve posle tjuninga sto se pokvari oni misle da je uzrok tome tjuning.Pa nije tako,neki delovi na autu su napravljeni da rede odredjenu kilometrazu i to je to sa tjuningom ili bez njega delovi na autu se kvare a tjuning nije uzrok kvara.
[ gennius @ 08.10.2009. 09:36 ] @
Ako su nekom potrebni tuning fajlovi za Opela provereni iz Nemacke,neka salje pp radi dogovora.
[ Zarko Silic @ 08.10.2009. 10:27 ] @
Softveri za Opele se vec odavno rade i na ovim nasim terenima i to bolje nego oni sto stizu iz Nemacke.

Bolji zato sto su prilagodjeni nasim uslovima voznje. Nasim drndavim automobilima i nasem jos drndaviem gorivu, a ni nas mentalitet nije nista manje drndav. Nemci, konstruktori softvera, nisu naviknuti na ovakve nase preduslove tako da njihovi softveri imaju dosta mana i nisu najidealnije resenje.

Gotovo svakodnevno se susrecem sa ovim problemom gde je potrebno ispravljati nemacke kao i druge softvere koji stizu sa Zapada (pouzdane i proverene) jer kod nas ne rade kako treba.

Koliko je tacno ovo sto pisem, od aktivnih ESovaca, najbolje bi mogao Nocni da potvrdi.
[ Nocni @ 10.10.2009. 00:50 ] @
Sta reci a da ne bude previse hvale za naseg moderatora...

Evo ispricacu vam jedan slucaj oko pezoa 607 2.2 hdi koji je odradjen od strane renomirane svajcarske kuce digitaltuning i to konkretno u izvornoj firmi u svajcarskoj a ne preko posrednika...
Problemi su poceli kad je predmetni auto stigao u Bosnu a nastavili se na Crnogorskim brdima i sa nasim gorivom...
Pravio je overboost tj. bacao ga je u rezervni program i to bez pravila, nekad na usponima pri ubrzanjima, nekad "vrhom gasa" a svi znamo koliko je ovo opasno narocito ako je u pitanju preticanje... kad se samo 1 desi prakticno se gubi povjerenje u auto i ispada smijesno prije svakog preticanja razmisljati oce li ga iskljuciti, pa se onda cesto i odustaje...
Naravno, Zarko je soft prilagodio nasim uslovima loseg goriva a posebno je strucan da soft prilagodi brdskoj voznji o kojoj nisu bas razmisljali u svajcarskoj a u italiji i njemackoj rade to jos manje...
Nikakvih problema posle vise nije bilo... auto nije bio jaci ali linearnost ubrzanja i perfektno odradjeno polje obrtnog momenta je davalo sliku otprilike kao sa fabrickim fajlom ali sa jacim motorom...
Posle je kontaktirao tu istu svajcarsku firmu, kao pravi profesionalac ukazao im na greske...
Nije prvi put da nas moderator prodaje fajlove renomiranim evropskim kucama koje je licno razvio mnogo kvalitetnije od njih... najbolji su primjeri iz vag grupe sa edc15 i edc16 tdi...

Opet cemo ponoviti... nije najvaznije koliko ce auto biti pojacan a to ovdje mnogi postavljaju kao osnovno pitanje. Bitnije je koliko je fajl pouzdan, kvalitet voznje, linearnost momenta kao i to da sve ne ostavi negativnog traga na motoru... Uvijek su bolji fajlovi koji ne pruzaju maksimalno povecanje snage ali pruzaju sve ove navedene parametre...

Posebna je prica kada vozilo posjeduje automatski menjac i tada ovo ima najvise znacaja jer na jednoj strani su svi ostali kvarovi koji mogu nastupiti zbog lose uradjenog softa a na posebnoj je vaznost da fajl bude prilagodjen tj. da nema negativnih posljedica po menjac cak ni na duze staze...

X puta je do sada potvrdjeno da velike tjunerske kuce vode trku i ratuju izmedju sebe ko ce pruziti bolje pojacanje na papiru i u reklami ne vodeci toliko racuna o kvalitetu, otprilike kao sto se kod fotografskih aparata vodi rat ko ce imati vise MP a svi znamo da je to samo 1 od niza parametara za dobru fotografiju...



[ KRVOLOK @ 12.10.2009. 21:16 ] @
Da to je sve istina jer i nama se desava isto,mnogo puta sam mjerio na dynu renomirane kuce i rijetko kad je rezultat bio priblizan a gotovo nikad isti kao deklarisan.

Digital tuning se ne moze ni smatrati za renomiranu kucu jer svi vec znaju da njihovi fajlovi mnogo gresaka imaju i da nemaju ni 50 % snage od deklarisane,takodje je ista stvar sa OCT tuningom nista bolji nisu.Ono sto me iznenadilo je SKN jer on funkcionise samo na stage 1 a sve ostalo sto naplate je prevara i te snage nema ni u tragovima.

EDS koji radi opela isto,samo stage 1 je to sto treba da bude a ostale faze su samo bajka.

Jedine tunereske koje koje sam do sada mjerio na dynu a koje nisu lagale i podbacile su MTM i HS elektronik sve ostale Tune line,mc chip,digital tuning,OCT,EDS,ABT...sve je to samo marketing.

Pogotovo problemi i mala snaga se javlja na turbo benzincima,tu sam cak mnogo puta mjerio i manje nego standardno sto motor ima poslije renomiranih kuca.

Problem jeste nase gorivo ali bez obzira na gorivo te kuce veoma mnogo lazu sa dobitkom snage i mape su im "na brzinu" uradjene i veoma grubo.
[ BigFoot @ 16.10.2009. 17:16 ] @
Čitam ove žalopojke i sve se pitam da li će ikada proći vreme u kome ćemo mi i samo mi biti najbolji, a ostali ne samo lošiji, nego sasvim neupotrebljivi! Da li neko od naših "tjunera" ima nešto više od opreme osim računara i nekog flash reader/writer-a? Evo, npr. ja odavno tražim servis gde na Dyno metru mogu izmeriti snagu i dobiti krivu obrtnog momenta zavisno od broja obrtaja i još to nisam uspeo naći. Tjunerska kuća koja je menjala mape (a ne soft, kako se ove piše) ima Dyno metar, a video snimci njihovog rada postoje i na Youtube-u.

Zašto sve ovo pišem? Ne bavim se tjuningom, ali sam vlasnik tjuniranog flash fajla u autu, a došao sam do kolekcije takvih remapiranih fajlova. Nisam bio lenj, malo potražio i našao gotovo identične fajlove sa mojim fajlom, kako originalnim, tako i tjuniranim.

Takodje me zanima, kako eventualne nove korisnike usluga tjuniraniranja uveriti da je to uradjeno dobro osim ovakvih priča? Verujem da postoji mnogo varijanti tjuniranja koje neće praviti katastrofalne simpotome koji su očigledni, tipa trokiranja, grešaka i sl., ali kako znati koji imaju, kako rekoste, glatku krivu obrtnog momenta, snagu koja nije 50% deklarisane i sl.?
[ Zarko Silic @ 16.10.2009. 18:11 ] @
Ne znam gde si se raspitivao, ali DINO metar postoji u Srbiji na nekoliko mesta. Jedan od takvih uredjaja koristom i ja, a kako vidim ni u susednoj CRO nisu retki. Ima ga na raspolaganju i SM tuning.

Postoje failovi koji kruze netom i koji nisu losi. Problem je u tome sto oni koji bi da ih koriste ne znaju da razlikuju loseg od dobrog, a pogotovo loseg od odlicnog pa kad dodje vreme da to saznaju, tada je vec kasno.

Na DINO metru se moze izmeriti snaga i obrtni momenat, ali to nije kraj price. I pored toga sta DINO metar pokaze, soft koji se ubacuje moze biti los, da ne kazem poguban po automobil.

Ako se dobro secam, ti posedujes Stilo JTD i tunirala ti je jedna slovenacka auto kuca. Ako do sada nisi doznao koliko je on lose uradjen, mozes biti jedan od retkih srecnika.
[ BigFoot @ 16.10.2009. 20:51 ] @
Ne, moj fajl je od Red Dot Racing-a i još nisam saznao koliko je loš, iliti Djekna još nije umrla, a ka' će ne znamo
Inače, pomenuti Slovenac još uvek uspešno i bez problema vozi svog tjuniranog Stila.

Dyno sam tražio po BG, npr. Auto "Boban" je imao, ali im mesecima (možda i godinama) ne radi.

Loših fajlova sigurno ima, mada ne mislim da se baš svako time bavi. Ipak mora nešto znati da bi uradio kompletan fajl, a kad dodje do tog nivoa, nije baš diletant koji je uzeo mape pa isteže u nedogled. Osim toga i ti što prave loše mape, mogu da ih uporede sa dobrim koje isto nadju na netu. Sve u svemu, nama korisnicima ostaje samo da slušamo i verujemo u lepe priče jer druge pokazatelje niko ne nudi. Ne znam da je ovde neko izneo konkretne razloge i dokaze da je nešto loše ili dobro. Žarko, tebi sam jednom prilikom i bio poslao moj tjunirani fajl na komentarisanje i procenu.
[ KRVOLOK @ 16.10.2009. 21:23 ] @
Evo ako hoces ja ti se stavljam na raspolaganje i ja cu ti postaviti grafikone koji te interesuju,tj. sta te konkrentno zanima koji motore,koji tipovi,koje marke...

Ako hoces mogu i uopsteno da postavim los fajl i dobar fajl sa dyna,moras biti malo precizniji sta te konkretno interesuje.
[ BigFoot @ 17.10.2009. 14:03 ] @
Mene lično trenutno zanima samo Fiat Stilo 1.9 JTD (115 KS). Postavi jedan dobar i jedan loš fajl pa da vidimo razliku, kao i grafikone npr. obrtnog momenta i snage.
[ KRVOLOK @ 18.10.2009. 09:12 ] @
Ne ne nismo se razumjeli,mislio sam na dobar i los fajl koji sam na dynu mjerio a ne na postavljane fajlova ovde na forum.
Ja mogu postaviti dyno ispis tih fajlova ali te fajlove nemogu postaviti.

Danas neradimo,sutra ako nebude velike guzve mogu se potruditi da pronadjem te dyno ispise za tvoj motor pa da vidis.
[ BigFoot @ 18.10.2009. 11:45 ] @
Ok, može i to. Evo i grafika koji sam ja dobio od tjuning kuće, pa da vidimo da li spada u kategoriju dobro ili loše odradjenih mapa
[ KRVOLOK @ 18.10.2009. 11:55 ] @
ovo je vrhunski tuning i krive snage i momanta bez greske,jednostano ovo je skolski i ovako treba da bude ALI otkud ti znas da tvoj motor ima fas ovakvu krivu,nemogu oni tebi dati dyno ispis od drugog motora i reci da je i tvoj ovakav,upravo takve greske prave sve gore tunerske kuce koje sam nabrojao jer daju grafikone od drugih motora i kad ti sam odes na dyno na tvom motoru bude sasvim druga prica,nemora da znaci da ce da bude drugacije ali u vecini slucajeva bude mnogo drugacije sve to.

Tek kad uradis remap na dynu onda mozes znati na cemu si a ovo moze proci kad imas potpuno nov motor koji nije presao ni kilometra i tada je mala razlika u grafikonima ali ako radis tuning na polovan motor tu vise nema pravila i odstupanja su velika i nemogu se koristiti ovi grafikoni jer sigurno da nece biti isti grafikon snage na motor koji je nov i koji je presao 200 000.
[ BigFoot @ 18.10.2009. 12:00 ] @
Zato sam ja i tražio Dyno da negde to snimim. Mada, logikom gledano, grafik bi trebalo da zadrži vrlo približan oblik, a može biti nešto spušten jer polovan motor ne može izvući dati obrtni moment i snagu. Ako je tako, i to je ok i najviše što se može izvući iz datog motora u datom stanju.
Svejedno, daj neki loš primer da vidimo i poredimo.
[ KRVOLOK @ 18.10.2009. 12:15 ] @
pa sutra cu dok budem kraj dyna,danas neradimo a ja nemam sad kod kuce bazu,sve mi je tamo na dynu.

Tu oko izgleda krive grijesis dosta,jer mnogo stvari utice na izgled krive a ne samo stanje motora,veoma su biti i atmosferski uslovi pri kojima se mjeri kao i sama temparatura motora,jer nije isto mjeriti motor koji je hladan upaljen i samo malo odradio i mjeriti motor koji je presao 50 km pa natjeran na dyno.
Takodje kvalitet goriva je veoma bitan.

Uglavnom,ovakvi grafikoni nisu dovoljni da bi se zakljucilo pod kojim uslovima se mjerio motor,otkud da znamo da nije motor hladjen sa npr. CO2 ili otkud znamo da nije motor mjeren hladan ili otkud znamo da u prostoriji nije bilo 0 stepeni i jos svasta nesto a sve to povecava snagu prividno ali realno te stvari nisu uvijek prisutne i nebi trebao motor da se mjeri sa tim "pomagalima"
[ BigFoot @ 21.10.2009. 12:24 ] @
Krvoločni, ima li Dyna?
[ KRVOLOK @ 26.10.2009. 09:48 ] @
smetnuo sam skroz to s uma,izvini...
[ BigFoot @ 26.10.2009. 23:33 ] @
Ok, ne brini. Nismo mi krivi nego moderator što nas ne drži budnim, a bogatim iskustvom temu aktuelnom i vrućom...
[ BigFoot @ 29.10.2009. 21:32 ] @
Dakle, ništa od loših fajlova, pogrešnih tjuninga...? Za dobre bih donekle i razumeo