[ jooly @ 26.07.2009. 15:49 ] @
Naime preduzece u kojem radim nije ispunilo obaveze prema drzavi za drugu polovinu ove godine, tj. nemam zdravstveno osiguranje. Sta u slucaju da moram da odem na bolovanje, da li je to uopste izvodljivo?
[ Horvat @ 26.07.2009. 16:06 ] @
pozoves inspekciju za rad i prijavis ih za pocetak?
[ linijax @ 26.07.2009. 16:12 ] @
Citat:
Horvat: pozoves inspekciju za rad i prijavis ih za pocetak?


apsolutno se slazem! dosta je bilo! ali stvarno! ti poslodavci samo profitiraju na nasoj muci, sto je mnogo mnogo je!!
posteno radimo a oni nam ni platu ne daju na racun, godisnji nam kradu, prekovremni im ne pada ni na pamet da kazu ni hvala a kamoli da plate (kazu: nisi se organizovao pa zato ostajes!!?>????, koji kretenizam! a posla ima za 300 ljudi),
mislim stvarno, treba poceti sa prijavljivanjima nezakonitosti! Sto pre to bolje, pa bar za nasu decu
[ smsoft @ 26.07.2009. 18:47 ] @
Mozes da prijavis ako vas je dvadesetak zaposlenih pa se onda inspekcija "iznenadi".
A sta cemo sa firmom od 1000 ljudi. Ceo grad zna i ceo medicinski centar, sta cemo sa takvom
situacijom?
Evo kako. Odes u hitnu sluzbu, tamo moraju da te prime, imao ili nemao knjizicu(overenu), a
oni gazdi ispostave racun, tako sam bar nacuo. Mada sve je to jadno i bedno. Iza svakog poslodavca
stoji bar po jedan ljigavi politicar ili stranka, pa pogledajte samo novi zakon o radu......
Kada bi se poslodavci bojali inspekcije i ruke pravde ne bismo se niti nasli u ovakvim g...ima.
Poz.
[ Horvat @ 26.07.2009. 20:08 ] @
pa dok cutis definitivno nece nista uraditi,kao ni sa korupcijom u npr zdravstvu ;)
mozda ni ako se "javis" nece nista biti,ali ako budes izdrzao,pa se broj "javljenih" poveca,morace se promeniti ;)
[ smsoft @ 26.07.2009. 21:20 ] @
Citat:
jooly:  ...... Sta u slucaju da moram da odem na bolovanje, da li je to uopste izvodljivo?


Zaboravio sam;
Ne mozes otvoriti bolovanje. Bolovanje neko treba da plati. Soc. osiguranje nece, za njih ne postojis dok
gazda ne uplati doprinos. A ne postoje ni tvoja deca, ako su osigurana preko Tebe. Dakle nemas "doznake", nema ni bolovanja.
Prakticno, Ti si radnik na "crno" i jos gore od toga,nezaposleni su bar prijavljeni na Zavod za zaposljavanje,
a Ti i svi mi ostali, svi nas zale, a niko ne zeli. Resenje problema...
Horvat jeste u pravu, ali slaba vajda od toga, treba nesto mnogo, mnogo radikalnije.....
[ momsab @ 26.07.2009. 22:07 ] @
jesi li probao? stalno cujem (ne u medijima nego medju ljudima) kako je radno sudstvo veoma efikasno

smsoft ej u pravu za bolovanje mada se nadam da ce uvaziti na osnovu ranijih uplata
[ smsoft @ 27.07.2009. 05:44 ] @
Sve zavisi na koga naletis kod lekara, na kakvo med. osoblje. U svakom slucaju, platio ili ne platio pregled,
osecaces se ponizeno. A lek ces platiti sigurno.
Radno sudstvo efikasno,!?!? Da je efikasno, moja firma bi odavno bila zatvorena ili bi poslodavac
morao da izvrsava svoje obaveze, pa poslednja uplata za soc. bila je za januar 2009.
[ Predrag Supurovic @ 27.07.2009. 10:13 ] @
Citat:
Horvat: pozoves inspekciju za rad i prijavis ih za pocetak?


... i onda dobije otkaz...


Citat:
smsoft

Evo kako. Odes u hitnu sluzbu, tamo moraju da te prime, imao ili nemao knjizicu(overenu), a
oni gazdi ispostave racun, tako sam bar nacuo.


To nije tacno. Ako odes u hitnu pomoc pruzice ti uslugu i naplatiti po cenovniku koji je obesen u hodniku. Briga njih za to sto tebi nije placeno zdravstveno osiguranje i ko nije platio.


Citat:
Horvat: pa dok cutis definitivno nece nista uraditi,kao ni sa korupcijom u npr zdravstvu ;)


Red bi bio da sacekas da malo odrastes pre nego sto pocnes da se bavis ozbiljnim temama. U svakoj diskusiji u koju se ukljucis iznosis neke klinacke stavove.

Bas bih voleo da vidim tebe da imas recimo dvoje dece i zivis kao podstanar, a radis posao za koji na ulici ceka najmanje njih 100, da se tako olako opredelis na rigorozne metode koje vrlo verovatno dovode do toga da ostanes bez posla.

Sve ovo se i desava zato sto ljudi ne smeju da reaguju kroz legalne tokove jer bi tiome ugrozili egzistenciju svoje porodice.


Citat:
momsab: jesi li probao? stalno cujem (ne u medijima nego medju ljudima) kako je radno sudstvo veoma efikasno


Ko li tebe tako lose informise? :) Sudostvo radi u korist poslodavaca. Stavise, bas nedavno je ministar dao preporuku sudstvu da otezu radne sporove kako ne bi poslodavce previse opterecivali i tako im omogucili da "prezive krizu".

Ja jos nisam cuo ni za jedan slucaj radnog spora gde je sud ispostovao prava radnika. Istina, sud ce uvek presuditi da se radniku nadpoknadi izgubljeno ali uvek po nekim kriterijumima koji su ispod svake ganice razuma. Recimo, ako radnik tuzi firmu da mu nijeuplatila doprinose u periodu od pre jedno desetak-petnaest godina, sud ce presuditi da firma to mora da plati, ali ne realnu vrednost, nego doprinose na iznos minimalca koji je vazio u tom periodu i to u dinarskoj vrednosti.

Radnik koji je tako dobije slucaj na sudu sa dobijenim parama ne moze da plati ni advokata. Advokata mora da plati odmah, ali pare nece videti ubrzo posle presude, jer te pare treba prvo da se naplate od firme, a onda je u krizi pa nema para, a i mnogi drugi od nje potrazuju pare. Kad se pojavi mogucnost da se nesto naplati (recimo prodajom nekog objekta ili drugog vlasnistva firme), radnik je poslednji u niyu onih kojima se novac isplacuje i obicno ya njega nista neostane.

E kad najzad radnik dodje na red i ima para da mu se isplati, sudski cinovnik koji je zaduzen da se brine o isplatama ga prvo nece mesecima obavestavati da treba da mu se isplati novac, vec ce taj novac da koristi za svoje privatne poslove. Neverovatno je, ali drzavni cinovnici koji barataju sa ovim parama barataju sa kesom i nema nikakve procedure koja ih primorava da isplate rade brzo i efikasno, vec mogu samovoljno da rade sta god zele. Cesto se sve to radi u talu sa advokatima.

Kao sto neko rece, potrebne su radikalnije mere, a nazalsot, u poslednej vreme ljudi u ocaju yaista i pocinju da ih primenjuju (odsecanej prstiju, ulazak s bombom i pistoljem u predsednistvo, samovesanje, bacanje pod voz i slicno).


Citat:
smsoft: U svakom slucaju, platio ili ne platio pregled, osecaces se ponizeno.


Nemam to veze sa placanjem. Trude se da se osecas ponizeno kako udjes na vrata i pre nego sto te pitaju sta ti treba.

[ Sudomaster @ 27.07.2009. 13:03 ] @
Mene samo zanima dokle će da se plaća ovo degensko zdravstveno osiguranje koje usput ničemu ni ne služi!?
Za bilo šta ozbiljnije od kijavice i upale grla moraš da plaćaš iz spostvenog džepa, o nekim operacijama ne želim ni da pričam, svi znate kako to ide.

I ja sada lepo pitam dokle ćemo državi da dajemo da nas zajebava i da im guramo pare u dzep od zdravstvenog osiguranja!?

Dok god je ovako usrana država sa retardiranim korumpiranim sistemo, dotle će da se plaća zrdavstveno osiguranje za kijavicu!
[ sinnke @ 27.07.2009. 14:06 ] @
@Predrag Supurovic

Citat:
Red bi bio da sacekas da malo odrastes pre nego sto pocnes da se bavis ozbiljnim temama. U svakoj diskusiji u koju se ukljucis iznosis neke klinacke stavove.

Bas bih voleo da vidim tebe da imas recimo dvoje dece i zivis kao podstanar, a radis posao za koji na ulici ceka najmanje njih 100, da se tako olako opredelis na rigorozne metode koje vrlo verovatno dovode do toga da ostanes bez posla.

Sve ovo se i desava zato sto ljudi ne smeju da reaguju kroz legalne tokove jer bi tiome ugrozili egzistenciju svoje porodice.



Covek koji je podstanar i ima decu u ovakvom drustvu i u ovakvoj drzavi, ne da nije odrastao, nego je totalno neodgovoran.

I kako mislis da se resi problem, ako svi cutimo? Pa zato sto cutimo i govorimo "Ja moram zbog dece" zato smo se i doveli do toga.

Eh Srpsko razmisljane. "Drugi da nayebe da bi meni bilo bolje". Pazi boga ti! Kako razmisljamo i predobro zivimo!

[ lord_celtic @ 27.07.2009. 15:10 ] @
Citat:
Citat:
Horvat: pozoves inspekciju za rad i prijavis ih za pocetak?


... i onda dobije otkaz...

ovo je apsolutna laz.

prvo sto treba da se uradi je da se sindikalno organizuje.
kao drugo bez radnika nema proizvodnje!
kao trece koliko ste slozni toliko ste i jaki!

Ako ti treba pomoc ili neki kontakt javi mi se na PP
[ smsoft @ 27.07.2009. 17:54 ] @
Evo upravo razmisljam sta nam je ciniti.

Kao prvo; ne vidim razlog zasto bi ja kao pojedinac isao prijavljivati da mi nije overena knjizica.
Imamo li mi inspekcije, imamo. Imaju li one kompjutere, imaju. Jesu li umrezeni na svim mogucim nivoima, jesu.
Da li znaju da nisam platio porez, znaju. Da li znaju da gazda nije platio porez, isto tako znaju. Pa ko koga ovde
pravi budalom.
Fabrika "Magnohrom" je na ocigled cele Srbije unakazena i zatvorena, na ocigled cele opstine isecene su masine,
da bas isecene, nisu vredeli strajkovi, vapaji sindikata, radnicke setnje i protesti....4000 ljudi ostalo je na ulici.
Kako sad izgleda; ne vide se zgrade od korova. Stvoren ambijent za snimanje horor filmova. Vise niko nista i ne pominje.
Gde su bile inspekcije, agencije za privatizaciju, razne guzonje kojima je bio posao da reaguju?
No ne zelim vise da sirim pricu, politika je ovde zabranjena i treba da je tako.
Nadam se samo da ce Horvat i njegova generacija biti hrabriji od nas.
Poz.

PS.
Citat:
sinnke

Covek koji je podstanar i ima decu u ovakvom drustvu i u ovakvoj drzavi, ne da nije odrastao, nego je totalno neodgovoran.

Totalna budalastina !
[ acatheking @ 27.07.2009. 18:36 ] @
Citat:
I kako mislis da se resi problem, ako svi cutimo? Pa zato sto cutimo i govorimo "Ja moram zbog dece" zato smo se i doveli do toga.
Eh Srpsko razmisljane. "Drugi da nayebe da bi meni bilo bolje". Pazi boga ti! Kako razmisljamo i predobro zivimo!


Bas me zanima sta je pisac ovim iznad hteo da kaze?
[ Horvat @ 27.07.2009. 18:43 ] @
@smsoft,rekao bih da razumes i sam da je njima korisno kada niko ne prijavljuje
jer onda ne moraju da traze opravdanja

a ako pak neko prijavi,moraju da urade nesto,sad da li ce redovno odraditi posao [vrlo tesko] ili nesto smutiti,tesko je za znati,ali opet,dokle god se misli "sto bih ja,nek to uradi onaj pored" ,a i onaj pored to isto misli,dotle ce se i stajati u mestu

i ja se nadam,ali isto tako se nadam da cete i vi se ohrabriti i reci DOSTA JE ...ne zelim da bude samo pusta zelja ;)


---

ako mislite da je u redu cutati sto gazda ne placa siz-u ,cutite,sacekajte jos par meseci pa ni plata nece biti isplacivana [ili ce biti na onu "semu" sa kasnjenjem od 40 dana ,pa kad se zbroji,meseci plata fale [ne mogu se setiti ko je to pomenuo,nadam se da nema zamerke] ] ,i onda treba cutati i ne prijavljivati gazdu ,ako je najveci strah gubitak posla

ali ne daj boze nikome,pa se slucajno dete razboli,a roditelj nema nikakvo socijalno ni zdravstveno osiguranje ,pa mora iz dzepa sve da plati...

sta vredi onda sto si zaposlen ? ne ide ti staz,plata,mozda ide mozda ne...

i da,upoznat sam sa cinjenicom da mali milion ljudi ceka samo da uskoci na radno mesto po jos gorim uslovima...i jos vise da cuti


zaboravih,i nema posle sta ko da se buni na korupciju policije i bolnice ako ce da sa osmehom da mito
[ sinnke @ 28.07.2009. 00:22 ] @
Citat:

Bas me zanima sta je pisac ovim iznad hteo da kaze?


Sto je hteo, to je i rekao. Sorry, ali ja ti mozak ne mogu ukljuciti.
[ Predrag Supurovic @ 28.07.2009. 15:24 ] @
Citat:
sinnke:
Covek koji je podstanar i ima decu u ovakvom drustvu i u ovakvoj drzavi, ne da nije odrastao, nego je totalno neodgovoran.


Nemam obicaj da ovako komentarisem ali ovo sto si napisao je notorna besmislica.
Neko ko ima prosecnu platu u Srbiji ne moze sebi da priusti ni da razmislja o tome daima svoj stan, ako ga nema nasledjenog, a u SRbiji veliak vecina ima paltu ispod proseka.


Citat:

I kako mislis da se resi problem, ako svi cutimo? Pa zato sto cutimo i govorimo "Ja moram zbog dece" zato smo se i doveli do toga.


Nije stvar u tome da se cuti nego da se radnik zastiti na bolji nacin. Kao sto neko rece, drzava ZNA ko ne placa poreze i doprinose svojim radnicima, ali nista ne preduzima. Upravo je resenje u tome da drzava sama preduzima a ne da radnik mora da se zali, jer ako se radnik zali on dobija otkaz, a na njegovo mesto dolazi sledeci koji se nece zaliti jer jedva ceka da radi koliko god i da zaradi koliko god jer koliko god je bolje nego nista.

Sto je najgore po nasem zakonu firma treba da trpi ozbiljen posledice (ukljucujuci i zabranu rada) ako ne placa poreze i doprinose na isplacene zarade, ali iz politickih razloga se te odredbe zakona ne primenjuju.

Tako smo dosli u situaciju da drzava uskracuje zdravstveno osiguranje radnicima zato sto firme ne uplacuju doprinose, dakle posledice trpe radnici, a ne oni koji cine prekrsaj. Stavise, i kada se ispostave masovni slucajevi neplacanja poreza i doprinosa, opet drzava ne primenjuje nista da firmu natera da ih plati ili da kazni firmu zato sto to nije platila nego sve mere koje preduzima ponovo udaraju po ledjima radnike.

Citat:
Eh Srpsko razmisljane. "Drugi da nayebe da bi meni bilo bolje". Pazi boga ti! Kako razmisljamo i predobro zivimo!


Ako ne navedes gde i kada sam ja tako nesto rekao, onda si obicno djubre.

Citat:
lord_celtic:
Citat:

Citat:

Horvat: pozoves inspekciju za rad i prijavis ih za pocetak?

... i onda dobije otkaz...


ovo je apsolutna laz.


Jel? Da mozda ne postoji neki zakon koji stiti radnika od otkaza ili bilo kakvog drugogo oblika sikaniranja ako priajvi posldavca da mu nije uplatio poreze i doprinise?

Nazalost, u ovoj drzavi ne psotoji nikakav nacin da radnik bude zasticen. Jedino sto moze da ga zastiti to je da je on poslodavcu neophodan i da je tesko zamenljiv, ali takvii nemaju ovakve probleme. Problem imaju radnici koji su lako zamenljivi jer rade poslove za koje cekaju stotine drugih koji bi rado upali na upraznjeno mesto nista ne pitajuci i prihvatajuci sve uslove - a takvih ranidh mesta je najvise.


Citat:

prvo sto treba da se uradi je da se sindikalno organizuje.


Sindikalno organizovanje je moguce samo u nekim preduzecima, gde ima dovoljno radnika, tako da zajedno mogu da naprave neki ucinkovit pritisak na poslodavca.


Citat:

kao drugo bez radnika nema proizvodnje!


Zato ima toliko nezaposlenih da je najmanji problem naci zamenu za "neposlusnog" radnika.

Citat:

kao trece koliko ste slozni toliko ste i jaki!


Kako moze da bude slozan neko ko je sam?

Citat:
Ako ti treba pomoc ili neki kontakt javi mi se na PP


Ako nesto znas onda to reci ovde. Nije valjda da savete dajes samo za pare pa zato trazis privatne konsultacije? Tvoje ucesceu ovojtemi je u stvari samo reklama za tvoje usluge?

Citat:
Horvat:
i ja se nadam,ali isto tako se nadam da cete i vi se ohrabriti i reci DOSTA JE ...ne zelim da bude samo pusta zelja ;)


Lako je tako hrabriti ljude kad nije tvoja koža i opstanak tvoje porodice na šiljku. Uostalom ti si klinac, i ne znaš šta znači izdržavati porodicu i kolika je to odgovornost.



[ Horvat @ 28.07.2009. 15:54 ] @
prevelika,pogotovo imati malu decu,koja su jako osetljiva,i svaki tren moze biti neophodna pomoc lekara

a kako ce roditelj koji nema siz osiguranje to da obezbedi?
koji "prima" platu s vremena na vreme?

tako sto ce cutati?
kome ce to ista dobro doneti sem tom poslodavcu


i da,slazemo se,drzava zna i cuti,i cutace dokle god i narod cuti i klima glavom sve je u redu
[ sinnke @ 28.07.2009. 18:00 ] @
Citat:
prevelika,pogotovo imati malu decu,koja su jako osetljiva,i svaki tren moze biti neophodna pomoc lekara

a kako ce roditelj koji nema siz osiguranje to da obezbedi?
koji "prima" platu s vremena na vreme?

tako sto ce cutati?
kome ce to ista dobro doneti sem tom poslodavcu


i da,slazemo se,drzava zna i cuti,i cutace dokle god i narod cuti i klima glavom sve je u redu


Upravo tako!

I da dodam.:-)

Kao drzava te ne stiti, hahahahaha. A sta je drzava nego narod u drzavnom sektoru kojem je dobro i nista mu ne fali.

U ovakvim situacijama, se ne moze ocekivati da "drzava" reaguje. U takvim situacijama menja se kompletno drzavno rukovodstvo i sluzba.

Ali neko je ocigledno preglup, a ako je neko preglup onda i neka radi kao volina. :-D
[ smsoft @ 28.07.2009. 20:58 ] @
Citat:
sinnke
.....U ovakvim situacijama, se ne moze ocekivati da "drzava" reaguje. U takvim situacijama menja se kompletno drzavno rukovodstvo i sluzba......


Kako se menja? "slobodnim demokratskim izborima" Ajte molim vas !!!!!!
A da se podsetimo; sta nam istorija kazuje o ovakvim situacijama i nacinu njihovog resavanja ???
[ momsab @ 28.07.2009. 21:40 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Ko li tebe tako lose informise? :) Sudostvo radi u korist poslodavaca. Stavise, bas nedavno je ministar dao preporuku sudstvu da otezu radne sporove kako ne bi poslodavce previse opterecivali i tako im omogucili da "prezive krizu".
npr, jedna osoba koja je dobila slucaj i kojoj su isplacene sve zaostale plate i izmireni doprinosi

ministar je dao preprouku koja je odbijena istog casa, koliko me pamcenje sluzi

Citat:
Ja jos nisam cuo ni za jedan slucaj radnog spora gde je sud ispostovao prava radnika. Istina, sud ce uvek presuditi da se radniku nadpoknadi izgubljeno ali uvek po nekim kriterijumima koji su ispod svake ganice razuma. Recimo, ako radnik tuzi firmu da mu nijeuplatila doprinose u periodu od pre jedno desetak-petnaest godina, sud ce presuditi da firma to mora da plati, ali ne realnu vrednost, nego doprinose na iznos minimalca koji je vazio u tom periodu i to u dinarskoj vrednosti.

Radnik koji je tako dobije slucaj na sudu sa dobijenim parama ne moze da plati ni advokata. Advokata mora da plati odmah, ali pare nece videti ubrzo posle presude, jer te pare treba prvo da se naplate od firme, a onda je u krizi pa nema para, a i mnogi drugi od nje potrazuju pare. Kad se pojavi mogucnost da se nesto naplati (recimo prodajom nekog objekta ili drugog vlasnistva firme), radnik je poslednji u niyu onih kojima se novac isplacuje i obicno ya njega nista neostane.

E kad najzad radnik dodje na red i ima para da mu se isplati, sudski cinovnik koji je zaduzen da se brine o isplatama ga prvo nece mesecima obavestavati da treba da mu se isplati novac, vec ce taj novac da koristi za svoje privatne poslove. Neverovatno je, ali drzavni cinovnici koji barataju sa ovim parama barataju sa kesom i nema nikakve procedure koja ih primorava da isplate rade brzo i efikasno, vec mogu samovoljno da rade sta god zele. Cesto se sve to radi u talu sa advokatima.


svasta.... haos... strava i uzas...


zanimljiv je drugaciji pristup u ovoj prici samo su slabi rezultati
narod protestvuje al' ocigledno uzalud... kako to?

sto se prozivodnje tice, inace se ovde slabo proizvodi, uglavnom se uvozi i razvozi po drzavi
ako je u nekoj firmi neki radnik nezamenljiv ne mora da znaci da ima dobre uslove (teorija na osnovu praxe kaze da je takva firma osudjena na propast)



[Ovu poruku je menjao momsab dana 28.07.2009. u 22:56 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 29.07.2009. 08:35 ] @
Citat:
Horvat: prevelika,pogotovo imati malu decu,koja su jako osetljiva,i svaki tren moze biti neophodna pomoc lekara

a kako ce roditelj koji nema siz osiguranje to da obezbedi?
koji "prima" platu s vremena na vreme?



Gledaj 'vako:

- zdravstvno overava knjizice deci bez obzira dali roditelji imaju redovno placene poreze i doprinose. Ona uvek imaju zdavstvenu zastitu.

- da je cak i tako kako ti kazes, sta je bolje: nemati zdravstveno a ipak imati neku platu nego nemati ni zdravstveno ni platu?


Citat:

tako sto ce cutati?
kome ce to ista dobro doneti sem tom poslodavcu
i da,slazemo se,drzava zna i cuti,i cutace dokle god i narod cuti i klima glavom sve je u redu


Tacno, ali pojedinac tu nista ne moze da uradi. Ako krene sam,kako ti "dubokoumno" savetujes samo ce da naje*e.

Sto ti cutis, sto ti ne dizes dreku pa da pomognes onima koji su u nezavidnoj poziciji? Tebi je super, sedis pred svojim racunarom, ni o cem ne mislis jer sve mama i tata placaju (a i negovore ti sta sve oni na poslu trpe i cute), nemas nikakvih ozbilnih obaveza u zivotu i onda mozes tako da se*uckas i pametujes drugima.


Citat:
sinnke
Ali neko je ocigledno preglup, a ako je neko preglup onda i neka radi kao volina. :-D


S obzirom da nisi dokaza da sam ja rekao onu gadost za koju si tvrdio da sam je rekao, od sad imas tretman djubreta. U to se savrseno uklapa i ovaj tvoj komentar.

Ne radi se o gluposti ili mudrosti. Vecina ljudi radi u uslovima ucene: "Hoces li da radis ili neces da radis, pod bilo kakvim uslovima". Oni ne mogu da biraju nista drugo osim da li hoce da rade bilo sta ili da ne rade nista. To cak uglavnom nema veze ni sa nivoom obrazovanja, a kamoli sa pamecu.

Nazalost, ima i malobrojnih kao sto si ti, koji se raduju sto su drugi u takvojsituaciji. Te

bi se iz svake reci vidi da se hranis tudjom nesrecom i problemima i prizeljkujes da budu jos veci ne bi li se jos bolje osecao.


Citat:
momsab:
npr, jedna osoba koja je dobila slucaj i kojoj su isplacene sve zaostale plate i izmireni doprinosi


Eto znas jedan slucaj i to je ondapravilo? Ja ih znam stotine koji su prosli ko bosi po trnju, iako im j esud priznao da su u pravu. Preje*ali su ih svi, ukljucujuci i njihove sopstvene advokate.

Citat:

ministar je dao preprouku koja je odbijena istog casa, koliko me pamcenje sluzi


Da, zato sto je ceo slucaj imao veliki odjek u javnosti, a to je i jedini nacin da se nesto promeni - da se okupi masa koja ce da se zalozi, jer pojedinac tu nista ne moze.

No, ta preporuka nije nista novo, to je trebalo samo da bude ozvanicenje politike koja se u radnim sporovima vec primenjuje jedno 15-20 godina.
[ sinnke @ 29.07.2009. 10:04 ] @
Citat:
S obzirom da nisi dokaza da sam ja rekao onu gadost za koju si tvrdio da sam je rekao, od sad imas tretman djubreta. U to se savrseno uklapa i ovaj tvoj komentar.

Ne radi se o gluposti ili mudrosti. Vecina ljudi radi u uslovima ucene: "Hoces li da radis ili neces da radis, pod bilo kakvim uslovima". Oni ne mogu da biraju nista drugo osim da li hoce da rade bilo sta ili da ne rade nista. To cak uglavnom nema veze ni sa nivoom obrazovanja, a kamoli sa pamecu.

Nazalost, ima i malobrojnih kao sto si ti, koji se raduju sto su drugi u takvojsituaciji. Te

bi se iz svake reci vidi da se hranis tudjom nesrecom i problemima i prizeljkujes da budu jos veci ne bi li se jos bolje osecao.



Sta je rad za male pare nego prodaja robe za male pare, jer ti prodajes svoj rad poslodavcu. A sta se desava kad svi pocnu mahnito smanjivati cenu robe na trzistu? Nista drugo, nego roba postane prejeftina, pa ako je dalje prodajes ispod cene proizvodnje, ti krahiras.

Tako da koliko je drzava kriva za nase stanje, toliko smo i mi. Jer kad se osvrnes na nasu istoriju mi smo 500 godina bili pod Turcima, to nije bezveze tako bilo. Znaci da smo veliki guzicari koji smo cutali na sve.

E zasto sam rekao da ne treba u takvoj situaciji imati decu. Ako ja sad imam dete, a mene gazda uceni da radim ne vise za 15000 nego za 12000 din. ja moram, jer ne bi se usudio sa detetom ostati bez posla.
A ko je meni napravio to dete? Nije gazda, sam sam si ga napravio. Ja npr. mogu uzeti kredit za auto, i isto ne bi dao otkaz i bio bi jedan od rusilaca vrednosti rada na trzistu tim sto bi prihvatao zbog tog kredita sve i svasta od poslodavca.

Zivot da bi proziveo lakse, treba biti mudar i znati kad odigrati koju kartu. Pa cak i kad mudrujes ne ispadne sve kako treba, a kako tek ispadne kad ne razmisljas nego ko volina ides "glavom kroz zid".

Mi smo prvo trebali resiti, problem u drzavi pa onda resavati pitanje porodice. A ovako smo svi dosli da se vise ne zna ko te od kuda yebe, a non stop si yeben i stalno te yebe, jer si ne mozes pomoci.

Ja sam jednom prilikom rekao gazdi (kad je sve bio gori prema meni). Pitao sam ga "Gazda di je vasa granica maltretiranja, ako ja budem sve vise popustao vama ce se sutra dici kita pa ce vam pasti napamet da me yebete, a ja cu se morati naguit da ne bi dobio otkaz" Sreca pa je on jedan koji je bio normalniji i ja nisam dobio otkaz. :-)

Znas kako glasi jedna od 10 mafijaskih zapovesti "Treba se nekad u zivotu i sagnuti, ali to pamti" S tim je sve receno i vrlo istinito. Koliko se ko od nas moze puta u zivotu sagnuti a da to pamti? Samo nekoliko, kroz ceo zivot.

A mi smo se svi vec toliko saginjali, da smo ogrbavili. :-D
[ Deker @ 29.07.2009. 11:57 ] @
Uvodno pitanje:
Citat:
Naime preduzece u kojem radim nije ispunilo obaveze prema drzavi za drugu polovinu ove godine, tj. nemam zdravstveno osiguranje. Sta u slucaju da moram da odem na bolovanje, da li je to uopste izvodljivo?


Koliko mogu da primetim, rečeno je da nije plaćeno osiguranje za drugu polovinu ove godine. To treba da znači, da jooly ima overenu zdravstvenu knjižicu, tj. nalepnicu do kraja godine 2009. To znači, da može bez plaćanja zdravstvenih usluga da ode kod svog izabranog lekara i da dobije bolovanje, koje za prvih mesec dana, koliko znam, plaća poslodavac. Takođe, mogao bi da dobije bolovanje i da nema overenu zdravstvenu knjižicu za prvih 30 dana, ali bi platio pregled. Iskreno, kako jooly i očekuješ da bude plaćeno osiguranje za jul 2009, kad ovaj mesec još traje, a kod izvesnog broja poslodavaca se plata isplaćuje jednom mesečno, po isteku tof meseca.


Dodao bih ovo na polemiku vezanu za ćutanje ili ne o kršenju radnih prava

Realnost je negde između ne bih da procenjujem da li je na sredini ili više na jednom ili drugom kraju. Moguće je da radnik "istera" svoja prava na sudu, ako je spreman na to, psihički, fizički, vremenski i materijalno finansijski, i pod uslovom da radi (ili je radio) u firmi koja "dobro stoji", i naravno, ako je ubeđen da je u pravu, i ako ga zakon podupire. To prosečno traje 3 do 4 godine (umesto do 6 meseci kako to piše u Zakonu o radu, ali nema sankcija za bilo koga ako se prekorači taj rok - mislim na sudije. Sudstvo, generalno, još uvek nije upućeno u problematiku radnog prava, dosuđuju se za iste slučajeve (potpuno iste) suprotne odluke, u različitim gradovima tj. sudovima; što znači da nema uspostavljene sudske prakse. Ne treba zaboraviti da smo do juče (do 2001. što je za sudstvo mali period) imali potpuno drugačiji zakon, koji je zaista štitio prava zaposlenih,u odnosu na ovaj sada. Jedan prijatelj iz Hrvatske mi je skoro rekao da je naš Zakon o radu preslikan iz hrvatskog, koji je "usput" izgubio nekoliko strana, a ovaj preslikan iz nemačkog koji je takođe "usput" izgubio nekoliko strana, pogodite šta je pisalo na tim stranama.

Istina je takođe, da državni organi ne "uznemiravaju" previše poslodavce ako na vreme ne isplate zarade, pa i doprinose. I sam zakon o radu je i kreiran sa idejom da poslodavce "što manje boli glava" od radnika, zbog privlačenja stranog, ali mnogo više domaćeg "odbegnutog kapitala" koji dolazi sa egzotičnih ostrva - čitaj tajkuna. U praksi strane renomirane firme zaista poštuju naše zakone vezane za prava i benefite zaposlenih, vrlo često i iznad toga, u skladu sa svojim politikama - standardima u svetu.


Moglo bi fino da se teoretiše o ovoj problematici, da navedem šta bih ja radio u konkretnoj situaciji, ali svaki slučaj je poseban, pa to ne bih, za sada.

[ momsab @ 29.07.2009. 12:10 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Eto znas jedan slucaj i to je ondapravilo? Ja ih znam stotine koji su prosli ko bosi po trnju, iako im j esud priznao da su u pravu. Preje*ali su ih svi, ukljucujuci i njihove sopstvene advokate.
procitaj opet sta sam napisao, ovaj put OD POCETKA
npr je skracenica za na primer... necu sigurno da navodim sve primere za koje znam/cuh

ima svakavih slucajeva ovde, nije sve crno-belo...


jedno pitanje u vezi placanja osiguranja: ako se ne varam (podsetio me je Deker), placa se na platu jednom mesecno, ne unapred pola godine/godinu dana?
ako je tako, onda bi bio red da se ova tema ocisti od viska :)
[ sinnke @ 29.07.2009. 13:34 ] @
Ljudi kako god bilo, ali meni se cini da ce uskoro ceo taj lopovski sistem otici u k*rac. On bi jos dugo trajao da ljudska pohlepa ima granicu. :-)



[ lord_celtic @ 29.07.2009. 17:37 ] @
@Predrag Supurovic
nije bas ova drzava srbija tako korumpirana!!
ako si imao losa iskustva neznaci da imaju svi!

moje reci su cisto dobronamerne i upucene su svim ljudima koji imaju slicne probleme.
cak i 1 covek moze biti clan sindikata i imati pravnu pomoc.

Citat:
Jel? Da mozda ne postoji neki zakon koji stiti radnika od otkaza ili bilo kakvog drugogo oblika sikaniranja ako priajvi posldavca da mu nije uplatio poreze i doprinise?

informisi se malo!!
[ alexg @ 07.12.2012. 07:05 ] @
Jeste starija tema, ali da ne otvaram novu zbog jednog pitanja.
Molim one upućenije ili koji su imali iskustva sa doprinosima da mi pojasne sledeće:

Da li mogu ja, samostalno, da PIO fondu isplatim zaostale doprinose koje moj bivši poslodavac nije izmirio kako bih povezao taj staž?
Naime, u periodu 2008.-2009. godina moj bivši poslodavac nije uplatio doprinose za dva meseca u 2008-oj (novembar i decembar) i za prvu polovinu 2009. godine do kada sam prijavljen. U međuvremenu firma je otišla u stečaj i taj postupak se vodi. Neki su mi rekli da ne mogu jer će se naplata zaostalih doprinosa izvršiti ''iz stečajne mase''. Kako ja ne verujem da će imati od čega to da naplate, molim upućene za savet. Čak sam išao u filijalu PIO gde su mi rekli da ja ne mogu da uplatim sam tih par meseci jer je to obaveza poslodavca - jedino ako imam manje od dve godine do penzije pa mogu (što nemam svakako)... Dalje su mi savetovali da pokušam da odem do centrale PIO u Beogradu da se raspitam. Da li je imao neko nekakva iskustva povodom ovoga? Hvala.
[ S A J A @ 08.12.2012. 12:19 ] @
Imaš na njihovom sajtu uputstvo: http://www.pio.rs/cir/staz-cir.html?showall=&start=3
[ alexg @ 12.12.2012. 06:07 ] @
Hvala, pogledao sam taj link.
Ali, to se odnosi na javna preduzeća koja su u procesu restruktuiranja.
Moja bivša firma je privatna. Sada je u stečaju, ima stečajnog upravnika, ne znam da li mogu direktno kod njega da odem da vidim da li mogu ja da uplatim na njihov račun, a oni moji doprinose (iako, koliko znam firmini računi su blokadi)...
[ S A J A @ 12.12.2012. 07:47 ] @
Pogledaj još jednom link, ne treba ništa da plaćaš, samo pripremi papirologiju i povezaće ti staž.
[ set mec @ 29.01.2013. 10:16 ] @
Kako naplatiti doprinose od ugašene radnje još od 2006.godine, a tek u 2013. toj je izvršena kontrola da nisu uplaćivani doprinosi od Poreske uprave?