[ Iggy-ar @ 28.07.2009. 17:22 ] @
Naime , imam program WebSiteX5 i preveo sam lang.ini fajl na Srpski ,sačuvao ga kao ANSI (kako su oni i preporučili na svom sajtu ,a i kontaktirao sam podršku ),promenio sve kako treba u podešavanjima kompa ! Evo citata iz maila koji sam od njih dobio - Change your computer to the Serbian Language (First)
Xp= Advanced/Non-Unicode Programs | Vista= Administrator/System Locale
RE-BOOT computer

Then install the Serbian Language and save it as ANSI

Sada više nemam upitnike na mestima naših slova ,ali kada sam podigao sajt na server slova č,ć,đse ne prikazuju kako treba dok se š,ž vide kako treba ,evo i primera


Posle dve nedelje muke i menjanja Content-Type od ISO-8859-2 , windows 1250,1251 i raznih varijanti ,u pokušaju da to rešim sam ,ODUSTAJEM ,i molim vas da mi neko pomogne pošto znam i vidim da je ovde ekipa koja barata sa tim odlično !
Pomislio sam da je možda problem i u nekim postavkama na serveru ,ali tamo ne bih baš da čačkam dok mi neko ne kaže šta igde tačno !
Najčudnije od svega je što kada postavim Content-Type = ISO-15924 i pustim stranicu na kompu sve radi savršeno ,svi karakteri ,sve ...( a kad ga dignem na server ,ne )..!!?? Kada postavim ISO-8859-2 pojave se upitnici na nekim mestima čak i u internom prikazu ,a kamoli na serveru ,tako da izlupah glavu ali rešenje ne nadzirem !!!

Hvala Vam unapred !!!


[ websurfer @ 28.07.2009. 19:34 ] @
Jesi li probao da:
š zamenis sa š
ž zamenis sa ž
ć zamenis sa ć
č zamenis sa č
[ Iggy-ar @ 28.07.2009. 19:56 ] @
Uf, čekaj , misliš li da u textu umesto č,ć, ž,đ ,stavljam ove brojne oznake,ako sam dobro razumeo ??
OK, mislim, probaću ja i to , ali mora da postoji neko rešenje ,a da nije ovako peške ,ili kako bih to drugačije rekao !?

U svakom slučaju hvala ti ,probaću pa ću videti šta će ispasti od ovoga , ali mi na pamet pada kucanje texta i kad god dođeš do slova sa kvačicama ubacivanje oznaka ! opet kažem, nije da biram pomoć, tebi hvala za dobru volju da pomogneš ,a ja ću javiti šta se desilo !!

Ako još ko ima neku ideju .......
[ websurfer @ 28.07.2009. 20:18 ] @
Nisam 100% siguran da to moze da pomogne ali probaj. Nemoj sve odmah da menjas, prvo isprobaj da li ce to da radi (nadam se da hoce). To je za mala slova - za velika samo oduzmi od poslednje cifre 1 : Š Ž Ć Č Zaoborvio sam samo kako ide za "đ" ali mozda moze privremeno da ti posluzi "dj". I javi da li ti je ovo bilo od neke koristi.
[ Iggy-ar @ 28.07.2009. 20:24 ] @
Nažalost nije Brate , odmah sam isprobao i posle uploada na server vidljivo je baš to što sam stavio na mesto slova č !!

Imaš li neku drugu ideju !??

Hvala još jednom !!
[ Nemke_BG @ 28.07.2009. 20:56 ] @
a da li si probao da sacuvas taj fajl kao UTF-8 bez BOM signature-a i da charset prikaza stavis na utf-8?
[ Iggy-ar @ 28.07.2009. 21:14 ] @
Citat:
sacuvas taj fajl kao UTF-8 bez BOM signature-a
???
Znam da sačuvam kao UTF ali šta podrazumeva bez BOM signature-a ?

[ Ivan Ivanic @ 28.07.2009. 22:09 ] @
A koji server koristiš i šta ti je na njemu podešeno? Je li ima podešen neki override za encoding?
[ Iggy-ar @ 29.07.2009. 00:18 ] @
Gde da pogledam da li postoji podešen override za encoding?
Ako može malo bliže objašnjenje !?
A što se UTF -a bez podpisa tiče ,progooglao sam i pogledao unutar lang.ini fajla koji sam sačuvao kao UTF i podesio Content Type na UTF-8 , i tih hijeroglifa tamo nema ,a usto i tako ne radi ispravno ,ponovo upitnici prokleti ???

Hvala !!
[ Nemke_BG @ 29.07.2009. 08:47 ] @
skini Notepad++ uokviru njega imas tu opciju u Format meniju...taj BOM potpis je inace par bajtova koji UTF-8 dodaje na pocetak fajla i koji umeju nekad da zasmetaju PHP-u...Takodje proveri kad promenis taj enkoding uokviru tog menija da li su sva slova u redu u okviru samog fajla...

reci mi takodje jel ti content type ovakav(ako ne koristis XHTML onda bez ovog zadnjeg slash-a) ?

Code:
<meta content="text/html; charset=utf-8" http-equiv="Content-Type" />


I na kraju, ako nista od ovog ne uspe, jel imas negde online taj sajt da se baci pogled?
[ Ivan Ivanic @ 29.07.2009. 09:39 ] @
http://www.behatonplus.co.cc/
[ kaskader @ 29.07.2009. 11:10 ] @
Koju verziju WebSiteX5-a koristis? Davno sam je koristio, ali bi mogao da ti napravim taj ini fajl.
Ili postavi svoj

[Ovu poruku je menjao kaskader dana 29.07.2009. u 14:36 GMT+1]
[ Iggy-ar @ 29.07.2009. 18:49 ] @
Verzija je 8.09 Evolution a evo zakačiću ovaj ini koji mi radi sa svim karakterima osim sa č ,ć ,đ !! Takođe i originalni engleski .ini ,pa će valjda pomoći nešto od toga !!
Samo ,ovi iz podrške su naglasili da se .ini sačuva kao ANSI ( After that just save the INI file in ANSI mode and not UNICODE ) ,pa me to malo baca u rebus ,ali probaću sve živo samo neka više proradi na našem jeziku kako treba !??
A evo šta sve imam u podešavanjima za stranicu

<meta http-equiv="Expires" content="0" />
<meta name="Resource-Type" content="document" />
<meta name="Distribution" content="global" />
<meta name="Robots" content="index, follow" />
<meta name="Revisit-After" content="21 days" />
<meta name="Rating" content="general" />

E sad ......!!?

Hvala vam na trudu momci !!


[Ovu poruku je menjao Iggy-ar dana 29.07.2009. u 20:31 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Iggy-ar dana 29.07.2009. u 20:43 GMT+1]
[ kaskader @ 29.07.2009. 22:02 ] @
E ovako...
Malo sam izmenio ini fajl. Nasa slova su bila ok. Koristio sam Notepad++, koji je sve dobro prikazao.
Prekopiraj ovaj ini nazad u direktorijum, a tekstove ponovo prekucaj, ne sve, samo naša slova. Sacuvaj projekat i ponovo ga exportuj. Uradi upload pa cemo videti razliku.
I jos nesto...
Sudeci po programu, pretpostavljam da si pocetnik... Bolji program, i lakši (po meni) je webpage maker 3.1.
Skini, probaj...

Sugestije...
Katalog napravi sa slikama kao sto si i na stranici proizvodi (sliku po sliku). Malo obradi slike da ti ne ostanu tackice i pozadinske slike, tekstovi...

Home dugme kod nas ne postoji, samo Naslovna
Meni na dnu je saren, ili mala ili velika slova...

Link REFERENCE - ako nemas jos stranice, nemoj ni slati na server (malo je glupo da kliknem a da mi se otvori prazna stranica)
Nadam se da te nisam previse kritikovao...

Sto se tice co.cc nije lose za pocetak, ali... Najbolje je, da se sajt hostuje na nekom drugom serveru.

Ako negde zaskripi javi se na PP..
Pozdrav..
[ Iggy-ar @ 29.07.2009. 22:55 ] @
Hvala ti ONOLIKO !!!
Što se tiče kritika ,svaka je dobrodošla naročito od ljudi koji su u poslu ,ispoštovaću sve kao svaki dobar đak a i ako još ima nekih zamerki i sugestija dobro će mi doći !!

Ovaj ini idem odmah da isprobam pa ću javiti šta sam uradio i šta se desilo !

Još jednom Hvala na tudu i vremenu potrošenom za ovo !!!

Da ne dupliram post , evo učitao sam ovaj novi.ini i pri internom prikazu stranice evo opet upitnika ??? Na mestima gde bi trabao da se prikaže text prevoda , u dugmadima ,Mapi Sajta .....itd !?

Evo slike dole !!
Šta sada da ardim ,vidim da si ovaj ini sačuvao kao UTF-8 ,da li treba još nešto uraditi van ovoga ,čekirati negde u Win-u ,ili u head stranice ubaciti nešto,ne znam da li si pogledao iznad sam postavio šta sve stoji u tom prozoru kao opcija ,ili da sašuvam ovaj isti ini kao ANSI ,eto to ću odmah probati .....ili šta bi moglo još ...??

POZ.

[Ovu poruku je menjao Iggy-ar dana 30.07.2009. u 00:13 GMT+1]


[Ovu poruku je menjao Iggy-ar dana 30.07.2009. u 00:15 GMT+1]
[ Nemke_BG @ 29.07.2009. 23:24 ] @
ako je ovo tvoj sajt na kome ovo sve isprobavas tj.

http://www.behatonplus.co.cc/

onda ti ne valja to sto ti je i charset u okviru te stranice podesen na ovu vrednost

Code:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=ISO-15924" />


ne znam da li u tom programu ima opcija za to, ali ako nema rucno otvori fajlove tvog sajta sa Notepad++ ili slicnim editorom i promeni u ovo

Code:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />


znaci razlika je samo u charset delu....
[ kaskader @ 29.07.2009. 23:58 ] @
Samo ubaci ini u folder, učitaj opet taj srpski iz padajućeg menija, prepravi č ć š đ ž, eksportuj i šalji gore
[ Iggy-ar @ 30.07.2009. 11:19 ] @
Evo ,uradio sam tako i sada se vidi u čemu je problem , ovi upitnici na mestima gde bi program trebao da vuče text iz .lng.ini fajla ???
Doduše , nisam menjao ni dodavao ovo <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />,
jer sam već jednom to dodavao i nije bilo promene !!
Smor od problema !!!
Šta mi je još raditi momci ???

Hvala Vam puno !!!!
[ Stranger2 @ 30.07.2009. 14:09 ] @
Citat:
š zamenis sa &#353;
ž zamenis sa &#382;
ć zamenis sa &#263;
č zamenis sa &#269;


Citat:
Uf, čekaj , misliš li da u textu umesto č,ć, ž,đ ,stavljam ove brojne oznake,ako sam dobro razumeo ??
OK, mislim, probaću ja i to , ali mora da postoji neko rešenje ,a da nije ovako peške ,ili kako bih to drugačije rekao !?


ja HTML editujem u editoru Komposer i da bi se koristili ti kodovi umesto slova ŠĐČĆŽšđčćž dovoljno je da u advanced opcijama izaberem "use &#...; notation for all non ascii characters" i onda on to radi automatski. Verujem da neki jos napredniji editori takodje to rade.

u sve HTML fajlove stavljam ovo:

<meta content="text/html; charset=UTF-8" http-equiv="content-type">
<meta http-equiv="Content-Language" content="sr">

i nama problema. mislim da kada tako radis server nece imati problema jer se u kodu koriste samo ASCII characteri a browseri takodje jer su meta tagovi ispravno definisani.

a moze i ovo dodatno:

<html lang="sr">
[ Iggy-ar @ 30.07.2009. 14:42 ] @
Pazi, sada mi je Content Type-windows1250, sašuvan kao UTF-8 ( onaj što ga je prepravljao kaskader ), i sada i kad interno napravim test stranice vidim ??? ,kao sto se i vide kada podignem na server( www.behatonplus.co.cc ),znači da program sam po sebi ne vuče ispravno text iz .ini fajla odakle bi trebao da ga povuče,ako se razumemo !??
E sada,ako se uzme u obzir da su ljudi koji su napravili program izričiti da lang fajl mora biti sačuvan kao ANSI ,a da i tako kada se postavi vrednost CType na parametre koji odgovaraju Srpskom jeziku,program ne prikazuje ni kod internog testa stranice ispravno naša slova ,onda ja udaram u zid glavom ,a i vi koji ste voljni da pomognete !!!Već sam gore pisao o ovome ,pa bi valjalo da neko pogleda sliku sa meta tagovima iz programa ,jer više ne znam gde šta da stavljam ni po kom redu ,ako to ima veze uopšte ?
Nadam se da sam dobro opisao šta se dešava ??

Hvala i pozdrav za sve !!!

[ kaskader @ 30.07.2009. 15:34 ] @
Evo ovako, takav problem sam imao i ja, pa sam uradio sledeće...
Editovao sam taj ini fajl na sledeći način...
1. U delu gde je Site Map, obrisao sam sve što je posle znaka =
2. Zatvorio i snimio
3. Ponovo editovao i upisao sve sto je bilo posle znaka =
4. Zatvorio i snimio

Probaj...
[ Iggy-ar @ 30.07.2009. 17:29 ] @
Ne radi , ponovo upitnici ,da nije kod mene u Windows-u neka za**bancija ???
[ Iggy-ar @ 31.07.2009. 19:53 ] @
Rešio sam konačno !!!!!

Problem je bio krajnje banalan , u zaglavlju je stajalo

[SR - SRPSKI]
;--- General content ---
Content-Language = sr
Content-Type = windows- 1250
Date_Format = dd mmm yyyy
GMTTime = +0100
Date_Days = PonUtoSreČetPetSubNed
Date_Months = JanFebMarAprMajJunJulAvgSepOktNovDec

A trebalo je da stoji


[SR - Serbian]

--- General content ---
Content-Language = sr
Content-Type = windows- 1250
Date_Format = dd mmm yyyy
GMTTime = +0100
Date_Days = PonUtoSreČetPetSubNed
Date_Months = JanFebMarAprMajJunJulAvgSepOktNovDec

I fajl mora da bude sačuvan kao ANSI definitivno ,ali isto kao i u zaglavlju kao SR_Serbian.ini !!!!


I to je sve , radi !!

HVALA svima koji su pritekli u pomoć, naročito kaskaderu , ali isto toliko i ostaloj ekipi !!!!

Na Vas čovek može da se osloni !!!