[ Hermano @ 29.07.2009. 01:02 ] @
Pomoci ce sva Vasa misljenja, predlozi i eventualni detalji o naprednijim postavkama, da bi se doslo do max. kvaliteta u sadrzaju i prikazu ovog video formata.

Video zapisi sadrze i panoramske i dinamicne kadrove sa alpinistickih poduhvata i bice posebno tretirani prilikom obrade (editovanja i post produkcije)

Snimano je kamkorderom Sony HDR SR 12e...Format video zapisa AVC Full HD (16 Mbps/ VBR) 1920x1080/50i (interlace)

Video Signal: MPEG-4 AVC / H.264 Audio Signal: Dolby Digital 5.1ch

Sa Ekstenzijom fajla: .MTS


Hardver za video obradu: Toshiba Tecra /CPU P8600 / 2,40 GHz / L2C 3 MB / FSB 1066 MHz / Chipset Intel GM 45 Express /RAM 4,096 MB DDR2(800 MHz) / HDD 250 GB / 15,4 WSXGA+ 1680 x 1050 /Graphics Mobil Intel GMA 4500 MHD /OS Vista 64 bit.


Probna obrada (editing i transkoding) uradjena je u CS4 Premieru na sledeci nacin:

Editing mode: AVCHD 1080i anamorphic 25 fps/ PAR: HD Anamorphic1080
Export seting: Format H.264 / Preset: HDTV 1080p 25 High Quality
Summary: PAL 1920x1080 25 fps Progressive / VBR 1 pass/ Target Br 32/Max Br 40/ Level 4.2/Audio seting ACC/Quality High

Video strim sastavljen od 20 klipova, isto toliko tranzicija i dodata 2 audio fajla, a sve ukupno u trajanju od 4 min. Rendering je trajao 50 min. (probano i sa par efekata, a tim se povecava trajanje rendeinga do 5 i vise puta)

Dobijeni rezultat: Video fajl od 950 mb (sa navedenom postavkom) koji se u Adobe plejeru otezano reprodukovao, sa cestim zastojima (seckanje slike i zvuka)

U Premieru je ponovo ovaj novi fajl postavljen, ali u editing modu: MPEG2 DVD, potom samo Skaliran i exportovan na kodiranje sa postavkom za MPEG2 /16:9/25 fps/VBR 1 pass/ Min br 5000kbs/Target br 7000kbs/Max br 8000kbs/Quality 4/ GOP: M 3, N12 (default) Audio PCM Brt 224

Dobijeni rezultat: Video fajl od 250 mb (Mpeg2) koji se pri reprodukciji (Mem.stik >DVD plejer >LCD TV) dobro prikazao i primjetno bolje izgledao od Mpeg2 snimaka sa iste kamere i sa istim postavkama za kodiranje.

Potrebno mi je Vase misljenje, kojim postavkama i eventualnim korekcijama dobiti od izvornog snimka max. kvalitet u Full HD Progressive formatu (koji ce se kao takav skladistiti i cuvati, do pristupacnosti BD tehnologije) i kojim softverskim plejerima ih kvalitetno reprodukovati sa navedenog lap topa?
Ukoliko se postavka za transkoding ovog fajla u Mpeg2 DVD moze i bolje normirati, rado cu je primjeniti!

S obzirom da se radi o video materijalu u trajanju od oko 15h, nebih ulazio u ozbiljnu obradu i transkoding bez optimalnog kvaliteta, a ne ogranicavam se ni navedenim softverom (Premier) i rado prihvatam Vase sugestije o mogucnostima i postavkama drugih (boljih) softverskih alata, koji ce ovaj obiman rad (i bez olaksanja) privesti svom cilju, tj.max. kvalitetu slike!

Hvala na svim sugestijama i nadam se detaljnijim objasnjenjima, uz svo postovanje za Vase vrijeme i trud!
Nadam se i da ce uzvratne informacije sa moje strane biti korisne...
[ Stranger2 @ 29.07.2009. 14:50 ] @
Citat:
Potrebno mi je Vase misljenje, kojim postavkama i eventualnim korekcijama dobiti od izvornog snimka max. kvalitet u Full HD Progressive formatu (koji ce se kao takav skladistiti i cuvati, do pristupacnosti BD tehnologije)


Ako ces ih pusatti na kompjuteru onda mozes koristiti H.264 format. Ali posto premiere verovatno nema pristup svakakvim codecima onda verovatno moras iz premiera da exportujes u neki loseless format (bez gubitka kvaliteta ali veliki fajlovi) pa onda u nekom konverteru to da enkodiras u H.264 sa pazljivo odabranim parametrima.

za mediacoder reciom ako enkodiras sa x264 codecom, dobri parametri su:

format H.264
encoder: x264
mode: two pass
video bitrate 10000 kbps
container: Matrsoka

iskljuciti kvacicu ispred resize
ukljuciti deinterlace - linear blend

* Ako ne budes dobio neko jos kvalitetnije resenje, javi pa cu ti napisati jos detaljnije ova podesavanja za MediaCoder.

Citat:
i kojim softverskim plejerima ih kvalitetno reprodukovati sa navedenog lap topa?

bez posebne instalacije codeca mozes .MKV fajlove gledati recimo u KMPlayer i DivX for Windows-u. Uz dodatne codece mozes ih gledati u skoro svakom plejeru...
[ Shon3i @ 29.07.2009. 16:49 ] @
Polako Stranger2, dont be silly :) nije sve tako crno kao sto izgleda. Premiere pocev od CS3 ako se ne varam, CS4 sigurno koristi Mainconcept H264 encoder koji zapravo ne odudara toliko od trenutnog x264 sto znaci da se svakako isplati i mnogo je lakse koristiti built in H264 encoder nego exporotovati u raw pa posle komprimovati.

@Hermano, u svakom slucaju ce biti bolje da koristis H264, umesto MPEG2, u prvom slucaju (H264) kada si odradio rendering exporotvao si u 1080p zato je rendering trajao duze ali je i kvalitet bio veci, sto je uslovilo da fajl secka jel kada je u pitanju H264 nisu svi decoderi bas optimizovani pa je jako moguce da video sece, da ima desinhronizaciju itd itd. U drugom slucaju si koristio MPEG2 za DVD sto znaci da je premiere automatski napravio DVD compatible stream sto znaci da je 1080p morao konvertovati u 576p/480p (720x576/720x576) umesto da ostane 1080p jel DVD standard ne podrzava toliku rezoluciju, takav video ces lako pustati svuda, ali razmisli cemu ti onda sluzi HD kamera mogao si kupiti SD onda :) Kvalitet je na ovaj nacin daleko losiji nego sto bi mogao biti, jel si pustao SD snimak na tvom HD televizoru. A sa druge strane tvoj dvd player cak ne moze reprodukovati HD snimak mada nisi naveo koji model imas, u principu 99% DVD playera ne mogu zato se zovu DVD playeri.

Tako da ako hoces da zadrzis pravi kvalitet moraces postovati Blu-Ray standard tako da bi u blizoj buducnosti kada budes nabavio Blu-Ray player mogao uzivati u dozivljaju.

Posto nemam instaliran Adobe CS4 kod sebe pogledacu kod druga pa cu ovde izneti podesavanja za H264 encoder tako da bude sve kompatibilno sa Blu-Ray ili AVCHD standardom. To sve mozes cuvati u Matroska (.mkv) kontejneru koga bih ja ipak zaobisao i koristio izvornom Mpeg Transport Stream (.m2ts) posle mozes lako napraviti Blu-Ray/AVCHD strukturu.

I za pocetak bi mogao nabaviti neku nvidia graficku karticu zbog Cuda tehnologije, jel je se na trzistu pojavila jedna veoma korisna stvar a to je GPU decoder za Premiere i Vegas http://www.divideframe.com/?p=gpudecoder koji ceo posao prebacuje na graficku karticu, tako da procesor ostaje slobodan za efekte, sa time se i brzina znatno povecava.
[ Hermano @ 30.07.2009. 04:55 ] @
Prvo...Hvala @Stranger2 i @Shon3i na sirokogrudim odgovorima!

Ostao sam prethodno nedorecen, pa da pojasnim situaciju.
Potrebno mi je da od izvornog (source) snimka, a nakon njegovog editovanja, dobijem OPTIMALNI KVALITET slike i zvuka u OBA slucaja!

U prvom, da od izvornog AVC Full HD 1080/50i (interlace) dobijem optimalni AVC Full HD 1080p (progressiv) kojeg bih potom skladistijo na DVD diskove i povremeno reprodukovao sa HDDa i laptopa na LCD TV (dok ne budem u mogucnosti da koristim BD tehnologiju)

U drugom slucaju mi treba optimalna postavka da od izvornog snimka dobijem optimalno kvalitetan MPEG2 za DVD da bi moji prijatelji mogli gledati na kucnim plejerima.

S obzirom da se radi o neponovljivim snimcima planinarskih "podviga" i prelijepih kadrova netaknute prirode, a nama mozda i najljepsih zivotnih trenutaka, svakako je vrijedno truda tih 15 h (120 GB) snimka, kvalitetno obraditi u vise video filmova sa sto kvalitetnijim prikazom.
Veliki je ovo posao i treba sve to dovesti u red, a ja sam jos u eksperimentalnoj fazi i vec nocima pokusavam sa bezbroj postavki da prokljuvim taj optimalni kvalitet.

Od velike je pomoci svaka Vasa rijec!

Poslednja postavka koju sam upravo odradio u CS4 Premieru sa codecom Main Concept H.264 ide ovako:

Export seting format H.264 / Preset HDTV 1080p (progressiv)/ PAL 1920x1080 25 fps/ VBR 2 pass/ Target Br. 32 Max Br. 40 Level 4.2/ i Audio seting AAC Quality High.

Da li ima potrebe tu nesto korigovati i da li prije svega ovog treba uraditi DEINTERLACE s obzirom da je izvorni snimak INTERLACE`?

Bilo bi ludo da ovoliki materijal obradim pogresno i osakatin mu kvalitet.

Najgora je nemogucnost, da sve ovo sto uradim u
Premieru, ne mogu jasno da uporedim u Adobe media plejeru, koji mi jedino i reprodukuje ove probne fajlove, ali sa strahovitim kocenjima i usporavanjima snimka.

(Sa poslednjim ROXIO editorom, koji nema ovaj Premierov preset, a ima desetine drugih i ne odgovarajucih, uradio sam 4 kodiranja jednog istog uzorka, i to u: WMV9, MPEG2 HD 1080p, pa AVCHD 1080i i na kraju standardni MPEG2, a svi preseti mogu samo po defaultu bez advance opcija, i svi dobijeni fajlovi, osim ovog AVCHD 1080i, se lijepo reprodukuju u CyberLink PowerDVD v.8 plejeru, dok uzorke codirane iz Premiera prepoznaje samo Adobe media plajer ali sa katastrofalnom reprodukcijom koja me ostavlja bez mogucnosti da uporedim kvalitet probnih fajlova)

No, da se ovo ne otegne u kuknjavu, bi sto bi...a bice kako bude, pa mi valja probati sve dobre opcije i sa najboljom konkretno odraditi sav posao.

Svaka Vasa pomoc je dobrodosla, uz zahvalnost i postovanje sa moje strane!

[Ovu poruku je menjao Hermano dana 30.07.2009. u 15:04 GMT+1]
[ Stranger2 @ 30.07.2009. 14:37 ] @
Citat:
da li prije svega ovog treba uraditi DEINTERLACE s obzirom da je izvorni snimak INTERLACE`?

Treba. Samo ne znam u premieru da li se posebno negde ukljucuje deinterlace ili u podesavanjim H.264 enkodera biras npr. scan type progressive ili frame type: frames...
Ako ne ukljucis deinterlace a video enkodiras kao progressive onda ce sigurno doci do ruznih pojava na slici a i efikasnost enkodiranja ce biti otezana.

Citat:
Premiere pocev od CS3 ako se ne varam, CS4 sigurno koristi Mainconcept H264 encoder koji zapravo ne odudara toliko od trenutnog x264 sto znaci da se svakako isplati i mnogo je lakse koristiti built in H264 encoder nego exporotovati u raw pa posle komprimovati.

Adobe programi su u zadnjih nekoliko verzija postali toliko glomazni da se ja i dalje drzim starijih verzija. Ako koristi stariji Premiere mozda je ipak lakse da exportuje... pa da onda sam bira konverter koji hoce.

Citat:
Dobijeni rezultat: Video fajl od 950 mb (sa navedenom postavkom) koji se u Adobe plejeru otezano reprodukovao, sa cestim zastojima (seckanje slike i zvuka)

Ali kakav video fajl? Koja ekstenzija' koji container?
Pretpostavljam da je container MP4. iz mog iskustva .MP4 se uvek teze reprodukuje i vise secka nego .MKV pa ga mozda treba remuxovati u MKV.

Taj video mozes otvoriti u programu MediaInfo da vidis sve informacije o fajlu.

Citat:
Editing mode: AVCHD 1080i anamorphic 25 fps/ PAR: HD Anamorphic1080
Export seting: Format H.264 / Preset: HDTV 1080p 25 High Quality
Summary: PAL 1920x1080 25 fps Progressive / VBR 1 pass/ Target Br 32/Max Br 40/ Level 4.2/Audio seting ACC/Quality High


VBR 1 pass znaci da je radjeno jednoprolazno enkodiranje. Treba uvek raditi dvoprolazno jer tako dobijas 30% bolji kvalitet na istom bitrateu ili mozes zadrzati istiu kavlitet i na manjem bitrateu. Uz dvoprolazno enkodiranje sigurno ces sa H.264 imati dobar kvalitet sa target bitrateom od 10000 kbps kao sto sam napisao u prosloj poruci.
[ Shon3i @ 31.07.2009. 19:30 ] @
Citat:

Export seting format H.264 / Preset HDTV 1080p (progressiv)/ PAL 1920x1080 25 fps/ VBR 2 pass/ Target Br. 32 Max Br. 40 Level 4.2/ i Audio seting AAC Quality High.
Nemoj da koristis AAC, vec izvorni AC3 posto AAC nije deo Blu-Ray standarda. AAC jeste svakako bolja kompresija i kvalitet, ali lakse ces posle to smestiti na Blu-Ray. Takodje Level 4.2 nije kompatibilan sa Blu-Ray-om uzmi Level 4.1

Citat:
Adobe programi su u zadnjih nekoliko verzija postali toliko glomazni da se ja i dalje drzim starijih verzija. Ako koristi stariji Premiere mozda je ipak lakse da exportuje... pa da onda sam bira konverter koji hoce.
Slazem se u potpunosti da je to najbolja varijanta, ali covek rece da koristi CS4, pa reko da mu prekratim muke ;).

Citat:
Pretpostavljam da je container MP4. iz mog iskustva .MP4 se uvek teze reprodukuje i vise secka nego .MKV pa ga mozda treba remuxovati u MKV.
Ukoliko je isti filter chain (haali media splitter->h264 decoder) ne bi smelo da ima razlike, zapravno ne bi trebalo. MP4 nimalo nije los kontejner, sta vise korisniji je od MKV-a, a cini mi se da je od skora dobio podrsku za dosta streamova (DTS, AC3) tako da ne odstupa mnogo od MKV-a koji nije po standardu. MP4 ima vece sanse jel je standard.

Citat:
VBR 1 pass znaci da je radjeno jednoprolazno enkodiranje.
VBR u mainconceptu je isto CRF u x264, sto znaci da kvalitet nece biti mnogo los ako se uzme normalan target faktor. Slazem se da je 2pass uvek bolji ali ukoliko nije bitan izlazni fajl VBR je bolja varijanta.
[ Hermano @ 03.08.2009. 01:48 ] @
Posle detaljnih analiza i prakticnih poredjenja...

(uzorak: 1 video projekat sa 6 klipova i 1 dodat audio fajl, sve u trajanju od 1 min.)

...svih adekvatnih postavki u CS4 Premieru, koje podrzavaju Blu Ray i AVC HD standard, a sa ciljem dobijanja OPTIMALNOG KVALITETA slike i zvuka (sa izvornog snimka, nakon editovanja, u novo dobijeni kompresovani video fajl)

...dosao sam do sledecih zakljucaka, na koje je svaki Vas komentar dobrodosao:

Izvorni snimak je sa kamere Sony HDR SR 12e...Format video zapisa AVC Full HD 1920x1080/50i (interlace)...
VBR (Varijabilni) 16 Mbps...Video Signal: MPEG-4 AVC / H.264....Audio Signal: Dolby Digital 5.1ch
Sa Ekstenzijom fajla: .MTS

U CS4 Premieru koriscen je Editing Mod Preset: AVCHD 1080i 25 (50i) PAR: Square Pixels (1.0), Fields: Upper Field First

Nakon editovanja, navedenog uzorka (od 1 min.) sa panoramskim i dinamicnim kadrovima (npr. planinski vrhovi, ljudi u pokretu, let orlova i sl. da bi se jasnije uocile karakteristike pokretnih i nepokretnih djelova snimka)

Editovani projekat (uzorak) je exportovan u 4 Export Settings-a:

1. Export Settings:/ Format: H.264 / Video Codec: MainConcept H.264 (koji je po Defaultu: Level 4.2 a koji sam stiklirao na Level 4.1 zbog kompatibilnosti sa BD standardom) Multiplexing: MP4....Stream Compatibillity: Standard

TV Standard: PAL, 1920 x 1080 ( Progressive ) / Frame Rate 25 fps / Field Order: None (Progressive)
PAR: Widescreen 16:9 / Profile: High / Level: 4.1 / Bitrate Encoding: VBR, 2 Pass / Target Br: 25 Mbps Max.Br: 30 Mbps
Audio Format: AAC (moze samo ovaj po Defaultu, a nije kompatibilan sa BD standardom) Stereo (opciono 5.1ch) Br.192 Kbps

1. Dobijeni rezultat: Video fajl: MP4 (container) ( 1 min. = 150 MB ) Odlican kvalitet slike i zvuka!
Reprodukovan glatko u KM Plejeru (CL PowerDVD v.8 plejer, nije mogao da ga reprodukuje)


2. Export Settings:/ Format: H.264 Blu-ray / Video Codec: MainConcept H.264 / Multiplexing: TS
TV Standard: PAL, 1920 x 1080 / Frame Rate 25 fps / Field Order: Upper (Ova postavka za PAL Standard ne moze sa Progressive, vec Upper ili Lower)
PAR: Widescreen 16:9 /Profile: High / Level: 4.1 (po Defaultu) VBR, 2 Pass / Target Br: 25 Mbps Max.Br: 30 Mbps
Audio Layer: Dolbby Digital Stereo / Br. 192 Kbp, 48 Khz (Opciono: PCM Audio)

Na kraju ovog preseta postoji i Advance Settings: / Key Frame Distance: 18 frames (po Defaultu) i Macroblock Adaptive Frame-Field Coding (moze se stiklirati)...Nisam ga aktivirao...Da li je potrebno aktivirati ovaj Advance Settings ?

2. Dobijeni rezultat: Video fajl: M2T (container) ( 1 min. = 225 MB) Odlican kvalitet slike i zvuka!
Reprodukovan glatko u CL PowerDVD v.8 plejer (obratno od prvog slucaja, KM Plejer nije mogao da ga reprodukuje)

Uocene razlike poredjenjem dobijenih rezultata:

Na 1. uzorku odlicna ostrina slike, ali slabije boje.
Na 2. uzorku slabija ostrina slike, ali bolje boje. ( slabija ostrina slike, posebno uocljiva kod pokreta orlovih krila i akrobacija u letu)

Problem kod uporedjivanja je, nemogucnost plejera da reprodukuju oba snimka (uzorka i 1 i 2) kako bi se otklonila mogucnost da su razlike izazvane osobinama razlicitih plejera. Dakle, potreban je jedan plejer koji cita oba snimka, da bi se utvrdile eventualne razlike u kvalitetu slike.
Dobro bi dosao predlog za takav Plejer !


3. Export Settings:/ Format: Uncompressed AVI / Video codec: UYVY (opciono V210 )
Quality 100 / 1920x1080 / Frame Rate 25/ Field Type: Progressive (opciono: Uper ili Lower)
Aspect: Square Pixel(1.0) (opciono: Custom npr. 1 : 1) Audio: Unconpressed / 5.1 ch / 16 bit / 48 Khz /
Na kraju opcija: Render at Max. Depth...nije aktivirana. Da li je to potrebno?

3. Dobijeni rezultat: Video fajl: AVI (container) Uncompressed AVI ( 1 min. = 5.77 GB !!! )
Pri reprodukciji kocenje slike u oba plejera...nemoguce pogledati snimak!


4. Export Settings:/ Format: MPEG2 DVD
PAL 720x576 (progressive) / 25 fps/ Field Order: None (Progressive)/ PAR: Wide 16:9/
VBR 2 Pass / 1Min.Br. 5 Mbps, Target Br. 7 Mbps, Max. Br. 8 Mbps / GOP: M 3 N 12
Audio: MPEG, Layer II , Stereo 16 bit 48 Khz

4. Dobijeni rezultat: Video fajl: MPEG2 ( 1 min = 52 MB )
Kvlitet slike mnogo losiji od prethodna dva uzorka kodirana po H.264 standardu. Uporedjivanjem ovog uzorka (iz AVC Full HD kompresovan u MPEG2) i uzorka snimljenog kamerom u SD MPEG2 modu, uocljiva razlika u kvalitetu slike! (ocigledno se dio kvaliteta iz Full HD prenese na MPEG2)


Potrebno mi je objasnjenje u vezi Deinterlace postupka...Ja sam to uradio pojedinacno za svaki clip u Timeline strimu...
...desni klik na clip > Frame Hold Options > Deinterlace (stiklirao)
...ponovo desni klik na clip > Field Options > Always Deinterlace (jedna od opcija)...nisam nista aktivirao (stiklirao)
Da li je potrebno i ovdje stiklirati ?

Postoji li drugi nacin da aktiviram Deinterlace, npr. sve clipove u projektu odjednom, ili nakon exporta, u Adobe encoderu, ili u samom MainConcept H.264 encoderu, ili na bilo koji drugi nacin a da nije pojedinacno po clipovima ?

S obzirom da je izvorni snimak uradjen u kameri sa VBR 16 Mbps, ima li potrebe ici na Target Br: 25 Mbps Max.Br: 30 Mbps ili se moze spustiti npr. Target Br: 17 Mbps Max.Br: 20 Mbps...a da se pri tome ne narusi OPTIMALAN kvalitet snimka.
Da li je ovaj veci Bitrate nepotrebni visak ili se za toliko i dobije veci kvalitet ?

Ukoliko imate zamjerke i korekcije na prethodno navedene postavke, rado cu ih primjeniti.

Hvala na svakom Vasem komentaru, savjetu , preporuci i sugestiji koja ce pomoci da ovaj ogroman posao uradim, jednom za svagda i kako treba, pa da arhiviram na DVD diskove, dok me ne obasja pristupacni "plavi zrak"

@Stranger2 i @Shon3i...mnogo ste pomogli...Hvala! Sa nestrpljenjem ocekujem i Vase komentare na ovo sto dosad uradih...

P.S. @Stranger2...ukoliko te ne mrzi...opis za detaljnija podesavanja u MediaCoder-u. Probao bih da neke dinamicne djelove snimka exportujem u AVI Uncompressed, a potom finim podesavanjima kompresujem sa MediaCoder-om u H.264...pa da gledam let orlova u njihovom punom sjaju...
[ Hermano @ 04.08.2009. 20:10 ] @
Nadam se da ovaj silni trud i kvalitet informacija koje sam dao, zasluzuju Vasu paznju i eventualne komentare, ovog i prethodnog Topica...a sa tom nadom i ocekujem Vase odgovore...prije nego se odreknen Premiere programa !

Sa programom MEDIA INFO, sam uradio totalnu analizu: 1 izvornog fajla i 3 novo-dobijena fajla, rekompresijom H.264 i MPEG2.

1. MediaInfo...File: MTS ( Izvorni fajl / 1 clip sa kamere Sony HDR SR 12e )

General: Name:.MTS Format:BDAV FormatInfo:BlurayVideo File size: 42 MiB Duration: 20 sec
Overall bit rate: 17 Mbps
Maximum Overall bit rate: 18.0 Mbps

Video:

Format: AVC (Advanced Video Codec)
Format profile: High L 4.0
Format settings, CABAC: Yes
Format settings, ReFrames: 2 frames
Bit rate : 16 Mbps
Width : 1 920 pixels
Height: 1 080 pixels
Display aspect ratio: 16:9
Frame rate: 25 fps
Resolution : 24 bits
Colorimetry: 4:2:0
Scan type : Interlaced
Scan order : Top Field First
Bits/(Pixel*Frame): 0.307

Audio:

Format: AC-3 (Audio Coding 3)
Bit rate mode: Constant
Bit rate: 256 Kbps
Channel(s): 2 channels (opciono 5.1)
Sampling rate: 48 KHz


2. MediaInfo...File: MP4 ( 1. Prvi dobijeni rezultat kompresovan H.264 presetom )

General:

Format: MPEG-4
Format profile: Base Media / Version 2
Codec ID: mp4 2
File size: 150 MiB Duration: 1 min.
Overall bit rate: 20 Mbps

Video:

ID: 1
Format: AVC
Format profile: High L 4.1
Format settings, CABAC: Yes
Format settings, ReFrames: 4 frames
Codec ID: avc1 (Advanced Video Coding)
Bit rate mode: Variable
Bit rate: 20 Mbps
Width: 1 920 pixels
Height:1 080 pixels
Display aspect ratio: 16:9
Frame rate mode: Constant
Frame rate: 25 fps
Standard: PAL
Resolution: 24 bits
Colorimetry: 4:2:0
Scan type: Progressive
Bits/(Pixel*Frame): 0.401

Audio:

ID: 2
Format: AAC ( moze samo ovaj po Defaultu, a nije kompatibilan sa BD standardom )
Format/Info: Advanced Audio Codec
Format version: Version 4
Format profile: LC
Format settings, SBR: No
Codec ID: 40
Bit rate mode: Variable ( moze samo ovaj po Defaultu )
Bit rate : 192 Kbps
Maximum bit rate : 273 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate: 48 KHz
Resolution: 16 bits


3. MediaInfo...File: M2T ( 2. Drugi dobijeni rezultat kompresovan H.264 Blu Ray presetom )

General:

Format: MPEG-TS
File size: 226 MiB Duration: 1 min.
Overall bit rate: 30 Mbps

Video:

Format: AVC
Format profile: High L 4.1
Format settings, CABAC: Yes
Format settings, ReFrames: 4 frames
Bit rate: 29 Mbps
Width: 1 920 pixels
Height:1 080 pixels
Display aspect ratio: 16:9
Frame rate: 25 fps
Standard: PAL
Resolution: 24 bits
Colorimetry: 4:2:0
Scantype: Interlaced (Ovaj preset za PAL standard ne nudi Field Order: None (Progressive) vec samo Upper ili Lower )
Scan order: Top Field First
Bits/(Pixel*Frame): 0.552

Audio:

Format: AC-3
Format/Info: Audio Coding 3
Bit rate mode: Constant
Bit rate: 192 Kbps
Channel(s) : 2 channels (opciono 5.1)
Sampling rate: 48 KHz


4. MediaInfo...File: MPG ( 4. Cetvrti dobijeni rezultat kompresovan MPEG2 DVD presetom )

General:

Format: MPEG-PS
File size: 52. MiB Duration: 1 min.
Overall bit rate : 7 500 Kbps

Video:

Format: MPEG Video
Format version: Version 2
Format profile: Main @ Main
Format settings, Matrix: Defaultit
Bit rate mode: Variable
Bit rate: 6 900 Kbps
Nominal bit rate: 8 000 Kbps
Width: 720 pixels
Height:576 pixels
Display aspect ratio: 16:9
Frame rate: 25 fps
Standard: PAL
Colorimetry: 4:2:0
Scan type: Progressive
Bits/(Pixel*Frame): 0.663

Audio:

Format: MPEG Audio
Format version: Version 1
Format profile: Layer 2
Bit rate mode: Constant
Bit rate: 224 Kbps
Channel(s): 2 channels
Sampling rate: 48 KHz
Resolution: 16 bits
Video delay: -80ms

Dakle, sa ovim sam izlozio, do najsitnijih detalja sve OPTIMALNE mogucnosti za MAX. KVALITET, koje nudi CS4 Premiere, za PAL standard i sa H.264 presetima, a da dobijeni rezultat bude kompatibilan sa Blu Rey standardom.

Zakljucak: Sa navedenim programom se NE MOZE dobiti postavka za Max. kvalitet koji je ujedno potpuno kompatibilan sa BD standardom !

1. Prvi dobijeni rezultat...Format: MP4...kompresovan H.264 presetom, zbog Audio Formata: AAC ( moze samo ovaj po Defaultu, a nije kompatibilan sa BD standardom )...jednostavno, ovim presetom NE MOZE se dobiti Format: AC-3 koji je kompatibilan sa BD standardom.

2. Drugi dobijeni rezultat...Format: M2T...kompresovan H.264 Blu Ray presetom, ne nudi opciju Field Order: None (Progressive) vec samo Upper ili Lower...pa je zbog toga Scan Type: INTERLACED...jednostavno, NE MOZE se dobiti PROGRESSIVE.

Drugi preseti u CS4 Premieru nemaju NIKAKVE mogucnosti po ovom pitanju za PAL Standard !

Zamolicu SVE da ponude svoje misljenje i pomognu odgovorima na mnoga postavljena pitanja u ovom i prethodnom Topicu...

Hvala na svakom trudu !

[Ovu poruku je menjao Hermano dana 04.08.2009. u 22:22 GMT+1]
[ Hermano @ 06.08.2009. 23:28 ] @
Vjerovatno je naporno sve napisano citati i o istom mozgati, pa da pokusam i na ovaj nacin...a odgovori mogu da sadrze i 2 slova!

Ako je izvorni snimak (kao ovaj) AVC Full HD...interlace...16 Mbps, uz sve navedene prethodne osobine...
pa se nakon editovanja transkoduje u AVC Full HD...uradi deinterlace...dobije Progressive...sa 20 Mbps i navedenim prethodnim osobinama MP4 fajla sa MainConcept H.264 encoderom...

Da li se tu gubi ista u kvalitetu, ili se dobija cak i veci kvalitet u prikazu na Full HD TV...a sa Blu Rey diska i plejera...u odnosu na izvorni snimak ???
[ Stranger2 @ 10.08.2009. 17:08 ] @
Citat:
Sa programom MEDIA INFO, sam uradio totalnu analizu: 1 izvornog fajla i 3 novo-dobijena fajla, rekompresijom H.264 i MPEG2.

odlicno to sam bas hteo da ti predlozim.

Citat:
1. MediaInfo...File: MTS ( Izvorni fajl / 1 clip sa kamere Sony HDR SR 12e )

General: Name:.MTS Format:BDAV FormatInfo:BlurayVideo File size: 42 MiB Duration: 20 sec
Overall bit rate: 17 Mbps
Maximum Overall bit rate: 18.0 Mbps

Video:

Format: AVC (Advanced Video Codec)
Format profile: High L 4.0
Format settings, CABAC: Yes
Format settings, ReFrames: 2 frames
Bit rate : 16 Mbps
Width : 1 920 pixels
Height: 1 080 pixels
Display aspect ratio: 16:9
Frame rate: 25 fps
Resolution : 24 bits
Colorimetry: 4:2:0
Scan type : Interlaced
Scan order : Top Field First
Bits/(Pixel*Frame): 0.307

Audio:

Format: AC-3 (Audio Coding 3)
Bit rate mode: Constant
Bit rate: 256 Kbps
Channel(s): 2 channels (opciono 5.1)
Sampling rate: 48 KHz

Iskreno, cini mi se da je taj video vec kompatibilan sa Blu-ray Disc standardom. Pretpostavljam da je dovoljno prepakovati ga u neki prakticniji container gde ce cekati dok ne nabavis Blu-ray recorder...

Citat:
Potrebno mi je objasnjenje u vezi Deinterlace postupka...Ja sam to uradio pojedinacno za svaki clip u Timeline strimu...
...desni klik na clip > Frame Hold Options > Deinterlace (stiklirao)
...ponovo desni klik na clip > Field Options > Always Deinterlace (jedna od opcija)...nisam nista aktivirao (stiklirao)
Da li je potrebno i ovdje stiklirati ?

Postoji li drugi nacin da aktiviram Deinterlace, npr. sve clipove u projektu odjednom, ili nakon exporta, u Adobe encoderu, ili u samom MainConcept H.264 encoderu, ili na bilo koji drugi nacin a da nije pojedinacno po clipovima ?

De-interlace je filter koji interlace video konvertuje iu progresive ia tako je predaje enkoderu. koliko vidim u premieru se de-interlace ukljucuje kao i ostali filtri na klipovima. Ako ienkoder imas svoj deinterlace onda ne moras da ukljucujes ovaj na klipovima. Ponekad enkoder nema svoj deinterlace filter vec samo trazi se izabere kakav video mu dolazi da li progresive ili interlace (BFF ili TFF). Ja verujem da u opcijama mainconcept enkodera mozes ukljuciti deinterlace ali nisam 100% siguran jer nemam premiee. U svakom slucaju u enkoderu ima bar jedna opcija u vezi deinterlacea na koju uvek moras obratiti paznju.

Citat:
S obzirom da je izvorni snimak uradjen u kameri sa VBR 16 Mbps, ima li potrebe ici na Target Br: 25 Mbps Max.Br: 30 Mbps ili se moze spustiti npr. Target Br: 17 Mbps Max.Br: 20 Mbps...a da se pri tome ne narusi OPTIMALAN kvalitet snimka.
Da li je ovaj veci Bitrate nepotrebni visak ili se za toliko i dobije veci kvalitet ?

Pri svakom konvertovanju uvek dolazi da malog gubitka kvaliteta. Ako ne zelis da se gubitak kvaliteta primeti onda je bolje malo veci bitrate.
A dali je taj bitrate visak zavisi dosta od trajanja tog videa. Mislim da video u trajanju od dva sata moze stati na Blu-ray disk od 25GB sa bitrateom od 25Mbps. Ako si zadovoljan da jedan Blu-ray disk bude trajanja samo dva sata onda mislim da moze ostati 25Mbps. Ali ako ti je stalo da fajlovi ipak budu sto manji onda mislim da bezbolno mozes smanjiti bitrate do recimo 18Mbps. To isto zavisi i od tebe. Ako si perfekcionista i ne volis da vidis ni jednu zamerku onda koristi maksimalni bitrate.

Citat:
Dakle, sa ovim sam izlozio, do najsitnijih detalja sve OPTIMALNE mogucnosti za MAX. KVALITET, koje nudi CS4 Premiere, za PAL standard i sa H.264 presetima, a da dobijeni rezultat bude kompatibilan sa Blu Rey standardom.

Zakljucak: Sa navedenim programom se NE MOZE dobiti postavka za Max. kvalitet koji je ujedno potpuno kompatibilan sa BD standardom !

1. Prvi dobijeni rezultat...Format: MP4...kompresovan H.264 presetom, zbog Audio Formata: AAC ( moze samo ovaj po Defaultu, a nije kompatibilan sa BD standardom )...jednostavno, ovim presetom NE MOZE se dobiti Format: AC-3 koji je kompatibilan sa BD standardom.

2. Drugi dobijeni rezultat...Format: M2T...kompresovan H.264 Blu Ray presetom, ne nudi opciju Field Order: None (Progressive) vec samo Upper ili Lower...pa je zbog toga Scan Type: INTERLACED...jednostavno, NE MOZE se dobiti PROGRESSIVE.

Drugi preseti u CS4 Premieru nemaju NIKAKVE mogucnosti po ovom pitanju za PAL Standard !

Pa verovatno osim preseta postoji mogucnost i d ati sam podesavas opcije enkodera pa da izmenis neke detalje koji ti se nisu svideli kod preseta.

Citat:
Na 1. uzorku odlicna ostrina slike, ali slabije boje.
Na 2. uzorku slabija ostrina slike, ali bolje boje. ( slabija ostrina slike, posebno uocljiva kod pokreta orlovih krila i akrobacija u letu)

nem ogu detaljno ad objasnim ali razlika u prikazu pokreta ima veze sa interlaced ili progresive. Ako je originalni snimak interlaced onda pokreti mogu biti lepsi samo ako ostane interlaced jer interlaced prakticno koristi dvostruko veci framerate sto vise odgovara objektima koji se brzo krecu na snimku. "Slabija ostrina kod pokreta orlovih krila" ne mora obavezno znaciti da je kvalitet losiji. Mozda pri tome sam pokret izgleda tecnije i zivlje nego na ostrijem snimku...

Citat:
Ako je izvorni snimak (kao ovaj) AVC Full HD...interlace...16 Mbps, uz sve navedene prethodne osobine...
pa se nakon editovanja transkoduje u AVC Full HD...uradi deinterlace...dobije Progressive...sa 20 Mbps i navedenim prethodnim osobinama MP4 fajla sa MainConcept H.264 encoderom...

Da li se tu gubi ista u kvalitetu, ili se dobija cak i veci kvalitet u prikazu na Full HD TV...a sa Blu Rey diska i plejera...u odnosu na izvorni snimak ???

Najpre, svakom rekompresijom (u neki od lossy formata) uvek dolazi do gubitka kvaliteta. Pitanje je samo da li je gubitak primetan ili neprimetan, prihvatljiv ili neprihvatljiv... Dakle ako ces konvertovati onda se moras pomiriti sa tim da kvalitet ne moze ostati 100% sacuvan.

Moje misljenje je da ne trebas da video pretvaras u progressive ako te jako zanima kvalitet. Svi HD ready televizori su sposobni prikazati i progressive i interlaced video pa to ne treba da te brine.
I jos kao sto sam rekao cini mi se da je taj video vec kompatibilan sa blu-ray standardom. Pokusaj da ga remuksujes u M2TS sa programom TSMUXER... shon3i zna o tom programu dosta ako ne budes znao...


---
kasnije cu odgovoricu na jos neka pitanja...
[ Stranger2 @ 13.08.2009. 13:21 ] @
Citat:
opis za detaljnija podesavanja u MediaCoder-u. Probao bih da neke dinamicne djelove snimka exportujem u AVI Uncompressed, a potom finim podesavanjima kompresujem sa MediaCoder-om u H.264...pa da gledam let orlova u njihovom punom sjaju...


Evo podesavanja za MediaCoder za tvoj slucaj:

1) Prevuci fajlove koji ces konvertovati u prozor mediacodera

2) Na kartici Audio podesiti:
staviti kvacicu ispred Enable Audio
stavi kvacicu ispred Copy Audio (da se zvuk ne konvertuje)

3) Na kartici Video podesi:
Format: H.264 (ili x264 kod starijih verzija mediacodera)
Mode: Two-pass
***bitrate zavisi koliko se odlucis... vec sma preporucivao neki bitrte u prethodnim porukama

4) Na kartici x264 podesiti:
Profile: High
Level: 4.1
***svim ostalim podesavanjima se pristupa nakon sto kliknes na taster Advanced. Ne razumem se previse u x264 enkoder pa sada ne mogu predlagati advanced podesavanja. po default podesavanjima bude dobar kvalitet.

5) Na kartici Container podesi:
Container: MP4 (ili Matroska ako hoces .MKV)

6) Na kartici Picture podesi:
ukloni kvacicu ispred resize
Crop: Disabled
ukloni kvacicu ispred Framerate
stavi kvacicu ispred Aspect Ratio
izaberi 16:9 ili 4:3 zavisno koji aspect ratio ima tvoj video.

Deinterlace ukljucujes ovako: klikni na tester Effect i izaberite De-interlace: Linear blend
mozes napraviti probe i sa drugim deinterlace metodama pa proveri sa kojim si najzadovoljniji.

U tom prozoru Effect mozes oznaciti da se kompresuje samo kratak deo videa pa da tako mozes brzo napravise nekoliko proba i vidis koji od rezulatata ti se najvise dopada.

[ Hermano @ 15.08.2009. 19:14 ] @
@ Stranger2...bratcki i potpuno pomazes, i malo je reci HVALA!
Po tvom savjetu sam i upotrebijo Mediainfo kao odlicno sredstvo analize fajlova sto otvara mogucnost za kvalitetnu manipulaciju istih.

Sa par recenica cu objasniti sta mi je cil, a kao sto si vec naslutijo, usko je povezan sa potrebom da to bude "najbiolje moguce", da se uradi sa mnogo truda i temeljno da bi se dobio potpuni kvalitet. Ovo se zbog toga moze formulisati i kao potreba i strast "perfekcioniste".

Cilj mi je da kamerom napravim sto ljepse kadrove, i tome se potpuno posvecujem (snimanje sa dobrim stavom tijela, kontrolisanim pokretima i disanjem, promisljenim kadrovima, laganim zumiranjem itd.) da bi sam snimak bio "savrsen" i da se kasnije, pri editovanju sa malo dotjerivanja dovede do perfekcije.

Potpuni smisao editovanja vidim kao savrsen tajming kadrova i dodate muzicke podloge, koji se nadovezuju uglavnom sa crossfade tranzicijama i ponekim efektima (rijetkim, al na pravom mjestu) a da sve to, i pojedinacno i kao cjelina bude skladno i lijepo do samoodusevljenja.

Na kraju treba ovom snimljenom i editovanom (montiranom) video materijalu sacuvati sto veci kvalitet prikaza u finalnom, kompresovanom obliku (formatu) koji je potpuno kompatibilan sa Blu rey standardom.
U ovoj zavrsnoj fazi jos uvjek imam nedoumicu kako to "savrseno" kvalitetno uraditi.

Postavicu konkretna pitanja:

Da li je bolje ovaj, editovani (montirani) video materijal, kompresovati i ostaviti u svom izvornom obliku INTERLACE,
ili uraditi DE-INTERLACE i kompresovati ga kao PROGRESSIVE ?

Krajnji cilj je NAJ kvalitetniji prikaz na HD Ready i Full HD LCD TV-u...za koje znamo da imaju hardverske mogucnosti za upscaling i ostala poboljsanja prikaza slike (a te mogucnosti nisu uvjek najkvalitetnije hardverski rijesene u samom TV-u)

Zbog toga razmisljam...da obradjeni video materijal sadrzi sav kvalitet u sebi i da ne zavisi od sposobnosti poboljsanja slike samog TV-a...pa stoga...da li je bolje da se sam video materijal kompresuje najboljim kvalitetom i bude PROGRESSIVE, i da li ce se kao takav, uvjek bolje prikazati od INTERLACE na navedenim televizorima ?

@ Stranger2...potpuno si mi pojasnijo situaciju oko bitrate-a i sta dobijam sa min. i max postavkama i koje su im prednosti u odnosu na kvalitet slike i velicinu video fajla...takodje sam se uvjerio u kvalitet i prednosti 2 pass kompresije, a i ostala upustva su potpuno mjerodavna po pitanju kvaliteta...

Sto se tice CS4 Premiera...opisivao sam CUSTOM podesavanja (svoja) i u njemu nije moguce podesiti navedene zeljene opcije sa Mainconcept H.264 encoderom (jednostavno ne postoje te opcije) Ako neko ima druge spoznaje, mnogo bi pomoglo!

@ Stranger2...molim za objasnjenje tvog misljenja..."ne trebas da video pretvaras u progressive ako te jako zanima kvalitet"...sta time u stvari dobijam ili eventualno gubim kada je u pitanju kvalitet slike samog video materijala ?

Takodje, ne znam da li je ovaj IZVORNI video snimak, ujedno i NAJVECEG KVALITETA i kompatibilan sa Blu-ray standardom.
Zbunjuje me ovaj...Format profile: High L 4.0...kao i...Scan type : Interlaced

Da li je bolje da nakon montaze (editovanja) kompresujem sa postavkom...

Format profile: High L 4.1
Field Order: Progressive

Mislim da tvoj predlog...da ovaj izvorni video, ukoliko je vec kompatibilan sa blu-ray standardom...remuksujem u M2TS sa programom TSMUXER...cilja na izbjegavanje rekompresije izvornog snimka (?)...medjutim...
nije mi jasno kako da to izvedem nakon montaze (editovanja) ovog izvornog video materijala. jer u projekt video strimu se nalaze tranzicije izmedju klipova, nesto dodatih video efekata, dodata muzicka podloga... a da bi se sve to stopilo u jedan video fajl (film) mora se bar jednom rekompresovati...ili si u stvari mislio na druge mogucnosti ?

@ Stranger2 i Shon3i...uz Vasu sam pomoc i dosao do ovih krajnjih finesa i samo na korak do potpunog resenja optimalnog kvaliteta, pa molim za jos malo paznje i eventualnih sugestija po ovim pitanjima...i veliko HVALA!
[ Stranger2 @ 15.08.2009. 22:10 ] @
Citat:
Da li je bolje ovaj, editovani (montirani) video materijal, kompresovati i ostaviti u svom izvornom obliku INTERLACE,
ili uraditi DE-INTERLACE i kompresovati ga kao PROGRESSIVE ?

Citat:
Mislim da tvoj predlog...da ovaj izvorni video, ukoliko je vec kompatibilan sa blu-ray standardom...remuksujem u M2TS sa programom TSMUXER...cilja na izbjegavanje rekompresije izvornog snimka (?)...medjutim...
nije mi jasno kako da to izvedem nakon montaze (editovanja) ovog izvornog video materijala. jer u projekt video strimu se nalaze tranzicije izmedju klipova, nesto dodatih video efekata, dodata muzicka podloga... a da bi se sve to stopilo u jedan video fajl (film) mora se bar jednom rekompresovati...ili si u stvari mislio na druge mogucnosti ?

Posto ces prvo vrsiti video montazu onda mora da se radi kompresija nakon montaze. u tom slucaju ti ne treba tsmuxer.

Citat:
molim za objasnjenje tvog misljenja..."ne trebas da video pretvaras u progressive ako te jako zanima kvalitet"...sta time u stvari dobijam ili eventualno gubim kada je u pitanju kvalitet slike samog video materijala ?

Odgovor je u poznavanju razlika izmedju interlaced i progressive videa.

- progressive video sa framerateom od 25 fps se snima tako sto je svaki frejm jedna potpuno snimljena slika. Svaki sledeci frejm je snimljen 40 milisekundi nakon prethodnog. Pri pustanju progressive videa se svaki frejm prikazuje isto tako 40 milisekundi nakon prethodnog.

- interlaced video od 25 fps se snima zapravo 50 puluslika u sekundi. Interlaced kamera svakih 20 milisekundi snima jedan FIELD (sve parne ili sve neparne vodoravne linije slike). Pri pustanju na klasicnim interlaced televizorima se svakih 20 milisekundi prikazuje jedan field a svake sekunde se prikaze ukupno 50 field-a.

Dakle bitno je znati da dva field nije isto sto i jedan frame jer dva fielda nisu delovi iste slike jer su snimljeni u razmaku od 20 milisekundi. Zbog dvostrukog veceg broja snimaka u sekundi interlaced video izgleda tecnije i bolje prirodnije prikazuje brze pokrete. Ali pri mirnim scenama i staticnoj slici interlaced vide je nesto mutniji posto svaki field koristi zapravo dvostruko manji broj pixela po vertikali. Kod videa sa sporim kretanjem progressive video izgleda bolje.

A kada se De-interlace filterima interlaced video konvretuje u progressive onda se uvek malo izgubi kvaliteta. Nemoguce je da se zadrzi kvalitet jer deinterlace metode nisu savrsene. Nemoguce je 50 slika snimljenih u razlicitim vremenskim trenucima pretvoriti u 25 slika a da se ne izgubi nista na kvalitetu.

Sad je samo pitanje koliko to gledaoc moze da primeti i koliko mu je to bitno. Onaj ko nije zahtevan moze slobodno uvek da obavlja deinterlace. Ti najbolje probaj i jedno i drugo sa istim snimcima pa ces videti koliko si zadovoljan.
Ako premiere moze da uredjuje interlaced video (verovatno moze ali nisam nikad probao) onda je svakako bolje da ga ostavis interlaced. Moras takodje obratiti paznju da i enkoder podesis za interlaced video a takodje moras ispravno odabrati top field first ili bottom field first.

Citat:
Takodje, ne znam da li je ovaj IZVORNI video snimak, ujedno i NAJVECEG KVALITETA i kompatibilan sa Blu-ray standardom.
Zbunjuje me ovaj...Format profile: High L 4.0...kao i...Scan type : Interlaced

Da li je bolje da nakon montaze (editovanja) kompresujem sa postavkom...

Format profile: High L 4.1
Field Order: Progressive

Profile High Level 4.0 i Profile High Level 4.1 su podstandardi unutar H.264 standarda. Blu-ray Disc standard dozvoljava do level 4.1 a 4.0 je jos malo jednostavniji i takodje kompatibilan. Level 4.0 ja mislim da dozvoljava bitrate do 25Mbps a level 4.1 i veci.

Level 4.0 je jos kompatibilniji jer ce onda video raditi i na buducim plejerima koji budu DivX Plus certifikovani. DivX Plus je zgodan za kraci video (koji bi zauzeo samo mali deo Blu-ray diska) jer koristi matroska kontejner koji je popularan na kompjuterima.

Bitno je kasnije imati program za Bluray Disc authoring koi nece rekmpresovati video ako je vec kompatibilan. Za sada ne znam takav ali dok ne nabavis Blu-ray snimac verovatno ce se pojaviti...

Citat:
Krajnji cilj je NAJ kvalitetniji prikaz na HD Ready i Full HD LCD TV-u...za koje znamo da imaju hardverske mogucnosti za upscaling i ostala poboljsanja prikaza slike (a te mogucnosti nisu uvjek najkvalitetnije hardverski rijesene u samom TV-u)

Posto je tvoj video maksimalne HD rezolucije 1920x1080 upscalinga nece biti. Upscaling se radi samo za video koji je manje rezolucije od ekrana. Za HD televiziju je standardan i progressive i interlaced video pa ne treba da te brine kako ce to raditi na novim televizorima. Takodje racunaj da dok Blu-ray pleyeri ne pocnu masovno da se koriste u kucama, televizori ce jos napredovati...
[ Hermano @ 16.08.2009. 17:30 ] @
@ Stranger2...skidam kapu za tvoj trud, opsirnost i savrseno jasna objasnjenja...sa nivoa profesorske katedre...rasvjetljeno svima i svakome...a posebno meni !!!

U ovom svjetlu spoznaje zadati cilj je apsolutno ostvarljiv i mislim da bi u zavrsnom koraku trebao izgledati ovako:

Izvorni snimak...Fajlovi: MTS (sa kam.Sony HDR SR 12e)...nakon montaze (editovanja)...kompresovati slicnim presetom:
MainConcept H.264 Blu Ray preset...koji je potpuno kompatibilan sa BD standardom.

Detaljno to izgleda ovako:

1. Izvorni snimak...fajlovi .MTS

General:

Name: MTS
Format: BDAV
Format Info: Bluray Video
Overall bit rate: 17 Mbps
Maximum Overall bit rate: 18.0 Mbps

Video:

Format: AVC (Advanced Video Codec)
Format profile: High L 4.0
Format settings, CABAC: Yes
Format settings, ReFrames: 2 frames
Bit rate : 16 Mbps
Width : 1 920 pixels
Height: 1 080 pixels
Display aspect ratio: 16:9
Frame rate: 25 fps
Resolution : 24 bits
Colorimetry: 4:2:0
Scan type : Interlaced
Scan order : Top Field First

Audio:

Format: AC-3 (Audio Coding 3)
Bit rate mode: Constant
Bit rate: 256 Kbps
Channel(s): 2 channels (opciono 5.1)
Sampling rate: 48 KHz


2. Novodobijeni kompresovani video...fajl .M2T...sa MainConcept H.264 Blu Ray presetom

General:

Name: M2T
Format: MPEG-TS
Overall bit rate: 20 Mbps

Video:

Format: AVC
Format profile: High L 4.0
Format settings, CABAC: Yes
Format settings, ReFrames: 2 frames
Bit rate: 20 Mbps
Width: 1 920 pixels
Height:1 080 pixels
Display aspect ratio: 16:9
Frame rate: 25 fps
Standard: PAL
Resolution: 24 bits
Colorimetry: 4:2:0
Scantype: Interlaced
Scan order: Top Field First (u presetu oznaciti...Field Order: Upper...da bi se dobio ovaj rezultat)

Audio:

Format: AC-3
Format/Info: Audio Coding 3
Bit rate mode: Constant
Bit rate: 256 Kbps
Channel(s) : 2 channels (opciono 5.1)
Sampling rate: 48 KHz

@ Stranger2...da li mislis da je ovo optimalno resenje, koje najmanje narusava kvalitet izvornog snimka ?

Namece se pitanje...zbog totalne podudarnosti ova 2 fajla (osim Bit rate-a...Prvi 16 Mbps...Drugi 20 Mbps)
Da li je moguce da se CS4 Premierom i njegovim MainConcept H.264 encoderom, prilikom renderinga izbjegne rekompresija...
tj. da rekompresuje samo djelove video projekta na kojima su dodate tranzicije, efekti i uvodni text...
a da ostali dio snimka, bez ikakvog gubitka kvaliteta, smjesti u ovaj novi M2T kontejner...
mozda...ako bih jos i potpuno izjednacio Bit rate...da su oba 16 Mbps (mada su varijabilni !)

U domenu teorije (mozda i prakse) da li je ovo izvodljivo...ili je uzaludan pokusaj "perfekcionizma" ?

Molim te i za preporuku odgovarajuceg softvera, sa kojim bih ove novodobijene M2T video fajlove, kvalitetno smjestijo na DVD diskove i arhivirao do daljnjeg...

U svakom slucaju, spasio si teskih muka jednog "perfekcionistu" (mozda i sve buduce po ovom pitanju) pa u nase ime jos jednom HVALA!
[ Stranger2 @ 16.08.2009. 18:54 ] @
Citat:
@ Stranger2...da li mislis da je ovo optimalno resenje, koje najmanje narusava kvalitet izvornog snimka ?

Mislim da jeste. Samo dobro pogledaj koji su ti filtri ukljuceni u premieru, ne treba da bude ukljucen deinterlace posto hoces da zadrzis interlace. Takodje u mainconcept enkoderu mora biti na neki nacin odabrano da radi u interlaced modu. nekada se jednostavno bira izmedju interlaced ili progressive, nekad se zove preserve interlace, a nekada frame type: frames ili frame type: fields... ne znam kako se u tom enkoderu bira ali mora negde da se izabere.

Citat:
Namece se pitanje...zbog totalne podudarnosti ova 2 fajla (osim Bit rate-a...Prvi 16 Mbps...Drugi 20 Mbps)
Da li je moguce da se CS4 Premierom i njegovim MainConcept H.264 encoderom, prilikom renderinga izbjegne rekompresija...
tj. da rekompresuje samo djelove video projekta na kojima su dodate tranzicije, efekti i uvodni text...
a da ostali dio snimka, bez ikakvog gubitka kvaliteta, smjesti u ovaj novi M2T kontejner...
mozda...ako bih jos i potpuno izjednacio Bit rate...da su oba 16 Mbps (mada su varijabilni !)

U domenu teorije (mozda i prakse) da li je ovo izvodljivo...ili je uzaludan pokusaj "perfekcionizma" ?

ne znam tacno ali mislim da bi u praksi bio problem sto je to interlaced video. Sta ako se jedan klip zavrsava sa Top field a drugi pocinje sa top field... kada bi ih spajao sa nekim programom onda bi doslo do preskakanja redosleda fieldova i i slika kod tih "naopako" klipova bi delovala secakavo ili bi na neki drugi nacin izgledala nekvalitetno.

Da jos malo razjasnim sta je to Top i Bottom field. Po dva fielda se zapisuju u jedan frejm samo sto se pri prikazivanju Top fielda prikazuju sve neparne linije tog frejma a pri prikazivanju Bottom fielda se prikazuju sve parne linije iz tog frejma. Ako dekoder ne zna koji je pravi redosled, da li prvo top pa bottom ili bottom pa top onda ce prikazivati slike pogresnim redosledom i normalno da to ne moze izgledati kvalitetno... zbog toga se redosled TFF ili BFF ne sme menjati u sred video zapisa.

Moguce je da je to ipak izvodivo ali ja ti savetujem da ni ne pokusavas.

Citat:
Molim te i za preporuku odgovarajuceg softvera, sa kojim bih ove novodobijene M2T video fajlove, kvalitetno smjestijo na DVD diskove i arhivirao do daljnjeg...

Pa ne znam koliki su dobijeni fajlovi. Postoji mogucnost da to snimis kao BD5 disk. BD5 je zapravo Blu-ray Disc kompatibilan sadrzaj snimljen na obican DVD od 4.7 GB i predvidjen je Blu-ray standardom tako da se se moci pustati i na buducim Blu-ray Disc plejerima.
Medjutim problem je u tome sto ne znam tacno sa kojim programom bi to moglo:
Citat:
Bitno je kasnije imati program za Bluray Disc authoring koi nece rekmpresovati video ako je vec kompatibilan. Za sada ne znam takav ali dok ne nabavis Blu-ray snimac verovatno ce se pojaviti...

za sada ja imama samo jedan program za Blu-ray authoring (TMPGenc Authoring Works) ali on uvek radi rekompresiju pa ti zbog toga ne mogu preporuciti. Inace sve sto ja preporucujem od softvera imas na mom sajtu pa mozes pogledati da se ne ponavljam.

Jos jedna varijanta je da to remuksujes iz .M2TS u .MKV container jer mislim da je to potpuno kompatibilno sa DivX Plus profilom. Tako da ces to sada moci gledati na kompjuteru a u buducnosti ces mocii gledati na kucnim plejerima koji budu imali DivX PLus logo...
DivX Plus inace podrazumeva: MKV container + H.264 high profile level 4.0 + AAC ili AC3 zvuk
[ Shon3i @ 16.08.2009. 20:38 ] @
Izvinjavam se sto nisam mogao da ucestvujem u dubljoj konverzaciji, samo zelim da napomenem, da kada koristite x264 za Blu-Ray kompatibilnost nazalost morate da koristite Level 4.0 jel x264 ne moze da uradi multi-slice encoding koji je potreban za full blu-ray specifikaciju. Developeri ce pre ili kasnije napraviti patch, ali dok se to ne desi Level 4.0 ce zadovoljiti potrebe.

Znaci sta treba uraditi odnosno koje opcije treba podesiti odnosno uzeti da bi x264 napravio blu-ray kompatibilan fajl

Level 4.0
vbv-maxrate: 24000
vbv-buffersize: 30000
Reference frames: 4 (1920x1080, 1440x1080) ili 6 (1280x720)
NalHRD i AUD komande su takodje obavezne.
[ Hermano @ 18.08.2009. 23:10 ] @
@ Stranger2...da pohvalim tvoj sajt kao odlicno mjesto za upucivanje u standarde, a i finese obrade digitanog video materijala...mnogo toga mi je sada jasnije...i preporuka svima koji zele jasna i konkretna saznanja!

Sto se tice kompresije navedenog interlace montiranog projekta u novodobijeni, takodje interlace fajl, stvari stoje ovako:
U Premieru se odabere H264 Blu rey preset, a u okviru njega opciona postavka za HDTV 1080i
(mislim da je ovim ujedno uradjen i odabir za interlaced metodu)
Ovako izabran preset dopusta opcije za potpunu identicnost izvornog i izlaznog fajla, sto je provereno sa Mediainfo,
a razlike su u nazivu fajlova, u "Reference frames", i Bit rate-u!

1. Izvorni fajl: MTS / ReFrames: 2 frames / Bit rate: 16 Mbps

2. Novi fajl: M2T / ReFrames: 4 frames / Bit rate: 20 Mbps (Po izboru)

U opcijama se mora posebno podesiti: Format profile: High L4.0 (koji dopusta max.Bit rate: 21 Mbps)
i Field Order: Upper ( da bi se dobio Scan order: Top Field First )

Posto izvorni fajlovi sa kamere nose oznaku: Scan type: Interlaced / Scan order: Top Field First

Da li to znaci da uvjek treba da izaberem i oznacim...Field Order: Upper ?
Ima li nekih posebnih finesa za Max. Kvalitet u postupku iz interlaced u interlaced ?

Novodobijeni video film M2T (interlaced) je dobrog kvaliteta prikaza !
(na Tecra laptop ekranu 15,4 " WSXGA+ TFT 1,680 x 1,050...sa CL PowerDVD v.8 plejerom, koji ga glatko reprodukuje...
KM Plejer ga ne reprodukuje, a VLC plejer secka (kochi) reprodukciju ?!)

Kada uporedim Interlaced i Progressive uzorke dobijene od istog izvornog fajla...zapazanja su ova:
(na zalost...M2T (interlaced) reprodukuje samo PowerDVD v.8...a MP4 (Progressive) samo KM plejer...
VLC secka na oba...pa u ovoj tragikomicnoj situaciji gdje ni jedan plejer ne moze glatko da reprodukuje oba video fajla
mogu uticati osobine prikaza razlicitih plejera ?!?)

MP4 (Progressive)...je malo ostriji i jasniji ali pri dinamicnim scenama, finoca (tecnost) pokreta je slabija.
M2T (interlaced)...malo manje jasniji (u dubini snimka) malo manja ostrina pokreta ali finija tecnost istih.

@ Stranger2...upravo su tvoje tvrdnje, potvrdjene mojim zapazanjima.

Namece se pitanje: (osim sto nisu reprodukovani istim plejerom)...
Koji tip (interlaced ili progressive) vise odgovara ovom navedenom tipu ekrana, pa mu eventualno daje bolji prikaz ?

Oba dobijena rezultata smatram kvalitetnim...a pitanja su u vezi najfinijih finesa!

@ Stranger2...na pravu stvar si mi ukazao u vezi profila: High L4.0 i njegove kompatibilnosti sa BD5 diskom na obican DVD od 4.7 GB
(pretpostavljam da sa Br. 20 Mbps ovog HD materijala moze stati oko 25 -30 min.) i koji se moze direktno reprodukovati u BD plejerima, kao i na varijantu da to remuksujem iz .M2TS u .MKV sto je opet kompatibilno sa DivX Plus profilom, sto takodje ide uz odgovarajuce plejere. Izvanredno!

@ Shon3i..." x264 ne moze da uradi multi-slice encoding koji je potreban za full blu-ray specifikaciju"...
...to u stvari znaci da se Level 4.1 zasad izbjegava po ovom pitanju ?
i ako moze objasnjenje u vezi multi-slice encodinga...
[ Stranger2 @ 19.08.2009. 16:14 ] @
Citat:
Posto izvorni fajlovi sa kamere nose oznaku: Scan type: Interlaced / Scan order: Top Field First

Da li to znaci da uvjek treba da izaberem i oznacim...Field Order: Upper ?
Ima li nekih posebnih finesa za Max. Kvalitet u postupku iz interlaced u interlaced ?

Uglavnom Da. Ako se ne radi cropping onda se taj field order obicno ne menja. Posto si ti potpuno zadrzao rezoluciju onda mislim da je sve odtalo isto.

posebne finese bi mogle biti samo u tome ako se radi cropping. Ako na primer croppujes sliku za neparan broj pixela onda parmne linije postaju neparne i obrnuta tako da se field order menja. Kada se ne radi resize ja se nadam da Premiere sam od sebe to nece napraviti. Posto je to profesionalni program verovatno je predvidjen da interlaced video tretira ispravno i da ne menja field order.

Citat:
Novodobijeni video film M2T (interlaced) je dobrog kvaliteta prikaza !
(na Tecra laptop ekranu 15,4 " WSXGA+ TFT 1,680 x 1,050...sa CL PowerDVD v.8 plejerom, koji ga glatko reprodukuje...
KM Plejer ga ne reprodukuje, a VLC plejer secka (kochi) reprodukciju ?!)

Kada uporedim Interlaced i Progressive uzorke dobijene od istog izvornog fajla...zapazanja su ova:
(na zalost...M2T (interlaced) reprodukuje samo PowerDVD v.8...a MP4 (Progressive) samo KM plejer...
VLC secka na oba...pa u ovoj tragikomicnoj situaciji gdje ni jedan plejer ne moze glatko da reprodukuje oba video fajla
mogu uticati osobine prikaza razlicitih plejera ?!?)

MP4 (Progressive)...je malo ostriji i jasniji ali pri dinamicnim scenama, finoca (tecnost) pokreta je slabija.
M2T (interlaced)...malo manje jasniji (u dubini snimka) malo manja ostrina pokreta ali finija tecnost istih.

Ne znam da li je tvoj racunar dovoljne snage da to prikazuje bez problema ali uglavnom treba d aznas da treba dosta jak racunar za 1929x1989 high profile... to je dosta zahtevan format.

inace i VLC i KMPlayer bi trebali da pustaju oba fajla.u temi o KMplayer-u ima objasnjenja o tome kako da se KMPlayer podesi za slabije raunare pa to trebas pogledati. Tema je na forumu video softver. zove se KMPlayer koreansko cudo, pa potrazi....
Takodje probaj instalirati DivX for Windows pa probaj pustiti taj video u DivX Playeru. ima dosta dobar H.2654 dekoder pa ce mozda raditi bez trzanja.

Citat:
Namece se pitanje: (osim sto nisu reprodukovani istim plejerom)...
Koji tip (interlaced ili progressive) vise odgovara ovom navedenom tipu ekrana, pa mu eventualno daje bolji prikaz ?

Kompjuteri su inace predvidjeni za prikaz progressive videa. A u plejerima moze se opciono ukljuciti da se pri prikazu obavlja deinterlace, izabrati deinterlace metod i tako to. uz odredjene deinterlace metode moze se udvostruciti framerate i da ona ne bude nikakvog gubitka kvaliteta sto se tice pokreta ali bude gubbitaka na staticnim slika.a...taj metod se zove BOB. A da se video prikazje tipicno interlace koristi se metod WEAVE ali se vodoravne linije ipak vide ali to je zbog razlia u naicnu funkcionisanja monitora i televizijskih ekrana.
postoje i savremeniji tipovi deinterlaceovanja sa kojima je gubitak minimalan ali ne mogu nista konkretno da preporucim. ATI Radeon HD kartice imaju dobre deinterlace filtre al ina znam uz koje plejere i za koje formate mozes da ih ukljucis...

Na televizorima nece biti problema u vezi toga.
[ Stranger2 @ 19.08.2009. 16:34 ] @
Citat:
...kompatibilnosti sa BD5 diskom na obican DVD od 4.7 GB
(pretpostavljam da sa Br. 20 Mbps ovog HD materijala moze stati oko 25 -30 min.) i koji se moze direktno reprodukovati u BD plejerima

da toliko samo moze sa takvim bitrateom.
inace BD5 diskove mozes i sada pustati na racunarima u Blu-ray Disc softverskim plejerima na primer TotalMedia Theatre 3, verovatno moze i PowerDVD...

Citat:
varijantu da to remuksujem iz .M2TS u .MKV sto je opet kompatibilno sa DivX Plus profilom, sto takodje ide uz odgovarajuce plejere.

Za sada se DivX Plus ne koristi ali ja sam pomenuo za buduce kucne plejere. Verovatno ce mnogi Blu-ray plejeri imati i DivX Plus logo jer DivX Plus je cak jos malo manje zahtevan. Razlika je u tome sto je Blu-ray slozene strukture od mnogo foldera i fajlova a DivX Plus su obicni fajlovi koje mozes lako prebacivati na racunar ili narezati na kakav hoces disk...

Dakle jednog dana kad budes imao Blu-ray snimac, te MKV (divx plus) fajlove mozes prepakovati i od njih napraviti pravi Blu-ray Disc a kada se pojave DivX PLus plejeri onda neces morati nista ni da prepakujes.

Posto je kod tebe u pitanju kraci video, dobro zvuci i BD5 i DivX Plus varijanta.
[ Shon3i @ 20.08.2009. 19:55 ] @
Citat:
@ Shon3i..." x264 ne moze da uradi multi-slice encoding koji je potreban za full blu-ray specifikaciju"...
...to u stvari znaci da se Level 4.1 zasad izbjegava po ovom pitanju ?
i ako moze objasnjenje u vezi multi-slice encodinga...
Da, Level 4.1 treba izbegavati sa x264, mada i ako do sada ni jedan player nije odbio da decoduje i to bez ikakvih problema, ali ja bi se ipak drzao specifikacije nikada se ne zna. Multi slice sluzi da razdvoji sliku u par celina (slice-a) i tako encodovani stream ima lakse decodovanje na uredjajima koji podrzavaju multi thread decode a svi ih podrzavaju pa cak i standalone playeri.
[ Shon3i @ 01.09.2009. 13:32 ] @
Evo dorih vesti :)

Juce su developeri x264 napokon ubacili slices encodovanje sto znaci da se sada mogu uzeti najjaca podesavanja za kodiranje blu-raya:

Level 4.1
slices: 4
vbv-maxrate: 40000
vbv-buffersize: 30000
Reference frames: 4 (1920x1080, 1440x1080) ili 6 (1280x720)
NalHRD i AUD komande su takodje obavezne.
[ Stranger2 @ 02.09.2009. 07:42 ] @
aj samo navedi od koje tacno verzije x264 se moze koristiti level 4.1
[ Shon3i @ 02.09.2009. 19:14 ] @
Od revizije 1242 pa navise
[ isushrist @ 08.04.2010. 04:50 ] @
Znam da sada moje pitanje deluje malo smešno, naročito vama koji ste sve ove tekstove do sada napisali ali... Može li u ovom (njegovom) slučaju da se išta (nešto) pametno uradi sa programom MPEG Video Wizard DVD 5.0 Verujem da ako tako dobro poznajete Premijer, sigurno ste nekada koristili i pomenuti program.
[ Stranger2 @ 09.04.2010. 13:07 ] @
U ovoj temi imas tutorijal za MPEG Video Wizard
http://www.elitesecurity.org/t...EG-DVD-videa-Mpeg-Video-Wizard
[ isushrist @ 09.04.2010. 15:59 ] @
Ma umem da se koristim Video Wizard-om, ali ono što nisam siguran jeste sledeće: Kada u njega ubacim fajl sa rezolucijuom 1280*720 ili "H.264 - 1440*1080 - 25 Frames/Sec - 3400 kbps (Variable)", ja taj fajl mogu da smontiram i exportujem u istoj rezoluciji. Znači li sve ovo da ako nešto snimim kamerom u Full HD rezoluciji, taj isti fajl mogu da smontiram sa ovim prostim programom i exportujem u istom formatu?
Nije mi potrebno pojašnjenje u smislu kako rukovati Video Vizardom. Potrebna mi je pomoć oko njegove video kompresije. Video vizard upravo radi ono što mi je potrebno. A to je ubaciš HD snimak, smontiraš ga i exportuješ u potpuno istom formatu kao sirovi snimak. Istina ili zabluda?

Takođe ono što sam primetio jeste da ako ubacim fajl u formatu H.264 i editujem ga pa ga zatim exportujem, dobijeni fajl je u formatu MPEG2 a zadržao je samo rezoluciju. Znači li ovo da od onog gore pomenutog nema ništa i da Video vizard može da exportuje samo MPEG2 format a da rezolucija ostane netaknuta. Mislim već sam sebi dao odgovor ali ajde mi samo potvrdite sve ovo?

[Ovu poruku je menjao isushrist dana 09.04.2010. u 17:24 GMT+1]
[ Stranger2 @ 10.04.2010. 13:23 ] @
Pogledao sam na stranici od tog programa http://www.womble.com/products/

Koliko sam shvatio ukoliko se radi o DVD kompatibilnom videu nece vrsiti nikakvo reenkodiranje tj. ostace u takvom formatu . Ako taj video niju u MPEG-2 formatu onda ce ga konvertovati. Dakle on je prvenstveno namenjen za izradu DVD-a.

Citat:
Takođe ono što sam primetio jeste da ako ubacim fajl u formatu H.264 i editujem ga pa ga zatim exportujem, dobijeni fajl je u formatu MPEG2 a zadržao je samo rezoluciju. Znači li ovo da od onog gore pomenutog nema ništa i da Video vizard može da exportuje samo MPEG2 format a da rezolucija ostane netaknuta. Mislim već sam sebi dao odgovor ali ajde mi samo potvrdite sve ovo?

Potvrdjujem.

---
Ako trebas samo iseci taj video onda je vazno u kojem formatu su ti snimci... Na koji medij tvoja kamera snima, da li ima hard disk ili kasete? Da li pise da je AVC HD?
[ isushrist @ 11.04.2010. 18:42 ] @
Pa namera mi je da radim u HD H.264 rezoluciji. U moje vreme je najbolji format bio Mpeg2 ali vreme se promenilo i sada je to H.264. Još uvek učim o svemu ovome. Mislim obnavljam svoje znanje. Rad i Premijeru mi nije nepoznat ali zadnja verzija u kojoj sam radio je Pro 1.5. A sada već ima i CS4. Pokretač teme je pitao sve ono što je ustvari i mene interesovalo.
Instalirao sam probnu verziju CS4 i instalirao i K-Lite_Codec_Pack_64bit_330. Primetio sam da onda iz Premijera CS4 mogu da exportujem fajl za Blue Ray disk. Znači li ovo da ako snimim nešto u H.264 formatu, rezolucije HD HQ mode: 1920 x 1080/59.94i, 29.97p, 23.98p, 1440 x 1080/59.94i, 29.97p, 23.98p,1280 x 720/59.94p, 29.97p, 23.98p to mogu da smontiram u CS4 i bez promene formata (rezolucije), eksportujem u istom? Dok ovo pišem paralelno i eksperimetišem sa Premijerom CS4 i primećujem da se CS4 stalno apdejtuje sa nekim kodecima.

Stranger2, čitao sam na tvojoj stranici sve ono što si pisao (ako je to tvoj sajt) i sve je lepo objašnjeno. Ali opet imam ova dodatna pitanja.
[ Stranger2 @ 12.04.2010. 14:11 ] @

Citat:
Primetio sam da onda iz Premijera CS4 mogu da exportujem fajl za Blue Ray disk. Znači li ovo da ako snimim nešto u H.264 formatu, rezolucije HD HQ mode: 1920 x 1080/59.94i, 29.97p, 23.98p, 1440 x 1080/59.94i, 29.97p, 23.98p,1280 x 720/59.94p, 29.97p, 23.98p to mogu da smontiram u CS4 i bez promene formata (rezolucije), eksportujem u istom?

Moze.
Pri eksportovanju samo gledaj da ovi parametri budu sto slicniji ulaznom videu. Obrati paznju na sve detalje koje smo spominjali u ovoj temi.

inace rec "istom formatu" niej jednsotavna jer postoje razni podstandardi i verzijje unutar iste specifikacije. Premiere ce prilikom eksporta taj video rekompresovati tako da ce format videa mozda ipak biti razlicitog standarda (jer ne znam tacno koji je sada u originalu) ali parametre (rezolucije, framerate) i kvalitet slike ces verovtno moci sacuvati ako dobro podesis. Bitno je i da ostane kompatibilno sa Blu-ray ili DivX Plus standardom (pretpostavljam da ces jednog dana hteti te snimke prebaciti na diskove).

Citat:
Stranger2, čitao sam na tvojoj stranici sve ono što si pisao (ako je to tvoj sajt)

Jeste.
[ isushrist @ 12.04.2010. 23:34 ] @
Hvala. Ako opet negde zapnem biću slobodan da opet pitam. Hvala još jednom.