[ fix @ 29.07.2009. 12:55 ] @
Vec duze vrijeme trazim neki noviji drajver za ovaj model. Imam za 98-icu, ali trenutno moram imati jedan kompjter samo za njega na kome se nalazi win98. Nigdje nema drajvera, recimo za xp!
Ako neko nesto zna o tome neka mi javi... A ova firma Roland se izgleda raspala jer je nema nigdje na netu...
Pokusavam nesto da prepravim ove postojece drajvere za xp, a ne znam da li je to moguće?
Ako neko ima neki prijedlog neka mi javi, treba mi to...
Pozdrav
[ Seyokiller @ 05.08.2009. 23:02 ] @
Mogao bi da nam objasnis sta je zapravo Roland CAMM-1 PNC 1100 ?
[ eto mene @ 07.08.2009. 14:09 ] @
I ja imam isti problem sa driverima za xp. Inace za neupucene pnc 1100 je cutter
[ fix @ 10.08.2009. 10:26 ] @
pardon, mislio sam da je svima jasno...
Radi se o sjekaču papira, a inače funkcioniše kao printer.
Pa eto, ako neko ima kakav savjet bio bih zahvalan.
Da li je neko pokusavao prepraviti neki drajver?
Da li je to moguće? Ja sam nešto pokušavao ali kad uporedim neki drajver koji imam za 98 i xp potpuno se razlikuju.
[ Seyokiller @ 12.08.2009. 22:40 ] @
Kako se roland povezuje na PC: LPT ili COM port ?
[ fix @ 13.08.2009. 07:19 ] @
Povezan je preko LPT-a.
[ fix @ 20.08.2009. 08:03 ] @
nasao sam konacno neki drajver ali sada imam drugi problem...
Naime, na novom kompu uopšte nemam LPT port, imam samo USB i nekakav DVI, inace komp je neki NEO bugarski tako da imam problem...
moze se li nekako ovaj paralelni port od printera spojiti na USB? Vidiim na internetu ima nekih kablova, ali kod nas?
[ fix @ 31.08.2009. 12:35 ] @
Nabavio sam NETMOS PCI ECP PARALLEL karticu i ugradio je, instalirao drajver i u Computer Management imam ovaj port prijavljen kao LPT1. Međutim, tokom
instalacije printera uopšte mi ne prikazuje ovaj port vec samo COM1 i neki virtualni USB!
O čemu se zapravo radi ovdje? Nekada je ova kartica bila prijavljena kao LPT3 ali ni tad nije radilo, pa sam u biosu isključio seriall i parallel port..
Negdje sam procitao da treba tako, ali opet ne radi.. Uopšte xp ne vidi printer, ne znam u cemu je kvaka?
Imam originalne drajvere, na 98 radi super... Inace koristim XP SP3, ima li to mozda neke veze?
Pozdrav
[ letter Pirot @ 12.02.2010. 22:03 ] @
Moras nabaviti racunar sa COM portom jer taj Roland nema usb prikljucak, sto se tice drajvera zaboravi ih i jednostavno na XP instaliraj
softver (program) za secenje n.p.r. : EASY CUT, COCUT, LETTERPLOT, FLEXISIGN, EURO CUT, i.t.d. Oni u opcijama imaju spiskove cutera i pokrecu ih.
Godinama radim sa rolandom CAMM-1 PNC 1210 pa ako mislis da mozes da mi verujes potrazi neki od programa, instaliraj i probaj, strogo vodi racuna
kod podesavanja za komunikaciju: COM 1 ili COM 2, opcija BIT PER SECOND je veoma vazna ostalo ces ukapirati valjda sam. Ako slucajno u opcijama
nekog od ovih programa nema 1100 nemoras da brines, moze i drugi model.
[ nijazmaslic @ 21.09.2010. 20:40 ] @
Mjesecima sam radio sa ovim ploterom i odjednom je prestao da radi.. Mislim da je problem sa drajverima i komplikacijama na sistemu. Ono što sam primijetio jeste da prvo što treba uraditi nakon startovanja sistema jeste pokrenuti MS Word i poslati na štampu na ovaj ploter prazan list pa tek onda nakon toga pokrenuti program za rezanje... U mom slucaju to je CorelDraw X4, u protivnom izbacuje poruku da nije instaliran potreban drajver. Pomoću ovog trika sam radio mjesecima, a sada jednostavno neće. Također, primijetio sam da Framework 3.x blokira ovaj drajver, tako da mora biti instaliran 2.0...
Do sada sam poznavajući ove trikove uspio da ga pokrenem na XP-u ali ovih dana jednostavno neće..
Pokušao sam instalirati cijeli sistem ali i dalje ne radi....LPT port je u redu, kada spojim druge plotere svi rade, a kada ovaj ploter spojim na PC sa sistemom Win 98 radi bez problema...
Ne znam šta bi mogao biti uzrok ovome problemu?
[ v3kac @ 22.04.2013. 10:56 ] @
Poštovani kolege

Lijep pozdravi prije svega, eto vidim da je tema stara, ali ja se trenutno spremam započet boriti sa ovom problematikom, naime posjedujem cutter/ploter, i koristim ga rekreativno na žalos vrijeme je pregazilo mašine sa kojima "tjeram" svoj ploter, i silom prilika moram napraviti prelazak na nešto novije.

Do sada sam tjerao Rolandića sa 233/433 na Win 98 mici i corelu 8 i to radi perfektno kad treba izrezati nešto jednostavnije, ali sve novije vektorske oblike i fontove mi corel i win 98 ne prepoznaje i tu nastaju problemi...

Istražujem opcije koje mi se sada nude, ja sam relativno slabo u vodama računara ali volje imam da to polovim i pokrenem.

Koliko malo čitam i ovako na brzinu sam preletio prva problematika je kako sve to hardversi pospajati,
Kao što ste več naveli na Rolandu je lpt port eh sad prvo pitanje je iči na usb ili na serial ?
Gdje da nađem krenem tražiti kablove i ili prilagođenja.

a softverski kako to sve funkcionira jer se tko susreo i koliko toliko to uspješno potjerao da radi ?