[ negative7 @ 29.07.2009. 18:47 ] @
Pocet cu sa pitanjem.Evo ja sam iz BiH Mostar i nismo imali programiranja u srednjoj iako smjer racunalstvo elektroskola,dok smo u osnovnoj ucili jedno 6 mjeseci qbasic,tako da kad sam doso na fax odma sam poceo sa C-om.I sad evo gotova I. god. ucili smo neke zar osnoce C-a.Medjutim dobijem ja sad na ljeto od neki poznanika jedno 15-tak starih knjiga.Najstarije iz 1977 pa najnovija 1989. Problem je nebi da mi zjape knjige a programski jezici koji su objasnjeni u knjigama(zbirkama rjesenih zadataka) su fortran,cobol,pascal,basic.A ja nista ne znam o nijednom ovom jeziku.Neznam da li bi mi bilo pametno sad pocet citat te knjge i tipkat te programe,zadaci su standrdni kao i sada oni tipicni skolski.Znaci konkretnije da li bi mi valjalo nesto i znati uopce malo o nekom od ovih jezika,i drugo evo recimo sve da se odlucim za neki od njih ne znam gdje kako i sta da ih oprobavam.Koristim Visual Studio 2008,jel ijedan od ova 4 jezika mogu u njemu pisati?Vidio sam da ima nesto Visual Basic jel to isto sto i Basic?, a onda taj Basic jel isto sto i moj qbasic iz osnovne? Znaci konkretnije drugo pitanje gdje mogu i kako napisati svoj prvi program u neka od ova 4 jezika.Jel trebam trazit na googlu Download pascal npr?ili postoji nesto univerzalnije da obuhvaca barem dva odjednom kao VS2008.

Evo na zadatak sam naletio bas iz jedne od ovih knjiga,crta funkcije koristeci neki od znako va uglavnom *,ali to manje vise nije vazno.Pa sam htjeo to da uradim u c++ u kojem niakd nisam nista nacrtao.Negdje sam procito na netu da skinem allegro biblioteku.I evo koda i nekakvog crvenog pravca:
Code:


#include<allegro.h>

double f(double x,double k,double l)
{
    double result=k*x+l;
    return result;
}
int main()
{
    
    if(allegro_init()!=0)
        return 1; 
    if(set_gfx_mode(GFX_AUTODETECT_WINDOWED,640,480,0,0)!=0)
        return 2;
    BITMAP* povrsina=create_bitmap(SCREEN_W,SCREEN_H);
    install_keyboard();
    double y,x,g=0,h=0,k=2,l=3;

    for(x=0;x<50;x++)
    {
        line(povrsina,g,h,x,f(x,k,l),makecol(255,0,0));
        g=x;
        h=f(x,k,l);
    }
    
    blit(povrsina,screen,0,0,0,0,SCREEN_W,SCREEN_H);
    while(!keypressed())
    rest(20);

    return 0;
}
END_OF_MAIN()


Problem je sto ova funkcija line spaja pravcem 2 tocke a sta recimo kad treba napravit funkciju preko puno '*' ili neceg drugog,drugi problem je moram odmah zadati k i l (koeficiente),ne moze ih korisnik zadati.jel zna netko zasto i kako mogu rjesiti ove probleme i jel vi koristite ovu allegro biblioteku

Posljednje pitanje neradi mi ctrl+a u VS2008 a u drugim programima radi,zna netko kako da ga opet nastelim?