[ ivanvuk @ 16.12.2003. 02:43 ] @
Kupuje se nova makina (za devojchicu i, njenog !@#?~! burazera :)), budzet je ogranichen, komponente su otprilike izabrane, ali ipak ima nedoumica! Naveshcu bitne komponente, a zatim pitanja!


Plocha: Asus SOA nF2400 A7N8X-X (VIA?)
CPU: AMD XP 2200+ Thor. Box
Ram: DDR 256/333 Kingston Value
HDD: 80GB Maxtor DiamondMax+9
CD: CD Rec. 52/24/52 Asus Full (TEAC?)
Graf: VK 128M ATI R9200SE Asus TD (nVIDIA?)
Monitor: 17" Samsung 755DFX (?????)


+fdd +300wmidi +opt mish +tast +krsh zvuchnici

sve novo sa garancijom i kutijama koshta 39 000 dinara.


Najvece probleme mi zadaje monitor i grafichka, a i cena bogami :))


1. Samsung. Izabrao bih shto bolju 17icu, ali ne preko 10 000 din. Da li je bolja varijatna 755 DFX (jeftiniji) ili 765 MB. Rado bih kupio nekog drugog proizvodjacha (poshto Samsung bash ne mirishem) ali neka bude ovako?


2. Grafika. ATI 9200se je vrlo jeftin. Znam da je oslabljen i sve shto ide uz to, ali za te pare nemam ideju shta moze bolje. Bitan mi je kvalitet prikaza, i solidna brzina u modernijim igrama. Mozda neki Gforce za te pare, ali ovo je ipak Asusov ATI! Dakle?


3. Cena? Da li to koshta toliko? Preporuka za neku firmu? Ja sam izabrao Desk.


4. Bilo kakav drugi komentar na ostale komponente bi mi jako prijao!


Ljudi, za koji dan cemo otici da uzmemo machinu, a vi molim vas brzo pomozite!

Hvala puno! ;))
[ Mistery @ 16.12.2003. 03:14 ] @
Imam ATI All in wonder 9000 Pro čija mi je kupovina bila najveća greška u životu. Atijeve grafičke su odlične za sve osim za igranje, na primer sa prošlim drajverima nisam mogao da igram Homeworld 2, a sa novim Homeworld 2 radi ali zato ne radi ništa drugo(Call of Duty, Apocalyptica...). ASUS a7n8x Deluxe je najbolja ploča za Atlona.
[ ivanvuk @ 16.12.2003. 03:27 ] @
Ne znam shta znachi nece da radi, nije mi bash sve to jasno? Ja imam Asus MX440 i u principu lepo shljaka, nije posebno brz, ali radi!

Da li to znachi da nece uopshte da startuje igru ako imam ATI, ili shta

U sushtini ATI radi normalno sa directxom a preko D3Da pichi vecina igara...

da li je to dovoljno da sve to radi kako treba?

mozda govorim neke gluposti, ne igram mnogo igre niti se zanimam za to, ali shta moze da bude problem?
[ sasa022 @ 16.12.2003. 06:05 ] @
Ovako.....
Prvo cena je prilicno visoka.( Preporucujem da pogledate oglase.... Halo Oglasi,Svet Kompjutera ..... ima slicnih konfiguracija za manje para )

Ako je to kompjuter za decu koja ce da se igraju,onda je bolji izbor neka FX5200 128MB graficka.Doista za ATI se moze reci da ima lepsi prikaz slike,ali je podrska za mnoge igre jako losa i ima dosta problema dok se sve namesti da radi kako valja.Narocito
mi nisu po volji "osakacene" SE verzije kartica i GF i ATI.

Sto se ploce tice,ako ce vas zadovoljiti default podesavanja,bez overklokovanja onda je
neka ploca sa VIA KT333 ili 400 cip-setom sasvim dovoljna.( Izbor pocinje vec od 35 E )
Bolje je za razliku para uzeti jos memorije !!!

Monitor ??? Stvar ukusa i opredeljenosti za nekog proizvodjaca.Za igranje je dovoljan
i 753S, a samo je sreca u pitanju da se "potrefi" monitor iz dobre serije koji radi bez problema. ( Mozda bih se ja pre odlucio i dao 130-140E za dobrog brand polovnjaka od 21" )

Ostale komponente su OK.
[ ivanvuk @ 16.12.2003. 14:05 ] @
Ma nee, mozda sam ja nejasan bio, nisu u pitanju neka deca, nego moja devojka i njen brat, studenti! Dakle, igranje je manje vishe nebitno i nije u prvom planu (sem za brata mozda, ali on se vec igra na Radeonu 7000 i zadovoljan je ::)


A prikaz je bitan zato shto ce se provoditi vreme pred monitorom (programiranje) jer smo i devojka i ja studenti informatike. A i ja imam neku filozofiju da treba u startu uzeti shto bolji monitor poshto nije bash najsrecniji za neko naknadno menjanje i dokupljivanje (tj. u jendom komadu je i skup je :)) ja sebi hocu da uzmem LCD, ali oni na zalost do daljnjeg nemaju para za to. Mada je ovo vec za drugu temu...


A shto se cene tiche, znam ja da mogu da spustim cenu tako shto ne uzmem Asus ATI nego neki shklj, da uzmem GA plochu, neku no name memoriju umesto King, i tako josh neke sitnice (samsung tastatura i mish), bezveze kucishte, i to je na papiru ista makina, ali meni znachi bash da budu odabrani proizvodjachi! Mada, kada ovo sklopimo na papiru, ja redom pitam po firmama i biram najbolju cenu :))
[ IHThUS @ 17.12.2003. 19:09 ] @
Ako je burazer zadovljan sa Radeon 7000 zašto ne bi bio zadovoljan sa Radeon 9200SE?

Mislim da je ova grafička karta super za komp koji nije namenjen za igrice već će prevashodno da se koristo za 2D to jest programiranje.

Pametnije a samim tim i isplativije je kupovati komponente poznatijih brandova pa makar oni bili i sa Tajvana!
[ ivanvuk @ 18.12.2003. 01:40 ] @
Da, pa ok, to za Radeon stoji, ali mi je ipak cilj da izvuchem shto vishe i na tom polju poshto dolaze nove igre, i programi, i samo je pitanje vremena kada ce bilo koja grafichka da poche da "shtuca". Da ne bude zabune, ogranichenje oko grafike je iskljuchivo cena. Zato je moja ideja 9200se.


Shto se brandova tiche najvishe forsiram ASUS poshto mislim da po ceni ne odskachu mnogo od drugih a nude kvalitet izrade i vecu sigurnost i performanse.
[ tbenosic @ 25.07.2004. 12:09 ] @
Mislim da ti je bolje uzeti slabiji procesor recimo Duron 1600 ili 1800, a uzeti više RAM-a (512).
Za pržilicu uzmi TEAC (kod nas je skoro najjeftiniji, a za kvalitetu se ne moraš brinuti)
Monitor bi ti preporučio Belinea 17" 10 30 55 kod nas kosta manje od 150€.
Sto se tiče grafičke ATI definitivno. Imam 9200SE i nisam imao nikakvih problema. Sve što radi ne Geforceu radi i na njemu, ali mi se čini da slika izgleda puno oštrije.
Ploču ti je možda bolje uzeti neku sa VIA-nim čipsetom bez integrirane grafike (misli da ta tvoja ima integriranu grafičku)
Disk ti je jako dobar izbor. Je da je Maxtor malo sporiji od WDC-a i IBM-a ali zato ne crkava četo kao ovi.
[ Slobodan Milivojevic @ 26.07.2004. 11:22 ] @
@tbenosic:
MIslim da coveku nisi mnogo pomogo, jer je masinu kupio odavno, al mozda ovo pomogne nekome...

Sto se tice rezaca, nekako teac mi ne ide za oko, bolje uzmi sony/liteon. Nisu mnogo skupi, a sigurno su bolji.