[ spredic @ 31.07.2009. 20:55 ] @
evo slike:


mene zanima kako da na pomenutoj slici dodam akciju dugmetu?
dakle actionscript za sva tri dugmeta:
dugme O Klubu treba da ide u 14 frejmu na frame label O klubu, dugme Fotografije treba u istom tom frejmu da ide na Frame Label Fotografije, i dugme Utakmice treba takodje u tom istom frejmu da ide na Frame Label Utakmice. ja kazem 14 frejm, zato sto je predavac u tom frejmu to radio, ali bitno je da tokom animacije klikom na dugme, animacija skoci tamo gde treba, na odredjeni frame label.
komanda je:
on (release) {
gotoAndPlay("oklubu");
}
"o klubu" se zameni sa odgovarajucim Frame Label za svako dugme, ali to kod mene u praksi ne funkcionise.

problem je u tome sto autor lekcije u ovom 14 frejmu radi sve to za svako dugme posebno. i nije udario nikakav keyframe u 14 frejmu. a ja kad sam zadao, kao on, komandu za dugme O Klubu, ladno mi je prebacio akciju na prvi, pocetni frejm. i kad mi prebaci akciju u prvi frejm, sta posle da radim za drugo i trece dugme... probao sam posle na drugo dugme, ali dzabe, cim otvorim action za drugo dugme, Fotografije, tamo je vec upisana komanda za prvo dugme ("oklubu"). ako prepravim, prepravio sam i za prvo dugme automatski.

dakle, meni treba da na postojecoj slici, ubacim action za svako dugme posebno, da prebacuje na navedene frame label. kao sto sam gore naveo:
dugme O Klubu treba da ide u 14 frejmu na frame label O klubu, dugme Fotografije treba u istom tom frejmu da ide na Frame Label Fotografije, i dugme Utakmice treba takodje u tom istom frejmu da ide na Frame Label Utakmice.

rezultat je dakle da dok traje animacija, klikom na odredjeno dugme, animacija "skoci" na odredjen frame label.

i da ne bih sve posao rucno, gde se nalazi GUI za ove komande? script assist to jest onaj plusic, otvara svasta ali ne mogu tamo da nadjem:
timeline control - goto (samim tim ne mogu da biram u grafickom interfejsu frame number & frame label gde animacija treba da skoci nego moram da pisem rucno)
movie clip control - on

naravno, za pocetak mi ne smeta da pisem rucno komande u actionscript, ali zelim kasnije da to ide na klik, preko grafickog interfejsa. pa me cudi da ne mogu da nadjem te komande.

a sad nadjoh i ovo: 1087: Syntax error: extra characters found after end of program.

sad sam pustio animaciju i moram 3 puta da kliknem enter da bi se zavrsila, a naravno dugmici ne rade.
predavac je ubacio tri puta stop komandu u code lejer, pa sam i ja, to mi je malo cudno, ali ajde, predavac je tako napravio pa sam i ja, samo njemu rade dugmici a meni ne, a to je poenta lekcije.

[Ovu poruku je menjao spredic dana 31.07.2009. u 22:09 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao spredic dana 01.08.2009. u 09:11 GMT+1]
[ spredic @ 24.08.2009. 20:07 ] @
odgovor sam dobio na drugom forumu i proradilo je baš onako kako ga je uradio predavač (Istok, u svojoj trećoj lekciji), pa ako nekom zatreba, evo ga odgovor kako ide kod za davanje akcije dugmetu u ovom navedenom primeru:

Citat:
// Ako nisi ugasio strict mode moraš i ovo napisat
var gumb1:SimpleButton = SimpleButton(gumb1)
var gumb2:SimpleButton = SimpleButton(gumb2)
var gumb3:SimpleButton = SimpleButton(gumb3)

// kada se klikne na nešto šta ima instance name "gumb1" pokreni funkciju gumb1Klik
gumb1.addEventListener(MouseEvent.CLICK , gumb1Klik)

// kada se klikne na nešto šta ima instance name "gumb2" pokreni funkciju gumb2Klik
gumb2.addEventListener(MouseEvent.CLICK , gumb2Klik)

// kada se klikne na nešto šta ima instance name "gumb3" pokreni funkciju gumb1Klik
gumb3.addEventListener(MouseEvent.CLICK , gumb3Klik)

// Funkcija koja se poziva kad se klikne na gumb1
function gumb1Klik(e:MouseEvent){
gotoAndPlay("oklubu")
}

// Funkcija koja se poziva kad se klikne na gumb2
function gumb2Klik(e:MouseEvent){
gotoAndPlay("Fotografije")
}

// Funkcija koja se poziva kad se klikne na gumb3
function gumb3Klik(e:MouseEvent){
gotoAndPlay("utakmice")
}

dodatak uputstva:
Citat:
Kad selektiraš gumb onda gledaj gore desno di ti piše instance name
tamo moraš prvo napisat neko ime.
Zadaj svakom gumbu instance name: gumb1 , gumb2 , gumb3
pa onda ubaci ovaj pomenuti kod u actionscript.