[ starseed @ 01.08.2009. 15:14 ] @
Evo, vec drugi dan iscitavam forum kako bih pronasla neciji odgovor koji bi se mogao primeniti na moju sitauaciju, i kako ne bih ja postavljala novu temu. U vezi gore postavljene teme se vec dosta dugo vremena vrtim u krug i nikako da provalim koji bi bio korak 1, 2, 3, itd. A evo o cemu se radi: pre par meseci otvorila sam blog na temu nakita koji izradjujem. Vecina ljudi koji se bave slicnim stvarima ima ili svoju online prodavnicu ( redji slucaj ) ili prodaje svoje stvari preko sajtova kao sto su Etsy, ArtFire, DaWanda, Ebay, itd. ( najcesci slucaj ). Svako moze da napravi svoju prodavnicu na koju moze da upload-uje slike svojih proizvoda i da dostavi informacije o metodama placanja i slanja. Naravno, skoro svi su kao opciju za placanje ( cesto i jedinu ) naveli PayPal. Kao sto znate mi nismo u sistemu PayPal-a i tu stupa na scenu moje raspitivanje o alternativnim metodama placanja. Vecina odgovora koje sam pronasla ovde odnosi se na kupovinu preko interneta ( sto sam ukapirala da je vecina vas preko Intesa banke uzela Internet platnu karticu, preko koje mogu da se vrse samo uplate, ne i podizanje novca, jel tako? ) ili na prijem uplata iz inostranstva... A sta kada treba i da kupujete online sirovine ( perlice, zicu, komponente za nakit, itd. u mom slucaju ) i da prodajete online svoje proizvode? Ja ne znam sta da ponudim potencijalnim kupcima kao opciju za placanje. Ne mogu jos ni da ostavim na svom blogu link za neku od navedenih prodavnica zbog cele te komplikovane price sa placanjem. Koliko vidim, postoji i mogucnost loro i nostro doznaka, ali to predugo traje, prekomplikovano je i, izgleda, i preskupo. Zasto bi se neki kupac gnjavio da ide do banke, popunjava formulare i sledi instrukcije nase banke za placanje, jos na sve to placa i postarinu ( sto je deseta stavka koja komplikuje celu pricu ). E sad, Moneybookers - da li bi to moglo da bude neko posrednicko resenje. Ali eto, proguglah na netu koliko je MB pouzdan i pronadjoh da bas i nije, narocito ako je u pitanju ozbiljniji posao i vece sume novca.

Lepo se ja ispricah sama sa sobom, ali ako ima neko da se nadoveze i kaze mi nesto pametno bila bih mu zahvalna. Jos ako ima neko ko je uspeo da otvori svoj online shop, iz Srbije, ne preko prijatelja iz inostranstva, i uspeva da prodaje svoje proizvode po svetu - molim takvog da mi prenese svoja iskustva i da neki savet.

Pozz!
[ provlada @ 27.08.2009. 10:31 ] @
Pozdrav,

i ja imam sličan problem pa sam morao malo da istražujem. Ono što sam otkrio je da imamo mogućnost da plaćamo i primamo novac preko moneybookers.com, a sa njima može da se trguje i preko ebay-a. Ono što ja moram sad da uradim je da napravim kreditnu karticu da bih mogao da završim registraciju na moneybookersu pa onda da probam prodaju. Ako neko ima bilo kakvo iskustvo sa ovim bilo bi lepo kad bi podelio sa nama.

Vladimir

[ starseed @ 27.08.2009. 20:32 ] @
Vladimire,

Evo, ja bas pre neki dan pootvarah u Intezi gomilu racuna:

-Tekuci - za uplate i isplate u zemlji
-Devizni za primanje loro doznaka iz inostranstva i Visa Elektron karticu ( onako, nikad se ne zna ), a uz to sam dobila i instrukcije od banke za uplate u Eurima i Dolarima ( tu su i IBAN i SWIFT ) - da mogu da primam uplatice
-jos jedan devizni uz Visa internet karticu, da mogu da placam preko interneta

E sad, ne znam da li je to dovoljno ili cu ipak morati da koristim usluge moneybookersa...

Uz sve to, onako u hodu saznam i sledece stvari koje bih mogla takodje da postavim negde kao temu, tj. prvo cu da pretrazim da nema nesto vec slicno:

Kaze mi sluzbenica u banci da obavezno odem do uprve prihoda kako se ne bih iznenadila ako mi na kraju godine stigne da platim porez po osnovi eventualnih uplata na racunima. Odem tamo i pitam sta kao fizicko lice ( koje jos nema registrovan biznis ) treba da uradim da bih regulisala placanje eventualnog poreza, pitam ih takodje da li se porez placa na bilo koju sumu na racunu ili ako predje neku odredjenu sumu i koliki je taj porez da bih znala da ga ukalkulisem u cenu proizvoda. I tu me zena ubaci u corsokak, kaze da moram da se registrujem i da nemam nacina kao fizicko lice to da regulisem, a nisam ni saznala koliki je taj porez.

Takodje, u posti kod zeleznicke stanice mi kazu ( kad sam ih pitala za cene slanja posiljki u inostranstvo po zonama ) da ja ne smem nista da saljem preko poste sto ce da se prodaje, a pogotovo ne nakit jer to podleze izvoznim carinama i opet ne mogu da to radim kao fizicko lice vec moram da nadjem spreditera!!??? Koja glupost! Speditera za maksimalno 20 komada nakita mesecno i to ako me krene prodaja preko interneta. Pricali su samnom kao sa kriminalcem i rekli mi da mogu da zavrsim u zatvoru!!! I to ako me uhvate da saljem nakit kao poklon, a ne robu za prodaju. Ovi iz carine u posti, i tamo sam bila!

Ha, ha! Dzabe IBAN i SWIFT..



[ provlada @ 31.08.2009. 21:02 ] @
Koliko sam ja sad ovo ukapirao porez bi plaćala samo ako imaš otvorenu firmu. Ja mislim da ti kao fizičko lice možes da primaš novac na tvoj račun i da niko neće praviti pitanje odakle ti (ili grešim!!!???). U svakom slučaju mislim da moraš da imaš otvoren račun na moneybookers-u, taj neko ko hoce da kupi tvoj proizvod ti plati a ti njemu pošalješ proizvod. Moneybookers naplaćuje neku proviziju (mislim da je 1,9% od ukupne svote) kao i tvoja banka (različito je od banke do banke, a negde sam pročitao i da ako ostaviš novac recimo 30 dana na računu ne plaćaš ništa a ako podigneš ranije plaćaš proviziju). Što se tiče slanja možes da koristiš DHL, Fedex, TNT.... i to je to. Mislim da nije komplikovano. E sad jedino što recimo DHL neće da prima pošiljke koje imaju dragocene metale.... za ostale nemam pojma. Ja sam još uvek u pregovorima za moj sat pa ako to prođe......javiću ti..... :)

pozzzz
[ starseed @ 01.09.2009. 21:10 ] @
Hmmm, nije bas. Moze da ti stigne na naplatu od poreske uprave iako si samo fizicko lice, doduse verovatno ako imas redovne prilive na tekucem racunu..kad tad ce te pitati odakle ti to, itd.

Meni se cini da cu ja da otvorim firmu, ne bas odmah, ali jednog dana svakako. Ne bezim ja od toga, naprotiv:)!

Hvala u svakom slucaju na informacijama.

Pozz!
[ tdjokic @ 04.08.2010. 13:43 ] @
Citat:
stevan88: dobijete virtualnu adresu u US i nju koristite za kupovinu, a onda vam dostavi paket u Srbiju
Kako se placa tom viadrressu? Kako se placa na sajtovima? Cini mi se, da sam ovde citao da je taj nacin najproblematicniji, to sa virtuelnim adresama. Na nekoliko sajtova su naglasavali da dobijes pravu, fizicku adresu, a koja je u stvarnosti njihova, pa roba stize njima i to ti onda salju. Priznajem, nisam detaljno proucio, mozda i oni imaju nesto slicno.

Ja znam za bolji sajt i to je http://www.forwardit.us. Njima samo napises sta ti treba, dakle adresu sajta, naziv i osobine robe koju zelis da kupis i sacekas malo. Uskoro ti otuda stize obavestenje da su proverili da li je roba na stanju kod prodavca i kazu ti koliko bi te kostalo da ti oni kupe. Uzimaju minimalnu proviziju, a u nju je uracunato i pakovanje robe i slanje ovamo (naravno, tu se misli na nosenje na postu i predaja paketa, ne placanje postarine). Ukoliko se slazes, obavestis ih i salju ti invojs da platis.

Na samom pocetku sam isao preko PayPal-a, jer sam prve porudzbine obavio preko sajta, po onom zvanicnom protokolu tamo. Kad im roba stigne, pisu ti ponovo mejl i nude razlicite opcije slanja iz SAD ovamo. Biras opciju i javis im. E, za ta placanja mi je stigao racun od njih preko Google Checkout, koji nema dodirnih tacaka sa PajPalom, pa sam se kasnije sa njima godovorio da totalno ignorisemo PayPal i sada im pisem preko obicne mejl adrese, ne vise preko zvanicnog sajta. Ukoliko nekoga zanimaju detalji neka mi slobogno pise na PP. Dakle, za ovaj sajt ne moras da se registrujes na PayPal, dovoljna ti je samo kartica, recimo Intesina Internet kartica i sa tim otvoris nalog na Google Checkout i mozes da kupujes preko njih a oni tamo placaju kako znaju i umeju.

[Ovu poruku je menjao Gojko Vujovic dana 06.12.2011. u 20:31 GMT+1]
[ citabeta @ 11.02.2012. 10:09 ] @
Da li je ova tema aktuelna još uvek? Pokušavam da dođem do informacije u vezi sa kupovinom male količine nakita - al' jeste kao plemeniti metal. Nešto sam kupila, od kineza naravno, i paketi mi nisu velike vrednosti - ne bi trebalo da bude problema na carini. Nego se pitam kako će mi to stići ako je po pravilniku poštanskog udruženja zabranjeno slati plemenite metale - pa i nakit u poštanskim pošiljkama.
Ima li neko iskustvo na ovu temu?
[ tdjokic @ 11.02.2012. 10:17 ] @
Pretpostavljam da nisi porucila 2 sipke zlata po 3 kile svaka pa ne verujem da ce da ti prave probleme. Samo ce da otkucaju onaj papiric "Roba - toliko, prevoz - toliko, ukupna carinska osnovica - toliko, carina i PDV - toliko + dovoz na kucnu adresu" i njima lepo.
[ citabeta @ 11.02.2012. 10:25 ] @
Jao, evo razmišljam cele noći - kako će mi to doneti ako je zabranjeno da se u pošiljkama nalaze plemeniti metali... Do sada mi je svašta stizalo, nisam imala problema, lepo mi paket deklarišu kao poklon i umanje vrednost... Al za ovo - naručila sam, platila, pa sada razmišljam o ovoj proceduri od aerodroma do mene.

Ne verujem da će ići na carinski pregled - to je pošiljka zanemarljive vrednosti - nećuuuuu da mi naplaćuju cainu i ostale troškove.....

[Ovu poruku je menjao citabeta dana 11.02.2012. u 11:42 GMT+1]