[ Condor06 @ 02.08.2009. 13:07 ] @
Iscitao sam mnogo, mnogo postova na ovu temu ovdje na ES-u, ali nigdje ne nadjoh bas sve odgovore koji me interesuju (a i teme su stare po 2-3 godine i vise, starije memorije i sl.)...

Naime, kupih pomenutu memoriju prije 3-4 dana, 2 x 2GB (odvojene, nisu one K2 varijante), radi na 1066 MHz, ali na naponu 2.2 V (negdje pise da je na 2.25 V, negdje 2.3 V, ali na modulu pise 2.2 V pa sam u skladu s tim i postavio podesavanja u BIOS-u) i naravno posto po deafultu BIOS bude na 1.8 V i 800 MHz za memoriju, ja odlucih da izvucem max iz svoje, pa procackah po BIOS-u i uradih overclock memorije (neki kazu da ovo uopste nije overclock-ovanje jer je memorija fabricki napravljena da radi na 1066 MHz i 2.2 V, ali nebitno - cackanje sa naponom u BIOS-u je svakako bilo neminovno)!
Postavke su sledece: 2.2 V, 1066 MHz, 5-5-5-15 latencije (takodje po specifikaciju za ovu memoriju), sve to u dual-chanelu i to simetricno (procesor je vec ranije bio klokovan, FSB:DDR2 je 1:1)...

Pustim test, Stress Prime 2004 ORTHOS Edition (onaj "najnoviji", za dvojezgarne procesore) i test prodje preko 10h, tu ga prekinem, kontam da je racunar stabilan!
Bezveze mi padne na pamet da pustim i Memtest86+, i tako dodjoh do novih problema: taman kad sam ga htjeo prekinuti na nekih 10h i nesto minuta, kad greska, samo jedna... Pustim ga da se vrti dalje i evo zadnji put kad je bio na nekih 13h i dalje je bila samo ta jedna greska (screenshot je ovdje: http://img193.imageshack.us/img193/3943/ramerror.jpg)!

Da li bi trebao obracati paznju na ovo? Da li je problem sigurno zbog overclock ili da ipak eksperimentisem i pustim testove na "default-nim" podesavanjima za RAM (800 MHz i 1.8 V)?
I koliko je potrebno da se Memtest vrti da bi bio siguran da je memorija OK (posto on ide beskonacno, koliko znam, ali mora da postoji tacka kada krece iznova sa testiranjem)?

Dosad sam se uvjerio da testovi mogu proci, a da to ne znaci da je sve OK (licno se uvjerio sa prethodnom memorijom), ali ne znam da li vazi i obrnuto (jer mi je racunar u radu stabilan vec dva dana, mada mi je jasno da je i to premalo da bih bilo sta zakljucio - nakon 2 mjeseca je vec druga prica)!?!

Ako je bitno:
Memtest86+ je verzija 1.65 (sa Hiren's Boot CD, v8.5, ako se ne varam)!

Hvala unaprijed!
Pozdrav!
[ Ha-Nocri @ 02.08.2009. 14:07 ] @
Što ne probaš sa novijim verzijama programa? Već sam i zaboravio na Otrhos, imaš Prime95 verziju koja je izašla 2009. godine, blend test specijalno za memoriju. I MemTest86+ verzija 2.11.

Sa samo tom jednom greškom ja bih rekao da ti je sistem stabilan i da teško da ćeš naleteti na probleme osim ako nisu softverske prirode. Ja posle OC-a memorije pustim preko noći Prime95 blend i ako ne prijavi greške ja smatram da je sistem stabilan. Bolje bi bilo odraditi MemTest86+ doduše...

I da, on vrti beskonačno...

http://www.softpedia.com/get/Others/Home-Education/Prime95.shtml
[ Condor06 @ 03.08.2009. 09:08 ] @
Hvala, Ha-Nocri, na odgovoru...

Uradio sam kako si predlozio, sinoc sam pustio Prime95, nakon nekih 7h sve je OK, ostavio sam ga da radi jos nekih 9-10 sati jer sam sad svakako na poslu... Cini mi se da je ovaj test za memoriju na Prime95 identican onom na vremesnom Orthos-u, mozda grijesim ali ako jeste, taj test mi je vec prolazio bez problema!

Veceras cu pustiti i novi MemTest86+, pa javim kakvo je stanje nakon toga...

P.S. Juce mi se nakon silnih testova sa raznim programima urusio sistem, znaci restart u idle rezimu!!! Prije toga sam pustao testove na "OCCT Perestroïka v3.1.0", on mjeri odstupanja napona od predvidjenih vrijednosti i pravi grafove, sadrzi dva testa za CPU, jedan test mi nije prosao (mada nisam ukontao gdje je problem, program je malo konfuzan), drugi jeste prosao - kada je sve ovo zavrsio i racunar mirovao, tada je nastupio pomenuti restart - cini se da mi je racunar ipak nestabilan!?
[ Ha-Nocri @ 03.08.2009. 13:40 ] @
Da, Prime95 je valjda zamena za Orthos... kakogod bilo slični su, s tim da je Prime noviji i njega koriste overklokeri danas. Koriste i OCCT... i ja sam ga probao, ali kao što kažeš program je malo konfuzan, tako da se nisam udubljivao u tematiku jer mislim da je Prime95 sasvim dovoljan za test overkloka procesora (small FFTs test) i memorije, pored MemTest-a naravno.

Ti najbolje možeš osetiti da li ti je sistem stabilan ili nije, posebno kada malo duže budeš radio na njemu. Ako nije stabilan prvo treba pregledati softverski deo, pa tek onda hardver gde se obično prvo kreće od testiranja memorije osim ako simptomi nisu baš specifični za neki drugi komad hardvera...
[ Condor06 @ 03.08.2009. 14:13 ] @
OK, sad je MemTest86+ (nova verzija) na redu, pusticu ga cim dodjem kuci, mislim da ce mi on dati neke odgovore (prilicno sam ubijedjen da nisam dobro overklokovao RAM, mada nema neke mudrosti, mozda me i ploca zeza)...

Jedno pitanje u vezi povecanja napona RAM-a na Gigabyte-ovim plocama: ponudio mi je sabirke, tipa: +0.1, +0.2, +0.3, +0.4, +0.5 i +0.6 , prva dva su normalana, druga dva su rozo-ljubicaste boje, zadnja dva (+0.5 i +0.6) su crvene boje - zakljucio sam da je sve od +0.5 KRITICNO, ali da li to i u praksi znaci da bas ne bih trebao postavljati RAM na te napone???
Primjera radi, +0.5 ce postaviti memoriju na 2.3V (kontam da se ovi "sabirci" dodaju na default-nih 1.8V) sto bi mozda bilo resenje mog problema, ali nisam se usudio zbog ove crvene boje!?

Trenutno mi je RAM na 2.2V (znaci +0.4V je selektovano u BIOS-u), kako izmedju ostalog i pise na Kingston RAM-u (za 1066 MHz), ali citao sam da podizanje napona cesto pomaze - kakve mogu biti posledice pod pretpostavkom da je podizanje u razumnim granicama (osim pregrevanja memorije)?
[ JOJO847 @ 03.08.2009. 14:50 ] @
opcenito podizanjem napona u razumnim granicama utjeces na stabilnost kako kod CPU-a tako i memorije, neko pravilo je da ides na prvi stabilan napon (krenuvsi od donje granice naravno)

glede ove memorije, obrati paznju na datasheet "This module has been tested to run at DDR2 1066MHz at a latency timing of 5-5-5-15 at 2.2V"
http://www.valueram.com/datasheets/KHX8500D2_2G.pdf

Takodjer, koristi se i ocitanjima stvarnih vrijednosti u BIOS-u za napon da vidis koliko doista jest napon.

[ Condor06 @ 03.08.2009. 15:17 ] @
Hvala JOJO847, procitao sam taj datasheet jos prije ugradnje memorije, i na samom memorijskom modulu pise isto (1066 MHz na 2.2 V), ali ovdje za tu istu memoriju pise 2.25 V, pa sam zato spomenuo dalje podizanje napona!
Svakako cu ici na svoju odgovornost sa tim, samo me interesuje da li to crveno upozorenje na Gigabyte-ovim plocama zaista treba uzeti za ozbiljno, tj. da li bih smjeo postaviti tu vrijednost kada bih imao memoriju koja radi npr. na 2.3 V po specifikaciji?

Napone sam mjerio, sutra cu okaciti tacna odstupanja, sad znam sigurno da je napon na RAM-u bio uglavnom na 2.19V, vrlo kratko u nekim momentima i na 2.18V, ali manje od toga ne! Ne znam koliko je to veliko odstupanje za RAM, ali zbog toga sam i dosao na ideju da podignem napon na vrijednost blizoj 2.25V (kao sto pise na linku koji sam ostavio)!
[ JOJO847 @ 03.08.2009. 22:44 ] @
to uzmi kao neki max max napon, tih 2.25V.

kad podesis na 2.2V vidi koja su ti stvarna ocitanja, trebalo bi da radi na 1066.

ako nece, vidi testiranjem kako se ponasa na defultnim postavkama (znaci 1,8V 800Mhz)
[ Condor06 @ 04.08.2009. 10:10 ] @
Kad je na 2.2 V, stvarna ocitavanja su 2.18 V do 2.19 V, mislim da to nisu velika odstupanja!

Inace, juce sam pustio novi Memtest86+ (verzija 2.11), radio punih 18h, i on je prosao bez greske, i dosao sam do surove istine: nije problem u RAM-u ocigledno!
Prije nesto manje od mjesec dana imao sam cudan problem, ako nekog ne mrzi moze ovdje procitati vise o tome... Tada je zakljucak bio da mi je crkao RAM (inace, Kingmax, takodje na 1066 MHz, samo je radio na default-nih 1.8 V)!
Jutros skontah da isti problem imam i sa novim RAM-om, ali samo kada radi na 1066 MHz, na 800 MHz nema problem, znaci, dzabe sam pukao oko 50-ak eura za novi RAM jer je stari bio ispravan... Problem je ili u ploci, ili u procesoru, ili ja nesto ne radim kako treba pri overkloku (vjerujem da sam previse nafurao FSB - 533 MHz, ovo sam uradio da bih imao FSB:DRAM = 1:1)...

Jos cu istestirati i isprobati razne kombinacije podeasavanja u BIOS-u, ali jedno je sigurno - racunar radi sasvim normalno na deafult-nim podesavanjima (pri kojim ovaj RAM radi na 800 MHz)!
Evo par screenshot-ova BIOS-a prilikom overkloka:
http://img11.imageshack.us/img11/4628/bios1e.jpg
http://img35.imageshack.us/img35/3787/bios2k.jpg
http://img524.imageshack.us/img524/6510/bios3.jpg

Ako iko ima bilo kakvu ideju gdje grijesim...?
[ Ha-Nocri @ 04.08.2009. 13:08 ] @
Da, i ja sam nailazio po internetu na dosta korisnika koji su negde pročitali ili čuli od nekoga da je 1:1 odnos najbolji, mada ja ne vidim kakve to ima veze sa brzinom. Bitna je frekvencija FSB-a i komponenti, a odnos bi trebao da je nebitan, ali ko zna. Postoji sigurno dosta tema o tome na internetu pošto verujem da mnogima nije jasno. Imam AMD tako da o tome znam tek toliko koliko sam usput pročitao. Koji procesor imaš btw?

Da li ti je sistem nestabilan i sa nižim FSB-om? Vidim i da postoji opcija FSB Voltage u bios-u, možda bi to mogao malo da povećaš i vidiš kako će se sistem ponašati?

Što se memorije tiče, sledeće što možeš pokušati je da izvadiš jedan modul i posmatraš stabilnost. Zatim drugi, pa u različitim slotovima itd... možeš i svaku postavku posebno da testiraš MemTest-om. Ali čak i kada memtest ne prijavi grešku opet ne možeš biti 100% siguran da ti je memorija ispravna.

U vezi napona... da li ti je memorija vrela? Viđao sam u specifikacijama za neke module gde proizvođač navodi da imaš garanciju dok ne pređeš određenu granicu, mislim da je 2.3V bilo u pitanju za neku OCZ memoriju. Mada i mnogo veća voltaža ne bi trebalo da smeta memoriji ako je hladiš, no ja to ne bi pokušavao. Za moj ukus i 2.2V je previše, ali ima likova koji su dugo vremena koristili čak 2.6V ili više, na kvalitetnijoj memoriji doduše sa boljim heat-spreaders-ima...
[ Condor06 @ 04.08.2009. 13:42 ] @
Procesor je Intel E8300... Btw, evo moje konfiguracije:

- Gigabyte GA-EP35-DS3 (rev. 2.1)
- Intel Core 2 Duo E8300
- Kingston KHX8500D2/2G x2 (u dual-channelu su)
- WD 80GB
- MSI NX8400GS-TD256E
- Chieftec LBX-02-B-B-B
- LC Power LC6550G 550 W

(ne obracajte paznju na neke disproporcije, to je samo trenutno ;) )

Inace, koliko sam dosad uspjeo upratiti, na nizim FSB-ovima nije dolazilo do nestabilnosti, a radio je bas dugo na default-nih 333 MHz i par dana na 400 MHz (takt je tada bio 3.2 GHz, to je bilo kada sam testirao prethodnu RAM memoriju)!

OK, pokusacu i sa testiranjem memorije raznim rotacijama modula, ali najprije cu pokusati otkloniti druge sumnje! Mada mi je jasno, kao sto si i sam rekao, Ha-Nocri, da ti testovi ne moraju nista da znace (licno sam se uvjerio)!

Sto se tice temperature memorije, pa eto prilikom testiranja Memtest-om stavljao sam prst na nju, jedan modul je bio topal, drugi je bio na granici bola, tj. toliko topao/vreo da drzeci prst nekih 10ak sec mogu izdrzati, a poslije toga me vec przi (razlika u temperaturama je vjerovatno bila posledica sto je memtest prolazio bas drugih 2048 MB, to sam upratio)!

Krenucu danas sa detaljnim testiranjima, dizanjem voltaza, promjena FSB-a i sl., pa cu javiti kako napredujem... Sad me jedino buni da li je FSB od 533 MHz prevelik, posto evo vec neko vrijeme google-am i citam overclock-erske forume i gotovo niko nikad ne podize toliko magistralu, vec uglavnom mnozilac (iako sam negdje ovdje na forumu procitao da je takt bolje dizati podizanjem FSB-a koliko je to moguce, nego podizanjem mnozioca)!?
[ Ha-Nocri @ 04.08.2009. 14:06 ] @
Jeste baš visok FSB, ali je to mnogo lakše postići sa c2d nego sa c2q procesorima i zavisi i od kvaliteta ploče. Povećanjem FSB-a dobija se na performansama jer je u pitanju magistrala preko koje komponente razmenjuju podatke. FSB može biti usko grlo, mada kod tebe to sigurno nije slučaj sa 533MHz, teško da šta može da ispunu toliki bendwidth XD
Kod AMD-a recimo je druga priča, povećanjem FSB-a ne dobija se na performansama jer to ustvari nije nikakva magistrala (i ne zove se FSB nego HT Ref. Clock, ali se staro ime koristi iz navike i da ne bi zbunjivali početnike). Zato je mnogo logičnije korišćenje Black Edition procesora sa otključanim množiocem kod AMD platformi. Plus je OC mnogo lakši.

Imaš dosta testova na netu o uticaju brzine FSB-a na performanse sistema. Ja sam čitao jedan u kome je pokazano da je sistem sa DDR3 memorija na 1600MHz tek sa FSB-om preko 400MHz uspeo da bude brži od ekvivalentnog sistema sa DDR2 1066MHz. Ali opet kažem, poštno imam AMD nisam se previše udubljivao u tematiku, ali mislim da nema potrebe za 533MHz... Uostalom možeš izmeriti, ima Everest u sebi dobar test za merenje brzine memorije...
[ Condor06 @ 04.08.2009. 14:19 ] @
Hvala, Ha-Nocri!
533 MHz sam stavio samo iz razloga da bih izvukao maximum iz memorije, tj. da bih imao famozni 1:1 odnos (jer je memorija na 1066)...
Jos cu se malo poigrati podizanjem voltaze FSB-a ili pak procesora, ako ne uspijem natjerati da radi, onda cu naravno odustati od tih 533! ;)

I da, nigdje nisam vidjeo podatak, tj. da neki program moze ocitati koliki je napon FSB-a!? Kako onda da znam za koliko da ga podignem kada nemam predstave koliki je default-ni? Ili mozda pise u BIOS-u negdje!?
[ Condor06 @ 07.08.2009. 14:43 ] @
Igrao sam se malo sa naponima FSB-a i procesora, i... 533 MHz je nemoguce postici, bar ne sa ovom plocom, procesorom i memorijom!
Pri svakom povecanju napona procesor bi se sve vise grijao, a problem je bio isti: brljavljenje sa fajlovima (korumpiranje, najlakse ispitati na multipart arhivama, sto sam i cinio), a s obzirom na to, stabilnost/nestabilnost nisam ni ispitivao, jer nema svrhe ako ce mi racunar nakon overclock-a unistavati sadrzaj!

Sad testiram sa 500 MHz FSB, da vidim hoce li to izgurati?!
Ako neko nadje neki primjer gdje covjek uradio overclock Intelovog Core2Duo ili Quad procesora pri cemu je (uspjesno) uspjeo izgurati 533 MHz FSB, volio bih da mi ovdje ostavi link!? ;)

P.S. Sve u svemu, skontao sam sta mi pravi, tj. "je pravilo" problem, sad samo malo eksperimentisem, pa cu rezultat overclock-a napisati ovdje na ES u temi predvidjenoj za to!

Pozdrav!
[ Ha-Nocri @ 07.08.2009. 16:05 ] @
Na CPU-Z je najviše izmereno 735 MHz FSB koliko se sećam, tako da verujem da ih ima jako jako puno iznad 600. c2d je u pitanju naravno, jer kao što sam rekao mnogo je lakše sa njim...
[ Condor06 @ 07.08.2009. 16:32 ] @
Vjerujem da ima izuzetnih rezultata, ali u ovih mojih dan-dva google-anja za OC rezultatima, nisam nalijetao na te extremne, bilo ih je max na 500 MHz (mada nisam ni postavljao Google-u upite direktno trazeci bas te sa FSB-om vecim od 500 MHz)...
Evo bas i ovdje na ES-u, u temi o OC rezultatima, ima lik koji je Quad-a (Q9550 cini mi se) natjerao na 4.7 GHz sa FSB-om 550 MHz (to je najvise sto sam ja vidjeo do sada)!
[ Ha-Nocri @ 07.08.2009. 19:21 ] @
http://valid.canardpc.com/records.php
[ Condor06 @ 08.08.2009. 19:46 ] @
Hvala Ha-Nocri, za ovaj link!

Sto se mene tice, za sada mi fercera na 500 MHz FSB, ali tek treba da pustim neke testove! Vec na 505 MHz opet ista brljotina...

Poz
[ Ha-Nocri @ 09.08.2009. 22:46 ] @
cool, pa javi kako napreduje testiranje...
[ Condor06 @ 11.08.2009. 16:11 ] @
Svi testovi prosli: Prime95 (5+ sati), Memtest86+ (7+ sati), OCCT CPU Test, OCCT Linpack Test!

Masina je za sada stabilna i u svakodnevnom radu (vec par dana), TV kartica vise ne zeza (a imao sam ranije problem na vecem FSB-u, mada mi nije jasno zasto je do toga dolazilo, s obzirom da je kartica, naravno, na PCI slotu!?), a nema problema ni sa korumpiranjem fajlova prilikom kopiranja velike kolicine istih (takodje problem koji sam imao sa vecim FSB-om)...

Cini se da je to-to, dostigao sam 500 MHz FSB, ali doduse sa dosta malim taktom procesora (3 GHz) - ovih dana pokusacu ga malo jace klokovati, koliko mi bude dozvoljavao box kuler!
[ JOJO847 @ 11.08.2009. 19:24 ] @
Condore, ima smisla ovo sa PCI karticom; kako mijenjas frekvenciju FSB-a (odnosi se na o ve divlje tj nestandardne frekvencije) tako s njom mijenjas i frekvencije drugih sabirnica, medju kojima i PCI.
[ Condor06 @ 12.08.2009. 11:07 ] @
Hm, nisam imao pojma da se sa promjenom frekvencije FSB-a automatski mijenja i frekvencija PCI magistrale (kao i ostalih), mislio sam da one ostaju na default-nim vrijednostima dok god se manuelno ne podese (a cini mi se da postoji opcija za to u BIOS-u, bar kod mene, ali nisam dirao)...

Od sad cu imati na umu, zahvaljujem JOJO847!
[ Condor06 @ 14.08.2009. 10:20 ] @
Evo konacnih rezultata: overclock-ovao sam ga na 3.5 GHz, sa manjim podizanjem napona koji je sada 1.120 V na idle i 1.104 V pod opterecenjem, nisam siguran da li Vcore smije ovako da varira pod opterecenjem, ali kakogod (nisam ni pokusavao da idem preko ovoga sa box kulerom, da ga ipak ne terorisem dok ne kupim dobro hladjenje)! FSB je 500 MHz, RAM na 1000 MHz (5-5-5-15)...

Svi testovi prosli: Prime95, Memtest, cak i OCCT LINPACK test koji nenormalno stresa procesor - ovaj test je znatno zahtjevniji od Prime-ovog, recimo Prime95 mi je prolazio i na nizem naponu, ali pribjegao sam dodatnom podizanju istog (za jednu ponudjenu vrijednost u BIOS-u), jer OCCT nije prolazio na tom malo nizem...

Poz