[ Fedya @ 07.08.2009. 14:09 ] @
Znamo da je veliki broj ex-yu rock stvari obradjeno od stranih bendova, ali bih voleo da napravimo listu sta je od cega obradjeno, voleo bih da iskopam originale.

Ja cu da navedem stvari koje znam da su obrade, a vi dodavajte sta znate :)

Azra - Usne vrele Visnje = stara Irska (i kasnije obradjena od Bob Dylan-a) Lily of the West
Zabranjeno Pusenje - Zenica blues = Johnny Cash - San Quentin
Riblja Corba - Kad sam bio mlad = Animals - When I was Young
Riblja Corba - Zelena trava doma mog = Tom Jones - Green Green Grass Of Home

sigurno ima jos ociglednijih ali sad ne mogu da se setim...
[ acaradio @ 07.08.2009. 19:30 ] @
Elektricni orgazam - Bejbe ti nisi tu - Out Of Time (Rolling Stones)
FIT - Zvoni telefon - Hanging On The Telephone (The Nerves, Blondie)
Vampiri - Rama Lama Ding Dong (The Edsels)
Eva Braun - Aljaska - Stephanie Says (Velvet Underground)
Riblja Corba - Zadnji voz za Cacak - The Last Train To Clarksville (The Monkees)
Cacadou Look - Tako lako - It's So Easy (Buddy Holly, Linda Ronstadt)
Idoli - Hajde - Come On (Chuck Berry, Rolling Stones)
Korni grupa - Sonata - Moonlight Sonata (Beethoven) kompletno skinuta instrumentalna pratnja
Pekinska patka - Stop stop, necu vise disko - Stop Stop Stop (The Hollies)
Oktobar 1864 - Nadji me - Reach Out, I'll Be There (Four Tops, Gloria Gaynor)
Anica Dobra - Hodam sad kao zombi - I Walked With A Zombie (Roky Erickson & The Aliens)

...itd itd...


Da ne pominjem Bregovica, megaplagijatora i njegove "pozajmice". Nikada nije imao obicaj da navede odakle je drpio motiv ili celu pesmu, bez obzira sto se to uvek videlo iz aviona:
Ne spavaj mala moja = Rock'n'Roll Music - Chuck Berry
Sta bi dao da si na mom mjestu = I Am The Dance Of Ages - Argent
Oktobar je, pocinje sezona kisa (za Zdravka Colica) = Hold The Line - Toto
...a to su samo neke, one najociglednije.


[Ovu poruku je menjao acaradio dana 07.08.2009. u 20:42 GMT+1]
[ enes_k1 @ 10.08.2009. 12:03 ] @
Jel moze neko da napise jos naslova ? Pravim sebi kompilaciju uporednu. Hvala
[ sasa_vidic @ 10.08.2009. 12:37 ] @
Citat:
Fedya: Znamo da je veliki broj ex-yu rock stvari obradjeno od stranih bendova, ali bih voleo da napravimo listu sta je od cega obradjeno, voleo bih da iskopam originale.
.........................

sigurno ima jos ociglednijih ali sad ne mogu da se setim...



Kopaćeš mnogo, jer u suštini 90% pesama od 1970-1990. god. sa EX-YU prostora su prepevi, najčešće sa engleskog jezika.

Maltene kompletan opus pank roka je pozajmljen od engleza,
baladice i šlageri su u velikoj meri francuske i ruske.
a ima i mnogo upliva grčke muzike, mada je više vezana za narodnjake.


Spisak je toliko dugačak da nema smisla praviti ga.

I da, Bregović je ubedljivo najviše pozajmljivao sa sve svojim potpisom. Čovek je jednostavno uspeo da napravi
muzičku imperiju sa 1% svog kreativnog učešća.
[ Fedya @ 10.08.2009. 13:06 ] @
Citat:
enes_k1: Jel moze neko da napise jos naslova ? Pravim sebi kompilaciju uporednu. Hvala


Viktorija - Samo teraj ti po svome = Bon Jovi - Born To Be My Baby

Citat:
sasa_vidic: I da, Bregović je ubedljivo najviše pozajmljivao sa sve svojim potpisom. Čovek je jednostavno uspeo da napravi
muzičku imperiju sa 1% svog kreativnog učešća.


Hoces da kazes da su gotovo sve pesme Dugmeta prepevi? Jel moze neko da baci jos naslova, posebno od Dugmeta, sad sam se zainteresovao :P
[ Bartman @ 10.08.2009. 13:21 ] @
Alan Slavica - Sa tobom našao sam sreću = Richard Marx - Hazard
Nada Knežević - Moja Prva ljubav (reklama za VIP) = Roy Orbson - Little Runaway
[ acaradio @ 10.08.2009. 13:41 ] @
Najveci broj direktnih prepeva objavljen je tokom sezdesetih godina (ali uz obavezno navodjenje originalnog autora, pa cak i naziva originalne pesme). Slager izvodjaci su se dosta oslanjali na veoma uticajni festival San Remo i druge tadasnje "lakonotne" standarde, dok su rani rockeri (Siluete, Elipse, Dzentlmeni, Zlatni decaci...) uglavnom skidali pop hitove koje bi culi na Radio Luksemburgu i nabacivali svoj tekst.

Evo jos jedne direktne obrade:
Viktorija - Sami sami = Yummy Yummi (Ohio Express)


Citat:
Fedya: Hoces da kazes da su gotovo sve pesme Dugmeta prepevi? Jel moze neko da baci jos naslova, posebno od Dugmeta, sad sam se zainteresovao :P

Nisu bas prepevi, ali su te pesme Dugmeta pune "pozajmljenih" motiva, fraza, prelaza, aranzmanskih resenja, pa cak i melodijskih linija.
Evo nekih koje nisu prepisane, ali je jasno odakle su uzeti motivi:
Bekrija si, cijelo selo vice = Ballroom Blitz (The Sweet)
Blues za moju bivsu dragu = Since I've Been Loving You (Led Zeppelin)
Izgledala je malo cudno... = In Zaire (Johnny Wakelin)
Sve ce to mila moja... = Sebastian (Steve Harley & Cockney Rebel)

Bregovic je cak insistirao (bar se tako pricalo tada) da bas-papucica Ipetovih bubnjeva bude nepodmazana, da bi se culo njeno skripanje kao kod Zeppelina.


[Ovu poruku je menjao acaradio dana 10.08.2009. u 14:53 GMT+1]
[ Nenad Andrić @ 10.08.2009. 14:05 ] @
Bijelo dugme - Meni se ne spava -> Yes - Owner of a Lonely Heart (nije obrada u potpunosti, samo početna tema)
Griva - Devojka biserne kose -> Omega - Gyöngyhajú lány (Pearls In Her Hair)
Riblja Čorba - Danas nema mleka -> Herman's hermits - No Milk Today
Riblja Čorba - Ljubomorko -> John Lenon - Jealous guy
Riblja Čorba - Crna Gora, Bar -> Chuck Berry - Memphis, Tennessee
Riblja Čorba - Daj mi lovu -> The Who - Boris the spider
[ anakin14 @ 10.08.2009. 17:54 ] @
Sve ce to mila moja... = Sebastian (Steve Harley & Cockney Rebel)

izmedju ove dve pesme nema apsolutno nikakve slicnosti
[ Nothingman @ 10.08.2009. 18:34 ] @
Bijelo dugme - Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo (slicnosti sa "Eye of the tiger" od Survivor).

Moje srce, moja kuco stara,
Moja dunjo iz ormara,
Moja nevjesto, moja ljepotice,
Moja sirota kraljice

... of the tiger :)

Ovdje kome ne porastu zubi,
E, kukala mu mati
Ovdje nikad nece copor naci,
Ko ne nauci urlati

... of the tiger :)
[ acaradio @ 10.08.2009. 21:15 ] @
Citat:
anakin14: Sve ce to mila moja... = Sebastian (Steve Harley & Cockney Rebel)

izmedju ove dve pesme nema apsolutno nikakve slicnosti


Nema slicnosti u melodiji i promenama, ali aranzman je slicno postavljen (hor, orkestracija). I pesma "Kad zaboravis juli" ima tih elemenata. Mada su Rihtman i Borisavljevic radili orkestraciju, ne sumnjam da je to Bregoviceva ideja.
[ acaradio @ 10.08.2009. 21:52 ] @

Bregoviceve uspomene iz osnovne skole (karikatura iz casopisa Dzuboks):



[ anakin14 @ 11.08.2009. 14:27 ] @
au brate, ti si upravo rekao da je izbor instrumenata u izvodjenu slican? i da je aranzman slican ( a i tu se ne oseca mnogo slicnosti )... moja poenta da bez kopirane harmonije i melodije nema plagijata... ovo sto si ti rekao je ekvivalentno tome da kazemo da su rambo i rocky plagijati je storyline ide slicno a i u oba filma glumi stalone...

sa druge strane:
Bijelo dugme - Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo (slicnosti sa "Eye of the tiger" od Survivor).

nije slican - vec je cist plagijat, zato sto refren nije slican vec do takta iskopiran, dok je melodija strofe takodje ista kao i kod survivor-a samo nakacena na drugu harmoniju pa deluje drugacije.
[ anakin14 @ 11.08.2009. 14:47 ] @
Bijelo dugme - Meni se ne spava -> Yes - Owner of a Lonely Heart (nije obrada u potpunosti, samo početna tema)

takodje nemaju veze jedna sa drugom cak ni pocetna tema... uvek se pricalo da je Brega pesmu "ako ima boga" ukrao od YES-a gde dva rifa stvarno lice, ali opet se pesma ne moze smatrati plagijatom...

i nije mi jasno sto se postavljaju ovde pesme koje "lice", pa takvih ima milion. Dajte da se postavljaju samo pravi plagijati.
[ enes_k1 @ 11.08.2009. 15:11 ] @
Evo da i ja dodam nesto :

1. Tonic - If You Could Only See Dino Merlin - Kad Si Rekla Da Me Voliš

2. Luca Carboni – Farfallina Dino Merlin – Paša Moj Solidni

3. Prince - When doves cry Dino Merlin - Ostace istine dvije

4. UB40 - zaboravio sam naslov pjesme Dino Merlin - Mjesecina

Ima tu i Jacksonovih stvari ...

Mamas and papas = California dreaming Plavi orkestar - Neka ljubi se istok i zapad


p.s. ako ovako nastavimo, od cuvenog ex-yu pop rocka nece ostati nista :)

[Ovu poruku je menjao enes_k1 dana 11.08.2009. u 16:41 GMT+1]
[ R A V E N @ 11.08.2009. 15:40 ] @
Također, Dino Merlin - Ostat Će Istine Dvije (Kao Nikad' Prije) ima glavnu melodijsku temu uzetu od Prince - When Doves Cry iz 1984.-e.
[ zmau @ 11.08.2009. 16:47 ] @
Azra – zadovoljština je rollingstones – satisfaction.
Azrin Džoni budi dobar je inspirisan Čak Berijevim Johnny B good.
Atheist rap su svirali Felicita, što je valjda neki žabarski šlager.
Eyesburn imaju sjajnu obradu Marlijevog Exodus-a.
Cipjonka od Goblina je ruski narodnjak.
Goblini su svirali i No fun od Stoogesa.
Mlohava ćuna od Hladnog piva je Let it be.
Rex illusivi su svirali James Brownov Sex machine.
Dejan Cukić je obradio Come together od Bitlsa (i zove se Zajedno).
Bajaga i instruktori – Vidi šta sam ti uradio od pesme, mama je ustvari Melanie Safka - Look What They've Done To My Song, Ma.
Psihomodo pop su svirali Ramonu od Ramonsa i Telegram Sam od T Rexa.

[Ovu poruku je menjao zmau dana 11.08.2009. u 18:10 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao zmau dana 11.08.2009. u 18:11 GMT+1]
[ R A V E N @ 11.08.2009. 18:42 ] @
Auuuu, pa zar je to tako?

Mislim, ja ne slušam tu rock/pop muziku, ali ju je nemoguće izbjeći, te znam neke od tih pjesema, no međutim nisam znao da je kopiranje toliko rašireno, ili da je čak postalo pravilo?

Hajde, znao sam za Gorana Bregovića, ali u tolikoj mjeri? Neobično mi je da i ljudi koji vole tu muziku izgleda da nemaju problema sa činjenicom da su grupe i muzičari koje toliko cijene upravo zbog tih pjesama stekli tu slavu kopirajući plodove nečije tuđe kreativnosti?!!

A ja baš mislio slušajući nekadašnje hitove:"Nema šta, baš je Ex-YU bila na svjetskom nivou što se tiče popularne muzike."

A to za Plavi Orkestar me ne iznenađuje. Ne bi me iznenadilo ni to da se utvrdi da je cjelokupna njihova diskografija prekopirana, jer njihova muzika toliko podsjeća na onaj veoma rani rock'n'roll, (ne znam tačan naziv tog pravca, rockabilly?) da je bilo prirodno zaključiti da su to jednostavno pokupili negdje. Zapravo, kad bolje razmislim, očito je da su se furali na Beatlese.

Uglavnom, mislio sam da je besramno kopiranje pjesama ili čak čitavih albuma bilo proizvod isključivo turbofolkerskog vremena.
[ mrle 011 @ 11.08.2009. 19:35 ] @
Citat:
zmau: ...
Dejan Cukić je obradio ....


... i kad dzeger pusti kosu, pusti i cukic.
kad se dzeger osisa, osisa se i cukic.

ne znam dal' se i to racuna u obrade i plagijate.
[ zmau @ 11.08.2009. 22:08 ] @
Citat:
nisam znao da je kopiranje toliko rašireno, ili da je čak postalo pravilo

Ne bih rekao da je baš rašireno, ako sam se setio ukupno desetak pesmica. Čak sam se - preslišavajući se - pomalo začudio što nisam našao više obrada, i recimo ne mogu da se setim da su EKV i Brejkersi svirali išta tuđe.

Citat:
Neobično mi je da i ljudi koji vole tu muziku izgleda da nemaju problema sa činjenicom da su grupe i muzičari koje toliko cijene upravo zbog tih pjesama stekli tu slavu kopirajući plodove nečije tuđe kreativnosti?!!

Hm, izgleda da moramo jasnije da razgraničimo neke stvari. Šta je obrada a šta plagijat. Kad recimo Džoni svira zadovoljštinu, jasno je da čovek uopšte ne krije o kojoj originalnoj pesmi je reč (ipak je u pitanju ultramegagiga hitčina), i da nam svira neko svoje viđenje satisfactiona. Goblini sviraju No fun u originalu i ja to shvatam kao njihovu želju da prezentuju svojoj publici ono što oni slušaju. I to mi je do jaja. Kada Mile iz Hladnog piva na Let it be melodiju otpeva al' tako mi treba kad pijem ko smuk / reko sam sebi već milion puta / neću pijan forsirati fuk / jer će bit' mlohava ćuna , to može samo da bude još duhovitije nego na neku originalnu melodiju.
I ja ne da nemam problem sa ovakvim pristupima tuđem materijalu, nego mi je baš zanimljivo da čujem tako nešto.
I ne bih nikako ovakve stvari trpao u isti koš sa Bregovićevim poslovanjem ili daleko bilo naručivanjem pesama od Marine i Fute.
[ Nabukodonosor @ 11.08.2009. 23:46 ] @
Zdravko Colic - April u Beogradu....neka francuska sansona...
[ Nothingman @ 12.08.2009. 10:50 ] @
Citat:
anakin14:
sa druge strane:
Bijelo dugme - Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo (slicnosti sa "Eye of the tiger" od Survivor).

nije slican - vec je cist plagijat, zato sto refren nije slican vec do takta iskopiran, dok je melodija strofe takodje ista kao i kod survivor-a samo nakacena na drugu harmoniju pa deluje drugacije.


Pa kad kazem slichnosti mislim na to da te dve pesme nemaju isti refren. Kod Bregovica je refren "Jugoslavijo na noge pevaj nek te chuju..." a kod "eye of the tiger" je refren onaj deo o kome si ti prichao i koji je Bregovic ubacio u svoju pesmu :)
Znachi, posto obe pesme imaju delove koji ne postoje u drugoj pesmi, samo zbog toga sam napisao "slichnosti" :)

[ anakin14 @ 12.08.2009. 11:08 ] @
plagijat je kada ima vise od cetiri identicna takta...
a ovde ljudi navode i covere i autorske obrade...
[ Fedya @ 12.08.2009. 11:38 ] @
Ne vidim zasto bi nam smetalo, niti smatram da je to nesto lose.

Prvo u nasoj zemlji do nedavno nije postojao zakon o zastiti intelektulne svojine (ili je postojao ali nije bilo kotrole, sve jedno).

Znaci bilo je ok i sa moralne i sa zakonske strane, zasto da ne? Posebno sto zbog raznih izolacija i samoizolacija, sto zbog nepoznavanja jezika, kontakt sa stranom muzikom je za dobar deo stanovnistva bio minimalan, i obrade bi na neki uvrnuti nacin mogli tretirati kao donosenje zapadne kulture u Yugu.

Moje inicijalno pitanje nije bilo iz razloga da krtikujem nego vise iz radoznalosti, mnoge od tih stranih stvari nisam cuo, a odrastao sam na toj muzici ;)
[ stonex @ 13.08.2009. 00:05 ] @
Koliko je meni poznato, svi hitovi ˝El. orgazma˝ su obrade stranih hitova , nijedna autorska pesma .
[ zmau @ 13.08.2009. 08:48 ] @
Pa kad ti je već poznato, a ti nam ispiši neke konkretne nazive, obzirom da ja ne prepoznajem ništa osim out of time.
[ R A V E N @ 13.08.2009. 12:36 ] @
Citat:
Fedya: Ne vidim zasto bi nam smetalo, niti smatram da je to nesto lose.

...

Znaci bilo je ok i sa moralne i sa zakonske strane, zasto da ne?

...


Ne razumijem tvoju poentu ovdje, znači hajmo prepisivati/uzimati iz književnih djela, hajmo preslikavati umjetničke slike, hajmo prepisivati naučne radove i doktorske disertacije, hajmo prepisivati na ispitima...?!! Hajmo prepisati nečiju cijelu kulturu/historiju ako nam ta više odgovara nego naša sopstvena (ili čak ako je nemamo) ?

Citat:
zmau:Kada Mile iz Hladnog piva na Let it be melodiju otpeva al' tako mi treba kad pijem ko smuk / reko sam sebi već milion puta / neću pijan forsirati fuk / jer će bit' mlohava ćuna , to može samo da bude još duhovitije nego na neku originalnu melodiju.


Naravno da je to odmah pristupačnije našem svijetu kada koriste nama poznata jezička sredstva, nego nešto na engleskom jeziku.
[ Fedya @ 13.08.2009. 12:43 ] @
Ne nisam to rekao, ogranicio sam se na vreme kada su te pesme stvarane.

Danasnje vreme je ipak drugacije. I nisam imao neku poentu, nego je to bio odgovor na pitanje kako mozemo da slusamo nesto sto znamo da je kradeno. Slusali smo zato sto je to bilo najbolje sto je moglo da se nadje.

A sto se kopiranja kulture tice, to mi je sasvim ok... krajnje je vreme da se uvede bar neka kultura, pa makar bila i kradena :P
[ chkalja @ 13.08.2009. 13:01 ] @
Dosta pesama Tonija Montana su obrade

10 godina - living next door to alice
Moja zena fudbal ne voli - ????
Perac prozora - ????

jos neka pesma iz filma Kum ....


[ R A V E N @ 13.08.2009. 13:16 ] @
Citat:
zmau: Ne bih rekao da je baš rašireno


Pa dobro, možda i nije rašireno u poređenju sa ostalim korpusom muzike.

Citat:
anakin14: plagijat je kada ima vise od cetiri identicna takta...
a ovde ljudi navode i covere i autorske obrade...


Slažem se da treba sve to razgraničiti. Ako ne griješim, cover je pjesma koju je napravila Grupa A, a koju preuzme Grupa B u istom obliku muzički i tekstualno. Ali npr. ima stvari koje su negdje između kao Bijelo Dugme - Padaju Zvijezde, sa glavnom melodijskom temom uzetom iz Van Halen - Jump. Po meni je tu barem 50% pjesme prekopirano, jer svi će se sjećati one glavne melodije iz pjesme Bijelog Dugmeta, a ne tamo nekog pozadinskog bubnjanja, što je jedino što je grupa sama autorizovala (osim, možda, i teksta, jer je ovaj primjer koji sam naveo prilično "pjevljiva" pjesma).

Ili Zabranjeno Pušenje - Zenica Blues: ne samo da je uzeta melodijska tema iz Johnny Cash - San Quentin, nego obe pjesme govore o istoj temi - zatvoru, mada je jedan u Americi, a drugi na Balkanu - na isti način.

Pretpostavljam da u vrijeme kada su sve ove pjesme nastajale nije bilo toliko medijske povezanosti u svijetu, pa su naši muzičari mogli to eksploatisati, a da ne bude toliko očito širokoj publici.

Ne govorim da nije u redu sve to činiti, ali definitivno nije u redu ne naznačiti na omotima nosača zvuka ili u pregledima diskografija odakle sve to, kao što neke grupe rade, npr. Grupa B - Pjesma (Grupa A cover) ili čak ako se uzme melodija, treba dodati inspirisano od strane Grupa A - Pjesma.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 13.08.2009. u 14:45 GMT+1]
[ jablan @ 13.08.2009. 13:41 ] @
Citat:
Nabukodonosor: Zdravko Colic - April u Beogradu....neka francuska sansona...

Imaš li neki argument, Kornelije Kovač nije baš poznat po krađama... Koja šansona?
[ R A V E N @ 13.08.2009. 13:55 ] @
Citat:
mrle 011:... i kad dzeger pusti kosu, pusti i cukic.
kad se dzeger osisa, osisa se i cukic.


Ne znam ko je Cukic, ali možda će se neko ovdje sjetiti da je u Bosni prije nepunih 10-ak godina postojao boy-band pod imenom 7-Up koji je iskoristio veliku svjetsku popularnost grupe istog formata pod imenom Backstreet Boys. To je išlo dotle da je jedan član ovih naših domaćih izgledom imitirao najprominentnijeg člana ovog poznatijeg banda.
[ anakin14 @ 13.08.2009. 14:54 ] @
Citat:
Slažem se da treba sve to razgraničiti. Ako ne griješim, cover je pjesma koju je napravila Grupa A, a koju preuzme Grupa B u istom obliku muzički i tekstualno. Ali npr. ima stvari koje su negdje između kao Bijelo Dugme - Padaju Zvijezde, sa glavnom melodijskom temom uzetom iz Van Halen - Jump. Po meni je tu barem 50% pjesme prekopirano, jer svi će se sjećati one glavne melodije iz pjesme Bijelog Dugmeta, a ne tamo nekog pozadinskog bubnjanja, što je jedino što je grupa sama autorizovala (osim, možda, i teksta, jer je ovaj primjer koji sam naveo prilično "pjevljiva" pjesma).



ja smatram da ovde nema 1% kopije... nijedan takt nije isti, rif je skroz drugaciji i ritmicki i harmonijski... opet neko moze da se javi i da kaze da lici po "stilu" i "instrumentima" (znas kao rif je na klaviru a prati ga gitara) ali to nista ne govori...
apsolutno pravo bregovic ima da kaze da je ovo njegovo autorsko delo i jos da se i nasali sa nama i da kaze da kada je napravio ovu pesmu nije ni cuo JUMP...
[ Nabukodonosor @ 13.08.2009. 15:08 ] @
Citat:
Imaš li neki argument, Kornelije Kovač nije baš poznat po krađama... Koja šansona?


Ne znam. Da znam napisao bih, ali sam je slusao. Bilo je na tv-u pre nekoliko godina o tome i slusao sam tu pesmu i ista je. S obzirom da nemam neki cvrst dokaz mozes samo da mi verujes na rec ili ne. Nije mi preterano ni bitno.


EDIT: Evo sad si me malo naterao da trazim po netu i evo ti quote sa b92 foruma:
"Bas sam se neprijatno iznenadila kada sam pre izvesnog vremena cula originalnu verziju pesme "April u Beogradu"... U pitanju je neka prastara francuska sansona... To od Kornelija nisam ocekivala..."

link:http://forum.b92.net/lofiversion/index.php?t10651.html

Google is your friend.
[ acaradio @ 13.08.2009. 15:24 ] @
"Padaju zvezde" je kradja koju moze da prepozna i dete od 5 godina. To sto je Bregovic izmenio melodiju i primenio drugaciji sklop harmonija ne umanjuje tu "pozajmicu". To je aranzmanski ista postavka, ideja je ista...ma besciljno je pricati - to se jednostavno cuje.
E, sad...naravno da niko ne moze da ga optuzi (pred sudom) za kradju te, kao i ostalih pesama, jer je sve ograniceno tim cuvenim "cetiri takta mora biti identicno". Ako odsviramo "Jump" i "Padaju zvezde" u postavci - jedna gitara, jedan pevac, tacno je da se nece prepoznati slicnost. Ali u snimljenim delima, tj. diskografskoj muzici, melodija i harmonija nikada nisu bili jedini elementi koji cine kompoziciju, vec je tu i aranzman kao i produkcijski "zahvati". Ne treba zaboraviti da neke kompozicije koje imaju veoma siromasnu i bezidejnu melodiju i harmonsku pratnju, cesto bivaju fenomenalno izvucene dobrim aranzmanom i mastovitom produkcijom.
A zasto kradja aranzmana nije pravno regulisana, to je vec druga prica.

Dakle, Brega je i dalje plagijator, bez obzira sto nikada nece odgovarati za to.
[ R A V E N @ 13.08.2009. 15:26 ] @
Citat:
anakin14: ja smatram da ovde nema 1% kopije... nijedan takt nije isti, rif je skroz drugaciji i ritmicki i harmonijski... opet neko moze da se javi i da kaze da lici po "stilu" i "instrumentima" (znas kao rif je na klaviru a prati ga gitara) ali to nista ne govori...
apsolutno pravo bregovic ima da kaze da je ovo njegovo autorsko delo i jos da se i nasali sa nama i da kaze da kada je napravio ovu pesmu nije ni cuo JUMP...


Onda jedino da je potpunom slučajnošću Bregović komponovao potpuno isti notni zapis (meni zvuči ono potpuno isto, možda neko istreninarno uho može primjetiti par nota razlike)? Čak i u obje pjesme ne samo da je melodija ista nego tu melodiju svira isti instrument - sintisajzer.

Usput, nije za zlo da skrenem donekle s teme, i evo jednog primjera: navodno je hit-pjesma Lambada od francuske grupe Kaoma iz 1989.-e plagijat uzet od bolivijske grupe Los Kjarkas i njihove pjesme Llorando Se Fue zbog čega su ih ovi tužili i pobijedili na sudu.

Ha, ha, sada kad pogledam spot za tu pjesmu, bad guy u spotu baš liči na Bregovića.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 13.08.2009. u 16:45 GMT+1]
[ anakin14 @ 13.08.2009. 15:54 ] @
Citat:
Onda jedino da je potpunom slučajnošću Bregović komponovao potpuno isti notni zapis (meni zvuči ono potpuno isto, možda neko istreninarno uho može primjetiti par nota razlike)? Čak i u obje pjesme ne samo da je melodija ista nego tu melodiju svira isti instrument - sintisajzer.


aman kakve bre veze ima kojim su instrumentom svirane teme??? evo ti predlog... napisi ti obe pesme u notnom sistemu i ako su iste ja te vodim na gajbu piva...
sa druge strane dacu ti jos 20 pesama sa istom harmonijom i za tvoje uho slicnom temom, ali koje nisu ISTE i nijedna nije plagijat...
[ R A V E N @ 13.08.2009. 16:02 ] @
Hoćeš reći da je dovoljno da su stvari makar različite za 0.001% i onda to nije kopija?
[ anakin14 @ 13.08.2009. 16:20 ] @
ma fora je sto nije tih 0.01% nego mnogo vise...

evo ti plagijata -

pljuni i zapjevaj >>> eye of the tiger
sta bi dao da si na mom mestu >>> i am dance of ages
[ R A V E N @ 14.08.2009. 20:36 ] @
Nešto kasnije o tome.

Ako autor teme nije mislio isključivo na rock, evo nešto:
http://en.wikipedia.org/wiki/Laibach_(band)#Cover_songs
[ fester970 @ 19.01.2010. 08:00 ] @
Malo kasnim ali ... :)))


Citat:
Griva - Devojka biserne kose -> Omega - Gyöngyhajú lány (Pearls In Her Hair)


Omega je prepevala Scorpions - White Dove tako da je Grivina verzija treći prepev
[ Fedya @ 19.01.2010. 09:30 ] @
U stvari, mala ispravka. Omega snimila je original Gyöngyhajú lány (bukvalan prevod je "Devojka biserne kose") 60-ih godina, a Scorpions-i su White Dove snimili 1995 kao obradu. Za grupu Griva prvi put cujem.
[ anakin14 @ 19.01.2010. 14:57 ] @
koliko je nas narod opterecen plagijatima...

i koliko me to nervira to je nesto neverovatno...

evo trenutno se siri misljenje da je pesma Kikija Lesandrica - Te noci smo se potukli zbog nje plagijat Guns`n`roses - Sweet child of mine...

a pesme nemaju apsolutno nikakve veze jedna sa drugom:

http://www.youtube.com/watch?v=3uBqNWrw-VY
http://www.youtube.com/watch?v=P-AYAv0IoWI
[ anakin14 @ 19.01.2010. 15:02 ] @
e evo i malo vracanje na starije postove...

ko misli da ovo lici - za mene ja blago receno GLUV:

http://www.youtube.com/watch?v=swzh0ngMNJo
http://www.youtube.com/watch?v=EMdIlcHZ9no
[ Fedya @ 19.01.2010. 15:10 ] @
Premotaj verziju BD-a 10 sec unapred i pusti par sec. Onda pusti pocetak Van Helen verzije. Mozda nije direktan plagijat, note nisu direktno prepisane, ali pesme toliko lice da ne moze biti slucajnost.

I ne radi se o tome cime je narod opterecen, niti smatram da je lose obraditi po nesto, ali bi se izvor morao navesti u suprotnom je to kradja (Credit where credit is due).
[ anakin14 @ 19.01.2010. 15:26 ] @
ma poenta je sto ja to mnogo dublje gledam... od teme, harmonije, aranzmana, tempa, orkestracije... ne slusam pesmu laicki - tipa ah slicna melodija - i to je plagijat, i detaljnom analizom pesme toliko nemaju veze jedna sa drugom da je velika verovatnoca da je to sto su i jump i padaju zvijezde izasle 84-te cista slucajnost...

mnoge pesme lice jedne na drugu a nemaju veze jedne sa drugom.

primer iz druge vrste muzike:

svi su pricali da je plagijat, ali pesme nemaju nikakve veze jedna sa drugom:

http://www.youtube.com/watch?v=RvUFUCJXE6Y
http://www.youtube.com/watch?v=KIeQVv5Nvl0
[ websurfer @ 20.01.2010. 00:29 ] @
Zar niko da ne spomene Van Gogh?
[ deerbeer @ 20.01.2010. 08:37 ] @
^
Bas sam mislio na njih dok sam citao temu.
Samo ne mogu da se setim kako se zove ona njihova obrada od bitlsa "My Guitar gently weeps" ?
Ili sam ja nesto pobrkao.


[ Ironije @ 20.01.2010. 09:44 ] @
Klatno, ali to nije klasican plagijat, samo taj deo "While My Guitar Gently Weeps" se ponavlja pred refren. Ostatak pesme je potpuno razlicit.
[ Catch 22 @ 20.01.2010. 10:09 ] @
To je nešto sasvim drugo i to se zove parafraziranje (ubacivanje par taktova iz neke poznate numere) i toga kod Van Gogh ima puno...
Ono čega trenutno mogu da se setim, pored pomenute "While my Guitar Gently Weeps" su još:

"Gloria" by Them (refren u nekoj pesmi od V.G.)

"Pictures Of A Matchstick Man" by Status Quo (gitarski rif u pesmi "Zamisli")


Onda onaj deo na engleskom iz čuvene pesme (Elvisove?) "Wise man said: Only fools rush in..."
... ima toga još, Đule to očigledno voli da radi...
[ deerbeer @ 20.01.2010. 10:15 ] @
^
Sto bi reko selja velja : kraducka se
Nego bolje pitanje je koje domace ex-yu rock grupe su 100% autorske ?

[ kristi1 @ 20.01.2010. 10:35 ] @
Citat:
anakin14: e evo i malo vracanje na starije postove...

ko misli da ovo lici - za mene ja blago receno GLUV:

http://www.youtube.com/watch?v=swzh0ngMNJo
http://www.youtube.com/watch?v=EMdIlcHZ9no


Ocigledno nisi muzicar i ne znas kako se kradu pesme.
Najveci blam je bio kad su neki dokazani muzicari na ovom prostoru pokusavali da dokazu da pesma Zeljka Joksimovica "Lane moje" nije plagijat. Medju njima i Bata Kovac. Gde su na RTS-u pokazivani neki taktovi i budalastine, a posle ide prilog gde na ulici pustaju izvornu melodiju, sa pitanjem "koja je ovo pesma", gde normalno svi odgovaraju "Lane moje".
Ali takt nije isti
[ ivander @ 20.01.2010. 11:58 ] @
Dragan Stojnic - Bila je tako lijepa = Alain Barrière - Elle était si jolie
Block Out - Manastir = Nirvana - Very ape (nije cela pesma)

mislim da je za obe pesme na albumima pomenuto da su obrade i navedene originalne pesme.

a naravno, ako neko nije znao, ceo album inspektora blaze i kljunova - plagijati i obrade su plagijati i obrade :)
01. Prljavi Inspektor Blaza - Dule Savić (tuš)
02. Prljavi Inspektor Blaza - Dole, dole
03. Prljavi Inspektor Blaza - Čekala sam
04. Prljavi Inspektor Blaza - Prljavi Hari
05. Prljavi Inspektor Blaza - Nema problema
06. Prljavi Inspektor Blaza - Viv la frans
07. Prljavi Inspektor Blaza - Da Bog crk'o R'n'R ( kad ga svako svira)
08. Prljavi Inspektor Blaza - Disco miks
09. Prljavi Inspektor Blaza - Šumadijski tvist
10. Prljavi Inspektor Blaza - Jabuke i trešnje
11. Prljavi Inspektor Blaza - Dule Savić 2
12. Prljavi Inspektor Blaza - Pogrešila roda
kao i jos dosta pesama sa ostalih albuma...
[ websurfer @ 20.01.2010. 11:59 ] @
Citat:
deerbeer
^
Sto bi reko selja velja : kraducka se
Nego bolje pitanje je koje domace ex-yu rock grupe su 100% autorske ?


Ne samo rock, krade se bukvalno sve ali zato SOKOJ zna da naplati autorska prava tih plagijatora.
Da ne skrecem sa teme - vise o tome imate u temi:

www.elitesecurity.org/t348252-Placate-li-SOKOJ
[ anakin14 @ 20.01.2010. 12:01 ] @
meni se cini ako mislis da su te dve pesme plagijati da ti nisi muzicar.
ja jesam muzicar, i dobro znam kako se kradu pesme...
ali sve sto pricate pocinje da mi lici na ovo:




20 Video Games Avatar Plagiarized

1) Harvest Moon: Magical Melody

There are people

2) E.T.
There are aliens

3) Starfox 64
Is set IN SPACE!

4) Viva Pinata
There are trees

5) Sims City 2000
There are cities

6) Fatal Frame 3: The Tormented
There are voice acting

7) Call of Duty: World at War 2
There are guns

8) Pokemon Mystery Dungeon: Blue Team
There are critters who can talk

9) Metal Gear Solid: Snake Eater
There's a jungle

10) Wii Sports
There is a publication/marketing team

11) Kingdom Hearts
There's a canon heterosexual couple

12) Avatar: The Video Game
Basically the whole premise

13) Cooking Mama: Dinner With Friends
The plot is barely noticeable

14) God of War
There's violence

15) Suikoden III
There's war

16) Final Fantasy XIII
There are dialogues

16) Plants vs Zombies
There are grasses

17) Tetris
There are BGMs

18) Grand Theft Auto 3
There are machines

19) Space Quest
The main character is male

20) Cosplay Fetish Academy
There are women
[ websurfer @ 20.01.2010. 12:06 ] @
Citat:
anakin14: meni se cini ako mislis da su te dve pesme plagijati da ti nisi muzicar.


Nisam muzicar ali nisam ni gluv. Mnogo se krade (a narocito krade Vang Gogh, mogli su i neko originalnije ime za grupu da smisle, ali ne - mora u startu da bude nesto sto zvuci jako poznato )
[ anakin14 @ 20.01.2010. 12:12 ] @
websurfer niwsam tebi napisao post!

vec
Citat:
kristi1: Ocigledno nisi muzicar i ne znas kako se kradu pesme.
Najveci blam je bio kad su neki dokazani muzicari na ovom prostoru pokusavali da dokazu da pesma Zeljka Joksimovica "Lane moje" nije plagijat. Medju njima i Bata Kovac. Gde su na RTS-u pokazivani neki taktovi i budalastine, a posle ide prilog gde na ulici pustaju izvornu melodiju, sa pitanjem "koja je ovo pesma", gde normalno svi odgovaraju "Lane moje".
Ali takt nije isti :D
[ websurfer @ 20.01.2010. 12:51 ] @
Citat:
anakin14: websurfer niwsam tebi napisao post!


Ucinilo mi se, nisam dobro video.
[ kristi1 @ 20.01.2010. 19:41 ] @
Pesma u celini nije ista, ali moze da se dovede u sumnju da je maznuo temu i razlozio je kasnije kako je on hteo. Sama tema je skoro identicna i na prvo slusanje upada u oci slicnost. Nije morao da maznjava komplet pesmu, mada je i to radio.
[ Onaj @ 18.07.2010. 19:10 ] @
[ Odin D. @ 18.07.2010. 20:09 ] @
"Lily of the West" je tradicionalna narodna pjesma, a ne Bobova.
[ sasa_vidic @ 19.07.2010. 12:38 ] @
prvi put sam se ozbiljnije zaiteresovao za plagijate pre jedno 15-tak godina.
slučajno sam na nekom radio čuo pesmu edit pjaf. matora pesma, naftalinska...jelte... kad ono original bajaga i njegova vidi šta smo ti uradili od ćerke mama.

Šok. pesma za koju sam mislio da je totalna kreativa, istade plagijat od pre pola veka i jače.

Ima svačega, od fran. šansona, mađarskih i rumunskih narodnih... mediteranske+grčka komplet.
Onda 50-tih ulazi istočnjačka lestvica i pravi totalnu havariju 80-90-ih godina.
engeski meki pop i rok, pank.. istorija.

od svih naših exyu bendova jedino haustor mislim da ima skoro kompletan autorski opus. Pridodao bih i Azru, oni nisu krili
kad su plagijate pravili, Đžoni je to javno izjavljivao. Onda Van Gogh, bez plagijata, koji uzimaju neku sentencu da bi napravili bolju atmosferu u pesmi,
mada su i obradili dosta tekstova narodnih.(2-3 za koje znam, ispalo je zanimljivo). Balašević je prošao kroz sve žanrove, ali je ostao svoj, ima dosta autorskih radova.
bajaga isto, mada mislim da je najbolje autorske pesme napisao za boru Čorbu.
Generacija 5, električni orgazam, piloti, jedva prvi album sve ostalo već krivine...

Široka tema totalno...

Ah da da napomenem, meni je najbolji muzički upliv bio nastanak starogradskih pesama(najviše ih gotivim) kao odgovor srbije na nove evropske tokove početkom prošlog veka.Ostala je samo
nezaboravna muzika na taj period, na žalost.

[ zmau @ 19.07.2010. 12:54 ] @
Uzmi omot kasete Sa druge strane jastuka i videćeš da je vidi šta smo ti uradili od pesme mama potpisana sa M. Safka - M Bajagić (ili tako nekako). Tako da nema potrebe za šokiranjem.
Ustvari, možemo eventualno da se šokiramo što Melany Safka nije sama napisala Look what they've done to my song, nego je obradila/ukrala od Edit Piaf (što i ja sad prvi put čujem). Pa je uspela da zezne i Bajagu ;).
[ sasa_vidic @ 19.07.2010. 13:04 ] @
Omot nisam čitao, a i davno to beše... Ali šoka se sećam, pesma je već uveliko bila popularna, a ja neobavešten omladinac
sa gitarom u ruci.
[ Onaj @ 19.07.2010. 14:03 ] @
Citat:
sasa_vidic: Onda Van Gogh, bez plagijata, koji uzimaju neku sentencu da bi napravili bolju atmosferu u pesmi,
mada su i obradili dosta tekstova narodnih.(2-3 za koje znam, ispalo je zanimljivo).


Jesi li siguran za Van Gogh da su samo malo pozajmjivali neke sentence?
[ sasa_vidic @ 19.07.2010. 22:08 ] @
podseti me, opus im je solidan 7+2 live+ neka kompilacija.

samo ne pominji elvisa prislija i Momčila Nastasijevića. Retko koji bend na ovim prostorima je
imao viziju šta će i kad će sa svojim zvukom.
Nažalost, zadnjih godina su podbacili za moj ukus , komercijalizovali su se previše, koketirali sa klincima...
Moje skromno mišljenje...
[ Onaj @ 26.07.2010. 21:23 ] @
Jel može neko da se seti odakle je tačno pozajmljena melodija za "Neko te ima noćas - Van Gogh"?
[ Burgos @ 19.12.2016. 11:41 ] @
Upravo na radiju:



[ herzog @ 07.01.2017. 13:52 ] @
Jel zna neko kako se zove domaci izvodjac koji je obradio "Pretty Flamingo"?
[ herzog @ 08.01.2017. 14:18 ] @
Trazio sam bez uspeha pod Miki Jevremovic i Djordje Marjanovic , posto mi se ucininilo da neko od njih peva.

Znam da je iskopirana cela kompozicija "|Flamingo"...
[ hobbista @ 08.01.2017. 16:32 ] @
Crni biseri.
[ herzog @ 11.01.2017. 14:26 ] @
Jeste, hvala.

A sad jedno pitanje o novijoj pesmi. Ivan Gavrilovic je za "Biti Najbolji" kopirao neku pesmu izvodjaca Herbie. Jel zna neko koju?
EDIT : Nasao sam je Pick It Up CD Remaster - https://www.youtube.com/watch?v=9cmVk1hEm-4
[ R A V E N @ 17.01.2017. 01:57 ] @
Nešto veoma zanimljivo! Premotajte na 12:50 i pažljivo slušajte!

Citat:
...da nemate ni saznanja...




Pored ovoga, izgleda da će konačno doći do prvog vala hapšenja 200 000 osoba (uz skoro cijelu estradu JI Evrope iz sličnih razloga) zbog skidanja 128 kbps/44.1 kHz .MP3-ja trajanja 3:07 prije 15 godina, samo da se zaposli još 1 000 000 državnih/policijskih službenika koji će ih sve procesirati. Naravno, valja ići u Davos da se povuče bankare za rukav za kamatnu milostinju da bi se sve to moglo finansirati.

Da se vratim na temu, nisu li Stanija i Sandra Afrika vizuelno-scenografski kopija Inna-e? Njen video (Sandrin) Devojka Tvog Druga ima muškog pratećeg pjevača koji je kopija Pitbull-a. Prvi put kad sam vidio njen plakat u Tuzli i kad sam čuo za nju, pomislio sam da nastupa striptizeta u klubu u hotelu, jer to je ime koje bi vjerovatno koristila striptizeta kao umjetničko.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 17.01.2017. u 04:35 GMT+1]
[ Killjoy @ 26.05.2017. 23:21 ] @
Čuj Van Gogh nije obrađivao.

The Tempatations/Edwin Starr - War /// Apsolutno Ne, Hodi 1996
[ vedrisha @ 18.08.2019. 23:08 ] @
Pozdrav svima. Vec danima pokusavam da se setim i nikako ne ide.
Na Rock Radiju sam cuo domacu obradu Blondie - Dreaming
Tekst spominje nekog bumbara i ljubav.
Da li iko zna koji je band i pesma u pitanju.
Nema sanse da nabodem sa upaljenim shazamom u skorije vreme

Hvala!
[ Bojan Basic @ 23.08.2019. 00:11 ] @
@vedrisha:

https://www.youtube.com/watch?v=SGh5p6ZqoXU
[ vedrisha @ 23.08.2019. 08:45 ] @
@Bojan

To je ta!! Hvala legendo <3
[ MajorFatal @ 14.10.2019. 23:58 ] @


Ako nisam umislio Ibro dirka naš od Zabranjenog Pušenja je kopija Sally Mc Lennana od The Pogues, jer i njihov Jimmy što je svirao harmoniku "u pabu gde sam rođen" je otišao za parama da svira negde drugde, pa kad se vratio više ništa nije bilo isto..



Od Azre Da li si sama večeras je Are You Lonsome Tonight od Elvisa