[ Valerij Zajcev @ 10.08.2009. 22:58 ] @
Recimo da imam neki open source software (moj). I sada zelim takav software da reklamiram i prodam nekome. Da li ja moram da posedujem firmu neku za ovu prodaju ili mi firma apsolutno nije potrebna?
[ jablan @ 11.08.2009. 07:05 ] @
Kako misliš da prodaješ open source softver? Možeš eventualno naplaćivati usluge instalacije i/ili održavanja...
[ Valerij Zajcev @ 11.08.2009. 08:03 ] @
Citat:

Kako misliš da prodaješ open source softver? Možeš eventualno naplaćivati usluge instalacije i/ili održavanja...

Ne, nisam se lepo izrazio. Imam aplikaciju koja je radjena sa besplatnim alatima (Flex, PHP, MySQL ...) I nju hocu da prodam, aplikacija je radjena os altima. A sto jel ne open source software ne moze da se naplati, mislim kao proizvod?
[ vlaiv @ 11.08.2009. 09:04 ] @
Sve zavisi od tipa licence koja je u pitanju.

Ako se ne varam, neke licence dozvoljavaju da se software (koji je open source, bez obzira na alate kojima je pravljen, jedno je licenca za program
a drugo za alate kojima je radjen, dok je treca za eventualne biblioteke koje su koriscene u izradi), prodaje po proizvoljnoj ceni sa tim
da se ne moze spreciti korisnik kojem je software prodat da ga dalje prodaje po proizvoljnoj ceni, posto se mora isporuciti source kod.

Tako da se kod opensource programa uglavnom naplacuje distribucija programa (i to banalna cifra tipa download fee ili cena medija na kojem
se distribuira - usluga download hostinga odnosno usluga rezanja diska) i sve dodatne usluge vezane za software (konsultacije, odrzavanje
update i slicno).

Aplikacija koju si ti napravio - ti odredjujesh tip licence, osim u slucaju kada si koristio biblioteke koda koje nisu tvoje.
U tom slucaju morash konsultovati tip licence biblioteke i njene zahteve.

Neke biblioteke zahtevaju da se ukoliko se koriste to bude iskljucivo u open source projektima, dok su druge manje
restriktivne.

Open Source alati u glavnom ne stavljaju nikakve restrikcije na tip licence sadrzaja koji je njima kreiran.

Ako si se odlucio da je tvoja aplikacija Open Source, konsultuj se sa postojecim licencama (GPL, LGPL, GNU i slicno) ili osmisli svoju.
Realno u licenci mozes da stavis sta oces, pa cak i "Ukoliko ste saglasni da koristite ovaj software, ocekuje se da perete zube
3 puta dnevno ... " :D

U nasim uslovima, mislim da bi trebalo da to resis ugovorom sa firmom kojoj prodajes software.
Ne znam kako nash zakon tretira software licence.

U ugovoru stavish da instalacija i tako to kosta toliko i toliko.
Firma se obavezuje da nece modifikovati i/ili preprodavati, poklanjati ili na drugi nacin otudjiti tvoj kod.
Firma se obavezuje da placa mesecnu naknadu za konsultacije, odrzavanje i slicno
i ti se obavezujes da ces ispuniti njihove zahteve tipa tog i tog.

Ugovor mozes sklopiti i kao fizicko lice. Tada je potrebno da to bude u formi ugovora o delu ili nesto slicno.
Trebalo bi konsultovati nekog ko zna u vezi poreskih obaveza i slicno.
[ Nedeljko @ 16.08.2009. 09:42 ] @
Neki ovde izgleda da zaista ne razumeju koncept slobodnog softvera i najpoznatije licence otvorenog koda.

Ako je softver slobodan, on se može naplaćivati. To je sastavni deo definicije slobodnog softvera. Ako se neki softver ne sme naplaćivati, on onda nije slobodan bez obzira na sve ostalo. Sa druge strane, to nije sastavni deo definicije softvera otvorenog koda. Postoje licence kao što je recipročna licenca otvorenog koda koju priznaje inicijativa za otvoreni kod, a koje zabranjuju prodaju. No, takve licence otvorenog koda su zaista retke.

Ako softver pišeš softver za jednog naručioca, ti mu ga možeš prodati čak i u slučaju isporuke pod bilo kojom slobodnom licencom (kao što je GPL, ako je korišćena biblioteka pod GPL). Problem sa naplaćivanjem slobodno licenciranog softvera nastaje tek ako hoćeš da ga isporučiš većem broju korisnika, jer već onog prvog ne možeš da sprečiš da vrši distribuciju nezavisno od tebe.
[ Nedeljko @ 16.08.2009. 09:47 ] @
Citat:
vlaiv: Ako si se odlucio da je tvoja aplikacija Open Source, konsultuj se sa postojecim licencama (GPL, LGPL, GNU i slicno) ili osmisli svoju.
Realno u licenci mozes da stavis sta oces, pa cak i "Ukoliko ste saglasni da koristite ovaj software, ocekuje se da perete zube
3 puta dnevno ... " :D


Ako želi da njegov program bude otvorenog koda, ne može da napiše šta god hoće, već licenca mora da zadovolji definiciju softvera otvorenog koda.
[ ventura @ 16.08.2009. 09:58 ] @
Citat:
Nedeljko
Ako je softver slobodan, on se može naplaćivati. To je sastavni deo definicije slobodnog softvera.


U čemu je poenta naplaćivanja kopije softvera, kad je ista ta kopija potpuno otvorena i raspoloživa svakome da iskompajlira sebi verziju?

[ Nedeljko @ 17.08.2009. 05:36 ] @
A šta ako nije raspoloživa svakome? Recimo, ti mi naručiš program, ja ga uradim samo za tebe i prodam ti ga pod GPL licencom. Pre nego što kupiš primerak, nemaš odakle da ga preuzmeš, osim od mene lično za pare. Ako se program radi za veći broj korisnika, onda već prvi ima pravo da napravi kopije ostalima.
[ mmix @ 17.08.2009. 10:12 ] @
http://www.gnu.org/philosophy/selling.html
[ stano @ 04.11.2009. 12:20 ] @
Open source se po meni ne naplacuje nego je njegova distribucija besplatna, mozes naplatiti disk, pakovanje, ali sam SW se ne naplacuje.
Kako sam ja shvatio, sve kompanije koje zive od opensource-a naplacuju svoju obuku, podrsku a posle i prilagodenje SW zeljama korisnika.
Ipak ti SW nisu bas da ih naucis sam. Uzmimo neki ERP aj ga ti koristi bez nekog kursa. T.J. ne ti kao osoba nego ti kao kompanija u kojoj su zaposleni ljudi svih profila.
[ Nedeljko @ 05.11.2009. 17:24 ] @
Citat:
stano: Open source se po meni ne naplacuje nego je njegova distribucija besplatna, mozes naplatiti disk, pakovanje, ali sam SW se ne naplacuje.


Taj disk, tj. pakovanje možeš da naplatiš i 77.000 jevreja. U čemu je onda razlika?
[ jablan @ 05.11.2009. 19:16 ] @
U tome što niko nije lud da za to plati te pare. :)
[ stano @ 06.11.2009. 08:30 ] @
Pa
Citat:
Nedeljko: Taj disk, tj. pakovanje možeš da naplatiš i 77.000 jevreja. U čemu je onda razlika?


Veroatno ima i toga.
Ali u principu u posed aplikacija dolazis sam a ako hoces da ti proizvodac softvera to posalje sam u nekom lepom pakovanju onda ti to naplate(U principu je neka simbolicna cena). Udara se po usima kad ti zatrazis podrsku. Onda bude E TU SMO TE CEKALI: 1 sat podrske 100EUR, trening po coveku 3000EUR, ipak neznas sam da izmenis kod - mozemo mi ali nas coveksat kosta 200EUR itd...
[ Nedeljko @ 07.11.2009. 18:07 ] @
Udaranje po ušima ide i kada radiš nekom program po narudžbini za njegove specifične potrebe. Dakle, nema odakle da ga skine, sem da ga dobije od tebe, pa ide veća cena nego da se prodaje kao closed source.
[ stano @ 10.11.2009. 13:18 ] @
Danas ima puno programera, tako da za svaku stvar imas nekoliko njih koji to mogu odraditi a onda moras spustati cene da bas ti dobijes posao. Onda onaj koji je izgubio, u sledecem nadmetanju spusta cenu pa tako dok se ne dode do cene koja je realna. Sve u svemu danas je na taj nacin veoma tesko nekog odrati.
Najbolje je da korisnik na pocetku misli da je jeftino prosao a onda kad se navikne na tvoju aplikaciju onda mozes da ga deres jer mu je posle izuzetno tesko da ponovo prolazi celu pricu oko uvodenja novog SW. Mislim da sa ovim ulazimo u samu sustinu opensource filozofije. Bitno je da se mi vencamo a posle...