[ aca andrijevic @ 11.08.2009. 21:28 ] @
Citao sam zakon o autorskim i srodnim pravima, ali nista jasno bash nije definisano za ovu stvar.
Naime, da li se na primer krsi autorsko pravo ako razvijem iz pocetka neki program sa svojim source
code-om, ali po dizajnu podseca na neki drugi program koji obavlja istu ili slicnu funkciju i koji je zasticen
autorskim pravom.Da navedem primer(nikog ne optuzujem, ovo sam cisto nabasao), program AIMP za
pustanje MP3 fajlova po dizajnu veoma podseca na WINAMP.E sad bih ja hteo da napravim neki program
koji samo po dizajnu podseca na drugi program.Da li je neko imao iskustva sa ovim?

Poz!
[ Predrag Supurovic @ 12.08.2009. 08:40 ] @
To nema veze sa autorskim pravom nego sa patentima. Ako je neko patentirao određenu tehnologiju, dok važi patentno pravo, tu tehnologiju možeš koristiti samo u dogovoru sa vlasnikom patenta.
[ aca andrijevic @ 12.08.2009. 09:48 ] @
Znaci ako ga nema u bazi Zavoda za intelektualnu svojinu(zavod za patente)
mogu da napravim slican program bez potrebe da obavestim autora?

Nadjoh i ovo doduse:


"Intelektualna svojina u formi dizajna se takođe mora zaštititi, a grafičke ikone su veoma važna komponenta softverskih i drugih IT rešenja. Naravno, potrebno je dobro obrazložiti svaki takav zahtev.
Poznato je da se računarski program u Srbiji ne može patentirati kao takav. Međutim, treba razmisliti o patentiranju određenih tehnoloških rešenja u drugim državama koje imaju nešto drugačiji pristup ovoj problematici. Na primer, u SAD je pod određenim uslovima patentiranje softvera lakše izvodljivo"




[Ovu poruku je menjao aca andrijevic dana 12.08.2009. u 11:12 GMT+1]