[ Catch 22 @ 11.08.2009. 23:59 ] @
Vidim da je postala praksa da se neke teme, koje imaju veći broj poseta / komentara posle nekog vremena zaključavaju uz objašnjenje tipa "dalju diskusiju nastavite u novim temama"!?!
Pošto sam i sâm pre godinu dana neko kratko vreme bio moderator na većem broju foruma (19), pitam se da li je to baš najbolji način rešavanja stvari?
Koliko se sećam, premeštanje i razvrstavanje poruka u adekvatne teme je bio deo mojih svakodnevnih moderatorskih aktivnosti.
Znam da je prilično težak posao razvrstati poruke ako se jednom nekontrolisano nagomilaju, ali nije neizvodivo... samo zahteva malo moderatorskog truda.

Nije mi bila namera da "prozivam" nikoga od moderatora pojedinačno, jer stvarno nemam ništa lično ni protiv jednog, pa zato neću navoditi nikakve linkove do konkretnih primera.

A možda ja i grešim i ne razumem ispravno koje su stvarne dužnosti moderatora!?


PS
Ovde sam proveravao definiciju samog pojma "Moderator"

Citat:
The moderators (short singular form: "mod") are users (or employees) of the forum which are granted access to the posts and threads of all members for the purpose of moderating discussion (similar to arbitration) and also keeping the forum clean (neutralising spam and spambots etc). Because they have access to all posts and threads in their area of responsibility, it is common for a friend of the site owner to be promoted to moderator for such a task. Moderators also answer users' concerns about the forum, general questions, as well as responding to specific complaints. Moderators themselves may have ranks: some may be given mod privilege over only a particular topic or section, while others (called 'global' or 'super') may be allowed access anywhere. Common privileges of moderators include: deleting, merging, moving, and splitting of posts and threads; closing, renaming, stickying of threads; banning, unbanning, warning the members; or adding, editing, removing the polls of threads



Pozdrav svim bivšim kolegama!
[ Miroslav Jeftić @ 12.08.2009. 00:17 ] @
Ne znam, uvek je bila praksa da kad jedna verzija OS-a "završi" priču (beta, RC, itd) onda se stavi tačka na diskusiju i nastavi prema potrebi u pojedinačnim temama, o pojedinačnim problemima/pitanjima/utiscima. Prvobitna tema ostaje dostupna za čitanje u svakom slučaju. Koji delovi (podoblasti da ih tako nazovem) smatraš da treba da budu posebno izdvojeni?
[ calexx @ 12.08.2009. 00:44 ] @
Konkretna tema se zove Microsoft Windows® 7 RTM (Build 7600)? tj bilo je pitanje da li će RTM da bude build 7600. To je konačno potvrđeno pa je tema trebalo da bude još ranije zaključana. U međuvremenu je išla na vrlo pogrešnu stranu što je uglavnom pročišćeno a usput su se pojavljivala pitanja koja nemaju baš nikakve veze sa temom a neke od njih sam naveo u jednoj od poruka. Ne vidim razlog da sva moguća pitanja o Windows 7 RTM budu u jednoj jedinoj temi pa sam predlagao da se takva pitanja postavljaju u odgovarajućim temama. Možda je temu trebalo zaključati onog trenutka kada je odgovor bio poznat a naročito kada se pojavila prva poruka o aktivaciji ali je to malo tolerisano uz upozorenje koje su svi ignorisali.

Na ona usputna pitanja je uglavnom odgovoreno, ne znam čemu bi služilo da ih sada moderatori prebacuju u druge teme ... bolje da ostanu gde jesu nego da budu brisana kao offtopic pitanja. Teško bi i bilo da se prebace pošto su često bile poruke u kojima je bilo kombinovanih odgovora. Jedino što mislim da je trebalo da se više radi je ono što si boldovao ali je ostalo crno, znači da se u toj temi brišu pitanja o AV programima koji rade na RTM, o problemima sa FF, o tome koji program može da napravi backup sistemske particije, o wmp i slična offtopic pitanja.
[ Catch 22 @ 12.08.2009. 01:43 ] @
Mada je ona bila povod, nisam mislio samo na tu konkretnu temu, pošto nije jedina, ima ih više i nisu sve zaključane...
Pre sam ciljao na konkretno blagovremeno premeštanje poruka koje odstupaju od osnovnog naslova teme, a bave se nekakvom konkretnom drugom problematikom...
Ali nema veze vidim da se uopšte ne razumemo. Niti vi pravilno shvatate suštinu moga pitanja (koje je više predlog nego kritika), niti ja izgleda shvatam moderatorske tehnike oko bolje organizacije i preglednosti foruma (... verovatno sam iz tih razloga svojevremeno i batalio taj posao?)
... Tako da nema veze, može ovo i u kantu kao totalni promašaj!
("Ko radi taj i greši!" reče jež i siđe sa četke)

Pozz

[ Shadowed @ 12.08.2009. 10:22 ] @
Odlucuje se od slucaja do slucaja. U obzir se najvise uzimaju kolicina offtopic pitanja, odgovori na njih, mogucnost izdvajanja, kolicina posla i procenjene posledice zakljucavanja.

Citat:
Catch 22(... verovatno sam iz tih razloga svojevremeno i batalio taj posao?)

Pa, ovo ti znas, a ne mi.