[ bttp @ 12.08.2009. 06:54 ] @
Mi izgleda nemamo nikakvu organizovanu zaštitu potrošača i sva ta neka društva koja kao postoje izgleda da ničemu ne služe. Oni se čak ni deklarativno ne bore protiv ovakvih nebuloznih poreza a kamoli da formalno podnesu tužbu.

Oporezivanje korišćenja mobilnih telefona sa dodatnih 10% je po mom skromnom mišljenju potpuno nelegitimno i protivzakonito jer je to usluga kao i svaka druga te se ne može nešto tako selektivno oporezivati, samo zato što je izvršna vlast procenila da će na taj način najlakše doći do novca.

Po kom zakonskom i tržišnom osnovu se neka usluga može dodatno oporezovati i na koji način se takav porez obrazlaže? Da li je donet zakon po kome je pružanje usluga mobilne telefonije neka posebna kategorija koja se dodatno oporezuje ili je jednostavno u poznatom stilu naše izvršne vlasti samo donesena uredba na osnovu koje se građani pljačkaju bez ikakvog zakonskog osnova?

Npr. čitao sam da se u Hrvatskoj gde se takođe sprovode neke "mere" smanjivanja plata u javnom sektoru i slično, sam predsednik države buni i zalaže za to ustavni sud oceni ustavnost takve odluke, dok našem predsedniku ne bi palo na pamet da pokuša da zaštiti građane od samovolje izvršne vlasti. Ali zato valjda postoje neka udruženja za zaštitu potrošača ili nešto slično koje bi trebalo da deluje kad su ovakve stvari posredi. Naravno po ovom pitanju nismo čuli ni reč od ikoga da se buni, kao da su svi srećni i jedva čekaju da ih država potpuno paušalno udari po džepu i izmisli nekakav porez na upotrebu mobilnih telefona u iznosu lepih okruglih 10%. Tačno mogu da zamislim "nadležne" ministre kako raspravljaju na tu temu u stilu "kolko da ih rebnemo, 5%?", "ma 5% je malo, ajmo bar 10", "važi u pravu si aj nek bude 10%, šta ima veze, ako mogu da plaćaju najskuplje gorivo u regionu mogu da malo doplate i za mobilne, ionako previše brbljaju".

Znači ne postoji nijedan jedini osnov za uvođenje posebnog poreza na jednu tržišnu uslugu dok za sve ostale važi zakonski PDV od 18%. Šta to znači, da oni mogu tako nasumično da nameću poreze na bilo šta, i da im niko ništa ne može, čak ni da pokuša da im se suprotstavi? Jasno je da su taj porez uveli samo zato što tu ima najviše novca za dranje ovčica i nizbog čega drugog. Pitam se i zašto ih pružaoci usluga mobilne telefonije nisu tužili. Jednostavno mi ne ide u glavu takva samovolja izvršne vlasti i niko u ovoj zemlji "A" da kaže.
[ Ivan Dimkovic @ 12.08.2009. 08:36 ] @
Pazi

Uvek mozes da ih tuzis ustavnom sudu... samo imaj u vidu da je ocena ustavnosti TV pretplate tamo zaglavila jos od 2004... dakle, ne racunaj rezultate bar jedno 5-6 godina.

Licno mislim da bi bojkot mobilne telefonije (kada bi Srbi bili solidaran narod) imao daleko gore posledice po drzavu jer to donosi ogroman porez drzavi - kada bi se formulisao sa cistim zahtevom i zaista izveo, to bi im nanelo daleko vecu stetu nego korist od tog poreza.

Ali, ajde ti organizuj ljude da to urade... ljudi navikli da ih dere svako, afere im prolaze ko brzi film ispred glave jer je "bafer prepunjen", ako se malo mentalno trznu tu je neko "Kosovo", "prava pedera/lezbejki", "prilazenje EU" i slicne apstraktne teme da im utrnu mozak.
[ bttp @ 12.08.2009. 08:45 ] @
Ma znam to ali TV pretplata je kontroverzna tema. Ovo je čist bezobrazluk, i nije stvar u tome da ih ja kao pojedinac tužim. To bi trebalo da bude neki "class action suit", jer su svi korisnici tih usluga (što znači 90%) građana oštećeni. Mislim da će ovim porezom ubrati još više novca nego od TV pretplate, jer TV pretplatu u proseku plaća negde oko recimo max. 70% domaćinstava. Znači ne plaća svaki građanin (gledalac) već svako domaćinstvo i to ne svako već kažem oko 70% dok ostatak izbegava. E sad ne znam kolko je pretplata, valjda oko 300din, ali znam koliki su računi za mobilne. Tu će svaki građanin dati u proseku 100ak dinara (recimo da je prosečan račun oko 1000 din). Znači recimo 4-člana porodica koja plaća 300 za TV-pretplatu će platiti 400 din na ime tog dodatnog poreza, da ne računamo PDV koji ionako plaćaju. Znači cenim da će po osnovu ovog nelegalnog poreza ubrati više novca nego od TV pretplate. I niko se ne buni, a za TV pretplatu se non stop bune a mnogi je i ne plaćaju.
[ Ivan Dimkovic @ 12.08.2009. 08:50 ] @
@bttp,

Tesko - u Srbiji, "uredbe" su deo standardnog ponasanja izvrsne vlastii, kao sto vidis, kako je prosla "uvedba" o prodaji drzavnih stanova za 1/20 cene, tako i "uvedba" o dodatnom porezu prolazi.

Ti mozes u teoriji da ih tuzis ustavnom sudu - ali taj isti sud ocigledno ne funkcionise kada slucajevi mogu da tavore godinama... Dok tvoj slucaj stigne na red, verovatno ce taj porez biti proslost (ili ce ga ukinuti a onda uvesti neki novi ;-)

Protiv takve drzave postoji samo jedan nacin organizacije - bojkot (ili gradjanska neposlusnost) - bojkot mobilne telefonije je jedini nacin da se osteti njihov bottom-line, tuzba nekom sudu im je najmanji problem.
[ bttp @ 12.08.2009. 09:01 ] @
Da, ali bojkot nije realan. Mogao bi neko da ih tuži pa i neka se razvlači, a kad sud presudi da je nelegalno, onda sledi obeštećenje - molim lepo.

Mislim, ne možeš da porediš babe i žabe, tv pretplatu i paušalni porez, otkup stanova i paušalni porez itd.

Otkup stanova je isto kotroverzno pitanje, jer iako su njime ostali građani donekle stavljeni u neravnopravan položaj, ljudi moraju nekako da steknu stanove. E sad što su ih državni činovnici otkupljivali ispod tzv. "tržišne cene", mogu da kažem to da je tržišna cena nerealna i prenaduvana. Zato na beogradskom tržištu nekretnina praktično i ne postoji promet. Prodaju se uglavnom novi stanovi, ili stanovi u izgradnji po opet povoljnijim cenama od "tržišnih". A što se tiče postojećih stanova, prodavci neće da spuste cenu jer smatraju da im stanovi vrede ko da su od suvog zlata napravljeni ("čuli su od nekog" da je kvadrat €2500 u centru i to im je reper za formiranje cene a to što ne mogu da ga prodaju po toj ceni to ih izgleda ne zanima previše), a kupci em nemaju novca da plaćaju te cene ili ne žele da plaćaju nerealne cene, više im se isplati da iznajmljuju stanove. U takvoj situaciji nemaš promet. Pitanje je samo po koliko povoljnijoj ceni su ih oni otkupljivali, da li po realnoj ceni ili po nekim simboličnim cenama. A realno, šta je 288 stanova? To je smešno u odnosu na 28000 zaposlenih u državnoj upravi. To je čist senzacionalizam u novinama. Ovaj porez o kome ja pričam je mnogo veća pljačka pa o tome ni reči.

Ali opet ponavljam, ovaj porez je slučaj za sebe i pravno i u svakom drugom smislu. Ne znam samo ko misli da se pozabavi time. Briga me za vladanje uredbama, krajnje je vreme da se tome stane na put.