[ ksrele @ 14.08.2009. 11:56 ] @
----Hardver----
Grafika: Ati Radeon 3450HD 512MB DDR2 64bit (DX 10.1 ready)
MB: Asus A7V8X-X
CPU: AMD AthlonXP 2.2GHz
RAM: 512MB

---Softver---
OS: Windows 7 (finalna verzija, ne znam tacno brojke sada) x86
Driver: Official ATI Catalyst 9.7

E sad, detalji.
Instaliram Win, sve OK, doduse mala rezolucija i nema Area. Vidim ja da nema ni dobrog drajvera za graficku. Odradim update ali ni onda nista.
OK, odem na ATI sajt i prvo skinem nove drajvere za Win7-Vistu (9.7) i probam da instaliram i instalacija prodje do kraja (next, next... finish) i nigde nema nikakve vidljive greske ali na kraju ne trazi restart i posle mog restarta ni traga od drajvera.
Zatim sam skinuo drajver za XP (isto najnoviji) i on se lepo istalira i trazi restart i sve OK, posle restarta ucita drajver ali Catalyst kaze da nema Direct3D podrske.?!?!?
Posle ponovne reinstalacije XP drajvera u Catalystu se pojavi Direct3D provajder (tj verzija) ali opet kartica kilavo radi Direct3D operacije i u index-u hadrvera mi da ocenu 1.0 za grafiku.

Totalno sam zbunjen.
Koristio sam Win7 Beta ranije sa ATI Radeon 9600Pro i dobio sam zaista visoke ocene za grafiku.

Inace, instalirao sam i DirectX9c (doduse opet dxdiag pokazuje 11) i nista. Poludeo sam.

Kazite mi sta da radim?

Inace, mozda sam promasio forum i zato molim moderatore da ako je potrebno temu premeste gde treba. Da se ja pitam ja bih je postavio na nekoliko foruma u isto vreme :)
[ musicmaster @ 14.08.2009. 12:09 ] @
Stavi još radne memorije i ima da radi.
Bar 1 gb je potreban za Aero, koliko ja znam...
Sve ostalo je sasvim dovoljno.

Nego, jesi li siguran da je ta ploča i ta grafulja?
Čini mi se da ta ploča ima AGP, a ne PCI-Express grafički slot,
dok je ta grafička kartica PCI-E...

Ili ima i AGP varijante za taj model?
Prosvetlite me malo.

[edit]
Ima i AGP varijanta, sad pogledah...
[/edit]

Dakle, stavi još 512 rama.

Pozz.
[ ksrele @ 14.08.2009. 12:13 ] @
Kazem da mi je ista konfiguracija (samo je bila slabija graficka) radila bez problema u Win7, jest doduse da je to bila beta verzija, ali je radilo sve OK.
A nemam para da kupim DDR1 RAM, mnogo je skup.
[ ksrele @ 14.08.2009. 12:15 ] @
Nisam video celu poruku gore, pa evo dodatak.
Da, ovo je AGP 8x varijanta. Ova ploca podrzava AGP 8x.
Sve radi relativno OK u WinXP (doduse imao sam neke sitne, malo cudne probleme, ali nije to sada tema).
3DMark06 sasvim lepo radi posao.
[ musicmaster @ 14.08.2009. 12:17 ] @
Kako bre nemaš za toliko?
Jeste da je kriza i sve ostalo,
ali 1000 dinara, moraš da imaš.

Za toliko moraš da se snađeš.
Polovnjak, bože moj, rade i polovnjaci.

Šaltaj oglase.
[ ksrele @ 14.08.2009. 12:18 ] @
Ajde da ne editujem poruku moju, posto na svom primeru vidim da je to jako zbunjujuce, da postavim jos jedno dodatno pitanje:
Sta je AGP Aperture Size i da li to sada ima neke veze?
Meni stoji na 128MB ja mislim.
[ musicmaster @ 14.08.2009. 12:21 ] @
Citat:
ksrele: Ajde da ne editujem poruku moju, posto na svom primeru vidim da je to jako zbunjujuce, da postavim jos jedno dodatno pitanje:
Sta je AGP Aperture Size i da li to sada ima neke veze?
Meni stoji na 128MB ja mislim.


Jedno od boljih objašnjenja
[ ksrele @ 14.08.2009. 12:24 ] @
Kada sam procitao:
Citat:
First of all, AGP Aperture memory will not be used until your video card's on-board memory is running low.

Nisam ni hteo da citam dalje :)
Imam na grafickoj 512MB tako da... Ih...
Nego, jel postoji neki obrnuti proces? Da pozajmim malo rama od graficke da bude sistemska? :) Barem 256MB :)

P.S.
Hvala na odgovoru u svakom slucaju. Ja znam da imam malo RAM-a ali sam mislio da to nema veze sa grafikom, jos pogotovo sto je sa istom konfiguracijom (samim tim i kolicinom memorije) Win7Beta lepo radio.
[ musicmaster @ 14.08.2009. 12:27 ] @
Mislim da nema načina da se to obrne.

Lepo je radio ali bez Aero efekata itd.
Ako hoćeš i Aero, onda moraš da imaš bar 1gb.
[ Ha-Nocri @ 14.08.2009. 16:05 ] @
Ako još nisi rešio instalaciju probaj sledeće. Pokreneš instalaciju drajvera, izabereš folder gde će paket biti otpakovan (default C:\ATI\Support\). Pokreneš Dos-Prompt ili kako se već zove u Visti/win7 (ukucaš "cmd" bez navodnika u search start menija + 'Enter'). Podesiš putanju na "C:\ATI\Support\9-7_vista64_win7_64_dd_ccc_wdm_enu\Driver\Bin64" ili gde god se nalazi fajl "ATISetup.exe" i kucaš sledeće:

ATISetup.exe -Install -output screen

Znači, komandna linija bi trebala da izgleda ovako ili slično:
C:\ATI\SUPPORT\9_3_vista64_win7_64_dd_ccc_wdm_enu\Driver\Bin64>ATISetup.exe -Install -output screen
[ ksrele @ 14.08.2009. 16:55 ] @
OK druze. Znam sta si hteo da kazes.
Znaci kada se drajver otpakuje tamo u ATI folder i sama pocne instalacija da je ja prekinem i da je sam pokrenem sa ovim dodatnim parametrima. OK, probacu i to veceras. Ako nista makar cu dobiti obavestenje zasto nece nista da se desi.
Inace, ti si pisao za 64bit-nu verziju, kod mene je 32 valjda je isto...
[ Ha-Nocri @ 14.08.2009. 19:07 ] @
Da, upravo to. Prekidaš instalaciju jer su ti neophodni samo otpakovani fajlovi. Ja pretpostavljam da je isto ili vrlo slično za 32-bitnu verziju drajvera, samo sigurno ne postoji folder Bin64, nego je ATISetup.exe smešten negde drugde. Ostalo bi sve trebalo da je isto. Probaj pa javi.

Poz


*EDIT: takođe, pre svake instalacije novih grafičkih drajvera je poželjno prethodne uninstalirati, a ostatke izbrisati. Za tu svrhu dobar je program Driver Sweeper:
http://www.guru3d.com/category/driversweeper/

[Ovu poruku je menjao Ha-Nocri dana 14.08.2009. u 20:33 GMT+1]
[ ksrele @ 14.08.2009. 20:04 ] @
Skinuo sam drajver koji mi je bio ranije (a koji je manje vise radio ali nije aktivirao Areo) pa sam onda pokusao instalirati najnoviji Win7 driver na preporuceni nacin i ovo sam dobio:
Citat:

Microsoft Windows [Version 6.1.7600]
Copyright (c) 2009 Microsoft Corporation. All rights reserved.

C:\ATI\Support\9-7_vista32_win7_32_dd_ccc_wdm_enu\Driver\Bin>ATISetup.exe -Insta
ll -output screen

Command Line=-Install -output screen


Version of InstallManager.dll: 00003.00000.00732.00000
Source Path0= C:\ATI\Support\9-7_vista32_win7_32_dd_ccc_wdm_enu\Driver\Packages
Detecting<.....................................>

Final Package List for Install:
->0: ATI Catalyst Install Manager Version=3.0.732.0 Size=20 Mbyte
->2: Microsoft Visual C++ 2005 SP1 Redistributable Version=8.0.56336
Size=10 Mbyte

Installing<<
!WARNING:=25 Package Manager package uninstall Failed
................................................................................
................................................................................
................................................................................
................................................................................
................................................................................
................................................................................
.........................>......................................................
................................................................................
................................................................................
................................................................................
................................................................................
................................................................................
...............................................................>>
Report File:C:\Program Files\ATI\CIM\Reports\Report.xml

C:\ATI\Support\9-7_vista32_win7_32_dd_ccc_wdm_enu\Driver\Bin>


A nije mi ni trazio restart nit je digao rezoluciju, nit je blinknuo ekran.
Idem sada na restart da vidim sta ce da se desi.
[ ksrele @ 14.08.2009. 20:10 ] @
Ma kakvi, evo slika neka govori sama za sebe.
A ja idem da instaliram XP drajver, on makar radi.
Pa cu probati nekako da nateram Windows da pokrene Areo na 512MB RAM-a.
Ako neko ima neki nacin da ga nateram (pa makar mi radilo i sa 5 FPS) neka mi pomogne i kaze, tj posalje link.
[ ksrele @ 14.08.2009. 20:40 ] @
Ma, ja odustajem... Samo se nerviram bzv.
Nije mi komp za Win7 i pomirio sam se sa sudbinom.
Samo mi jedna stvar NIKAD nece biti jasna, kako je Win7 Beta tako lepo radio? Tada sam imao 9600Pro sa 256MB a isto sam imao 512MB RAM (radne memorije) i istu plocu i isti procesor.
[ Ha-Nocri @ 14.08.2009. 22:34 ] @
Možda neke starije drajvere da probaš. Koji su bili sa 9600pro?
[ ksrele @ 14.08.2009. 23:24 ] @
Ma mani me, nemam vise zivaca da se njakam sa tim...
Valjda cu uskoro poceti da radim pa cu zaraditi neke novce i poboljsati masinu. Mada, sto se tice WinXP-a ni ne treba mi ko zna koliko jaca masina od ove. Retko kada igram igre, a i kada ih igram ja volim one malo starije tako da... :)
A ovu karticu sam dobio jer mi je 9600 crkla a bila je pod garancijum a nisu imali bas 9600 pa su mi dali ovu. Bio sam happy ali sada bas i nisam. Skoro da hocu 9600 nazad!
Oce neko da se menja uz malu doplatu naravno, ili jedam memorijski modul, dogovoricemo se? :)
[ musicmaster @ 15.08.2009. 02:24 ] @
Aman, zašto bi se hebavao da menjaš karticu?
Pusti taj Windows da sam instalira drajvere.
I xp i Win7 to rade bez problema.

Pusti lepo automatic updates da ti završi posao sa drajverima ako imaš broadband,
treba ti samo drajver za mrežnu i gotova priča.

Kada dodaš još giga rama, imaćeš i Aero.
Osim ako ta grafička nije defektna,
ili ozloglašeni čip-set, to jest, baš taj VIA koji je na sredini kod tebe.
[ Catch 22 @ 15.08.2009. 08:39 ] @
Zvanična hardverska specifikacija za Win7