[ Bik Koji Sedi @ 16.08.2009. 03:07 ] @
Evo stiže Snežna mačka, samo što nije. :)

Apple svima koji su kupili Mac posle 8. juna 2009. nudi da dobiju Snow Leopard za samo $9.95.

Na sajtu je pobrojana i Hrvatska, i Bosna, i Kirgistan... Ali Srbije nema.

Da ne poveruješ. :(

Da li neko od upućenijih zna kako tačno stoje stvari, hoće li moći da se SL kupi kod nas u radnji po sličnim uslovima ili kako?
[ Ivand @ 17.08.2009. 01:00 ] @
Dok ce za ostatak sveta, kao i korisnike koji su nesto ranije kupili racunare, update kostati $29. Sto je opet vise nego pristupacna cifra.
[ cikaKosta @ 18.08.2009. 17:10 ] @
Sto se nas tice, znam par ljudi koji su uspesno dokupili leoparda za nesto tipa 1000din a dobili masinu sa tiger-om. Ne verujem da ce ovo biti izuzetak, tako da racunamo na to
[ P_e_r_a @ 21.08.2009. 21:59 ] @
Citat:
Sto se nas tice, znam par ljudi koji su uspesno dokupili leoparda za nesto tipa 1000din a dobili masinu sa tiger-om. Ne verujem da ce ovo biti izuzetak, tako da racunamo na to :)
 

Upravo tako. Ja sam uz moj MBP dobio Tiger-a i potom sam ako se dobro sećam za 999 dinara dobio Leoparda nekih nedelju ili dve kasnije.
[ MMX @ 24.08.2009. 14:13 ] @
Evo i zvanicnog obavestenja na apple.com, Mac OS X Snow Leopard izlazi 28. avgusta :-)
[ Darko Selakovic @ 24.08.2009. 14:56 ] @
"The world's most advanced operating sistem. Finely tuned."


[ logic_rabbit @ 24.08.2009. 18:03 ] @
Haha pa on izlazi prije Windows-a 7 u prodaju koji je najavljen za obicne smrtnike 22 oktobra. :-)
Da li ce to smanjiti prodaju Windows-a 7 uopste ?
[ cikaKosta @ 24.08.2009. 19:38 ] @
Ovo ne bi trebalo da ima puno veze sa tim. Btw, vista je u vreme kad se pocelo pricati o tome trebala da izadje krajem 2005, pa je slucajno vise puta odlagano sve do koliko se secam, januara 2007. Nemam nista protiv, ali mislim da je to previse za ocekivati da microsoft ispostuje rok.
Iz prakse, ljudi otvorenog uma, bar sto se racunara tice, probaju sve do cega mogu da se dokopaju, svaki win, lin, mac, unix, itd itd. Ono sto im najvise odgovara, to i koriste, ili predju sa jednog sistema na drugi. Takvi ne prelaze kad se pojavi nov sistem, vec kad stegnu nesto
[ icobh @ 24.08.2009. 19:55 ] @
^Očigledno nisi upoznat sa razvojom situacije u vezi Win7. Ljudi već piče RTM verziju i to od 14. Jula. Znači preko mjesec dana. Stoga, neće biti slučaj kao sa Vistom. A razvoj malih Laptop-ova odnosno Notebook-ova je natjerao MS da dobro optimizuje svoj novi OS, tako da u 2009. god. imamo OS koji po performansama može parirati OS-u iz 2001. god.
[ banchi @ 24.08.2009. 20:05 ] @
"A razvoj malih Laptop-ova odnosno Notebook-ova je natjerao MS da dobro optimizuje svoj novi OS, tako da u 2009. god. imamo OS koji po performansama može parirati OS-u iz 2001. god."

Nisam bas siguran sta si hteo da kazes u vezi OS iz 2001. Mozes li malo pojasniti?
[ MMX @ 24.08.2009. 20:31 ] @
Momci, mislim da polako skrecete sa teme :-) Ovde ne diskutujemo o Microsoftu i njegovim sistemima, vec o Snow Leopardu.
[ icobh @ 24.08.2009. 20:32 ] @
Performanse Windows-a 7 u odnosu na Windows XP su približne, a u nekim slučajevima i bolje ako su u pitanju nove tehnologije.
[ logic_rabbit @ 24.08.2009. 21:30 ] @
Ima li ko nekakvih screenshot-ova Snow Leopard OS-a ?
Citat:
Performanse Windows-a 7 u odnosu na Windows XP su približne, a u nekim slučajevima i bolje ako su u pitanju nove tehnologije.

Performanse Windows-a 7 su bolje u odnosu na XP pogotovo ako imate noviju hardversku konfiguraciju, a u prodaju izlazi tacno 22. oktobra po najavama. Puna verzija je vec izasla, ali samo za partnere i ljude sa MSND ili Technet subscriptionom. Mislim da ce raniji izlazak Snow Leoparda (prije Windows-a 7) mozda i smanjiti prodaju Windows-a 7 u Americi...
[ kefaja @ 24.08.2009. 22:43 ] @
Ima da se nadje Gold Master Build koji ja teram vec neko vreme. Po izgledu nije nista drugaciji maltene, po brzini je primetno pojacan, mada mi se cini da jede malo vise memorije (?!?). Dosta aplikacija uz sam OS rade kao 64bit. Samo me nervira sto je kernel i dalje 32bitni, odnosno kao da je ostao od leoparda...
[ Aleksandar Đokić @ 25.08.2009. 02:41 ] @
Citat:
Performanse Windows-a 7 su bolje u odnosu na XP pogotovo ako imate noviju hardversku konfiguraciju


da li ce konacno izadji neki takav os, vistu nisam instalirao ni jednom, imao sam nekih neprijatnih iskustava na tudjim racunarima i okanio sam se te naprave od os-a, kada hocu da otvorim my computer on me pita "da li stvarno zelite da otvorite my computer?" pa to je zalosno, pa ako sam 2x kliknuo znaci da "stvarno hocu da ga otvorim", kako retardirano, znam da to moze da se iskljuci al da je po defaultu ukljuceno je zalosno, sada se nadamo osu koji nece imati nepotrebnih 50000 stvari na desktopu samo zbog toga da bi izgledao lepo i privukao mlade korisnike, malo mi je sat u taskbar-u nego ga stavili i na desktop-u, i to u analognoj varijanti, da ne fali, debilno
[ banchi @ 25.08.2009. 13:28 ] @
Da li neko ima iskustva sa upgradeom kod ranijih verzija Mac-a? Naime zanima me upgrade sa Leoparda...da li ce prilikom prelaska na Sneska ostati sacuvana sva moja pdesavanja - npr. desktop, organizacija fajlova i ikona na Docku i da li ce svi programi koje sam instalirao i podaci biti u funkciji i nakon upgradea? Kod mene je samo jedna particija na disku.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 25.08.2009. 13:46 ] @
Hoće, kad radiš upgrade sve ostaje. Kad radiš clean install, možeš i tada da odabereš "Archive & Install", što je bolja varijanta, a onda ti sistem bekapuje tvog korisnika i njegov home folder, instalira novi sistem i onda vrati sve bekapovano. Tako imaš sveže instaliran sistem i svog korisnika.
[ banchi @ 25.08.2009. 14:13 ] @
Izvini, a gde ga bekapuje...mora li za tu varijantu da ima Time Machine ili neku drugu vrstu backupa, ili sistem to odradjuje "instant" prilikom instalacije na postojecem disku?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 25.08.2009. 14:28 ] @
Odradi ti sve to u letu :)
Samo ga pustiš da radi :)
[ euripyd @ 26.08.2009. 22:48 ] @
Citat:
Apple svima koji su kupili Mac posle 8. juna 2009. nudi da dobiju Snow Leopard za samo $9.95.

ye6u ga, omashi me za desetak dana!
[ balavi @ 27.08.2009. 23:21 ] @
Zna li neko da li se Snow Leopard ralikuje od Leoparda samo ispod haube, ili ima promene i u GUI-u?

U jeeee, ja ovo napisah 28.08.2009 , pa ako niko nezna, danas cemo videti!
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 27.08.2009. 23:51 ] @
Ima i nekih kozmetičkih promena, ali je uglavnom sve ispod haube :)
Doduše, neke stvari menjane ispod haube su za sobom povukle i kozmetiku (Quick Time X) :)
[ madamov @ 28.08.2009. 20:28 ] @
Evo moje prve poruke sa Snow Leoparda. B)

Mora mu se priznati, brži je od Leoparda.
[ balavi @ 28.08.2009. 20:50 ] @
@madamov

Jesi li apadejtovao Leoparda na Snow Leoparda?

Jel moze neki snapshoot?
[ MMX @ 28.08.2009. 21:15 ] @
Uvek je bolje uraditi clean install nego update.
[ balavi @ 28.08.2009. 21:24 ] @
Pa ako je uradio klin instal, kad ga pre kupi i dobi?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 28.08.2009. 22:46 ] @
Pa i da je update radio, mogao bi da pitaš isto pitanje :)
Kod nas se 10.6 prodaje za 3400 din. A gold master je kruzio
internetom vec skoro mesec dana i ispostavilo se da nema razlike
izmedju njega i retail verzije.
[ madamov @ 29.08.2009. 09:04 ] @
Ne postoji klasičan Clean Install, tako da sam već unapred spremljenu particiju formatirao, tj. obrisa i instalirao Snow Leopard na nju. Moram da ga testiram pre nego što pređem na njega, isto sam par meseci paralelno koristio Tiger i Leopard dok nisam bio siguran da sve što mi je potrebno radi na Leopardu.
[ MMX @ 29.08.2009. 09:48 ] @
Retail verzija se mogla nabaviti i pre izlaska u SAD. Izmedju Australije i Amerike je 16h razlike u vremenskoj zoni :-)
[ milan1233 @ 29.08.2009. 15:31 ] @
Jel moze neko da mi konkretno odgovori na sledece pitanje:
Zasto Apple ne proizvodi operativne sisteme koji se mogu koristiti na PC-jevima, kad bi time povecali broj korisnika, a samim tim i postali veca konkurencija Microsoftu??
[ ninjaz @ 29.08.2009. 15:54 ] @
Zato sto im taj operativni sistem prodaje hardware. Bar meni tako izgleda.
[ calimero @ 29.08.2009. 15:58 ] @
zato sto je Microsoft jedina firma koja je krenula putem da zaradjuje iskljucivo prodajom softwarskih resenja.

sve druge firme iz IT sektora tradicionalno zaradjuju prodajom hardwarea + softwarea: IBM, Sun, Apple... dakle prodaju kompletan proizvod koji podrazumeva i hardwarski i softwarski deo. Zahvaljujuci Microsoftu pojavile su se firme tipa Dell i HP koje sklapaju standardni PC hardware i kupuju od Microsofta OS i to onda prodaju. Dakle Apple ima tradicionalni nacin poslovanja, isto kao sto je imao npr. Atari ili Commodore. Vremenom jeste i sam Apple presao na PC komponente ali je zadrzao svoj OS koji sada njihov (PC) hardware odvaja od Wintel konkurencije. (naravno, osim samog OS, njihov hardware se izdvaja i dizajnom i funkcionalnoscu od konkurencije ).

btw Apple cak ni nema nikakvu zastitu svog operativnog sistema (!) tako DVD sa OSom kupljen u prodavnici moze slobodno da se kopira i instalira bez ikakve potrebe za serijskim brojem ili aktivacijom.


Microsoft tek u poslednje vreme pokusava da udje na trziste hardwarea jer vidi da njegov bussines model ima upitnu buducnost, cak otvara i svoje retail prodavnice za ovu namenu. Prvo je krenuo sa Zune playerom, a po nekim najavama, u buducnosti ce predstaviti i Microsoft Phone.

Pored hardwarea, Apple zaradjuje i pruzanjem servisa: iTunes, AppStore. Nesto sto je opet strano npr. Microsoftu...
[ milan1233 @ 29.08.2009. 18:35 ] @
Kapiram, hvala na opsirnom odgovoru...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 29.08.2009. 20:39 ] @
I još jedan bitan aspekt je podrška, jer oni sada rade sistem i optimizuju ga za 10 različitih, a uvek istih konfiguracija. Kad bi pravili sistem za sve moguće konfiguracije, puno bi energije izgubili, povećali bi korisničku bazu i izgubili na dva fronta, jer em bi im opala prodaja (recimo da bi), em bi resurse trošili na optimizaciju i krpljenje sistema za drugačije konfiguracije.
[ euripyd @ 30.08.2009. 14:17 ] @
Pa normalno da je brzi kada je fresh instaliran...
Svaki je sistem takav.

I sta je novo??

Meni je vec i Tigar bio dobar, sada Leopard odlican. Sta nam treba bolje??
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 30.08.2009. 14:23 ] @
U ljudskoj srži je da stremi ka bržem, boljem i jačem, tako da uvek može brže, bolje i jače :)

A tebe niko ne tera da se upgraduješ :) Mada znamo da će za dve godine tvoje rečenica glasiti "Leopard je bio dobar, sada Snow odličan. Šta nam treba bolje??" :)
[ MacOS @ 30.08.2009. 15:09 ] @
>> A tebe niko ne tera da se upgraduješ :) Mada znamo da će za dve
>> godine tvoje rečenica glasiti "Leopard je bio dobar, sada Snow
>> odličan. Šta nam treba bolje??" :)

Ne, teraju ga jer nema apdejtova za programe ili se novi programi
uopste i ne prave za 'stare' sisteme. Inace, do sada sam Lea koristio
samo za COD i Simse al znam da cu kad tad morati da predjem na ovu
novu sminku i ni najmanje nisam odusevljen time. :(
[ banchi @ 30.08.2009. 17:00 ] @
Po kojoj logici Apple centar alias GlobeNet kod nas "Sneska" prodaje po 3390 din kada bi po preracunatom kursu trebao kostati 1885 din (29$). Sta su oni neki preprodavaci? Imaju li oni neki zvanicni ugovor sa Appleom? Vidim da na njihovom sajtu pise da su "ovlasceni" prodavci Applea...
Kad ih trazim na Apple worldwide opcijama, nema nikog iz Srbije - http://www.apple.com/choose-your-country/
O cemu se radi? Muljanje?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 30.08.2009. 17:17 ] @
Nikad u Evropi nije važilo pravilo da je cena u $ jednaka preračunatoj ceni u €. Pre da je $=€, pa onda još 10-20% razlike :)

Navikneš se na to i zaboraviš na kupovinu proizvoda u vlastitoj zemlji :)
[ banchi @ 30.08.2009. 18:00 ] @
Znaci tako je kako je...
Nije ni cudo u zemlji sa najsporijim a najskupljim Internetom, i u zemlji u kojoj jos nije zazivelo on line placanje...koje nema na najvecem procesoru on line placanja PayPal-u a ima Vanatu, Zambia, Aruba, Palau, Vallis and Futuna Islands, BiH, Albania, i tome slicno.
Ali to je vec rabljena tema. Vazno je da imamo Ministarstvo za telekomunikacije i brdo govedine u njemu.
[ MMX @ 30.08.2009. 19:47 ] @
Iako su cene paprene, mi i dalje kupujemo... A dok ima kupaca, zasto bi prodavac smanjivao cenu? :-) Do sada kod nas nisam kupio nista od Apple opreme :-)
[ Illiron @ 01.09.2009. 11:57 ] @
Dobar opis na arstechnica.

http://arstechnica.com/apple/reviews/2009/08/mac-os-x-10-6.ars
[ drdrksa @ 01.09.2009. 13:47 ] @
April 2005. Tigar 10.4 -150 novina. Oktobar 2007. Leopard 10.5 - 300 novina. Avgust 2009. Snow Leopard 10.6 - 0 novina



[ madamov @ 01.09.2009. 15:23 ] @

Fantastičan prikaz sa detaljima ispod haube, i sve to na 23 strane.
[ Ivand @ 01.09.2009. 23:17 ] @
@drdrksa
Pa sta trebaju da izmisljaju toplu vodu svakih par godina, "it just works"...
To i jeste jedan isti proizvod, samo doteran ispravljen i optimizovan da radi bolje i brze.
[ P_e_r_a @ 01.09.2009. 23:26 ] @
@drdrksa
stvar je jednostavna, kome se ne svidja, ne mora da ga kupi. Ja sam ga kupio odmah u petak jer sam smatrao da vredi 3.390 dinara. Za taj novac sam dobio stabilniji i brzi OS i to mi je vise nego dovoljno.

I ti verovatno koristis WinXP (nadam se da je licenciran) jer nisi zeleo da dajes novac za vistu jer si smatrao da ona ne vredi toliko, da si smatrao suprotno verovatno bi je kupio.
[ banchi @ 06.09.2009. 22:30 ] @
I...ima li neko neposredna iskustva sa Sneskom?.... neko napred rece da ga je vec kupio pa cekam utiske.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 07.09.2009. 00:23 ] @
Ne može neposrednije od ovoga :)
http://macserbia.org/index.php...mp;limit=20&limitstart=200
[ Dachaz @ 07.09.2009. 01:38 ] @
Što se mene tiče, sve isto k'o na Leopardu, samo (trenutno) fale MailAppetizer i Inquisitor/Glims.
[ savicsrdjan @ 22.10.2009. 20:48 ] @
pozz svima.. skoro pa nista ne znam o ovim mac kompjuterima.... sa raznih foruma i sajtova sam video da bi mi nekako vise odgovarao mac nego ovi glupi windowsi... da li bi mogao da ga instaliram na mom kompjuteru (intel e7500,asus p5q,i nvidia 9600gt grafika)... ako ne moze.. posto se malo bavim post-produkcijom i video montazom gde bi mogao da nadjem da kupim mac kompjuter i koliko bi on otprilike kostao... normalno malo jaci kompjuter jer je video obrada jako zahtevna...
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 22.10.2009. 21:18 ] @
Sva pitanja u vezi sa istalacijama OS X-a na ne-Apple računare postavi u ovu temu.

Oglase možeš pratiti ili ovde ne Elitu ili na SMUG-u, sekcija Oglasi.

Mašina za video editing bi ti recimo bila ova:
Citat:
Mac Pro 4-cores Intel Xeon 2x 2.66GHz
2 Intel Dual Core Xeona na 2.66 GHz
4 GB RAM-a
250GB HDD
GeForce 7300GT 256MB
850€
[ savicsrdjan @ 23.10.2009. 18:57 ] @
ok hvala