[ cozmo_im @ 19.08.2009. 14:59 ] @
I jos neke stvari su se setili da vrate posle XX godina...

Canon unveils PowerShot G11 high-end compact

http://www.dpreview.com/news/0908/09081908canong11.asp

Canon has announced a handful of compact cameras including models aimed squarely at keen photographers. Top of the line is the PowerShot G11, successor to its flagship PowerShot G10 compact released last year. The G11 replaces the G10's 14.7MP sensor with what it describes as a high sensitivity 10 MP CCD though it still uses the same 28-140mm equivalent stabilized lens. The camera also gains a tilt and swivel LCD, though the size drops to 2.8 inches. Flash sync speed increases to 1/2000th of a second and HDMI output is also added. Other features include Dual Anti-Noise System (more sensitive sensor and Digic 4 offering a claimed 2-stop improvement over the G10), RAW shooting and P/A/S/M shooting modes.

And the return

Canon reintroduces S-series with PowerShot S90

http://www.dpreview.com/news/0908/09081907canons90.asp

Next comes the PowerShot S90 digital compact, resurrecting Canon's S-series of compact 'photographers' cameras. It features a 28-105mm F2.0-4.9 stabilized lens with a control ring built around it that enables control of camera settings such as exposure compensation. It also offers a 3 inch LCD with 461k dot resolution in a slim, compact body. Like the G11, it includes the high sensitivity 10MP sensor and Digic 4 noise reduction to make up a 'Dual Anti-Noise System.' In keeping with the photographers' camera brief, the S90 includes manual control and RAW shooting.
[ milas @ 19.08.2009. 15:25 ] @
Uh...kao sto neko vec ovde rece "Ovaj G11 ce biti pravi mali ubojica" :-)!
[ StORM48 @ 19.08.2009. 15:50 ] @
To će biti još jedno skupo đubre.

Vidim da se širom neta prelama neka priča o "revoluciji" (kao sad je revolucija to što se rezolucija smanjuje, umesto marketinškog boosta iste).
Povećanje rezolucije je trebalo biti odavno zaustavljeno na kompaktima, tako da ovaj korak unazad ne znači ništa.

Senzor je i dalje mali drljavi CCD, koji će biti u rangu G9, sa minornim poboljšanjima, a glavna buka će biti podignuta oko dobre blende. Drugih suštinskih poboljšanja (ako tu ne računamo obrtni displej, što je takođe valjda nekakva "revolucija?) jednostavno NEMA. O pravim manuelnim kontrolama objektiva da i ne govorimo ('ebo ih elektromotor i by-wire focus/zoom).

Pravu revoluciju su mogli da naprave da su turili senzor površine makar upola od APS-C. Ovako, ovo je daleko gora vrsta marketinga nego "resolution-boost". Slično kao kad po domaćim "krparnicama" roknu cenu za jedno +50%, onda je obore za 40% i polepe izloge šljaštećim reklamama o "40% popusta", iako su cene zapravo 10% više. E takav je i ovo napredak.

Da, verovatno jeste glupo srljati i bez realnih i opipljivih dokaza pisati kritički, ali sve impresije su produkt prethodnih iskustava sa promocijom "revolucionarnih proizvoda".

Daće Bog da micro4/3 zaživi i pojeftini, dok ovo bude raspoloživo po već lako predvidivoj "popularnoj ceni" od jedno 500-600 €, što bi možda bio konačni kraj vladavine Canona u segmentu koji svake sezone dozirano snabdeva jednim te istim proizvodom, uz izvesne kozmetičke razlike.

Pozdrav
[ cozmo_im @ 19.08.2009. 17:07 ] @
Nema ni HD Video, ali mi je smesno sto su, naravno, uvideli da mali senzor, velika rezolucija, visoki ISO i dinamika ne idu bas zajedno.

Brze bolje su iskopirali Panasonic LX3... ali nisu uspeli.

Ovo je dobro iz razloga sto je trka sa megapikselima gotova, jer sad ce svi da krenu za Canonom (i Panasonicom) a micro 4/3 standard kuca na vrata.

[ AMomcil @ 19.08.2009. 21:40 ] @
Mnogo mi je zanimljiviji S90, tu je već LX3 iskopiran kako treba. Moćan aparat u vrlo malom pakovanju.
Konačno pravi aparat za džep.
[ skocimish @ 19.08.2009. 21:47 ] @
Rotirajući displej... kakva kerefeka.
Mada, ukusi i potrebe se razlikuju, al' po meni nepotrebna stavka (osim u slučaju videa)kad je ovakav aparat u pitanju.
Skeptičan sam po pitanju takvih inovacija i pitam se koliko je rotiranja potrebno da bi
displej prestao da radi ili je možda bolje pitanje, koliko je potrebno da se iščupa !?

Pozdrav !
[ Zarko Silic @ 19.08.2009. 21:52 ] @
Rotirajuci displeji su dobra stvar. Cak sto vise, odlicna. Kod Canona to funkcionise odlicno i moze se reci, dozivotno. Pojedini modeli G serije su ga posedovali i to radi perfektno i dan danas.

Dobra stvar je manje pixela na istoj povrsini, a losa, to sto je brzina rada ostala ista kako kod prethodnika: sporo.


S90 ima nesto manje invalidski zoom od LX3 pa bi mogao biti zanimljiv.
[ milas @ 19.08.2009. 21:55 ] @
Svo moje dosadasnje iskustvo sa tim rotirajucim vratancima/ekranima je veoma lose, iako cuvam stvari do krajnje granice uvek ti pokretni delovi prvo odu, a onda dolaze na red dugmici. E sad, mozda je to Canon uradio tako da nece lako otpasti, ali kao sto vidis i DSLR-ovi se pravi sa tim pokretnim ekranima (D5000, Sony-jeve Alfe, itd.).
[ ArtCool @ 19.08.2009. 22:16 ] @
Sa G10 nisu prosli bas najbolje a sa G11 jos gore.Pa bre kosta ko d3000 sa 18-55, ili tek nesto jeftinije.
Pa ko je ovde lud.
Deluje mi da Canon blago posustaje.
[ Kresoje @ 19.08.2009. 22:18 ] @
Nije tema o pokretnim ekranima, ali moram da preporucim tu opciju nakon 5 godina intezivnog koriscenja. Alternativa je satorsko krilo, ali ni ono ne pomaze za kadar tik iznad povrsine potoka i slicno. Ili diskretno fotkanje sa grudi, uz dobar zoom, znate vec :-).
Sto se G serije tice, meni je njihova cena neopravdano bliska ceni DSLR-a. Svaka cast manjim dimenzijama i tezini, uz dobar kvalitet snimka, ali ipak.
[ cozmo_im @ 20.08.2009. 10:25 ] @
Glavnu poentu ove price niko ne primecuje. A to je smanjenje broja piksela na nasledniku proslog modela i na novim modelima.

Sto znaci da su konacno poslusali korisnike.

Ostaje jos da porade na senzoru, HD video implementaciji, brzini rada aparata i naravno da spuste cenu.

Ali ubrzo ce ih micro 4/3 naterati na sve i svasta.
[ voka_gsw @ 20.08.2009. 11:14 ] @
Smanjili su broj megapixela, a pitanje je - šta se tačno time dobilo? Zašto se to slavi kao neki napredak?

Koliko je vidim, i dalje je preskupo, senzor je i dalje premali, ništa naročito dobro se nije desilo sa ovim aparatom.
[ cozmo_im @ 20.08.2009. 11:48 ] @
Dobice 2 blende na visokom ISO-u, sigurno. Bice bolji visoki ISO, kao i dinamika.
[ voka_gsw @ 20.08.2009. 12:00 ] @
Nešto sumnjam u te 2 blende. Canon je istu nebulozu tvrdio i kad su izbacili 50D.
[ ludi_splićo @ 20.08.2009. 14:18 ] @
Dobiti će 2 blende? Ma to su priče za malu djecu, ako dobiju jednu biti će dobro.
[ StORM48 @ 20.08.2009. 14:21 ] @
Da da... dobiće dve blende... kad ispred navrneš 50mm f1.4

Ne stvarno - ja ne kapiram šta su se svi (većina) primili - kao "uuuu, bravo, konačno dobra odluka..."!

Kakva odluka? Da izbace aparat koji će biti kao G9 samo više cene?

Pozdrav
[ NShappy @ 20.08.2009. 15:44 ] @
Pa dobra stvar je tendencija da misle i na druge stvari a ne samo na megapikselažu. Ako ovako nastave, možda jednog dana i naprave tehnološki maximalno moćan kompakt.

BTW, novi model ima manje megapiksela nego njegov prethodnik?!? E to je stvarno revolucija u istoriji dogotalne fotogrfije. :)
[ StORM48 @ 20.08.2009. 16:08 ] @
Pa dobro, to znači da smo dobili "rafinisani" G7. Ista rezolucija, ista veličina senzora us dodati obrtni displej i malo manje milimetara na širem i užem kraju.

Revolucija indeed!

Crkli da Bog da!

Pozdrav
[ Nebojsa Milanovic @ 20.08.2009. 16:52 ] @
Da, ali nisi rekao da je fps pao sa 2,0 na 1,1 , HD videa nema ni u naznakama.

Neverovatno, uvreda za zdrav razum.
[ AMomcil @ 20.08.2009. 17:05 ] @
Nikako svetu ugoditi... Odavno se već kuka da prestanu budžiti piksele, već da poboljšaju bitnije stvari kod ovih manjih senzora - DR i viši ISO.
To je najviše pokušavao Fuji (senzori kod F10, F200 EXR), potom i Panasonic (LX3). Konačno je i Sony napravio senzor s tim ciljem:
http://www.sony.net/Products/S...x_news/vol57/pdf/icx685cqz.pdf
Treba sačekati rezultate, ali verujem da će zaista biti bolji od 14MP senzora koji je G10 imao. Ako su Fuji i Panasonic umeli, Sony sigurno može i bolje.
Pad FPS-a i nedostatak HD videa je posledica sporijeg čitanja senzora, verovatno koristeći priliku da se smanji "readout noise" koji se pogoršava kod CCD-a bržim i/ili višekanalnim čitanjem.
Takođe je vraćen obrtni ekran koji je nekad G serija imala.

Znači Canon je zapravo poslušao vapaje većine vlasnika G serije - efektivno poboljšanje zaista fotografskih elemenata - kvaliteta slike i funkcionalnosti.
Ja sam se jako obradovao ovom potezu, umesto da montiraju neki "18MP" senzor da bi se bolje prodavao po samoposlugama, ovo ima mnogo više smisla.
[ Nebojsa Milanovic @ 20.08.2009. 17:12 ] @
Jasno da treba prestati budžiti piksele, ali ne po cenu gubljenja stvari koje postoje još odavno (a koje je čak trebalo i unaprediti), kao što su fps i HD video.

O obrtnom LCD-u da ne pričam, nećemo valjda sada da se radujemo tome što su vratili tu stvar koju je odavno imala ne samo G serija, nego i najobičniji digitalac A serije i to još pre pet godina (A80).


[ AMomcil @ 20.08.2009. 17:54 ] @
Razumem šta hoćeš da kažeš, ali korišćeni Sony senzor jednostavno ne podržava HD video, već samo do 600-ak linija.
Canon je zapravo povukao hrabar potez - da koristi senzor koji verovatno nudi najbolji foto kvalitet za tu veličinu senzora u ovom trenutku, a na uštrb recimo HD videa. Trenutno znači nemaju ništa dostupno za pravu konkurenciju LX3, F200 EXR i sl.

Meni je vrlo drago da su pristupili ovom kompromisu. Ne zbog samog G11, koji me ne zanima, već jer su isti senzor stavili u S90, koji me već vrlo, vrlo interesuje.
[ beske @ 20.08.2009. 20:44 ] @
Citat:
AMomcil: Canon je zapravo povukao hrabar potez...


...pogotovo zadrzavanjem istog, DIGIC IV, procesora, bez obzira na uocene ne-bas-male probleme u njegovom radu.
[ Nebojsa Milanovic @ 20.08.2009. 20:58 ] @
Zadržavanje DIGIC IV procesora ne znači ništa po tom pitanju na koje misliš, jer se softver za obradu može u potpunosti promeniti i uz zadržavanje postojećeg procesora.

Prema tome, u ovom trenutku se ne zna koliko je i na koji način promenjena unutrašnja obrada. Sigurno je da je promenjena, jer se jedino tako može postići željeno i najavljeno smanjenje šuma.
[ grozda @ 27.08.2009. 01:38 ] @
Korisnici su trazili ...

- Manje pixela
- Obrtni ekran po kome je G serija i bila poznata

To su i dobili :) Sto se tice kvaliteta evo primeri sa S90 - 3 fotografije ...
http://www.usa.canon.com/consu...modelid=19210#ModelFeaturesAct

Meni se ovaj S90 vise dopada od G11 koji je sa obrtnim ekranom postao preveliki aparat.
Videcemo kad neko uradi poredjenje sa LX3 kako ce se pokazati



[ ArtCool @ 27.08.2009. 02:43 ] @
Suggested Retail Price: $429.99 za S90.
Pa ko je bre ovde lud.Izgleda ko Samsung iz Tempa za 9.999 dinara sa sve vrecom za prasak kao poklon.
Cist ekonomski promasaj, a sto se tice G11 e to je posebna prica.
U istoriji civilizacije nije zabelezena nova stvar koja od stare ima tako vaznu degradaciju kao u ovom slucaju sa14.7 na 10 MP.
Taj koji je dao nalog za proizvodnju je apsolutno poremecen.
Ma ni G17 nece moci prici d60 a cena kud i kamo slicna.
Kao kad bi istoriski promasaj ovaj novi fica kostao sa ultra opremom 35.000 evra a sa dizelom A4 36.000.I ja sad nisam na tom nivou razvoja da uzmem A4 vec cu ficu zbog opreme.
Slicna bila i prica vezano za DR oko d5000 vs 500d, toliko sam vristao citajuci NASA argumente da nisam ni puno ucestvovao.Ja mislim da ovde ima inzenjera i dr nauka i vecih od samih fabrika.
(ne mislim na Nebojsu).
Pozz.
[ StORM48 @ 27.08.2009. 12:21 ] @
Nisi razumeo argumente, pa Ti zvuče svemirski, iako nisu - čak štaviše, sve je pisano razumljivo dvomesečnom detetu

Pozdrav
[ AMomcil @ 27.08.2009. 19:18 ] @
S90 je napravljen od metala (mislim aluminijuma), pa mi nije jasno šta tu deluje jeftino?
Takođe sam nestrpljiv da čujem utiske i da ga možda i probam.
LX3 se izgleda odlično prodaje i nije slučajno što je Canon izbacio očiglednog direktnog konkurenta.
[ Zarko Silic @ 27.08.2009. 20:31 ] @
Sasvim solidan aparat. Cak sto vise.


[ Zarko Silic @ 27.08.2009. 20:58 ] @
Opake su to makine. Nije dzabe Canon krenuo u "sirinu" (Nema Abdeea da prokomentarise).


[ stressbuster @ 28.08.2009. 07:23 ] @
Slike izgledaju mocno za s90, a sad vidim i g11 primer sa jako, jako lepim rezultatima. Ali, zivo me interesuje da mi neko od vas strucnijih napise kakve su rasvete koriscene za te primere? Bojim se da obican korisnik nece moci ni deseti deo toga da postigne u svakodnevnim uslovima za fotkanje. Opet, s90 izgleda veoma primamljivo, al' je mnogo naduvana pocetna cena....

Pozdrav!
[ Zarko Silic @ 28.08.2009. 12:11 ] @
Citat:
stressbuster:  Bojim se da obican korisnik nece moci ni deseti deo toga da postigne u svakodnevnim uslovima za fotkanje.


Obican korisnik ni sa D90 nece napraviti kvalitetnu fotografiju sto je vec u vise navrata potvrdjeno i na ovom forumu.


Primere koje sam postavio je dokaz da je sa ovim aparatima moguce napraviti ovakve fotografije, a koliko ce to neko umeti je savim nesto drugo.
[ ArtCool @ 28.08.2009. 12:34 ] @
Ovakvi rezultati su moguci samo u studiskom radu , one ne daju pravu sliku o aparatima.A bojama da ne govorim.Da vidimo neki tmuran sugavi jesenji dan.
Ali to je kada se uvate Canonci uvate u kolo .
Meni je taj kult stran.
*Zarsilic* bi li bio ljubazan da linkujes obicnog korisnika sa d90, bas me interesuje sta je lose (kadar, kompozicija, ekspozicija...sta god).Ili bilo koji drugi aparat svejedno, mozda se nesto i nauci, o tehnici.
Btw-jel ova sova vestak, mnogo lepo pozira u studiju (mislim prava ali preparirana), koliko je placaju na sat.

Boze boze, sad sam u dilemi dal da uopste kupim DSLR, ko dosad ili da predjem na compakt?A medju razliku potrosim u kafani.





[Ovu poruku je menjao ArtCool dana 28.08.2009. u 13:57 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 28.08.2009. 12:55 ] @
ima toga na pretek

http://www.elitesecurity.org/t341078-0

malo se potrudi pa ces i sam naci.
[ Nebojsa Milanovic @ 28.08.2009. 13:02 ] @
O studjskim slikama sa Canon sajta sam govorio već mnogo puta.

Lično, ne smatram ih puno vrednim, naročito za manje iskusne korisnike i njima ne preporučujem da ih gledaju, jer će tako ući u nepotrebne nedoumice.

Ovakve slike imaju smisla da gledaju prvenstveno iskusniji korisnici koji umeju da odvoje šta je u njima rezultat samog aparata, a šta rasvete, strukture kadra i ostalih faktora.

Lično, slike sa G11 i S 90 su onakve kakve su i očekivane, znači donose nešto manji šum po pikselu, bolju definiciju i bolju dinamiku od slika sa 12-15 Mp aparata.

[ ArtCool @ 28.08.2009. 13:04 ] @
Pogresan link pa avio sou ima dobre fotke, ali su boje ocajno izvedene.Do te mere da guse detalje.Mada zbog jakog zuma nije ni cudo.
Nisam na ovom forumu vidjao puno lose, pa nece ljudi da se brukaju valjda.
Ovo me za d90 bas interesuje, ali jos vise za 5dMkII ili nesto iz Canon serije.
Dosta udaranja po Nikonu, greota deco tuci po boljem.
Treba izgaziti buraniju, koja radi bolje compakte nego neki MF.
Nebojsa sa tobom se savrseno slazem, ali eto posto ja ne postavljam fotke po forumu, onda moje reci sto rece neko nemaju kredibilitet.Ali cu zato bez rezervno podrzati tvoj.
Klasicna klinacka lozana, sa pitanjem koliko ti aparat ima megapisela.
Pozz.
[ Zarko Silic @ 28.08.2009. 16:43 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: O studjskim slikama sa Canon sajta sam govorio već mnogo puta.


A da li si ti pokusao da snimis zivotinje u studijskim uslovima?
Ocigledno nisi.



Kakvi studijski uslovi? Pridjes i skljocnes.

[ Nebojsa Milanovic @ 28.08.2009. 16:56 ] @
Studijski su oni uslovi kod kojih je ispunjeno sve ono što je inače ispunjeno u studiju.

Pri tome je potpuno nebitno da li je snimanje fizički napravljeno u studiju ili ne. U svakom slučaju, predlažem onima koji ne umeju da razdvoje šta je posledica samog aparata, a šta posledica ostalih uslova - da ove slike ne uzimaju previše za ozbiljno.
[ Zarko Silic @ 28.08.2009. 17:03 ] @
To je nesto drugo sto da li ti uzimas ili ne uzimas za ozbiljno i nema veze sa pitanjem kakve se fotke mogu napraviti sa odredjenim aparatom. Ove fotke su, bez sumnje napravljene sa ovim malisanima .

Sasvim drugo je pitanje i problem zasto svakom to ne uspeva na ovakav nacin. To sam vec rekao, ali ponovicu srpski:

Postoje oni koji mogu i postoje oni koji ne mogu i ne znaju. Ovim prvima je svejedno kojim apratom slikaju, uvek mogu.
Ovim drugim je takodje svejedno cime slikaju. Uvek ne mogu. Bio to S90 ili D60, uvek ne mogu.

Jel sad jasno?
[ ArtCool @ 28.08.2009. 19:26 ] @
Prijatelju masis poentu price.

Studiski uslovi su kontrolisani uslovi, ili uslovi na open field terenu koji su idealni.U njima se postize idealna ostrina (optimalni uslovi vazduha), idealna osvetljenost, kontrast, izvlacenje maksimuma DR itd.
Svaki kompact moze da ima ovakvu sliku, svaki.
Evo recepta za sovu.
- pre svega izabrana je ona a ne plisana igracka zbog detalja (perje), i zbog kolorita.
- da bi se izbegle recimo CA anomalije postavljena je ili jos prevarantskije namontirana crna pozadina kako bi gledao centar slike, a ne rubne elemente objekta.Da je bela pozadina efektnost bi bila manja
- u ocima sove se ocigledno vidi upotreba soft light reflektora sa spageti sijalicom,
- sova miruje
- naravno macro kadar
- saturacija (dinamika) je znacajna, mada vesto uradjena

Devojka:
- klasican montirani kadar sa ciljem demonstracije prostorne dinamike boja i dubonske ostrine
- ocigledna upotreba liht tenta sa desne strane fotografa na oko 2m od zemlje, i oko 2-3 metra od modela
- posto nije macro primetna klasicna prostorna sabijenost detalja malog cipa
- jaca obrada (procesing slike) sto je dovelo do gubljenja prirodnosti odraza sa koze modela, ocigledno da bi se suzbio sum, i dobila vestacka pufnatost slike

Inace sova je klasican primer vrhunske pripreme fotke, ko za stock.
To su studiski uslovi,to moze bilo ko.
I mnogo dizes skljockanje na neku visinu, najvazniji je ostrina i dobar kadar.Ako ti bezi kadar (ko avio miting) pa jos na 1000 metara od tebe, ili ti pobego fokus nije merilo ocene.
U svakom slucaju dobar S90 samo za 50% manje para, ko i D3x i mnogi drugi.
Sta ste se uvatili napucavanja oko ove paklice, pa ima ih na tzistu i jos ce ih biti na desetine.
Ko voli neka kupi po 4 kom i napravi studio, u stvari sa pedesetak u ciklicnoj spirali dobio bi se efekat Matrix.




[Ovu poruku je menjao ArtCool dana 28.08.2009. u 20:45 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 28.08.2009. 20:56 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: U svakom slučaju, predlažem onima koji ne umeju da razdvoje šta je posledica samog aparata, a šta posledica ostalih uslova - da ove slike ne uzimaju previše za ozbiljno.


E vidis ja to posmatram malo drugacije jer ne uzimam uopste za ozbiljno fotografije "fotografa" diletanata, a posebno me ne zanima misljenje sajber fotografa koji se razmecu toboz znanjem, a nista ne umeju da pokazu.
[ ArtCool @ 28.08.2009. 21:45 ] @
Gospodin umetnik, Pikaso sa aparatom.
[ StORM48 @ 28.08.2009. 23:44 ] @
Vidim opet idemo kud ne treba...

U principu, ja volim da vidim rezultate neke opreme u realnim uslovima - ono što je svakodnevna pojava sa tim nekim komadom opreme.
Međutim, ništa nemam protiv, kako Nebojša jednom reče - "mega-profesionalnih primera u kontrolisanim uslovima", jer to u biti JESTE rezultat sa tog aparata i dokaz da taj neki aparat to zaista može. Svako ko misli da u tim uslovima "svaki aparat može da napravi čudo" vara se, jer to jednostavno nije tako.

Kada sam svojevremeno drndao Yashica-u Electro 35G, ustanovio sam da neki drugi ljudi prave evidentmo bolje fotke od mene, tim istim aparatom.
Posle čitanja razne literature i iskustava drugih, shvatio sam da je kvalitativni jaz između mojih i njihovih fotki samo u mojoj nesposobnosti da iz iste opreme izvučem maksimum.

Ovakve fotke su idealne za spoznaju činjeničnog stanja. "Mega-profesionalne" fotke može da izvede svako, ako se potrudi da nešto nauči, te ako mu i oprema to dozvoljava. Dobar aparat će u idealnim uslovima napraviti idealnu fotku. U manje idealnim srazmerno sa kvalitetom okruženja, ali krš oprema nikad neće napraviti idealnu fotku, sve i da vam je mentor sam Sveti Petar.

Pozdrav
[ grozda @ 29.08.2009. 00:41 ] @
Ako je nesto mirno kao sova, rezultati ce biti dobri ako mrda kao ova zver, onda samo profesionalac kao ja sa jos boljom opremom moze napraviti ovako nesto.
Evo rezultata u realnim ulovima ... zamolio sam ovu brzu zver da mi pozira i napravio ovu fotku :)




Verujem da ce G11 biti jedan od najboljih aparata u klasi neDSLR a S90 tu negde.


edit by NM: ubačena slika



[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 29.08.2009. u 02:03 GMT+1]
[ Kosta ******um Rex Persia @ 13.09.2009. 02:49 ] @
Interesuju me FULL resolution slike sa S90 i G11 modela, kao i iole dublje poređenje sa Fuju F200 EXR modelom.

Nek neko stručan objasni,jer sve mi se čini da Fuji sa svojih 265 evra klot cenom, daje daleko više.
[ Backy @ 13.09.2009. 09:04 ] @
Citat:
ArtCool:
Evo recepta za sovu.
- pre svega izabrana je ona a ne plisana igracka zbog detalja (perje), i zbog kolorita.
- da bi se izbegle recimo CA anomalije postavljena je ili jos prevarantskije namontirana crna pozadina kako bi gledao centar slike, a ne rubne elemente objekta.Da je bela pozadina efektnost bi bila manja
- u ocima sove se ocigledno vidi upotreba soft light reflektora sa spageti sijalicom,
- sova miruje
- naravno macro kadar
- saturacija (dinamika) je znacajna, mada vesto uradjena


meni se čini da sova popunjava ceo kadar... pored toga, osvetljena je beauty dishom pa nema veze dal miruje ili ne pošto je blic zamrzava... i ne mogu da se setim ni jedne vrste sova koja je toliko mala da se snima kao macro ;)

Citat:
ArtCool:
Devojka:
- klasican montirani kadar sa ciljem demonstracije prostorne dinamike boja i dubonske ostrine
- ocigledna upotreba liht tenta sa desne strane fotografa na oko 2m od zemlje, i oko 2-3 metra od modela
- posto nije macro primetna klasicna prostorna sabijenost detalja malog cipa
- jaca obrada (procesing slike) sto je dovelo do gubljenja prirodnosti odraza sa koze modela, ocigledno da bi se suzbio sum, i dobila vestacka pufnatost slike


nije klasičan montirani, već normalan kadar na kome se mešaju dve vrste svetla... light tent je bela kutija u kojoj se slikaju predmeti, ova fotka je osvetljena softboxom ali pošto je odsjaj u oku nejasan ne mogu da procenim kakvim (verovatno nekim velikim osmougaonim, pošto liči na fotke annie leibovitz)
šta je prostorna sabijenost detalja? (prostor dinamike boja sam pokušao sam da shvatim :D) obrati pažnju na njeno desno rame i čelo tačno iznad nosa... takvi odrazi su sasvim prirodni za taj tip osvetljenja, a šum na iso80 kao izvor veštačke pufnastosti ne bih da komentarišem... šta je uopšte pufnasta fotka?
[ Zarko Silic @ 13.09.2009. 12:23 ] @
Ako Mesec zanemarimo pa kazemo da je ajd recimo soft box, a sta cemo onda sa oblacima?





[ xigma @ 20.09.2009. 00:43 ] @
Izašli su semplovi na dpreview za S90: http://www.dpreview.com/news/0909/09091802canons90gallery.asp
[ Backy @ 20.09.2009. 02:58 ] @
svi dodatci postoje u verzijama za male bliceve, a i studijska rasveta može da radi na akumulatore... ne kapiram u čemu je problem sa oblacima?

btw, i dalje najviše liči na beauty dish
[ crnibombarder @ 24.11.2009. 23:20 ] @
Evo tri 100% crop sempl-fotke iz ruke, identicni uslovi, sa Canon G11, S90 i Panasonic LX3:


Canon G11, ISO800, f/2.8, 1/20s

Canon S90, ISO800, f/2, 1/40s

Pansonic LX3, ISO800, f/2, 1/50s

Meni ovaj S90 izgleda skroz opako...
[ Nebojsa Milanovic @ 24.11.2009. 23:25 ] @
Očekivano.

Meni se kod Panasonica ne sviđa što i kada je dobar na višim ISO, nikada ne uspeva sasvim da iščisti sliku na najnižem ISO...
[ Nebojsa Milanovic @ 25.11.2009. 20:37 ] @
Evo jednog zanimljivog poređenja:

Canon G 11, aparat sa bez sumnje najboljom slikom od današnjih kompakt aparata, i Canon Pro 1, šest godina (!) star model. Verujem da će se mnogi iznenaditi (zanemariti razliku u WB-u, obratiti pažnju na oštrinu, šum i celokupnu definiciju slike)...

G11, 100% crop



Pro 1, 100% crop
[ radisasvr @ 26.11.2009. 06:08 ] @
Da budem iskren,nisam ni ocekivao da ce biti drugacije.Pro 1 je bio i ostao pravi dragulj.Mnogi aparati iz perioda od pre par godina pruzali su bolji kvalitet slike (tu naravno mislim na nize ISO vrednosti) od danasnjih.
Kada se pogleda kakav su kvalitet imali G6, S70 i S80 ,u vreme kad su se pojavili, covek se zapita da li je uopste bilo napretka poslednjih godina.
G11 je, nesumnjivo, korak u dobrom smeru posle besomucnog trpanja megapiksela na mali senzor.Licno pozdravljam odluku canona da se okrene onom najbitnijem-kvalitetu slike.
Pro 1 ima jako dobar objektiv i verovatno tu lezi najveci uzrok njegove superiornosti.
Pozdrav.
[ Nebojsa Milanovic @ 27.11.2009. 00:24 ] @
Objektiv na Pro 1 je neverovatnih optičkih mogućnosti i nikad neću moći da razumem zašto Canon tu optičku konstrukciju, koju evidentno ima - nije ponudio i u DSLR domenu, pa makar koliko da košta.

Međutim, od toga meni ovde još više upada u oči činjenica da G 11 praktično uopšte nema manje šuma od Pro 1!

Dakle, sav taj "napredak" na visokim ISO kojim se diči G11 (a on je još i dobar, šta reći za G10 i druge...) - postignut je softverskim "peglanjem" slike, a na račun izgubljenih detalja.

To se vidi i na najnižem ISO, a o većim vrednostima da i ne govorim (ima toga i kod DSLR modela, ali manje).

Dakle, taj izostanak realnog napretka kompakt aparata doveo je do povećanja jaza izmađu DSLR i njih i do nestanka prosumer klase.
[ radisasvr @ 27.11.2009. 09:14 ] @

To sam i ja zakljucio . Prakticno,napreduju algoritmi za uklanjanje suma ali mali senzor je mali senzor i tu je fizika neumoljiva.



[/quote][quote]Nebojsa Milanovic: Međutim, od toga meni ovde još više upada u oči činjenica da G 11 praktično uopšte nema manje šuma od Pro 1!

Dakle, sav taj "napredak" na visokim ISO kojim se diči G11 (a on je još i dobar, šta reći za G10 i druge...) - postignut je softverskim "peglanjem" slike, a na račun izgubljenih detalja.



[ Zarko Silic @ 27.11.2009. 09:28 ] @
Nija bas tako.

Pro1 i G11 nisu ista kategorija fotoaparata.

Ako se uporedi nesto iz iste klase, npr G2 (za to vreme izvanredan foto aparat) i danasnji G11, razlika je vise nego ocigledna.

Nije "detaljnost nizeg ISOa merodavna po pitanju detaljnosti pri visem ISOu. Osim toga , ne postoji EX-peglanje koje ce ISO 400 sa Prio1 ispegleti tako da bar priblizno bude kao na G11 za koji se, slobodno moze reci da je glatko ko "staklo".
[ NShappy @ 27.11.2009. 15:09 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Objektiv na Pro 1 je neverovatnih optičkih mogućnosti i nikad neću moći da razumem zašto Canon tu optičku konstrukciju, koju evidentno ima - nije ponudio i u DSLR domenu, pa makar koliko da košta.

Međutim, od toga meni ovde još više upada u oči činjenica da G 11 praktično uopšte nema manje šuma od Pro 1!


Nije baš lako optičku konstrukciju smišljenu za malecki senzor primeniti za veliki senzor.
+ što se kod kompakta poslednje sočivo objektiva može nalaziti milimetar od senzora što donekle olakšava izradu objektiva. Uopšte, ovi bolji kompakti izvlače neverovatno mnogo detalja po jedinici površine senzora.
Sony R1, ma koliko sakat bio, imao je fantastičan objektiv za relativno male pare. A to je mnogo lakše postići ako objektiv ne mora biti još i retrofokusnog tipa.

A ovo za šum, pa, G11 ima i (malkicko) više pixela.