[ shadow88 @ 20.08.2009. 14:51 ] @
pozzdrav svima, hteo bih da resim jednu dilemu koja vec duze kruzi po forumu medju manje kvalifikovanim clanovima foruma, a mnoge i muci to pitanje ali niko da ima da odgovor.

dakle automatski osiguraci koji se ugradjuju u razvodne ormane tj na niskonaponsku distributivnu mrezu i koji su deklarisani da prekidaju STRUJNI KRUG ODREDJENOG NAPONA i pri proticanju struje ODREDJENOG INTENZITETA kroz njega, ce isto tako iskljuciti ako se stave u strujno kolo DC napona i ako je taj napon nizi od 250V , dakle ne mora da bude AC i ne mora biti 220...230...250V da bi osigurac odreagovao kako mnogi na ovom forumu misle, potrebno je samo da kroz njega protekne maksimalna struja za koju je predvidjen osigurac.

eto samo toliko od mene da podelim malo znanja sa vama .. :) pozdrav.
[ peca26000 @ 20.08.2009. 15:52 ] @
Uopste to nije klasican strujni osigurac ! Zato sto reaguje na AC sam kalem odredjuje brzinu prekida strujnog opterecenja .
Vise navojaka ce lakse pritiskati i odspojiti kontakte , za DC struju to ide malo tromije i nece lako izbaciti kao na AC .
Citat:
struje ODREDJENOG INTENZITETA kroz njega, ce isto tako iskljuciti ako se stave u strujno kolo DC napona i ako je taj napon nizi od 250V

Nije vazan napon ali je bitna struja i na koji nacin dolazi opterecenje , misli se na ipulsno ili kontinualno !
Citat:
deklarisani da prekidaju STRUJNI KRUG

Ja nisam video da pise osim u amperima , za frekvenciju nema ni govora a jako je bitna , Naravno takvi osiguraci traze frekvenciju na AC !
Citat:
da bi osigurac odreagovao kako mnogi na ovom forumu misle, potrebno je samo da kroz njega protekne maksimalna struja za koju je predvidjen osigurac.

Struja da i frekvencija je jako bitna na koju je rezonantan kalem , vrsi silu u zavisnosti indukcije struje . Ne rade svi osiguraci isto , na njima je potreban i pad napona da bi uopste i reagovali , postepeno opterecenje ga nece lako iskljuciti , moguce je i lepljenje kontakata itd...
Kad se otvori takav osigurac , vidi se na koji nacin funkcionise i lako je zakljuciti da su to induktivni osiguraci . Nemaju nikakve veze sa obicnim osiguracem gde se topi provodnik ...
Na ovakvom induktivnom osiguracu , moguce je iskljuciti ga odredjenom frekvencijom , na kojoj je kalem rezonantan i nemora uopste biti strujno opterecen po deklaraciji .

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 20.08.2009. u 17:03 GMT+1]
[ robert63 @ 20.08.2009. 16:33 ] @
Eeh-eh,,,Automatski osiguraci,,,,

Koliko je Termalni?
Koliko je Elektro-Magnetni?
Da li onaj za AC moze i za DC ?

To najbolje znaju oni sto ih proizvode:

http://www.ecdcontrols.com/pdfs/MINI-CIRCUIT-BREAKER-S200.pdf

http://library.abb.com/global/...5da0fb2f459b3c1256fbe002c0929/$File/2CDC414003D0201.pdf


* kod drugog "copy-paste" ceo link,a ne samo ono sto je crno markirano--pa pravo u Browser.
[ Predrag Krstic @ 16.10.2009. 20:52 ] @
Juče sam kupovao neke automatske osigurače od 16A i u radnji mi rekoše da imaju Fisher Merlin Gerin koji imaju neku oznaku 300, a imaju i General electric koji imaju neku oznaku 600 i da to znači da su oni i limitatori i da ih uglavnom ugrađuju kao glavne fazne osigurače. Cene su im bile iste, oko 240din.

Može li mi neko objasniti kakva je to razlika u oznaci 300/600 i da li stvarno postoji razlika između osigurača za tablu i koji su za glavne fazne.
[ paga @ 17.10.2009. 14:03 ] @
Moguće je da nisam upravu , ali koliko sam ja upućen to što oni prodaju kao limitatore a nešto druga kao automatske osigurače , je u stvari jedna ista stvar .
Oboje su automatski osigurači , razlikuju im se karakteristike isključivanja (koje doduše i nisu malo različite) .
Takođe , taj broj treba da predstavlja broj sigurnih isklapanja pa se prema tome biraju (recimo , da posle nekog većeg broja isklapanja ne bi pocrkali ) .

pogledaj temu o osiguračima