[ alexandar_cajic @ 24.08.2009. 20:08 ] @
Dakle ovako,
ja nisam neki stariji član na ES-u, ali mi se čini da je ranije ovaj sajt obilovao unikatnijim i kvalitetnijim temama - odgovorima.
Imam osećaj da se sve vrti u krug. Puno sličnih pitanja i sličnih odgovora, većinu mrzi da pretraže pa se otvaraju nove - stare teme.
Ima svakakvih nekvalitetnih odgovora, onda odgovora radi odgovora, kao na nekom jeftinom neozbiljnom tralala forumu.
Puno loših i nepotpuno izrečenih misli, pitanja se postavljaju škrto i mrzovoljno,bukvalno moraš da moliš da se npr. problem opširnije opiše.
A kad se možda pomoglo, pitalac nestaje tragom bez obzira i tema ostaje nepotpuna i nezavršena, jer je nepoznat ishod zadatog, i tu nema nikakve satisfakcije.
Sve se svodi na to da većina dolazi da bi rešila problem, gde se pojedinci lome oko pronalaska rešenja (uvek isti - stalni na forumu). A onda postavljač teme zaboravi na ES i u retkim slučajevima se eto,opet vrati kad mu iskrsne neki problem.
Većina bi besplatan savet, a retko ko ostaje da možda uzvrati pomoć u nekom svom domenu (recept funkcionalne zajednice: Ja tebi - ti meni).
Da,treba što više tema jer će neko sa nekim problemom pretragom možda pronaći svoj odgovor...ali kao da je puno sličnih nezavršenih tema...
Možda grešim !?
[ combuster @ 24.08.2009. 20:19 ] @
Ja se sa tobom uopste ne slazem. Ima korisnika koji recimo troluju i truju teme ali se to ne dogadja toliko cesto da bi celokupan kvalitet foruma opao, uostalom moderatori su tu da do toga ne dodje.

Ako postavljac teme zaboravi na temu bez feedback-a ta tema brzo odumire tako da ni to nije problem neki...

Ako imas neko konkretno pitanje ili resenje za isto voleo bih da ga cujem, ovako mi se cini da bi ova tema mogla da izumre vrlo brzo ;-)
[ alexandar_cajic @ 24.08.2009. 20:24 ] @
Ne kažem da je celokupni kvalitet opao, ali mislim je prisutno mnogo njih zainteresovanih za svoj problem, a nema ih nigde (čitaj"nezainteresovani") kad bi možda mogli da pomognu nekom u domenu svoje stručnosti.
[ combuster @ 24.08.2009. 20:30 ] @
Pa svako pristupa es-u na svoj nacin, neko ga vidi kao mesto gde moze da razmenjuje iskustva, da uci i da pomaze drugima u domenu svog znanja dok drugi ga vide kao instant help automat (a da mu pri tom ne treba ni novcic) :D

I jedni i drugi imaju puno pravo na to, mada u vecini slucajeva pitanja gde neko zeli kompletno instant resenje koje bi mogao da unovci ostaju neodgovorena :)
Ako nekome treba konkretno resenje za konkretan problem i ako se vidi da se pokretac teme zaista potrudio da odradi 90% posla to je vec druga prica. Ako neko kaze treba mi baza za restoran obicno ce dobiti odgovor: "Javi mi se na pp da se dogovorimo oko angazovanja" :)

Ako si na to mislio onda ni to nije neki problem :)

A mislim da na elite-u jos uvek postoji dovoljno ljudi koji su voljni da svojim odgovorima pomognu...
[ musicmaster @ 24.08.2009. 20:34 ] @
Citat:
A jos uvek mislim da na elite-u postoji dovoljno ljudi koji su voljni da svojim odgovorima pomognu...


Jeste!
[ SlobaBgd @ 24.08.2009. 20:34 ] @
Ja se sa Aleksandrom slažem. Ali to je pojava koja je karakteristična za sve forume. Ljudi dođu, postave pitanje, dobiju odgovor i odu. Protiv toga ne možemo ništa. Ostaje nam samo da se nadamo da će 5% novih posetilaca doći ponovo, bilo sa novim pitanjem ili sa odgovorom nekom drugom. Tako se stvaraju forumi. Članovi ili uprava ovog foruma koji imaju statističke podatke o posećenosti foruma reći će ti koliko unikatnih poseta forum ima na, recimo, mesečnom nivou. I koliko novih članova se svakog meseca registruje, i koliki je prosek postova po članu. Videćeš da (verujem, ne znam podatke) forum raste i razvija se. Ostaju oni ozbiljni i spremni na saradnju. Niko od nas ne zna da li će novi član da ode čim mu se odgovori i da zaboravi na forum, ili će se vratiti i uključiti se u diskusije. Treba svakog novog člana tretirati sa uvažavanjem i nadati se da će, zbog kvaliteta foruma i ljudskog odnosa, postati aktivan, koristan i redovan. Ne bojim se ja za Elite forume, kvalitet se prepoznaje i traje.
[ musicmaster @ 24.08.2009. 20:38 ] @
Što se mene tiče, kvalitet foruma je na veoma dobrom nivou.
Recimo, ES radi sasvim brzo i kada ima preko 1000 ljudi nakačenih u isto vreme!
Ruku na srce, i to je neko merilo kvaliteta.

A što se tiče korisnika koji dođu, pitaju nešto, dobiju odgovor i potom se zahvale onima koji su se potrudili, da,
takvih ljudi i dalje ima.
Neverovatno ali istinito.

Sve u svemu, kakva je kultura u real worldu, takva je i ovde.
Alexandre, još ti je mali "staž"....
Promenićeš mišljenje.
[ combuster @ 24.08.2009. 20:41 ] @
Evo sad sam ispratio aleksandrov profil i shvatio sam sta je hteo da kaze. Covek pokusa da pomogne pokretacu teme i pita ga da li je sve u redu a ovaj se vise ne javlja. Dobio je ono sto je hteo i to je to.

Ali protiv ovoga se ne moze, ako se neko konstantno ovako ponasa verujem da ce izgubiti zainteresovanje korisnika koji prelecu cesto taj deo es-a a samim tim ostajace ubuduce i bez odgovora. A sto se novih korisnika ili onih koji posecuju es jednom u 3 meseca tice, protiv toga se ne moze nista...

Mada na kraju krajeva, niko od nas ovde ne pomaze zato da bi video hvala i slicno (iako je to onsovna kultura)...
[ alexandar_cajic @ 24.08.2009. 20:48 ] @
Citat:
combuster: Pa svako pristupa es-u na svoj nacin, neko ga vidi kao mesto gde moze da razmenjuje iskustva, da uci i da pomaze drugima u domenu svog znanja dok drugi ga vide kao instant help automat (a da mu pri tom ne treba ni novcic) :D

I jedni i drugi imaju puno pravo na to, mada u vecini slucajeva pitanja gde neko zeli kompletno instant resenje koje bi mogao da unovci ostaju neodgovorena :)
Ako nekome treba konkretno resenje za konkretan problem i ako se vidi da se pokretac teme zaista potrudio da odradi 90% posla to je vec druga prica. Ako neko kaze treba mi baza za restoran obicno ce dobiti odgovor: "Javi mi se na pp da se dogovorimo oko angazovanja" :)

Ako si na to mislio onda ni to nije neki problem :)

A mislim da na elite-u jos uvek postoji dovoljno ljudi koji su voljni da svojim odgovorima pomognu...


U potpunosti se slažem sa tobom. Ali...ja u startu gubim volju da pomažem kad uđem u temu i vidim plitko opisan problem što daje X mogućih pa se ljudi lome i nabrajaju u nedogled...a postavljač teme ni da udostoji da odgovori jel došlo do razrešenja i možda da navede kako.
Možda ćeš reći, pa dobro ti izbegavaj takve teme,nekom drugom to ne smeta...ali to dovodi do nekvaliteta foruma.
Mada to je izgleda samo moje mišljenje.
[ combuster @ 24.08.2009. 20:57 ] @
Ne treba to da te dotice, tj ne smes zbog takvih stvari da se nerviras.

Zamisli kad ja posle dve strane prepiske skontam sta je problem jer smo do toga dosli postepeno "od pocetka" a sve je moglo lepo da se objasni u inicijalnoj poruci. Ali sta ces, neki ljudi nemaju ni osnovno znanje da bi opisale problem a zele da ga rese, ali svako je morao od necega da krene. Ja kad sam poceo nisam znao nista kao i svi ostali na es-u :)

Mada si ti bio bas takve "srece" da ti se to desavalo maltene nekoliko puta za redom, veruj mi nije to toliko cest slucaj :)

Pozdrav...
[ alexandar_cajic @ 24.08.2009. 21:03 ] @
Citat:
musicmaster
Alexandre, još ti je mali "staž"....
Promenićeš mišljenje.
- Ma ja sam tu neko vreme, al sam se trudio da govorim samo kad imam nešto pametno da kažem,jer ne želim da pronalazim toplu vodu, mada polako menjam mišljenje : )


Citat:
combuster
Mada si ti bio bas takve "srece" da ti se to desavalo maltene nekoliko puta za redom, veruj mi nije to toliko cest slucaj :)

Pozdrav...
- u pravu si, imam osećaj da se igram gluvih telefona.

[ Catch 22 @ 24.08.2009. 22:57 ] @
Nije loša praksa poželeti novim članovima dobrodošlicu uz preporuku da pročitaju FAQ i Pravilnik foruma (što retko ko uradi pre postavljanja prvog komentara)...
Mlađe, nove članove treba posebno negovati, redovno zalivati... povremeno malo "lega-lega" navođenja i vrlo brzo postanu pravi [es]-ovci.



A u Pravilniku im je sve lepo napisano...






[ 93 Stefan @ 06.09.2009. 21:45 ] @
To što se tiče ponavljanja tema može da se reši samo daljim rasitnjavam ovih podforuma i da modovi preimenuju teme u prikladnije nazive da bi nam iskočile kad pišemo naslov neke nove.
A to da neki članovi nestaju jedino da se na primer kad ne uđu u forum nekih pola godine, godinu brišu ti korisnici i obrišu sve teme koje su pokrenuli, a da nisu više nijednom u njima odgovorili. Samo da li bi to vredelo...

@Catch 22
Još kad bi neko hteo da čita to. Ima li iko ovde ko je nekada pročitao bilo kakvu licencu ili nešto slično?
[ EviYan @ 02.10.2009. 02:10 ] @
Mislim da sam pročitao ''Pravilnik....'' i posebno mi je za oko zapala tačka 12.Pazite..../ne radi copy-paste/...ali i sve ostale tačke su smislene,što će reći da su sasvim na svom mestu.Ne bih da budem preopširan....ali moram.Naime...mesecima pratim win.7.....Moje sveukupno znanje je tu negde oko 1. a u rasponu do 10.....možda ni toliko,ali-recimo da je tako.
Možda sam najviše pogrešio,što se nisam javio pre nego što sam počeo da koristim win.7./64.bit/.i može biti da u tom 64.bitnom win.7.leži sav problem....možda bi se 32.bit.-ni ponašao sasvim drugačije.....ne znam i ne mogu da nagađam.Ali,imam problema o kojima u prethodna dva-tri i više meseca,nisam ništa pročitao....Znači,problemi na koje sam naišao su ''tekuće primene''.
Postavio pitanja-postavio teme...Optužiše me i osudiše : da mrzim /ne znam koga i zašto/...da ''trolujem'' -to uopšte ne razumem šta znači....a najveće nerazumevanje doživeh u teme ''Thunderbird na win.7.'' u odgovoru,u kome se pitam ''koji je moj problem''?!Na stranu svi ostali komentari,ja ne znam da postavim putanju do te teme,ali,u uvodu stoji navod ili uvod....Tobož je podsmešljive prirode i pluvanje....Reagovao sam kao čovek-od krvi i mesa,ne kao siroče koje je sisalo maćehu.Odbijeno je da se primi i objavi komentar,zbog sadržaja nedopustive reči u tekstu....

Ne znam da li će i ovo da prođe....ali,sama po sebi se nameću pitanja,na koja drugi daju proizvoljne odgovore....što će reći,da je sve uredu ako se samo klimne glavom u znak odobravanja,a ne i misliti njome.Ako grešim / a verovatno / da bi se izbeglo /nemam adekvatan izraz za sučeljavanje mišljenja/....ima i pp. pa na priv.por. recte - ej bre....tu i tu grešiš....a ne na forumu i nakon toga izreći konstataciju da sam ja taj koji vodi privatnu konverzaciju.
Pošto imam copy text koji nije primljen na pomenutoj temi,pitam-da li će biti dopušteno da se objavi ovde /ako i ovo prođe...ili doživi sudbinu prethodnog da bude copy-save.../...samo da bi mi se ukazalo,a verujem i mnogim drugima,gde i u čemu je greška.
[ R A V E N @ 14.10.2009. 00:10 ] @
Citat:
Imam osećaj da se sve vrti u krug.


Ja sam ovo već prije pominjao i kao primjere naveo forume Browseri i Web dizajn softver. Možda otvaranjem novih tema se postiže da se više prikaže reklama, jer se jedna dodatna reklama prikazuje u prvoj poruci teme.

To mi sve ne smeta toliko, tj. mogu živjeti s tim.

Ako se hoće spriječiti ubacivanje manje kvalitetnih poruka, mislim da bi bilo pametno da se ukloni broj poruka iz korisničke kutije. To je zato jer neki ljudi imaju tendenciju da namjerno dodaju što više po(r)uka jer im to kao povećava status na forumu.
[ Slobodan Radosavljevic @ 29.10.2009. 16:25 ] @
Pa gledaj nema veze koliko je kvalitetan, jer je ovo najjaci forum u Srbiji (mozda i na balkanu) sto se tice programiranja sigurnosti itd.. zato ako je toliko jak ne moze imati slab kvalitet poruka, mislim nekako ne ide jedno uz drugo.
[ Danilo Cvjeticanin @ 29.10.2009. 18:38 ] @
Niste upravu, ES ima i kvantitet i kvalitet poruka. Stim da ES ima mnogo manje poruka po clanu nego sto bi trebao da ima za skoro 10 godina rada. Nisam primetio da su ovde prolazile glupave teme i poruke, tj besmislene poruke i teme, takve su odmah brisane. Kvalitet foruma je na vrhunskom nivou, ES administracija je tim ljudi koji svoje oblasti rade profesionalno, isti tako i moderisu svoje oblasti na forumu.