[ BlackSnake @ 18.12.2003. 12:27 ] @
Pozdrav svima,

Evo ja se ponovo javljam po istoj temi.
Naime imam seminarski zadatak da napišem kod u C++ koji će izbaciti vrijednost broja Pi na 1000 decimalnih mjesta.
Bio bih vrlo zahvalan ako to neko zna uraditi, a da to bude što jednostavnije tako da ja to mogu objasniti. Sa ovim što sam ja do sada savladao (počeo sam učiti) nisam na nivou da tako nešto uradim.
Napominjem i to da sam oGuglao og Guglanja i nisam našao ništa konkretno, izvršivo i jednostavno.

Ovo mi je jako bitno pa se svima koji mogu pomoći unaprijed zahvaljujem.

[Ovu poruku je menjao Dragi Tata dana 18.12.2003. u 08:58 GMT]
[ NastyBoy @ 18.12.2003. 14:15 ] @
PI sa prizvoljnim brojem decimala nije striktno C++ problem, pre bih rekao matematicki problem nevezan za programersku implementaciju ;)
Ono sto tebi treba (koliko se secam) je Maclaurin-ov razvoj. Ne secam se koja tacno funkcija (arctan ako se ne varam?) ali pogledaj na Netu sve sto ima veze za Taylorovim/Maclaurinovim razvojem jer je to najcesci nacin na koji se ovaj problem resava...

Good luck, you'll need it ;)
[ leka @ 18.12.2003. 14:26 ] @
Ako na Google-u nisi mogao da nadjes to sto tvrdis da nisi mogao da nadjes, onda bolje da ti ne kazem sta mislim... Pogledaj ovaj URL molim te: http://www.google.se/search?q=...tnG=Google-s%F6kning&meta= . U rezultatu ces vec na prvoj strani dobiti sve sto ti treba.
[ BlackSnake @ 19.12.2003. 10:32 ] @
Zdravo Dejane,

Zahvaljujem ti se na linku, ali ja ipak nisam mogao pronaći ništa što bi mi bilo korisno, pogotovo na onom prvom. Podsjećam da mi treba što jednostavniji kod u C++ koji računa broj Pi na 1000 decimala.
Napominjem da sam neke od source-a pokušao kompajlirati ali većina ih prijavi i po nekoliko grešaka (koristim Dev C++ kompajler), a uz to su i pregolemi.
Mislim da ovaj problem dobrog programera (ja to na žalost nisam bar ne u nekoj skoroj budućnosti) ne bi trebao mnogo namučiti.

Ipak hvala ti na trudu, a ako naiđeš na nešto konkretno bio bih puno zahvalan i tebi kao i bilo kome ko bi mi mogao pomoći.
[ leka @ 19.12.2003. 11:54 ] @
Okej, u tom slucaju cu ti reci KOJI PO REDU je link sa kojeg mozes skinuti... - PETI - peti link na prvoj strani: http://elephant.linux.net.cn/pi.en.html . Lepo je sve objasnjeno a imas i URL. Jesi li toliko nesposoban ili se samo pravis?
[ leka @ 19.12.2003. 11:56 ] @
Skinuo sam kod sa datog IP-a i evo rezultata:
Code:

[dejan@gnu cxx]$ gmake pi
g++     pi.cpp   -o pi
I fil inkluderad från /usr/include/c++/3.3.2/backward/iostream.h:31,
                 från pi.cpp:5:
/usr/include/c++/3.3.2/backward/backward_warning.h:32:2: varning: #warning This file includes at least one deprecated or antiquated header. Please consider using one of the 32 headers found in section 17.4.1.2 of the C++ standard. Examples include substituting the <X> header for the <X.h> header for C++ includes, or <sstream> instead of the deprecated header <strstream.h>. To disable this warning use -Wno-deprecated.
[dejan@gnu cxx]$ ./pi
digits of pi you are expecting: 150
I'm glad to tell you that pi is 3.
141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592307816406286208998628034825342117
067982148086513282306647093844609550582231725359408128
after calculated for 0 seconds.
[ BlackSnake @ 19.12.2003. 12:28 ] @
Vidi nešto Dejane,
- Da sam sposoban (bar za sada) da napravim taj kod ne bih tražio naokolo pomoć.
- Meni treba kod koji neću kompajlirati iz komandne linije uz kojekakve dodatne argumente, nego jednostavno klikom na kompile pa run .... pa zar je to tako teško naći (ili programirati) ... vidio sam kod kolege zadatak gdje se traži okrene format ispisa datuma i godine nakon što ih korisnik unese. Pa to radi bez greške kod mene i uz to se kod sastoji od svega dvadesetak linija
- Ovaj rezultat što sam vidio nije ni blizu 1000 decimala, pri tom je kod predugačak. Pa ja to trebam na ispitu objasniti, a to je nakakav početak učenja C++ !?!
- Koji ti kompajler koristiš i šta je razlog da kod mene 99% source-a prijavljuje vagon grešaka
- Ja koristim Windows 98 a tamo piše da je onaj kod kompajliran pod Linuxom. Ima li to neke veze ?
- Na kraju shvati da sam ja ipak početnik u svemu ovome.

Izvini ako sam bio dosadan ... ipak hvala na trudu.
[ leka @ 19.12.2003. 12:36 ] @
Izvini, nemam nameru da diskutujem sa ljudima koji su TOLIKO LENJI da cak ne zele ni da razmisle o onome sto vide! Da si BAR MALO razmisljao video bi da me program pita koliko cifara zelim, ja sam uneo 150 jer nisam hteo da pejstujem na ES PI od par hiljada cifri (sto je takodje nesto sto ti ako si iole dobar ucenik treba odmah da skapiras). Nisi cak ni proanalizirao program. Trece, kao covek od koga se ocekuje da napise C++ program ove kompleksnosti, ti MORAS da znas fundamentalne stvari vezane za C++ programski jezik, kao i okruzenje koje su te ucili u skoli! U BILO KOJEM OKRUZENJU ce onaj sors na datom linku raditi! Ja zaista ne zelim da provedem vreme da bih servirao tebi sve gotovo! Niti je bilo ko TOLIKI mazohist. Cak i ovo sto sam uradio smatram mazohizmom, jer si 101% mogao sam da dodjes do koda. Ne zelim da izvlacim nikakve zakljucke iz cele ove diskusije, jer ce... mah, zaboravi, sto se mene tice ovo je gotova diskusija - kod imas, nauci malo osnovne stvari da bi ga iskoristio. Ako ne znas to, onda ne znam sta su te ucili u toj skoli!
[ BlackSnake @ 19.12.2003. 13:35 ] @
Poštovani Dejane, znam da ćeš ovo ipak pročitati

Vrijeđanje nisam očekivao (drugo po redu), a pošto sebe smatram kulturnim čovjekom, neću nastupiti na tvoj način.
1. Ako nisi spreman da pomogneš, a da se ja pri tome ne ježim čitajući tvoj odgovor, tu je mogao da bude kraj odmah prije nego je sve i počelo.
2. Škola u koju ja idem je VI stepen Elektronika i automatika i veoma sam uspješan obzirom da sam vanredni student koji je veće položio najteže predmete kod najuglednijih profesora zagrebačkog univerziteta. Toliko o mom obrazovanju.
3. Što se tiče C++ sve sve ću da učim sam kao uostalom i sve druge predmete, ali uvijek zaboravljaš da sam u POČETNOJ FAAAAZI, a da taj vražiji seminarski moram predati prije nego savladam jezik (šta ćeš takvo nam je obrazovanje). Stoga NISAM LIJEN nego SISTEMATIČAN i program ću apsolutno proanalizirati do u detalje kada nađem onaj koji se u zadatku traži (ili ću na kraju odvojiti par mjeseci pa to sve sam savladati i tek onda izaći na ispit)
3. Vidio sam da si unio cifru 150 da decimale, ali ne vidim kakve to ima veze sa programiranja. Akcenat je na tome da se u mom zadatku ne traži opcija broja decimala nego tačno 1000 decimala.
I za kraj izgleda da puno vremena provodiš za računarom. Nije loše ponekad se odmoriti, pa će i razdražljivost proći.
Mazohizam !?! ...... no comment.

Hvala
[ markom @ 19.12.2003. 13:56 ] @

Izbegao bih komentare na Lekine izlive besa. Početnicima treba ili pomoći, ili ćutati ako već ne možeš da im pomogneš.

Ja nisam programer. Bar ne volim o sebi tako da mislim.

Ali.

Citat:
3. Vidio sam da si unio cifru 150 da decimale, ali ne vidim kakve to ima veze sa programiranja. Akcenat je na tome da se u mom zadatku ne traži opcija broja decimala nego tačno 1000 decimala.


Pobogu čoveče! + (ovo sam se prekrstio). Pogledaš kod koji ti je leka poslao, pronađeš gde pita koliko će decimala da računa. Pronađeš (verovatno for) petlju koja vrti računanje i promeniš da ne vrti od 1 do n, već od 1 do 1000. To prosto ne mogu da verujem da ne možeš sam da pronađeš, ma koliki početnik bio. Inače, čim imaš seminarski rad, znači da neke osnove C++ jeyika poznaješ, koliko toliko. Ukoliko ne poznaješ, možda je ipak bolje izdvojiti ona tri meseca...


Marko.
[ leka @ 19.12.2003. 14:15 ] @
Nemam reci... Sada je momak definitivno POTVRDIO da cak nije (i pored pokusaja da ga uputim na sta da gleda) ni pogledao kod, a ni moj pred-prethodni tekst u to sam 100% siguran!
Pogledaj jos jednom primer gde program daje 150 decimala (bicu strpljiv, pa cu jos jednom ponoviti izlaz):
Code:

[dejan@gnu cxx]$ ./pi
 digits of pi you are expecting: 150
 I'm glad to tell you that pi is 3.
 141592653589793238462643383279502884197169399375105820974944592307816406286208998628034825342117
 067982148086513282306647093844609550582231725359408128
 after calculated for 0 seconds.



Dakle, da ti i "prevedem" ovo gore da ne lupas vise: program me pitao koliko cifara broja PI zelim, uneo sam 150 , jer kao sto sam objasnio nisam hteo da na forum pejstujem 1000 i vise cifara! Nakon pritska na ENTER program mi je uredno dao broj PI sa 150 cifara. Dakle, ovo gore je tako jednostavno, da nema veze sa C++ programiranjem cak, vec ima veze sa fundamentalnim stvarima vezanim za rad sa kompjuterima. U pitanju je konzolna aplikacija najprostijeg tipa - startujes je, pita te za neku vrednost, obavi kalkulacije i na izlaz (STDOUT) izbaci rezultat...
[ leka @ 19.12.2003. 14:20 ] @
mdm, ako mu ja nisam pomogao onda ne znam ko jeste - covece, dao sam mu prvo link na Google i dokazao da nije u pravu da na Google-u ne moze da se nadje ono sto on trazi, na prvoj stranici sa rezultatom ima par linkova SA VEC GOTOVIM RESENJEM. Kad je kasnije u svom sledecem tekstu dokazao da je nevidjena lenstina, onda sam mu cak dao i URL (tada sam vec poceo da se ljutim), na kraju je trazio da mu napravim sve gotovo da duplim klikom ima sve na dlanu!
Dakle, ovde se ne radi o pomoci - ja UVEK pomognem kad znam kako da pomognem, ali ocekujem da se covek makar malo zalaze da dodje sam do nekog rezultata. Ovaj momak je lenjivac najgore vrste i svake kritike na moj racun u ovom slucaju su neosnovane!

A na to da je pocetnik... seti se za sta mu treba taj kod... i razmisli!
Citiram:
Citat:
Naime imam seminarski zadatak da napišem kod u C++ koji će izbaciti vrijednost broja Pi na 1000 decimalnih mjesta.
Dakle, covek pise seminarski, a normalan covek MORA da ocekuje od njega u tom slucaju fundamentalne stvari (da kapira o cemu gore pricam).

Citat:
mdm:
Izbegao bih komentare na Lekine izlive besa. Početnicima treba ili pomoći, ili ćutati ako već ne možeš da im pomogneš.
[ degojs @ 19.12.2003. 14:44 ] @
Da izbegnemo dalje prepucavanje i objasnjavanje, temu zakljucavam iz prostog razloga sto je resenje dato kao na dlanu. Ako covek nije u stanju da to preradi za svoje potrebe tesko da ce mu bilo ko ovde pomoci dodatno, a mogao bi nesto i sam da uradi.