[ paga @ 26.08.2009. 09:54 ] @
Kao vlasnik trgovinske radnje dužan sam da imam gprs uređaj za prenos podataka iz kase na ko zna koji server .

I za mesec jun sam platio , verovali ili ne , 554,56 dinara za najneverovatnijih 9 (brojem i slovima devet) KB prometa .

Nekakvim mojim obračunom , došao sam do cene od samo 58 000 dinara za jedan megabajt .

Inače , od dvadesetog sam na Telenoru . A ne znam zašto sam ovo rekao .
[ calexx @ 26.08.2009. 16:51 ] @
Nemam iskustvo sa ovim pa da pitam, da li se taj saobraćaj zaokružuje po pozivu? Ili si u jednom pozivu napravio 9KB prometa i toliko košta?
[ zderavko @ 26.08.2009. 19:04 ] @
To je samo pretplata, osnovna i obavezna, a verovatno je ukljucen neki data saobracaj u taj iznos. Nije te tih 9kb kostalo toliko nego to sto fiskalne kase salju izvestaj putem signala mobilne telefonije i za to je pretplata tolika

[Ovu poruku je menjao zderavko dana 26.08.2009. u 21:31 GMT+1]
[ misaj @ 27.08.2009. 00:19 ] @
I na Telenoru ces placati slicno slao ne slao podatke :) To je cena pretplate!
[ paga @ 27.08.2009. 10:21 ] @
Pa to je taj izveštaj , što kasa šalje poreskoj upravi . I on se šalje jednom mesečno .
Od podataka taj izveštaj što se šalje , sadrži tri poreske stope i iznose prometa . Nešto ovako

0 41001.89
8 12233.48
18 456344.51

Fajl se generiše pozivanjem pretplatnika sa autorizovanog telefonskog broja . Kad se povežu , preuzima se fajl command.iv koji se odmah izvršava .
Ako command.iv sadrži HEXalno 1 (to je Low - Hi byte order number) , izvršava se čitanje prometa .

Da bi se dobile tražene informacije , na serveru se generiše fajl sa nazivom sold<rednibroj>.iv

taj fajl je formatiran u obliku
ddmmyy hhmm - datum i vreme kreiranja
<D> - početak podataka
</D> - kraj podataka

Ako command.iv sadrži HEX 5 , vrši se čitanje prometa po poreskim stopama

Format fajla :

naziv Dnevni.iv

9 cifara PIB-a i Space(20H) u obliku - xxxxxxxxx<>
IBFM - nnxxxxxx

i tako dalje, da ne dosađujem , sve u svemu 9kB
Treća stvar , na ovoj kartici je onemogućeno vršenje poziva , odnosno bilo šta sem gprs-a

Problem je u tome što su ovo telekomu sigurne pare , ipak 80 000 korisnika x 560 dinara , a najbukvalnije ne troše im se resursi ni malo .

Ma bolestan sistem . Seli ljudi i dogovorili se .
To je , prijatelji , 380 000 € čistih para mesečno , za 703 MB .
[ zderavko @ 27.08.2009. 23:39 ] @
To, prijatelju, Miskovicu nije vredno ustajanja iz kreveta, a ni mnogima drugim u Srbiji... Da bar ceo kolac ide jednoj kompaniji nego dok svi zahvate po malo ... A nama na ledjima koza sve tanja.