[ MUHIDIN_ @ 29.08.2009. 09:32 ] @
Pozdrav!

Malo sam pregledao forum i gledao poslove vezane za CATIA V5(ili nisam dobro pretrazio ili stvarno nema nekih ponuda)

Naime,imam 21 godinu zavrsio sam Srednju masinsku tehnicku skolu smjer konstruktor na racunaru.Dodatno sam se intresovao za program Catia tokom skolovanja i uspio sebi obezbjediti posao
po zavrsetku skolovanja.
Radim vec 2 godine kao CATIA konstruktor u jednoj firmi koja trenutno radi na izradi interijera(sjedala) VW i Audi vozila.
Imam planove za studij uskoro pa sam odlucio napustiti posao.
U ove 2 godine sam dosta toga naucio i uradio i ne bih zelio to sve napustiti pa sam pokusao dogovoriti neki honorarni rad sa poslodavcem(npr.4 sata dnevno) sto nije uspjelo(cjena rada)
tako da sam odustao od te namjere.

Ako je nekome potreban Catia konstruktor neka se javi na pm oko detaljnijeg upoznavanja.
Ukratko u ove 2 godine sam najvise radio sa modulima:

-Part Design
-Generative Shape Design
-Drafting
-Machining(Lathe and Prismatic)

Hvala!

Pozdrav!

[ denistubok @ 11.09.2009. 08:19 ] @
malo si promasio podforum.
U kojoj firmi si radio? Znam da u Sarajevu ima BeGroup i da oni rade sa catia-om.
[ cirko @ 11.09.2009. 21:57 ] @
Tesko da ces naci posao
Nisi trebao napustati stari dok
ne nadjes novi BOLJI ovo je staro pravilo
Poz
[ djadju @ 12.09.2009. 08:57 ] @
Da li se radi o ovoj firmi Prevent Cutting d.o.o. ???
Ja sam konkurisao kod istih i ponudili su mi jako malu platu na sto sam im rekao da ce tesko naci masinca sa znanjem catia da radi za tu sumu novca.
A sto se tice posla honorarno . . . bas sam pokusavao nesto naci ali nije mi krenulo za rukom . . . dobijao sam odgovore poput ovih
"Igore, razumijem Vašu situaciju, bilo bi nam drago da možemo surađivati sa Vama, ali nažalost uslove pod kojima biste Vi radili kod nas nije moguće ispuniti, jer zaposlenik na ovoj radnoj poziciji mora biti zaposlen na puno radno vrijeme i spreman na službena putovanja."

Obavezno nastavi skolu jer ce im to biti izgovor da te plate dosta dosta manje iako znas isto sto i drugi ako ne i vise.

Sretno!
[ vesna010 @ 10.05.2010. 20:26 ] @
Pozdrav,
ja takodje trazim posao konstruktora CATIA V5. Imam 15 godina radnog iskustva u oblasti konstrukcije karoserijskih alata za sklapanje skoljki. Radila sam u autoindustriji. Svaka pomoc bi mi bila od velike vaznosti u iznalazenju posla.Kontakt PP.
Hvala.

[Ovu poruku je menjao vesna010 dana 10.05.2010. u 21:44 GMT+1]
[ NePitajteMene @ 10.05.2010. 22:01 ] @
@vesna010

Pogledaj link firmi koji imaju zvanicne licence za catiu na stranama zvanicnog zastupnika softvera za Srbiju, BiH, Makedoniju i CG:

http://www.cad-cam-data.com/plm/srb/reference.html

Ne znam bas da li je sto posto azurna lista, mozda ima jos nekih manjih ili vecih firmi koji rade Catiu.

Da licno trazim posao u okruzenju vezan za Catiju, prvo bih tu pogledao (za Balkansku regiju), otisao na njihove sajtove, poslao mejl na kontakt podatke i sl.-znaci, "proaktivan" pristup trazenju posla, kako je danas popularno da se kaze;)...

...inace mislim da nema mnogo smisla to traziti u Srbiji, kad na prstima jedne ruke mozes da nadjes firme koje imaju zvanicne licence za ovaj program.

Druge opcije su neki honorarni "poslici" nalazenjem preko neta (freelancer tipa-samostalac), nesto za neke privatnike-poznanike ("undercover", uslovno receno) i naravno najrealnija opcija je trazenje posla napolju (Nemacka, mozda Ceska, Madjarska, i sire-ko se vec kako snadje)...bez znanja nekog stranog jezika ne vredi ni pokusati ista za van, to je nadam se jasno.

Poz

[ vesna010 @ 11.05.2010. 12:29 ] @
Hvala, NePitajteMene, odmah cu da preuzmem predlozene korake.
Javicu rezultat predizetih aktivnosti.
[ Yoba @ 11.05.2010. 19:21 ] @
>>Druge opcije su neki honorarni "poslici" nalazenjem preko neta (freelancer tipa-samostalac), nesto za neke privatnike-poznanike ("undercover", uslovno receno) i naravno najrealnija opcija je trazenje posla napolju (Nemacka, mozda Ceska, Madjarska, i sire-ko se vec kako snadje)...bez znanja nekog stranog jezika ne vredi ni pokusati ista za van, to je nadam se jasno.


potpisujem, sa svim ovim se slazem 1/1.



inace, takodje sam se bavio Catiaom pre par godina i digao ruke. Naucio sam dosta, razumem se u VBA tako da sam svasta moga napraviti ALI sam skapirao da za istu nemas (ili imas vrlo malo) trazista na berzi rada.
Dakle, ljudi, ili freelance ili da idete preko, tesko da cete ovde naci poslodavca za tako nesto jer je ta vrsta industrije prilichno u buli...
Realnije je mzoda sa Solidworksom, vidim da se on fura koliko-toliko kod privatika.

Takodje, nove promene u Catiaji ce jos otezati stvari. Dakle, vrlo malo firmi se bavi ozibljno IT-jem u smislu da imju administratore i sl osoblje a nova Catiaja uvodi CAM administratora (bilo je i pre ali sada se dize lestvica). Potrebno je dobro se pomuciti da namestite stvari da rade kako treba (nema next>next>finish), slicno sam iskusio sa PDMS-om, djavo da ga nosi, a koliko vidim Catia ide na tu stranu.


So, prijateljski savet, poslodavci u Srbiji nisu dorasli takvim potrebama (i dzaba im objasnjavate prednosti:). Naravno, druga stvar je ako radite "za sebe", neki CNC manufacturing i sl, tada koristie sveoje potencijale maximalno. Ali cete pored Catije morati znati jos dosta toga.


....i na kraju ostane nam nesreci AutoCAD i to u 2D...jbga...
[ enigma78 @ 11.05.2010. 20:37 ] @
Može tako biti... ali i nemora... to je samo jedno viđenje situacije koja nas trenutno okružuje a kako će se i na koje načine to dalje razvijati, ostaje da se vidi... Nije CATIA jedini High Range Softwer za mašinstvo, ako su oni krenuli putem kojim jesu, ne znači da je to pravi put, možda idu stranputicom, ko zna, možda je ovaj cijeli projekat CATIA V6 i PLM2 početak propasti CATIA! Samo da podsjetim, davne 1987 PTC je izmislio parametarsku tehnologiju i već sljedeće godine je primijenio u svom programu Pro/ENGINEER koji je tokom vremena postao The Best of The World! A sada vidimo da više nije broj jedan, čak se nalazi na posljednjem mjestu od ovih velikih ili High Range programa (CATIA, NX i ProE). Isto tako, najkompleksniji CAD program ikad napravljen, čuveni I-DEAS od firme SDRC je bio pojam u svoje vrijeme (pročitao sam da je jedna instalacija I-DEAS-a koštala tada oko 100000 /sto hiljada/ njemačkih maraka)! Sad više ne postoji ni I-DEAS, ni kompanija koja ga je stvorila. Ima i drugih programa visoke klase osim CATIA, niko nije vječan, neće se niko prilagođavati CATIA V6 (mislim na velike svjetske kompanije), već će tražiti program koji zadovoljava njihove potrebe na što jednostavniji način, ako CATIA V6 previše bude komplikovala sve to, jednostavno će preći na drugi softver, i ćao đaci, riješen problem! Konkurencija je žestoka i samo se čeka i najmanja greška, i najmanji pogrešan korak suparnika, pa da se zauzme njegovo mjesto. Svaka nova, radikalno drugačija koncepcija, je u stvari lutrija, može biti pun pogodak a može biti i potpuna katastrofa. A nama običnim smrtnicima ostaje da učimo dok god živimo, da pratimo sve to i da se prilagođavamo!

A jedno je bar izvjesno... budućnost je takva da savremene CAD tehnologije idu na to da svaki "tvrdi" zapis, dakle zapis na papiru, bude izbačen, da sve bude u digitalnoj formi, kao prvo, kao drugo da sve bude u trodimenzionalnom, digitalnom zapisu, pri čemu 3D model sadrži puno više podataka nego 2D geometrijska forma! AutoCAD je u mašintvu davno izgubio svoje pozicije i to nepovratno! A naše kompanije će ipak morati da se prilagode svjetskim trendovima, bez obzira koliko naši novopečeni biznismeni bili tvrdoglavi i odbojni prema savremenim tehnologijama, jer se svijet neće prilagođavati nama, već mi njima, oduvjek je tako bilo i biće i dalje!

Lijep pozdrav!

[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 11.05.2010. u 21:48 GMT+1]
[ MOHOK7 @ 11.05.2010. 21:13 ] @
Potrazi job vani u evropi tu ga ima.
Ima masa firmi koja trazi kvalitet surface modeling je vrhunac.
Catia je zlatan program (nije da kudim Pro E ali on je za ucenje laki uzas o cenama da ne govorim ne znam kakva je situacija sada ali jedna instalacije sa dva tri dodatka je kostala stotinjak hiljada EUR. tako da firme poput BMW motori imaju svaki drugi program krekovan :-) )
Na zalost svuda se gleda sto brze i sro jevtinije tako da su programi koje prosecno inteligentan pas savlada za dve nedelje u vecini ( INVENTOR solid works itd)
Samo te moram upozoriti da u svetskoj sceni haraju indijci bukvalno su preorali trziste i mogu ti reci da su izuzetno dobri i kvalitetni i sa umerenim cenama.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ Yoba @ 11.05.2010. 21:19 ] @
hm...ne bih da razvodnjavam diskusiji ali morao izneti misljenje zasto je ljudima mozda bolje da dignu ruke od Catiae (u Srbiji!)



generalno, alanizirajuci stvari shvatio sam da taj novi koncept postaje logican...uzimajuci u obzir koliko puta je povecan kapacite hdd shvatas nekako da file-folder koncept na tolikim skalama nije prihvatljiv za pretragu i da treba nesto novo, sveze, neki database model. tako i sa projektom u catiaji, logicno nekako dodje da se sa file-fodler strukture predje na neki database model specijalno imajuci u vidu multiuser pristup...dakle vise ljudi, radi na istom projektu (ne)zavisno...nije efikasno da radi prvo user1, pa kada zavrsi prosledi file na user2, user3...treba neki database mdoel koji moze da se puni informacijama u realtimu. database kojim lako moze da se pretrazuje, manipulise, prikazuje...
...naravno, ostaje nam da vidimo sta ce se izdesavati.



AutoCAD je unisex -- moze struja, moze masinstvo, moze gradjevina, moze tehnologija, moze vodovod i kanalizacija...

AutoCAD je jefitn kao jedinica u odnosu na Catiju (pri tome, unisex je!)


AutoCAD je sirokopoznat, i debil frendly za uchenje


AutoCAD ima jaku podrsku za napredne u vidu VBA (na zalost ovo se izbacuje..), lisp, appload


AutoCAD postoji u lite varijanti kao AutoCAD LT, jefitno a moze da radi posao.


zbog svega ovoga domaci poslodavci ga uveliko furaju.




E sada, ako prichamo o konstruisanju (a ne projekovanju) AutoCAD tu _nema_ sta da trazi, ali mislim da je tu posla daleko manje....



Iskreno voleo bih ja da se u Srbiji radi high tech, ali relanost/iskustvo mi govori drugachije.


Krenuo sam ja bio da se ozbiljnijie zanimam za FEA-u i CFD i batalio jer je tu jos manje posla a mora puno da se uchi. Chemu to? Provesti vreme ucheci nesto a da ne mozes da prodas.



Svako dobro.
[ MOHOK7 @ 12.05.2010. 08:47 ] @
A pro po Autocad (Jurrarsic park comunity)

Najstariji program za Computer Aided Design

Sa znanjem Autocada ces dobiti posao nikad pa mozda ni onda, i sam Autodesk je digao ruke od daljeg razvoja upgrade rade tek onako jer postoji masa matoraca koji nista drugo ne znaju i dokopali su se pozicija u firmama i tamo diktiraju pa ih ne mozes tek tako najuriti, Autodesk gleda samo da od takvih iskassira nesto love a sto i ne bi ako je prilika tu.

Ovde nema niti jednog natjecaja za radno mesto konstruktera gde se trazi taj program ( ili meni nije poznat)
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ NePitajteMene @ 12.05.2010. 13:08 ] @
Ne bih bas tako olako odbacivao "dinosaurusa" kao neki, jos itekako je rasiren i po svetu i defakto je dwg i dalje standard za razmenu 2D crteza medju kompanijama

Po mom skromnom misljenju ni jedan iz 3D-programa generisani crtez u 2D ne moze ni da "prismrdi" estetici crteza koja se postize u 2D AutoCAD-om, i uopste nema potrebe juriti zadnje verzije-AutoCAD 2000 je sasvim dovoljan za rad u 2D...sad sto se zanatstvo "gubi" i sto se dobijaju crtezi "kvaliteta" koji do pre 10 godina nisu ni mogli da izadju iz biroa bez 20 vracanja Chief Designera tebi kao konstruktoru, to je druga prica-vise govori o danasnjim inzenjerima, Indijcima i kvalitetu lansirane dokumentacije...strasno je kakav 2D crtez mozes danas da dobijes iz 3D-a i od mladjih nemackih inzenjera, zato sto im je 2D prikaz zadnja rupa na svirali

Svi se nekako koncentrisu samo na savladavanje 3D-a, zaboravljajuci da je to samo alatka za rad, a ne svrha sama sebi-inzenjeri moraju mnogo vise da rade na sebi, upoznavanju razlicitih standarda (ne samo ISO-a), delova, shvatanju celine masine/principa rada -a ne da se fokusiraju na surface made lajsnu za BMW ili prednji far cime postaju nekakvi industrijski dizajneri -one way idiots, a da zaborave silne proracune, tehnologiju, tolerancije, masinske elemente, otpornost, materijale, pristupacnost delovima u sklopu , da imaju na umu majstore koji treba da sastave/rastave njihovu konstrukciju, ekonomicnost i sve sto su ucili po skolama i faksovima

Sto se tice jobsearch-a, Mohok, pogledaj na jobpilotu (sada monster) kad ukucas za danas pretragu za Austriju i Germaniju pojmove AutoCAD, pa Catiu:

-Austria: traze 17 catija-sa i 45 autocad-asa
-Nemacka: traze 371 catia-sa i 241 autocad-asa

Jel to znaci da je ACAD mrtav? Nemojte ljudi da ste smesni, ima milion primena gde je brzi edit u 2D u dwg-u mnogo efikasniji nego promena u 3D, pa apdejt generisanog crteza..jos ako je 3D dizajn bez mozga i strategije, apdejt nece da se odradi bez silnog rework-a

A najjaci su mi "3D-zmajevi" koji znaju sve o 3D-u, a kad im das AutoCAD crtez da naprave brzu malu promenu, samo jednu tiny dimenziju da izmene, ili u tablici da ukucaju/promene nesto, npr., veze sa zivotom nemaju, stanu pa se cesu, jer su zaboga navikli na "parametrizam", dupli klik na dimenziju pa da im se deo "razvuce" ili "skupi"-a u autocad-u nesto nece na taj fazon (mozda sad u novoj verziji ubacise i te opcije, ne znam)

Po meni je sramota da inzenjer koji je savladao 3D nema pojma o AutoCAD-u, to je kao da nije zavrsio osnovnu skolu dizajna/projektovanja/konstruisanja - ne treba vise od 10-15 dana intenzivnog rada po nekoliko sati da se savlada samo 2D u AutoCAD-u, uopste ga ne preporucujem za 3D, ali cisto zbog sopstvene inzenjerske pismenosti treba nauciti snaci se i u 2D AutoCAD okruzenju...nabaviti dobru knjigu (Lazic, Vinca, moze i prastari AutoCAD 13-hint), proraditi primere, nacrtati samostalno svoj diplomski i kad to uradis, znas da si ga savladao

I cesto se u oglasima pored znanja nekog 3D-a trazi i znaje autocad-a, bas zbog ovakvih real-life "sitnica' koje sam naveo

Poz



[ MOHOK7 @ 12.05.2010. 13:31 ] @
[ enigma78 @ 12.05.2010. 16:47 ] @
Citiram: "Po mom skromnom misljenju ni jedan iz 3D-programa generisani crtez u 2D ne moze ni da "prismrdi" estetici crteza koja se postize u 2D AutoCAD-om"!

Ovo jednostavno nije tačno, u svakom savremenom 3D CAD programu može u potpunosti tačno i estetski lijepo da se uradi bilo kakav 2D dokument, pod uslovom da onaj ko radi poznaje struku i sam program, ograničenja ne postoje, jedino ograničenje je sopstveno neznanje onog koji radi!

Citiram:"... i uopste nema potrebe juriti zadnje verzije-AutoCAD 2000 je sasvim dovoljan za rad u 2D..."!

I ovo ne stoji, uzmi ti lijepo AutoCAD 2000 i odradi bilo šta i zabilježi utrošeno vrijeme, pa uzmi AutoCAD 2011 i odradi to isto, pa ćeš da vidiš da ti treba više vremena, jer nepoznaš novo programsko okruženje u dovoljnoj mjeri da budeš efikasan kao na starom programu. Moraš stalno da učiš!

Citiram:"... sad sto se zanatstvo "gubi" i sto se dobijaju crtezi "kvaliteta" koji do pre 10 godina nisu ni mogli da izadju iz biroa bez 20 vracanja Chief Designera tebi kao konstruktoru, to je druga prica-vise govori o danasnjim inzenjerima, Indijcima i kvalitetu lansirane dokumentacije...strasno je kakav 2D crtez mozes danas da dobijes iz 3D-a i od mladjih nemackih inzenjera, zato sto im je 2D prikaz zadnja rupa na svirali..."

Tu se jednostavno miješaju babe i žabe, loš 2D dokument se dobije zahvaljujući lošem tehničaru ili inženjeru koji je na tome radio, nije za to kriv program. Loš "stručnjak" će loše da uradi dokument nezavisno od toga da li radio na CATIA V5 ili na AutoCAD-u! Dakle loš 2D dokument se dobije i u nekom 3D CAD programu i u AutoCAD-u ako ga radi nekvalitetan "stručnjak"! Onaj ko nije sposoban, ko nezna da uradi ispravan 2D dokument, on to nezna, nije bitno na kom programu da radi!

Citiram:"... Jel to znaci da je ACAD mrtav? Nemojte ljudi da ste smesni, ima milion primena gde je brzi edit u 2D u dwg-u mnogo efikasniji nego promena u 3D, pa apdejt generisanog crteza..jos ako je 3D dizajn bez mozga i strategije, apdejt nece da se odradi bez silnog rework-a"!

Tačno da brzi edit u dwg-u može da izgleda kao spasonosno rješenje, al na prvi pogled! To bi bilo tačno ako imamo samo jedan mašinski dio, uradimo na njemu tu potrebnu izmjenu (u dwg-u), sačuvamo i gotov posao! Zaista to jeste kraće nego da sad otvorimo taj isti dio u 3D, uđemo u skeč, editujemo, regenerišemo, sačuvamo izmene u 3D pa se vratimo u 2D da sačuvamo izmjene i tu! A kvaka nije u tome, jer u stvarnosti postoji mnoštvo mašinskih dijelova koji obrazuju podsklopove, pa mnoštvo podsklopova koji obrazuju sklopove, svi su sa nekim nalijeganjima međusobom, i sad vršiti izmjenu na bilo kom dijelu i ispratiti kako će se to odraziti na sve ostale komponente podsklopa/sklopa pomoću AutoCAD-a je Sizifov posao. Upravo tu dolazi do izražaja prednost 3D programa, sve izmjene možeš da ispratiš na svakom drugom komadu koji je u podsklopu/sklopu sa onim koje edituješ i da pratiš/analiziraš kako se to odražava na cjelokupnu konstrukciju i da li su potrebne dalje korekcije ili se može zadržati postojeći oblik!

Citiram: "A najjaci su mi "3D-zmajevi" koji znaju sve o 3D-u, a kad im das AutoCAD crtez da naprave brzu malu promenu, samo jednu tiny dimenziju da izmene, ili u tablici da ukucaju/promene nesto, npr., veze sa zivotom nemaju, stanu pa se cesu, jer su zaboga navikli na "parametrizam", dupli klik na dimenziju pa da im se deo "razvuce" ili "skupi"-a u autocad-u nesto nece na taj fazon (mozda sad u novoj verziji ubacise i te opcije, ne znam)
Po meni je sramota da inzenjer koji je savladao 3D nema pojma o AutoCAD-u, to je kao da nije zavrsio osnovnu skolu dizajna/projektovanja/konstruisanja - ne treba vise od 10-15 dana intenzivnog rada po nekoliko sati da se savlada samo 2D u AutoCAD-u, uopste ga ne preporucujem za 3D, ali cisto zbog sopstvene inzenjerske pismenosti treba nauciti snaci se i u 2D AutoCAD okruzenju...nabaviti dobru knjigu (Lazic, Vinca, moze i prastari AutoCAD 13-hint), proraditi primere, nacrtati samostalno svoj diplomski i kad to uradis, znas da si ga savladao"!

Pa prijatelju kao što si i sam rekao, to je tvoje mišljenje na koje imaš potpuno pravo. Stvar je u tome da ako neko, ko je mašinske struke, zna npr. CATIA V5 a ne zna AutoCAD, jel on manje sposoban od nekog drugog tipa koji recimo zna AutoCAD a ne zna ništa drugo!? Po meni nije, dobro je znati bilo koji program i dobro pozavati struku, pravila tehničkog crtanja, propise i standarde, pa da je čovjek sposoban da izrađuje kvalitetne radove, i 3D i 2D, to je bitno, a da li to radi u ovom ili onom programu potpuno je irelevantno. Nevidim razlog zašto bi neko ko se posvetio savlađivanju nekog 3D programa morao prvo da savlada AutoCAD kad sve što može AutoCAD, bilo koji savremeni 3D program može sve to i još puno, puno, puno više! To je isto kao kad bi vozaču Formule 1 rekao, "Ma znam, ti si vozač Formule 1, al vidiš, ti nisi polagao na Fordu model T, a on ti je bio prvi serijski auto na svijetu, i sad, vidiš, ti moraš prvo da položiš vožnju na fordovom modelu T da bi mogao voziti Formulu 1"! Ma hajde, taman posla...




Citiram:

"AutoCAD je unisex -- moze struja, moze masinstvo, moze gradjevina, moze tehnologija, moze vodovod i kanalizacija...

AutoCAD je jefitn kao jedinica u odnosu na Catiju (pri tome, unisex je!)


AutoCAD je sirokopoznat, i debil frendly za uchenje


AutoCAD ima jaku podrsku za napredne u vidu VBA (na zalost ovo se izbacuje..), lisp, appload


AutoCAD postoji u lite varijanti kao AutoCAD LT, jefitno a moze da radi posao.


zbog svega ovoga domaci poslodavci ga uveliko furaju"!


Al svijet se ne okreće oko naših, domaćih poslodavaca, da je AutoCAD tako EXSTRA, pa ne bi firma Autodesk za mašinstvo umjesto AutoCAD-a namijenila Inventor, za građevinu umjesto AutoCAD-a namijenila Revit Structure, za arhitekturu umjesto AutoCAD-a namijenila Revit Architecture... Po meni tebi je žao i krivo što si digao ruke od nekog 3D programa (CATIA V5) pa bi sad da svi dignu ruke! Ja ću ovom prilikom da upotrijebim onu narodnu: Čovjekova najveća vrlina nije u tome da nikad ne padne, već da se pridigne svaki put kad padne! Vrati se ti lijepo u svijet 3D CAD-a, sa CATIA V5 ili nekim drugim programom, ostavi se AutoCAD-a i ćorava posla!






Stvari jednostavno stoje ovako, kod nas, u domaćim proizvodnim firmama, se već koriste savremeni (3D) programi a u budućnosti će se koristiti sve više i više jer je to uslov za njihovo uključivanje u novu svjetsku podjelu rada. Nećemo mi ovdje najvjerovatnije nikad praviti AirBus ili Boing ili bilo kakve avione sličnog tipa, ali možemo kao kooperanti da pravimo dijelove za njih i za masu drugih svjetskih i evropski kompanija i korporacija, a da bi to naše firme radile, moraju imati identičan softver koji koriste i te velike firme, jer jednostavno, nepredak se ne može izbjeći, možemo se samo prilagoditi novim svjetskim tokovima i priključiti im se ili ćemo propasti!

I joše jedna stvar, mnoštvo firmi u svijetu je nekad davno koristilo AutoCAD, pa su postepeno sve više i više prelazile na 3D CAD programe. Mali milion je takvih preduzeća! Ne postoji ni jedno koje je sa nekog 3D programa prešlo na AutoCAD!

Lijep pozdrav!















[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 12.05.2010. u 18:03 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 12.05.2010. u 18:05 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao enigma78 dana 12.05.2010. u 18:05 GMT+1]
[ MOHOK7 @ 12.05.2010. 17:51 ] @
>
1) Znas na koga sam mislio kad rekoh Matorci koji nista drugo ne znaju i
dograbili su se pozicija.
2) Blagim pogledom na naslov oglasa = CAD kontrukter pa onda iznutrice
oglasa sa lakocom koja zapanjuje moze se ustanoviti da sve i jedan oglas
zahteva znanje 3D konstrukcije onaj koji to ( slucajno u oglasu ) nema
kandidat ce u informatifnom razgovoru biti kao prvo informisan da se trazi
3D strucnjak.
Oglase daju zaposleni u leasing firmama i oni mesaju babe i zabe napisu CAD
( Computer Aided Design ) i kad traze nekoga za arhitekte i za automotive i
za zeljezne konstrukcije njima je sve to CAD.
Da nisam godinama trcao po takvim oglasima u Austriji mozda bih i poverovao
da ima posla za 2D CAD.
[ Yoba @ 12.05.2010. 18:15 ] @
Citat:
Ovde nema niti jednog natjecaja za radno mesto konstruktera gde se trazi taj program ( ili meni nije poznat)


klin vs ploca

Citat:
E sada, ako prichamo o konstruisanju (a ne projekovanju) AutoCAD tu _nema_ sta da trazi, ali mislim da je tu posla daleko manje....



Ljudi da prvo razchlanimo dve stvari

konstruktor

projektant


konstruktor -- osoba koja konstruise deo/sklop, i kao sto sam rekao tu AutoCAD nema sta da trazi

projekant -- osoba koja sklapa lego kockice, od gomile deo/sklop i chega sve ne pravi celinu i tu je AutoCAD mama pre onome sto sam izneo.

Citat:

Ovde nema niti jednog natjecaja za radno mesto konstruktera gde se trazi taj program ( ili meni nije poznat)


kklin vs ploca, part II

Citat:

Iskreno voleo bih ja da se u Srbiji radi high tech, ali relanost/iskustvo mi govori drugachije.



dakle, pricamo o _projektovanju u Srbiji_.

odgovorno tvrdim da je tu daleko manje posla za Catiaju nego AutoCAD. Pa uzmite samo i pogledajte oficijelnog dilera za Catiju i za AC, i ko ima vise prodatih licenci.



Citat:

Vrati se ti lijepo u svijet 3D CAD-a, sa CATIA V5 ili nekim drugim programom, ostavi se AutoCAD-a i ćorava posla!



Sta je sa tobom, moja licenca AutoCAD-a (i celog sw u firmi) je placena, nikakva tu zajbcija ne dolazi u obzir. Nemam ja sta da biram, evo ti AutoCAD, XP, Office i par sitnica i radi.
Ne smem ni da zamislim koliko bi firmu kostalo da svi predju sa AutoCAD-a na Catiju, a opet im ne bi radila posao _pri projektovanju_.
Evo jedan instant projekta, za potrebe x korisnika uraditi instalaciju vakuuma a imas gradjevinske osnove (tkz podloge) u autocadu. I sta planiras da uradis? Da to sve prebacujes u Catiju???? Ne nego ces lepo da nacrtas cevevod u 2D i izometreiji, das bitne detalje, u smislu oslanjanja, vakuum pumpe i sl tako da onaj koji bude izvodio tvoj projekat ima predstavu sta treba da uradi.
Ili recimo projekat grejanja, ventilacije, sto radi masa firmi....tu Catija nema sta da trazi....
...i odma da pojasnim, onaj Catijin modul za cevode je buljaaaa...za ne pozeleti...










--------
>>Stvari jednostavno stoje ovako, kod nas, u domaćim proizvodnim firmama, se već koriste savremeni (3D) programi a u budućnosti će se koristiti sve više i više jer je to uslov za njihovo uključivanje u novu svjetsku podjelu rada. Nećemo mi ovdje najvjerovatnije nikad praviti AirBus ili Boing ili bilo kakve avione sličnog tipa, ali možemo kao kooperanti da pravimo dijelove za njih i za masu drugih svjetskih i evropski kompanija i korporacija, a da bi to naše firme radile, moraju imati identičan softver koji koriste i te velike firme, jer jednostavno, nepredak se ne može izbjeći, možemo se samo prilagoditi novim svjetskim tokovima i priključiti im se ili ćemo propasti!


i ti ovde pricas o konstruisanju, a ja sve vreme pricahm o projektovanju. ili vi ljudi ne chitate moje postove, ili ne znate razliku.
[ Yoba @ 12.05.2010. 18:18 ] @
>>Oglase daju zaposleni u leasing firmama i oni mesaju babe i zabe napisu CAD
( Computer Aided Design ) i kad traze nekoga za arhitekte i za automotive i
za zeljezne konstrukcije njima je sve to CAD.

pa to i jeste sve CAD, ne vidim u cemu je prob. mozda ti mislis da napisu CAM (Computer Aided Manufacturing) sto nema veze sa arhitekturom...naravno tu je i CIM i zilion jos bez veze skracenica....
[ NePitajteMene @ 12.05.2010. 18:43 ] @
Auff, polako, aman ljudi, nisam hteo da zapocinjem flame-war na forumu ACAD vs.3D...samo malo da zapaprim situaciju ;)

Uopste nije sporna inferiornost Autocad-a u odnosu na savremene parametarske 3D alate u masinstvu, generalno gledajuci

Naravno da je 3D CAD i sadasnjost i buducnost i da je 2D (Auto) CAD u masinstvu vec pomalo proslost, samo sam hteo da kazem da je dobro znati i AutoCAD pored 3D-ova, cisto jer ste kompetitivniji na trzistu, ovde narocito, a i u svetu

Uostalom, ko ne radi van, nego za domace firme, a posten je prema sebi i drugima nek kaze da li je vise kinte ovde zaradio od High/Mid range 3D-CAD-a, ili od "jadnog" AutoCAD-a ili cak i preistorijske crtace table u poslednjih 5-10 godina ako se uopste bavi projektovanjem/konstruisanjem ? Naravno, pod uslovom da je softver koji je koriscen legalan

Naravno da treba uciti naprednije stvari i gledati u buducnost, ali se valja ponekad osvrnuti i na proslost...a najvise na ono od cega moze da se zaradi na odredjenom trzistu

I koliko uopste ljudi u Srbiji prodje formalan trening za odredjeni 3D program?

Gledao sam u ranijoj svojoj drustveno/drzavnoj firmi ovde (firma je iz oblasti autoindustrije i motogradnje) kako ljudi "uskacu" u softver (Catia V5, naravno illegal) ko muve bez glave, nemaju ni dovoljno znanja jezika da razumeju helpove, uce pogresne nacine rada jedni od drugih, prave 3D modele bez strategije, bez koriscenja formula/CCP-linkova i tamo gde moze,bez razmisljanja sta sve moze da se zahteva od promena na modelu u downstream-u, model umesto 0.8MB im naraste na 50MB, kad treba azurirati model, sve se zacrveni u viewport-u i cekas 25 min da se promena apdejtuje, a u medjuvremenu molis Boga da se ne spuca softver...i u hodu sve to, kad je potrebno brzo da se odradi, "za juce", a njih koci softver (a u stvari oni sami, samo nisu ni svesni toga)... bez uvida u sve mogucnosti programa i u njegovo racionalno i efikasno koriscenje

I onda dodje tako neki srecnik u Airbus, koji misli da zna softver, sav ponosan, kad ono tamo prvo sto mu daju je da ko bukvar nauci kompanijski 3D strateski modeling code-ovako radimo sa Partovima, ovako sa Product-om, ovako sa Processom...npr. kod mu kaze: prvo ubaci uvek u CATpart prazan PartBody1. koji ne smes nikad da pridruzis (assembly boolean) sa ostatkom Parta...i onda se cese, pa zasto, kako, ja to nikad tako u staroj firmi nisam radio, damn, nisam ni koristio Boolean-e, nisam cak ni znao da ima u softveru ta opcija, samo Features-e koristim..sta me ovo snadje? Kakvi modeling kodovi, ovo mi nismo imali, nisam tako naucen/navikao da radim, itd, itd....a svaka velika kompanija ima svoj kod modelovanja i "recepturu" iz velikog prethodnog iskustva kako se i zasto nesto u pocetku postavi da bi kasnije funkcionisalo

Sve se ovde svodi na licni entuzijazam i samostalno savladavanje programa preko tutorijala, interneta, helpova, pomoci iskusnijih kolega...a kad ce ljudi te silne sate i dane provedene samo u savladavanju softvera ovde da naplate, da valorizuju svoj trud/znoj/muku?

To je valjda poenta, ucis softver da bi sutra "prodao" sebe i svoje znanje...mada moze da se uci i cisto radi znanja i unutrasnjeg zadovoljstva/ispunjenosti, otkrivanja novih stvari, niko ne spori ni to, i to je potpuno legitiman razlog kao i bilo koji drugi

PS: Mohok, I'm younger then you ;)



[ enigma78 @ 12.05.2010. 19:43 ] @
Citat:
Yoba: Sta je sa tobom, moja licenca AutoCAD-a (i celog sw u firmi) je placena, nikakva tu zajbcija ne dolazi u obzir. Nemam ja sta da biram, evo ti AutoCAD, XP, Office i par sitnica i radi.
Ne smem ni da zamislim koliko bi firmu kostalo da svi predju sa AutoCAD-a na Catiju, a opet im ne bi radila posao _pri projektovanju_.
Evo jedan instant projekta, za potrebe x korisnika uraditi instalaciju vakuuma a imas gradjevinske osnove (tkz podloge) u autocadu. I sta planiras da uradis? Da to sve prebacujes u Catiju???? Ne nego ces lepo da nacrtas cevevod u 2D i izometreiji, das bitne detalje, u smislu oslanjanja, vakuum pumpe i sl tako da onaj koji bude izvodio tvoj projekat ima predstavu sta treba da uradi.
Ili recimo projekat grejanja, ventilacije, sto radi masa firmi....tu Catija nema sta da trazi....
...i odma da pojasnim, onaj Catijin modul za cevode je buljaaaa...za ne pozeleti...










--------
>>Stvari jednostavno stoje ovako, kod nas, u domaćim proizvodnim firmama, se već koriste savremeni (3D) programi a u budućnosti će se koristiti sve više i više jer je to uslov za njihovo uključivanje u novu svjetsku podjelu rada. Nećemo mi ovdje najvjerovatnije nikad praviti AirBus ili Boing ili bilo kakve avione sličnog tipa, ali možemo kao kooperanti da pravimo dijelove za njih i za masu drugih svjetskih i evropski kompanija i korporacija, a da bi to naše firme radile, moraju imati identičan softver koji koriste i te velike firme, jer jednostavno, nepredak se ne može izbjeći, možemo se samo prilagoditi novim svjetskim tokovima i priključiti im se ili ćemo propasti!


i ti ovde pricas o konstruisanju, a ja sve vreme pricahm o projektovanju. ili vi ljudi ne chitate moje postove, ili ne znate razliku.


Pod pojmom projektovanje i konstruisanje podrazumijeva se u najširem smislu stvaralački rad stručnjaka (inženjera i tehničara) s namjenom određivanja oblika i dimenzija mašinskih sistema, mašina i njihovih sklopova, podsklopova i dijelova, pri tome je projektovanje opštija intelektuelna i stvaralačka djelatnost koja ima za cilj izradu idejnog projekta mašinskog sistema kao cjeline i sadrži određivanje glavnih karakteristika mašinskog sistema, izbor mašina i opreme u sistemu tj. glavnih sastavnih dijelova, njihovih osnovnih karakteristika i funkcija, te rasporeda i međusobne zavisnosti. Projektovanje je dakle, širi pojam i odnosi se na određivanje i utvrđivanje osnovnih početnih zahtjeva, potrebnih za konstrukcijonu razradu budućeg mašinskog sistema kao cjeline i u toj fazi (projektovanja) se postavljaju posebni zahtevi u pogledu funkcionalnosti, ekonomičnosti, pouzdanosti i efektivnosti kompletnog sistema i njegovih sastavnih dijelova.
Konstruiranje je uži pojam, to je intelektualna i kreativna stvaralačko-misaona djelatnost koja ima za cilj određivanje i utvrđivanje oblika i dimenzija pojedinih dijelova mašinskog sistema, samih mašina, mašinskih sklopova, podsklopova i njihovih sastavnih dijelova a na osnovu zahtjeva, određenih u fazi projektovanja.

Dakle, imamo projektovanje kao širi pojam i širu, opštiju djelatnost i unutar njega je konstruisanje! E sad kako ti Yoba objašnjavaš da u konstruisanju prednost imaju 3D programi, a u projektovanju prednost ima, po tebi, AutoCAD??? Nema logike!

Lijep pozdrav!






[ enigma78 @ 12.05.2010. 20:29 ] @
Citat:
NePitajteMene:
Gledao sam u ranijoj svojoj drustveno/drzavnoj firmi ovde (firma je iz oblasti autoindustrije i motogradnje) kako ljudi "uskacu" u softver (Catia V5, naravno illegal) ko muve bez glave, nemaju ni dovoljno znanja jezika da razumeju helpove, uce pogresne nacine rada jedni od drugih, prave 3D modele bez strategije, bez koriscenja formula/CCP-linkova i tamo gde moze,bez razmisljanja sta sve moze da se zahteva od promena na modelu u downstream-u, model umesto 0.8MB im naraste na 50MB, kad treba azurirati model, sve se zacrveni u viewport-u i cekas 25 min da se promena apdejtuje, a u medjuvremenu molis Boga da se ne spuca softver...i u hodu sve to, kad je potrebno brzo da se odradi, "za juce", a njih koci softver (a u stvari oni sami, samo nisu ni svesni toga)... bez uvida u sve mogucnosti programa i u njegovo racionalno i efikasno koriscenje

I onda dodje tako neki srecnik u Airbus, koji misli da zna softver, sav ponosan, kad ono tamo prvo sto mu daju je da ko bukvar nauci kompanijski 3D strateski modeling code-ovako radimo sa Partovima, ovako sa Product-om, ovako sa Processom...npr. kod mu kaze: prvo ubaci uvek u CATpart prazan PartBody1. koji ne smes nikad da pridruzis (assembly boolean) sa ostatkom Parta...i onda se cese, pa zasto, kako, ja to nikad tako u staroj firmi nisam radio, damn, nisam ni koristio Boolean-e, nisam cak ni znao da ima u softveru ta opcija, samo Features-e koristim..sta me ovo snadje? Kakvi modeling kodovi, ovo mi nismo imali, nisam tako naucen/navikao da radim, itd, itd....a svaka velika kompanija ima svoj kod modelovanja i "recepturu" iz velikog prethodnog iskustva kako se i zasto nesto u pocetku postavi da bi kasnije funkcionisalo

Sve se ovde svodi na licni entuzijazam i samostalno savladavanje programa preko tutorijala, interneta, helpova, pomoci iskusnijih kolega...a kad ce ljudi te silne sate i dane provedene samo u savladavanju softvera ovde da naplate, da valorizuju svoj trud/znoj/muku?

To je valjda poenta, ucis softver da bi sutra "prodao" sebe i svoje znanje...mada moze da se uci i cisto radi znanja i unutrasnjeg zadovoljstva/ispunjenosti, otkrivanja novih stvari, niko ne spori ni to, i to je potpuno legitiman razlog kao i bilo koji drugi

PS: Mohok, I'm younger then you ;)


Dajem primjer iz ličnog iskustva, dok sam studirao učio se AutoCAD, koji je vrlo brzo zamijenjen sa SolidWorks-om, a malo kasnije je još SolidWorks-u pridružena i CATIA V5. To su bile samo osnove koje sam ja posle studija dalje razvijao samostalno i već u prvoj firmi u kojoj sam odrađivao pripravnički imao sam svoje "vatreno krštenje", naime, trebalo je odraditi dva kompleta matrica i probojac, jedna matrica i probojac za probijanje otvora na ravnom limu a drugi komplet matrica i probojac za probijanje otvora na dvostruko zakrivljenom limu. Zadatak je dobio jedan kolega koji je tad imao 5 godina iskustva više od mene i koji je poznavao AutoCAD jako dobro, imao je onu AutoCAD Bibliju u malom prstu. I odradio je on to, sve iskotirao, i sad treba to na obradu da ide u jednu drugu firmu, poslano je to, i nakon 15-tak dana zovu iz te firme da nemogu da odrade, kažu mašina im zablokirala, neštimaju kote! I taj moj kolega uzme opet one svoje radove, pa tamo podešavao kote čak i na 4-5 decimala je išao, pošalje, opet ništa! Meni gazda onda kaže, dal bi ja to mogao, ja lijepo kažem, da mogu al da mi treba dva dana posla, treći dan dobijaju potpuno ispravnu dokumentaciju za koju garantujem svojom mjesečnom platom, ako ne bude valjalo da ostanem bez plate taj mjesec, a ako bude da dobijem duplu. I tako i bilo, ja lijepo sve to uradim u SolidWorks-u (tad sam radio u SolidWorks-u 2001Plus), treći dan to pošaljemo u onu drugu firmu na izradu, oni nam četvrti ili peti dan to isporučili sve gotovo, urađeno, naši alatničari to postavili na prese, centrirali, sve perfektno radi, a ja lijepo zaradio duplu platu i posle pripravničkog, naravno, odmah sam dobio stalno zaposlenje u toj firmi.

Sad radim u konstrukcionom birou u nekoj drugoj firmi i sve što radim radim u 3D programima, a radim zeznute stvari kod gazde kome sve treba "juče" i koji ne prašta greške. Tu sam već dvije godine i odradio sam mnogo toga, i sve radi ispravno od dana montiranja, bez ikakvih kvarova, još ni jednom nisam nešto odradio pa da je to trebalo prepravljati, dakle u startu štima, čak i u radionicama majstorima, kad me nešto pitaju da li će i kako odgovarati, kažem, odradi kako je na dokumentaciji, ja preuzimam odgovornost ako ne bude valjalo. I uvijek sve odgovara. Naravno, nisam ja bezgrešan, već kažem da sve što uradim, uspijem to uz pomoć 3D programa, meni je to ogromna pomoć i olakšica u radu i pomažu mi da sve što uradim, svaki mašinski dio, sagledam u 3D obliku prije nego što ga majstor napravi u radioni, da vidim kako se ponaša u sklopu, odredim mu masu, momente inercije, težište, sve što mi treba uzmem jer mi nudi obilje podataka koje jednostavno iskoristim, i sa tim podacima znam da se služim, to mi bude orijentir pa kad to odnesem u radione da se izrađuje, znam šta ću da kažem radniku i majstoru kad me pita dal nešto da urade i kako, ja ima na svako pitanje dam odgovor, jednostavno sam korak ispred njih. To ne bi uspio ili ne bi uspio na takav način bez pomoći 3D programa, i zaista ne znam zašto kod pojedinih ljudi takav otpor, kad je to nešto što nam svima služi i pomaže nam da radimo bolje i kvalitetnije, a na zadovoljstvo svih!

Lijep pozdrav!

[ Yoba @ 12.05.2010. 20:43 ] @
Ja stvanro ne znam je l' ti razumes moje postove ili bez chitanja govoris kako je 3D zakon no matter what...


ajde plasticno da objasnim:


1. Imas firmu koja proizvodi mlaznice za sprinklere, dakle konstruktori. Za njih je vrlo bitno da imaju 3D model, da bi mogli da prave proracune, FEA, CFD, da bi mogli da naprave deo, sto CNC, sto livenje, manuelno...na kraju treba im 3D mdoel da bi mogli da ga stave u katalog i da se reklamiraju, da prodaju i da zarade.


2. Imas firmu koja projektuje protiv-pozarne sisteme, dakle projektanti. Za npr. objekat koji ima podzemnu garazu na dva sprata njima je bitno, da u projektu prikazu cevnu mrezu, pumpnu stanicu, mlaznicu i sl.
Njima uopste nije bitno da se nacrta, 1:1 stvarni model celog sistema. NE! Stavise, na mestu mlaznice dovoljno je da se postavi simbol (koji lichi na mlaznicu, a ne mora...) i da se navede pozicija i u legendi napise, mlaznica ta i ta, tip taj i taj. Onaj koji bude izvodio taj projekat uopste nema potrebnu da vidi u projektu kako ta mlaznica izgleda 1:1. Ode kupi tu i tu iz projekta, ili izabre adekvatnu zamenu i ugradi je na mesto x predvidjeno projektom i odatle cevovod do sprinkler stanice. Uopste nije bitno da sprinkler stanica bude 3D. Dovoljan je raspored opreme sa pozicijama.
Dalje, te garaze koje dobije, sigurno, barme u Sribji jos dugo vremena, nece biti 3D model. Vec najobchniji presek 2D sa nekoliko poprechnih preseka ako ih uopste treba.

Mozda da napravim paralelu sa navojem u 3D. Ti ces na povrsinu x narezati navoj ALI on se nece prikazivati u real timu, nema potrebe za tim, svi zanju da je taj simbol navoj. Tako i ovde sa mlaznicom.



3. Sve isto kao pod dva samo se sada firma bavi instalcijama grejanja. Koga boli uvo kako izgleda radijator 1:1. Bitne su njegove dimenzije i karakteristike zbog proracuna.
Ako klijent hoce da se bavi pervezijama onda unajmi neki profi studio da mu napravi render te sobe sa tim x radijatorom. ALI to je nesto specijalno, i nece raditi ceo objekat, samo snap shot te sobe. Naravno to se i placa pa vrlo verovano da ce reci, ej daj da vidimo katalog radijatora, biram taj na mesto tog u projektu i to je to.


4. Instalacija kanalizacije. Zar je bitno kako ona izgleda u 3D, neeeeeeeee. Das u 2d gde idu cevi, koje cevi, precnici, gde je sifon, gde je kada, das izometriju i majstori na osnovu toga sljakaju. Pa nece nostiti lap-top na gradiliste da gledaju 3D model, imaju crteze i po tome tumbaju. Ako i odstupe malo uglanvom nije problem funkcionalno, vec estetski.






Ako smo sve ovo elaborirali, a nadam se da jesmo, pitanje. Koliko firmi u Srbiji se bavi proizvodnjom radijatora a koliko radi instalacije grejanja? Koji je odnos, 1:1; 1:10; 1:100...?







Gde nastaju problemi, pa ako radis kompleksne stvari, reicmo naftnu platformu. Vrlo je bitno da crtacjuci u 2D ne dodje do preklapanja instalacija i mogucih problema, zato je tu 3D mama, i tu se koriste specijalne alatke, ne Catija vec PDMS ili tako nki power tool. Isto je za ozbiljne industrijske objekte.

Ali to KOSTA. U Srbiji, niti se to toliko radi od nule, niti je neko voljan da to plati debelo tako da i u tom polju AutoCAD sa 2D moze da zavrsi posao, pristojno kvalitetno.



btw AutoCAD ima 3D ali je na vrlo primitovnom niovu.

btw2 AutoCAD 2010 ne moze da se poredi sa AutoCADom 2000. Mozda neko ko nije usao dovoljno u dubinu moze da kaze da je isto, itekako nije. npr u 2k10 mozes da u crtez insertujes pdf u 2k ne mozes....
[ enigma78 @ 12.05.2010. 21:45 ] @
Citat:
Yoba: Ja stvanro ne znam je l' ti razumes moje postove ili bez chitanja govoris kako je 3D zakon no matter what...


ajde plasticno da objasnim:


1. Imas firmu koja proizvodi mlaznice za sprinklere, dakle konstruktori. Za njih je vrlo bitno da imaju 3D model, da bi mogli da prave proracune, FEA, CFD, da bi mogli da naprave deo, sto CNC, sto livenje, manuelno...na kraju treba im 3D mdoel da bi mogli da ga stave u katalog i da se reklamiraju, da prodaju i da zarade.


2. Imas firmu koja projektuje protiv-pozarne sisteme, dakle projektanti. Za npr. objekat koji ima podzemnu garazu na dva sprata njima je bitno, da u projektu prikazu cevnu mrezu, pumpnu stanicu, mlaznicu i sl.
Njima uopste nije bitno da se nacrta, 1:1 stvarni model celog sistema. NE! Stavise, na mestu mlaznice dovoljno je da se postavi simbol (koji lichi na mlaznicu, a ne mora...) i da se navede pozicija i u legendi napise, mlaznica ta i ta, tip taj i taj. Onaj koji bude izvodio taj projekat uopste nema potrebnu da vidi u projektu kako ta mlaznica izgleda 1:1. Ode kupi tu i tu iz projekta, ili izabre adekvatnu zamenu i ugradi je na mesto x predvidjeno projektom i odatle cevovod do sprinkler stanice. Uopste nije bitno da sprinkler stanica bude 3D. Dovoljan je raspored opreme sa pozicijama.
Dalje, te garaze koje dobije, sigurno, barme u Sribji jos dugo vremena, nece biti 3D model. Vec najobchniji presek 2D sa nekoliko poprechnih preseka ako ih uopste treba.

Mozda da napravim paralelu sa navojem u 3D. Ti ces na povrsinu x narezati navoj ALI on se nece prikazivati u real timu, nema potrebe za tim, svi zanju da je taj simbol navoj. Tako i ovde sa mlaznicom.



3. Sve isto kao pod dva samo se sada firma bavi instalcijama grejanja. Koga boli uvo kako izgleda radijator 1:1. Bitne su njegove dimenzije i karakteristike zbog proracuna.
Ako klijent hoce da se bavi pervezijama onda unajmi neki profi studio da mu napravi render te sobe sa tim x radijatorom. ALI to je nesto specijalno, i nece raditi ceo objekat, samo snap shot te sobe. Naravno to se i placa pa vrlo verovano da ce reci, ej daj da vidimo katalog radijatora, biram taj na mesto tog u projektu i to je to.


4. Instalacija kanalizacije. Zar je bitno kako ona izgleda u 3D, neeeeeeeee. Das u 2d gde idu cevi, koje cevi, precnici, gde je sifon, gde je kada, das izometriju i majstori na osnovu toga sljakaju. Pa nece nostiti lap-top na gradiliste da gledaju 3D model, imaju crteze i po tome tumbaju. Ako i odstupe malo uglanvom nije problem funkcionalno, vec estetski.






Ako smo sve ovo elaborirali, a nadam se da jesmo, pitanje. Koliko firmi u Srbiji se bavi proizvodnjom radijatora a koliko radi instalacije grejanja? Koji je odnos, 1:1; 1:10; 1:100...?







Gde nastaju problemi, pa ako radis kompleksne stvari, reicmo naftnu platformu. Vrlo je bitno da crtacjuci u 2D ne dodje do preklapanja instalacija i mogucih problema, zato je tu 3D mama, i tu se koriste specijalne alatke, ne Catija vec PDMS ili tako nki power tool. Isto je za ozbiljne industrijske objekte.

Ali to KOSTA. U Srbiji, niti se to toliko radi od nule, niti je neko voljan da to plati debelo tako da i u tom polju AutoCAD sa 2D moze da zavrsi posao, pristojno kvalitetno.



btw AutoCAD ima 3D ali je na vrlo primitovnom niovu.

btw2 AutoCAD 2010 ne moze da se poredi sa AutoCADom 2000. Mozda neko ko nije usao dovoljno u dubinu moze da kaze da je isto, itekako nije. npr u 2k10 mozes da u crtez insertujes pdf u 2k ne mozes....



A haaa... pa sad mi je sve jasno... ti misliš na izradu šema... koje nazivaš "projektovanjem"! Pa za izradu šema, hajde recimo da si u pravu, AutoCAD je tu No1!

I da naravno da znamo, AutoCAD ima 3D... i nije on primitivan, samo je "drugog tipa" nego 3D u parametarskim programima, 3D u AutoCAD-u predstavlja imitaciju prostih geometrijskih figura i tijela, tzv. zapreminskih primitiva, dok su 3D u parametarskim programima zasnovani na inženjerskoj logici modelovanja pomoću tehničkih elemenata ili tipskih formi (tzv. fičera) koji su u stvari gradivni blokovi, kao lego kockice, i predstavljaju faze ili postupke u samoj obradi u radionci na mašini! AutoCAD tavori u svijetu geometrije i matematike dok su 3D parametarski programi prešli iz područja matematike u područje inženjerstva, pa su matematički koncept zapreminskih primitiva, prisutan u AutoCAD-u, zamijenili sa inženjerskim konceptom tipskih formi. Tako modeliranje prerasta iz koordinatama uporavljano (AutoCAD) u dimenzijama upravljano (CATIA, NX, Pro/ENGINEER, SolidWorks, Inventor, Solid Edge) modeliranje. A nova rješenja 3D parametarskih programa proširuju čisto geometrijske grupe tipskih formi u analitičke, pa se dimenzijama upravljano modeliranje nadogradilo sa analitičko upravljanim modeliranjem. Pri tome treba naglasiti da parametrizacija nije nešto radikalno novo bila ni davne 1987, taj koncept je već bio poznat i prije, novo je način na koji se ona primjenjuje u 3D parametarskim programima, jer se i svi ostali modeli (model za analizu, dokumentaciju, izradu,...) takođe parametarski povezuju i to u funkciji istih onih parametara kojima je opisan i osnovni (master) model. Na taj način se svaka izmjena na osnovnom modelu automatski prenosi na sve povezane modele preračunavajući ih na nove vrijednosti parametara. A nosioci te parametrizacije su te tipske forme, odnosno tehnički elementi (fičeri). Zato su 3D parametarski programi dvosmjerno asocijativni na relaciji osnovni model-sklop, osnovni model-2D dokumentacija, osnovni model-model za analizu, osnovni model-model za izradu,... znači osnovni model sa svim ostalim modelima a i svi modeli sami među sobom. U tome je prednost 3D parametarskih programa u odnosu na AutoCAD!

Lijep pozdrav!







[ Tex707 @ 13.05.2010. 11:17 ] @
'Ajde i ja malo da se umesam...mozda vam se moj komentar nece ucuniti odgovarajucim, ali unapred molim da se ne ljutite.

Enigma druze, gornje objasnje je odlicno. Ne bih tu nista dodavao...mozda cak ne bih ni znao sta da dodam.

Pominju se cevne instalacije...mozemo da uzmemo u obzir i elektricne...pa upravo tu je CATIA neprikosnovena. Zamislite komplexan sklop cija je konstrukcija projektovana u CATIA (automobil, avion, zgrada...)...ne postoji bolji nacin da se sve instalacije odrade nego nastaviti dalje u istom softwareu.

Pogledah listu firmi koje zvanicno koriste CATIA u Srbiji...mozda nisam bio dovoljno pazljiv, ali Morson ne videh...
[ MOHOK7 @ 13.05.2010. 13:51 ] @
?
Ljudi sta je ovde tema ???

Rekoh da ima matoraca koji znaju samo Autodeskov CAD i drze se njega gore nego pijanci za plot. pa bi sve da rese sa njime.
Obzirom da je to jedini program koji znaju ( a kako ga znaju ne bih o tome) pa onda pisu postove poput onih gore.
Mene osobno fascinira kolicina gluposti i besmislica koja je postovana prilikom hvaljenja autodeskovog CAD programa tako nesto moze napisati samo osoba koja ne poznaje niti jedan drugi program.
Po prinicpu:
Posve je logicno da ce neandertalac koji poznaje samo kamenu sekiru ako mu das najmoderniji snajper dohvatiti tu alatku za cev i pokusati zveknuti divljac po glavi da bi se dokopao obroka. Isto tako je logicno da ce neandertalac odbaciti lovacki snajper kao glup i neprikladan i radije mlatiti okolo kamenom sekirom jer sa njome moze daleko brze i bolje da se dokopa obroka.

Rekoh vec ima matoraca koji u zivotu nista drugo ne znaju osim autodeskovog auto CADa ali su se dokopali pozicija pa vedre i oblace i u prilici su da prosipaju talentovane gluposti a da im niko nista ne moze.
Mene su na nekakvom kursu na BFI pre par godina uveravali da M O R A M da naucim da grecam ziletom po hamer papiru inace nikada necu nauciti 3D konstrukcije, isto tako su me ubedjivali da M O R A M da naucim auto CAD i Mechanical desktop inace nikada necu nauciti da radim u 3D i da ceo cirkus mora da traje 2,5 godine a sve zato sto je shef odeljenja jedino znao auto CAD pa su generacije morale samo to da uce jer boze moj to je biblija sve ostalo je zajebancija kakva CATIA kakav Pro E.
A ja sam samo hteo da naucim INVENTOR.
Naravno da sam nakon dva meseca shikane pobegao u WIFI i tamo naucio INVENTOR za mesec dana.

Neka kaze ko sta hoce CATIA je zlatan program a o tome dal ces dobiti posao sa zanjem tog programa ovisi puno faktora treba srece upornosti itd.

PS
Ja znam da sam matorac i da sam izlapio :-)






[ enigma78 @ 13.05.2010. 15:58 ] @
Citat:
Tex707: 'Ajde i ja malo da se umesam...mozda vam se moj komentar nece ucuniti odgovarajucim, ali unapred molim da se ne ljutite.

Enigma druze, gornje objasnje je odlicno. Ne bih tu nista dodavao...mozda cak ne bih ni znao sta da dodam.

Pominju se cevne instalacije...mozemo da uzmemo u obzir i elektricne...pa upravo tu je CATIA neprikosnovena. Zamislite komplexan sklop cija je konstrukcija projektovana u CATIA (automobil, avion, zgrada...)...ne postoji bolji nacin da se sve instalacije odrade nego nastaviti dalje u istom softwareu.

Pogledah listu firmi koje zvanicno koriste CATIA u Srbiji...mozda nisam bio dovoljno pazljiv, ali Morson ne videh...


Tex707 prijatelju slažem se sa tobom u potpunosti.

MOHOK7 slažem se i sa tobom!

Kao što vidite postoje ljudi koji imaju uske vidike, a upravo mi mašinci treba da budemo "širokih" pogleda i shvatanja i otvoreni za nove tehnologije. Jer upravo na krilima tih novih tehnologija spremni smo da ponudimo puno bolje i više nego ikad prije!

Izvinjavam se poštovanom kolegi koji je pokrenuo ovaj post, pa smo skrenuli sa teme, takođe se izvinjavam i moderatorima i koleginici vesna010 koja je zainteresovana za rad i posao u CATIA V5, pa da se vratimo na temu, koleginice samo naprijed, ne odustaj od CATIA V5, ne dozvoli nikom da te pokoleba, napiši svoju radnu biografiju, napravi neku prezentaciju svojih radova, pa to sve lijepo okači na internet, javiće ti se zainteresovani poslodavci, budi samo uporna i aktivna, ne posustaji!

Lijep pozdrav prijateljima Tex707 i MOHOK7 i svim kolegama/koleginicama i gostima sa CAD/CAM foruma!
[ Yoba @ 13.05.2010. 17:30 ] @
>>automobil, avion, zgrada...



a u Srbiji se projektuju (mada je to pre konsutrisanje, ali ajde...) na svakom cosku Automobili i Avioni?


A zgrade, dobar primer indeed. Reci mi koliko si video, u Srbiji, 3D modela buducih zgrada, da ne prichamo o postojecim kojima treba neka rekonstrukcija. Znachi ono, full 3D, ne neki snap shoot, rendering, vec sve u 3D, vrata, stepnice, zidovi, sastav, sve u 3D?


Evo ja cu da ti kazem NULA. A radim u jendom od najvecih projektnih biroa u Srbiji, a ako ne i u ex-SFRJ.



Ljudi, shvatite, jedno je konstruisat reduktor a drugo ispojektovati _celu zgradu_.
[ enigma78 @ 13.05.2010. 18:54 ] @
Citat:
Yoba: >>automobil, avion, zgrada...



a u Srbiji se projektuju (mada je to pre konsutrisanje, ali ajde...) na svakom cosku Automobili i Avioni?


A zgrade, dobar primer indeed. Reci mi koliko si video, u Srbiji, 3D modela buducih zgrada, da ne prichamo o postojecim kojima treba neka rekonstrukcija. Znachi ono, full 3D, ne neki snap shoot, rendering, vec sve u 3D, vrata, stepnice, zidovi, sastav, sve u 3D?


Evo ja cu da ti kazem NULA. A radim u jendom od najvecih projektnih biroa u Srbiji, a ako ne i u ex-SFRJ.



Ljudi, shvatite, jedno je konstruisat reduktor a drugo ispojektovati _celu zgradu_.


Naravno da to nije ni slično, miješaš babe i žabe, mašintvo uporedi sa mašinstvom, ne miješaj ga sa građevinom i arhitekturom, uzmimo za primjer reduktor, kao sklop, taj isti reduktor biće podsklop nekog većeg sklopa, a taj opet neke mašine a ona nekog mašinskog sistema, koji može da broji nekoliko hiljada pojedinačnih mašinskih dijelova, svi ti dijelovi ne moraju i nisu uvijek izrađeni na istom mjestu, neki mogu biti izrađeni u Mađarskoj, neki u Makedoniji, drugi u Srbiji, neki treći, peti, deseti, ... u Italiji pa sve to sklopljeno sa glavnim sklopom u, recimo, Austriji, a da bi sve funkcionisao timovi koji to sve konstruišu moraju biti povezani i timski da rade, a osnovna i prva svar je identičan softver, a tu AutoCAD NEMA ŠTA DA TRAŽI, A TO FIRMI ŠTO IMA KOD NAS KOJE KORISTE AUTOCAD A BAVE SE MAŠINSTVOM, JEDNOSTAVNO ĆE MORATI PREĆI NA NEKI 3D CAD PROGRAM ILI ĆE PROPASTI JER BEZ SARADNJE SA SVIJETOM SAMI NE MOŽEMO USPJETI, PROPAŠĆE TE FIRME AKO SE NE BUDU PRILAGODILE ZAHTJEVIMA TRŽIŠTA. AutoCAD u mašinstvu jednostavno NEMA BUDUĆNOST!

To je jednostavno stvarnost i činjenica!

Opet se izvinjavam što nasjedam na ove zezancije, više neću na to obraćati pažnju, držaću se one narodne: "Najveći slijepac nije onaj koji nema oči, već onaj koji ne želi da vidi"!

Lijep pozdrav!
[ Yoba @ 13.05.2010. 19:06 ] @
>>NEMA ŠTA DA TRAŽI, A TO FIRMI ŠTO IMA KOD NAS KOJE KORISTE AUTOCAD A BAVE SE MAŠINSTVOM, JEDNOSTAVNO ĆE MORATI PREĆI NA NEKI 3D CAD PROGRAM ILI ĆE PROPASTI JER BEZ SARADNJE SA SVIJETOM SAMI NE MOŽEMO USPJETI, PROPAŠĆE TE FIRME AKO SE NE BUDU PRILAGODILE ZAHTJEVIMA TRŽIŠTA


a eto mi bas saradjujemo sa svetom, eto ja sam licno saradjivao sa itlaijanima na jednom ogromnom projektu..btw jedna od top firmi u svojoj bransi.

to sto ti mislis da je masinstvo samo cnc je tvoj problem


evo specijalno za tebe


http://www.ingkomora.org.rs/licence/?id=projmas



svako dobro, ja bih se zaustavio ovde u diskusiji, pozdrav.
[ MOHOK7 @ 13.05.2010. 20:23 ] @
Hmh
da dosolim malo na celu pricu.

Stanovnici Jurrassic parka nikako da priznaju da izumiru.

Ovako:
U celoj automobilskoj industriji je standard Pro E i CATIA ako hoces da radis sa njima onda ti nema druge nego da se uklopis u standarde SVI dobavljaci su primorani inace nema nista od posla.
Isto vazi za ostale.
A oni koji rade u 3D programima jako dobro znaju da u njima mozes da odradis bukvalno sve deset puta brze i kvalitetnije o pouzdanosti da ne govorim nego unekom 2D programu.
Vreme je novac i siguran budi da vas zbog toga evropljani bukvalno mogu pregazitu u svako pogledu jer su racionalni.

Dok vi isplanirate zgradu u vasem 2d programu ( na primer trgovinski centar) siguran budi da ce austrijanci vec godinu dana u takvom centru prodavati robu.
gledao sam kad se gradio Hornbach ovde u Linzu za manje od cetiri meseca su od zelene ledine napravili centar i poceli sa prodajom.

nemoj da sanjamo trziste je to koje odlucuje i zemlji srbiji ako hoce da prezivi nema druge nego da igra po muzici koja vlada u ostatku sveta.
Zato sam i rekao Jurasic park na pocetku.
Kad smo vec kod gradjevine osobno radim to u Ar Con glup program i najrasprostranjeniji u austriji ali siguran budi da u njemu napravi savrsenu obiteljsku kucu sa svim proracunima za par sati.
To sto ljudi drljaju u Auto CAD nedelju dana mozes u CATIA da odradis za pre podne.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ MOHOK7 @ 13.05.2010. 20:25 ] @
Slucajno sam matorac pa poznajem Auto CAD od verzije 7 ako se dobro secam jos je bio na onim velikim disketama od pola megabajta.
i siguran budi da immam u njemu iskustva i sa pravom mogu reci da je u svoje vreme bio program i pol.
Isto tako mogu reci da odumire.
[ enigma78 @ 13.05.2010. 20:31 ] @
Yoba,

to što tvoja firma ne sarađuje sa svijetom to je, prije svega, vaš problem, to pod broj jedan, pod broj dva ništa nisi pokazao sa onim linkom ka inženjerskoj komori Srbije, svi mi znamo da je mašinstvo najšira oblast tehnike i da obuhvata mnoštvo grana koje se opet dalje dijele na podgrane. Kao inženjerska disciplina mašinska industrija obuhvata proizvodnju automobila, aviona, sistema za hlađenje i grijajanje, izradu industrijskih postrojenja, industrijske opreme, mašinogradnju, metaloprerađivačku industriju, vojnu industriju, raketnu i kosmičku tehniku, ...
A sve, ama baš sve što se napravi u mašinstvu i industriji uopšte, pa čak i igračkica za kinder-jaje, napravi se na nekoj mašini, u nekom pogonu, pomoću CNC-a ili klasičnom obradom, nije bitno!

Pod broj tri, ti pričaš kako poslodavci kod nas, eto, nemaju para, pa zbog toga svi oni koriste AutoCAD jer manje košta nego, recimo, neki 3D parametarski program!!! E, sad, vidiš, kod nas poslodavci nemaju para jer nisu konkurentni... A mi ovdje nikad i nećemo postati konkurentni dok neko (stranci) ne ulože kapital ovdje... a to podrazumijeva i ovladavanje novim tehnologijama... A potvrda svega što sam rekao je činjenica da danas jedan obični mobilni telefon ima veće mogućnosti nego super kompjuter od prije 50 godina. I još jedna činjenica da se mogućnosti procesora udvostručuju svakih 18 mjeseci... pa sad ti vidi gdje smo mi u svemu tome... bez istraživanja i razvoja, bez ulaganja i bez uvođenja novih tehnologija, nema konkurentnosti a ako nismo konkurentni nema poslova a samim tim nema ni para. A to znači da mi MORAMO ići u integraciju sa svijetom ili ćemo propasti!

Pod broj četiri, napredak je nezaustavljiv i više se tehnička dokumentacija ne radi na klasični način. Čak se više, u savremenom svijetu, ne radi ni 2D dokumentacija. Zašto? Jednostavno, ide se ka stvaranju potpuno automatozivane fabrike, a samim tim i proizvodnje, kako bi se čovjek-majstor izbacio iz proizvodnje. Zašto? Jer je čovjek živo biće, griješi, umara se, donosi pogrešne odluke, mora da jede, da spava, da pravi pauze u radu, nervira se, podložan je stresu,... što sve dovodi do toga da proizvodi budu lošijeg kvaliteta, sa greškama, uz kašnjenje i neminovno poskupljenje proizvodnje. Zato su prvo uvedene NC mašine, pa CNC, pa DNC,... Na takvim, savremenim, mašinama nema majstora, postoje samo tehničari koji prate izvršenje procesa proizvodnje, i inženjeri koji definišu tu istu proizvodnju. Samo je takva proizvodnja konkurentna na svjetskom, tj. globalnom tržištu. Znači u svijetu su tendencije takve da se gasi dokumentacija "čvrstog otiska", tj. klasična dokumentacija na papiru, ide se na to da se uloga čoveka svede samo na zadavanje osnovnog proizvodnog zadatka i moguće donošenje određenih vitalnih odluka, tj. ide se na uvođenje potpuno automatizovanih fabrika u kojima se uloga čovjeka svodi isključivo na misaono komuniciranje sa proizvodnim pogonom - sistemom u kojem nema čovjeka, već umjesto čovjeka moćni računarski sistem obezbjeđuje projektovanje proizvoda, projektovanje tehnološkog procesa, upravljanje cjelokupnim tehnološkim sistemom uz kompletnu pripremu svih elemenata za uspešno funkcionisanje takvog sistema. To je već sadašnjoj u svijetu a na nama je da odlučimo da li ćemo postati dio te stvarnosti, ili ćemo propasti!

Pod broj pet, AutoCAD u mašinstvu već odavno više nema šta da ponudi. To je jednostavno činjenica. Danas su tu programi tipa CATIA, NX i Pro/ENGINEER, kao programi gornje klase (CAD/CAM/CAE i PLM programska rješenja), te SolidWorks, Solid Edge i Inventor, kao programi srednje klase, i to je ono što vrijedi i na čemu se danas zasniva savremena proizvodnja i industrija uopšte.
Ići mimo toga je isto kao ići glavom kroz zid. Možete udarati, ali bez obzira koliko vam je glava tvrda, zaboljeće vas, kad-tad.

Pod broj šest, dakle, Yoba, niučemu me nisi demantovao, samo si potvrdio ono što sam ja cijelo vrijeme govorio. Naravno, ne sporima pravo svakom ko želi da se vrati na crtaću tablu, uzme rapidograf i lenjir pa da izrađuje dokumentaciju na hamer-u ili paus-u, ko zna, možda nekom sine na pamet da je to naprednije nego učiti AutoCAD!

Pod broj sedam, mogao bih ovako do besvijesti, ... ipak sutra je novi radni dan, idem na spavanje...

Lijep pozdrav!

[ Yoba @ 13.05.2010. 20:52 ] @
...bah...rekoh sebi da cu da batalim diskusiju, ali, eto, vracam se, valjda mazohista po prirodi :)


ajmo redom


chveok sa pochetka teme pitao za posao u Catiji i ja mu savetujem da mu se isplati da savlada AutoCAD pa da i tu trazi posao, ima ga vise.


MOHOK ga savetuje kako je u automobilskoj industriji Catija mama (ko da to nismo znali i pre...) ali, guess what, u Srbiji nema auto industrije, osim ako pod tim ne podrazumevas sfraflje gotovih putnica u zastavi...
dalje, kazes mu kako autocad odumire (recimo da je delimicno tanco) ALI sta da on radi dok autocad ne umre, da umre od gladi.


znachi, na tvoj post nemam sta da odgovaram jer ti nemas blage veze sa srbijom i stanjem stvari. takodje mu govoris kako nikne objekat u austriji za 4 meseca....ej, to je u austriji, u srbiji nije tako, dao bog da bude, ali nece sigurno jos dugo vremena, a od necega se preziveti mora.




dalje


ja ne mogu da kazem koja je firma u pitanju, ali za to da ne saradjuemo sa stranicam, pa da se namsjem, mislim stvarno...ali ajde to po strani, ne radi se o tome chiji je veci.

lnk sam ti poslao da ne bi shvatao projektovanje kao crtanje nekih sema i da ga ne bi stavljao pod navodnike.

naravno da poslodavci nemaju toliko novca da investiraju u sw, zamisli da imas projektni biro od 100+ projektanata, znas koliko bi to kostalo para autocada, i koliko je to para catije. ne moras bi objasnjavti istroji rachunara, moj prvi rachunar je bio ZX Spectruom, dakle od tada "pamtim".


pod cetri, iskreno, baljezganje o savremenom svetu, za kojim srbija kasni dobrih 20+ godina...sta tu ima da se polemise, tako je kako je...nisam ga ja birao...

pod pet, ti da si se maknuo sa reduktora i projektova sistem od recimo 1+ mil eura (to je sve zajedno, znahci ne smao mas, vec i gradj i sve ostalo...) imao bi predstavu o cemu pricham...


pod x, projektovanje i konstruosanje u srbiji je neizvesni futur i svako ko je pamet treba da ide preko i da sljaka na najnaprednijim tehnologijama.
[ Yoba @ 13.05.2010. 21:08 ] @
evo ovako, iskopao sam moj neki projekat odavno koji sam radio privatno, sto se kaze tezga ;) tako da mogu da publishujem screen shoot.


[att_img]


dakle, ovo je deo projekta podnog grejanja u _postojecem_ objektu. dobio sam od inevstirao, osnovu tkz podloge, ovo crno, 2D, dwg i on kaze, meni treba grejanje, sto jefitnije. tu su dve stvari, projekant i projekotvanje i posle toga izvodjac i izvodjenje, krajnji cilj je podno grejanje za investitora po principu, sto jefitnije.



imas mogucnost da uvezes ovu podlogu u caiju pa pravis 3d model, chooda mooda, da bi pokazao investitoru kako je to sve sareno, fancy ovo ono.


ili, da ubacis podlogu u aotucad i nacrtas instalaciju podnog grejanja, dobijenog proracunom. jos bolje koristi neki od automatskih toola za te svari, ja sam tada bio na pocetku.



cilj tvog projekta, nije umetnost vec razmilj tehnicki crtez za _majstore_ koji ce to da izvedu kako si ti zmaislio.


dakle, objasni mi zasto je bolje ovde koristi catiju nego autocad?
[ Entoni @ 13.05.2010. 22:13 ] @
Citat:
naime, trebalo je odraditi dva kompleta matrica i probojac, jedna matrica i probojac za probijanje otvora na ravnom limu a drugi komplet matrica i probojac za probijanje otvora na dvostruko zakrivljenom limu. Zadatak je dobio jedan kolega koji je tad imao 5 godina iskustva više od mene i koji je poznavao AutoCAD jako dobro, imao je onu AutoCAD Bibliju u malom prstu. I odradio je on to, sve iskotirao, i sad treba to na obradu da ide u jednu drugu firmu, poslano je to, i nakon 15-tak dana zovu iz te firme da nemogu da odrade, kažu mašina im zablokirala, neštimaju kote! I taj moj kolega uzme opet one svoje radove, pa tamo podešavao kote čak i na 4-5 decimala je išao, pošalje, opet ništa! Meni gazda onda kaže, dal bi ja to mogao, ja lijepo kažem, da mogu al da mi treba dva dana posla, treći dan dobijaju potpuno ispravnu dokumentaciju za koju garantujem svojom mjesečnom platom, ako ne bude valjalo da ostanem bez plate taj mjesec, a ako bude da dobijem duplu. I tako i bilo, ja lijepo sve to uradim u SolidWorks-u (tad sam radio u SolidWorks-u 2001Plus), treći dan to pošaljemo u onu drugu firmu na izradu, oni nam četvrti ili peti dan to isporučili sve gotovo, urađeno, naši alatničari to postavili na prese, centrirali, sve perfektno radi, a ja lijepo zaradio duplu platu i posle pripravničkog, naravno, odmah sam dobio stalno zaposlenje u toj firmi.


- Reci mi molim te koja je to firma gde je plata koliko vredi alat :-) Kod nas alat nije ispod 3-5 000 eura, a plata mi je daleko od toga!
- 5 godina iskustva a radi sa 4-5 kote. Mladicu sa cim vi pravite alate kada dajete 5 kote. meni erozimati Agie i Charmiler novije generacije rade sa 3 kote
- Ja licno radim u AutoCAD-u alate a proveravam ih u Solidworks-u i veruj mi nikada nisam pogresio alat u AutoCAD-u. Za svaku plocu napravim blok i vidim kako se poklapa sa ostalim plocama (Gornja-noseca-vodeca-matrica-osnovna) . Fakticki je jako tesko pogresiti i u AutoCAD-u ( a nikad ne zaradih duplu platu - verovatno nemam "dobre" kolege kao ti sto si imao) :-)
[ sanibo @ 14.05.2010. 12:16 ] @
evo i mene, :) ja mu dodjem kao začin na kraju :lol:

šta reći a ne zaplakati na svu ovu diskusiju...??!!!
ponavlja se otkad sam na ovom forumu a bogami sam više od 6 god prisutan...
AutoCAd je ko Đekna, JOŠ nije umro a kad će ne zna se :))
[ enigma78 @ 14.05.2010. 15:42 ] @
Citat:
Entoni: - Reci mi molim te koja je to firma gde je plata koliko vredi alat :-) Kod nas alat nije ispod 3-5 000 eura, a plata mi je daleko od toga!
- 5 godina iskustva a radi sa 4-5 kote. Mladicu sa cim vi pravite alate kada dajete 5 kote. meni erozimati Agie i Charmiler novije generacije rade sa 3 kote
- Ja licno radim u AutoCAD-u alate a proveravam ih u Solidworks-u i veruj mi nikada nisam pogresio alat u AutoCAD-u. Za svaku plocu napravim blok i vidim kako se poklapa sa ostalim plocama (Gornja-noseca-vodeca-matrica-osnovna) . Fakticki je jako tesko pogresiti i u AutoCAD-u ( a nikad ne zaradih duplu platu - verovatno nemam "dobre" kolege kao ti sto si imao) :-)



Nešto nisi dobro shvatio, ja uopšte nisam rekao da mi je plata u toj firmi bila koliko je koštao i alat, nisam čak ni rekao kolika mi je plata bila, al ako te baš zanima, tad sam bio pripravnik i imao sam oko 450 KM platu, to je bilo 2006 godine, ja sam sa svojom tom platom od 450 KM garantovao da ću izraditi kvalitetnu dokumentaciju, al ako u tome uspijem, tražio sam da mi daju duplu platu kao naknadu za urađeni posao jer sam radio prekovremeno pošto je bilo hitno da se to uradi, bili su prekoračeni svi rokovi a alat nije bio gotov, a ako neuspijem, tj. ako bude dokumentacija neispravna, pristao sam bio da ne dobijem platu za taj mjesec, u tome je poenta, a cijena jednog kompleta matrice i probojca mislim da je nas tada koštala oko 2500 evra, znači, za dva kompleta matrica i probojac oko 5000 evra. Dakle, nisi me dobro razumio, ili nisi dobro pročitao šta sam napisao, a za ovo drugo pitanje za kolegu koji je tad imao 5 godina iskustva i načinu njegovog rada, dakle, on je pri izradi dokumentacije za te alate pri kotiranju prvo stavljao kote sa tri decimalna mjesta, npr. 45,087 pa kad su javili da mašina ne može da odradi, da kote neštimaju, onda je on tu svoju dokumentaciju prepravljao tako da je povećao broj decimalnih mjesta na 4 ili 5 po potrebi. I to je on tako radio, nisam ja rekao da smo mi ostali tako radili, njegov način rad je njegova stvar, nisam ga ja tome učio niti sam mu ja dao diplomu!

Lijep pozdrav!
[ enigma78 @ 14.05.2010. 16:05 ] @
Citat:
Yoba: evo ovako, iskopao sam moj neki projekat odavno koji sam radio privatno, sto se kaze tezga ;) tako da mogu da publishujem screen shoot.


[att_img]


dakle, ovo je deo projekta podnog grejanja u _postojecem_ objektu. dobio sam od inevstirao, osnovu tkz podloge, ovo crno, 2D, dwg i on kaze, meni treba grejanje, sto jefitnije. tu su dve stvari, projekant i projekotvanje i posle toga izvodjac i izvodjenje, krajnji cilj je podno grejanje za investitora po principu, sto jefitnije.



imas mogucnost da uvezes ovu podlogu u caiju pa pravis 3d model, chooda mooda, da bi pokazao investitoru kako je to sve sareno, fancy ovo ono.


ili, da ubacis podlogu u aotucad i nacrtas instalaciju podnog grejanja, dobijenog proracunom. jos bolje koristi neki od automatskih toola za te svari, ja sam tada bio na pocetku.



cilj tvog projekta, nije umetnost vec razmilj tehnicki crtez za _majstore_ koji ce to da izvedu kako si ti zmaislio.


dakle, objasni mi zasto je bolje ovde koristi catiju nego autocad?



Zato što CATIA sve to može i još bolje, jednostavno to je softver zasnovan na modularnom principu, ima module za crtanje takvih šema, ne moraš ići u 3D!

Pogledaj malo, upoznaj se sa programom!

Yoba, Yoba, vrati se na 3D programe, ostavi se "tamne strane"!

"I neka sila bude sa tobom"!

Lijep pozdrav!
[ aleksim @ 14.05.2010. 22:29 ] @
Eto da dam i svoj "doprinos" ovoj temi...
Elem, sticajem okolnosti prvo sam počeo da korisitim CATIA V5 pa tek onda Acad. I znate šta me je definitivno "odbilo" od Acad-a? Komanda Trim jer nikako mi "ne ide u glavu" logika da prvo moram da slektujem liniju DO KOJE nešto želim da trim-ujem, pa tek onda liniju KOJU želim da trim-ujem. Neko će reći da je glup razlog, ali "preko toga nisam mogao da pređem". Danas koristim oba programa, u zavisnosti od slučaja. Ipak, CATIA V5 je nedostižna za Acad i sve ostale programe iz iste kuće (ponekad se našalim i parafraziram čuvenu rečenicu iz crtaća "Sve što ti možeš, Bruno može mnogo bolje"). Nije mi namera da temu usmerim u pogrešan tok, ali...ovde se postavlja suštinsko pitanje IMA LI POSLA za ljude koji koriste CATIA V5 (ili neki drugi program za 3D modeliranje)? Već je pominjana rečenica da će u bližoj ili onoj drugoj budućnosti morati doći do saradnje naših i stranih firmi a samim tim i potreba za usaglašavanjem i software-skih paketa. Ne treba sedeti skrštenih ruku... Da se razumemo, 2D dokomentacija je neophodna za radioničku upotrebu, ali do nje doći je mnogo lakše i praktičnije ako se korisiti neki program za 3D modeliranje (u mom slučaju CATIA V5), ovo govorim iz skoro desetogodišnjeg iskustva (ne znam broj skica i crteža koliko sam ih uradio i prepravljao u Acad-u). CATIA V5 sadrži modul Drafting, koji je predviđen za generisanje 2D dokumentacije iz 3D modela, a može da posluži kao zamena za Acad. CATIA V5 podržava dwg format u smislu čitanja istog kao i snimanja fajlova sa tom ekstenzijom. Sve u svemu prednost je ipak na strani na kojoj nije Acad.
[ MOHOK7 @ 19.05.2010. 12:17 ] @
Da se mi vratimo na temu lepo stoji "trazim posao"
Odi ti lepo na neku freelancer burzu poslova osobno koristim Guru
Imas deo za CAD poslova ima svaki dan potrazi i ponudi se.
U ovom trenutku imas otvoreno 64 posla za CAD
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
Analiza ponudjenih poslova moze vrlo vrlo dobro pokazati kako na trzistu stoji Autocad u poredjenju sa 3D programima.
[ kordun3 @ 05.06.2010. 18:11 ] @
Citat:

enigma 78 napisao :

Yoba,

to što tvoja firma ne sarađuje sa svijetom to je, prije svega, vaš problem, to pod broj jedan, pod broj dva ništa nisi pokazao sa onim linkom ka inženjerskoj komori Srbije, svi mi znamo da je mašinstvo najšira oblast tehnike i da obuhvata mnoštvo grana koje se opet dalje dijele na podgrane. Kao inženjerska disciplina mašinska industrija obuhvata proizvodnju automobila, aviona, sistema za hlađenje i grijajanje, izradu industrijskih postrojenja, industrijske opreme, mašinogradnju, metaloprerađivačku industriju, vojnu industriju, raketnu i kosmičku tehniku, ...
A sve, ama baš sve što se napravi u mašinstvu i industriji uopšte, pa čak i igračkica za kinder-jaje, napravi se na nekoj mašini, u nekom pogonu, pomoću CNC-a ili klasičnom obradom, nije bitno!

Pod broj tri, ti pričaš kako poslodavci kod nas, eto, nemaju para, pa zbog toga svi oni koriste AutoCAD jer manje košta nego, recimo, neki 3D parametarski program!!! E, sad, vidiš, kod nas poslodavci nemaju para jer nisu konkurentni... A mi ovdje nikad i nećemo postati konkurentni dok neko (stranci) ne ulože kapital ovdje... a to podrazumijeva i ovladavanje novim tehnologijama... A potvrda svega što sam rekao je činjenica da danas jedan obični mobilni telefon ima veće mogućnosti nego super kompjuter od prije 50 godina. I još jedna činjenica da se mogućnosti procesora udvostručuju svakih 18 mjeseci... pa sad ti vidi gdje smo mi u svemu tome... bez istraživanja i razvoja, bez ulaganja i bez uvođenja novih tehnologija, nema konkurentnosti a ako nismo konkurentni nema poslova a samim tim nema ni para. A to znači da mi MORAMO ići u integraciju sa svijetom ili ćemo propasti!

Pod broj četiri, napredak je nezaustavljiv i više se tehnička dokumentacija ne radi na klasični način. Čak se više, u savremenom svijetu, ne radi ni 2D dokumentacija. Zašto? Jednostavno, ide se ka stvaranju potpuno automatozivane fabrike, a samim tim i proizvodnje, kako bi se čovjek-majstor izbacio iz proizvodnje. Zašto? Jer je čovjek živo biće, griješi, umara se, donosi pogrešne odluke, mora da jede, da spava, da pravi pauze u radu, nervira se, podložan je stresu,... što sve dovodi do toga da proizvodi budu lošijeg kvaliteta, sa greškama, uz kašnjenje i neminovno poskupljenje proizvodnje. Zato su prvo uvedene NC mašine, pa CNC, pa DNC,... Na takvim, savremenim, mašinama nema majstora, postoje samo tehničari koji prate izvršenje procesa proizvodnje, i inženjeri koji definišu tu istu proizvodnju. Samo je takva proizvodnja konkurentna na svjetskom, tj. globalnom tržištu. Znači u svijetu su tendencije takve da se gasi dokumentacija "čvrstog otiska", tj. klasična dokumentacija na papiru, ide se na to da se uloga čoveka svede samo na zadavanje osnovnog proizvodnog zadatka i moguće donošenje određenih vitalnih odluka, tj. ide se na uvođenje potpuno automatizovanih fabrika u kojima se uloga čovjeka svodi isključivo na misaono komuniciranje sa proizvodnim pogonom - sistemom u kojem nema čovjeka, već umjesto čovjeka moćni računarski sistem obezbjeđuje projektovanje proizvoda, projektovanje tehnološkog procesa, upravljanje cjelokupnim tehnološkim sistemom uz kompletnu pripremu svih elemenata za uspešno funkcionisanje takvog sistema. To je već sadašnjoj u svijetu a na nama je da odlučimo da li ćemo postati dio te stvarnosti, ili ćemo propasti!

Pod broj pet, AutoCAD u mašinstvu već odavno više nema šta da ponudi. To je jednostavno činjenica. Danas su tu programi tipa CATIA, NX i Pro/ENGINEER, kao programi gornje klase (CAD/CAM/CAE i PLM programska rješenja), te SolidWorks, Solid Edge i Inventor, kao programi srednje klase, i to je ono što vrijedi i na čemu se danas zasniva savremena proizvodnja i industrija uopšte.
Ići mimo toga je isto kao ići glavom kroz zid. Možete udarati, ali bez obzira koliko vam je glava tvrda, zaboljeće vas, kad-tad.

Pod broj šest, dakle, Yoba, niučemu me nisi demantovao, samo si potvrdio ono što sam ja cijelo vrijeme govorio. Naravno, ne sporima pravo svakom ko želi da se vrati na crtaću tablu, uzme rapidograf i lenjir pa da izrađuje dokumentaciju na hamer-u ili paus-u, ko zna, možda nekom sine na pamet da je to naprednije nego učiti AutoCAD!

Pod broj sedam, mogao bih ovako do besvijesti, ... ipak sutra je novi radni dan, idem na spavanje...

Lijep pozdrav!


moram se složiti sa skoro svim što si napisao i svaka čast lijepo si odgovorio nema šta,al si zaboravio dve stvari,ne trebamo se mi otvarati u svjet,već treba da prestanemo raditi sami protiv sebe,tj naši političari treba da prestanu da ruše našu državu,nekada smo imali naš domaći kompjuter kao malo koja zemlja na svjetu sto je bila top tehnologija 80-tih na planetarnom nivou,a danas smo se srozali na nivo ispod albanije takorekući,što mene lično mnogo boli,jer znam koliko vredimo kao narod bez ikakve sujete sada.
kad si pominajo automatske obradne centre i tendenciju industrije da prelazi na njih,zaboravio si da to ide jako teško ne zbog tehnoloskih prepreka,koliko zbog nefleksibilnosti takvih postrojenja,potrebne su ogromne investicije svaki puta kad proizvodis nove obradke,uzmi npr upravo elekstronsku industriju,kada intel prelazi na novi tehnoloski proces bukvalno gradi nove fabrike svaki puta iznova,to je ogromna mana automatskih obradnih sistema,druga još veća mana je sto ljude ostavljaš bez posla i hljeba,razaraš porodice jer mladi ljudi ih ne zasnivaju u danasnjim prenapumpanim zivotnim standardima time neposredno rusis citave zajednice,iz tog i jos dosta drugih razloga potpuno automatska postrojenja se nece pojaviti u znacajnom procentu u industriji,već će se ostati na danasnjim poluautomatskim obradnim sistemima na kojima su zapadne sile i zasnovale svoju gotovo svu moć,sta se kod nas radi po tom pitanju,pa ono sto smo imali do sada smo sistematski unistili sami,nemojte me odma optuziti da sam neki komunjara ili jugonostalgicar,to sam najmanje jer mi je rat presjeo maksimalno zbog proklete trule jugoslavije,ali neke stvari su te poderane stare komunjare daleko bolje radile od danasnjih izvikanih strucnjaka obrazovanih na zapadu,posebno u domenu strateskih investicija,digitalizacija papiroloških poslova,među koje spada i izrada projektne dokumentacije ,ne samo radioničkih crteza već i programa za masine iz obradnih centara kod nas je trebala davnih dana da bude zavrsena da oni koji vode nasu zemlju imaju bar jedan procenat sluha za strategiju vođenja drzave od duzine jezičine koju imaju kad laju preko tv-a,i ne samo to,mozda bi nasi strucnjaci a vjerujete da ih imamo sigurno uradili neki domaći 3D softwer o kom bi mi ovdje pricali i ponosili se njime....
[ kordun3 @ 05.06.2010. 18:25 ] @
još da dodam da je auto cad izuetan program,ja imam ogromna iskustva sa 3d programima,korisnik sam i catia v5 programa,mada nisma vrhunski korisnik jer mi nije ni bila potrebbna,mada znam sve oko modelovanja u njoj,ali vjerujte mi da za takvim programima mnoge firme apsolutno nemaju potrebu,auto cad im je sasvim dovooljan,3d vizuelizacija je ekstra stvar,ali u većini slučajeva potpuno nepotrebna za proizvodni proces,ccemu se razbacivati i materijalnim informativnim i vremenskim sredstvima,treba biti i racionalan kao što su švabe npr,oni su svojom racionalnošću napravili najmoćniju državu u evropi pa se sad pokazuju i opet mašu rukom ko prije,znam ja da bi neki uveli catia softwerski sistem u male radionice za proizvodnju kuhinja,znam da ima takvih ali to su za mene budale da prostite...
onaj konstruktor koji nije u stanju da u svojoj svjesti zamisli predmet koji konstruise na taj nacin da ga predstavi brzo i kvalitetno u vidu 2d projektne dokumentacije nek mjenja zanimanje,ranije su konstruktori radili kosmicke brodove rapidografom ,a danas ni auto cad vise ne valja,sutra ni catia nece valjati nego ćemo htjeti neki softwer koji čita misli pa nek crta sam kako mi zamisljamo,,šta bi mrdali rukama po mišu i trošili kalorije na taj način ili još jače od toga najbolje da ima neki softwer kom samo izdaješ naređenja uradi mi to i to i to za 10 sekundi po mogucnosti... pozdrav svima i nemojte sta zamjeriti.
[ sanibo @ 05.06.2010. 22:43 ] @
Citat:
aleksim: Eto da dam i svoj "doprinos" ovoj temi...
I znate šta me je definitivno "odbilo" od Acad-a? Komanda Trim jer nikako mi "ne ide u glavu" logika da prvo moram da slektujem liniju DO KOJE nešto želim da trim-ujem, pa tek onda liniju KOJU želim da trim-ujem. Neko će reći da je glup razlog, ali "preko toga nisam mogao da pređem". Danas koristim oba programa, u zavisnosti od slučaja. Ipak, CATIA V5 je nedostižna za Acad i sve ostale programe iz iste kuće (ponekad se našalim i parafraziram čuvenu rečenicu iz crtaća "Sve što ti možeš, Bruno može mnogo bolje"). Nije mi namera da temu usmerim u pogrešan tok, ali...ovde se postavlja suštinsko pitanje IMA LI POSLA za ljude koji koriste CATIA V5 (ili neki drugi program za 3D modeliranje)? Već je pominjana rečenica da će u bližoj ili onoj drugoj budućnosti morati doći do saradnje naših i stranih firmi a samim tim i potreba za usaglašavanjem i software-skih paketa. Ne treba sedeti skrštenih ruku... Da se razumemo, 2D dokomentacija je neophodna za radioničku upotrebu, ali do nje doći je mnogo lakše i praktičnije ako se korisiti neki program za 3D modeliranje (u mom slučaju CATIA V5), ovo govorim iz skoro desetogodišnjeg iskustva (ne znam broj skica i crteža koliko sam ih uradio i prepravljao u Acad-u). CATIA V5 sadrži modul Drafting, koji je predviđen za generisanje 2D dokumentacije iz 3D modela, a može da posluži kao zamena za Acad. CATIA V5 podržava dwg format u smislu čitanja istog kao i snimanja fajlova sa tom ekstenzijom. Sve u svemu prednost je ipak na strani na kojoj nije Acad.


Slažem se sa svim rečenim ovde. Nisi jedini kojeg "Trim" izludjuje :)) Npr Solidworks ima trim u Sketch-u, lepo klikneš na višak linije i odsečena a ne 2-3 klika kao u autocad-u. ima tu svašta što smeta a nije unapredjeno godinama. Svakako ima i autocad svojih aduta ali jednostavno 2d je prevazidjen čak i u srbiji.

Što se tiče projektovanja kojeg @Yoba spominje tu da nešto dodam. Projektant sam mašinac a imao sam u rukama stotine projekata koji su gradjevinski jer naravno radio sam mašinski projekat instalacija a kao podloga mi je bio gradjevinski projekat objekta. Itekako razlikujem projektovanje od konstruisanja tako da mi je jasno o čemu priča, ALI gradjevinci danas projektuju u archicad-u i sl 3D programima koji imaju gotove gradj. elemente kao mi masinci biblioteku vijaka lezajeva i sl. Pa zar nije jednostavnije a pre svega preciznije i tačnije uzeti 3D objekat i kroz njega voditi cevovode grejanja npr. u Catia ili SW koji imaju te module u sebi? To isto važi i za električne instalacije.
Jednostavno je samo stvar navike i da li mi želimo probati nešto novo i naprednije odn. učiti opet neki softver ili jednostavno odbacivati nove tehnologije jer nas mrzi učiti nešto otpočetka.
Navešću samo jedan primer od prošle godine. Radjen je jedan projekat, nas četvoro, posao podeljen kao i uvek otprilike na jednake delove, ja sam radio u 3D svoj deo i na kraju dokumentaciju izvezao u *dwg format moje deo je bio gotov za 2 nedelje, a troje kolega su radile 5 nedelja svoje, kod mene nije bilo greške kod izrade prototipa a kod njih nekoliko, a oni su koristili acad 2d.
Pozdrav svima :)
[ Yoba @ 09.06.2010. 19:38 ] @
First of all, je*o vas Trim ne umete da ga koristite.


Dakle,


trim, enter
>>pita vas za select objects, vi ne selektujete nista vec lupite enter --to vam je select all
picknes visak deo linije, iza granicne linije





>>Itekako razlikujem projektovanje od konstruisanja tako da mi je jasno o čemu priča, ALI gradjevinci danas projektuju u archicad-u i sl 3D programima koji imaju gotove gradj.


first of all2, drago mi je da neko zna razliku :) ajde objasni ovim tvoji cnc strugarima jer osecam da i dalje ne kapiraju :)


da se sada ne preganjamo, chiji je veci iliti ko je video vise gradjevinskih osnova, ali ja za sada ne poznajem ni jednog gradjevinca koji u sprezi sa arhitektom radi 3D.


Kada krenem da to dobijam kao osnovu za masinske instalacije, mozemo da diskutujemo sta je brze/bolje/efikasnije/$$$
[ enigma78 @ 09.06.2010. 20:46 ] @
Da se malo osvrnem na post od kordun3, daću jedno razmatranje, pokušavajući da ne izazovem repliku, jer mi to nije cilj, inače se slažem u dosta stvari ali ne i sasvim, jer jednostavno u savremenoj svjetskoj industriji, htjeli mi to priznati ili ne, došlo je do novog modela proizvodnih procesa. Do 50-tih godina XX vijeka industrijska proizvodnja je bila orijentisana na masovnu i velikoserijsku, a mašine koje karakterišu takvu proizvodnju su automatske mašine ili automati, koji rade jedan dio u jako velikom broju primjeraka u samo jednoj seriji, pa tako količinom snižavaju troškove. Ta proizvodnja je označena kao "krut proizvodni proces" sa glavnim karakteristikama:

- veliki broj dijelova u seriji,
- jednostavne osnovne operacije obrade,
- nefleksibilan, tj. neprilagodljiv sistem u pogledu promjenu proizvodnje nekih drugih dijelova,
- jako visoki investicioni troškovi, tj. visoka investiciona ulaganja,

Vremenom zahtjevi tržišta postaju sve ekskluzivniji, traži se specifična "roba", odličnog kvaliteta, niske cijene, sa širokim dijapazonom raznih modela i varijanti, brzom i čestom izmjenom između pojedinih varijanti, u što kraćem vremenskom roku, praktično bez čekanja. Da bi se udovoljilo zahtjevima tržišta, proizvodnja je morala da doživi korjenite promjene. Novi pravac razvoja proizvodnje prema uslovima tržišta može se iskazati kroz sljedeće:

- brze promjene asortimana proizvoda,
- organizovanje proizvodnje u malim serijama,
- poboljšanje kvaliteta proizvoda,
- proizvodnja po narudžbi,
- proizvodnja bez zaliha, tj proizvodi se odmah plasiraju na tržište,
- skraćivanje vremena razvoja proizvoda,


Ovako visoki zahtjevi ni izbliza nisu mogli biti ostvareni klasičnim, tradicionalnim oblikom proizvodnje. Klasični proizvodni procesi bili su zastarjeli, sa kruto postavljenom opremom i mašinama i njihovo podešavanje za proizvodnju u malim serijama je bilo ekonomski neisplativo. A tržište je svoje zahtjeve postavljalo i dalje, tako da je na te uslove mogao da odgovori samo jedan potpuno novi oblik proizvodnje nazvan fleksibilna proizvodnja, koju karakteriše tzv. proizvodnja u malim serijama. Tokom vremena proizvodnja u malim serijama (pojedinačna, maloserijska do srednjoserijske) postala preovladavajući oblik proizvodnje, tako da danas u mašinskoj industriji proizvodnja u malim serijama obuhvata više od 50% ukupne proizvodnje, i to sa manje od 50 dijelova u jednoj seriji, a na velikoserijsku i masovnu proizvodnju otpada manje od 30% ukupne proizvodnje, sa tendencijom daljeg rasta proizvodnje u malim serijama i istovremenog opadanja velikoserijske i masovne proizvodnje.
Razvoj proizvodnje u malim serijama išao je brže nego što se očekivalo.
Praksa je dokazala da je proizvodnja u malim serijama dominantan oblik proizvodnje, a u takvoj proizvodnji, u njenim počecima, koristile su se upravo univerzalne mašine, ali je praksa opet pokazala da one ne mogu zadovoljiti proizvodni ciklus u flesibilnom proizvodnom sistemu, uprkos svojoj svestranosti. Rješenje je nađeno u NC a posle, i CNC i DNC mašinama alatkama, pri čemu je u okviru takvog fleksibilnog proizvodnog sistema, došlo do uske povezanosti funkcije konstruisanja proizvoda sa funkcijom projektovanja tehnološkog procesa proizvodnje na način koji u klasičnom proizvodnom sistemu nije bio zamisliv, ni moguć. Računarski koncept konstruisanja pomoću računara CAD i računarsko projektovanje tehnoloških procesa CAM obezbjeđuju uspješnu realizaciju fleksibilne proizvodnje. Osnovni cilj uvođenja sistema CAD/CAM u ove procese je postizanje CIM - kompjuterski integrisane proizvodnje. Otuda tako snažna potreba za 3D CAD programskim paketima i 3D digitalnim modelima (prototipovima) proizvoda, jednostavno, razvoj je usmjeren na potpuno eliminisanje "čvrstog otiska", tj. 2D dokumentacije koja se štampa na papiru, čak se izbjegava i 2D digitalni oblik dokumentacije, ide se na 3D digitalni model sa svim fizičko-mehaničkim osobinama kako bi se odgovorilo na zahtjeve tržišta, koji su sve strožiji i sve rigorozniji u svakom pogledu.
Fleksibilna proizvodnja, organizovana na taj način, sposobna je da udovolji svim zahtjevima tržišta, i da proizvede ono što tržište objektivno traži i to tačno na vrijeme. Njena specifičnost leži u tome što ona omogućava da se napravi samo jedan ili pak nekoliko različitih proizvoda, ili da se varijante i modeli (tipovi) proizvoda često i brzo mijenjaju i da se takvi proizvodi plasiraju na tržište upravo onda kad je to i najpotrebnije, tj. baš u pravom trenutku.
Takav jedan oblik organizovanja proizvodnog procesa nije budućnost, već sadašnjost, to je jedna realnost prisutna u svim razvijenim industrijskim zemljama.
Naravno da smo mi uvijek kaskali za značanim svjetskim trendovima i dostignućima, što je pogotovo došlo do izražaja u zadnjih 15-20 godina, ali naša dužnost je da prihvatimo stvarnost onakva kava ona jeste, sviđalo se to nama ili ne! Nasa inertnost u pogledu praćenja i implementacije, tj. primjene vrhunskih svjetskih naučnih i tehničko-tehnoloških dostignuća mogla bi nas vrlo brzo dovesti do toga da mi počnemo sa primjenom tih savremenih rješenja onda kada ta ista rješanja kod visokorazvijenih zemalja budu zastarjela i zamijenjena još novijim i efikasnijim. Naše sopstveno isključenje iz opšte usvojenog razvojnog trenda ili, bolje rečeno, njegovim ignorisanjem, može nas dovesti do niza nepoželjnih posledica na globalnom nivou, kada nam jedino preostaje da ove naše državice proglasimo za prirodni rezervat a sve puteve za pješačku zonu, i da se za transport ovo malo roba i usluga što imamo služimo teglećom stokom na drumu, a jedrenjacima na moru.

Lijep pozdrav!





[ Tex707 @ 09.06.2010. 20:48 ] @
OK...hajde konacno da cujemo koja je razlika izmedju projektovanja i konstruisanja :)
[ Yoba @ 09.06.2010. 21:03 ] @
pa ja objasnio x puta, ali ajde i x+1


konstruktor konstruise 1 finalni produkt koji se kupi na komad ili jedan njegov podsklop --primer za to je sprinkler mlaznica, konstruktor konstruise mlaznicu


projekant pravi projekat koji je nista vise nego slagalica, uzima finalne produkte kupljene na komad (shvatiti uslovno, komad, metar...) i pravi od njih celinu u smislu (pa sada ide buzzword:) "funkcionalne objedinjenog" sistema --primer za to je sprinkler instalaciju u garazi TC Usce :-)
[ Tex707 @ 09.06.2010. 21:12 ] @
Izvinjavam se, ne zameri, nisam pazljivo pratio celu temu.

Sta bi bilo "projektovanje konstrukcije"?
[ kordun3 @ 09.06.2010. 21:15 ] @
projektovanje je mnogo širi pojam od konstruisanja,mada imaju neke zajedničke tačke,ja ne znam tačnu definiciju projektovanja ,ali empirijski ću pokusati da ti objasnim,projektovanje je pronalaženje rješenja za postavljene probleme,nemamo samo projektovanje u mašinstvu i građevinarstvu,već npr i u softwerskoj industriji.projektovanje bi bilo traženje rješenja za identifikovane probleme da bi se ostvario neki cilj a koriste se matematički modeli,naučna saznanja i empirijska saznanja.konstruisanje bi bilo da se tako izrazim modelovanje pojedinacnih elemenata prema zadatim parametrima,neka me neko ispravi ili nadopuni ako nisma dobro objasnio,ja bar ovako shvatam razliku između projektovanja i konstruisanja,konstruisanje je samo jedan proes u projektu ukoliko ga projekt zahtjeva...
a projektovanje konstrukcija je pogresna rečenica,sem ako neko ne misli na video projektor,ali nećemo se hvatati za rječi,svako se ponekad pogrešno izrazi,bitno da se skonta poenta,ta nismo leksikografi...
[ Yoba @ 09.06.2010. 21:34 ] @
>>Izvinjavam se, ne zameri, nisam pazljivo pratio celu temu.

Sta bi bilo "projektovanje konstrukcije"?


ok, ne zameram. zavisi koja je konstrukcija receni, ako je npr projektovanje celicne konstrukcije, rec konstrukcija ima totalno drugacije znacenje od konstruisanja (vs projektovanje).
[ Yoba @ 09.06.2010. 21:46 ] @
posto si bio ljubazan evo definicija iz knjige M. Bognera, Projektovanje termotehnickih i procesnih sistema, str 1 :)

ovaj deo Kao uvoda napomenta...



//da se razumemo, ovo su definicije, nije 2+2, svako ima neko svoje vidjenje, negde se te stvari priblizavaju ali fakat da se moze razluchiti u globalu razlika




//nesto se zesce pojbo es izbacuje error: Nista nije naznaceno kada hocu da uploadujem...

[Ovu poruku je menjao Yoba dana 09.06.2010. u 22:58 GMT+1]
[ kordun3 @ 09.06.2010. 21:59 ] @
konstrukcija bi trebalo da bude rezultat konstruisanja,ali to nije baš tako u našem jeziku...
[ sanibo @ 09.06.2010. 22:31 ] @
" projekat

Upotreba reči projekat u show biznis svrhe počela je kod nas sa digitalizacijom nosača zvuka a onda se i izraz nosač zvuka lagano zatro jer nije bilo potrebe imati taj opštiji izraz kada je jedan jedini, CD.

Projekat je divama TF estrade omogućio da nesmetano seru o svom novom "materijalu" a da ne moraju niti da znaju da li je CD i kaseta ili samo CD, video spot, pa da li je filmska ili DV kamera, da li su platile pesme ili je na dodjem ti,...za to je bio i ostao nadležan menadžer. Sama reč nekako uključuje grandioznost, mnogo detalja, mnogo celina, ma mnogo zajebanog napora da se on osmisli, sprovede u delo i usput izreklamira. Raditi na novom projektu označavalo je kupovinu pesama, seks sa nakim kao što je danas Saša Popović, snimanje u studiju, kupovinu odeće, podmićivanje RTSa da štampa CD (prvo su to radili u inostranstvu a posle jedno vreme samo PGP RTS), blejanje ispred ambasada Nemačke, Austrije i Švajcarske najviše, kasnije i estetsku intervenciju,..., trista čuda muda.

Reč se zadržala do dan danas, malo ili nimalo promenila na značenju ali su projekti postali veći. Ono što je npr individualnom pevaču projekat, Grand Produkciji je izbor Zvezda Granda.

Je.BAČIĆ: Šta radiš ovih dana?

Mina Kostić (npr): Radim na novom projektu. Odabrala sam pesme, za par dana ulazim u studio, sprema se i spot. Kasnije ću odraditi za novaka jednu mini tuneju kod gazda Milutina u Nachtwerku, Grodoniji,....

Je.BAČIĆ: Kako emotivni život pored toliko obaveza?

Mina Kostić: Pa vi znate da je moj dečko i moj producent pa smo spojili lepo i korisno!
Što bi rekao Segej Trifunović a.k.a Braca : *Ke*a mi se od projekata!* "

Pozajmljeno sa neta :lol: ))
[ kordun3 @ 09.06.2010. 23:20 ] @
ma to je ok,projekat je sirok pojam,ali treba razlikovati inženjersko projektovanje, ono je tema ovdje.
ja ipak mislim da je nepravilno reći projektovanje čelične konstrukcije,možeš reći projektovanje čeličnog mosta, ili nečeg drugog al baš projektovanje konstrukcije mislim da je to nepravilna igra rječi bez obzira sto se može naći u nekim knjigama,knjige pa čak ni školski udzbenici nisu nikakakva garancija,npr svi se sjećamo iz osnovne škole iz fizike gdje piše da je materija neuništiva i to se uči zdravo za gotovo bez obzira sto imamo anihilaciju između materije i antimaterije labaratorijski sto puta dokazanu.dakle i u knjigama ponekad imamo stvari koje ne treba uzimati zdravo za gotovo,projektovanje konstrukcije je kao kad bi rekli komponovanje sviranja,ne pada mi trenutno na pamet preciznija analogija
[ NePitajteMene @ 09.06.2010. 23:25 ] @
Kud sve meandrira i odvrluda ova tema, shadow bi mogao pola postova da obrise kad bi hteo...ali neka, zanimljiva je, kad nema puno posla za projektante i konstruktore, barem da se usaglasimo terminoloski sta je sta ;)

Nego nema nam vesti od vesne010, proslo je mesec dana-ima li kakvog posla za nju u catiji ovde? Neki nagovestaj, polusansa, nesto obecavajuce na vidiku?
Javljaju li se poslodavci?

@enigma/Boro, postovi su ti super, ko da citam dajdzestirana predavanja profesora sa proizvodnog masinstva, bez ikakve ironije...nego, poenta je ono sto je kordun 3 pomenuo u jednom od postova ranije-sta ces sa ljudima koji "ispadnu" iz price o tim "one-man" ili "manless" (bez ljudi) savremenim proizvodnim postrojenjima/fabrikama, ili potpuno automatizovanim i robotizovanim DNC fabrichicama? Necemo valjda u tehnokratizovano drustvo-sta da radi bivsi strugar/majstor/varilac koji je znao da procita i skapira 2D crtez i odradi deo prema dokumentaciji? Da se seca starih dobrih vremena?

Gde je tu "obican" covek, ne inzenjer, kako ces njega uklopiti u tu pricu i naci mu hleba da zaradi? Kako je to reseno napolju? Nisu valjda svi prekvalifikovani u usluge, trgovinu, trafike i butike? Ozbiljno pitam, ljudske sudbine nisu tehnokratske igracke



[ MOHOK7 @ 10.06.2010. 12:25 ] @
Citat:
NePitajteMene:
Javljaju li se poslodavci?

:-) cenim optimiste ako hoces posao onda trci za njime i nudi se.
Mene uvek iznova iznenadi stav ljudi sa balkana neverovatno razmazeno ostalo jos od stare juge po principu: majstore ovo majstore ono,majstore jeste za kavu majstore jeste za pivo majstore jeste gladni, a "majstor" ko polubog smo izvoljeva
Nema toga stvar je potpuno obrnuta = poslodavac ima lovu poslodavac je polubog i samo izvoljeva a ti njemu na noge i uvlaci mu se ako hoces posao.
Pokusaj stvar posmatrati sa strane poslodavca koji ceni svoje vreme svoje zivce i svoju lovu.
Meni kad treba usluga ( bilo koje vrste) postavim natjecaj na neki od portala i sacekam koji dan javi mi se petnaestak njih onda pogledam ponude reference cene rokove i odaberem dva tri koje smatram poslovnim i ozbiljnim jedan dobije posao pri tome sam odavno odustao od sulude pomisli da posao nudim ljudima sa balkana smatrao sam da ce mi biti lakse jer nam je isti materinji jezik pa cemo se lakse sporazumeti. Uvek mi ispadala skuplja pita od tepsije. Cim mu uvaljam nalog pocne da izvoljeva i mudruje o tome da 95 % njih ne zna ni da napise ponudu ne treba posebno ni govoriti. Kako da mu dam posao iza kojega cu ovde da legnem sa potpisom i vrlo ostrim rokovima ako mi tip nije poslao ni kontakt adresu ni telefon ni reference nista bukvalno nista. Ne mogu si ni zamisliti da je u stanju da odradi posao ako nije u stanju da kaze koliko posao kosta i kako se zove.
Kad bih jurio suradnike da im dam posao otislo bi mi pet dana samo na objasnjavanje a posao dajem upravo da bih ustedio vreme zivce i novac.

Lepo odes kod cika googla
upucas mu 3d konstrukter job CATIA Job ili 3D konstrukter free lance CATIA free lance.
Pogledas gde su portali za free lancere postavis se tamo ( onda bi jos mozda mogao dobiti upit mada je to retko jer poslodavci to gotovo nikada ne rade osobito sa nepoznatima) odnosno gledas postavljene jobove i nudis se moljakas spustas si cenu itd.
Pri tome se nauci napisati valjanu ponudu na koju je ostatak sveta navikao inace nikad ozbiljan narucilac.
Sa neba padaju u krilo poslovi i nalozi i peceni pilici samo u bajkama a to treba traziti na trecem spratu biblioteke.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

[ MOHOK7 @ 10.06.2010. 12:41 ] @
Pri tome posao dobija:
1) Onaj koji mi izgleda najpouzdaniji ( osobito po pitanju kvalitete i rokova )
2) najstrucniji
3) Koji mi ne uzima mnogo vremena za objasnjavanja i dogovaranja ( najveca mana nasih ljudi )
4) Onaj koji uz sve to ima najpovoljnije cene

Pri tome mi je cena mada je izuzetno vazna na poslednjem mestu prve tri stavke bi trebale biti same po sebi razumljive i najvaznije su od svih jer sta ce mi posao koji kosta desetak posto manje i pa cu ne njemu ( teoretski ) zaraditi desetak posto vise ako mi tip zakasni samo jedan dan. To me moze kostati gomilu love ako mi kupac otkaze zbog kasnjenja ili me izobara sa cenom sto je kasno i lose ili mora sto puta da se popravlja.
1) Prvo jer u celom poslu ima suradnika koji su valjano i na vreme odradili posao i njih mora da platim punu cenu.
2) Rizikujem da izgubim svog narucioca a ti ne rastu na grani i ne mozes ih naci na svakom uglu.

Ovo samo da se vratimo na temu: Trazim posao :-)

Pozrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ sanibo @ 10.06.2010. 20:46 ] @
Citat:
MOHOK7: :-) pri tome sam odavno odustao od sulude pomisli da posao nudim ljudima sa balkana smatrao sam da ce mi biti lakse jer nam je isti materinji jezik pa cemo se lakse sporazumeti. Uvek mi ispadala skuplja pita od tepsije. Cim mu uvaljam nalog pocne da izvoljeva i mudruje o tome da 95 % njih ne zna ni da napise ponudu ne treba posebno ni govoriti. Kako da mu dam posao iza kojega cu ovde da legnem sa potpisom i vrlo ostrim rokovima ako mi tip nije poslao ni kontakt adresu ni telefon ni reference nista bukvalno nista. Ne mogu si ni zamisliti da je u stanju da odradi posao ako nije u stanju da kaze koliko posao kosta i kako se zove.

MOHOK

Mene zanima samo jedno, AKO su balkanci tako glupi, ograničeni, lenji i neprofesionalni šta ti uopšte tražiš na ovom forumu, jer ako je istina to što navodiš ja ne bih ni privirio ovde ni da me neko plaća. Idi polemiši s turcima, indijcima, kinezima i ostalim TOP profesionalcima.
Ajd uzdravlje!