[ flylord @ 30.08.2009. 19:22 ] @
Skoro je osvanu novi sajt MUP-a Republike Srbije i imao sam sta tamo da vidim. Sajt je razdesen a u footeru pise : "Sajt je optimizovan za Internet Explorer v7.0 u rezoluciji 1024x768, vi koristite rezoluciju 1680 x 1050. "
Aj da kazemo, svako radi kako hoce i zeli, ali nasa drzava ima nesto sto se zove preporuka o tome kako se prave sajtovi drzavnih institucija i to sve lepo pise ovde: http://bit.ly/zLNWW .
I zar je moguce da je firmu koja je radila sajt, mrzelo da kolko tolko napravi da radi u FF kako treba? A to je mnogo lakse nego praviti ga za IE.

[ Tform @ 30.08.2009. 19:51 ] @
Dizajn je veoma los. Nabacan tekst u desnoj koloni je klasicna amaterska greska. No, to postrani. Favorizovanje bilo kog browsera od strane drzave stvarno nije uredu.
[ anon68680 @ 30.08.2009. 20:25 ] @
Od dizajna nista i nisam ocekivao... Mislim pogledajte samo prezentaciju MUP-a iz ranijih godina:

Code:
http://web.archive.org/web/*/www.mup.sr.gov.yu
[ banchi @ 30.08.2009. 21:35 ] @
Ma ajde za dizajn manje vise...sta ocekivati od okostalih struktura. Nisu bolje prezentacije ni drugih ministarstava.
Ali je nedopustivo da sajt bude NEISPRAVAN. A jeste neispravan jer veliki broj linkova uopste ne radi. Slucajno sam bas juce trazio nesto na ovom sajtu, nisam ni znao da je novi, kad tamo ne rade linkovi...pogadjate bas oni koji meni trebaju. Evo proverite / uprava policije / uprave u sedistu mupa / poslednja cetiri linka uopste ne rade...ni u Operi ni u FF ni u IE...ni na Macu ni na Win. Ima ih jos neispravnih. Sad se ja pitam kako je moguce da se pusti takav krs od sajta on line...proverava li to neko od tih koji su ga radili? Proverava li to neko iz policije, sluze li se oni time uopste? Neverovatno! Doseg njihove optimizacije se odnosi samo na rezoluciju monitora...to je njima cela optimizacija. Pa mislim da bi ga i klinci iz garaze bolje uradili.
[ Milan Gligorijevic @ 30.08.2009. 21:39 ] @
Probao sajt u sledećim browserima: Opera, FF, IE8, Google Chrome, Safari i svuda se isto (loše) prikazuje.
Možda imaju manji monitor pa nisu videli kako izgleda na većim rezolucijama
[ Goran Rakić @ 30.08.2009. 21:41 ] @
Izgleda da negativna margina za skrivanje slojeva navigacije nije dovoljno u minusu... -200em je u redu na malim rezolucijama, ali nije mi jasno zašto opušteno nisu stavili -2000em i rešili problem. Dodatno meni je tekst previše sitan za čitanje, a stranica se raspada pri uvećanju. Još jedan dokaz da je sajt rađen na malom monitoru.
[ vidonk @ 30.08.2009. 22:14 ] @
Hm ........ pa sad ima gresaka sve to moze da se popravi, podesi, izmeni, sta vise .... neka dodaju jos pedesetak ili stotinak evra i dobice dobar sajt ... hocu da kazem sledece:

Pa barem ga imaju, sad sto neradi sve odlicno .... boze moj ..... znate kako kazu ..... uvek moze bolje.
Izvinjavam se ali moram molo off topic
sustini bolje ovako da neradi po nesto nego ovako da neradi nista i to ni mannje ni vise nego zvanicni sajt glavnog grada .......... zalosno je to kad moram tako da vam kazem,
a sve mi racunamo neke drzave i nesto ovamo .... a nismo u sanju ni sajt da udostojimo kako valja ..... veliki poz.
[ Miroslav Ćurčić @ 30.08.2009. 22:19 ] @
Možda bi bolje radilo da je upotrebljen normalan DTD.

Izgleda da su instalirali 4 kopije nekog CMS-a, jedan zajednički i po jedan za svaki jezik.
Ali čudan neki cms: nema body tag.
[ Brodoplovac @ 31.08.2009. 03:43 ] @
Što bre niko ne stavi link?
http://www.mup.sr.gov.yu/
[ Mister Big Time @ 31.08.2009. 04:49 ] @
Tacnije novi domen je www.mup.rs

(naravno bez njnjnj ne moze )


Da li je neko probao iz IE verzija 7 i 1024x768 rezolucija (idealno 17" CRT monitor)?


Ma mogli su lepo da roknu ceo sajt u flash-u i gotovo, to se barem vidi isto u svakom browseru

[ banchi @ 31.08.2009. 06:55 ] @
@vidonk

Ma cekaj prijatelju...kako to "moze da se popravi..."
Pa naravno da moze da se popravi...ali da li ti kupujes auto, ves masinu ili bilo sta drugo sto ne radi besprekorno i "kao novo"?
Da li bi tebe, recimo kao prodavca novih vozila, bilo sramora da prodajes auto kome ne rade brisaci, stop svetla, prozor ne moze da se spusta i dize i sl. I kazes musteriji "nije to strasno, moze da se popravi". Da sam prodavac ubio bi me blam, a da kupujem...okrenuo bih se bez reci i otisao.
O estetskom dizajnu se moze diskutovati, ali o funkcionalnom i o ispravnosti sajta nema diskusije...ili radi ili ne radi. Ako ne radi sve kako treba, nema sta da trazi na netu, zar ne!? Pa to si ne dopustaju ni neke kikiriki firmice a ovo je bre Ministarstvo jedne drzave.
[ Catch 22 @ 31.08.2009. 07:37 ] @
???? Evo ja ne vidim nikakvu grešku!? Firefox, a monitor je 17" TFT 1280X1024...
Probaću sa posla, tamo imam monitor 24"?

Smešan im je nemušti "službeni jezik", kojim su pisana saopštenja... LOL ("pomoću fizičke snage... prisvojili šest kutija sladoleda")



[EDIT]
Da na 24" 1920x1200 brljavi...


[Ovu poruku je menjao Catch 22 dana 31.08.2009. u 11:44 GMT+1]
[ websurfer @ 31.08.2009. 09:23 ] @
Pa nemojte tako... Verovatno su angazovali najbolje i najpametnije iz svojih redova... Sledeca verzija ce sigurno biti bolja (kad privedu nekog strucnjaka pa mu pendrekom objasne kakav im sajt treba).
[ m.stojanov @ 31.08.2009. 11:39 ] @
Koristim Firefox, rezolucija 1024 x 768px i sajt mi radi dobro. Jos uvek nema svih linkova, ali ono sto je napravljeno, radi.
A sto se dizajna tice, ni tu nemam nikakvih zamerki. Pregledan je, nema napadnih slika ili flash-a, dobar kontrast slova i pozadine, a sto je najbitnije - brz je, tako da je po meni sasvim na mestu.
[ Milan M. Radovic @ 31.08.2009. 11:55 ] @
Omanje greskice se manje vise mogu tolerisati. Moja zamerka je ipak shodno 21 veku, mozda malo bolja navigacija sa desne strane umesto plain tekst... makad da su obojili, stavili crtice i tome slicno,al aj. Malo da se napravi line-space za tekst desno. Nisam gledao code, ali ovako od oka i nije tako strasno koliko ste dignuli prasinu... ok sad sam samo upravo bacio pogled na code.... fali description meta tag. Ruku na srce, sve je dobro dok se ne pojavi da je generisano sa Front Pageom.

Malo sam cunjao sajtom i nasmejala me je ova strana : http://prezentacije.mup.gov.rs/Deca/cir/skolski-policajac.html , nadam se da je jasno zasto - "Deca kriminalci"
[ m.stojanov @ 31.08.2009. 12:08 ] @
Meni samo nije jasno kakva je ovo .h ekstenzija?
npr. http://www.mup.sr.gov.yu/cms_cir/sadrzaj.nsf/najcesca-pitanja.h
Pomislio sam da je to skraceno od .htm(l), ali kada se to ukuca - ne radi!
[ peromalosutra @ 31.08.2009. 12:26 ] @
Header? :)
[ websurfer @ 31.08.2009. 13:07 ] @
Kriminalno odradjen sajt...
[ bojan_bozovic @ 31.08.2009. 13:17 ] @
Citat:
m.stojanov: Meni samo nije jasno kakva je ovo .h ekstenzija?
npr. http://www.mup.sr.gov.yu/cms_cir/sadrzaj.nsf/najcesca-pitanja.h
Pomislio sam da je to skraceno od .htm(l), ali kada se to ukuca - ne radi!


Barem na Apache serveru (linux/unix) mozes ekstenzije da podesis proizvoljno ako bas zelis, nista te ne sprecava. Recimo da .py bude html a .html python fajl.
[ banchi @ 31.08.2009. 13:18 ] @
Velis kriminalno...pa ko ce onda njih da apsi???
[ m.stojanov @ 31.08.2009. 14:13 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Barem na Apache serveru (linux/unix) mozes ekstenzije da podesis proizvoljno ako bas zelis, nista te ne sprecava. Recimo da .py bude html a .html python fajl.


Hvala. Nisam znao to.
[ Mil0sh @ 31.08.2009. 17:23 ] @
Vidite ovu glupost:
http://prezentacije.mup.gov.rs/Deca/cir/mediji.html
Ako kliknete na Link 1, odvesce vas na stranicu
http://prezentacije.mup.gov.rs/Deca/dl/Upisi.Ime.Fajla.Dejane.doc

Profesionalci, nema sta. :-)
[ m.stojanov @ 31.08.2009. 17:46 ] @
Hahaha....Pa doooobro....Vidis da je jos uvek u izradi...:D:D
[ mmns21 @ 31.08.2009. 19:05 ] @
Prezentacija MUP-a je puna informacija koje se redovno azuriraju. Ocigledno je da su prezentaciju
sami napravili jer da nije tako bila bi sablonska i ne bi se azurirala redovno.

Bolje je imati sadrzajnu prezentaciju koja necemu sluzi nego super dizajniranu i super iskodiranu
stranicu koja nija azurna i ne sadrzi nijedan koristan podatak.

Setite se samo stranice virtualni maticar (http://www.gradnovisad.org.yu/srpski/maticar/index.php) za koju se pricalo da
je placena 10 KE a u pitanju je samo formular koji salje podatke elektronskom postom.

Bilo bi lepo da ako vec primetimo probleme na njihovoj stranici da ih obavestimo. Verujem da ce uocene probleme otkloniti.

[ Horvat @ 31.08.2009. 21:51 ] @
evo i meni na 1152x864 sljaka site redovno [u ff] , tekst je takodje citljiv [sadrzaj site-a nisam proveravao]

radi i povecanje [visestruko] i smanjenje slova ne zbrcka nista

cak radi i mup.rs [bez njnjnj]

to samo vama na videobimovima kaki :P

ali zato site za razvoj malih i srednjih preduzeca,brrr...
odem na npr ovaj link ,em slova minijaturna,em ne postoji download...
pa onda odem na pocetnu,pa pritisnem na zapocinjanje biznisa...pa tamo pritisnem na privredna drustva...kad ono,prazno
probam onda porezi,isto s*****...za radnje ima nesto sitno,za ove ostale kako tako...
[ VladaSu @ 01.09.2009. 11:12 ] @
Citat:
mmns21: Prezentacija MUP-a je puna informacija koje se redovno azuriraju. Ocigledno je da su prezentaciju
sami napravili jer da nije tako bila bi sablonska i ne bi se azurirala redovno.

Bolje je imati sadrzajnu prezentaciju koja necemu sluzi nego super dizajniranu i super iskodiranu
stranicu koja nija azurna i ne sadrzi nijedan koristan podatak.


Informacije i azurnost na sajt ne zavise od onoga koji je pravio sajt. Ovde se kritikuje onaj ko je pravio sajt i onaj ko ga je uposlio. Ne kritikuju se oni koji unose sadrzaj.
Ovo kao nije sablonska prezentacija? Kao azurira se redovno zato sto su sami napravili? Da je neko drugi pravio ne bi azurilali?
Pa ako ne mogu da nadju medju 70.000 pandura da neko unosi jedan tekst dnevno onda ....

Ako su vec toliko vazne informacije onda su mogli samo da uploaduju u root doc fajlove sa opisnim nazivom i posteve da je dozvoljeno listanje direktorijuma i eto ti.
Sve vazne informacije poredjane abecedno.


Svaka recenica ti je blago receno bezvezna.

**********************************

A rezolucija je optimizovana za pandurske racunare jer tamo su jos uvek uglavnom stari 14",15", 17" CRT monitori. :) Sto nije opravdanje.

@Horvat
Nije problem da li radi u FF na 1600x1200 vec je problem sto oni ni ne proveravaju da li radi u FF, Operi i Safariju u SVIM rezolucijama.
Ova provera je osnov profesionalnosti.


Vidim da je ovo kao neki CMS. Ako napravim listu od 1000 public CMS-ova ni jedan nije pravljen samo za IE i odredjenu rezoluciju.
Mozda ima admin ali ovo je verovatno daleko od CMS-a.
HTML, CSS i dizajn je jos prihvatljiv ali ono za rezoluciju nikako.
Mozda je sajt jos u razvoju ali to nije opravdanje jer je postavljen live.
Moze ovo i bolje (uvek moze bolje) ali je dovoljno samo da se zavrsi do kraja i postavi za sve browsere i rezolucije sto su mizerne izmene na ovom kodu.




[ VladaSu @ 01.09.2009. 11:20 ] @
Eto i ES ima gluposti u kodu :)
Ukucah u predhodnom postu browsere (browser-e) . I kada sam vec ovde da kazem da je na ES-u mnogo losiji html i CSS kod. A i dizajn.
A reklame prekriju ceo prvi pogled kada se ucita stranica. Na linuxu koci od silinih flashova.
A ovo je sajt koji kao okuplja profesionalce koji kritikuju druge. Dajte pandurima link gde ih kritijujemo pa ce reci: "Sta ovi bulazne, vidi njih odakle prozivaju"
[ musicmaster @ 01.09.2009. 12:02 ] @
Evo kako imbecilno izgleda u 1680*1050 iz FF.
Mislim, ako oni nemaju za par wide monitora..... loL!

Mislim da je ovo što se sprčilo sa leve strane vezano za galeriju...



@vladasu

Citat:
I kada sam vec ovde da kazem da je na ES-u mnogo losiji html i CSS kod. A i dizajn.

Mora da se zezaš... Da, rekao bih da si neozbiljan...

Inače, smem da se kladim da kada bi Gojko imao na ES-u ovakve kršine od koda kao na slici,
dao bi otkaz i ne bi se više bavio ovim stvarima....
A to što se ES na linuxu vuče kao puž, to je problem Linuxa, ne ES-a.
[ gaganed @ 01.09.2009. 13:17 ] @
Ne znam zasto toliko sirenja price oko ovoga kada to ne zasluzuje.

JEDNOSTAVNO ZA OVAKAV PROJEKAT JE NESTO OVAKO NEDOPUSTIVO!!!

A ovo sto se tice optimizacije je sramotno, ja sam video svasta ali da neko stavi da je sajt optimizovan samo za jednu rezoluciju monitora to nisam.
Mene bi bilo stamota da stavim tu poruku.


Citat:
mmns21: Prezentacija MUP-a je puna informacija koje se redovno azuriraju. Ocigledno je da su prezentaciju
sami napravili jer da nije tako bila bi sablonska i ne bi se azurirala redovno.

Bolje je imati sadrzajnu prezentaciju koja necemu sluzi nego super dizajniranu i super iskodiranu
stranicu koja nija azurna i ne sadrzi nijedan koristan podatak.

Setite se samo stranice virtualni maticar (http://www.gradnovisad.org.yu/srpski/maticar/index.php) za koju se pricalo da
je placena 10 KE a u pitanju je samo formular koji salje podatke elektronskom postom.

Bilo bi lepo da ako vec primetimo probleme na njihovoj stranici da ih obavestimo. Verujem da ce uocene probleme otkloniti.



Ocigledno da ti ne znas puno o webu i pravljenji prezentacija.
Ako firma napravi prezentaciju i cms za istu u 99% slucaja nije ona zaduzena za sadrzaj vec to obavlja komintent, tj. bila bi cista ludost da se placa i unos podataka a pre toga izrada cms-a.
A ako pricamo o statickim sranicama e onda mozes da kazes kako je sajt lose napravljen i nema sadrzaja.

A primer za virtualni maticar koji si naveo ko je kome platio, sta i kako da se uradi ne bih da komentarisem.

I naravno da im treb javiti da to isprave, iskreno se nadam da hoce. Valjda.
[ Take 5 @ 01.09.2009. 13:46 ] @
Citat:
musicmaster: Mislim da je ovo što se sprčilo sa leve strane vezano za galeriju...


Galerija i Linkovi

[att_img]
[ mp3men @ 01.09.2009. 14:26 ] @
heheheeee.....ovo mi se svidja
citiram"Novi sajt Ministarstva unutrašnjih poslova, funkcionalno i tehnološki redizajniran i sadržajno unapređen, predstavlja više nego koristan vodič za građane.

Sajt je obogaćen novim linkovima i sadržajima, putem kojih građani mogu pronaći sve potrebne informacije."kraj citata.
vic GODINE ahhaha

Usput zadnju recenicu citata prve dve reci skoro da su nesto potrefili"Sajt je obogaljen"
[ Galle PIM @ 01.09.2009. 14:28 ] @
Citat:
VladaSu
A reklame prekriju ceo prvi pogled kada se ucita stranica.


jbg nije na budzetu gradjana ...
[ Marko_L @ 01.09.2009. 15:41 ] @
Citat:
VladaSu: Eto i ES ima gluposti u kodu :)
Ukucah u predhodnom postu browsere (browser-e) . I kada sam vec ovde da kazem da je na ES-u mnogo losiji html i CSS kod. A i dizajn.
A reklame prekriju ceo prvi pogled kada se ucita stranica. Na linuxu koci od silinih flashova.
A ovo je sajt koji kao okuplja profesionalce koji kritikuju druge. Dajte pandurima link gde ih kritijujemo pa ce reci: "Sta ovi bulazne, vidi njih odakle prozivaju"

A kakve veze ES ima sa sajtom MUP-a, a i sa bilo čim o čemu se ovde priča ? ES je privatni projekat jedne osobe i sponzorisan iz njegovog sopstvenog džepa. Njemu se može sutra da kaže "OD danas pristup ES-u košta 100 evra mesečno" i ti samo možeš ili da platiš ili da odlepršaš odavde. E, ali MUP to ne može jer je njihov sajt javni servis i mora da bude dostupan svim građanima i ne sme da diskriminiše ljude koji imaju widescreen recimo. Uostalom, taj sajt nije platio neki načelnik iz svog džepa, nego je plaćem parama poreskih obaveznika, tako da svi mi imamo pravo da ga kritikujemo, bilo na ES-u, bilo negde drugde.
[ VladaSu @ 01.09.2009. 16:38 ] @
@musicmaster
Ko je govorio o logickim greskama??????????

Kada sam spominjao da ES ima losiji kod nisam rekao da ima vise vizuelnih gresaka nego sam HTML i CSS je lose napisan ali bolje radi posao. Nisam rekao da losije radi kod ES nego da je losije napisan.
To je ogromna razlika.
Recimo da ova stranica koju citas ima 77 HTML errora i 30 CSS dok MUP ima 5 CSS i 5 HTML errora.
Kod MUP sajta je citljiviji i mnogo uredniji i sam stil pisanja je dosledniji standardima.
Da ne kazem pocetnicka ES greska da se u kukiju pamti password.

Slazem se da ovaj sajt zivi od reklama i da treba da gomila reklame do maksimuma koji izaziva iritiranje i odlazak korisnika.
Hteo sam da kazem da je ovo najposeceniji forum i Srbiji iako ima lepsih i bolje iskodiranih foruma.
E sada, cela poenta je da vi ipak dolazite na ovaj sajt i sasvim ste zadovoljni. Zasto??? Pa zato sto su to mizerne stvari.
(Nista ne zameram ES-u jer inace ne bih ni dolazio ovde)

Jeste sajt MUP-a o trosku gradjana ali on jednostavno kada se ispravi ta greska sto prikazuje podmenije na levoj strani (a ispravi se za 3 minuta),
kada se skine recenica da je optimizovan za IE (skine se za 1 minut) onda je ovo solidan sajt. Dovoljno je manje od 5 minuta da se otkolne lose stvari na sajtu.
A to sto ne rade linkovi i to sto pisu smesni tekstovi nije krivica onoga ko pravi sajt nego onoga ko uredjuje sajt.
Izgleda sajta opet u najvecoj meri zavisi od onoga ko je poslodavac - MUP.
Ja imam sajtove koje me je sramota da kazem da sam radio ali sam uradio tacno kako je hteo onaj ko placa i on je prezadovoljan.
A cesto se desi da poslodavac hoce da postavi poluzavrsen sajt. Ne cesto nego uvek :)


Covek koji je ovo radio moze sve vase kritike koje se odnose na njega da ispravi za 5 minuta a ostale kritike upucujte MUP-u a ne programeru.
Da li neko ima neku drugu kritiku na programera osim te 2 greske koje se isprave za 5 minuta? Nema ...

I jos nesto. Kako iko moze biti siguran da je ovo radila neka firma koja je dobro placena ili se ponudio neki pandur ili sin pandura da on odradi.
Mozda ima je budzet 500 evra. Pa niko odavde ne bi ni pomislio da pocne da radi za te pare.
Znam neke vojne ustanove gde su vojnici - hobi programeri radili sajtove. Zasto ovo ne moze biti slucaj i sa mup-om?
A i ja sam radio neki programcic da bih dobio slobodan vikend ...
Tako da ne mora biti da je to sajt od poreza.









[Ovu poruku je menjao VladaSu dana 01.09.2009. u 17:49 GMT+1]
[ Galle PIM @ 02.09.2009. 02:26 ] @
Citat:
VladaSu: I jos nesto. Kako iko moze biti siguran da je ovo radila neka firma koja je dobro placena ili se ponudio neki pandur ili sin pandura da on odradi.
Mozda ima je budzet 500 evra. Pa niko odavde ne bi ni pomislio da pocne da radi za te pare.
Znam neke vojne ustanove gde su vojnici - hobi programeri radili sajtove. Zasto ovo ne moze biti slucaj i sa mup-om?

tesko bas, ovo je sajt ministarstva a ne pojedinacne jedinice. To moze npr niska vatrogasna brigada da napravi sajt tako uz pomoc stapa i kanapa (nekazem da je sajt mupa ... takav) i da bude ok snasli se ljudi niko nebi vise ni ocekivao niti bi bilo kritika nekih, ali ovo je vec treca neka stvar.

Sto se same stvari tice 2009-ta je godina, a ne 99-ta. Stvarno nije ok se jos uvek provlace takve decije bolesti na sajtovima najvisih drzavnih instanci. Mislim da je to bila sustina svih prituzbi koje su napisane.

Sve najlepse,
pozz
[ New Village DC @ 02.09.2009. 14:34 ] @
Ja od ovakvog sajta ocekujem recimo, da nadjem informacije o tome sta mi sve treba za l.k., zatim koliko dokumenta kostaju, brojevi ziro racuna i slicne infomacije. Eventualno da se pregleda neka vest o aktivnostima (koliko vidim azurni su za sve okruge). Da postoje osnovne informacije o ministarstvu (ko sve sedi tamo i za sta).

Ovaj sajt je vizuelno gledano dopadljiv, za razliku od prethodnog. Nekoliko sitnih gresaka i vi odmah dizete kuku i motiku. Treba imati u vidu da do nedavno ministarstva nisu ni imala sajtove, tako da je ovo napredak za pohvalu.

A sto se tice teme, mogli bi da diskutujemo (mislim na one koji su upuceniji u to) o tome na koji nacin se angazuju agencije za izradu sajtova za drzavne organe, koje su to firme u konkretnom slucaju, i eventualno da se prica o njihovom rejtingu i da li je moglo da bude bolje uradjeno.
[ Majstor_Pućko @ 02.09.2009. 15:04 ] @
U poredjenju sa ostalim sajtovima nekih drzavnih ustanova, ovo izgleda sasvim pristojno, cak po mom subjektivom utisku: dobro. Pogledajte ovo pa sudite: http://www.fcs.yu/
[ ColdKeyboard @ 02.09.2009. 15:15 ] @
Da gore od ovoga moze to stoji kao sto je Majstor_Pućko i dokazao ali svejedno ko god da je radio te sajtove nadam se da sada
lezi u zatvoru i guli krompir za pare koje je ukrao od lopova
[ musicmaster @ 02.09.2009. 18:51 ] @
Citat:
Mozda ima je budzet 500 evra.


Kome je Vlado možda budžet 500 evra... ?
[ VladaSu @ 03.09.2009. 18:39 ] @
Kome je budzet za ovakav sajt 500 evra?
Kako da neki pandur koji jedva zna da pronedje neku porno stranicu zna da odredi budzet za sajt?
Ovo ni ne vredi vise od 500 evra. U nekom CMS-u za 3 dana gotovo.
Ima dosta drzavih konkursa gde se ljudi smeju kada cuju kakvi su uslovi i cena ali opet se neko javi.

Poenta je da ovo nije bas tako los sajt ako se realno gleda. Problem je sto nije neko drugo dobio da radi taj sajt.

[ nezki @ 03.09.2009. 18:58 ] @
Poz svima,
Slucajno sam video ovu temu , pa me bas interesovalo sta ljudi pisu o sajtovima drzavnih institucija:)
Necu komentarisati te sajtove, da me ne bi hapsili, ali dacu vam neke informacije ( iz prve ruke;)), ko i kako pravi te prezentacije. Bice vam sve jasno kada vam kazem da su neke drzavne institucije u svoje sajtove ulozile i po 10000 e, a radili su ih ljudi koje nemaju ni 3 programerska sata iskustva, a zasto? Kao i sve u ovoj zemlji, pola se ugradi onaj iz drzavne institucije ko obezbedi posao, a pola onom ko radi sajt :) Nije vazno kako izgleda sajt i sto vam mogu poslati bar 5 rupa na nekom od tih sajtova, vazno je da je cena sto veca. Kada bi jos samo mogli da vidite kakvi se informacioni sistemi koriste u tim institucijama, koliko su nestabilni i bagoviti ne bi verovali, a nijedan nije placen ispod 40000 e. Sve te drzavne institucije imaju odseke za informatiku i it podrsku, a sve kupuju sa strane programe(ispod zita). Razmislite i sami kada odete da izvadite licnu kartu ili vam treba neka informacija koju treba izvuci is nekog informacionog sistema u drzavnim institucijama, od 365 dana u godini, 5 dana sistem nije pao i nemaju problema sa sistemom i mrezom, a ostalih 360 dana "sistem je u prekidu :)".
Tako da ne treba da vas iznenadjuje slika koju ste okacili ovde :)
[ slobapet @ 04.09.2009. 07:18 ] @
Jel su popravili sajt ili meni stvarno sada otvara kao sto treba! Sada sam probao na 1680x1050 i radi bar ja mislim kako je zamisljeno u startu. Znaci ono pomeranje kao sa screenshota meni ne izbacuje. Inace FF je u pitanju
[ VladaSu @ 04.09.2009. 17:08 ] @
@nezki

Totalna istina. I sta sada? Nista sem da kazemo - zalosno!

Nije samo kod programa to slucaj. Bukvalno je tako od kupovine WC papira i sapuna za opstinske WC-e.


[ agw.mile @ 07.09.2009. 19:29 ] @
Citat:
slobapet: Jel su popravili sajt ili meni stvarno sada otvara kao sto treba! Sada sam probao na 1680x1050 i radi bar ja mislim kako je zamisljeno u startu. Znaci ono pomeranje kao sa screenshota meni ne izbacuje. Inace FF je u pitanju



I kod mene je u redu to, istina ima problema na drugim mestima
[ ati024 @ 08.09.2009. 21:08 ] @
Citat:
VladaSu: Kome je budzet za ovakav sajt 500 evra?
Kako da neki pandur koji jedva zna da pronedje neku porno stranicu zna da odredi budzet za sajt?
Ovo ni ne vredi vise od 500 evra. U nekom CMS-u za 3 dana gotovo.
Ima dosta drzavih konkursa gde se ljudi smeju kada cuju kakvi su uslovi i cena ali opet se neko javi.

Poenta je da ovo nije bas tako los sajt ako se realno gleda. Problem je sto nije neko drugo dobio da radi taj sajt.



Pogledajte ovaj →kormanyszovivo.hu i recite mi sta košta na njemu 200.000.000 huf iliti 800.000€ .
Inace je ovo čudo od sajta zvanični sajt mađarske vlade.


Da preciziram ukupno su toliko potrosili za ovaj sajt.Znaci za izradu ,hardvare,softvare.
Inace nije rec o nikakvom informacionom sistemu.
Malo pre sam opet procitao clanak o njemu.
(inace radila ga je firma jednog priljatelja bivseg premijera mađarske)


[Ovu poruku je menjao ati024 dana 10.09.2009. u 16:15 GMT+1]
[ bjtetf @ 09.09.2009. 13:59 ] @
Kako raspravljati o necemu,a ne znati koliko je novca bilo u igri oko izrade ovog sajta??? A generalno gledano, sasvim solidan (prosjecan) sajt i sto je najvaznije azurira se redovno.

Jesi siguran za info da je onaj sajt 800 000 E, Madjarske vlade?
[ VladaSu @ 09.09.2009. 18:44 ] @
Citat:
ati024: Pogledajte ovaj →kormanyszovivo.hu i recite mi sta košta na njemu 200.000.000 huf iliti 800.000€ .
Inace je ovo čudo od sajta zvanični sajt mađarske vlade.


Ovo cudo nije kostalo 800.000 evra. Ne znam koliko je kostalo ali toliko nije jer bi se digla kuka i motika.
Cesto se u drzavnim institucijama dobijaju poslovi za kompletno odrzavanje - software i hardware.
Ovaj sajt je bio usputni dogovor pri uvodjenju celokupnog informacionog sistema u Vladu. Kao bonus posao for free.
800.000 evra je za ceo informacioni sistem ciji je jedan deo i sajt. (mada se ovde ne vidi da je deo nekog sistema)
99% onih koji pljuju po ovakvim sajtovima ne bi znali uraditi posteno neki informacini sistem mada bi se svi usudili da prihvate posao i pricali kako je to ekstra dobro uradjeno.
Cinovnici - racunarski duduci bi bili zadovoljni jer to je kao nesto novo i zato sto ne moraju deo stvari da rucno rade.
-----------------------------
Da li neko ima neku informaciju ko je radio taj sajt?
Da li neko zna da li je i kada raspisan tender?
Da li neko zna cenu za koju je uradjen ovaj sajt?

Dok ovo ne saznamo ostaje samo lupetanje.


[ bjtetf @ 10.09.2009. 07:50 ] @
[quote]VladaSu
99% onih koji pljuju po ovakvim sajtovima ne bi znali uraditi posteno neki informacini sistem mada bi se svi usudili da prihvate posao i pricali kako je to ekstra dobro uradjeno.
quote]

Slazem se.
[ asterisk @ 10.09.2009. 15:41 ] @
Mnogo bre ovde svi pljuju. Niko ne spominje da ima sve potrebne informaciju u upotrebljivoj formi. To nije slucaj sa svim sajtovima ministarstava i drzavnih ustanova. Oni bre znaju koji sadrzaji su najinteresantniji i to su stavili na vrh. Svaka cast neko da brine i o tome. To sto su napisali za sta je sajt optimizovani je main strim upotrebe vecine korisnika i uopste nije minus nego plus sto su to uradili.

Sta je sa http://www.merr.gov.rs/ - sve super dok ne kliknete na link za englesku verziju... uopste je nema :D odnosno ucini ti se da si vec ne engleskoj stranici samo malo sporije ide citanje... :))))))

Ajde da mi neko nadje gde se nalazi Devizni inspektorat. U Kneza Milosa 20 ili gde? nema posebnog sajta. Iako je sajt ministarstva finansija jedan od boljih. http://www.mfin.gov.rs/

Sta je sa ministarstvom obrazovanja alo bre jos su na yu domenu... srecom pa je gasenje tog domena u zadnjem momentu odlozeno inace ne bi bio vidljiv... A oni su tu da se brinu o obrazovanju stanovnistva, pracenju savremenih trendova...

Ministarstvo zdravlja - http://www.zdravlje.gov.rs/index.php svaka cast. Samo ne vidim da ima ista o overi knjizica ili bilo sta o zdravstvenom osiguranju. Kao da su promasili temu sajta.

Ministarstvo spoljnih poslova - http://www.mfa.gov.rs/Srpski/indexs.htm - Sve je fensi sljasti extra... Samo mene zanimaju gde su im konzularna predstavnistva u Kanadi. Ne mogu da to nadjem na sajtu a kontam da je to jedna od najvaznijih informacija za 80% posetioca. Gde se nalazi moj konzul kada se zatekne u stranoj zemlji... Cemu sav taj sjaj onda. I da ima ako takvu informaciju nemas na prvoj stranici kao da je uopste nemas a samim tim ni taj sajt nema svoju upotrebnu vrednost.

I to je samo deo. Ajde da krenemo po svima da pljujemo, da ostali ne misle da su oni u redu. Ni jedan sajt nije kako treba a najgori su oni koji nemaju neophodne informacije zbog kojih postoje...
[ Milan M. Radovic @ 10.09.2009. 16:05 ] @
Posto DnsScoop nesto ne izbacuje, posluzice o vrednosti i ove adrese :
http://www.websiteoutlook.com/www.mup.rs
http://www.websitesvalues.com/www.mup.rs
http://www.checksitevalue.com/
[ VladaSu @ 10.09.2009. 20:52 ] @


Kakve veze ovo ima sa temom? Sta koga briga koja je vrednost ovog sajta?
Ili si juce otkrio ove sajtove pa ti je zanimljivo da gledas?
Hvala sto si to podelio sa nama! :)
[ Milan M. Radovic @ 11.09.2009. 14:25 ] @
Citat:
Kakve veze ovo ima sa temom? Sta koga briga koja je vrednost ovog sajta?
Ili si juce otkrio ove sajtove pa ti je zanimljivo da gledas?
Hvala sto si to podelio sa nama! :)
VladaSu: Ne, nisam juce otkrio :) Prica se o tome koliko je para potroseno, pa da vidmo koliko to vredi..



[Ovu poruku je menjao Milan M. Radovic dana 12.09.2009. u 10:13 GMT+1]
[ VladaSu @ 16.09.2009. 15:28 ] @
Sajtovi drzavnih ustanova su po meni obavezna stvar bez obzira kolika im je vrednost odnosno posecenost.
Da ih poseti 1, 10, 100 ili 10.000 ljudi dnevno sajt mora da postoji i njegova vrednost je 0 u svakom trenutku jer
takvi sajtove ne bi trebali da imaju reklame niti neko strategiju uclanjivanja ciji bi krajnju cilj bio zarada.
Takvi sajtovi nisu na prodaju!
Na te sajtove se ne ide iz zabave vec radi informacija "iz prve ruke".

I na kraju krajeva ovde ne govorimo o vrednosti sajta nego o vrednosti izrade sajta. Dva sasvim razlicita pojma.
[ mikicg @ 24.09.2009. 12:17 ] @
Dok god redovno osvežavaju sajt i sve što ti treba da možeš naći na sajtu nemam problema sa tim.
[ svedok @ 12.10.2009. 02:48 ] @
Ima dosta gramatickih gresaka na vecinu sajtova Vlade , ali to nije nista novo.