[ crni-x @ 31.08.2009. 15:59 ] @
Pozdrav svima,
interesuje me da li neko zna koji program koriste za pravljenje ovakvih slicica:
http://tracara.com/wp-content/...-tri-kolone/slike/intervju.jpg

Puno ih prave na slican fazon i nekako mi se cini da vec imaju pripremljene tj. sumnjam da bas prave od nule ovakve slicice za sajt...mozda ima neki program za to...

Neko zna?

Hvala.
[ koska @ 31.08.2009. 16:40 ] @
To je crtano sa nekim od programa za vektorsku grafiku (Corel Draw ili Adobe Illustrator u vecini slucajeva).
Pretrazi malo stock photo sajtove sa vektorskim ilustracijama videces dosta takvih primera.
[ drdrksa @ 01.09.2009. 13:52 ] @
Adobe Illustrator i inspirisan dizajner
[ dswalk @ 02.09.2009. 11:06 ] @
Ni ja ne vjerujem da ih prave niti crtaju. To su gotovi kliparti koji dolaze uz neki od programa za grafiku, kao što je CorelDraw i sl.
[ koska @ 02.09.2009. 11:45 ] @
...koje je ipak, neko negde morao da nacrta :)

A sto ne verujes da je ovo neko "normalan" radio?
Slicica deluje efektno i zbog gomile gradienta koji joj daju neki smek.
Ako probas da precrtas ovu slicicu (da je vektorizujes) videces da tu i nema mnogo detalja, odn. da nije bas tako tesko uraditi ovako nesto.
[ dekifpi @ 27.09.2009. 11:29 ] @
Sliku koju si postavio mozes da nacrtas u Corel Draw-u, slika i nije bas toliko teska za crtanje ali ako si pocetnik u ovome verovatno ce ti praviti probleme.... Srecno :))
[ anon81183 @ 06.10.2009. 21:36 ] @
Ako imas Photoshop i on je dovoljan za ovako nesto. Ali ako se ipak zelis ozbiljnije pozabaviti ovim, Illustrator.
[ Marko T. @ 07.11.2009. 18:44 ] @
Adobe Illustrator definitivno. Imas razne stock photo sajtove koji imaju vector clipart, a mozes i sam da nacsrtas ovo iz pocetka.
[ Catch 22 @ 07.11.2009. 23:05 ] @
Preporučujem da odgledate demo video ovde, da malo proširite horizonte izvan Corel-Photoshop-Ilustrator šeme...
[ skemamen @ 08.11.2009. 12:47 ] @
@ Catch 22

Ne bio ja lenj, odgledao sam demo za Xara Xtreme i kao Adobe veteran smejao sam se nekim stvarima koje sam video... Shvatam da je ovo bio "Begginers" demo ali nikako nisam mogao a da ne zakljucim da je program ipak pravljen za pocetnike... Sve to lepo izgleda, ali samo kao kopija grafickih programa koji opstaju vec decenijama... U svakom slucaju, mislim da bi se svaki pocetnik pre snasao u Xari nego u Adobu...
[ Backy @ 08.11.2009. 15:14 ] @
xara je ono što je paint želeo da bude :D (grafička obrada za svakog)
[ Catch 22 @ 08.11.2009. 21:37 ] @
^; ^^ Nisam ni očekivao da ću čuti "wow!"
Posebno od nekog ko nikada nije ni probao Xaru, nego samo pogledao jedan demo video... još manje mi je bila namera da nekog ubeđujem kako treba da počne da je koristi.


Ipak bih izneo par napomena:
Ko je upoznat sa dužim istorijatom Xare, zna da je par godina bila bila po patronatom Corela i da je "Big C" iskoristio priliku da za to vreme pokrade brdo rešenja iz Xare. Na svu sreću Xara se na vreme izvukla iz zagrljaja pijavice i nastavila ponovo samostalan put.

Ako neko ko nije nikada koristio Photoshop odgleda njihov demo video da li će utisak o programu biti bitno različit od utiska iznetog ovde?

Poređenje sa Paintom - niđe veze!

Xara zaista radi mnoge stvari neverovatno brzo u realnom vremenu i na slabijim mašinama, za razliku od "etabliranih" programa.

A da li je samo za početnike ili se njome bave i još neko, može da se proveri na Xara Gallery ili na posebnom sajtu Xara Xone 2009

Toliko, da ne otvaramo sada celu "advocacy" diskusiju, pošto mi to nije bila namera!


[ skemamen @ 09.11.2009. 12:51 ] @
Citat:
Catch 22: ^; ^^ Nisam ni očekivao da ću čuti "wow!"
Posebno od nekog ko nikada nije ni probao Xaru, nego samo pogledao jedan demo video...


Upravo to sam i rekao...
[ Catch 22 @ 09.11.2009. 13:14 ] @
Ma OK je sve...

Evo još i napomene o istorijatu firme... da ne bude da su "kuče od juče", samo zato što ih ređe srećemo po tipičnim srpskim instalacijama...
;)

Citat:
One of the oldest UK software developers, Xara has been developing software since 1981.

From Wordwise, one of the earliest microcomputer word processors, to Xara Xtreme, the world's fastest, and many believe the world's best drawing and illustration software, Xara has developed a wide range of products covering the whole realm of publishing software. Xara has pioneered many technologies taken for granted nowadays. From developing the world's first check-as-you-type spell checker, to award winning desk-top-publishing software, to the first drawing software to provide real-time anti-aliasing and transparency control, Xara continues to innovate and develop leading edge technical solutions.

Xara has been involved in the Internet from the very beginning. Xara Networks, a subsidiary of the Xara Group, was a pioneer Internet provider in the mid 1990s (and today is GX Networks, no longer part of the Xara group). Xara does most of its business via the Internet and has millions of online customers, worldwide. Xara Online provides leading edge online Web Service based solutions. Xara Online's connectable data Modules remain the quickest way to create online, interactive, database solutions.

Xara's first Windows illustration software, Xara Studio, was licensed to Corel and distributed for many years as CorelXARA. Now back under Xara control this product has been enhanced and relaunched as Xara Xtreme.

Xara is headquartered in the historic house, Gaddesden Place, in the UK, north of London.

In January 2007 Xara was acquired by MAGIX AG, and now operates as a wholly owned subsidiary.


A ima ponešto o tome i na Wikipediji: http://en.wikipedia.org/wiki/Xara