[ Stariji Pas @ 31.08.2009. 16:57 ] @
Pre par meseci dobih ideju za video igru te sam seo i skrabao i skrabao, napokon pre par dana provalim da su svi mehanizmi razradjeni do detalja da je iscrtano kako sve treba da izgleda, ceo meni, itd itd. Da ne duzim vise, problem je programiranje celog koncepta, nisam programer pa bih morao da nadjem nekog za to. Interesuje me koliko bi trajalo (vremenski) i koliko bi me kostalo programiranje ovog mog "projekta" :D ako to radi samo 1 ili najvise 2 programera? Grafika bi bila jednostavnijeg tipa gde bi pozadina bila verovatno gif animacija ili mozda cak obicna slicica nekog formata, do 10ak 3-d likova bi setalo po njoj, trebao bi mi ne previse dubok meni ali bi igra morala da ima neki brojac poena koje osvajas, neki merac vremena koji bi prekidao igranje tog nivoa i tako dalje. Strucnjaci pomoc! Da li je ovo uopste izvodljivo ili ne ? Morao bih krvavo da sljakam da bi ustedeo dovoljno da se upustim u ovu avanturu pa je svaki detalj bitan. Hvala unapred i pozdrav svima!
[ FIH @ 01.09.2009. 07:07 ] @
Nisam struchnjak, i ja sam tek nedavno pocheo da razmishljam o pravljenju igra. Tako da trenutno razvijam 2d engine za casual igre.
Ali evo nekih zakljuchaka i tehnichkih detalja o casual igrama, koje sam doneo chitajuci ovaj kao i druge forume i sajtove. Mozda ti koriste i pomognu.

Rezolucija casual igara je 800x600, format fajlova koji se koristi je najcheshce PNG. Jer ima dobru kompresiju a i podrzava alpha kanal.
Poshto WinXP dolazi sa DirectX-om 8.1, njega igre najcheshce koriste. Neke chak i dx7, ali je ipak bolji dx8 jer podrzava transparentnost (alpha kanal).

Animacija se ne dobija animiranim gifovima, vec opet preko png slicice. Svi frejmovi animacije smeshteni su u jedan png fajl, i uredjeni su u vidu
matrice. Gde svako polje matrice prestavlja jedan frejm animacije. Tako da se uchita cela tekstura (png slichica), a zatim se u svakom frejmu deo
po deo nje crta, stvarajucu privid animacije.

Interakcija igracha i igre, vrshi se iskljuchivo preko misha i to skoro uvek preko levog tastera. Na tastaturi se koristi samo Esc taster, za pauziranje/izlazak iz igre.

Shto se tiche vremena koje je potrebno da se neka igra napravi, to zavisi od mnogo faktora kao i tipa igre. Nashim razvojnim timovima koji prave casual igre je potrebno
do godinu dana. Tako da bih ja rekao da je to otprilike 6-12 meseci. Verovatno moze i brze a opet moze i da se otegne vishe. I na to utiche i iskustvo i novac, tako da nebih reko da je bash zahvalno unapred prognozirati potrebno vreme izrade. Otuda sve Blizzard-ove igre su gotove kada budu gotove, odnosno kada bude bice :-)

Toliko od mene zasad, nadam se da sam pomogao.

Da ne otvaram drugu temu, kod mene je obrnut sluchaj. Meni je potreban chovek za artwork. Plan mi je bio da zavrshim svoj engine i nadjem choveka za artwork pa da zajedno pravimo casual igre. Neshto kao shto nashi Paprikari rade.

Pozdrav,
Oliver