[ adrrij @ 31.08.2009. 21:39 ] @
Citao sam nesto o tome na forumu, ali mi i dalje nije jasno.
Imam racunar Brend Name, dakle takav jestigao iz fabrike, koji koristim samo za interenet i ostavljam ga po nekoliko dana da skida
Racunar je Pnntium III na 700 MHZ postoji jedan ventilator koji je izmedju napajanja i procesora stim da paostoji zastitna plastika iznad ventialtora kao vi uzmjeravao vazduh na rashladne ploce procesora.
Prosle godine mi se az vreme vrucina desavalo da naglo pocne da se ubrzava pa sam ocistio nesto malo prasine unutar racunara pa se stisao i posle nisam nesto dugo an njemu radio po par sati ponekad i nisam primijetio da je bucan.
Pre mjesec dana sam se ponovo prikljucio na internet i normalno je radio jako tiho ostavljao ga po 70-80 sati neprekidno da skida, sasvim je normalno radio, sve do sinoc kad sam otvorio racunar cisto formalno da pogledam da li je navukao prasine unutra skinuo zastitnu plastiku sve to dok je radio racunar
sve je bilo hladno i napajanje i procesor , hard disk je sasvim malo topao,
i zacudio se kad sam osetio kako ventilator slabo duvas a sve hladno
uTorent skidao dva i po dana neprestano. I vratim plastiku kao sto je bila zatvorim kuciste kad kroz par minuta pocinje da se pojacava rad ventilatora i to do maksimalne brzine bez ikakvog razloga nista se nije zagrijalo inace ovaj racunar moze raditi sa tihim rezimom rada kako je radio do juce mesecima da se ne gasi, i danas sam otvorio kuciste skinuo napajanje ocistio svi prasinu i sa ventilatora i kompletan kompjuter ocistio, upalim racunar kroz 5 minuta pocinje ventilator da pojacava brzinu sve brze i brze pa sve do maksimuma
bez ikakvog razloga, e da li ne ventilatoru treba neka termicka pasta da bude
to ne znam samo me interesuje kako da ga u Biosu podesim da radi na normalnom rezimu rada jer racunar se pri takvom rezimu rada ne pregrejava
racunar koristim samo ta internet Mozila 3.0.11, nikave igrice ne koristim
evo dok pisem ponovo se ubacio u veliku brzinu sam od sebe i ne prestaje raditi a mesec dana ga nisam cuo da tako radi uopste do sinoc, sta da radim, narocito je posatao bucan danas posle ciscenja.
sada ga je ovako tesko preko nocuostaviti da radi u takvom rezimu ne mogu zaspati od njega a o njmi bi naskodilo da ti mpempom radi danima da li to njemu mozda odgovara tanak sloj prasine koji ne treba skidati ?
Cak i kad se restartuje odmah postaje maksimalno bucan a racunar je potpuno hladam i procesor i napajanje i ostalo.
[ Binary Mind @ 01.09.2009. 00:32 ] @
Koji brand name racunar (robna marka iliti brend i model)?
[ adrrij @ 01.09.2009. 03:57 ] @
Racunar je Fujitsu Siemens,
Radio je mesec dana sasvim tiho i odjednom se posle ciscenja prasine kuler ubacio u petu brzinu i sada tako radi vec celu noc, sa malim oscilacijam brzo i jos brze tako da je ovo nepodnosljivo.
A Everest nesto ne moze da detektije temperaturu iako imam registrovanu instalaciju.
Postoji li u BIOS-u mogucnost da se se ogranici brzina rada ventilatora?
[ Binary Mind @ 01.09.2009. 16:51 ] @
Ne secam se da li u BIOS-u tih FS racunara, ima podesavanje brzine ventilatora, posto vec odavno nisam radio sa tim starijim serijama, ali je moguce i treba proveriti. Pretpostavljam da se radi o modelu sa slot 1 procesorom. Da li si mozda probao da skines cooler i procesor pri ciscenju?
[ adrrij @ 01.09.2009. 18:13 ] @
Skidao sam kuper i napajenje , sa procesorom nije bolo nikakvih problema posto je sve vreme rada hladan
danas sam detaljnoocistio napajanje izgleda da je mozda pocelo da dotrajava napajanje pa neki termoelement iz napajanja senzorski pojacava brzinu ventilatora jutros je prvi put posle ciscenja opet drasticno povecavao brzinu da bi se posle poden umirio i sada opet radi 4 sata bez znatnijeg povecanja brzine.
A to se isto podesavalo i prosle godine. Zanima me da li se moze naci odgovarajuce napajanje za ovu vrstu racunara, inace jako malo struje trosi , jedino sto se greje su pojedine komponente napojne jedinice sve ostalo neam problema u radu.
[ Binary Mind @ 01.09.2009. 19:48 ] @
Koliko sam razumeo skidao si hladnjak sa procesora? Ako je to slucaj da li si ocistio staru termalnu substancu (bilo da je pasta ili "zvaka") sa procesora i baze hladnjaka i naneo novu. Ako to nisi uradio procesor je mozda uzrok povecane brzine rada CPU ventilatora jer se pregreva. I nisi mi odgovorio na pitanje koja je vrsta procesora u pitanju. Socket 370 ili Slot1 ili pak kombinacija ta 2 (tzv. Socket-370 to Slot-1 Adapter ili skraceno slocket)? Inace napajanja za starije FS konfiguracije, posto su specificna (nisu standardna), se tesko nalaze, i ako mozes da nadjes naci ces samo polovno.
[ adrrij @ 01.09.2009. 21:44 ] @
Ali procesor je sasvim hladan , a zbog te paste ili "zvake" moguce je sa sam skinuo enki sloj
jedam drug koji se bavi racunarima 15 god odrzavanjem kaze da to nema na ovim starijim modelima
evo veceras se samo jednom skroz pojacao rad ventialtora maksimalno nakon 5-6 sati rada, a evo sda se samo blago pojacava pa se stisa, procesor en intelov Pentium III . Intel Inside dalje detalej treba da otvaram racunar ili preko Everesta da vidim , z sada ne znam posto mi ne dozvoljavaju everest.
[ Binary Mind @ 01.09.2009. 22:49 ] @
Na kucistu bi trebala da postoji oznaka modela/serije racunara. Pogledaj pazljivo kuciste pa napisi ono sto vidis. Na osnovu toga cemo videti specifikacije racunara. To je bitno za nastavak teme zbog toga sto su PIII procesori dolazili u par varijanti (PGA370 i SECC2).
[ adrrij @ 02.09.2009. 08:48 ] @
SCENIC 860 PIII
Primetio sam da je od sinoc kako sam iskljucio monitor a na power options je podeseno da se monitor iskljuci posle 5 min, racunar se utisao iako je radio celu noc, verovatno sto tada manje vuce struje iz napajanja.

[Ovu poruku je menjao adrrij dana 02.09.2009. u 10:03 GMT+1]
[ Binary Mind @ 02.09.2009. 14:48 ] @
Kao sto sam pretpostavio. U pitanju je ploca sa Intelovim BX440 chipsetom i Slot1 za SECC, SECC2 ili PGA370 Intelove procesore. PGA370 procesori se naravno stavljaju prvo na slocket pa onda u slot. Da li si vadio procesor iz slota?
[ adrrij @ 02.09.2009. 16:06 ] @
Ne nisam vadio procesor jel mislis da se procesor zaprasio ili ?
Inace nisam primetio da se bucno cuje kad se ugasi monitor i radi samo uTorrent ali kad pokrenem nekih vise programa, ili dovoljno je da 15ak sajtova u mozili otvorim ventialtor odmah prebacuje u 4-5 brzinu i jedno vreme radi pa se stisa.
[ Binary Mind @ 02.09.2009. 17:31 ] @
Cenim da ovako izgleda ploca:



Ovo je Slot1 gde ulazi kertridz sa procesorom bilo da je SECC procesor ili slocket adapter:



Da li si pomerao procesor u slotu tokom operacija ciscenja jer je moguce da jesi pa u tom slucaju izvadi procesor iz socketa pa ga ponovo ga vrati nazad i vidi kako ce masina tada da se ponasa... Eventualno mozes ocistiti kontakte koji ulaze u Slot1 gumicom ili papirnatom maramicom natopljenom medicinskim benzinom. Mozes li da slikas procesor, i prilozis sliku ovde, da vidimo da li je SECC formata ili PGA format na adapteru?




[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 03.09.2009. u 01:13 GMT+1]
[ adrrij @ 05.09.2009. 20:19 ] @
Evo sada sam primietio da procesor biva dosta opterecen i on mozda uz graficku karticu opterecuju oslabljeno ili dotrajalo napajanje koje za sobom pogoni ventilator u vecu brzinu tako da dolazi do velike kolizije u radu racunarskih komponenti. Evo ovaku u task menageru izgleda rad procesora i operativne memorije, pokazat cu to na slici.
[ Binary Mind @ 06.09.2009. 15:07 ] @
Nista se ne moze za sigurno zakljuciti na osnovu tih slika, a ne bih da nagadjam. Uglavnom prckanje po starijim brand name masinama nije zahvalno, niti su zahvalne za servis jer imaju pojedine komponente koje su specificne. Sa servisom ti mogu pomoci samo oni koji imaju sveza iskustva sa starijim FS racunarima i oni koji rade ili su radili u FS-ovim servisima. Sa obzirom da se ovo sa bucnim ventilatorom pocelo desavati nakon otvaranja i ciscenja racunara, glavna sumnja pada na to da je nesto rasklimano, nedovoljno dobro ubodeno, dodatno zaprljano, da se BIOS resetovao itd. Moguce je i da je neka komponenta dotrajala, ali ako je specificna samo za FS tu pomoci nema od zamene (samo popravka koja je neisplativa za takav racunar). E sad, posto se necam tih FS racunara tj. nisam imao sa njima kontakta u zadnje vreme, tesko da mogu pomoci. Mozda se javi neko ko se seca kako i sta...