[ R A V E N @ 01.09.2009. 12:31 ] @
Možete je preuzeti ovdje, ali preporučujem svima da preuzmu neslužbenu Operu 10.10 Betu 1729 odavdje (idite desno na Latest 10.10 (Unite) Snapshot), jer ona jedina sadrži Unite - ja je koristim bez ikakvih problema, mada nisam isprobao Unite. Unite oficijelno izlazi kada sadašnja službena Opera (ona sa prvog linka) evoluira na verziju 10.10, a trebala bi jako brzo. Da bi isprobali Unite, morate imati Operin korisnički nalog. Hvala Milanu Gligorijeviću za postavljanje na prednju stranicu.

Šta je novo:

Opera Turbo - tehnologija koja smanjuje veličinu Internet stranica i ubrzava njihovo učitavanje. Kada ovo uključite u Operi, stranice koje otvarate prvo prolaze kroz Operine servere gdje se kompresuju i tek se onda šalju vama. Mana je što su slike vidno lošije kvalitete. Ne znam kako radi sa videoom. Možda nekome dobro dođe na sporijim konekcijama.

Obnova dizajna - Opera je dobila novu ikonu - izmjenjeno slovo "O". Tu je i cjelokupni osvježeni skin i ikone, a novost je i da iznad tabova postoji wrapper, iznad kojeg se, kada ga povučete ka dolje, otvaraju prozorčići koji pokazuje sliku stranice trenutno otvorene u korespondirajućem tabu.

Bolje rukovanje Speed Dialom - sada je moguće proširiti Speed Dial direktno iz Opere od 4 do 25 dugmadi, bez da se mora uređivati posebna datoteka u Operinom direktorijumu kao prije. Moguće je i dodati pozadinsku sliku Speed Dialu.

Integracija sa Internetskim mail servisima - klikom na mail link, Opera može automatski otvoriti stranicu za pisanje u Internetskom mail servisu po vašem izboru. Isto se može dobiti i klikom na Compose u Operinom integrisnom mail klijentu.

Integracija sa feedovima - slično kao i gore, moguće je konfigurisati Operu da klik na feed dodaje feed u Vaš internetski feed servis.

Polje za pretragu se sada može povećavati ili smanjivati povlačenjem lijevo ili desno.

Brže performanse i dodatak podrške za Web Fontove (ko hoće da vidi kako to radi, može to učiniti ovdje), RGBA/HSLA boje i SVG unaprijeđenja.

Provjera ispravnosti pisanja riječi - pored engleskog, može se preuzeti i podrška za srpski i hrvatski jezik i mnoge druge. Ova provjera radi ne samo pri pisanju na Internet stranicama nego i u mnogim Operinim poljima za upisivanje teksta pa i u Opera Mailu.

Auto-update - kao i Firefox, sada i Opera ima mogućnost automatske obnove. Moguće je konfigurisati i to da se preuzimaju i neslužbene razvojne verzije na opera:config.

Obogaćeno uređivanje maila - Opera Mail sada posjeduje dugmad koja omogućavaju korisniku WYSIWYG uređivanje poruka uz pomoć XHTML-a. Također, moguće je podesiti da Opera Mail automatski izda komandu za brisanje poruka sa servera nakon određenog broja dana.

Automatsko prijavljivanje grešaka pri padu programa, nakon čega slijedi ponovno podizanje programa i povratak svih otvorenih stranica.

Opera Dragonfly poboljšan - dodano uređivanje DOM-a i pregled headera XHTML dokumenata.

Opera Unite - ovo je, po meni, između ostalog, Operin odgovor na Googleov Wave. Osim toga, ovo vam omogućava da uz pomoć Opere pretvorite svoj kompjuter u web server. Opera će za vas generirati link, koji kada se otvori sa nekog drugog računara, može biti stranica koju održavate na vašem kompjuteru, zatim stranica preko koje se može slušati selekcija muzike preko ugrađenog playera, ugrađena chat funkcija (otvaranjem odgovarajućeg linka u svom browseru druga osoba dobiva polje za upis nicka, nakon čega ulazi u chat sa vama). Računar sa kojeg se pristupa ovim funkcijama ne mora imati instaliranu Operu, nego bilo koji moderniji browser.

Ovo su samo neke mogućnosti Unitea.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 01.09.2009. u 22:26 GMT+1]
[ bakara @ 01.09.2009. 12:40 ] @
Opera 10 with Turbo
Opera 10 showcases a sleek new design coupled with our new Turbo technology, which keeps Web pages loading lightning fast, even if your connection slows down.

Mora da se proba!

http://www.opera.com/browser/download/
[ cyofee @ 01.09.2009. 12:40 ] @
Nema Opera Unite :(
[ Milan Gligorijevic @ 01.09.2009. 13:00 ] @
Opera 10 for Windows changelog

Ako neko ima problema sa download-om => ftp://ftp.opera.com/pub/opera/win/1000/en/
[ Stranger2 @ 01.09.2009. 13:19 ] @
Citat:
Nema Opera Unite :(

Posto sada opera ima autoupdate, niej problem da se neki dodaci naknadno pojave.
[ Stranger2 @ 01.09.2009. 16:07 ] @
Evo upravo sam presao sa 9.64 na Operu 10.

Zao mi je sto nisu zadrzali onaj skin od 9.5
ni ovaj nije los samo m ije onaj bio ubedljivo najlepsi. nadam se da ce biti da se downloaduje...

Super je sto se Tab bar moze postaviti i bocno radi widescreen monitora. Ali kada je otvoreno mnogo tabova ne vide se oni najdonji pa mi je nezgodno da im pristupim. Bilo bi dobro da naprave mogucnost scrolovanja kada su tabovi smesteni sa bocne strane. Thumbnailsi se takodje jedva vide ako je otvoreno mnogo tabova pa bi za to pogotvo dobro doslo scrolovanje...

Najveci problem koji sam uocio je sto mi je nezgodno da zatvorim neki tab ako je sa bocne strane. Nigde ne vidim onaj mali "X" za close. Moram pronaci bas taj tab i onda na njemu klknuti na "x". to je malo glupo. Nadam se da ce vratiti x koji uvek stoji u gornjem desnom uglu.
za sada tba se njbrze zatvraa precicom Ctrl+W

Opera turbo je interesantna samo za spor internet jer kompresuje slike mal oprevise. Najveci problem je sto jpeg slike kompresuje cak dvostruko a to daje uzasne rezultate. Trebali su napraviti da jpeg kompresuje samo za 10%.
Za sve sajtove gde me ne zanimaju slike ja uvek ukljucim da se prikazuju samo "Cached Images" pa mi je to bolje resenje nego opera turbo ako mi vec ne trebaju slike. Inace moze ovaj Turbo da bude zanimljiva stvarcica ako ga jos malo doteraju i omoguce vise podesavanja samo za Turbo. Na primer odredjivanje maksimalne kompresije slika i sajtove koji ce biti izuzetci i sl.

Malo mi je bez veze sto su menjali about i error stranicu. Bile su lepse ranije.

Sto se tice brzine ucitavanja imam utisak da se jos malo brze pokrecea nego opera 9.6xx

Podesavanje Speed Diala, super stvar! Samo su trebali doati i 3x5 i 4x6 opcije. Naravno odmah sam stavio sliku za pozadinu :)

Meni u Downloads prozoru je definitivno bolji. Sada ima i open folder komandu koja je ranije nedostajala.

I naravno, odlicno je sto na Acid3 testu http://acid3.acidtests.org/ osvaja svih 100 poena!

Web fontovei neke css 3 novosti moram tek da proverim. To me u stvari najvise interesuje.

Ostalo se nadam da nisu menjali jer sam bio zadovoljan i ranije...
[ Milan Gligorijevic @ 01.09.2009. 16:14 ] @
Citat:
Najveci problem koji sam uocio je sto mi je nezgodno da zatvorim neki tab ako je sa bocne strane. Nigde ne vidim onaj mali "X" za close. Moram pronaci bas taj tab i onda na njemu klknuti na "x". to je malo glupo. Nadam se da ce vratiti x koji uvek stoji u gornjem desnom uglu.
za sada tba se njbrze zatvraa precicom Ctrl+W

Klikneš točkićem na tab i on se zatvara.
[ Goticni @ 02.09.2009. 02:04 ] @
uopste nije hrdjavo :)
[ Brodoplovac @ 02.09.2009. 06:21 ] @
Mnogo mi se sviđa turbo. Ne prikazuju se fleš baneri već imate play - dugme u obliku trougla (kao na youtube). Tim dugmetom možete pokrenuti fleš animaciju. Inače ovo važi ne samo za banere već i za svaki striming fleš video.
Sto puta je umeo browser da mi se zaglavi zbog glupog fleša, sada više neće moći.

Inače ovo što radi za fleš, ne radi za animirane gifove. Gifovi mi ne smetaju ali fleš mrzim 1000%. Takođe većina stranica se učitava 2-3 puta brže ako se koristi turbo. Ma super je.
[ Stranger2 @ 02.09.2009. 07:23 ] @
Citat:
Ne prikazuju se fleš baneri već imate play - dugme u obliku trougla (kao na youtube). Tim dugmetom možete pokrenuti fleš animaciju. Inače ovo važi ne samo za banere već i za svaki striming fleš video.
Sto puta je umeo browser da mi se zaglavi zbog glupog fleša, sada više neće moći.

Ima flash blocker za Operu koji radi isto kao firefox ekstenzija. Imam ga jos uvek samo ne znam kako da ga uklucim u ovoj verziji. Taj blocker ti isto prikazuje flash ikonicu umesto flash sadrzaja...

Kod mene je flash stabilan ali koristim flash blocker kad sam na sporom internetu
[ Stranger2 @ 02.09.2009. 07:34 ] @
Citat:
Klikneš točkićem na tab i on se zatvara.

Pa da bi kliknuo tockicem na njega moram da ga vidim. Ali problem je sto ne vidim tab ako je otvoreno mnogo tabova a postavim ih sa bocne strane. Nema veze u medjuvremenu sam se navikao na Ctrl+W i vratio sam tabove na donju stranu.

Citat:
dodatak podrške za Web Fontove (ko hoće da vidi kako to radi, može to učiniti ovdje)

Probao. Definitvno sljaka :) Iznenadilo me da je jako brzo ucitao toliko fontova. Ocekivao sam da je to sporo.
...e da smo i to docekali :)
samo da i ostali browseri to uvedu pa da gledamo mnogo lepse web stranice
[ lord_celtic @ 02.09.2009. 08:09 ] @
Upravo sam stavio operu 10 za linux verziju i mogu reci da sam prijatno iznenadjen.
Cini mi se da je malcice brza od 9.64 i nije robusna kao FF.
[ Stranger2 @ 02.09.2009. 10:08 ] @
Do sada sam uvek instalirao operu u isti folder koji nije na sistemskoj particiji tako da mi i nakon nove instalacije windowsa ostaju svi bookmarksi, sesije, notes i ostalo sto sam radio...
E sa opera 10 se ovo promenilo jer su mnoga podesavanja prebacena u Application data folder.

Evo kako obaviti tranziciju sa Opera 9.6xx na Operu 10:

- Instalirajte Operu 10 u isti folder gde je bila i pre.

- Pokrenite Operu 10 pa je zatim zatvorite.

- stare fajlove
note.adr (sve beleske koje ste upisali u operi)
bookmarks.adr (svi bookmarksi)
cookies4.dat (podaci o sajtovima u koje ste ulogovani itd.)
kopirajte u novi opera folder u C:\Documents and Settings\KORISNICKO_IME\Application Data\Opera\Opera folderu preko istoimenih novih fajlova.

- sadrzaj sessions foldera koporajte u sessions folder u Application Data

- fajl speeddial.ini pronadjite u starom folderu i kopirajte ga preko novog speeddial.ini fajla u Application Data folder.

...Sada startujte operu i mozete nastaviti gde se stali u prethodnoj verziji!

- jedino history se ne moze vratiti jer su malo promenili format history fajla. mozete probati, nece biti problema ali opera ce ponovo vratiti na noviji format i obrisati stari history.
[ StORM48 @ 02.09.2009. 10:20 ] @
Nikad mi nisu bili jasni ljudi koji pljuju po Operi iz nekih sasvim levih razloga, koji nemaju veze sa samom aplikacijom.

Opera je oduvek bila toliko naprednija od svih ostalih browsera zajedno, da mi prosto nije jasno zašto neko sebe lišava takvog zadovoljstva?

FF sux pored ovoga, a o IE da i ne govorim. Operin marketshare se često uzima kao nekakva tobožnja referenca kvaliteta, a istina je samo da među ljudima vlada inertnost. IE je nametnut još od '95 godine, a FF gura mnogo veća zajednica, pa je i razumljivo zašto je tržišna situacija takva kakva je - što je šteta, jer su ljudi generalno jako neinformisani i čak i kad neki od njih instaliraju Operu - ne potrude se ni 1% da otkriju po čemu se i u kojoj meri razlikuje od ostalih.

Štaviše, osim samog polja za upisivanje adrese, malog "iksića" za gašenje prozora i prostora za render stranice, doslovno sve ostalo je inovirano by Opera team.

I opet - inspiracije im ne nedostaje - svaka nova verzija donese barem jednu vrlo korisnu novinu.

Prostora za poboljšanja naravno ima, ali su sve potrebne izmene čisto funkcionalnog tipa. Zamislite recimo šta biste prvo poželeli u novom FF-u ili IE-u? Sve?

Koristim Operu od njenog samog početka i ni jednog trenutka nisam imao nameru da je menjam, iako su mi na svakoj konfiguraciji permanentno prisutna i dva najveća konkurenta. Mada je možda pravilnije napisati "konkurenta", jer su dotična dva samo smešni pokušaji browsera.

EDIT: Zbog preopterećenja servera, evo dva dodatna linka, koji su slobodni:

Link 1

Link 2


Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 02.09.2009. u 11:53 GMT+1]
[ stil @ 02.09.2009. 11:36 ] @
Ja sam sa Ff presao na Operu zbog toga sto se brze dize od ostalih brauzera. Chrome sam probao ali nisam mogao da iskljucim reklame isto vazi i za Safari. Instalirao sam desetku i steta sto nisu omogucili i stari skin. Turbo hoce da kasljuca kao nije dostupan i nekad ne ucita sve slike. Tako da sam ga iskljucio.
[ R A V E N @ 02.09.2009. 12:08 ] @
Koristim Operu od verzije 7.0.1, od trenutka kada mi je malware toliko oštetio Internet Explorer, da ga više ni neka njegova ugrađena recovery funkcija nije mogla povratiti. Nakon instaliranja Opere ostao sam zapanjen brzinom. Bilo je to prije otprilike šest godina.

Čuo sam za neke testove koji su navodno našli da je Firefox brži od Opere. Ne znam koliko su "naučni" ti testovi niti šta mjere, ali ja iz svog ličnog iskustva i "osjećaja" mogu reći ovo: imam po performansama veoma slab kompjuter i sporost Firefoxa 3.5.2 pri radu u usporedbi sa zadnjom Operom Unite je nepodnošljiva.

Usput, ako neko hoće da isproba CSS3, može to ovdje: testirajte CSS3.
[ banchi @ 02.09.2009. 14:28 ] @
@stranger2

Za podesavanje speeddial prozora po zelji broj redova i kolumna moze i ovako:

Editujte fajl ....Opera10 / Default /standard_speeddial.ini / (mislim da se tako zove u Windowsu) i na kraju jednostavno dodajte

[Size]
Rows=3
Columns=5

ili po zelji i speed dial ce se pokazati onako kako ste zeleli.
Na wide monitorima dodajte vise kolumna i super.
[ 574nk3 @ 02.09.2009. 14:50 ] @
Citat:
StORM48
Mada je možda pravilnije napisati "konkurenta", jer su dotična dva samo smešni pokušaji browsera.

U kom smislu su IE8 i FF smešni pokušaji browsera ? Konkretni argumenti ?
[ banchi @ 02.09.2009. 14:54 ] @
Opera je generalno oduvek bila najnapredniji browser...cini mi se da su oni tvorci najveceg broja inovacija.
Kada se poredi sa ostalima to ima smisla jedino ako se poredi sa FF, jer ostali prosto nisu u istom kosu. Koristim i jedan i drugi browser gotovo ravnopravno...FF je nenadmasan zbog svojih addonsa i to ne samo broja nego i nacina na koji su ugradjeni u browser...oni su prosto deo FF. Kod Opere moze da se nadje dosta widgeta, ali iritira njihov pop-up prikaz i to sto u velikom broju slucajeva uopste ne funkcionisu. Tako da sto se mog posla tice i potrebe za velikim brojem prosirenja tu mi je FF nezamenjiv. E sad, FF je zaista robustan cak i bez prosirenja i zdere memoriju ko stara ruska Lada benzin. Ali posto imam jaku masinu to retko primecujem. Medjutim nesto drugo je iritirajuce sa FF...barem jednom godisnje on dodje u "NOT RESPONDING" fazu i tu nista ne pomaze nego nova clean instalacija. To je razlog za sto sam svojevremeno presao i na Operu.
Brzina....Opera primetno brza pogotovo na Win. Ali i tu FF moze da joj se priblizi ako se podesi u :config opcija pipeling...sto ce reci sinhronog ucitavanja stranice a ne cekajuci da se elementi citaju jedan po jedan.
Dakle Opera je nenadmasna u brzini i bez Turbo funkcije.
Dalje za moj pojam i dizajn je najnapredniji, mislim i na funkcionalni, dakle paneli i mogucnosti rasporedjivanja. Customizacija opet najvise pruza mogucnosti u Operi.
Mail klient i torent...super.
Acid3 test 100/100 prolaze jedino Opera10 i Safari.
Ali to je po meni ipak manje bitno u odnosu na neke bagove koje Opera ima i koji se vuku iz verzije u verziju i to mi nije jasno zasto.
Evo recimo www.b92.net setajte malo sajtom i probajte da se vratite na prethodnu stranicu pomocu back linka...Opera zapuca i mora se kliknuti dva ili tri puta da se odazove. Na istom sajtu probajte u polje za komentare ostaviti duzi tekst od samog frame-a...pojavice se normalno scrol dugmici koji uopste nece funkcionisati. Ovaj sajt sam dao kao primer...inace isti je slucaj na mnogim sajtovima koji imaju neku statistiku posete pa i Yahoo i sl. Izgleda mi da je to vezano za tu statistiku.
Ovo se desava i na Windowsu i na Mac-u.
Kad bi i te stvari resili....a vidim da im slabo ide...bila bi nenadmasna. Ovi bagovi nisu uopste minorni...procesljajte malo Operin forum i videcete da je problem "svetski".
[ bojan_bozovic @ 02.09.2009. 14:56 ] @
Znas, ako neko napravi sajt koji ne radi u tvom browseru, da li je sam browser kriv sto ne moze da ga prikaze, ili autor sajta. Ili je jos gore, jer ne znam i nije bitno, dok mogu da pljujem po tom browseru.
[ sanja2010 @ 02.09.2009. 15:18 ] @
Citat:
barem jednom godisnje on dodje u "NOT RESPONDING" fazu i tu nista ne pomaze nego nova clean instalacija

Meni se ovo bogami nikad nije desilo za sve godine s Firefoxom.
[ banchi @ 02.09.2009. 15:19 ] @
Citat:
Znas, ako neko napravi sajt koji ne radi u tvom browseru, da li je sam browser kriv sto ne moze da ga prikaze, ili autor sajta. Ili je jos gore, jer ne znam i nije bitno, dok mogu da pljujem po tom browseru.


Po toj argumentaciji bi IE6 bio dobar browser, a svi koji prave sajtove koji na njemu pobrljave i primenjuju W3C css, html, xml standarde trebali bi da se srame jer ne znaju svoj posao. IE6 je prastar ali ni novije verzije nisu operisane od slicnih gluposti. Sem toga, jedni od najposecenijih sajtova b92.net, pressonline.rs, index.hr...na regionalnom nivou i recimo yahoo finance na svetskom nivou...nece biti da ljudi ne znaju svoj posao.
[ bojan_bozovic @ 02.09.2009. 15:22 ] @
Citat:
banchi: Po toj argumentaciji bi IE6 bio dobar browser, a svi koji prave sajtove koji na njemu pobrljave i primenjuju W3C css, html, xml standarde trebali bi da se srame jer ne znaju svoj posao. IE6 je prastar ali ni novije verzije nisu operisane od slicnih gluposti. Sem toga, jedni od najposecenijih sajtova b92.net, pressonline.rs, index.hr...na regionalnom nivou i recimo yahoo finance na svetskom nivou...nece biti da ljudi ne znaju svoj posao.


Pa u vreme IE6 dominacije, svako ko je drzao do sebe imao je sajt koji radi u IE, i da, svi koji su pravili, ili sada prave sajtove koji ne rade u browseru koji drzi 2/3 trzista stvarno ne znaju sta rade. Uostalom, sta mene kao korisnika treba da zanima sta su W3C standardi? I pazi, 2001 je IE6 bio dobar browser, jer je jedina konkurencija 2001 bila netscape navigator 4.x.
[ banchi @ 02.09.2009. 15:25 ] @
Citat:
Meni se ovo bogami nikad nije desilo za sve godine s Firefoxom.


Srecnice... ne mali broj nas kojima se ovo dogadja mozemo samo da ti zavidimo :-)
[ banchi @ 02.09.2009. 15:31 ] @
Citat:
svi koji su pravili, ili sada prave sajtove koji ne rade u browseru koji drzi 2/3 trzista stvarno ne znaju sta rade. Uostalom, sta mene kao korisnika treba da zanima sta su W3C standardi


Pa u tome je kvaka...standardi se pokusavaju dogovoriti da bi svi radili kako treba i da nema razlike koji browser koristis. I ti standardi svakako nisu odgovarali a ne odgovaraju ni sada likovima iz Microsofta...jer im ruse monopol koga su izgradili. Na koji nacin su postali monopolisti i sta su sve i od koga pokrali to je druga prica...mozda je ima i na ovom forumu.
[ bojan_bozovic @ 02.09.2009. 15:44 ] @
Cekaj malo, ko mene sprecava da na sajtu imam nestandardni html/css/js/whatever? ;)

Sta fali myspace-u koji nije validan html/xhtml? Para im ne nedostaje. Zato se mani ti price o tim "standardima".
[ banchi @ 02.09.2009. 16:10 ] @
Ja bi se manuo standarda...ali nece standard mene. Ja ga moram postovati a dodatno moram odraditi i mnoge druge stvari da bi mi sajt radio dobro u svim browserima. To je posao +... kojega ne bi bilo da se svi pridrzavaju standarda. Ali ja sam W3C pomenuo samo usputno...ima tu jos mnogo drugih stvari ali ne bitno, nije to sad tema.
Sta onda reci za ACID3 test...samo ga Opera i Safari prolaze 100/100, FF 93/100, a IE8 ne prelazi ni 30/100.
Medjutim po mome ni to nije najmerodavnije...jer FF se ponasa daleko najbolje kod prikaza gotovo svakog sajta ali eto ne prolazi test. A obrnuto je sa Operom.
[ bojan_bozovic @ 02.09.2009. 16:20 ] @
Sta to znaci, da je ACID3 test merodavan ili ne? Ja bih rekao da nije uopste. ;) Nego da ne idemo u off topic.

Evo, skinuo sam Operu 10, ali ne mogu da vidim neku razliku u odnosu na staru 9.6x.

[ R A V E N @ 02.09.2009. 17:20 ] @
Ne mogu da vjerujem da bojan_bozovic ponovo borbandira protiv Opere. Bilo je prije par godina slično, na temi "Najbolji preglednik".

Citat:
bachi: Evo recimo www.b92.net setajte malo sajtom i probajte da se vratite na prethodnu stranicu pomocu back linka...Opera zapuca i mora se kliknuti dva ili tri puta da se odazove.


Mislim da znam šta je razlog tome i već sam pisao o tome na jednoj temi. Evo sa nadopunama:

...Neke stranice imaju JavaScript koji obavlja funkciju učitavanja novog sadaržaja na dijelu stranice, i kad se to desi, Opera ubilježi da je učitan novi sadržaj.

Onda kada ti klikneš komandu za nazad, Opera učita čitavu istu stranicu nanovo i uz to onaj prethodni sadržaj, koji možda zauzima samo par manjih polja na čitavoj toj stranici.


Npr. ako otvoriš Acid3 test: http://acid3.acidtests.org/ i on se normalno učita, vidjet ćeš da ćeš morati kliknuti više puta da se vratiš na prethodnu stranicu - ja sam morao kliknuti pet puta, a u Firefoxu nisam se vratio na zadnju stranicu ni nakon tridesetak klikova.

To su neki interne JavaScript akcije koje preglednik registruje kao učitavanje nove stranice, i shodno tome zapisuje ih u historiju, mada sa tvoje tačke gledišta vizuelno se nije učitao skoro nikakav novi sadržaj.

IE, FF i Safari nipošto nisu loši preglednici,ali objektivno mislim da je Opera najbolji preglednik. Danas su preglednici toliko uznapredovali da veoma maleni, sitni detalji mogu odnijeti preimućstvo. A i korisnici su veoma razmaženi, jer ako jedan preglednik nema stvari koje on zahtijeva, postoji dobra šansa da se korisnik okrene ka drugom.

Jedina stvar koja mi se ne dopada kod Opere je to što je bloatware i što nije moguće odabarati neke elemente da se ne instaliraju, mada je to vjerovatno njihova odluka da se nametnu i da pokriju što više interakcije korisnika sa Internetom svojim proizvodima. I, iskreno govoreći, program uopšte na pati zbog te "bloatovanosti".

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 02.09.2009. u 18:33 GMT+1]
[ sanja2010 @ 02.09.2009. 18:13 ] @
Citat:
banchi: Srecnice... ne mali broj nas kojima se ovo dogadja mozemo samo da ti zavidimo :-)

Ne mali broj ljudi koje znam i kojima se to nije desilo se cudi sta ste do djavola radili lisici :) No, nema veze, nije to tema, da ne skrecemo :)
[ Davor Stanković @ 02.09.2009. 18:17 ] @
Letimicno sam pogledao predhodne postove, pa mi necete zamjeriti ako je odgovor na slijedece pitanje negdje medju njima...

Naime, na koji nacin da prebacim sve bookmarks-e iz FF? Probao sam na bookmarks/manage bookmarks/File/import from mozzila, ali bezuspjesno...
[ R A V E N @ 02.09.2009. 18:32 ] @
Pod uslovom da imaš izvezene bookmarke iz FF, jednostavno odeš na File>Import and Export>Import Netscape/Firefox bookmarks....

Kad smo već kod toga, ne dopada mi se to što Opera dopušta da kreirate dva ista bookmarka bez da vas upozori. Ako već dopušta to, nema funkcije koja pronalazi "dupljake".
[ Sabijach @ 03.09.2009. 03:32 ] @
Citat:
R A V E N:Kad smo već kod toga, ne dopada mi se to što Opera dopušta da kreirate dva ista bookmarka bez da vas upozori. Ako već dopušta to, nema funkcije koja pronalazi "dupljake".


Ima, ima. Napravi dugme/prečicu/gesture sa akcijom "Highlight bookmark | Add to bookmarks" koji će ti otvori panel sa obeleženim bookmarkom ukoliko već postoji a otvoriti dijalog za dodavanje ukoliko ne postoji.



Ja imam ovako zvezdicu koja pomaranžasti na stranicama koje su u bookmarksima ali mislim da je ružno bez modifikacije na ovom novom skinu. Probaj.
[ dentikhan @ 03.09.2009. 06:55 ] @
Opera je najbolji brauzer za sporije racunare a fantasticno je to da ima all-in-one, sve na jednom mestu, i brauzer i RSS i mail...
Neverovatno kako se podize na mom starom laptopu koji radi pod Linuxom, gde se FF obavezno zakuca.

Jedva cekam da je instaliram samo da nadjem paket za moju distribuciju (Puppy Linux).
[ Lesli Eldridz @ 03.09.2009. 08:48 ] @
Citat:
stil: ...steta sto nisu omogucili i stari skin...

Jel ovaj:

Ja koristim Operu od verzije 5, i jedino sto mi se sad ne svidja je sto izgleda ne moze da se iskljuci sto da bi promenio tab, moras kursor da namestis tacno tako da jezicak taba bude "highlight" - ovan, inace nece da promeni tab, a ne moze da se klikne djuture na jezicak. Ali dobro, meni stalno stoji otvoreno 30 - 40 tabova pa je to zbog toga meni problem, a i kad se drzi kursor blizu splitera za povecavanje tab dugmadi, znaci na dnu dugmeta (jezicka) radi lepo, pa cu se vremenom navici. Sto se tice brzine, kod mene vidno brze od prethodne verzije ucitava sve sajtove.

U stvari, sad vidim da je to mozda zbog kasnjenja dok generise thumbnail strane, jer kad je thumbnail vec generisan, onda nema tog kasnjenja i onda menja tab djuture klikom na dugme, znaci ni to nije problem do Opere, nego zavisi od kompjutera.

Ostalo, nemam zamerki, a i zna se koji je najbolji browser kog svi ostali kopiraju.


[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 03.09.2009. u 10:09 GMT+1]
[ Davor Stanković @ 03.09.2009. 09:01 ] @
E to drugar, nisam ih exportovao iz FF :)

Hvala.
[ zoran_dojkic @ 03.09.2009. 11:25 ] @
Opera 10 Portable.
[ R A V E N @ 03.09.2009. 11:36 ] @
Thx, Sabijach. Evo da i ja podijelim jedan trik: pritisnite Ctrl+F12 i idite na Advanced>Fonts gdje za Minimum font size postavite 13 (ako se ne varam, osnovna vrijednost je 9).

Sada su slova mnogo veća i čitljivija. Jedini problem je da na pojedinim stranicama slova ponekad izlete iz svojih okvira ili odu u desno i ispod granice okvira tako da ih ne možete uopšte vidjeti, ali to se veoma rijetko dešava.

Evo, čitanje Elitesecurity je ugodnije i nema nikavih problema, a npr. i čitanje phpBB3 foruma.
[ banchi @ 03.09.2009. 13:41 ] @
Ima li neko ideju kako da u speedial.ini fajlu zadam komandu da mi linkove iz speed diala otvara u novom tabu po defaultu?
[ Stranger2 @ 03.09.2009. 13:46 ] @
Citat:
Acid3 test 100/100 prolaze jedino Opera10 i Safari.
Ali to je po meni ipak manje bitno u odnosu na neke bagove koje Opera ima i koji se vuku iz verzije u verziju i to mi nije jasno zasto.

100 poena u Acid3 testu je po meni jako bitno jer ovo je pritisak an sve browsere da i oni poboljsaju postivanje standarda. Sad je tek moguca neka jaca prekretnica u tome da se web standardi sve bolje i brze usvajaju. Naravno nije bitan samo Acid3 vec i postivanje novih standarda CSS 3, web fonts, HTML 5... tek kad se browseri pocnu takmiciti u tome onda cemo ih moci i primenjivati na web sajtovima... a nadam se da ce sada poceti.

Sto se bugova tice. Imam sve browsere i mogu reci da ne postoji browser bez bugova. Da ne navodim nikkave primere u ovom forumu mozete procitati tema koje svedoce o bugovima.

Ja licno operine bugove najlakse tolerisem iz dva razloga:
1) ima ih malo.
2) ne uticu na opstu stabilnost browsera. jako retko se browser srusi zbog nekog buga. vec jako dugo operu instaliram stalno u isti folder noviju verziju preko starije. nakon nove instalacije windowsa ne instaliram nista samo napravim novu precicu na desktopu... i radi bez problema. Cak i da je doslo do jacih problema ne bih krivio operu jer to sto sam radio sa instalacijama nije preporucljivo ni za jedan program. Ipak na moje prijatno iznenadjenje uvek radi jednako stabilno.
Takodje na starom racunaru sam imao problem sa memorijom i korupcijom fajlova. Mnogi programi su se rusili i ostao sam bez dosta fajlova ali opera bez problema. Ociglednoje isprogramirana da sve hekira na greske pre nego sto dozvoli ucitavanje nekog fajla.
Bugovi se odnose na pojedine starnice ili na korisnicki interfejs ali nema buga koji bi je generalno srusio ili upropastio instalaciju.
Sve to mi govori da je ovj program zaista zreo. Gotovo proizvod koji se dalje moze samo polirati ili ukrasavati.

Citat:
ne dopada mi se to što Opera dopušta da kreirate dva ista bookmarka bez da vas upozori. Ako već dopušta to, nema funkcije koja pronalazi "dupljake".

ja imam sve browsere. Koliko sam ja primetio u svima se mogu duplirati bookmarksi. tako da taj "problem" nije vezan samo za ovaj browser. Stavio sam pod navodnike "problem" jer ja cesto i namerno napravim duplikat nekog bookmarka ...jer mi nekad neki sajt treba iz dva razloga. prvi put uz naziv bookmarka navedem prvi razlog a drugi put drugi da ih lakse pronadjem. ili ih stvaim u dve razlicite kategorija bookmarka..

Citat:
Jedva cekam da je instaliram samo da nadjem paket za moju distribuciju (Puppy Linux).

zasto ne koristis neki od najpopularnijih linuxa? Sa njima ne bi bilo problema sa nabavkom softvera.

Citat:
Sta to znaci, da je ACID3 test merodavan ili ne? Ja bih rekao da nije uopste. ;

Sam acid3 test mora biti izvrsen uz potpuno postivanje web standarda da bi dao 100 poena. Naravno on ne ukljucuje bas sve delove web standarda pa to nije definitivni dokaz da taj browser postuje 100% web standarda. Ipak je vise tacan nego netacan. Tome ide u prilog i cinjenica da svi browseri u novijim verzijama osvajaju vise poena na acid3 testu nego u starijim verzijama. Valjda to govori da da acid3 ipak "meri napredak".
Ne mozes to tako uopstiti i reci "nije uopste" merodavan. Ako ni acid3 test necemo gledati sta nam onda preostaje, da verujemo reklamama?
[ Backy @ 03.09.2009. 14:03 ] @
Citat:
banchi: Ima li neko ideju kako da u speedial.ini fajlu zadam komandu da mi linkove iz speed diala otvara u novom tabu po defaultu?


ja mislim da je to predviđeno da radi obrnuto... kad otvoriš novi tab, da se pojavi speeddial
[ zoran_dojkic @ 03.09.2009. 14:05 ] @
Citat:
banchi: Ima li neko ideju kako da u speedial.ini fajlu zadam komandu da mi linkove iz speed diala otvara u novom tabu po defaultu?

Teško ti da pritisneš točkić.
[ banchi @ 03.09.2009. 14:07 ] @
@stranger2

Naravno, potpisujem sve u vezi standarda...to je pravac kojim treba ici jer cilj je omoguciti ravnopravnu utakmicu i naravno ne samo medju browserima.
[ banchi @ 03.09.2009. 14:11 ] @
Citat:
zoran_dojkic: Teško ti da pritisneš točkić.


Da znas da je tesko...uopste ga nemam jer se bojim miseva...I'm trackpad user :-)))
[ Backy @ 03.09.2009. 15:34 ] @
a ctrl+click? ili ctrl+tap ako više preferiras :D
[ banchi @ 03.09.2009. 16:41 ] @
Vidis toga se nisam setio...
Aman ljudi, necu sa dva metka hocu jednim metkom iliti klikom iz speeddiala da otvaram moje favorite onako sve po redu i na tanane...
Nesto bas nisam nasao ni na ino forumima pa mi se cini da je to komplikovana misija...doduse ima opcija da se omoguci user script funkcija, pa da se napravi poseban folder u koji bi se takva jedna skripta ubacila...itd, itd. Ali hteo sam nesto jednostavnije, ako se neko seti neka postuje.
[ lonelyrider_44 @ 03.09.2009. 16:57 ] @
Napravi sesiju. U okviru nje neka bude onoliko tabova koliko bi otvarao
adresa iz speeddial-a (ili vishe) i to ti je jedan(dva) klika i otvori ti
sve. A moze chak i manje klikova, ako namestish da ti sa svakim startom
Opere prikazuje pomenutu sesiju.

--
Using Opera's revolutionary e-mail client: http://www.opera.com/mail/
[ StORM48 @ 03.09.2009. 20:05 ] @
Citat:
574nk3: U kom smislu su IE8 i FF smešni pokušaji browsera ? Konkretni argumenti ?

Pa kakvi više argumenti trebaju kad se oba pomenuta svojim raspoloživim opcijama/funkcijama mogu uporediti sa browserom na mom mobilnom telefonu?

IE je dodatno i šupalj ko sito, a FF je kvalitetniji, premda jednako nabildovan "feature"-sima koliko i IE. Pored toga, i sve funkcije kojima sada ta dva kombajna raspolažu, preuzeli su u jednom trenutku baš od Opere, samo u najjadnijem mogućem obliku.

Kad sa ta dva traktora pređeš na Operu, osećaš se kao vozač koji sa Fiće ili Jugića pređe u Bentley Continental
I tako je od prve inkarnacije Opere, sa tendencijom da trend potraje do kraja univerzuma

Pozdrav
[ stil @ 03.09.2009. 20:38 ] @
:)))
[ newtesla @ 04.09.2009. 11:40 ] @
...brate Storm....

...ni ja im ne bi bolje rekao !!!
[ Milan Gligorijevic @ 04.09.2009. 11:54 ] @
Ovde se završava svaka diskusija tipa ostali vs opera. Imate advocacy za takve teme.
[ New Village DC @ 04.09.2009. 13:36 ] @
Evo da i ja iznesem utiske:

- Za ovih nekoliko dana koriscenja, vise puta dnevno mi se desi da Opera stoji u mestu pre ucitavanja stranice. Imam utisak kako da stane, a ne pokauzuje nikakve znake da se nesto desava, a zatim ucita stranicu relativno brzo.
- Vizuelno je OK.
- Od opcija ima sve sto meni treba.

- Jedna mi stvar nije jasna kod Opere: zasto deformise strukturu stranice prilikom ucitavanja?! Sve dok se ne ucta poslednji element, ne vidi se stranica u originalnoj strukturi (raspored elemenata). Ovo me bas iritira (mozda zato sto sam koristio FF, jer toga kod FF nema, bar ne u toj meri). Kad malo bolje razmislim ovo je i glavni razlog zasto mi se Opera nije nesto svidela od uvek.

-Sve ostalo je manje vise OK, prosecno:
brzina- imam utisak da se vuce, mozda je ona stvarno brza, ali ne momente ne daje nikakve znake i stice se utisak da se vuce.


Koristim Windows 7

Konfiguracija relativno nova: Intel Dual Core, 2 GB DDRII ram.



Pozdrav

p.s. Nisam primetio opciju da se blokiraju reklame ( nesto ako Adblock plus ). Tako nesto bi bilo kul da postoji, ali ako ta opcija postoji ispravite me.
[ Jezdimir Lončar @ 04.09.2009. 15:05 ] @
Pozdrav svima.
Evo upravo sada sam downloadovao Operu 10.
Istu sam koristio i u alfa i u beta verziji, doduše samo kao probu.

Prva stvar koja mi je upala u oči je skin.
Ovaj novi skin mi se ne sviđa, i baš mi je žao što ne radi "opera 9 classic" skin koji mi je najviše odgovarao.

Drugi feature koji su dodali, a da je baš primjetan, je onaj bar ispod tabova.
Fina ideja, međutim, po meni nije nešta pretjerano korisna.
Međutim evo ovu verziju koristim samo par sati, tako da će se možda mišljenje i promjeniti.

Što se tiče Opera Turbo featura, moram priznati da radi posao i to prilično dobro.
Doduše ja sam na 3Mbps konekciji, tako da nemam baš neke potrebe za istim, ali dosta brže učitava stranice sa njim.
Sa druge strane, kvalitet slika kad se turbo uključi je katastrofa, tako da, osim ako ne pretražujete sajt bez nekih slika (ES je fin primjer), ovaj Feature radi posao.

Ono što me posebno interesuje je Opera Unite, jer ono što sam do sad vidio, mi se jako svidjelo.
Sad, koliko će to biti zastupljeno, pa, vidjećemo uskoro :)

Citat:
p.s. Nisam primetio opciju da se blokiraju reklame ( nesto ako Adblock plus ). Tako nesto bi bilo kul da postoji, ali ako ta opcija postoji ispravite me.

Naravno da postoji :) "Block Content".
Ideš desni klik na stranicu, negdje na prazan prostor, i klikneš sve reklame koje hoćeš da blokiraš.
Naravno, možeš da dodaješ i svoje filtere...
[ New Village DC @ 04.09.2009. 15:28 ] @
Dobra stvar ovaj Block Content ;-)

Zaboravio sam da pomenem u prethodnom postu, da se Opera jako brzo podize kod mene.
[ Milan Gligorijevic @ 04.09.2009. 16:36 ] @
10.10 with Unite
[ Stranger2 @ 04.09.2009. 16:45 ] @
Citat:
- Za ovih nekoliko dana koriscenja, vise puta dnevno mi se desi da Opera stoji u mestu pre ucitavanja stranice. Imam utisak kako da stane, a ne pokauzuje nikakve znake da se nesto desava, a zatim ucita stranicu relativno brzo.

Opera sve sadrzaje cita iz cachea kada to moze. Ali posto nije svaki sajt jednako dinamican nekad mora da ceka na server da vidi ima li promena. Kadaa utvrdi da nema promena ucita stari sadrzaj iz cache memorije. To je pretpostavljam razlog.
Am oze biti i drugih uzroka na primer zastoj na pojedinim hostinzima itd.

Citat:
- Jedna mi stvar nije jasna kod Opere: zasto deformise strukturu stranice prilikom ucitavanja?! Sve dok se ne ucta poslednji element, ne vidi se stranica u originalnoj strukturi (raspored elemenata). Ovo me bas iritira (mozda zato sto sam koristio FF, jer toga kod FF nema, bar ne u toj meri). Kad malo bolje razmislim ovo je i glavni razlog zasto mi se Opera nije nesto svidela od uvek.

Sve dok se ceo html i css kod ne ucitaju do kraja stranica prakticno nije ispravna i nema pravila kako ce se do tada ucitavati. Web standardi objasnjavaju kako treba da se tumaci ispravan kod a za neispravan ili nedovoljno downloadovan kod nema standardnog nacina.
Iz opisanog pretpostavljam da opera sve prikazuje po sistemu "sto je stiglo, stiglo je" tumaci onaj deo koda koji je skinut. Kako kod pristize tako i opera dinamicki menja prikaz. Drugi browseri pretpostavljam malo cekaju da vide ceo kod pa tek onda krenu iscrtavanje, da bi od pocetka izgledalo pravilnije.
Zasto su se odlucili na takav nacin. Ne znam tacno ali pretpostavljam da je taj nacin optimalniji za rad sa mnogo tabova. Opera se dobro snalazi i sa zaista velikim brojem otvorenih tabova. Verovatno takva tehnika ucitavanja stranica pomaze u tome.

---
Inace najvece razlike kod prikaza stranica u browserima se dogadjaju bas kod stranica sa neispravnim kodom. Browseri su pravljeni da prikazu sto vise toga mogu. To je ipak bolje nego da izbace poruku "kod je neispravan, strana se ne moze ucitati".
[ Milan Gligorijevic @ 04.09.2009. 17:32 ] @
Citat:
Web fontovei neke css 3 novosti moram tek da proverim. To me u stvari najvise interesuje.

Evo malo na tu temu → http://www.css3.info/opera-10-...and-transparency-to-the-table/
[ R A V E N @ 04.09.2009. 17:51 ] @
Opera je još poprilično slaba što se tiče CSS3 novosti.

Citat:
New Village DC: - Za ovih nekoliko dana koriscenja, vise puta dnevno mi se desi da Opera stoji u mestu pre ucitavanja stranice. Imam utisak kako da stane, a ne pokauzuje nikakve znake da se nesto desava, a zatim ucita stranicu relativno brzo.


Kad sam sa dial-upa prešao na ADSL, kod mene se dešavao isti problem, tj. kada pošaljem komandu da otvori neku stranicu, prvo bi prošao kratki vremenski lag prije nego što bi podaci "potekli" u Operu.

Ali s vremenom sam se naviknuo na to i nisam ni primjećivao.
[ bachi @ 04.09.2009. 18:03 ] @
Evo, momci, pa štelujte brzinu kako hoćete, ako vam smeta to...

[ gorankx @ 04.09.2009. 18:49 ] @
Ma fantasticna je, meni se ova 10-ka bas dopada.
Jel moze u operi da se podesi da kad je u Full screen rezimu, prikazuje slidebar kao sto ima GChrome?
[ bachi @ 04.09.2009. 19:21 ] @
Ako je slidebar=sidebar, dok si u full screen režimu, pritisni F4.
[ gorankx @ 04.09.2009. 19:49 ] @
ma jok bre, nije to to. Mislim na onaj na desnoj strani sto sluzi za pomeranje stranice gore dole.
[ R A V E N @ 05.09.2009. 13:00 ] @
Za one kojima de se dopada novi skin: da probate skinless Operu - izaberete ono Windows Native?

I Opera je malo brža, barem na mome trash kompjuteru.
[ bachi @ 05.09.2009. 18:46 ] @
Scrollbar? Zar to nekome još treba pokraj scroll točkića na mišu?
[ RADOVAN IV @ 05.09.2009. 18:58 ] @
Kako da mi u primljenim mail porukama prikazuje i slike ? Ima u donjem desnom uglu "Show Images", ali kad se klikne nista se ne desava.
Hvala i pozdrav
[ gorankx @ 05.09.2009. 19:46 ] @
"Scrollbar? Zar to nekome još treba pokraj scroll točkića na mišu?"

Jes, sve je to fino al ja imam monitor sa rezolucijom od 1024x768 i cesto mi u fullscreen-u treba da podesim stranicu u odredjen polozaj a scrollbar misem mi tu ne pomaze jer previse spusti odnosno podigne stranicu.
jel sad jasan moj problem?
Ako nemize scrollbar da se podesi, jer se moze onda mozda ustelovati scrolovanje misem na fino klizanje?
[ bakara @ 05.09.2009. 20:14 ] @
a sto ne pomeras stranicu na tastatuturi?
[ gorankx @ 05.09.2009. 20:19 ] @
Mrzi me, vise volim misem da radim, jos kad bi bila virtuelna tastatura kao na ff-u bilo bi super.

Ali dosta o tome, jer evo nasao sam sto sam trazio na ovom sajtu i funkcionise odlicno, adresa je;
Opera Setings and Tuning

Moze te jednostavno dodati u vasu operu dugmad kojima kasnije ulazite u odredjeni rezim u punom prikazu (fullscreen), na primer to moze biti fullscreen sa tabovima ili samo sa adres barom i jos neki tamo a opciono jos imate da izaberete da li hocete i scrollbar sa strane - uzivajte u operi!
[ Stranger2 @ 05.09.2009. 23:07 ] @
Citat:
Opera je još poprilično slaba što se tiče CSS3 novosti.

Pa kad uzmes u obzir da CSS 3 je standard koji jos nije zavrsen... onda i nije malo novosti. Web dizajneri ce primenjivati samo one novine koje podrzavaju svi browseri tako da Opera prakticno ima i viska mogucnosti kad je css3 u pitanju.

Sama podrska za web fontove je ogromna novina. Verovtno mnogi ne znaju da se na web stranicama masovno koriste samo 3-4 fonta (Arial, Verdana...) jer je jako malo fontova zajednicko za sve racunare. Prakticno dizajneri su mogli birati samo na velicinu slova, uzasno ogranicenje. A sada ce moci dizajner da izvoljeva. Jedva cekam da ovo zazivi (na svim browserima).

ostale css3 novine za korisnike nisu toliko bitne jer su se mogle i ranije "simulirati" nekim naprednijim tehnikama. Ali za dizajnere su sve to velike novosti jer drasticno pojednostavljuju neke stvari.


dobar sajt.
[ Milan Gligorijevic @ 05.09.2009. 23:36 ] @
Ima li neke najave kada se pravi verzija Opere gde će biti implementiran Presto 2.3?
[ R A V E N @ 06.09.2009. 01:44 ] @
Možda kad implementiraju 50% HTML-a 5 ili tako nešto.

Evo planova za budućnost:

A new JavaScript engine called Carakan, after the Javanese script, will be used in future Opera versions after Opera 10. According to Opera Software, Carakan is 2.5 times faster at the SunSpider benchmark than the Opera 10 alpha engine. Also in development are improvements to Opera's vector graphics library, Vega, that enable it to be used for all of the browser's rendering, allowing platform specific rendering code to be replaced with code for Vega. This will help Opera implement some advanced CSS3 properties, such as backgrounds and borders. The new version of Vega will also allow hardware acceleration with optional OpenGL and Direct3D backends.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 06.09.2009. u 06:10 GMT+1]
[ Motoe770 @ 07.09.2009. 14:56 ] @
jos jedna mogucnost koja mi se svidja u operi je sto moze iz mesta vratiti na stranicu nazad ili stranicu unapred (brzi desni pa levi klik za unazad,brzi levi pa desni klik za stranicu unapred),vise mi nisu potreni dugmici Go Back i Forward
[ gorankx @ 07.09.2009. 19:48 ] @
mislis gestikulacije misem ili ti mouse gesture. Da fantasticna stvar, meni se desava da na kompu ili u nekom drugom brosweru to radim a ono se nista ne desava, bilo bi ekstra da win explorer to ima, jednostavnije bi bilo sve.
E da, gestikulacija desni i dole - otvara novi tab sa brzim biranjem a moze se podesiti kako hoces.

Opera 10 konacno zavrsena - idemo dalje, hocemo jos !!!
[ goranbr @ 08.09.2009. 20:15 ] @
može li neko da mi reši ovaj problem
http://www.bjbikers.com/index....mp;Itemid=53&topic=40798.0
[ banchi @ 08.09.2009. 23:09 ] @
Verovatno onaj ko je radio taj sajt, ali ne bih se kladio.
[ goranbr @ 09.09.2009. 06:59 ] @
Da ali sve je radilo normalno na prethodnoj verziji
[ banchi @ 09.09.2009. 08:53 ] @
Verzije i imaju cesto veze sa ovakvim problemima...nesto se promeni u razvoju i onda problemi sa standardima, da li elemente cita ovako ili onako. Nije to karakteristicno samo za Operu...cuveni je IE6 tzv. "designer killer" u odnocu na kasnije verzije 7 i 8... za koji se mora raditi posebna optimizacija da bi se web stranica prikazivala kako bog zapoveda.
Mnogi dizajneri se danas unapred ogradjuju i ne garantuju pravilan prikaz stranice za IE6.
Ovde konkretno, radi se o sudaranju CSS-a (odredjuje prikaz stranice) zadatog u Joomla templetu i templetu foruma. Opera ih ne cita pravilno ili su ne standardno napisani....gotovo svi Browseri imaju varijante kako da citaju ko^d koji je napisan van standarda ali ne moze se bas sve predvideti.
[ Beli Mag @ 09.09.2009. 09:01 ] @
bilo je reci da se edituje INI fajl da bi se dobio veci broj prozora u SpeedDial-u... ja sam to uradio prostim desnim klikom na vec otvoreni prozor Speed Dial i odredio koliko cu imati novih prozora.

jednostavno...
[ bachi @ 09.09.2009. 09:10 ] @
Da, to može u verziji 10. Pre te verzije si morao da edituješ ini fajl.
[ banchi @ 09.09.2009. 09:43 ] @
Tacno...mozes i tako da odredis ali samo od onog sto je ponudjeno kao opcija. Ali ja sam namestio 5x3 speed dial koji mi najvise odgovara pa sam morao u ini fajlu.
[ gorankx @ 09.09.2009. 09:51 ] @
a sto ti je provblem kliknuti na gugme " podesi po sirini " ili na engleskom weight nekako, pojma nemam kako uglavnom taj sajt je bas bezveze odradjen, bez imalo postovanja prema propisima.
[ R A V E N @ 10.09.2009. 15:32 ] @
New build out now!
[ goranbr @ 10.09.2009. 19:05 ] @
Ne vidim nikakvo poboljšanje
[ R A V E N @ 10.09.2009. 21:14 ] @
Da li si kontaktirao autora te stranice u vezi problema koje njegova stranica ima pri radu sa Najboljim Preglednikom Na Svijetu?

Savjetujem ti da klikneš Fit to Width pri dnu, jer ponekad ne možeš imati kolač koji ćeš istovremeno i jesti i čuvati, ali zato možeš biti u boljoj nego u goroj poziciji u odnosu na "imanje" i "jedenje".

Probaj da blokiraš te reklame, možda će problem nestati a i učitavanje stranice i Operin rad će biti brži, osim ako ti je bitno da gledaš u te reklame.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 11.09.2009. u 01:44 GMT+1]
[ dedaroga @ 11.09.2009. 14:51 ] @
Ima vise sajtova koji sa Operom izgledaju kako dizajner nije hteo. Meni smeta sto mi ne radi http://www.planplus.rs/, pa moram da koristim IE samo za taj sajt. Takodje sam imao problem sa osvezavanjem strane prilikom otvaranja mail naloga na Googlu. Ali i dalje mislim da je Opera najbolji browser, koristim je od verzije 7.11.

P.S. Je li moguce da su zaboravili da stave iksic za zatvaranje tab-a? Kad kliknem na to mesto tab se zatvori, a x se ne vidi.
[ goranbr @ 11.09.2009. 15:07 ] @
Nisu zaboravili, meni to radi, ali ima nekih drugih problema, zna li neko kako da se vratim na prethodnu verziju, a da mi pri tom radi email, pošto kad se vratim na 9.6* ne radi email
[ R A V E N @ 11.09.2009. 18:11 ] @
Provjeri pažljivo da li si sve namjestio u opcijama za mail. dedaroga, šta tačno ne radi na toj tvojoj stranici?
[ goranbr @ 11.09.2009. 18:31 ] @
Pri instaliranju mi napominje da email neće raditi dok se ne instalira nova opera
[ Jericho @ 11.09.2009. 23:26 ] @
Za one koji su trazili kako da se brisu dupli bookmark-ovi: OPERA LINK (File - Synchronize Opera)
Potrebno je registrovati se na Opera Community, sto traje 30 sekundi, a onda mozete da sinhronizujete bookmarks, personal bar, notes, typed history, speed dial, notes & searches - naravno odaberete ono za sta ste zainteresovani. Istina, jos uvek mu treba malo stelovanja, npr. speedial ima samo default 3x3 polja, tako da ostali ostaju progutani. Elem - tu je i opcija delete double bookmarks, koja resava sve probleme.
Medjutim, posto se na ovom ocito jos uvek radi, nije zgorega napraviti backup bookmarkova, sto traje par sekundi, a nije zgorega

Moja preporuka je da se sinhronizacija ukljucuje samo s vremena na vreme, posto ne vidim razlog da vam konstantno sinhronizuje.

P.S. Upravo sam uspesno sinhronizovao bookmarkove u Operi Mini sa Operom 10.00
[ dedaroga @ 12.09.2009. 07:21 ] @
@ RAVEN
Uopste ne vidim mapu. Ako me pitas za /www.planplus.rs/.
[ gorankx @ 12.09.2009. 13:14 ] @
meni radi bez problema, mora da je do flash player-a ili neceg drugoga, ne znam u cemu je ta stranica radjena
[ Cileinteractiv @ 12.09.2009. 14:18 ] @
Ako za Default search Engine postavim Bing, pri kucanju u polje za pretragu gore desno u prozoru Opere ispod Tab bar-a rezultati pretrage se ne prikazuju. Jednostavno ne funkcioniše, ako se postavi Google onda radi.
[ gorankx @ 12.09.2009. 18:30 ] @
Nesto stom pretragom nije u redu, meni yahoo pretrsgu izbacuje na norveskom jeziku, nista ne razumem niti znam zasto to radi.
[ R A V E N @ 12.09.2009. 23:04 ] @
Bing pretraga i ta stranica sa mapom rade i kod mene bez problema. A to za Yahoo!, to nije Yahoo! pretraga nego neki Yahoo! Shopping. Idite na www.yahoo.com i kreirajte pravu pretragu.

Budite uvijek sigurni da instalirate zadnji build sa bloga čiji sam link dao gore prije nego prijavite neki problem. Imate nove buildove otprilike svakih sedam dana.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 13.09.2009. u 00:15 GMT+1]
[ djevrek @ 14.09.2009. 18:02 ] @
Ne bih se složio da je Unite baš odgovor na Google Wave ... to mi nikako nisu slične stvari. Uglavnom, sviđa mi se Unite dosta, jer mnogo toga može da se izvede veoma jednostavno što je ranije zahtevalo mnogo posla (WAMP). A za Google wave neću ništa da pričam, "ceremonija" predstavljanja je dovoljno rekla ...

Kad bude public onda ćemo da komentarišemo ... Za sada sve najbolje ...
[ R A V E N @ 14.09.2009. 19:42 ] @
Možda i nije, to sam onako uslovno rekao. Vidio sam da Unite ima neki servis za simultano uređivanje spreadsheetova. A što se tiče te prezentacije, nisam gledao, jer se kilometarski .flv teško učitava na mom lošem PC-u.

Uglavnom, sve je to JavaScript+XML, pa će barem dio toga vjerovatno stići i u Unite.

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 14.09.2009. u 20:54 GMT+1]
[ Stranger2 @ 15.09.2009. 15:20 ] @
Citat:
Super je sto se Tab bar moze postaviti i bocno radi widescreen monitora. Ali kada je otvoreno mnogo tabova ne vide se oni najdonji pa mi je nezgodno da im pristupim. Bilo bi dobro da naprave mogucnost scrolovanja kada su tabovi smesteni sa bocne strane.

Pronasao sam resenje za ovo i to odlicno!
U panelima sa bocne strane moze da se postavi elemenat windows koji prikazuje tabove i ima skrolovanje ako je mnogo tabova. Skoro isto funkcionise kao obicna traka sa tabovima, isto prikazuje thumbnail kad zadrzim kursor...
Sto je najbolje gore ima QUICK FIND polje gde na brzinu mogu da filtriram tabove ili pornadjem neki. Super ako je otvoreno jako mnogo tabova.

Citat:
Najveci problem koji sam uocio je sto mi je nezgodno da zatvorim neki tab ako je sa bocne strane. Nigde ne vidim onaj mali "X" za close. Moram pronaci bas taj tab i onda na njemu klknuti na "x". to je malo glupo. Nadam se da ce vratiti x koji uvek stoji u gornjem desnom uglu.
za sada tba se njbrze zatvraa precicom Ctrl+W

Ovo sam resio na jos jedna nacin. Imam logitech mis koji ima zoom taster ispod tockica. U opcijama sam postavio da klik na zoom taster znaci isto sto i pritisak tatsera Ctrl+W na tastaturi. Super funkcionise.

Citat:
Uglavnom, sve je to JavaScript+XML, pa će barem dio toga vjerovatno stići i u Unite.

Opera unite je presvega server sa kojim pocetnik lako moze da hostuje neke servise na svom racunaru. Od servisa zavisi sta ce sve moci. Na primer moze hostovati svo jsajt, shareovati fajlova, stremovati muziku... a dodavanjem novih servisa moze dobiti bilo kakvu novu mogucnost.

Google wave je koliko vidim vec definisana skupina servisa za komunikaciju. Tako da ima i slicnosti i razlika.

Sve od pomentih je i ranije postojalo. Novost koju donisi unite (i verovatno wawe) je da je to najjednostavnije moguce za pokretanje i upotrebu tako da moze i pocetnik da to koristi.
[ stonex @ 16.09.2009. 17:54 ] @
Imam jedno pitanje , da ne tražim sada odgovore na drugim mestima : Šta predstavlja ova transparentna traka sa strelicom koja mi se pojavljuje povremeno , naročito pri skrolovanju ?



[ stil @ 16.09.2009. 18:14 ] @
Opera Scroll Marker : Scroll Marker is a new feature that indicates the the previous position of the bottom of the screen after you scroll, this making it easier to continue reading. Now you no longer have to hunt for the line you were reading before scrolling.
[ stonex @ 16.09.2009. 20:40 ] @
Hvala puno, primio k'znanju .
[ walker68 @ 17.09.2009. 21:47 ] @
ja imam operu usb 9.61
podaci:

Version
9.61
Build
10463
Platform
Win32
System
Windows XP
Java
Sun Java Runtime Environment version 1.6
XHTML+Voice
Plug-in not loaded

Ova je naj naj jer je brza, ima flash bloker i graf blokere. Opera 10 , i nju koristim alli se uvek vracam njoj......
U stvari nasao sam usb 10 koja ima flash blokere, i koristim jer me nerviraju reklame i slicno.....
[ R A V E N @ 17.09.2009. 22:50 ] @
Još je brža Opera 7, a prije nje je bilo još nekoliko bržih. Nije u tome poenta.
[ walker68 @ 18.09.2009. 20:05 ] @
Ja nemam OPeru 7 ali imam 6 i nekako je bas brza, ali nekad ukoci........
ja u 90 posto koristim operu za int browser....
Mozila mi koci kompjuter, retko je koristim.
[ Stranger2 @ 19.09.2009. 13:05 ] @
Citat:
Opera Scroll Marker : Scroll Marker is a new feature that indicates the the previous position of the bottom of the screen after you scroll, this making it easier to continue reading. Now you no longer have to hunt for the line you were reading before scrolling.

ja ovo ne vidim. gde se to ukljucuje?
[ stil @ 19.09.2009. 14:48 ] @
.
[ Lesli Eldridz @ 20.09.2009. 10:33 ] @
Ja boga mi koristih operu od verzije 6, i uvek sam prelazio na sledecu, ali sam sad morao da se vratim na devetku. Imam velike probleme sa nekim sajtovima koje posecujem (nije mi jasno kako verzija 9 moze jedan sajt da prikaze kako treba, a 10 nece; jel oni to od nule prave sve ili samo popravljaju greske) , a najvise zato sto imam velike probleme sa youtube. Svako malo izbaci poruku kao ne radi javascript ili mi je star flash plugin, a kad se isti fajl ubaci negde kao recimo ovde na forum, onda radi. Ili kad mu se uradi ona zvrcka sa v, ono da se prepravi ?watch/v= ili kako ide samo u v/ , onda radi. Nije taj problem samo kod mene kako vidim po netu, nego se cesto javlja. Ostali browseri i ostale verzije Opere rade OK sa youtube, tako da nisam bas zadovoljan. Sacekacu update. Mada je lepo sto novi skin moze dase koristi u Operi 9, tako da se i ne vidi neka razlika.
[ R A V E N @ 21.09.2009. 06:04 ] @
Nikako da prave od nule . Presto je samo srce Opere i ne usuđujem se probati zamisliti koliko je (možda) kompleksan. Samo se pitam da li je JavaScript engine integrisan u Presto ili je zaseban modul? Za CSS implementaciju pretpostavljam da je unutar Presta? I da li je Presto zapravo ona datoteka opera.dll u Operinom direktoriju teška 4.25 MB?

Ja koristim Youtube bez problema, ne znam zašto je tako kod tebe. Nisam te razumio, da li ne radi u prvom ili u drugom slučaju sa "v"? I možeš li da postaviš linkove na te problematične stranice i kažeš u čemu je problem?

[Ovu poruku je menjao R A V E N dana 21.09.2009. u 07:44 GMT+1]
[ Lesli Eldridz @ 21.09.2009. 08:28 ] @
U prvom slucaju cas radi cas ne radi, kad se otvara direktno sa youtube, a kad se uradi ona zvrcka sa v onda uvek radi, ili kad se ubaci na neki forum. E sad oko ovih sajtova, ni jedna beta verzija Opere 10 pa ni ova zvanicna ih nije prikazivala kako su autori zamislili, ali sad to nije ni vazno jer su strane izmenjene, to je bilo do njih, ne do Opere, nesto oko velikog broja tabela koje su nagurane jedna u drugu, pa prikazuje prvo ono sto treba da bude sa strane, a onda ispod toga sve ostalo. Fora je sto je u verziji 9 sve radilo lepo, bez obzira na te tabele. Zato pitam da li oni sve prave od nule, sta li rade.

Ovaj problem sa youtube nije samo kod mene, vidim na netu da se mnogi zale. Ja sam Operu poceo da koristim zbog tabova kad drugi nisu imali tabove, pa je tako ostalo, a i duplo brze mi se startuje nego Firefox, a Chrome mi se ne svidja jer nema "normalan" interfejs za kontrolu nego ne znam ni gde se iskljucuju slike, javascript i to i mogu li uopste da se iskljuce. Mada se doduse na njemu nisam mnogo ni zadrzavao. Ma nije ni vazno, ostajem operas, a u principu je sve to isto, mislim verzija 9 i 10, za ono sto meni treba. Opera 10 stvarno vidljivo brze ucitava strane, a ostale zvrcke i novotarije i tako ne koristim, ali dzabe kad meni pravi probleme sa youtube. Mozda je i do mene, sta znam, ali me sad mrzi da cackam nesto sto lepo radi godinama samo zbog prelaska na narednu verziju tek da bi presao. Probacu opet povremeno, mozda je to bilo samo trenutno, tih nekoliko dana.
[ nikola.90 @ 22.09.2009. 19:46 ] @
Imam problem sa Operom 10, incoming server za yahoo mail mi ne radi, kaze: The server responded: [SYS/PERM] pop not allowed for user.
Outgoing server radi! Port za incoming 110, za outgoing 25, bar sam tako nasao da treba, ako tu gresim...
[ R A V E N @ 22.09.2009. 19:55 ] @
Da li Yahoo! Mail uopšte dopušta običnim klijentima da koriste mail program?
[ Milan Gligorijevic @ 22.09.2009. 20:03 ] @
Za pojedinačne probleme otvarajte nove teme.
Ne bih da zaključavam ovu...
[ nikola.90 @ 23.09.2009. 09:52 ] @
Pa cim mi outgoing server radi odnosno salje mail-ove, onda dopusta yahoo mail programe...
[ Cileinteractiv @ 23.09.2009. 22:03 ] @
Off Topic.

Nemojte molim vas da spamujete ovu temu svakojakim problemima i pišite kraće postove a ne memoare.
Hvala.
[ R A V E N @ 24.09.2009. 13:43 ] @
Eh, i ja bih da je svaki maleni detalj u životu po mojoj želji...



[ R A V E N @ 25.09.2009. 20:50 ] @
Da li ko zna zašto se kod nekih stranica pojavljuje ovakav upitnik? Kao što se vidi, riječ je o potpuno bezopasnom linku. Fraud Check je uključen.

[ walker68 @ 25.09.2009. 22:26 ] @
ovo prvi put vidim, ne znam, nisam imao taj problem. Inace Opera 10 je brza, ne zauzima cpu mnogo.....
[ R A V E N @ 26.09.2009. 07:56 ] @
Naravno da je brza, pa zato smo svi tu na ovoj temi!

PS: mislim da brzina nije do procesorske optimizacije, nego do načina rada sa memorijom.

PS2: nije mi to problem, nego me onako interesuje.
[ Stranger2 @ 28.09.2009. 13:16 ] @
Pa brzina ima veze sa svim. ...koliko je optimizovan programski kod za svaku pojedinacnu operaciju, pametno davanje prioriteta pojedinim operacijama (narocito bitno kada je otvoreno mnogo tabova ili kada se ucitava "teska" stranica)...

Sto se memorije tice ima uticaja dosta ali najveca brzina bi se postigla kada bi program "bezobrazno" trosio memoriju i sve drzao u memoriji pa tek pri zatvaranju programa vrsio zapisivanje na hard disk. Tada bi bilo najbrze moguce ali onda bi zauzece rama bilo veliko i usporilo bi druge programe... Koliko vidim opera ne zuzima vise memorije u poredjenju sa drugim browserima, tako da to nije kljuc za brzinu kod opere.

Meni se cini da je kod opere princip vrlo prost: bez nekog pametovanja ucitava ono sto zatreba onog trenutka kada zatreba. To se najvise vidi kada otvarate nekoliko tabova odjednom i prebacujete se sa jednog na drugi . Vidi se da se tab koji upravao gledate ucitava skoro normalnom brzinom, znaci da je ostalim oduzet prioritet. Cak i elementi na stranici se prikazuju onako kako su ucitani pa stranica pravi izgled dobije tek kada se do kraja ucita. Zbog toga deluje lagano i agilno. Drugi browseri pretpostavljam da pokusavaju u svemu nesto unapred da ucitaju ili da cekaju da vide layot stranice pa da je tek onda prikazu i sl. i tu gube taj deo brzine koji korisnici primecuju.


---
ukljucio sam "Show scrool maker" ali i dalje se ne pojavljuje???
[ Cileinteractiv @ 03.10.2009. 13:25 ] @
Ima li nesto novo u vezi Opere 10?
[ R A V E N @ 04.10.2009. 22:56 ] @
Ima, pogledaj gore link na njihov blog sa novijim Operama poslije 10-ke.

A mene je, uz Unite, najviše oduševila ova stvar (dobija se na File meniju):

[ Stranger2 @ 05.10.2009. 14:01 ] @
Scroll marker se poceo da pojavljuje ali samo nekada. Mislim ne treba mi ali cudno je.
[ luna83 @ 05.10.2009. 14:52 ] @
Dugogodisnji sam surfer sa Firefoxom, zadnjih meseci ponekad upalim Chrome...

Uletela sam u ovu temu i videla hvalospeve za Operu, pa sam odlucila da je instaliram...

otisla sam na sajt blica i nastao je prvi problem, jednostavno opcija undo ili kako se vec zove neradi uvek, kad jednom kliknem nista se ne desava, kad drugi put kliknem tek se onda vrati stranicu unazad, ovaj problem je vec neko izneo u postovima pre mog ali vezano za drugi sajt, na ostalim browserima nemam tih problema...

drugi problem mi je opcija Serch With preko desnog klika....u svim browserima se nakon tog klika trazena rec otvara u zasebnom tabu, dok kod opere u istom tabu, tako da kad citam neki tekst pa zelim search za neku rec on mi ucita na istoj strani pa moram opet na undo da bih se vratila na citani tekst...totalno glupo i neprakticno resenje, dali se ovo negde moze podesiti kao u ostalim browserima?

treci problem je to sto ne mogu brisati linkove iz Bookmarks-a....kliknem na padajuci meni i kad uradim desni klik na link koji zelim obrisati nista se ne desava, nema nikakvog menija(delete,cut,copy itd) kao u ostalim browserima...da bi obrisala neki link moram ulaziti u Manage Bookmarks pa tamo ceprkati....to mi je bespotrebno komplikovanje i oduzimanje vremena....kako ovo podesiti da radi normalno preko desnog klika?

cetvrti problem mi je to sto ne znam kako kreirati foldere u Personal Bar-u? kako god sam pokusala nigde mi nije nudio opcije new folder....samo je primala klasicne linkove i to jedino ako ih prevucem misem u bar...dakle kao sto to radi nesrecni IE

nemojte mi samo reci da i za ovo moram ulaziti u Manage Bookmarks ili negde drugde da bih ovo izveo...ja zelim jednostavno desni klik->new folder

Kod Firefox-a i Chrome-a to ide po principu desni klik na Personal Bar i kreate New Folder, zadam naziv recimo Forumi, Igre itd i tu trpam linkove iz te oblasti...

ako me niste razumeli sta zelim evo na slici uporednog prikaza Firefox,Chrome i Opera personal bara nakon sto se klikne desni klik:

Kako ovo srediti kod opere?

bez ovih mogucnosti koje su po difoltu kod vodecih browsera sam ko hendikepirana tako da necu ni dublje izucavati operu dok ne dobijem odgovor na ova pitanja, jer dzaba meni brzina opera ako je ona spora na funkcionalnosti
[ Cileinteractiv @ 05.10.2009. 22:51 ] @
ˇtreći i četvrti problem

Opera funkcioniše malo drugačije. Postoji Main Panel do kog se dolazi preko View-Toolbars-Panels tu postoji prečica do mnoštva potrebnih stvari prilikom surfovanja kao što su History, Downloads, Info i naravno Bookmarks-to može biti stalno otvoreno i mogu se dodavati folderi i linkovi po želji a mogu se i prevlačiti na Personal Bar ili da tabove prevlačiš u Panel. Takođe, desnim klikom na prazno mesto na Panelu pojavljuje se Customize tu se podešava šta želimo da imamo na Panelu.
Panel se sakriva klikom na mali trougao na sredini leve ivice browser-a.
[ bachi @ 06.10.2009. 07:57 ] @
Epicfail.

Citat:
drugi problem mi je opcija Serch With preko desnog klika....u svim browserima se nakon tog klika trazena rec otvara u zasebnom tabu, dok kod opere u istom tabu, tako da kad citam neki tekst pa zelim search za neku rec on mi ucita na istoj strani pa moram opet na undo da bih se vratila na citani tekst...totalno glupo i neprakticno resenje, dali se ovo negde moze podesiti kao u ostalim browserima?


Držiš shift i onda klikneš mišonjom i otvoriće ti se u novom tabu koji će postati aktivan.

Držiš shift+ctrl i klikneš mišem i otvoriće ti se u novom tabu koji neće postati aktivan, već će se učitavati u pozadini.
[ R A V E N @ 10.10.2009. 13:33 ] @
Kod mene radi to bez problema, naravno kod stranica koji imaju favicon.

PS: Evo ja ću povratiti tvoj post ako treba.
[ Cileinteractiv @ 10.10.2009. 13:36 ] @
Ako si impotrovala Bookmarks iz FF-a ikonice sajtova će se pojaviti tek kada posetiš ponovo taj sajt iz Opere-link se Refresh-uje. Kod mene je ovakva situacija i kada importujem Bookmarks iz prethodnih verzija Opere.
[ gorankx @ 10.10.2009. 14:23 ] @
pa upravo je rekla da to neradi i kak klikne.
[ walker68 @ 12.10.2009. 20:59 ] @
ja otvaram sajt Blica bez problema, a ne zamaram se mnogo oko panela, to sam podesio u prefernces, bitno mi je da lepo radi, jedino sam podesavao downloads, kada skidam neke klipove ili muziku ili slike, Operu koristim 90 posto, ima i ona fora gore desno, ima indentify as opera, ff, ili ie.
[ Cileinteractiv @ 15.10.2009. 13:19 ] @
Evo deslio mi se dva puta isto pa me zanima ima li još neko sličnih problema.

Drugi put mi se deslio da prilikom prelaska na Tab sa učitanom stranicom sajta Hi5 i Facebook da se Opera i miš zamrznu, muzika u pozadini iz KM plejera nastavlja da radi. Nakon nekoliko trenutaka imam crn ekran i mogu samo da resetujem mašinu na dugme

Koristim Opera 10.10 Beta, Build 1778, Platform Win32, System Windows NT 6.1, Java Java not installed, XHTML+Voice Plug-in not loaded.
Mašina je sa 1GB RAM-a i grafičkom kartom ATI 9250 256MB of RAM za koju postoje samo nezvanični drajveri za Win7.
[ Jericho @ 15.10.2009. 14:17 ] @
Ne znam na sta uopste lici Opera bez instalirane Jave? Mada ne verujem da je to razlog, ali zasto ne pokusati?
[ R A V E N @ 15.10.2009. 20:15 ] @
Jave skoro da i nema na Internetu, tako da uglavnom nije neophodna. Kad nema Jave na sistemu, na mjestu gdje bi trebao biti Java dodatak je samo prazan prostor i Opera se ne bi trebala rušiti ili rušiti sistem.

To što si ti opisao mi djeluje kao neki hardverski kvar koji se aktivira kad se sistem nađe pod većim naporom. Pomislih na pregrijavanje procesora, ali kada se to dešavalo kod mene, računar se naglo gasio (jer BIOS primjeti frku koja bi mogla dovesti do izgaranja procesora i pošalje hitni signal "Gasi sve!"), nije se smrzavao.
[ Cileinteractiv @ 15.10.2009. 21:09 ] @
Hladjenje mašine je dobro i to nije problem ali ipak i ja mislim da je do hardvera. Muzika nastavi da svira pa mi se čini da nešti oko grafike i RAM-a, u XP sa verzijama 9 dešavalo mi se da Opera zamrzne mašinu.
[ R A V E N @ 15.10.2009. 21:44 ] @
Kod mene Opera smrzne sama sebe na kraće ili duže vrijeme ako otvorim previše tabova bogatih JavaScriptom/Flashom, a sistem se jako uspori. Što su performanse sistema slabije, to će se češće odigravati to smrzavanje i duže će trajati, bilo koji preglednik da je u pitanju.

Ne znam za ostale, ali Firefox je horor po tom pitanju, još i gore je ako ima ekstenzija.
[ Cileinteractiv @ 15.10.2009. 21:58 ] @
Ja sam davno Block-ovao sve banere na ES, inače Opera sa 2-3 taba ES-a zakuca procesor na 100%.
Što se Jave tiče molio bih Jericho-a da me uputi na link koju varijantu za Operu je najbolje instalirati. Ruku na srce samo jednom mi je zatrebala Java na 3dchem.com gde su prikazani u 3D-u molekuli raznih jedinjenja...
[ Jericho @ 16.10.2009. 07:34 ] @
Citat:
Cileinteractiv: Ja sam davno Block-ovao sve banere na ES, inače Opera sa 2-3 taba ES-a zakuca procesor na 100%.
Što se Jave tiče molio bih Jericho-a da me uputi na link koju varijantu za Operu je najbolje instalirati. Ruku na srce samo jednom mi je zatrebala Java na 3dchem.com gde su prikazani u 3D-u molekuli raznih jedinjenja...


Pokusaj ovde http://javadl.sun.com/webapps/download/AutoDL?BundleId=34066

[ Stranger2 @ 20.10.2009. 14:48 ] @
Citat:
Muzika nastavi da svira pa mi se čini da nešti oko grafike i RAM-a

Mislim da je to potpuno uobicajeno. Ako svira neka muzika i kompjuter ze zaglavi, muzika nastavi svirati. Desilo mi se to mnogo puta na starom kompu bez obzira koji program ili igra je u pitanju. Pretpostavljam da je to zato sto muzika ostaje u baferu zvucne kartice i ona jednostavno nastavlja da izvrsava zadnju komandu (pusta zvuk iz bafera) pa zato muzika nastavlja svirati.

Citat:
grafičkom kartom ATI 9250 256MB of RAM za koju postoje samo nezvanični drajveri za Win7.

Mislim da ovo nije tacno. Svaka kartica bazirana na ATi radeon cipovima koristi jedinstvene ATI Catalyst drajvere poslednja verzija koju imam je v9.9 posotje samo razlicite verzije za XP, Vistu, 32bitni (x86) ili 64bitni...
Dakle skini ATI Catalyst sto noviju verziju pa onda probaj. Najlakse je da skines odavde http://www.filehippo.com/download_ati_catalyst/
jer mozes birati koju verziju hoces. Imas cak i sve stare verzije ako ti slucajno trebaju.

Citat:
To što si ti opisao mi djeluje kao neki hardverski kvar koji se aktivira kad se sistem nađe pod većim naporom.

I meni lici da problem ima veze sa hardverom. A to moze znaciti ili cisto hardverski kvar ili greska u softveru koji radi sa hardverom. Najpre se treba pokusati resiti instaliranjem novih drajvera, novog DirectX-a, Najnovijeg service packa za tj windows koji koristis...
...posle toga treba proveriti kontakte na maticnoj ploci (izvaditikartice i kablove pa ih ponovo pazljivo spojiti.
...pa poboljsanje hladjenja
...i na kraju promena hardvera (prvo treba probati zameniti napajanje sa nekim za koje se zna da je ispravno)

Citat:
System Windows NT 6.1

Ako koristis NT zato sto ti je racunar slabiji, mozes slobodno preci na Windows XP jer radi sasvim dobro i na jako starim racunarima. Ja sam ga uspesno instalirao na pentium 4 400mhz sa 128 MB RAM-a i radio je bolje nego windows 95 ili Windows 2000
[ Stranger2 @ 20.10.2009. 14:53 ] @
Citat:
Što se Jave tiče molio bih Jericho-a da me uputi na link koju varijantu za Operu je najbolje instalirati

Nema posebne Jave za Operu. Jedino je bitno da je sto novija verzija jer sigurno ima manje bugova. Preporucujem da Javu skinete sa http://www.filehippo.com/download_java_runtime/
jer imate ponudjene sve verzija pa odgovara i ako necete najnoviju.
[ operic @ 22.10.2009. 14:57 ] @
Citat:
Citat:
System Windows NT 6.1
Stranger2: Ako koristis NT zato sto ti je racunar slabiji, mozes slobodno preci na Windows XP jer radi sasvim dobro i na jako starim racunarima. Ja sam ga uspesno instalirao na pentium 4 400mhz sa 128 MB RAM-a i radio je bolje nego windows 95 ili Windows 2000

Opera ga vidi kao NT 6.1 a to je ustvari Windows 7