[ vkoja @ 04.09.2009. 17:42 ] @
Provjder mi je na 10km udaljenosti i nije mi bas neka vidljivost. Signal je oko 15 db sa 2.4 ghz opremom i grid antenomod 24db.E sada ja bih hteo da se nakacim na istog provajdera sa opremom od 5 ghz imam parabolu volt plus od 32 mb.Sta mi je jos potrebno da bih mogao da se nakacim na ovu daljinu,nije problem cena samo da je dobro.Ikako bih mogao da proverim signal sa 5ghz opremom?
[ Zoran_KS @ 05.11.2009. 19:23 ] @
Meni je provajder udaljen 11km vazdusnom linijom,imam odlicnu opticku vidljivost.Od opreme imam tu Voltplus parabolu,mikrotik i jacina signala je oko -75 db.
[ vkoja @ 05.11.2009. 19:55 ] @
Tebi je to super ja nema sanse da se nakacim jer ocito me zeza opticka vidljivost.
[ zivanicd @ 09.11.2009. 18:40 ] @
Jel vec imas mikrotika na tvojoj strani ili nemas ?

AKo imas mikrotik predlazem ti da kupis XR5, ona je 600mW a u piku je 1W. Nebitna je snaga kartice (licno ih ogranicavam na 100mW)
koliko kvalitet i pojacanje u prijemu. XR5 ima pojacivac prijemnog signala i radi kao sat na dalekim linkovima.

Meni rade 2XR5 u routing modu na linku od 70km. Signal -65 :)

Nisam siguran da ce XR5 da ti radi na 133 i 411 routerbordovima jer je veliki potrosac struje. Ako imas 333 ili 433 RB nece biti problema sa hi power napajanjem.

Ako pak nemas mikrotik na tvojoj strani (steta) onda kupi BULLET5 ili BULLET5HP.
Proizvodjac buleta je isti kao i XR5 kartica i ti uredjaji rade kao sat.

I da... nikad nije na odmet dici maksimalno antenu. Bulet se kaci direktno na voltplus grid i imas fore 80m ehterneta do kompa :) Uzivancija :)

Javi sta si uradio :)

Pozdrav,
[ vkoja @ 09.11.2009. 19:37 ] @
Nemam mikrotik imam ap airlive 5200 i probao sam par puta digao sam maksimalnu snagu ap-a i nema bas nista.Neznam da li bih mozda sa mikrotikom mogao nesto da uradim?
[ zivanicd @ 09.11.2009. 19:59 ] @
Mikrotik ce ti omoguciti fina setovanja tvoje wireless opreme, kao i mogucnost firewalla, ogranicenja traffica po protokolima i prioritetima i svastanesto...
Ako ne zelis da se stedis uzmi rb 411 i cm9 karticu (oko 60-70 eur ukupno) i napravi wireless na 5giga koji ce da rado da ces da ga i zaboravis.

Meni je uptime jedne bazne stanice do juce bio oko 280 dana.... :)

Inace -80 na 5giga radi 100 puta bolje nego na 2.4

Razmisli isto o Bulletu5. Uredjaj ubija :) Cena... oko 55 e u netiksu...


[ vkoja @ 09.11.2009. 20:12 ] @
Vidi ovako druze,vidim da se veoma dobro razumes oko wiralesa na 5 giga.Ja zivim u okolini Pozarevca.Nalazim se na veoma losoj lokaciji,imamo ovde jednog provajdera na 2.4giga ali su usluge veoma lose i cena je visoka,a imam provajdere na 10-20km od mene ali je vidljivost realno losa,mnogi su dolazili da probaju i kazu da je lose mesto za postavljanje mada i nije nego im se ne isplati jer je mala zainteresovanost.Ja bih hteo znaci da uzmem sto bolju opremu da bih sigurno mogao da se nakacim znaci kao i ti na preko 50 km.Mada mislim da taj bulent sto ti kazes ne moze da radi na toj daljini.Sta mi ti preporucujes za ovu tesku situaciju.Dakle ja za sada imam antenu volt plus 32db i ap airlive 5200 na 5.8ghz ali kao sto sam ti rekao nisam nasao signal!
[ zivanicd @ 09.11.2009. 20:31 ] @
Resenje za tebe postoji.

Da ne bi ulazio u raznorazne kombinacije sa raznoraznom opremom jer mogucnosti su velike.
Pogledaj http://www.ubnt.com i videces sta sve i koliko moze da se uradi sa opremom na 5 giga.

E sad... resenje za tebe.
Ako si nasao pouzdanog provajdera prema kome imas iole dobru vidljivost moj predlog je sledeci:
1. iskoristi voltplus antenu. Ta 32 je malo teza za "upucavanje" i malo je osetljivija (neznija) na vetru ali sta je tu je...
2. kupi MT 411 + CM9 i NEMA kutiju (netiks ili exe-net)
3. podigni stub (sipka 7-8 metara) i ankerisi je sajlama ispod opreme da se ne ljulja.
4. uzemlji stub OBAVEZNO
5. investiraj u jos jednu CM9 i jos jedan grid koji ces da zamolis provajdera da montiraju samo za tebe (naprave ti ptp link).

Ostavi im da mogu taj grid da koriste kao eventualni link za potencijalne korisnike u tvom komsiluku.

Mozda i nije neko resenje ali ako provajder pristane mozes da si omogucis net neku kintu ispod 150 eur.

U kom si selu pored pozarevca ? Tamo na obilaznici oko pozarevca sam video dosta linkova (kod Mirkosa ima stub sa par linkova, kao i na bambi fabrici).

Ako provajder ne zeli da mu zauzmes miniPCI slot sa karticom, uvek mozes da koristis dva bulleta sa antenama ili dva nanostationa za link od 10-20 km.
Oni se bodu u ethernet.

Compex je izbacio neke nove kartice wlm-54SAG skoro. Uzeli smo 10ak komada za probu ali ih jos uvek nisam istestirao da vidim kako rade.
Mozda bolje rade od CM9 ali to mozes da pitas i u Netiksu.
[ vkoja @ 09.11.2009. 20:54 ] @
Ovaj provajder prima signal sa silosa u pozarevcu tamo gde si video,pa moram da vidim sa nekim ako bih hteli da urade to sto si mi rekao.
[ vkoja @ 09.11.2009. 20:55 ] @
Ovaj provajder prima signal sa silosa u pozarevcu tamo gde si video,pa moram da vidim sa nekim ako bih hteli da urade to sto si mi rekao.
[ zivanicd @ 09.11.2009. 21:08 ] @
Ete ti ga ;)

Garantovano koriste mikrotikove routerbordove. Ako hoce da iskoriste slot za tvoju karticu onda extra... ako nece, onda dva buleta i u ethernet i teraj :)

Tu mozda bude i fora da uzmes neki ADSL ako ima mogucnosti na tom brdu... ja sad ne znam sa koje si ti strane... ali recimo uzmes negde ADSL, liku placas telefon a ti premostis posle to do tebe wirelesom :)

Uvek ima resenja za net samo je pitanje kolko hoces da se cimas :)

Pozdrav :)
[ vkoja @ 09.11.2009. 22:05 ] @
Pravo da ti kazem druze cimam se skoro godinu dana probao sam sve zivo ali lose je mesto izmodju dva brdasca i ima smetnji.Mozda probam sa gridom nekom kvalitetnijom kao hyperlink najacu od 24 db i boljim kablom cfd 400 ili 200.Dakle sada imam grid od 24db ali je naka privatna i nije kvalitetna pa mozda probam sa nekom boljom.Sa ovom grid antenom hvatam signal iz pozarevca i okoline ali je nedovoljan oko 10-15 db.
[ zivanicd @ 09.11.2009. 23:27 ] @
Ako si zapeo za taj grid mogu da ti dam da probas :)

Ja moje korisnike molim da predju na 5 giga kad su na toj udaljenosti. Imam tih 24ki jedno 5-6 komada koje zjane.

Idem u ponedeljak za BG, a prolazim tuda bar jednom u dve nedelje.

Ako ti nije cim da izadjes na obilaznicu mogu da ti doturim jedan (ili dva) hyperlink grida 24 pa ti probaj dal ti rade posao :)

Ako rade, dogovorimo se... ako ne rade... ja to pokupim kad se vracam iz BGa (uglavnom sutradan) ili nekom drugom prilikom :)

Izjasni se pa me iscimaj :)

POz
[ vkoja @ 10.11.2009. 09:17 ] @
E to je super druze,javi mi kad prolazis u ponedeljak pa da te sacekam. Moj mob. 064-2694002 Vlada. Hvala druze!