[ jelica.milutinovic @ 07.09.2009. 09:03 ] @
Naslov dosta toga kaze.
Pitanje je - je li moguce? U pitanju je Panasonic KX-TC1481B i baterija mu je skroz ofucana jer ga stalno vracamo na bazu.
Je li neko probao da zameni tip bateruje i je li uopste moguce?
[ Catch 22 @ 07.09.2009. 10:34 ] @
Ao imaš knjižicu od tog telefona trebalo bi tamo da je naznačeno koje tipove baterija možeš da koristiš.
Na nekim Panasonic telefonima se iz samog menija telefona podešavaju postavke za bateriju koju koristiš NiCD / NiMH (nikl metal hidrid), a za Li-Ion nisam siguran da uopšte može?
[ jablan @ 07.09.2009. 10:46 ] @
Ja lično ne verujem, jer se punjači razlikuju (dok za NiCd i NiMH idu isti)...

Ali najbolje je da moderatori premeste temu u Elektronika, tamo ćeš sigurno dobiti bolji odgovor.
[ jelica.milutinovic @ 07.09.2009. 14:07 ] @
Da li NiMH baterije imaju vecu toleranciju na stalno uzimanje sa baze i vracanje, tj. punjenje i praznjenje?
Uzgred, nemam uputstvo od telefona, davno je kupljen...
[ Catch 22 @ 07.09.2009. 14:45 ] @
^ Tu i leži ceo problem!
Većina ljudi pogrešno koristi kućne bežične telefone, kao posledica toga što ih mrzi da čitaju uputstvo. Pogrešno je stavljati telefon svaki čas na bazu! Time se samo urniše baterija.
Sa pravilno održavanom originalnom NiMH baterijom od ~1200mAh Panasonic telefoni bi morali da izdrže 4-7 dana, bez stavljanja na bazu radi punjenja.
Naravno sve zavisi od intenziteta korišćenja (prosečan broj i dužina razgovora)... Ali ako se normalan ciklus pražnjenja / punjenja poremeti onda i nominalni kapacitet baterije padne daleko ispod predviđenog.

Primer:
Kada sam sâm kod kuće bežični Philips izdrži 7 dana, ako je ćerka prisutna, onda maksimum 4 dana...
[ jelica.milutinovic @ 08.09.2009. 10:08 ] @
Nije problem u tome da moji ukucani ne znaju da treba ispostovati ciklus punjenje / praznjenje [nije bila potrebna lekcija o ponasanju NiCd baterija] vec je taj fiksni telefon jako bitan za posao, tako da je odlucheno da cemo slusalicu vracati na bazu da bi uvek bio pun, pa dokle baterija traje da traje. Znaci, don't jump into conclusion.
Moje pitanje je bilo - je li moguce zameniti postojecu bateriju nekom drugog tipa, i to konkretni predlozi ako ih ima. Hvala unapred.
[ Catch 22 @ 08.09.2009. 11:25 ] @
^ Ako pažljivije pročitaš sve poruke (uključiv i svoje) videćeš da nisam ja taj koji je doneo bilo kakve zaključke, naprotiv...

Pošto ovo nije privatna prepiska nego javni forum, pa će za temu sa ovakvim naslovom verovatno biti još zaintersovanih, smatrao sam za umesno da podsetim na pravilan postupak u tretmanu punjivih baterija.

Za one koji bi želeli da saznaju i nešto više o tome preporučujem da pogledaju Battery University.

Ne bih imao ništa više da dodam...
(što bi na srpskom rekli: "Over & Out!")
[ jelica.milutinovic @ 08.09.2009. 17:12 ] @
Hvala na korisnom linku
Ako ima nekog ko je menjao NiCd bateriju drugom NiMH tipa [ukoliko je moguce], ili vaskrsavao slican telefon izdrzljivijom baKterijom, neka prenese iskustva...

Pozdrav svima!
[ jablan @ 08.09.2009. 17:29 ] @
Jedno od mogućih rešenja je da zamenite taj stari telefon nekim novijim koji prima klasične AAA punjive baterije (red veličine 2000 din). Onda problem zamene dotrajalih ne postoji, plus što uvek možete imati par napunjenih rezervnih (ili čak alkalnih) ako se telefon isprazni. Da se i ja ogradim, znam da nije odgovor na postavljeno pitanje, ali može biti od pomoći.
[ xenox @ 08.09.2009. 17:42 ] @
Li-Ion umesto Ni-CD/Ni-Mh bez prerade punjaca u telefonu ne mogu ni slucajno. Svaka Li batreija ima svoje struje punjenja i kontroler projektovan za punjenje iste. Sve van toga moze izazvati eksploziju iste. Koliko je samo notebooka povuceno zbog losih baterija. Znaci ni sve Li-Ion nisu kompatibilne, a kamoli sa Ni...

Mislim da ti je predlog da uzmes neki model sa AAA baterijama dobar.
[ jelica.milutinovic @ 08.09.2009. 19:42 ] @
Znachi ipak ce baba i deda da naslede ovaj telefon a nama ne gine nov :D
[ eloiza @ 09.09.2009. 04:08 ] @
Citat:
Catch 22: ................
Naravno sve zavisi od intenziteta korišćenja (prosečan broj i dužina razgovora)... Ali ako se normalan ciklus pražnjenja / punjenja poremeti onda i nominalni kapacitet baterije padne daleko ispod predviđenog.

Primer:
Kada sam sâm kod kuće bežični Philips izdrži 7 dana, ako je ćerka prisutna, onda maksimum 4 dana... :)


Kada nominalni kapacitet padne daleko ispod predviđenog (memorijski efekat), za NiCd i NiMH se može povratiti nominalni kapacitet potpunim pražnjenjem baterija do 1V/ćeliji (korišćenje telefona do samo-isključenja) pa onda punjenje telefona nekoliko puta.