[ Marcony @ 07.09.2009. 13:21 ] @
Imam jednu nejasnocu vezanu za BGP protokol.

Na sledecoj slici je konfigurisan BGP na svim ruterima i oglaseni su samo loopback interfejsi (200.x.x.x i 150.x.x.x mreze)







Na koji nacin BGP ruteri saznaju kako da dodju do ostalih mreza, kada ostali ruteri ne oglasavaju svoje linkove.
Da li je potrebno da praviti staticke rute, koristiti IGP...?
[ markom @ 07.09.2009. 23:19 ] @
BGP ruteri u svakom AS-u moraju da koriste ili IGP ili statičke rute da bi razmenjivali informacije koje BGP koristi kao „next-hop“ atribut. Takođe, postoji full-mesh BGP (iBGP) sesija između svih rutera*. Između autonomnih sistema se koristi BGP (eBGP) i nema potrebe za bilo kakvim drugim protokolom.

Crtež je malo nejasan, ali svaki od ovih linkova ili ima IP adresu ili koristi unnumbered interfejse (npr. AS5500 između R2 i R3; takođe između R5 i R7, ali to onda kreira interesantan problem).

Sad, pošto je ovo zanimljiva tematika, a ja sam pokušao da to spucam u pola pasusa, šta ti je tačno nejasno, tj. koji je problem?

* Sem ukoliko se koriste „route reflectori“, konfederacije ili MPLS (gde P ruter ne mora da ima konfigurisan BGP).
[ Marcony @ 08.09.2009. 08:23 ] @
Nije mi bilo jasno sta da oglasavam i cime da oglasavam. Kod IGP protokola se oglasavaju sve mreze,
a ovde nisam bio siguran da li da ih oglasavam preko BGP-a ili da pravim staticke rute, ili da koristim IGP u pozadini, ali mi nesto bezveze da koristim IGP, kad vec koristim BGP :)

Sto se tice route reflectora i MPLS-a... do toga jos nisam stigao :)
[ markom @ 08.09.2009. 10:35 ] @
BGP ne može da zameni IGP ni na koji način i prosto ima drugu namenu. U okviru AS-a se koristi IGP za lokalne linkove i kao što si sam rekao oglašavaš „sve linkove“ (kad dođeš do MPLS-a i ako se tamo zadržiš dovoljno dugo, videćeš da ni ovo ne mora), a u BGP-u oglašavaš ono što želiš da drugi vide - npr. tvoj agregirani adresni prostor.
[ Marcony @ 11.10.2009. 11:44 ] @
Jos jedno pitanje...

U testovima sam nasao nejasnocu...







Koji je tacan odgovor na gornjoj a koji na donjoj slici?
[ B3R1 @ 16.10.2009. 21:43 ] @
Pod pretpostavkom da u AS s leve strane plave linije takodje oznacavaju IBGP sesije:

1. D - CK2, CK3, CK4 and CK6
2. B only.

Oba pitanja polaze od pravila da se ruta koju ruter primi IBGP protokolom ne oglasava dalje drugim ruterima unutar istog AS, vec samo ruterima izvan AS (putem EBGP-a). RFC4271 - poglavlje 9.2 kaze:

When a BGP speaker receives an UPDATE message from an internal peer, the receiving BGP speaker SHALL NOT re-distribute the routing information contained in that UPDATE message to other internal peers (unless the speaker acts as a BGP Route Reflector [RFC2796]).

Na prvoj slici CK6 oglasava rutu ruteru CK2, a ovaj je dalje oglasava IBGP-om ka CK3 i CK4. Oni, medjutim, posto nisu route reflektori, ne prosledjuju tu rutu dalje ka CK1, jer se on nalazi takodje u istom AS (64700).

Slicnu logiku mozes da primenis na drugi slucaj.

[ Marcony @ 27.10.2009. 09:35 ] @
Odgovori na pitanja (Actual tests) su:

1: 1, 2, 3, 4, 5 i 6 (svi ruteri ce dobiti info o ruti)
2: B i E


Koliko sam razumeo, B ce proslediti rute IBGP ruterima, a E ce proslediti EBGP susedi. Znaci B i E, ne samo B?

Mada, u odgovorima oni podrazumejavu da je odnos fully meshed (iako se to na slici ne vidi).
[ B3R1 @ 27.10.2009. 14:04 ] @
Citat:
Marcony: Mada, u odgovorima oni podrazumejavu da je odnos fully meshed (iako se to na slici ne vidi).

Kakva postavka, takvo i resenje.

Naravno da ako postoji full IBGP mesh resenje je kao sto si napisao. Ali na slici nedostaju IBGP sesije izmedju CK1 i CK2, kao i izmedju B i E. Bez toga radi ovako kako sam ti ja napisao (slucaj koji se u praksi, inace, javlja samo kada neka od IBGP sesija pukne ili je neko zaboravi da definise na ruteru).
[ Marcony @ 30.10.2009. 08:52 ] @
Hehehe... pa ko ce onda znati sta se tamo nekome motalo po glavi dok je pisao pitanje :)
[ markom @ 30.10.2009. 12:40 ] @
Pa motalo mu se to da testira kako razumeš to kako tehnologija radi, bez direktne primene na realne mreže. Kao što je Beri napisao, ove situacije se retko javljaju u pravim mrežama. Postoje *jako* ekstremni slučajevi u kojima ima smisla nemati full-mesh (ili RR/konfederacije), ali tad zaista moraš da znaš u šta se upuštaš.

Sa druge strane, na raznoraznim testovima i kursevima, sve je to prilično uobičajeno, da bi se testiralo kako razumeš tehnologiju, a ne kako bi to trebalo da radi.