[ Nedeljko @ 07.09.2009. 19:47 ] @
Planiram da sa drugarom pokrenem jedan softverski projekat i da ga plasiram preko interneta. Recimo da imam trial verziju i da se ona nekome u svetu dopadne i da želi da kupi komercijalnu verziju. Kako to obaviti? Nemam pojma ni kakav račun treba da imam niti šta sve treba da radim da bi krajnji korisnik imao mogućnost da na jednostavan način kupi program ako želi.
[ icobh @ 07.09.2009. 20:24 ] @
Otkud ti, zagovornik OSS-a, da postaviš ovakvo pitanje?

Najbolje bi bilo, ali to ćeš morati čekati 2010.god. kad u Srbiji počne da radi Paypal, pa da preko njega primaš uplate. Takođe pogledaj www.oscommerce.com Izuzetno popularan, a mislim da podržava i Paypal checkout...
[ Nedeljko @ 07.09.2009. 20:39 ] @
Da se ja pitam, sve bi bilo pod GPL kompatibilnim uslovima, ali ovako nisam sam na projektu, pa...

Ne bih se oslanjao na nečiju milostinju, hoće li ili neće PayPal proraditi svosmerno u Srbiji, već bih se radije uzda use i u svoje kljuse. Što se tiče osCommerce-a, nisam baš shvatio, to je neki softver za transakcije. OK, ali on ne može da radi bez bankarskih računa. Ja o svemu ovome nemam pojma.
[ Mister_rap @ 07.09.2009. 20:51 ] @
Pozdrav,

Ja bih zaobisao ovakve aplikacije jer koliko kapiram ti ces prodavati samo jedan proizvod i imaces neki specifican sajt za promociju istog verovatno.
Dakle najlogicnije resenje jeste procesiranje kreditnih kartica (provajderi poput Click And Buy) i Pay Pal.

E sad trebace ti merchant akaunt, i onda ostaje da implementiras to na svom sajtu.

Tebi ce kes uredno da legne na tvoj merchant akaunt a onda imas razlicite nacine da isti "svuces".
Zavisi dakle koji gejtvej hoces da implementiras prvenstveno jer neki uzimaju ne tako male provizije, neki nisu uopste jednostavni za implementaciju neke koristi mizeran broj ljudi i tako dalje i tako dalje...

Sto se tice same implementacije nekad je taj proces prilicno jednostavan a nekad zna da oduzme prilicno vremena, sve zavisi sta tacno zeli da se postigne.
[ Ivan Dimkovic @ 07.09.2009. 21:05 ] @
Ova prica ima 2 odvojena dela - koji mogu biti integrisani ako se koristi neki partner koji sve to pruza:

1. Zastita i generisanje serijskih brojeva / aktivacija

2. Placanje i procesiranje

--

Sto se #1 tice - najvise fleksibilnosti daje Armadillo SoftwarePassport (koji je u vlasnistvu Digital River-a koji takodje drzi sajtove regnow.com i shareit.com) - sa ovim softverom je moguce prilicno dobro zastititi program a sam softver daje izuzetno veliku mogucnost kastomizacije generisanja licenci, kao i aktivacioni model za one zadrtije. Armadillo sa najvecom zastitom (Nanomites) je velika muka za razbiti ali to moze biti i lose jer sprecava piratsku popularizaciju programa


Sto se #2 tice - postoje generalno 3 nacina:

1. Integrisani - preko ShareIt / Regnow, itd... prednost ovog nacina je sto vam ne treba merchant account, ne treba vam ni bankovni racun (mogu slati cekove) i ovi sajtovi takodje nude on-line generisanje Armadillo licenci - na vama je samo da okacite link na sajtu koji korisnika vodi do portala za prodaju. Mana je, naravno, sto oni uzimaju malo vece provizije ali za mali volumen prodaje su zapravo OK

2. PayPal - nudi procesiranje kreditnih kartica kao i shopping-cart sistem (tako da ne morate sami to da razvijate), uz relativno OK provizije. Problem je sto ne radi sa Srbijom. Resenje za Srbiju je da se otvori firma sa racunom u USA, ali ovo zahteva odredjena ulaganja u rangu od $100-$500 obicno + bar jedan let do USA kako bi se otvorio bankovni racun (posto vec nekoliko godina USA zakon zahteva da vas banka licno vidi kada otvarate racun) - u principu >sve< osim otvaranja racuna je moguce uraditi online (otvaranje firme, dobijanje EIN-a, placanje taksi za otvaranje)

3. Merchant Account - kod vase banke (u Srbiji ne nude sve banke ovo), ovo je najfleksibilnije resenje ali ta usluga obicno kosta na mesecnom nivou (+ naravno provizije na transakcije) - prednosti su ocigledne za velike prodavce, a mane su sto je cena obicno prohibitivna za male radnje + sa merchant nalogom morate sami uraditi web aplikaciju za prodaju / shopping cart (mada neki merchant. acct. provajderi nude templejte ponekad)

Jasno je da za #2 i #3 morate sami razraditi sistem za generaciju licenci. Mada Armadillo nudi back-end za automatizovano generisanje kljuceva.